wAAlwijkse en lAnqstRAAT.se couRAnt Tuinbouw in Midden Brabant zal verder moeten worden gestimuleerd en ontwikkeld Jgmpe Streekraad Midden concludeert: van Mierlo „Het ligt niet op mijn weg alle aannemers van voldoende werk te voorzien" VOORJAAR 1964 Snuif en wHjf Gunstige vooruitzichten voor het intensieve verwarmde glasbedrijf Achteruitgang van de landbouw Drietal maatregelen Tuinbouw biedt grote kansen Twee gebieden Aanbevelingen Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode TILBURG Belang van zekere reserves Lezensmoe de Rrillenspecïaalzaak OPTICA BOGAERTS VRIJDAG 28 FEBRUARI 1964 86e JAARGANG No. 16 De ïcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler Hootdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160 -2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO" Het Economisch Technologisch Instituut in Tilburg heeft het als zijn mening te kennen geven, dat uitbreiding van de tuinbouw in Midden Brabant zeer wenselijk en zelfs noodzakelijk is en reële mogelijkhe- rlsn tot versterking van de sociaal economische structuur van dit ge west. Immers de afzetmogelijkheden voor tuinbouwproducten, zo wordt gesteld, worden niet alleen voor het huidige moment gunstig beoordeeld, maar laten tevens voor de toekomst gunstige perspectie ven zien. Een en ander als gevolg van de gestegen welvaart in West Europa. Gunstig vooral zijn de vooruitzichten van de producten van liet intensieve verwarmde kasbedrijf. Ook aan de gunstige ligging van Midden-Brabant in een geintregeerd Europa mag niet zonder meer wor den voorbij gegaan. Zoals overal in ons land op de zandgronden, vertoont de eigenlijke landbouw in Midden Brabant een achteruigang als bron van werkge legenheid en als bron van welvaart. Als gevolg hiervan dreigt een ver zwakking van de sociaal economi sche structuur van het platteland. De achteruitgang als bron van werkgelegenheid kan geïllustreerd worden aan de hand van de volgen de cijfers, die zijn ontleend aan het rapport van E.T.I. in Tilburg. Het aantal in land- en tuinbouw in Midden Brabant werkzame be- drijfshoofden telde in 1930; 4.805, in 1947; 5433 en in 1960; 5056. Het aantal meewerkende zoons gaf een volgend verloop te zien: in 1947; 3439 en 1960; 1830. Het aan tal arbeiders dat werk zocht in de land en tuinbouw in Midden-Bra bant bedroeg in 1947 1938 en in 1960 nog 1043. Het totaal aantal in 1947 van 10.810 was in 1960 terug gelopen tot 7929. Bij de cijfers voor 1947 moet wor den opgemerkt, dat als gevolg van de stagnatie van het vertrek uit de landbouw in de crisis en oorlogs jaren een zekere stuwing in deze bedrijfstak is opgetreden. Ondanks dat, blijft de vermindering van de mannelijke agrarische beroepsbe volking met 27% in de periode 1947-1960 een opmerkelijk ver schijnsel. Deze daling heeft tevens geleid tot een aanzienlijke vermindering van het aandeel van de land- en tuinbouw in de totale mannelijke beroepsbevolking. Dit aandeel daal de voor het gehele streekraadge- bied van 16,4% in 1947 tot 9,7% in 1960. Uitgaande van de verwachte ont wikkeling van het arbeidsaanbod en van het aantal landbouwbedrijven volgens de landbouwtelling 1959 wordt de agrarische beroepsbevol king in 1975 geraamd op 5050 a 6050 personen. Wanneer men ervan uitgaat, dat het aantal landbouwbe drijven in 1975 beneden 4000 zal liggen, dan mag men voor wat de in 1975 in de landbouw werkende mannen betreft, voor Midden Bra bant denken aan een aantal van 5600. De als gevolg van de achteruit gang van de landbouw als bron van werkgelegenheid dreigende ver zwakking van de sociaal economi sche structuur van het platteland kan worden tegengegaan, door al lereerst een versterking van de structuur van de eigenlijke land bouwbedrijven, door een verdere ontwikkeling van de tuinbouw. De streekraad voor Midden Bra bant, bestaande uit 24 burgemees ters van de in dit gewest gelegen gemeenten, heeft zich ook ten aan zien van het probleem van de land bouw diep bezig gehouden. Op de algemene factoren die de toekom stige ontwikkeling van de land bouw zullen bepalen zoals de be- drijfsgrootte, structuur, productie plan, mechanisatie, rationalisatie e. d., kan de streekraad geen directe invloed uitoefenen. Dit is daarente gen wel het geval t.a.v. enige infra structurele voorzieningen, zoals de aanleg van wegen, bevordering van spoedige aansluiting op het net van water en electriciteit. De wens van het E.T.I. om bij het aanleggen van de landbouwwegen ook rekening te houden met de functie, die de betreffende wegen voor het recreatieve verkeer zullen hebben, ontmoette bij de streekraad volledige instemming. Een grote nadruk evenwel zal moeten worden gelegd op de ver dere o:ntwikkeling van de tuin bouw in Midden Brabant. De ren tabiliteit van het tuinbouwbedrijf is niet alleen afhankelijk van de aard van de productieomstandighe den, maar eveneens van een fac tor die met het begrip „centrum functie" wordt aangeduid. In „De uitbreiding van de tuin bouw in Noord Brabant" (uitgave van de Provinciale Landbouwraad) wordt dit begrip omschreven als het samenhangend geheel van eco nomische en sociale omstandighe den, zoals een goed geoutilleerd af zet apparaat (veilingen, handelsbe drijven en vervoersondernemingen) gespecialiseerde toeleveringsbedrij ven, krediet- en onderwijsinstel lingen en tevens een intensieve en gespecialiseerde voorlichting. Het bestaan van een dergelijke „centrumfunctie" verstevigt de po- isitie van de tuinbouw in het betref fende gebied en oefent een gunstige invloed uit op de verdere ontwik- kelings mogelijkheden. Het is dui delijk dat een dergelijk complex vfvV Wé, tegj Kleren maken de man Mannen kopen bij is zichtbaar in onze collecties -K COSTUUMS -K COLBERTS PANTALONS -K REGENJASSEN -K MODE-ARTIKELEN EXCLUSIEVE HERENKLEDING WAALWIJK Grot.rtraat 192 T«l. 2507 van omstandigheden alleen aanwe zig kan zijn in gebieden met een concentratie van tuinbouwbedrij ven van enige betekenis. Concentratie echter zal plaats moeten vinden daar waar de na tuurlijke omstandigheden de gun stigste voorwaarden bieden, daar dus waar men de geschikste gron den aantreft. De streekraad is van oordeel, dat, wanneer men vestiging in de meest - geschikte gebieden stimuleert, men wellicht een aantal vestigingen in andere gebieden, die uit sociale, be- drijfs-economische en/of recreatieve ontwikkeling of concentratie eer der tot een uitbouw van het tuin bouw areaal leiden. Bij de beantwoording van de vraag waar de uitbreiding van het tuinbouw areaal zal moeten worden gerealiseerd, werd Midden Brabant onderscheiden in twee gedeelten, namelijk een gebied ten zuiden van Tilburg en een gebied ten Noorden van Tilburg. Men is tot de conclu sie gekomen, dat het aanbeveling verdient in een der daartoe geschik te gebieden gelegen in de nabijheid van een der kernen Baarle Nassau- Alphen-Riel-Gilze een tuinbouw centrum tot ontwikkeling te bren gen. De gemeentebesturen waartoe deze kernen behoren, zullen binnen afzienbare tijd een aanvang dienen te maken met een onderzoek naar de mogelijkheid, op welke wijze een tuinbouw centrum kan worden gerealiseerd. In het streekraad gebied ten noor den van Tilburg zijn de natuurlijke productie factoren gunstiger dan in het zuiden. Dit houdt de mogelijk heid in, dat de spontane verspreide vestiging van tuinbouw bedrijven binnen afzienbare tijd een grotere omvang zal nemen dan tot heden het geval is geweest. Het gevaar is hierdoor niet denkbeeldig, dat de zo gewenste centrumfunctie niej voldoende tot ontwikkeling zal ko men. Reeds zijn in de gemeenten 's-Gra- venmoer, Sprang-Capelle en Was pik ter ondersteuning van bestaande initiatieven, onderhandelingen aan gevangen, die beogen te komen tot een stichting met als doelstelling de verbetering van de mogelijkheden tot uitoefenen van het tuinbouwbedrijf binnen het territorium van deze 3 gemeenten. Een eerste zet tot tuin bouw, treft men in deze gemeenten reeds aan, maar de centrumfunctie is nog onvoldoende ontwikkeld. Door verkrijging en bouwrijp ma ken van gronden, het geven van voorlichting, het selectief optreden bij het aantrekken van tuinders en door gebruik te maken van andere daartoe geëigende maatregelen en middelen, wil men in deze gemeen ten komen tot uitbouw van het tuinbouw areaal. Wanneer het tenslotte in de be doeling ligt een sociaal economisch program tot ontwikkeling van het gebied op te stellen, worden door de streekraad de volgende aanbe velingen gedaan. Allereerst concentratie van het tuinbouwveilingwezen. (Tijdens de gemeenteraad van Vlijmen vorige week, werd door enkele raadsleden reeds gepleit voor een streekveiling. Opgemerkt dient te worden dat Vlijmen, juist buiten 't streekraad- gebied voor Midden Brabant is ge legen.) Ruilverkaveling, in die zin, dat de bijzondere landschappelijke betekenis van het gebied niet ver loren gaat en tenslotte, ondersteu ning van het regeringsbeleid inza ke begeleidende maatregelen ten behoeve van de sanering van de landbouw, zoals bedrijf beëindi gingspremies, omscholing e.d. GROEIEND GEVAAR VOOR INFLATIE IN BENELUX. Prof. dr. J. E. Andriessenminis ter van economische zaken, heeft j.l. vrijdag in de raadgevende interparle mentaire BeNeLux-raad verklaard, dat in de gehele BeNeLux de aanhou dende economische groei gepaard gaat met groeiend inflatie gevaar, doch dat alleen Nederland nog maar in de zone van overbesteding is ge komen. Minister Andriessen verklaarde dit aan het begin van een debat in het BeNeLux-parlement over de eco nomische BeNeLux-unie, dat hij vrij dagmiddag samen met zijn collega van sociale zaken, dr. Veldkamp heeft ingeleid. Hij deelde mede, dat in de ministeriële werkgroep van BeNeLux voor de conjunctuurpolitiek het infla tiegevaar en de pogingen om tot een ontspanning te komen regelmatig on derwerp van overleg uitmaken. De bewindsman stelde in zijn be toog de verwachte ontwikkeling in Nederland dit jaar tegenover die van Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 België en Luxemburg in Nederland een totale stijging van het loonpeil met vijftien a zestien procent, een verwacht tekort op de betalingsbalans van één miljard gulden en een ver laging van de groei der export tot zes procent (tegen negen procent voor de wereldhandel in het alge meen), in België en Luxemburg een veel matiger loonstijging en een evenwicht van de betalingsbalans en een exportexpansie van circa tien procent. Het gevolg van een en ander zal zijn, dat het verschil in het loonpeil tussen Nederland en België, dat in de afgelopen jaren al aanzienlijk kleiner was geworden, vrijwel zal verdwijnen. Minister Bogaers De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, verwacht binnenkort een duidelijk inzicht te hebben in de reële behoefte aan werk bij de groep bouwbedrijven, die over on benutte bouwcapaciteit beschikt. Zodra dit het geval zal zijn, zullen zo nodig in de loop van dit jaar nog maatregelen worden getroffen. Vooruitlopend op het onderzoek dat aan de gang is, is een zodanige politiek gevoerd dat reeds binnen enkele weken voor een belangrijk aantal woningen in de gesubsidieerde sector de rijksgoedkeuring zal zijn verleend. De afgelopen weken heeft de hoofdingenieurdirecteur in Noord- Brabant reeds 600 goedkeuringen verzonden. Dit is mede mogelijk ge worden door het laten vervallen van het systeem van de z.g. gelijke maandelijkse porties. Bovendien zal worden getracht de afgifte van de rijksgoedkeuring voor woningen met een bouwsom beneden f 14.000 (tot heden is reeds voor ruim 1100 van deze woningen rijksgoedkeu ring gevraagd, terwijl aanvragen voor c.a. 400 woningen in voorbe reiding zijn, zo deelde hij mee) nog iets te versnellen. Dit hangt echter mede af van de medewerking op gemeentelijk niveau. Bij eventuele verdere aanvullende maatregelen in de loop van dit jaar zal de pri oriteit van de gesubsidieerde sector voorop moeten staan, hetgeen wil zeggen dat het wegwerken van de z.g. onbenutte bouwcapaciteit met name ook afhankelijk is van eigen bereidheid van de aannemers wer ken in de gesubsidiëerde sector te gen aanvaardbare prijzen te accep teren. De bewindsman zei een en ander in Oosterhout waar hij de eerst ge reedgekomen woningen van een continueproject van 617 stuks be zichtigde. Voorts overhandigde hij de eerste zes van de veertien aange vraagde rijksgoedkeuringen voor de bouw van woningen beneden de prijs van f 14.000.-. Minister Bogaers wenste duide lijk te stellen, dat het mede gezien de structuur van de bedrijfstak niet op zijn weg kan liggen alle aanne mers volledig van werk te voor zien, dan wel de acquisitie van hen over te nemen. Voorts merkte de heer Bogaerts op, dat bij de te voe ren politiek steeds zal moeten wor de gelet op het belang van zekere reserves en van enige soepelheid in het productie apparaat. De minister was verder van oor deel, dat de regeling van de z.g.n. contingenttoeslagen voor arbeidsbe sparende woningbouwprojecten blijkbaar nog geen gemeengoed is geworden. In het kader van het nieuwe toewijzingsbeleid heeft men het mede zelf in handen de ini tiële contingenten belangrij k te ver groten. Voorts wees hij op de mo gelijkheden van het extra contin gent bij de z.g. keuzewoningen, dat kan worden verdiend op grond van een minimum prijs en om een be langrijk contingent' te verdienen uit de nationale continuiteitsreserve, als gevolg van het snel realiseren van bepaalde woningbouwplannen. Met dit complex, zo zei de be windsman ook, wordt in de praktijk aangetoond dat het zeer wel mo gelijk is het beginsel van de bouw- stromen en de techniek van de ar beidsbesparing ook bij projecten van kleinere omvang toe te passen. Hij vond dit daarom zo belangrijk, omdat hij de indruk had, dat nogal eens plannen worden opgezet van zodanige omvang, dat de rechte ver houding tot de initiële woningtoe wijzingen ver is te zoeken. Als dit veel zou gebeuren, zou de bouw markt overspannen raken en het welslagen van het expansief bouw beleid in de waagschaal worden ge steld, zo meende drs. Bogaers. Hij zag het als een heel aantrekkelijke kant van dit project dat de voor delen van arbeidsbesparing en con- tinubouw worden bereikt met een jaarlijks contingent van gemiddeld 206 woningen, bestaande uit wo ningwet-, premie- en ogesubsidi- eerde woningen. Hij beschouwde dit als een navolgenswaard voorbeeld. De minister zei zich soms niet aan de indruk te kunnen onttrek ken, dat sommige bestuurders wat lezensmoe zijn geworden. Hij advi seerde de verschillende circulaires nog eens te bestuderen en de grote mogelijkheden te ontdekken voor 't verkrijgen van toeslagen. Uitgaande van arbeidsbesparing variëren van 66 tot gerealiseerde vierjarenplan kan de contingentswinst afhankelijk van de mate van arbeidsbespraing varieren van 66 tot 100 pet. uitge drukt in procenten van het ten las te vah het eerste contingent van de gemeente gebrachte aantal eenhe den. Minister Bogaers zag in het project van 617 woningen in Oos terhout het concreet bewijs van de stelling, dat men met zijn thorie huizen bouwt aan de lopende band. Het contingent van 617 bevat een toeslag van 241 woningen voor ar beidsbesparende bouw. Indien U werkelijk EISEN stelt aan Uw BRIL en oog heeft voor KWALITEIT, AFWERKING en PRIJZEN dan gaat U naar Grotestraat 220 Telefoon 3560 HOUDT BOGAERTS VOOR OGEN WAALWIJK ANNEKE GRÖNLOH VERTE GENWOORDIGT ONS LAND MET "JIJ BENT MIJN LEVEN" Dat Anneke Grönloh op 21 maart in Kopenhagen ons land zou verte genwoordigen op het Eurovisie-Song festival was reeds bekend, doch eerst maandagavond is de beslissing ge vallen met welk liedje zij dit zou doen. Nadat 12 jury's in 'het gehele land hierover hun mening hadden bekend gemaakt, bleek dat het liedje "Jij bent mij leven" van René de Vos als tekstdichter en Ted Powder als componist gewonnen had. Hier was echter een nek-aan-nek-race aan voorafgegaan met een liedje van Joop Portengen en Gerrit de Bra- ber, dat de naam "Weer zingt de wind", droeg. Het derde liedje dat voor een keu ze in aanmerking kwam was "Vlie gende Hollander" van J. Mol'l. Deze song kreeg echter een zeer geringe puntenwaardering. Wij zijn nu ech ter benieuwd, hoe het pittige en me lodieuze "Jij bent mijn leven", dat bij het publiek waarschijnlijk goed in de smaak is gevallen, het in Kopen hagen zal doen. Maar al te dikwijls is op een Eurovisie-songfestival ge bleken, dat de winnende song niet gezocht moet worden in een platen- succes, maar dat de jury meestal de voorkeur geeft aan een goed chan son. HUWELIJK VOORTAAN NA DE PREEK. Nog vóór Pasen hopen de Neder landse Ibisschoppen bepalingen be kend te maken voor de nieuwe huwe lijksritus. Ingevolge het Motu Pro- prio over de liturgie, dat de beslui ten van het concilie op dit punt uit werkt, zal het huwelijk niet meer vóór, maar tijdens de mis worden de sloten, na het evangelie en de preek. De bisschoppen hebben bekend ge maakt, dat de lezingen onder de mis rechtstreeks in de volkstaal mogen worden gelezen. Over verdere veran deringen hebben zij nog contact met de Heilige Stoel. In een communiqué zeggen de bis schoppen, in overleg met hun colle ga's in de nabuurlanden, te streven naar een snelle en ruime uitvoering van de liturgievernieuwing in de geest van de op het concilie vastgestelde constitutie. ZEEMAN KRIJGT NIEUWE HAND EN ONDERARM T ransplantatie Twee Bostonse chirurgen hebben melding gemaakt van een geslaagde transplantatie van een hand plus on derarm. De transplantatie is ver richt op een 28-jarige zeeman uit Ecuador, Julio Luna. Luna deed dienst te Guayaquil, toen een granaat in zijn rechterhand explodeerde. Hand en pols werden kort na het ongeluk afgezet in de plaatselijke kliniek van dr. Roberto Gilbert, op 13 februari. Gilbert slaagde er binnen vijf uur in een do nor te vinden. Deze was een 38-jarige man die in een ziekenhuis op een paar kilometer afstand van de kli niek van Gilbert aan een inwendige bloeding was bezweken. Hand en on derarm van de dode werden geampu teerd en 'op ijs overgebracht naar de kliniek. Negen uur later was de transplantatie een feit. De patiënt maakt het uitstekend. Hij han de hand volkomen bewegen. LOSGELD BETAALD; ONTVOERDE JONGEN NIET GEVONDEN De politie van Wiesbaden heeft be kend gemaakt dat maandagavond door bemiddeling van een avondblad in Frankfort 15000 mark losgeld is betaald aan personen die zich hebben uitgegeven voor de ontvoerders van Rimo Rinnelt. Vertegenwoordigers van de krant kregen na de uitbetaling de sleutel van een sousterrain in de Berliner- strasse in Wiesbaden. Toen de politie korte tijd later poolshoogte ging ne men, werd de ontvoerde Rimo even wel niet aangetroffen. Het ministerie van justitie looft 50.000 D.M. uit. Het is gebleken dat twee jongelui die niets met de ontvoering te ma ken hdbben, het losgeld hebben opge pakt. Zij zijn al gevonden, maar het jongetje is nog steeds zoek.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1