wAAtwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Jampe Klant koopt zo goed(koop) mogelijk, ondernemer vraagt wat hij kan JONGSTE PRINSES MORGEN 17 JAAR NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ MAANDAG 17 FEBRUARI 1964 86e JAARGANG No. 13 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24+ let. inc.k.) ƒ0.25 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) ƒ3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO* Bestuurders van centrale organisaties zitten met de handen in het haar en de regering is bezig in haar voorraadkamer te neuzen naar instru menten waarmee de loon- en prijzenkoorts kan worden beteugeld. Aldus kan de bestaande economische ontwikkeling worden geken schetst. In kringen van de vakorganisaties zijn kennelijk de gevolgen van de losgedraaide loonremmen onderschat, in regeringskringen wordt met verbijstering aanschouwd dat de afspraken van de Stichting van de Arbeid niet worden nagekomen. Werkgevers en -nemers tonen voldoen de discipline en het publiek is niet prijsbewust, zo horen wij in Haagse kringen klagen. Beide partijen schuldig Wat bedoelen wij wanneer wij zeg gen dat het publiek voldoende prijs bewust is? Bij zo'n situatie is het moeilijk bepaalde prijsverhogingen tot stand te brengen, waarvoor geen plausibele oorzaak kan worden ge vonden. Dit komt bijvoorbeeld voor wanneer één fabriek van schoenen de prijs verhoogt, terwijl soortgelijke schoenen gelijk in prijs blijven. Er zijn dan veel klanten, die de firma wan trouwen en overstappen op een ander merk. In een tijd van felle concur rentie is het eveneens onmogelijk de prijzen in één winkel te verhogen, dan wordt immers de prijsverhogende middenstander de rug toegedraaid. Bij deze loonsverhoging hebben de centrale organisaties terstond aange kondigd dat aan prijsverhoging niet zou kunnen worden on tkomen .De eer ste 5 verhoging zou mogen wor den doorberekend, de tweede 5 zou uit produktiviteitsverbetering moeten komen. Het was in theorie allemaal zo goed voorbereid. De praktijk heeft geleerd dat de werknemers bij onderhandelingen over verhoging veel meer dan 5 per 1 januari vroegen en ook kregen. De grens van 10 is zelfs in vele gevallen overschreden. Daar zijn bei de partijen schuldig aan. Beide groe pen hebben zich niet aan de afspraak gehouden. Is het nu een wonder dat ook de prijsverhogingen boven de be rekeningen uitstijgen? Het is niet meer dan een logisch gevolg. Veranderde instelling Het publiek is nog wel prijsbewust maar iets minder dan vroeger. Dit komt duidelijker uit in een tijd van overgang, zoals wij nu beleven. Wan neer het inkomen zodanig is dat men afgepast bepaalde behoeften kan be vredigen, dan wordt er voor een uit gezochte besteding van dat inkomen gevochten. Naarmate het inkomen en de welvaart stijgen, wordt deze nood zaak minder. Er blijven besparingen over, de beseders van 'het inkomen beseffen dat zij door betere betaling ook goede kwaliteit kunnen eisen en brengen daarvoor een offer in hun prijsbewustzijn. Van dit offer profi teren de kleinere zaken, die voor hun persoonlijke service dikwijls iets ho gere prijs vragen. DE WANHOOP VAN AUTODIEVEN Binnenkort zal een beveili- gings-apparaat voor auto's op de markt worden gebracht, dat autodieven wel tot wanhoop moet drijven. Bij een auto met dit appa raat xvorden de remmen geblok keerd, als iemand aan de ont steking gaat peuteren. Hebben de dieven de remmen weer vrij weten te maken, dan wordt de benzineleiding afgesloten. Is deze brandstoffenmoeilijkheid opgelost, dan gaan de remmen weer op slot en weigert de ont steking weer dienst. Bij een proef was een mon teur er na een half uur nog niet in geslaagd om zonder contactsleutel een aldus bevei ligde auto od gang te brengen. Met een onbeveiligde wagen had hij er maar zestien secon den voor nodig. Ook de grote bedrijven, warenhui zen, enz. maken dankbaar gebruik van deze veranderde instelling van het publiek. Zij trekken de klanten met aantrekkelijke aanbiedingen naar hun zaak en daar worden zij door betere kwaliteiten zo aangetrokken dat zij toch een duurder artikel kopen. Het publiek is dus niet alleen iets minder prijsbewust geworden, maar het is vooral meer kwaliteitsbewust gewor den door de grotere koopkracht, die ter beschikking is gekomen. Ook misbruik Alle verantwoordelijke autoriteiten hebben de prijsverhoging onvermijde lijk genoemd. Het publiek rekent dus met een zekere prijsverhoging en heeft daar ook alle begrip voor. Ook dit is een vorm van prijsbewustzijn. Onmiddellijk moet worden toegege ven dat de prijsverhogingen in vele gevallen de aanvankelijke calculatie te boven gaan. Daar zit natuurlijk een zekere mate van misbruik maken van de omstandigheden bij in. Veel van die voelbare prijsverhogingen zijn echter een vanzelfsprekend gevolg van de abnormale loonstijgingen. Het moet immers uit de lengte komen of uit de breedte. Bij dit proces vragen nog enkele omstandheden de aandacht. Door de vergrote anonimiteit van het koop proces, zoals zich dat openbaart bij de supermarkets, de warenhuizen en de zelfbedieningszaken, voelt de on dernemer geen enkele band meer met zijn klantenkring. Hij reageert alleen nog op de koude marktontwikkeling en voelt zich niet meer verantwoor delijk voor zijn klantenkring. Er be staat slechts een financieel contact. De patriarchale verhoudingen zijn daar uit het winkelbedrijf verdwenen. De klant koopt er zo goedkoop mo gelijk, als hij de kans krijgt. De on dernemer vraagt wat hij krijgen kan. De winkelier is er minder vertrou wensman van zijn klant geworden. Dit werkt nadelig op het prijsbewust zijn en vooral op het prijsverantwoor- delijkheidsgevoel van beide kanten. Teveel reclame-acties Een andere factor is te vinden in de toenemende reclame-acties in het distributie-proces. Er is zo'n stroom van aanbiedingen, extra koopjes en prijsbrekerij, dat het publiek door de vele reclamebomen het prijzenbos niet meer ziet. Wordt dit beter wanneer de verti cale prijsbinding wordt weggevaagd? Wij vrezen dat juist het omgekeerde zal plaatsvinden. Natuurlijk dóen zich uitwassen voor bij de vaste prijsstel ling. De bonafide handel en industrie houden zich echter aan bepaalde marges, die ook in tijden van prijs- verschuiving niet worden aangetast. Daar heeft het publiek houvast aan als vergelijkingsmateriaal met andere vrije prijzen. Daar heeft ook de over heid houvast aan wanneer zij over weegt in te grijpen. Wanneer in deze tijd zowel de in dividuele als de collectieve prijsbin ding zou worden opgeheven, dan be schikt de minister van economische zaken over een vermeend bestrij- dingswapen tegen de duurte, dat hij vol trots aan het volk zal vertonen. Laat hij echter oppassen dat hij geen harakiri pleegt aan het prijzenfront, want als de wegwijzers van de vaste prijzen worden weggevaagd, waar moeten wij ons dan aan vastklemmen om prijsbewust te blijven? Toch ze ker niet aan de inflatie, want die zal ons misschien nog eens drijven naar aankopen tegen elke prijs. drs. M. (Nadruk verboden). Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode TILBURG Vijftig doden op Cyprus Zeker 50 Cyprioten, meest Turken, zijn omgekomen bij felle gevechten die donderdag woedden in de stad Limasol., en waaraan Britse onder handelaars slechts met de allergroot ste moeite een voorlopig einde kon den maken. Zwaar gewapende Grieken, ge steund door een gepantserde bulldo zer en een Griekse tank, deden in de Turkse wijk van de stad. De Turken vroege morgen een aanval op de Turkse wijk van de stad. De Turken beantwoordden vanaf daken, uit kel derramen en van achter zandzakken het vuur, maar konden niet verhin deren dat de Grieken verder de wijk binnendrongen en verscheidene wo ningen met bazooka's vernietigden. Zeker 100 Turken en Grieken wer den gewond. De eerste Britse troe pen die arriveerden kwamen onder zwaar vuur te liggenze moesten zich terugtrekken. Nederland belangrijkste handelspartner van West-Berlijn Zowel bij de import als ook bij de export neemt Nederland de eerste plaats in de buitenlandse handel van het Westberlijnse bedrijfsleven in. In de jaren 1951 tot 1962 steeg de Westberlijnse export naar Nederland van 14,245 miljoen Duitse Mark tot 209.171 miljoen DM; in dezelfde periode steeg het importvolume uit Nederland van 35.431 tot 93.884 miljoen DM. Alleen sinds 1958 is de Berlijnse export naar Nederland verdrievoudigd, de import is praktisch verdubbeld. Rond een kwart van alle uitvoer- goederen naar Europese landen gaat naar Nederland. In de eerste plaats zijn het elektrotechnische en cremi- sche produkten, maar ook machines, textielconfectie, instrumenten en op tische produkten, alsmede ijzer- en meaalwaren. Bij de Nederlandse invoer naar de Duitse eilandstad domineren land- en tuinbouwprodukien. In het jaar 1962 werd er in west-Berlijn alleen al voor 37,288 miljoen mark aan groente en fruit en voor 16,884 miljoen DM aan andere voedingsmiddelen uit Neder land ingevoerd. Daarmede neemt het Nederlandse bedrijfsleven op de Westberlijnse agrarische markt een leidende positie in. Maar ook chemi sche produkten werden in 1962 uit Nederland voor een bedrag van 14,245 miljoen DM geïmporteerd. En de omzet van de Nederlandse textiel industrie bereikte in west-Berlijn in 1962 een waarde van 12.377 miljoen DM. Verder is Berlijn een afnemer van produkten van de elektronische, de papier- en de machine-industrie. Waarom kochten de Sow- jets zoveel graan in het Westen Waarom hebben de sowjets eigen lijk zoveel graan gekocht? Met zekere verbazing heeft men in het westen moeten vaststellen, dat er eigenlijk geen werkelijke verhouding bestaat tussen de graanaankopen van de sow jets in het westen en het tekort door de mislukte oogst van 1963. Wat is er dan aan de hand? Waarom koopt de U.S.S.R. meer graan dan zij naar westerse berekening nodig heeft? In het jaar 1957 was de graanop brengst in de sowjet-unie nog 7 mil joen ton geringer dan in 1963. Maar in 1957 werd er geen graan in het westen gekocht! Vermoedelijk vindt een en ander zijn oorzaak in de che mische industrie, die zich groots aan het ontwikkelen is. Deze heeft veel graan nodig. Dat blijkt wel, wanneer we zien, dat er om één ton butylalco- hol te vervaardigen, niet minder dan acht ton graan nodig is. Voor één ton synthetische rubber heeft men 2,2 ton etylalcohol nodig en daarvoor moet weer negen ton graan beschikbaar staan. Het is vooral de opkomst van de kunststoffen die de chemische indu strie zo actief doet zijn. Er zijn veel kunststoffen nodig voor de ontwik keling van de ruimtevaart en daarbij komt nog, dat de sowjets bepaalde exportverplichtingen hebben. Tussen balans van regering De gemiddelde loonstijging (in clusief overloop" en veranderingen in sociale lasten) bedraagt op het ogenblik rond 15 percent; de gemid delde contractuele loonstijging in de tot nu toe rond 25 nieuw afgesloten cao's (voor meer dan een half mil joen werknemers) is 11,6 percent (minister Veldkamp). Deze loonstijging betekent dat werknemers (inclusief ambtenaren) een loongolf krijgen van vijf miljard gulden (minister Andriessen). De prijzen zullen met 1 mei tot 1,5 miljard gulden méér stijgen dan bij een normale loonsverhoging; het grootste deel van de prijsverhogingen is al achter de rug (minister Andries sen). Mogelijk zullen de kosten van le vensonderhoud tot half april met nog twee punten stijgen (minister An driessen). In 1963 zijn ruim 1200 woningen meer gebouwd dan in 1962; 't bouw programma voor het vorig jaar is on danks het slechte weer overschreden; het ziet er naar uit dat het bouwpro gramma voor dit jaar (90 duizend wo ningen) niet zal lijden onder de loon- en prijsbeweging (minister Bogaers). De loonstijging zal de belastingop brengst volgens de jongste raming vermeerderen met 400 - 500 miljoen gulden; de salarissen van het over heidspersoneel gaan met eenzelfde bedrag omhoog, zodat dit elkaar compenseert (staatssecretaris Van den Berge). Aan een huurverhoging valt niet te ontkomen nu de prijzen omhoog zijn gegaan. Geen bouwvergunning zal meer worden verleend voor huizen in de ongesubsidieerde („vrije") sector, die duurder uitkomen dan dertigdui zend gulden (minister Bogaers). Opnieuw bestreed minister An- driesen dat er absurd veel prijsstij gingen zijn geweest. Hij kwam met een duidelijke reeks cijfers; de con troles van het departement laten zien, dat 75 to 80 percent van alle prijzen gelijk is gebleven. Een kwart is om hoog gegaan. Van de 5000 kruide niersartikelen zijn er 900 (18 per cent) duurder geworden. Morgen, dinsdag 18 februari, zal onze jongste prinses, prinses Chris tine, haar 17e verjaardag vieren. Het zal haar op deze dag aan be langstelling beslist niet ontbreken. Ook wij wensen haar vanaf deze plaats nog vele en gelukkige jaren toe. Dubbel zoveel radio's als in 19S5 Het aantal klankradiotoestellen in de wereld is sinds 1955 verdubbeld. Volgens een opgave van de Britisch Broadoasting Corporation waren er in 1953 zo'n 400 miljoen radiotoe stellen in de wereld. Het zijn er nu ongeveer ruim 800 miljoen. De oorzaak van de stijging van dit aantal ligt voor een deel in het op de markt komen van goedkope radio's met transistors en gedrukte bedra ding, die veel meer mensen dan voor heen de gelegenheid hebben geboden ook een radio aan te schaffen. Maar daarnaast speelt ook de politieke ont wikkeling een rol van belang. In de jonge staten hebben de nieuwe re geerders ingezien, dat de radio een schitterend medium is om hun stem door hun gehele land te laten klin ken, iets dat anders niet doenlijk is. Willen de nieuwe overheden voldoen de invloed op hun volk verkrijgen en behouden, dan moeten ze hun onder danen goed kunnen bereiken. De ra dio is daarvoor bijzonder geschikt en dus wordt de handel in deze appara ten in die landen sterk gestimuleerd. Levensonderhoud 2 punten duurder De kosten van levensonderhoud zijn van half december tot half ja nuari met twee punten gestegen. Dit heeft minister Andriesen (Econo mische Zaken) donderdag in de Tweede Kamer meegedeeld en heeft het Centraal Bureau van de Statis tiek aangetoond aan het landelijk prijsindexcijfer, dat is gestegen van 110 tot 112 (basis 1959/'60 100. Er werd een groot aantal prijsstij gingen geregistreerd. Voor vrijwel al le categorieën van de gezinsuitgaven liepen de indexcijfers op. De belang rijkste artikelen, waarover prijsstij- NACHT- KLUIS gingen optraden, waren brood, koekjes en gebak, suiker, koffie, dranken, vlees en vleeswaren, melk en melkprodukten brandstoffen, kap perstarieven, ziekenfondspremie, dagbladen, weekbladen, sigaren en schoenreparatie. Prijsdalingen traden op voor thee, eieren en kleding. De ze laatste daling houdt verband met de uitverkoop in de verslagmaand. Bisschoppen van Neder land roepen op tot deel name aan vastenactie De bisschoppen van Nederland heb ben middels een schrijven een be roep gedaan op alle katholieken van Nederland om ook dit jaar massaal mee te werken aan de vastenactie 1964. Zij wijzen er op dat deze actie te vergelijken is met andere hulpacties, omdat de vastenactie een geheel eigen fundering en juist daardoor ook een geheel eigen karakter heeft gekregen. "De vastenactie staat in het hart van de Kerk", aldus schrijft kardinaal Alfrink, die namens de bisschoppen van Nederland de brief heeft onder tekent. Hij vervolgt „De vastenactie is naar God en de naaste een uiting van de kerk zelf en daarom leid ik haar graag persoonlijk bij u in. Die introductie is meer dan de veel ge vraagde en doorgaans graag gegeven "bisschoppelijke aanbeveling", zij is in dit geval in de volle zin 'n herder lijk woord van de bisschoppen binnen de kerkgemeenschap en over de kerk gemeenschap. Want uw vastenoffer is bestemd voor de noden van de kerk in haar ontmoeting met de wereld". Rotterdam de grootste haven ter wereld De haven van Rotterdam is wat goederen omslag betreft, sinds 1962 de grootste ter wereld. Eerst nu zijn de cijfers, over de havens van New York in 1962 bekend geworden. Ook via het Gemeentelijk Havenbedrijf te Rotterdam zijn deze cijfers nu ver spreid. New York heeft in 1962 een goederenomslag gehad van 92,0 mil joen ton; Rotterdam boekte 96,6 mil joen ton. Verwacht wordt dat Rotter dam het vorige jaar nog meer is uit gelopen. De goederenomslag reikte toen even voorbij de 100 miljoen ton, terwijl New York een cijfer in de buurt van de 95 miljoen ton schijnt te hebben. tcho van het Zuióen DALEND PRIJSBEWUSTZIJN "i*jN*iA»*^nrr+^Lruv\irvTjvi^ijVLrLii -**••* I** 11*^1* •rr"ATYu~iJlJ"i-A<iOAlVl_i"*UXAJui 4 W! 4» Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 In de voorgevel van ons bankgebouw te WAALWIJK Grotestraat 180 bevindt zich sinds kort een nachtkluis. Deze nachtkluis biedt U de gelegen heid Uw kasgelden, ook na sluitingstijd ('s avonds en gedurende het weekeinde) veilig bij ons te deponeren. Wij geven U gaarne alle gewenste inlichtingen (telefoon no. 2941 en 2942).

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1