waaLwij kse en LanqstRMtse couRAnt Groot Vlijmen geografisch en sociologisch niet één Raad van Vlijmen voelt weinig voor de bouw van plaalselijke veiling Bemoedigende vooruitzichten voor de wereldeconomie Streekveiling zou in Vlijmen moeten komen Bedrijfsleven zal zich moeten uitrekken Gemeente dient te zorgen voor centrale voorzieningen op de juiste plaats MAANDAG 24 FEBRUARI 1964 86e JAARGANG No. 15 Ongezonde verhouding Verscherpte bescherming Wat kan er gebeuren Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode TILBURG Stijgende invoer Gesloten werelddelen HANDEL MET OOST-EUROPA VIA ZUID-AMERIKA Raadslid Leermakers tijdens algemene beschouwingen LIEVER GEEN BUITENLANDSE INVESTERINGEN MEER OP DE PHILIPPIJNEN Sporthal Voorzichtigheid blijft geboden Suggestie ontraden Geen zorgen over grondaankoop DE DUITSE HANDELS OORLOG MET HONGKONG ATTENTIE ATTENTIE Subsidies Ook voor andere doeleinden De tcho vad het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Abonnement p. mnd. (1.00 -f 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Onze exportspreiding is onvoldoende De kreet dat Nederland in 1964 vermoedelijk een tekort van een mil jard op de betalingsbalans zal kweken moet naar onze mening alleen indruk gemaakt hebben op deskundigen in de financiële en commerci ële wereld. In de loop der jaren is het grote publiek zo gewend ge raakt aan astronomische getallen dat men deze eenvoudig wegschuift naar de werktafels in de departementen en in de Nederlandse Bank. Daar wordt er wel iets op gevonden. Sommigen ondervinden het aan den lijve, anderen kunnen hun le vensweg ongewijzigd voortzetten, maar alle correctiemaatregelen van de overheid en de monetaire autoriteiten zullen erop gericht moeten zijn als correctiemaatregelen de export op te voeren en de invoer af te remmen. Dit gaat op zijn minst met een wijziging gepaard in de werkgelegenheid op zijn minst met een ferm aanhalen van de buik riem voor de gehele bevolking. Met het oog op het bovenstaande is het gezond dat er in de verant woordelijke en zakenkringen reeds nu maatregelen worden getroffen om de uitvoer te verbeteren. Der gelijke maatregelen omvatten aller eerst een onderzoek naar de be staande toestand om op de resulta ten daarvan een exportplan te bou wen. Voor het heden vinden wij een volkomen gezonde uitvoerstand in getallen, maar ongezond naar de verdeling van die getallen. Hier mee wordt bedoeld dat wij in 1963 voor f 17962.- miljoen uitgevoerd hebben. Dit bedrag mag als een re cord worden gezien met een toene ming van f 1366 of 8 procent t.o.v. 1962. Stellen wij hier tegenover dat de totale invoer f 21601 miljoen be droeg met een toeneming van 12 procent, dan komt de betrekkelijk heid van het getal reeds naar vo ren. veel minder kwetsbaar voor regio naal optredende depressies. Wij merken op deze wijze steeds min der van speciale welvaartsgolven in de V.S. en wij zullen diep gebukt gaan onder optredende Europese depressies. Vervolgens zouden wij onze verre vracht- en luchtvaart veel betere perspectieven kunnen bieden wanneer wij onze aandacht zouden concentreren op de markten overzee. Geen wonder dat onze scheep vaart- en luchtvaartmaatschappijen een steeds moeilijker bestaan gaan leiden. De oorzaken van ons meer een zijdig gerichte exportpakket zijn ve lerlei. Allereerst maakte het ver lies van de Indonesische markt ons veel kwetsbaarder op de wereld markt. Ons inzicht wordt vertroe beld en de opkomst van een reeks zelfstandige staten brengt nieuwe industrieën in die landen met min der belangstelling voor West-Euro pa. Vervolgens is met al het gezwets over liberalisatie de protectie op verschillend terrein nog verscherpt. Men kan zeggen dat er regionaal wel sprake is van minder hinder nissen op de exportwegen maar tus sen de verschillende export- en importzones is de kunstmatige af weer nog zeer groot. De komende conferentie in Genève zal daar ver betering in moeten brengen. Deskundigen in exportkringen achten vermindering van uitvoer, zelfs na de jongste prijsverhoging, niet direct afwendbaar. De omrin gende landen worstelen eveneens met een hoger prijspeil en met nieuwe looneisen. Zij zijn echter van mening dat wij met het be staande niveau van uitvoer niet mo gen volstaan maar nog verder moe ten expanderen. Daartoe moeten meer bedrijven export-minded worden gemaakt. Er is een te grote gezapigheid omdat men in het binnenland en in Eu ropa te gemakkelijk afzet vindt. Het is maar in beperkte kringen be kend dat ruim 150 bedrijven meer dan de helft van onze gehele uit voer verzorgen. Dan zijn er nog 'n duizendtal met een behoorlijke bui tenlandse afzet. De rest doet zo nu en dan wel eens iets aan uitvoer. Die incidentele exportactiviteit wordt het meest gevaarlijk geacht. Er zit geen fundament onder en zij wordt bij een flink concurentie- briesje weggevaagd. Het is duidelijk dat bij een zodanig beeld van een opbloei van verre export niet veel is te verwachten. Voor de zoveelste maal heeft de Nederlandse industrie zich te een zijdig georiënteerd. Gelukkig begint het inzicht veld te winnen dat ook in de landen met een donker ge kleurder bevolking steeds betere kansen komen. Die kansen zullen niet geheel zonder overheidshulp inzake kredietverlening kunnen worden gerealiseerd. Maar het be drijfsleven zal zich toch eens moe ten uitrekken om iets verder van onze kusten de Nederlandse indu strie en haar producten te verko pen. Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 De cijfers spreken nog duidelij ker taal wanneer wij daar enkele jaren bijtrekken. De historie leert ons dan dat na 1957 sprake was van een afnemend invoeroverschot. In 1959 was de invoer slechts f 1,3 mil jard hoger dan de uitvoer. Met al ons gepoch op de geweldige indu strialisatie is ons invoeroverschot sindsdien weer gestegen tot f 3,6 miljard in 1963. In de loop der jaren zijn de in vloeden van onze welvaart en de gunstige conjunctuur eveneens merkbaar geworden in het export- paket. In 1957, kort voor de klei ne depressie, ging 72% van onze uitvoer naar Europese landen en in 1963 was dit percentage tot 8% gestegen. Dit betekent, dat slechts 20% van onze export over de we reldzeeën verdwijnt. Wij zijn nu reeds van top tot teen aan het vasteland van Europa gebonden. Onze veelgeprezen vrien den in de V.S. kochten slechts 5% van ons exportpakket in 1963. Dat was trouwens in 1957 maar een pro cent beter, maar onze invoer uit 't land van de vrijheid bedroeg meer dan het dubbele van de uitvoer. Is het een wonder dat die Ameri kanen ons zulke beste vriendjes noemen? Het wrange is te weten dat onze uitvoer naar de V.S. veel groter zou zijn wanneer de invoer rechten in het land van president Johnson niet zo belemmerend zou den werken. Zeer noemenswaardig is ook nog onze geringe uitvoer naar een land als Australië en de in zes jaar slechts met een procent gestegen waarde van onze uitvoer naar het opkomende Afrika. De nadere bestudeerde cijfers mo gen ons leren dat wij nog geen re den hebben om onze exportcijfers te bejubelen. Zou deze uitvoer meer gespreid zijn over een aantal lan den dan waren wij om te beginnen Het lijkt er op dat de landen van Oost-Europa trachten handel te drijven met het westen via Zuid- Amerika en wel via Europese on dernemingen in Zuid-Amerika. Voor landen uit het oostelijk blok is daar het voordeel aan verbonden dat ze zich daar Westeuropese pro ducten aan kunnen schaffen op ba sis van verrekeningswaarde, terwijl zij, wanneer ze dezelfde producten in west-Europa kopen, met klinken de munt moeten betalen. Deze goederenbeweging ligt in 't zelfde vlak als de Russsische graan inkopen in Canada, die naar Cuba getransporteerd blijken te worden als de Sowj et-schepen eenmaal de buit binnen hebben. De Noordame- rikaanse blokkade van Cuba is daarmee precies zo'n farce als het verbod op de handel in strategische goederen met het oostelijk blok dat ook via neutrale landen kan wor den ontdoken. De commissie van de Europese Economische Gemeenschap heeft 'n betrekkelijk gunstige prognose ge geven voor de wereldeconomie in het jaar 1964. De wereldconjunctuur wordt gedragen door de economi sche expansie van de sterk geïndu strialiseerde landen en door de vooral in de toekomst steeds groter wordende mogelijkheden tot im port door de ontwikkelingslanden. De prijzen van de grondstoffen zijn gestegen en bovendien is er zo veel vraag naar grondstoffen vanuit de industrielanden, dat hieraan nauwelijks kan worden vol daan. Vrijwel alle industrielanden mogen rekenen op een groei van hun handel. Vooraan staan in de rij de V.S. en de landen van de E. E.G. Maar ook Engeland en enkele Sinds twee jaar geleden op de Philippijnen de diviezencontrole werd afgeschaft, is er veel buiten lands kapitaal in dit land gevloeid. De geografische positie en de poli tieke rust in het land hebben veel buitenlandse maatschappijen er toe gebracht kapitaal te investeren in vestiging op de Philippijnen. Waarnemers menen echter, dat de regering van de Philippijnen he lemaal niet meer zo enthousiast is voor dergelijke vestigingen. Dit komt niet voort uit haat tegen de vreemden, doch uit de vrees, dat dergelijke buitenlandse vestigingen zich niet op de juiste wijze zullen inpassen in de nationale economie. strie in Vlijmen toe te juichen zou zijn. De suggestie van de heer van Meerendonk een subsidie van f 250 beschikbaar te stellen aan de car navalsvereniging „Knotwilgendam" zei hij te willen overwegen. „In de gemeente Groot Vlijmen is behalve een duidelijk zichtbaar geo grafische scheiding ook een sociologische scheiding aanwezig" dit zei de heer Leermakers donderdagavond tijdens de gemeenteraad, tijdens welke, naar aanleiding van de te behandelen begroting, door burge meester Schweitzer gelegenheid werd gegeven, tot het houden van al gemene beschouwingen. De heer Leermakers merkte verder op dat de reële gemeente Vlijmen slechts bestaat in het briefhoofd dat de ge meente Vlijmen op het postpapier voert. Behalve door het raadslid Leermakers werden ook algemene beschouwingen geleverd door de heer v. d. Meerendonk, die zei te moeten constateren, dat het nog wel enkele jaren kan duren voordat het zogenaamde „hart van de ge meente gerealiseerd wordt. Hij betoogde dat er in de gemeente ze ker nu in de parochie Vlijmen het oude patronaat is verhuurd aan een industrie en er geen enkele z-aal meer beschikbaar is er drin gende behoefte bestaat aan een cultureel Centrum. Het leek hem dan ook gewenst met de bouw hiervan niet langer te wachten. De heer v. d. Meerendonk zei van mening te zijn, dat het „Hart" van de gemeente makkelijk gevuld zou kunnen worden met het nieuw te bouwen raadhuis, bankgebouw, etage woningen en bijzondere ge bouwen. Hij sprak verder de wenselijkheid uit, te komen tot de bouw van een sporthal, waarin een gymnastieklokaal is opgenomen. De heer v. d. Meerendonk bracht dit naar voren in verband met de aangevraagde urgentieverklaring voor de bouw van een gymnastiek lokaal op de Vliedberg. Sprekende over de nieuwe industrievestiging merkte de heer v. d. Meerendonk op, dat tijdens de raadsvergadering in Waalwijk, waarbij de vestiging van een nevenbedrijf van Philips NV werd besproken een van de raadsleden de vrees had geuit voor de blijvende vestiging van grote schoenfabrieken, waarvan er enkele al met één been buiten Waalwijk zouden staan. „Deze kunnen thans in onze gemeente terecht met zijn groot aantal werknemers in de schoenindustrie. Velen van hen werken nog elders in de Langstraat, maar zij zullen werk in eigen ge meente prefereren." Dhr. v. d. Meerendonk zei met ge noegen te hebben geconstateerd, dat de belangen van de jeugdsportver- eniging en culturele verenigingen bij de voorzitter in goede handen zijn. Hij miste echter op de begro ting een subsidie voor de carnavals vereniging „Knotwilgendam", die de laatste jaren de carnaval in de gemeente heeft verzorgd. Hij stelde voor om een subsidie van f 250.- beschikbaar te stellen. Dhr. v. d. Meerendonk sprak tij dens zijn algemene beschouwing te vens zijn voldoening uit over het feit, dat het de gemeente gelukt was een sluitende begroting op te stel len met een post „onvoorzien" van f 66.024.80.- welk bedrag na af schrijving van nog in de begroting opgenomen posten van f 14.833.- en het beschikbaar houden voor te ver wachten onvoorziene uitgaven tot een bedrag van f 16.600.- geredu ceerd wordt tot 34.591.80. Hij verklaarde zich voledig accoord met het feit dat het college dit saldo had gebruikt voor het aanvragen van kredieten zoals f 26.140.- (ver lichting Hoofdveld), f 15.300.- (ver betering natuurbad), f 6.900.- (noodvoorzieningen t.b.v. archief), 40.244.- (kosten restauratie wind molen), f 7800.- (aanschaf volauto matische zand- en zoutstrooier) f 22.090.- (aanschaf motor maaima- chine, trekker etc.) Ook de heer Leermakers had tij dens zijn algemene beschouwing' zijn vreugde uitgesproken over het feit, dat de begroting sluitend was. „Alhoewel" zo betoogde hij „voor zichtigheid toch geboden blijft", De samenstelling van de gemeen teraad in Vlijmen zag hij als een overtuigend bewijs van de afstand die er onderling tussen de kerkdor pen bestaat. Hij noemde het echter bemoedigend dat in de raad niet die enge gemeenschapsgedachte leeft. Hij vroeg zich af of het niet wenselijk zou zijn om maatregelen fe nemen en suggesties te doen, die aan deze scheding een einde zou kunnen maken. Als een direct gevolg van deze scheiding in de gemeente zag hij de grotere gemeente-uitgaven. Tot slot zei de heer Leermakers graag de mening van de voorzitter te wil len horen t.a.v. de sterke stijgingen van de grondaankopen bij 't grond bedrijf. Hij zei zich ervan bewust te zijn, dat bestaande uitbreidings plannen dienen te worden afge rond. Ondanks dat, maande hij tot voorzichtigheid. Ook burgemeester Schweitzer zei o.a. in de ligging van de provinciale weg en de spoorlijn een sterke scheiding te zien getrokken door de gemeente. Hij zag deze twee als een bijzondere hinderpaal t.a.v. de sa- mengroei van Vlijmen en De Vlied berg. Hij meende echter de sugges tie van de heer Van Meerendonk om het Cultureel Centrum te ont trekken aan het Hartplan, bepaald te moeten afraden. „Waarom" zo stelde burgemeester Schweitzer de vraag" hebben wij dan eigenlijk het „Hartplan geëntameerd?" Hij zei de mening te zijn toegedaan dat het Cultureel Centrum op een zodanige centrale plaats komt te liggen dat het voor iedere wijk makkelijk te bereiken is. Datzelfde zou het geval moeten zijn met het postkantoor en ge meentehuis. Burgemeester Schweit zer zei dat het inderdaad lang zou kunnen duren, voor het een en an der gereed is. „Maar," zo betoogde hij de planologen zijn drukdoende (Smet het Hartplan, zodat het t.z.t. an de raadsvergadering zal kunnen worden besproken. Hij sprak de hoop uit dat het plan voor 1 juli in de gemeenteraad besproken zou kunnen worden, zodat in de loop van het jaar de beslissing genomen zal kunnen worden, waar gemeen tehuis, Cultureel Centrum in het hartplan een plaats zullen krijgen. Ten aanzien van de suggestie van de heer van Meerendonk voor een te bouwen sporthal, antwoordde de voorzitter dat de gemeente bijzon der graag over een dergelijke sport hal de beschikking zou krijgen. Hij vreesde echter dat dit voor de ge meente vlijmen een dure aangele genheid zou worden. Burgemeester Schweitzer deelde verder mee, dat het gemeentebe stuur overweegt met een voorstel te komen om samen te gaan wer ken met een N.V. die zich bezig houdt met de bouw van industrie hallen. Ook min of meer in ver band met de uitgaande pendel meende de heer Schweitzer dat 'n verdere uitbreiding van de indu- Burgemeester Schweitzer zei ver der dat het cultureel centrum straks veel kan bijdragen tot een grotere saamhorigheid binnen de gemeente grenzen. Hij moest inderdaad toe geven dat de gespreidheid van de gemeenschap de gemeente inder daad extra kosten bezorgde. De zor gen over de aankoop van gronden door het grondbedrijf zei hij niet te delen. Vorig jaar zijn er in totaal 16 ha grond aangekocht waarvan 6 ha bestemd was voor de industrie en 10 ha voor de Vliedberg. Hij zei de overtuiging te zijn toegedaan dat het juist een goede politiek van het gemeentebestuur is er voor te zorgen dat de gemeente voldoende grond in voorraad heeft. Burgemee ster Schweitzer sprak tot slot de hoop uit dat de gemeente Vlijmen leden van de E.F.T.A., zoals Zwe den en Zwitserland en trouwens ook Japan en Canada hebben vol gens de commissie uitstekende voor uitzichten. De E.E.G. rekent voor 1964 op een met 6% groter wordende we reldproductie en een stijging van de wereldhandel met 7 tot 8%. De vooruitzichten voor 1964 zien er dus niet slecht uit! Hongkong boycot momenteel de invoer van wolwaren uit Duitsland. De Duitsers hebben er een missie heengestuurd, die onderhandelingen op regeringsniveau voorbereidt. De ze commissie is de situatie ter plaatse gaan onderzoeken en is tot de conclusie gekomen, dat men Hongkong ook politiek moet be zien. Het is een klein gebied waar mo- menteel 3% miljoen mensen wo nen waar inmiddels aan toegevoegd werden 1 miljoen vluchtelingen. Elke vier dagen moet er een school worden geopend, elke negen dagen moet er een huizenblok voor 2200 mensen gereed komen en alleen door dergélijke investeringen is het mogelijk de bijna overlopende em mer die Hongkong eigenlijk is, le vensvatbaar te houden. Een zware opgave, waar de rest van de wereld, die handelsrelaties met Hongkong onderhoudt, rekening mee dient te houden. nog eens zou lukken een extra con tingent woningen toegewezen te krijgen. Bij de behandeling van de begro ting pleitte de heer Pulles voor 'n grotere studietoelage voor gezins verzorgsters. Deze kosten drukken vaak zwaar op het gezin", aldus de heer Pulles, die zei verheugd te zijn, dat de gemeente Vlijmen zo veel gezinsverzorgsters heeft. Voor de Jonge Boeren en Boerinnen pleitte de heer Pulles eveneens voor een hogere subsidie. Hij noem de de subsidie van f 235.- die sedert jaren wordt toegekend wel bijzon der aan de lage kant. Burgmeester Schweitzer deelde mee dat het col lege reeds had besloten, deze sub sidie te verhogen tot f 5.- per lid met een minimum van 15 leden per vereniging. Ditzelfde geldt in de toekomst voor de K.A.J, en V.K.A. J., waarvoor de heer Wijkmans had gepleit. Ten aanzien van de aansluiting op het waterleidingnet van de su per onrendabele gebieden, kreeg de heer van Bokhoven te horen, dat deze aansluitingen binnen twee jaar verwezenlijkt zullen zijn. In de plannen van de Waterleidingmij. Oost Brabant staat Vlijmen boven aan de lijst. Rijwielen van LEVENSMIDDELEN en of POSTOR DERBEDRIJVEN worden door ons niet GEREPAREERD. Bedenk echter ook dat deze rijwielen vast niet goed koper zijn voor U dan bij de erkende rijwielhandel. Waar blijft U ook met de service en garantie DE GEZAMENLIJKE RIJWIELHANDELAREN VAN DE LANGSTRAAT. Bij de behandeling van het agen dapunt t.a.v. de aankoop van grond van M.A. van Oijen en W. A. van Oijen in Vlijmen, waarbij dit per ceel grond in totaal 0.90.00 ha. naar de mening van het college uit stekend dienst zou kunnen doen voor de bouw van een nieuw vei ling-gebouw hebben enkele raads lieden zich uitgesproken tegen een plaatselijke veiling. Zij zeiden wel te voelen voor een streekveiling, die in Vlijmen een plaats zou moe ten krijgen. Het bestaande veilinggebouw, zal in verband met de aan te leggen nieuwe provinciale weg 's-Bosch- Lage Zwaluwe, moeten worden af geschreven. Indien het bestuur van het vei linggebouw bedoelde grond niet zou ambiëren, dan nog zou de ge meente er belang bij hebben over te gaan tot aankoop van deze grond. Het aan te kopen perceel ligt na melijk in de z.g. tuinbouwvierhoek van de ruilverkaveling, zodat de gemeente deze grond bij de ruilver kaveling zou kunnen inbrengen voor het te stichten tuinbouw cen trum. Verder kan deze grond voor verschillende andere doeleinden worden gebruikt, bijvoorbeeld als ruilobject bij aankopen van grond voor de uitbreidingsplannen. De heer van Bokhoven die als

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1