207, li Groot Jubileum Biljarttournooi S mi die Verholen en de rare alchimist CULTUREEL CENTRUM in Loon op Zand wordt werkelijkheid Ogen vragen brillen van STASSAR 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 17 FEBRUARI 1964 2 Nederland telde op 1 januari 1964 12.041.000 inwoners Geen belasting verlaging Kerkenbouw korting K.O.T. organiseert ter gelegenheid van 10-jarig bestaan feuilleton HET LIJK IN DE MAND Het is onnodig te zeggen, dat de structuur van een dorp vandaag aan de dag sterk gewijzigd wordt, dit ondervinden we dagelijks, hetzij in de economie, de maatschappelijke toestand of in het culturele leven in de uitgebreidste zin, Groot en klein komen dagelijks voor veranderde tijden te staan. We bepalen ons hier tot de jeugdvorming in het dorpsleven van Loonopzand, met als middel punt het Parochiehuis aan de Van Rijckevorselstraat. In vroeger tijden is hier veel geschied wat de Loonse jeugd aangaat, maar nu is men ér niet meer mee tevreden om eenmaal in een seizoen naar een toneel-uitvoering te gaan kijken. Thans vraagt zo'n huis, dat voor de gehele gemeenschap is geplaatst, en waar iedereen eigenlijk van moet profiteren meer dan dat oude. De jeugd van nu beseft al langer hoe méér, dat de ontwikkeling en ontspanning in andere za ken moet worden gezocht. Het patronaatssysteem van kaarten, dammen is voor bij. Intensie werkt de jeugd en de ouderen onder hen naar iets moderner en meer verantwoord is. Men wil vooruit! En door de veranderde omstandigheden gaat Loonopzand met zijn tijd mee. Een verbouwing van het parochiehuis - van Pastoor Schoenmakers - zal medewerken .an de aanpassing van de Loon se jeugd voor ontspanning en voor culturele doeleinden. PERSOONLIJK EN PARTICULIER INITIATIEF. Het oude patronaat is eigendom geweest van de parochie, maar door de zeer zware druk die op dit gebouw rustte kon kape laan Smulders reeds in het jaar 1961 plan nen maken om tot een andere regeling te komen. De jeugd-verenigingen hadden toen ook al weinig interesse in het gebouw, dat danig aan een restauratie toe was, zodat een investering eigenlijk niets anders was, dan geld spenderen aan een bodemloze put. Het werd op een andere manier gepro beerd. De Kapelaan heeft met een z.g. bouwcommissie er toch iets van gemaakt. Juist dit punt was van belang, nu er per soonlijk initiatief kwam, want daar had oud- burgemeester Van der Heijden oren voor. De Stichting Jeugdbelangen had naast het particulier initiatief, er inmiddels ook al heel veel voor gedaan. De toenmalige bouw commissie had reeds een en ander met het gemeentebestuur opgenomen met het gevolg, dat na heel veel strubbelingen - want het bisdom moest hierin ook haar beslissing ge ven - door de gemeente een lening werd verstrekt voor de aankoop van het gebouw met daarnaast nog een lening voor de bouw van een sporthal waaraan ook een dringende behoefte was. Uit de gevormde bouwcommissie is thans een voorlopig bestuur gegroeid voor Het Culturele Centrum, dat met de uitvoering van de plannen is belast. Dit voorlopig be stuur vormt tevens de Culturele Raad, die 'het culturele leven in Loonopzand op gang zal brengen, daarom is een keuze gedaan uit alle verenigingen en organisaties op dit ter rein. Het doél zal worden het cultuurgoed van Loonopzand te brengen aan onze eigen gemeenschap, maar ook aan de buiten Loonopzand wonenden. De volgende perso nen hebben thans zitting in 'het Culturele Centrum Kapelaan Heerkens en de heren M. van Esch, J. Hamers, A. v. d. Velden en J. Wiemer. DE PLANNEN VOOR DE NAASTE TOEKOMST. Het Parochiehuis dat nu voortaan Cul tureel Centrum zal gaan heten - zal nu worden verbouwd. Het eerste komt de grote zaal aan de beurt. Architect Hub. Prins uit Kaatsheuvel heeft hier de leiding. Getracht zal worden de grote zaal aan de passen ■tot een goede accoustieke zaal, waar het mogelijk zal zijn alle muziekevenementen uit te voeren om het geluid, waaraan zoveel is gelegen, geen geweld aan te doen. Het geheel zal een inrichting krijgen van een klein theater, dat plaats 'biedt aan 400 per sonen, waar ook alle accomodaties zullen worden aangebracht voor toneeluitvoerin gen. We denken hier aan goede kleedka mers, garderobes, toneelruimten, etc. In een speciale cabine wordt een modern bios coopapparaat aangebracht. Kleinere zalen bij deze zaal zuilen diverse verenigingen de gelegenheid geven tot het houden van ver gaderingen. Dit alles wordt uitgevoerd door de fa. Van Hest alhier en het zal niet lang meer duren eer met de verbouwing een aanvang wordt gemaakt. GROOT BELANG VOOR DE SPORT EN OPVOEDING. Naast en achter het oude patronaat ligt nog terrein voor de bouw van de sporthal. De gemeente en de Schoolinspectie doet alles om hiér iets van te maken, dat meteen aan alle mogelijke voorzieningen moet vol doen. De scholen hebben nog geen gym nastieklokalen, maar hier is een goede mo gelijkheid om straks de jeugd datgene te geven waaraan een groot gebrek is. Zeer bedroevend was de lichamelijke opvoering voor de jeugd, om maar niet te zeggen van slecht. De verbouwing van de grote ge hoorzaal van het Centrum is van belang, maar een gymnastiekzaal is urgenter. Laten we hopen, dat doe bouwvergunningen heel spoedig los zullen komen. Vermeldenswaard is nog, dat de ingang van de sporthal komt aan de Willbrordus- straat. De gymnastiekzaal zal het nieuwste garnituur krijgen. Aan de voorzijde van de hal komen de kleedkamers en douchecellen, men ziet dus dat alles in het werk gesteld is hier iets te verwezenlijken wat er wezen mag, maar wat voornamer is, wat dringend nodig is. HET LIGT AAN DE LOONSE BEVOLKING. Het Gemeentebestuur heeft tot nu toe alles in het werk gesteld de realisering van dit grote plan te concretiseren, en zal dat blijven doen, mits van de zijde van de Loon se bevolking ook de nodige medewerking wordt gegeven. Het is de bedoeling dat elk gezin straks lid van het Cultureel Centrum zal worden. Hieraan twijfelt het voorlopig bestuur niet, want getracht zal worden op alle terreinen iets voor de jeugd te doen. Voor elk kind en ook voor de volwasse nen wordt straks iets geboden, waarnaar reeds zo lang is uitgezien. Burgemeestér van der Heijden heeft met de beide kapelaans Smulders en (de hui dige) Heerkens, al bergen werk verzet. Als burgemeester Van Erp hun werk overneemt of stimuleert, dan zal het project Cultureel Centrum binnen 1964 zijn verwezenlijkt. Want de bedoeling is het, dat nog dit jaar het kleine theater zal worden ingebruik ge nomen. Van het tegenwoordige gemeente bestuur gaat echter een goede stimulans uit. VOLWAARDIG. Getracht is naar een volwaardig cultureel centrum, dat alles opvangt en doet om de cultuur over het Brabantse land té doen uitwaaien. 'Mogen de plannen naar wens verlopen. Iedere inwoner is vanzelfsprekend benieuwd en dit is niet chauvinistisch. Met trots ziet. iedereen uit naar wat al zo lang op het Loonse verlangdijstje is geplaatst. gen voor het stichten van permanente kerk- of bezinningsgebouwen. De premie bedraagt 30 percent van de bouwkosten, de grondkosten en de inventariskosten, voor zover die op grond van de wet als stichtingskosten kunnen worden aanvaard. De premie regeling geldt niet voor vervanging of uitbreiding van bestaande gebou wen. Blijkens door het Centraal Bu reau voor de Statistiek vastgestelde voorlopige gegevens vermeerderde de bevolking van ons land in het afge lopen jaar met ruim 151-000 inwo ners (tegen 168.000 in 1962). Het geboorte-overschot was in '63 wat hoger dan in 1962 (154.000 te gen 152.000), doch de buitenlandse migratie bracht een aanmerkelijk la ger vestigingsoverschot (8.000 tegen 17.000), terwijl de teruggave der Het aantal levendgeborenen lag eveneens iets hoger dan in 1962 (249.000 of 20,9 per 1.000 inwo ners tegen 246.000 of 20,8 pro mil le). De sterfte was bijna 2.000 hoger (ruim 95.000 of 8.0 per 1.000 in woners tegen ruim 93.000 in 1962 of 7,9 promille), de inbegrepen zui gelingensterfte (kinderen beneden 1 jaar is wederom iets gedeeld (14,5 per 1.000 levendgeborenen tegen 15,3 in 1962). De emigratie naar de z.g. over zeese emigratiegebieden en de immi gratie uit die gebieden waren in '63 met elkaar in evenwicht (emigratie zowel als immigratie ruim 11.000), nadat het migratieverkeer met die ge bieden in 1962 nog een vertreksaldo opleverde van ruim 4.000. Voorts heeft de migratie met de E.E.G.- landen in 1963 een vertrekoverschot opgeleverd van ruim 2.000 en die met de Europese landen buiten de E.E.G. een vestigingsoverschot van ruim 3.500 personen. De minister van Financiën, prof. dr- H. Witteveen, heeft in de Tweede Kamer verklaard, dat de con juncturele situatie in de EEG-landen zorgelijk is. Zojuist in ons land te ruggekeerd van een belangrijke con ferentie in Rome, zei de bewindsman bij het loon- en prijsdebat, dat een sterke inflatiegolf, begonnen in Frankrijk en Italië, zich nu over ge heel Europa voortplant. De minister sprak hierover zijn ernstige veront rusting uit. Hij bevestigdedat het tekort op de Nederlandse betalings balans voor he lopende jaar wordt ge raamd op ongeveer 1 miljard gulden. In de huidige situatie kan er dan ook geen sprake zijn van belastingverla ging, ofschoon de nu genomen maat regelen van de regering in 1964 rond 240 miljoen gulden extra in de schat kist zullen brengen. Minister Witte veen zei, dat het wegnemen van de progressiefactor in de loon- 'en in komstenbelasting nodig kan zijn, zo- Ontspanningszaal Cultureel-Centrum lOONOPZARD. dra de binnenlandse vraag afneemt. Daarom moet een wetsontwerp tot verlaging van de belastingen geheel gereed liggen en dus ook tijdig wor den ingediend, uiteraard met 'n open ingangsdatum. Wanneer een dergelijk wetsontwerp komt, weigerde de mi nister te zeggen. Vanaf maandag treedt de Wet Premie Kerkenbouw in werking, die tot 1 maart 1971 de mogelijkheid opent om een rijkspremie te verkrij- ;-V BUDDEMEYER chemisch reinigen. grotestraat 95 waalwijk grensgebieden aan west-Duitsland (Etten en Tudderen) per 1 augustus 1963 een bevolkingsvermindering heeft opgeleverd van ruim 10.000. Het aantal in 1963 gesloten huwe lijken lag zowel absoluut als relatief iets hoger dan in 1962 (95.000 of 8,0 per 1.000 inwoners tegen 93.000 of 7,9 promille). Binnenkort gaat de biljartvereniging "Krijt Op Tijd" (K.O.T.gevestigd in café van Oorschot in Elshout, haar tienjarig bestaansfeest vieren. Het is begrij pelijk dat de 22 leden van deze biljartvereniging - onder wie één vrouwelijk lid, mej. Willy van Oorschot, - hebben besloten dit heugelijke feit niet zon der meer voorbij te laten gaan. Zo kwam men op het idee om in maart een groot jubileum-toumooi op het groene laken te organiseren, waaraan kan wor den deelgenomen door viertallen, die spelen in de klasse A of C, in het district Waalwijk en Den Bosch. Afhankelijk van het aantal deelnemende viertallen, zal dit tournooi, dat ver moedelijk zaterdag 21 maart wordt geopend, ongeveer acht weken duren. De speeldagen zijn gepland op vrijdag en zaterdag. SEDERT DRIE JAAR AANGE SLOTEN BIJ K.N.B.B. De biljartvereniging "Krijt Op Tijd" die ongeveer drie jaar geleden, dank zij het gelukkige initiatief van de heer J. van Don gen, besloot in K.N.B.B.-vetband in het district Waalwijk te gaan spelen, ontstond uit een vriendenkring van biljartliefhebbers, die iedere zondagmorgen bijeen waren om serieus een balletje te stoten. In oktober 1954 werd door o.a. de heren J. van Don gen, J. Jozen en A. de Roos, de vereniging K.O.T. opgericht. In totaal 7 jaar lang speelden de leden vriendschappelijke wed strijden in onderling competitieverband. Het groene laken met de twee witte en een rode 'bal kreeg van de toegetreden leden van meet of aan alle aandacht. Serieus leg den de leden zich op het biljartspel toe, het geen reeds in het eerste jaar na toetreding tot de K.N.B.B. resulteerde in een kampi oenschap in klasse D. Bij de kampioen schappen in het gewest Brabant-Zeeland wist de vereniging datzelfde jaar beslag te leggen op een tweede plaats. Het tweede jaar bereikte de heer A. Kölmans de titel in het persoonlijk kampioenschap vierde klas libre van het district met promotie naar de derde klasse. De heer Kolmans is sedert dien de ster van de vereniging gebleven. Na zijn promotie 'bereikte hij het geweste lijk kampioenschap en veroverde een vierde plaats tijdens de nationale kampioenschap pen. Onlangs wist hij beslag te leggen op een tweede plaats in de derde klasse in de strijd om het persoonlijk kampioenschap. INSCHRIJVINGEN. Inschrijvingen voor het jubileum biljart tournooi kunnen tot en met deze week don derdag gericht worden aan de secretaris van de vereniging, de heer A. B. de Roos, Heus- denseweg 20 A in Elshout. Inschrijvingen kwamen reeds binnen van viertallen uit Waalwijk en Haarsteeg. COPYRIGHT STUDIO AVAN Arch. H.Brins Ontwerpschets ontspanningszaal van het Culturele Centrum van Loon op Zand. 75. „Nu moet ge niet zoveel tege lijk vragen," zei smidje Verholen. „Ik heb U toch beloofd, dat ik U zal laten delen in mijn kennis? Welnu, vertel mij dan eerst, wat gij zélf allemaal weet. Daarna zal ik het ontbrekende zo goed mogelijk aanvullen. Als ge me werkelijk al les eerlijk en oprecht vertelt, dan zal ik U meenemen uit het kasteel om U een echte locomotief te tonen die op stalen banen loop met wel twintig wagons achter zich aan." „Ja, dat zullen we doen!" juichte de alchimist blij. „Vraeg maer op macker! Ick sal U alles segghen wat ick weet!" „Wel ehhm, hm, begon de smid. „Hebt gij dan mis schien eens een keer een gekke uit vinding gedaan? Toen ge probeerde goed te maken, hebt ge toen een raar stofje ontdekt, dat de mensen helemaal van inzicht doet veran deren en dat ze doet denken, dat lelijk mooi is en mooi lelijk?" „Ghy syt toch werkelijck een duy- sentconstghen knapsack!" prees de rare alchimist. „Zo een stofeken hebbe ick inderdaed eens uytge- vonden! Het is een waetereken, helder als kristal en gans sonder smaek. Ick proefde er self van en nauwelijcks hadde ick dat gedaen of myne geest draede helemael om- me. So vond ick byvoorbeeld, dat swaefelsulphur-waeterstofsuur le- cker roock. Nu ghy weet self wel dattee vreeselyck naer rotte eieren rieckt. Maer kom aen, gae mee naer myn laboor beneden, opdat ick U het malle waetereken toone. Ick hebbe het in een fles gedaen en weggeset. Wat sal men immers met so'n raer waetereken aanvanghen?" Samen liepen de twee geleerden naar beneden en even later ston den ze in een diepe kelder voor 'n ouderwetse muurkast. „Wel hebbe ick van myn leeven!" mopperde de oude alchimist, zenuwachtig zoe kend naar zijn fles. „Het waeter eken is wegh!" riep hij uit. „Waer en can het weesen!?" „Zoek maar niet langer, waarde heer," antwoordde smidje Verholen. „Het was natuurlijk uw mooie bediende Vosmaer, die het wegnam. Was de ze op de hoogte van de werking van de stof?" „En of hij dat was, de racker!" mopperde de alchimist. „Hij heeft er self oock een proef- cken van genomen. 7S van „De Echo van het Zuiden" door George Bagby 31 „Zo eenvoudig is 't nu ook weer hiet," wierp ik tegen. Toen klopte Horsham op de deur. Schmitty deed open en terwijl hij de jongeman fluisterend de nodige instructies gaf, begroette ik hem zo uitbundig en uitgebreid moge lijk. Op 't laatst wist ik bijna niet meer wat ik nog zeggen kon en ik was blij toen ik merkte dat de fluisterpartij een eind had geno men. Toen nam de inspecteur mijn taak over. Hij vroeg Horsham of zijn financieel probleem al was op gelost. Horsham had inderdaad iemand van de ambassade kunnen opsnorren, die hem beloofd had de hple zaak de volgende morgen in behandeling te nemen. Nu hem ver boden was Madrid te verlaten gol den de bepalingen voor vakantie gangers niet meer, maar viel hij onder de regels voor degenen die noodzakelijke buitenlandse reizen moesten maken, dus zakenlui en zo. We waren het er allen over eens dat dit een redelijke regeling was, en Schmitty schakelde over op het kritieke onderwerp wie mij toch wel een pakje had kunnen sturen. „Ik heb al geprobeerd Bagby te overreden de kolonel een lijstje te geven van personen die daarvoor in aanmerking zouden kunnen ko men," zei hij. „Zo eenvoudig is 't nu ook weer niet," begon ik weer. „Ik moet toch minstens die mensen eerst waar schuwen dat ik hun namen aan de politie doorgeef. Ze zouden zich doodschrikken als ze niet wisten waarover 't ging." Horsham was het met me eens. „Zo'n politie-onderzoek kan hier wel eens behoorlijk ruw zijn." „Ruw?" lachte de inspecteur. „Nu overdrijf je toch. De kolonel en ik werken hierin samen. Dan zal het er heus niet zo ruw toegaan." Horsham keek even onovertuigd als ik me voelde. „Ik weet het nog zo niet," zei ik. „Het lijkt me toch maar het beste die mensen eerst te waarschuwen." „Je kunt nog iets beters doen," stelde de inspecteur voor. „Mor genvroeg bel je al die mensen op. Het enige dat je te zeggen hebt is dat je een pakje gestuurd hebt ge kregen en dat het kennelijk niet voor jou is. Dan probeer je te ont dekken wie je iets heeft willen sturen. Als er dan iemand is die ja zegt, vraag je hem naar de kerel die het had moeten afleveren. Dan vertel je dat aan de kolonel en dan hoeven je vrienden er zelfs niet aan te pas te komen." „Maar dan zal ik toch eerst goed moeten nadenken wie ik kan bel len. Op het ogenblik zou ik zo maar niet iemand weten." Toen we het hotel uitgingen en een taxi aanriepen waasrehuwde Schmitty ons opnieuw. „Vertrouw geen enkele taxichauffeur," zei hij. „Ook daar kan de kolonel een hand in hebben." We keuvelden dus maar iets ter wijl we naar het restaurant reden. Ik had mijn oog laten vallen op de Almirante, een aardige zaak, rus tig en met een voortreffelijke keu ken. Maar vooral de rust was een voordeel: er draaiden daar niet ge durig kellners om je heen. Toen we er aankwamen was het al laat zelfs voor Madrileense di ner-begrippen. We hadden daarom geen moeite een tafeltje te be machtigen. In feite was alles nog beter voor ons doel dan we gedacht hadden: de Almirante heeft geen grote zaal, maar kleinere vertrek jes, met een tafeltje in lek der vier hoeken. We konden een tafeltje uitzoeken, want de drie andere wa ren onbezet. We bestelden vlug en we waren juist bezig ons op ons gemak in ons hoekje te nestelen, toen ik ging twijfelen of de Almi rante wel de meest geschikte plaats was geweest voor onze doeleinden. Mijn vriend uit Texas Roscoe Webb uit Dallas, wandelde binnen. De ober nam hem op sleeptouw naar een ander vertrekje, maar natuur lijk moest hij ons ontdekken. Het gevolg was dat hij ons kwam be groeten. Het wilde idee kwam bij me op hem zo spoedig mogelijk weg te krijgen door te beweren dat we weer een belangrijke politie-confe- rentie hadden belegd. Ik gaf ech ter mijn plan op, omdat ik er niet zo zeker van was dat ik David Horsham kon voorstellen als een of andere hoge piet van Scotland Yard of iets dergelijks. Bovendien: ik wist eigenlijk te weinig van de man. Stel je voor dat hij eens in contact kwam met kolonel Marti nez en dat het dan uit zou komen dat ik me voor een politieman had uitgegeven. Ik besloot daarom maar zo gewoon mogelijk te doen. „Aha, daar is de vriendelijke se- nor Webb uit Dallas," riep ik uit. „Mijn complimenten, senor, voor uw ondernemingsgeest. Gij Ameri kanen," zo wendde ik me tot Schmitty, „zijt waarlijk wonder bare mensen. Duizenden Madrile- nos hebben zelfs nog nooit van dit plekje gehoord, maar Amerikanen weten het al te vinden als ze nog slechts een dag hier zijn. Een fijne neus voor dergelijke uitgezochte gelegenheden hebt u." „Och, dat valt wel mee," zei Webb nederig. „Je schiet maar een taxichauffeur aan, die vertelt je wel waar je goed kunt eten." Inspecteur Schmidt hielp een handje. „Dan zult u toch gauw moe ten bestellen voordat ze de keuken sluiten," zei hij. Webb knipoogde. „Ik begrijp 't," zei hij. „Natuurlijk nog steeds be zig met politie-aangelegenheden. Okee, ik zal u niet storen. Ik zie u nog wel eens." Hij liet zich door de ober meenemen naar een ander plekje en Schmitty en ik vertelden Horsham iets over onze relaties met de man uit Texas. „Ik begreep al dat er een aardig heidje achter zat," mompelde Hors ham, en hij probeerde er vrolijk bij te kijken. Dat lukte hem maar half, want hij was kennelijk niet in de stemming voor grapjes. Dat kon me weinig schelen, want ik was 't evenmin. „Wat dat telefoneren betreft, morgenochtend, opperde ik. „Hoe leg ik dat aan? Vanuit een tele fooncel?" „Gewoon vanuit je kamer." „Met de kans dat ze meeluiste ren? Dan heeft de kolonel gelijk alle namen en telefoonnummers!" „Hij is verstandig genoeg ze niet te gebruiken. Als we alles goed spe len dan laten we hem in de waan dat we niets vermoeden van afge tapte telefoons en verborgen micro foons. Zo gauw hij de mensen die je opbelt lastig zou vallen, zou hij zich blootgeven. We gaan juist zo te werk, dat hij de indruk krijgt dat zijn geheime maatregelen de moei te waard zijn. Je moet gewoonweg al je bevindingen openlijk aan hem doorgeven. Het ergste wat hij kan doen is die mensen te laten scha duwen. Verder is hij voorlopig nog machteloos." Nu wendde Schmitty zich tot Horsham. „Vertel nu eens wat er aan scheelt," vroeg hij. Horsham zuchtte. „Zeg me eens wat ik moet doen, inspecteur," mompelde hij. „Ik heb al tegen de kolonel ge logen. Het leek me het beste en ook nu zie ik nog niet in dat ik van gedragslijn kan veranderen." (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 2