wAAlwijkse en UnqstRMtse couRAnt Gezuiverd middenstandsonderwijs samen wecken samen leven DUITS BEZOEK Uit de tijd Verschoven grootte Consumptie als maatstaf Weer een massamoorde naar gepakt Dagonderwijs nodig Zwitserland wijst Soustelle uit Festival voor de werkende jeugd in Tilburg De VRIJDAG 6 MAART 1964 86e JAARGANG No. 18 VAn het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00 -f 5 ct. inc.k.) f 1.05 p. kwrt. (3.00 -j- 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Een kort bericht heeft ons gemeld dat het z.g. middenstandsexamen in verband met de maatschappelijke ontwikkelingen, ingaande 1965 zal worden aangepast aan de structuur wijzigingen in het sociaal-econo mische leven. In het algemeen staat het vast dat deze aanpassing een verzwaring zal inhouden van de examen eisen. De vraag rijst in hoeverre er aan deze verzwaring behoefte bestaat. De laatse jaren is de kritiek tegen de vestigings eisen in het algemeen en met name ook tegen het middenstandsexamen toegenomen. Die kritiek kwam van verschillende zijden. Van de zakenmensen, die jongelui in dienst na men in het bezit van het middenstandsexamen en er in de praktijk niets mee konden beginnen. Van on derwijsmensen, die van mening waren dat degenen die zich aanmeldden voor het middenstandsexamen in feite niet de geschikte kandidaten waren. Ook van de zijde van degenen, die aan middenstanders kredieten moe ten verstrekken, kwamen er tal van bezwaren. Deze hadden ook be trekking op het algemeen ontwikkelingsniveau van de bezitters van deze middenstandsdiploma's. Op grond van hun koopmanschap vragen deze gediplomeerden soms grote kredieten en met alle soepelheid, die tegenwoordige geldschieters eigen is, zag men toch geen kans deze ge gadigden met enig verantwoordelijksgevoel kredieten af te schuiven. Laten wij er voor oppassen de opleiding of de opleiders voor het middenstandsexamen aan de schandpaal te binden voor deze e- leurstellende ontwikkeling. De ge hele opleiding past niet meer in de wereld van 1964, nog daargelaten het zakenleven van 1964. In 1937 kwam het middenstands examen voort uit de nood der tij den. Er werd door de crisis zoveel gebeunhaasd in het bedrijfsleven dat men zich afvroeg of een kleine ondernemer toch niet een mini mum aan algemene ontwikkeling en handelskennis moest bezitten. Deze vraag werd bevestigend be antwoord en zo hebben zich tallo zen zich voor een vestiging moeten bekwamen. Met het stellen van mi nimum-eisen voor koopmanschap heeft men in 1937 de spijker op de kop geslagen. Dat is een kwart eeuw geleden. Het economisch le ven heeft sindsdien een geheel an dere structuur gekregen en de hele maatschappij heeft een ander aan gezicht. Wij hebben een ontwikkeling ge zien naar een langere leerplicht voor meisjes en jongens. De wel vaart van de meeste huisvaders is zoveel vermeerderd dat het over grote deel van ons volk thans voort gezet onderwijs geniet. De eisen van dit onderwijs zijn veranderd, vooral in die zin dat er meer economisch inzicht wordt ge vraagd. Dat is nuttig en noodzake lijk nu iedereen met financierings vraagstukken worstelt. In de der tiger jaren behoefden velen daar mee niet te worstelen omdat zij eenvoudig gezegd geen financiën bezaten. Het grootste deel van koop en verkoop speelde zich af in klei ne bedrijfseenheden, die van de koopman een beperkte kennis vroe gen. Ook daarin is het een en ander veranderd, want het zakenleven speelt zich nu af in veel grotere bedrijfseenheden, die het aanvaar den van een grote verantwoorde lijkheid vragen. Wij kunnen het ook zo stellen dat de bedrijfsgroot- te in de kleine onderneming ver schoven is. Het punt waarbij de verhouding tussen kosten en op brengst een zeer gunstig beeld ver toont, vraagt een zodanige omzet dat een ondernemer niet meer met een miniatuurbedrijfje kan vol staan. Dit moet hem al worden bij gebracht voordat hij het land van de ondernemers betreedt. De mini mum-eisen van 1964 zijn andere en dus hogere dan die van 1937. In de naaste toekomst ligt het zwaartepunt van het middenstands examen nog meer op de bedrijfs- econmische kennis dan voorheen. Er wordt inzicht gevraagd in effi ciency problemen, in rationalisatie, in kostenplatasen en kostenstruc tuur. Een koopman zonder personeel zal meestal een te kleine bedrijfs eenheid hebben en daarom staat hem een opleiding in personeelsbe leid te wachten. Steeds meer moet bovendien die koopman aandacht schenken aan de wensen van de SCHULDIG AAN DOOD VAN 15.000 GESTOORDEN Dr. Bernhard Bohne, die gezocht werd in verband met massamoord op geestelijk onvolwaardige Duitse kinderen tijdens het Hitler-regime, is in Argentinië gearresteerd op verzoek van de Westduitse rege ring. Bohne (62) had tot vorig jaar zomer een advocatenpraktijk in Düsseldoif. Toen de Westduitse jus titie het proces voorbereidde van Hitiers zogenaamde euthanasie- program, waarbij naar schatting 200.000 mensen het leven verloren, vluchtte Bohne het land uit. Toen het proces 14 dagen geleden in Limburg begon, was er nog slechts één beklaagde over. Twee anderen, dr. Werner Heyde en Friedrich Tillman, waren kort voor de ope ning overleden. De eerste pleegde zelfmoord in zijn cel, de tweede viel of sprong uit een raam op de acht ste verdieping van een gebouw. consumenten en de koopmotieven. Niet het produktiepatroon van mor gen zal onze toekomst bepalen, maar het consumptiepatroon zal maatstaf zijn voor werkgelegenheid en alle economische activiteit. Tenslotte is de kennis van de Ne derlandse taal op de middenstands examens zo erbarmelijk dat hier aan moet worden gedokterd. Wij zijn van mening dat de op leiding tot koopman thans zoveel eisend is geworden dat dit in prin cipe een zwak is geworden van het dagonderwijs, met name het detail - handelsonderwijs. In deze scholen wordt aan de nieuwe problematiek dan ook reeds jaren aandacht be steed, tenminste als die scholen goed zijn. Het afnemen van middenstands examens buiten de dagscholen zal niet gemist kunnen worden. Tallo zen scharen zich pas op latere leeftijd onder de rijen van de mid denstanders; die nu allen koopman moeten zijn, ongeacht of zij zich in de ambachtelijke dan wel in de handelssector bevinden. Als dit zo is dan moeten wij ook erkennen dat middenstandsexamens de af sluiting moeten vormen van een opleiding voor een beroep en dat daar tijd voor nodig is. Het geven van spoedcursussen met hooi- en stromethoden moet eindigen. Even eens moet er een einde komen aan het afgeven van vrijstellingen voor de vestiging in de middenstands sector aan geslaagden van muio's, huishoudscholen, vglo-scholen en tal van andere onderwijsinstellin gen, waarvan de leiders menen dat hun pupillen de middenstand wel in de zak hebben. Aan deze miskenning en infiltra tie uit de hoek van de algemene vorming gaat de commercie te gronde. Met algemene ontwikkeling doortrokken is men beslist nog geen koopman. Dat leert de prak tijk wel. Het middenstandsonder wijs is aan een zuivering toe. Moge die grondig geschieden. D'e Franse oud-minister en felle tegenstander van de Gaulle, Jac ques Soustelle, is zaterdag in Zwit serland gearresteerd en uitgewezen, aldus een communiqué van het Zwitserse ministerie van justitie. Soustelle is „naar de grens van zijn keuze" overgebracht. Nadere bij zonderheden werden niet verstrekt. Men neemt aan dat hij naar Italië is vertrokken. De Zwitserse regering had reeds op 24 augustus 1962 een bevel tot uitwijzing tegen Soustelle uitge vaardigd. Zijn uitwijzing kon pas plaatsvinden nadat de politie hem zaterdag in een hotel te Lausanne had ontdekt. Het derde nationale festival voor de werkende jeugd in Tilburg zal van 6 t.m. 10 mei worden gehou den. In de beide voorgaande jaren hebben ruim 400 jongeren in de leeftijd van 18 tot 23 jaar inge- de overheid. schreven. Dit jaar wil men het deelnemersaantal brengen op 450, mede omdat het festival voor de werkende jeugd in Rotterdam dat vorig jaar van start ging dit jaar naar verluidt wegens moeilijkhe den met het zoeken naar geschikte accomodatie niet zal worden her haald. Het festival blijft gericht op con tact met de kunstenaars en de kunst. Drs. L. J. M. van de Laar, staats secretaris van O., K. en W. heeft zich bereid verklaard het festival, waarvan prinses Irene bescherm vrouwe is, officieel te openen. Het programma vermeldt achter eenvolgens een optreden van Het Brabants Orkest, het Nederlands Dans Theater, De Nieuwe Comedie met „Op hoop van zegen" en op de sluitingsdag in het Natuur theater te Oisterwijk, de Israëlische Zang- - en Dansgroep „Shalom" en het Ensemble van Arie Ben Jossef. Alleen werkende jongeren kun nen aan het festival deelnemen. Zij betalen een vierde deel der kosten, 25 gulden per persoon. De rest komt van het bedrijfsleven en TWEE KLEUTERS IN ROOK GESTIKT De driejarige Hendrikus van der Lee en zijn bijna tweejarig broertje Hu'bertus, zijn maandagmorgen bij 'n begin, van brand in Den Bosch door rookverstikking om het leven geko men. Vermoed wordt, dat de kinde ren met lucifers hébben gespeeld. Het eéhtpaar Van der Lee, dat aan de Palmboomstraa t in Den Bosch woont, had vier kinderen. UITGEWEKEN VOOR HONDJE, MOEDER EN KIND DOOD Een automobilist, die in 't Luxem burgse plaatsje Esch-sur-Olzette een hondje wilde ontwijken, slipte tegen een vluchtheuvel en overreed een moeder met haar 2-jarig zoontje. Beiden waren vrijwel op slag dood. Prof. Erhard en minister Schro der zijn maandagochtend in Den Haag aangekomen en ceremonieel ontvangen. Daarna was er een be spreking in de nieuwe ambtswoning van de minister-president en later op het departement van buiten landse zaken. Het resultaat der besprekingen kan als volgt worden samengevat. De Nederlandse en de Westduitse regering zijn het er over eens, dat de EEG een open organisatie moet blijven. Ondanks deze eensgezind heid is tijdens het Nederlands- Duits overleg een duidelijke nuan cering in opvatting tussen bonds kanselier Erhard en minister Luns (Buitenlandse Zaken) aan de dag getreden. Nederlapd wil bijvoor beeld geen initiatief voor een Euro pese politieke unie alvorens Enge land als lid van de EEG aanvaard is. West-Duitsland vindt dit ge zien de Franse houding en het Frans-Duitse vriendschapsverdrag voorlopig nog een onhaalbare kaart. Prof. Erhard hoopt evenwel dat de politieke unie zo spoedig mogelijk tot stand zal kunnen ko men op voorwaarde dat Engeland INKOOPCOMBINATIE "NEDERLAND" N.V. BESTAAT 50 JAAR. In juni van dit jaar zal het 50 jaar geleden zijn dat de inkoopcombinatie "Nederland" n.v., waarbij 466 win keliers zijn aangeslotenwerd opge richt. Op 10 juni 1914 besloten 20 manufacturiers tot de oprichting van de combinatie, om via gezamenlijke inkoop de concurrentie-positie t.o.v. het grootwinkelbedrijf te versterken. In 1925 was hun aantal gestegen tot 66, in 1939 ot 150 en thans tot 466. De omzet van de leden van de com binatie, in 1956 nog 140 miljoen gulden, is thans gestegen tot ruim 275 miljoen gulden per jaar. Het 50-jarig bestaan van de orga nisatie valt, naar op een persconfe rentie in Amsterdam werd meege deeld, in een periode van uitbouw op vele gebieden, Ook al blijft de inkoop primair, men doet thans ook geza menlijk aan verkoopbevordering, teT- wijl de internationalisatie een steeds belangrijker punt wordt. Uit vijf ver schillende landen hebben zich thans 18 organisaties aaneengesloten, w.o. "Nederland". Daardoor maakt de ju bilerende organisatie deel uit van een der sterkste concentraties op dit ge bied de leden in de vijf betrokken landen hebben een gezamenlijke om zet van 2,2 miljard gulden per jaar. MINISTER VELDKAMP NAAR AUSTRALIË EN NIEU W-ZEELAND Met de plaatsvervangend com missaris voor de emigratie, de heer G. D. J. Kraan, is de minister van Soc. Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp naar Nieuw- Zeeland vertrokken. 't Is de gebruikelijke reis, die deze onderneemt teneinde zelf te zien hoe de 22.000 Nederlandse emigran ten het daar maken. te allen tijde zal kunnen toetreden. Het Nederlandse standpunt wordt gedeeld door Italië en Luxemburg. Wat België wil is nog niet duidelijk. Het ziet er naar uit dat minister Spaak (Buitenlandse Zaken) meer overhelt naar het standpunt van de Duitse bondskanselier, die in Den Haag liet weten, dat de Europese integratie bij hem voor alles gaat, daarbij inbegrepen de misschien afgezwakte wensen van presi dent De Gaule. De Duitse gasten zijn dinsdag ochtend door H.M. de Koningin ontvangen en 's avonds weer ver trokken. MINISTER BOGAERS STEMT IN MET VOORSTEL VAN G.S. VAN NOORD-BRABANT ter verdeling van 1532 ongesubsidi eerde woningen. Minister Bogaers heeft medege deeld dat hij instemt met het voorstel da Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben opgesteld ter verde ling van 1532 ongesubsidieerde wo ningen. De overige 288 van het aan Noord-Brabant toegewezen contin gent 1964 (groot 1820 woningen), zijn aangewend voor bijzondere doel einden (o.a. industriële bouw). Zoals bekend is in het kader van het nieuwe toewijzingsbeleid dit jaar voor he eerst aan Ged. Staten opge dragen in overleg me de hoofdinge nieur-directeur van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid (h.i.d.) ook een voorstel te doen met betrekking tot de verdeling van de ongesubsidieerde woningen. In de voorgaande jaren beperkte de bemoeiing van het pro vinciaal bestuur zich tot de woning wetsector. Met de thans verdeelde aantallen worden de individuele particuliere aanvragen om rijksgoedkeuring in de ongesubsidieerde sector, die tot 1 ja nuari 1963 bij de h.i.d. zijn ingediend en waarvan de bouwplannen aan vaardbaar zijn, afgewerkt. In de loop van januari en februari is reeds een aantal rijksgoedkeuringen door de h.i.d. afgegeven. Uit de bouwnota van minister Bo gaers blijkt, dat ongesubsidieerde woningen, waarvan de bouwkosten niet boven 14.000 gulden liggen („Bogaerswoningen") en woningen, die in de vrije tijd worden gebouwd („vrijetijdswoningen"), buiten de con- tingentering vallen. Hieronder volgt een overzicht van de verdeling per gemeente van de on gesubsidieerde woningen in de Lang- straat c o Andel 1, Breda 110, Dongen 10, Drunen 7, Dussen 3, Geertruidenberg 7, 's-Gravenmoer 4, 's-Hertogen - bosch 95, Heusden 2, H. en L. Zwa- luwe 2, Loonopzand 11, Made c.a. 5, 'Oosterhout 20, Raamsdonk 19, Spr.- Capelle 5, Tilburg 125, Vlijmen 8, Waalwijk 11, Waspik 4. Nauwelijks was de moge lijkheid gegeven om op deze stukjes te reageren, of de eerste ingezonden brief viel al in de bus. Welk schrijven we met ple zier hier afdrukken. De inhoud betreft 'n uiterst praktische kwestie, waar mee, zoals de schrijver meent, de arbeidsrust ge moeid is. De geachte inzender neemt 't woord Ik werk in een schoenfa briek en ik verdien niet slecht, maar helemaal tevre den ben ik toch ook weer niet. Kijk, dat zit zó Wij wer ken in zogenaamd groeps- tarief. U weet misschien niet precies hoe dat werkt, maar dat kan ik U gemak kelijk uitleggen. We werken bij ons in de af deling bij voorbeeld met zestien man en naar de ge- zamelijke prestatie van die zestien mensen wordt uit eindelijk ons loon op de een of andere manier berekend. Goed, zult U zeggen, dat is begrijpelijkmaar nou komt mijn grote bezwaar. We tellen bij ons om zo te zeggen alle zestien voor één. Dat wil zoveel zeggen als de grootste sufferd gelijk aan de beste! En nou wil ik helemaal niet beweren dat IK de beste ben, maar van de andere kant zijn er ook een paar volslagen "misbak sels" bij. Twee zijn er "so wie so" getikt, van die ech te Don Bosco types die geen van tweeën tot twintig kun nen tellen. En dan hebben we nog een ziekelijke vent die slag over slag tegen de vlakte gaat. Kijk, zo'n stel hebben wij aan onze kar hangen. U voelt wel dat er heel wat meer te verdienen zou zijn, wanneer we met zestien vol waardige krachten stonden. Jammer genoeg begrijpen de anderen dat niet allemaal, want 't kost me de grootst mogelijke moeite om iets aan die toestand veranderd te krijgen. Je krijgt zo natuurlijk nooit een goeie arbeidsrust in een afdeling. Daar komt dan nog bij dat de chefs uitge sproken die "krukken" de hand boven het hoofd hou den. Vlak na de vakantie liep 't helemaal de spuigaten uit. Toen hebben we ook nog zo'n tobbertje op de afde ling gehad. Nou weet ik wel dat er een tekort aan perso neel is en dat ze aannemen wie er komtmaar wat moet je nou met zo'n sukkelaar aanvangen. Die "telde" geloof ik voor 50 maar hij stond z'n eigen om zo te zeggen aan de bank vast te lijmen! Kijk, dat gaat te ver ziet U. Daar hebben we net zo lang tegen geprotesteerd tot het ventje opstapte. U begrijp wel, dat zulke "koekebakkers" ons geld kosten. En nou vind ik me delijden 'n heel, heel mooi ding, maar ze moeten toch niet week in week uit aan je portemonnaie komen! Voor één keer, prachtig! "Open het dorp" en zo, dat vind ik een mooi werkdan geef je wat je kwijt wilt en daarmee basta. Maar om nou een stelletje "sukkels" mee aan de kost te houden, dat wordt r gek, daar begin je je op de duur aan te ergeren, be grijpt U? Tenminste, dat is mijn mening. Dan heb je op de duur geen zin meer in je werk En vandaar, als U mij vraagt of ik tevreden ben, eerlijk gezegd (en U vraagt toch niet naar leugens), NEE, feitelijk niet aalmoe zenier Jansen! briefschrijver heeft natuur lijk weer gelijk als hij schrijft, dat, als iemand slechts voor 50 telt, het de spuigaten uitloopt. Neen, dan valt er niks meer te lachen! Het kost je na melijk centen! nen of te laat komen is voor 'n zeer groot gedeelte verklaarbaar uit de omstan digheid dat bepaalde soor ten van werk of bepaalde werk-systemen met onze vermenselijking geen gelijke tred hebben gehouden. "Stik maar met zegt de werknemer. Vooral de jonge. Vandaar dat er elke dag weer opnieuw gezocht moet worden naar nieuwe, aangepaste werkmethoden en systemen. Zo zit de geachte inzender in 'n zogenaamd groepsta- rief. Zo hoorde ik van 'n groot gloeilampenbedrijf in 't zuiden des landsdat men daar de kontrakt-beloning kende. De gang van zaken was aldus. De groep maakte met de chef 'n afspraak over de prestatie in de ko mende zes weken. 'n Soort gentleman agree ment men betaalt voor wat er beloofd is. Ongeacht of. z'n jongens spelenderwijs te hij 't haalt. Komen ze er bo- aktiveren en besefte dat 't Tot slot nog even 'n schoen spijker op laag water ge zocht. 't Is wel duidelijk wat de inzender bedoelt met z'n "Don Bosco-type" het schilderachtige geheel van 't opstellaat niets te veron derstellen over. Maar de uitdrukking "Don Bosco- type" lijkt me niet juist. Don Bosco was 'n zeer groot, op de praktijk ge richt opvoeder. Hij heeft zeer belangrijk werk gedaan in een tijd, toen alleen aan nette, liefst héél nette kin deren opvoedkundige aan dacht werd besteed. Hij wist Voor zover de man uit de praktijk. De brief was voor mij een prachtig uitgangspunt om er in de groepsgesprekken op terug te komen. De conclusie van de ge sprekken klonk wel una niem zo'n man kan niet worden gehandhaafd in groep-tarief verband. Ofschoon de inzender zegt „dat de chefs uitgesproken die "krukken" de hand bo ven 't hoofd houden, kwam er bij een bazen-groep het tegenovergestelde uit geen remmers bij de produktie Mijn inbreng in zo'n gesprek was, dat 't ook niet on christelijk zou zijn om de man ander werk te geven. De eisen van 't evangelie en de eisen van aardse struk- turen vallen samen. De kerk moet DIENEN. Daar DIENT zij ondermeer voor! Maar nu enkele kantteke ningen bij de kwestie. Het is nodig dat er bepaal de systemen zijn. Werk-sy stemen en beloningssyste men. Aan alle systemen zal wel iets ontbreken, maar we moeten zoeken naar de meest menselijke, de meest aangepaste. Doen we dat niet, dan wreekt zich dat. Absenteïsme op 't werk b.v. moet daarom zeker niet al leen verklaard worden uit luiheid of onverschilligheid of 'n negatieve instelling. Het niet op 't werk verschij- venuit dan wordt ook niet meer betaald. Ter verduidelijking onze groep spreekt af we halen 70 punten. Dit geldt voor de komende 6 weken. In feite worden er 65 gehaald. Toch wordt er voor 7 0 uitbetaald, maar bij de volgende kon- trakt-afspraak zal de baas niet meer op 70 stellen, maar samen zal er gemikt worden b.v. op 68. Misschien 'n vorm van zin vol medezeggingschap in 't bepalen wat je aan kunt. Maar hoe je 't ook neemt, 'n bepaald systeem zal er moeten zijn, om de mens te stimuleren en de menselijke zwakheid te hulp te komen. Wel gaan de mensen - te recht - meer en meer ver menselijkte systemen eisen. Maar nu weer naar de koek- kebakker van de inzender terug. Afgezien van de sol- daten-uitdrukking "koekke- bakker", lijkt me wel dat elk geval op zichzelf moet worden beschouwd. Lijmt hij zich met moedwil vast aan de bank? Gaat hij met opzet aan jullie kar hangen en maakt hij misbruik van jul lie ijver! Is hij 'n profiteur of is ie eigenlijk toch 'n goeie vent. Iemand, waarvan je zegt, vooruit jongens, we mogen 'm graag, we slepen 'm mee. Misschien ligt zijn inbreng in de groep op 'n heel an der vlak. Door zijn prettig kameraadschap, z'n vrien delijkheid en z'n kwinksla gen verlicht hij wellicht de gespannen ernst van 't werk. Dat is ook 'n inbreng! De scheppen van 'n sfeer van opgewektheid 'n bindende opgave was. Hij was een praktikus, en hij bekeek zijn materiaal zoals 't zich voor deed 't Lijkt mij dat als Don Bosco in 't groepsta- rief gestaan hadt hij gezegd zou hebben, ófwelaan pakken, jongensófwel niks voor mij, ik bekijk m'n kansen elders. Neen, 't woord "Don Bos co-type" is niet zo gelukkig gekozen. Misschien was Aloysius-type beter. (Deze typen worden niet meer zo gewaardeerd namelijk). - St. Paulus schreef draagt elkanders lasten. Gevallen als door de geach te inzender voorgelegd, lij ken mij 't best opgelost als zo'n man 'n ander werkje krijgt. In de finish-afdeling of expeditie of waar ook de juiste man op de juiste plaats. Dat is voor de man-zelf 't gezondste en ekonomisch 't meest verantwoord. Ik sluit met 'n citaat uit de "Knalpot"'t schoolblad van de levensschool in Waalwijk, waarmee o.a. de toekomstige werknemers worden opgevoed "Door trouw iedere dag acht uur te werken, kan men eindigen als direkteur, om dan ver volgens twaalf uur per dag te werken. Iemand die niet meer werk verzet dan waar voor hij wordt betaald, is NIET waard wat hij krijgt." M. JANSSEN, Bedrijf saalmoezenier" Markt 8, Waalwijk Tel. 3716.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1