wAAlwijkse en UnqstRMtse couRAnt Zilveren M. Verdonk gehuldigd door Bloch en Stibbe gemeenschap Opel presenteert zijn „Grote Drie" Belangstelling voor bouw van eigen woning neemt in Sprang-Capeile enigermate toe - met premieregeling of in vrije sector - ondanks bescheidenheid een bekend figuur in het bedrijf Kapitan - Admiral - Diplomat Stassar - Waalwijk Krotwoningen vormen in de gemeente groot probleem VRIJDAG 28 FEBRUARI 1964 86e JAARGANG No. 16 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) 1.0S p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) f 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Op bijzonder hartelijke en sympathieke wijze is een dezer dagen de heer M. Verdonk, zilveren jubilaris bij de N.V. Bloch en Stibbe-Hol- landia in Waalwijk, zowel door directie als collega's, gehuldigd. De feestelijke huldiging, die voor het overgrote deel in de conferentie zaal van de N.V. Bloch en Stibbe plaats vond, werd door de voltallige directie bijgewoond, terwijl tevens de heren Op 't Hoog, personeels chef, Tabbers Jr., bedrijfsleider en de heer Fr. Snijders, als naaste me dewerker van de zilveren jubilaris, acte de présence gaven. behorende bij het getuigschrift van de K Nederlandse Maatschappij voor Han- De heer Verdionk trad in februari del en Nijverheid, 1939 bij het bedrijf in dienst, waar hij aanvankelijk een functie op het toen nog centrale magazijn vervulde. In de loop der jaren wisselde de ju bilaris meerdere malen van werk ruimte, maar altijd bleef hij de grote verscheidenheid aan fournituren en andere artikelen op een uitstekende wijze beheren en accuraat administre ren. Dit was een van de oorzaken, die er de heer D. Stibbe, president-di recteur van Hollandia Schoenfabrie ken, toe aanzette te zeggen "Bij u valt steeds weer op de wel zeer gro te plichtsbetrachting, waarmee u uw dagelijks werk doet." De heer Stibbe noemde de jubilaris ondanks zijn be scheidenheid in het bedrijf, een over bekende figuur. De jubilaris genoot in het bedrijf een zekere bekendheid door zijn stipte aanwezigheid. Nooit schitterde hij door zijn afwezigheid. Slechts een enkele keer, - en dan nog slechts wanneer het heel hard nodig was, - bleef zijn post onbezet. "Het is goed dat men in een bedrijf kan rekenen op de loyaliteit van een aantal mensen van uw gehalte", al dus de heer Stibbe. Hij betuigde zijn erkentelijkheid voor de wijze waarop de jubilaris in het verleden steeds weer interesse had getoond voor het belang en de zaak van zijn collega's. De heer Stibbe bracht de jubilaris tevens dank voor het werk dat hij steeds had willen doen in het belang van de ondernemingsraad. "Hiervoor prijzen wij u vandaag en betuigen wij u onze dank", zo onderstreepte hij zijn woorden. Namens de directie mocht de heer Verdonk een cadeau onder couvert ontvangen, terwijl hij eveneens uit handen van de heer Stibbe de Hollan- dia-legpenning met oorkonde kreeg aangeboden. De heer C. Thomas spel de de jubilaris de draagmedaille op, Bijzonder puntig huldigde de heer A. Hamers de jubilaris met zijn 25 jaar onafgebroken trouw. Namens de "Zilverkring", die wordt gevormd door personeelsleden met meer dan 25 jaar trouwe dienst, bood de heer Hamers het in Hollandia-kringen in middels beroemd geworden Zilver- kring-speldje aan. Eveneens woorden van lof en waardering kwamen van de zijde van de heren van der Lee en Lariby. De heer Lariby betoogde de jubilaris in de loop van 18 jaren te hebben leren kennen als een uiter mate betrouwbaar en hard werker. Het tweede gedeelte van de huldi ging vond plaats temidden van het gezamenlijk magazijnpersoneeldat zich voor deze gelegenheid had ver zameld in de hal. De heer Fr. Snij ders merkte op dat dit nu geen dag was om onopgemerkt voorbij te laten gaan. Hij bood de echtgenote van de jubilaris een bos fleurige bloemen aan. "Van u weten we", aldus de heer Snijders in zijn toespraak tot de zilveren heer Verdonk, "dat u aard rijkskundige boeken verzamelt. Wij hopen door u de delen over Egypte en Engeland aan te bieden, uw ver zameling verder aan te kunnen vullen. Het slotwoord was uiteindelijk aan de jubilaris die woorden van dank en erkentelijkheid tot uitdrukking bracht voor de bereide hulde. NATTE VOETEN PROBLEEM HEEFT VELE OPLOSSINGEN Natte voeten zijn ongezond en daarom heeft men door de eeuwen heen gezocht, dit probleem op te lossen. De Nederlandse landarbeider merkte, dat zijn voeten minder nat werden in klompen, dan in leren schoenen. Toen de rubberlaars kwam, verdwenen de klompen. In de stad droeg men overschoe nen van rubber en later plastic. Maar niemand was dol op over schoenen en daarom werden spoedig chemische stoffen uitgevonden, die leer waterdicht konden maken. De laatste jaren is er zelfs een spuitbus in de handel, waarmede iedereen zijn schoenen waterdicht kan maken mits er geen rubber zool onder zit. Uit Amerika komt nu een nieuwe oplossing electrisCh verwarmde schoenleesten, speciaal voor kinder schoenen. Deze drogen de kinder schoen snel, zonder deze te bescha digen. Dat laatste gebeurt wel, als natte schoenen maar zo dicht mogelijk hij de kachel gezet worden om snel te drogen. Opel zet met kracht de vernieu wing van zijn modellenreeks voort. Deze afdeling van General Motors presenteert nieuwe "grote" Opeis, welke voor het eerst op de Salon te Genève in maart zullen worden ten toongesteld. Het zijn drie modellen die de hui dige zes-cylinder Opel opvolgen het eerste model is de volledig nieuwe "Kapitan", verder wordt een "Ad miral" gebouwd, welke de naam van de vooroorlogse grote Opel doet her leven en de derde wagen de ver rassing - is de Opel "Diplomat", een zeer luxueuze limousine uitgerust roet een V 8 motor, welke een top snelheid van 200 km/u. mogelijk maakt. Alle drie modellen zijn gebaseerd op een volledig nieuwe, aanzienlijk ruimer geworden carrosserie met strakke lijnen. Het front toont laag, dank zij een breed radiateurscherm en rechthoekige koplampen. Het Vlakke dak, op de Diplomat met fraai kunst leder bekleed, gaat over in een 'bin nenwaarts gebogen achterruit. De zijruiten zijn licht gebogen. De voor deze nieuwe carrosserie ontworpen zelfdragende constructie biedt 40 i% meer torsie- en buig- stijfheid dan voorheen. Uitwendig zijn de nieuwe Opeis langer (nu 4,948 m), breder (nu 1,90 m) en 7 cm lager dan de vorige Kapitan. De afmetingen van deze wagens werden echter met opzet dus danig beperkt, dat manoeuvreren in druk verkeer en op smalle wegen geen moeilijkheden zal opleveren. Het interieur werd aanzienlijk vergroot de breedte op schouder hoogte is met bijna 10 cm tot 1,50 m toegenomen; de beenruimte, vanaf het gaspedaal gemeten bedraagt thans 1,05 m, de koffer van de nieuwe Kapitan bereikt nu een werkelijk op "groot-tourisme" berekende netto in houd van 443 liter. De uitrusting en inrichting van de nieuwe Opeis, vooral op gebied van komfort werd vanzelfsprekend zorg vuldig bestudeerd. De verwarming en De zes-cylinder motor heeft nu een dubbele uitlaat en hydraulische klep- lichters welke afstellen overbodig ma ken. De meest opmerkelijke nieuwig heid is echter de krachtige V8 motor van de Opel "Diplomat", welke naar keuze kan worden gecombineerd met een vier-versnellingsbak of een vol automatische transmissie - beide met vloerschakeling. Deze krachtbron maakt een topsnelheid van 200 km/u. en een acceleratie van 0 naar 100 km/ u. in 10 sec. mogelijk. De Opel Diplomat heeft stuurbe krachtiging en een wisselstroom-dy namo als standaarduitrusting. Het onderhoud werd opnieuw ver eenvoudigd in totaal zijn er 8 smeerpunten. Doorsmeren is pas om de 50.000 km nodig. Met zijn nieuwe zes- en achtcylin- der modellen bereikt Opel een niveau ventilatie bijvoorbeeld wordt door een nieuwe, uiterst doeltreffende in richting verzorgd, welke dank zij thermostatische regeling een constan te temperatuur handhaaft en de warmte door afzonderlijke kanalen naar voor- en achtercompartiment, voorruit en zijruiten voert. Om een maximale gerieflijkheid te bereiken werden alle bedienings- en controleorganen herzien, tot in de tails zoals deurkrukken van een nieu we constructie, handbediening van dimschakelaar, enz. Gouden Munten dat de steeds hogere eisen van de hedendaagse Europese koper wat be treft comfort en luxe geheel beant woordt en biedt daarnaast de prac- tische en economische voordelen, welke verbonden zijn aan een merk met een grote productie en een wijd verspreide dealerorganisatie. Korte berichten De standaarduitrusting van de Opel Diplomat omvat o.m. elektrische zijruitbediening, achterruit-ontdooiers en dubbele elektro-pneumatisohe hooms. Nieuwigheden op technisch gebied zijn eveneens talrijk en interessant servo-schijfremmen vóór en trommel- remmen achter, met gescheiden cir cuits voor extra veiligheid (standaard op de 3 modellen) geperfectionneerde zes-cylinder motor met meer vermo gen (nu 117 pk) zonder verhoging van de cylinderinhoud, nieuwe, vol ledig gesynchroniseerde vierversnel- lingsbak (speciale 4-'bak op de, Diplo mat) nieuwe cardanas met 3 kruis- koppelingen, gewijzigde achtervering, welke gecombineerd met de 14 cm bredere spoorwijdte achter de stabi liteit bevordert, 12 volts elektrische installatie, enz. Sprang-Capeile De tcho van het Zuióen op de voet Supersonische passagierstoestel len zijn voor Europa ongeschikt, vanwege de harde knal die bij het doorbreken van de geluidsbarrière ontstaat. Bovendien zijn ze verhou dingsgewijs te kostbaar, aldus pre sident-directeur Lord Douglas van de Britse luchtvaartmaatschappij. De kwestie Maleisië zal in de komende dagen onderwerp van ge sprek zijn tussen Soekarno van In donesië en president Macapagal van de Philippijnen, die maandag voor een driedaagse rondreis over Java en Bali uit Djakarta zijn ver trokken. Een gezamenlijke Chinees-Rus sische vloot heeft de Sovjet-Unie in 1958 voorgesteld, zo heeft nu de secretaris-generaal van de Chinees- Japanse vriendschapsvereniging „onthuld". Ontbonden is de regering van Gabon. Voor een wetgevende ver gadering worden op 12 april ver kiezingen gehouden. Tussentijds behartigt een kabinet van deskun digen de lopende zaken. Vermist worden tenminste 15 personen, die vermoedelijk allen hebben geslapen op de uitgebrande bovenverdieping van een hotel te Kankakee, Illinois. De belangstelling voor de bouw van een eigen woning met toepassing van de premieregeling of in de vrije sector neemt in de gemeente Sprang-Capeile eni germate toe. Ondanks dit zeer verheugend feit, geeft het college van B. en W. in een inleidende nota met betrekking tot de gemeentebegroting voor 't dienst jaar 1964, te kennen, dat een nog grotere interesse voor de bouw van deze soort woningen de gemeente bepaald niet onwelkom zou voorkomen. Maar naast dit verheugend verschijnsel zit de gemeente met een beslist niet welkom probleem, namelijk dat van de krotopruiming. De gemeente kent maar liefst 38 slechte woningen. Dit aantal wijst er op, dat in de naaste toekomst op belangrijke schaal tot sanering zal moeten worden overgegaan. 192 WONINGZOEKENDEN Het getal van 38 slechte woningen wordt nog eens aangevuld met de 28 te kleine woningen waar eveneens, liefst zo vlug mo gelijk, een oplossing voor gezocht moet wor den. Op de lijst van woningzoekenden staan op het ogenblik 192 gevallen ingeschreven, die naast de 38 krotopruimingen en 28 te kleine woningen worden gevormd door 16 inwoningen, 72 'huwelijksplannen, 13 vesti gingen in de gemeente, 14 opzeggingen van huur, 9 woningruil en 2 om verschillende redenen. Gezien in het licht van het gehele toe wijzingsbeleid, mag de gemeente Sprang- Capeile bepaald niet ontevreden zijn over het aan deze gemeente voor 1964 toege wezen woningcontingent, ook al zegt het col lege in de inleidende nota er van overtuigd te zijn, dat de bouwcapaciteit in Sprang- Capeile een groter contingent had kunnen realiseren. De woningvoorraad in de ge meente kon voor 1964 met 38 premie- en woningwetwoningen en nog een aantal vrije sectorwoningen worden uitgebreid. Hoewel bij de toewijzing van nieuwe woningen er door het college van B. en W. er zoveel mogelijk naar gestreefd wordt een aantal woningen toe te wijzen aan jonge mensen met huwelijksplannen, valt het voor het college vaak niet mee, dit streven na te volgen, gezien het bijzonder groot aantal noodgevallen dat in zeer slechte woningen is gehuisvest. KAPITAALSUITGAVEN 1964. Naast het bouwrijpmaken van de gronden in Vrijhoeve, in Sprang en in het uitbrei dingsplan Nieuwevaart, komt op het pro gramma van kapitaalsuitgaven voor 1964 voor, het aanleggen van een nieuwe verbin dingsweg tussen de Hoofdstraat en de nieu we provinciale weg door de Langstraat, de verharding van en het aanbrengen van openbare verlichting aan de Sprangsevaart. Vervolgens staan op het programma de rio lering en de verbetering van de Dick Flem- mingstraat, de realisering van het woning- bouwcontingent 1964 en de aanleg van een prefab zwembad. Het college koestert ver der nog plannen om o.a. te komen tot de bouw van een brandweergarage annex een garage voor de gemeentewerken en de bouw van het Dorpshuis. Voor de bouw van het Dorpshuis kon ook in 1963 geen rijksgoed keuring worden verleend. Het college van B. en W. heeft een dezer dagen opnieuw alle pogingen in het werk gesteld om zo spoedig mogelijk te komen tot de verlening van de vereiste goedkeu ring. De bouw van het Dorpshuis is finan cieel rond, het blijft nu nog wachten op de rijksgoedkeuring. Vervolgens zullen in 1964 de werken worden uitgevoerd waartoe in het verleden reeds werd besloten, maar waarvan de uit voering nog niet ter hand kon worden ge nomen. Het betreft hier onder meer de aan leg van een industrieweg en de verbetering en uitbreiding van de sportvelden aan de Bernhardstraat. In 1963 konden de verbeterde sportvel den in Capelle voor gebruik worden overge dragen aan de voetbalvereniging H.N.C. en Wit-Zwart. Binnenkort zullen de werkzaam heden tot verbreding van het sportterrein, verhuurd aan de voetbalvereniging S.S.C. en de aanleg van een tweede terrein voor die vereniging aanvangen. Na voltooiing hiervan zal de gemeente de beschikking hebben over in totaal zes voetbalvelden. NIEUWEVAART De verbreding van de Nieuwevaart ten zuiden van de Poolsestraat zal eerst ter hand kunnen worden genomen, wanneer als ge volg van de ruilverkaveling, de langs die weg gelegen sloot in verband met de wij ziging van de waterhuishouding kan worden gemist. De verbouwing van het pand Nieuwevaart 1-3 tot sportzaal kan eerst in 1965 haar beslag krijgen, omdat het pand tot 1 januari van dat jaar is verhuurd. Voor de verbouwing is reeds rijksgoed keuring aangevraagd. Een verheugend geluid tenslotte kan het college laten horen in verband met de bouw van een nieuwe bijzondere lagere school in Capelle, waarvoor reeds een urgentiever- klanring is afgegeven. Met het schoolbe stuur worden reeds onderhandelingen over de nieuw te bouwen school gevoerd. Het college hoopt dat realisering van deze school binnen afzienbare tijd tot stand zal kunnen komen. De urgentieverfclaring voor een nieuwe bijzondere school in Sprang wordt in 1965 verwacht. GEMEENTERAAD. Vrijdagavond komt de gemeenteraad van Sprang-Capeile in openbare vergadering 's avonds om 7.30 uur bijeen, ter behande ling van onderstaande agenda. 1. Opening. 2. Beëdiging lid van de Raad. 3. Notulen. 4. Ingekomen stukken. 5. Vaststelling bedrag per leerling voor het gewoon lager onderwijs, bedoeld in art. 55'bis der Lager Onderwijswet 1920 voor 't jaar 1964. 6. Vaststelling bedrag per leerling voor het bijzonder uitgebreid lager onderwijs ex artikel 101, 5e lid, der Lager Onderwijswet 1920 voor het jaar 1964. 7. Verlenen van voorschotten op de ver goeding der exploitatie-kosten van de bij zondere scholen voor lager- en uitgebreid lager onderwijs, alhier. 8. Verlenen van voorschotten op de ver goedingen ex art. 73, le en 2e lid, der Kleuteronderwijswet over 1964 aan de bij zondere kleuterscholen alhier. 9. Vaststelling vergoeding ex art. 73, le en 2e 'lid, der Kleuteronderwijswet over 1963 aan de bijzondere kleuterscholen al hier. 10. Verlenen van een voorschot op de vergoeding ex art. 126 der Kleuteronder wijswet over 1964 aan de Stichting voor Prot. Chr. Kleuterscholen te v.m. Sprang. 11. Vaststelling vergoeding ex art. 126 der Kleuteronderwijswet over 1963 aan de Stichting voor Prot. Chr. Kleuterscholen te v.m. Sprang. 12. Onbewoonbaarverklaring van de wo ning van der Duinstraat 88. 13. Verpachting landerijen. 14. Ontbinding pachtovereenkomst met de heer D. A. Vos en verpachting aan de heer C. Vos. 15. Verhoging van het verzekerd bedrag waarvoor de gemeente deelneemt in de ver- waarborgingsregeling van de F.O.G. 16. Goedkeuring begroting van de Ge meentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg voor het jaar 1964. 17. Vaststelling begroting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienst jaar 1964, alsmede de le wijziging op die begroting. 18. Indiening verzoek als bedoeld in ar tikel 12 van de Financiële Verhoudingswet 1960. 19. Benoeming gemeente-architect. 20. Mededelingen. 21. Rondvraag. 22. Sluiting. AFSCHEID GEMEENTE-ARCHITECT P. W. TOEN. Vrijdagavond werd in de conferentiezaal van het gemeentehuis een afscheidsbijeen komst gëhouden in verband met het ver trek van de heer P. W. Toen naar Zwolle- karspel, wegens zijn benoeming tot direc teur van gemeentewerken aldaar. Naast het gemeentebestuur waren aan wezig de leden van de gemeenteraad, de le den van de vrijwillige brandweer, alsmede de dames en heren (behorende tot het per soneel der gemeente Sprang-Capeile. De edelachtbare heer Burgemeester M. van Prooijen memoreerde het belangrijke aandeel van de vele werkzaamheden door de heer Toen, in de ruim 8 jaar dat hij in de gemeente Sprang-Capeile mocht werkzaam zijn, verricht. De woningbouw, de plantsoenen, het tot stand komen van verschillende uitbreidings plannen, de aanleg van nieuwe wegen, de prachtige sportvelden, is alles mede door Uw noeste arbeid tot stand gekomen. De sanering van het Kerkplein, de Brand weerkazerne en het Dorpshuis, waarvan we hopen dat deze laatst genoemde objecten dit jaar gerealiseerd kunnen worden, hierin had U met Uw tekeningen en rapporten een zeer belangrijk aandeel, aldus de bur gemeester, en er was steeds een goede sa menwerking met het college van B. en W., en al spijt het ons dat U vertrekt, wij gun nen U deze mooie promotie van harte en wij wensen U namens het college van B. en W. en de gemeenteraad hartelijk geluk en Gods trouw toe met U en uw gezin in uw nieuwe gemeente. Als afscheidscadeau kreeg de heer Toen de eerste drie delen van de "Winkler Prins" aangeboden, terwijl mevr. Toen bloemen ontving. De gemeente-secretaris de heer A. Zon neveld, sprekende namens het secretarie- personeel en het gemeente-personeel in al zijn schakeringen, feliciteerde de heer en mevr. Toen eveneens met zijn nieuwe werk kring. Alhoewel ik hier nog maar enige maanden ben, aldus de heer Zonneveld, mocht ik U leren kennen als een goede col lega en hulpvaardig ambtenaar. Menigmaal moest ik een beroep op U doen, daar U deze gemeente door uw practi- sche ervaring in al zijn geledingen kende en ik kon daardoor mijn werk gemakkelijker verrichten. Voor die hulp zijn wij U zeer dankbaar; er was een goede samenwerking tussen het secretarie-personeel en de tech nische dienst. Wij wensen U in Zwollekar- spel Gods onmisbare zegen toe. Hierna bood de secretaris de heer Toen de delen 4 en 5 van de Winkler Prins aan, zodat het cadeau nu geheel volledig was. Namens de vrijwillige brandweer sprak de ondercommandant de heer J. van Wij len, die er op wees dat mede door het werk van de heer Toen in de brandweer er in de laatste jaren veel is veranderd. Er heerst een goede sfeer en geest en met genoegen hebben we steeds met U samengewerkt en daarom willen wij trachten ons corps bij U levendig te houden door een groepsfoto van het corps aan te bieden, aldus dhr. v. Wij len. Aan mevr. Toen werden bloemen aan geboden. De heer Toen sprak hierna een hartelijk dankwoord, waarin hij zich richtte tot het college van B. en W., de gemeenteraad, het gehele personeel en de mannen van de brandweer. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken dat het de gemeente Sprang- Capeile in de toekomst goed mag gaan. Na een dankwoord van de burgemeester tot de aanwezigen, werden deze in de ge legenheid gesteld om afscheid te nemen van de heer en mevr. Toen.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9