wAAlwi]kse en UnqstRAAtse coupant PAUL van Sleeswijk-Holstein- Sonderburg-Beck von Glücksburg enz. enz. „WIJ KOMEN" krijgt een eigen schip Benzine en sigaretten omhoog Bouw van 350 woningen in 4 uitbreidingsplan Laageinde vra opnieuw aandacht van de raad Ogen vragen brillen van STASSAR Wijdde zijn leven aan de wederopbouw van Griekenland Uit het Deense koningshuis Zijn levensloop De burgeroorlog Het herstel Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels RAAD VAN WAALWIJK DINSDAG IN SPOEDEISENDE VERGADERING BIJEEN Premiewoningen zullen niet worden gerealiseerde woningbouwver. „Baardwijk Eerdere besluiten Groter aantal woningen Belangrijke wijzigingen Damesmode Tilburg Auto rijdt in op paard twee doden Gigantische oceaanbus voor emigrantenbezoekers ALS EEN DROOM HOLLANDS GLORIE GEWELDIGE GROEI JMAANDAG 9 MAART 1964 86e JAARGANG No. 19 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. v/eek (0.24+ let. inc.k.) ƒ0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Koning Paul van Griekenland is na een ernstige ziekte op 62-jarige leeftijd gestorven. Het gehele Griek se volk rouwt om het verlies van zijn geliefde vorst. Die rouw van het volk is spontaan, want hel briekse koningshuis staat bij het Griekse volk bijna even hoog in aanzien aish et oranjehuis in Ne derland. Niet dat het Griekse ko ningshuis kan bogen op zo'n lange traditie of zo'n diepe historische band met het volk als dat in Neder land het geval is, maar wat de Grie ken bijzonder waarderen is, dat ko ning Paul en zijn echtgenote konin gin Frederika goede vorsten voor hun land zijn geweest en evenals dat in ons land het geval is, kans hebben gezien zich populair en be mind te maken bij het volk, door hun taak op een aangename en de mocratische wijze uit te voeren, door gewoon te zijn en hartelijk mee te leven met het volk. In koning Paul ontvalt het Griek se volk een goed vorst, die het ui terste heeft gedaan om zijn land te dienen sinds hij in de onrustige na oorlogse jaren op 1 april 1947 aan het bewind kwam. De overledene is een telg uit het Griekse vorstenhuis, dat in 1863 werd gegrondvest, toen het Griekse volk de Deense prins Willem Geor ge als George I tot de troon riep. Deze huwde in 1867 met groother togin Olga van Rusland, uit welk huwelijk in 1868 prins Constantijn werd geboren, de vader van koning Paul. Deze Constantijn huwde in 1889 met prinses Sophia, een zuster van keizer Wilhelm II van Duits land. Als derde zoon werd geboren prins Paul, die in 1947 zijn kinder loos overleden oudere broer, George II opvolgde. In weerwil van de familierelaties met de Duitse keizer, die zijn zwa ger was, heeft Constantijn, de vader van koning Paul, in de eerste we reldoorlog de zijde van de geallieer den gekozen. Deze eerste wereldoorlog en de acties van de Turken in de twinti ger jaren brachten Griekenland niets dan ellende, zoals honger en verwoesting. Evenals trouwens de tweede wereldoorlog en de nawee- en daarvan in de vorm van de bur geroorlog die veroorzaakten. Prins Paul werd op 14 december 1901 in Athene geboren als derde zoon van koning Constantijn en ko ningin Sophia. Hij studeerde aan 't instituut voor de marine te Piraeus en voltooide tijdens de eerste we reldoorlog zijn studie bij de Engel se marine. Toen zijn broer Gerorge II op de troon kwam, werd hij kroonprins. In 1938 huwde hij met Frederika Louisa van Hannover, dochter van de hertog van Brunswijk-Lunen- burg. Uit dit huwelijk werden drie kinderen geboren, namelijk prinses Sophie, die nu met de Spaanse troonpretendent Don Juan is ge trouwd; als tweede kroonprins Con stantijn, die zich heeft verloofd met de 17-jarige Deense prinses Anne- Marie en als derde prinses Irene, die evenals onze prinses Margriet, tijdens de tweede wereldoorlog in de ballingschap van haar ouders, doch dan in Zuid-Afrika is geboren. T( vde nederlaag van Duitsland en Italië in 1945 kwam prins Paul met njn gezin terug uit Engeland, al waar zijn oudere broer George II de regering weer op zich nam. Toen deze in 1947 kinderloos stierf, nam de kroonprins op 1 april van dat jaar de regering over. Hij kwam voor een bijzonder zware taak te staan. Griekenland vond zicH nog in een alles ver nietigende burgeroorlog. Het land f«nSd? aan de door de Sowjets be- v ,r kanianden en aan 't zelf standig communistisch geworden oego-Slavië, waar Tito de scepter rl'nvj ïn de afgelopen oorlogsja- r "ad het communisme ook in nekenland een grote opgang ge bakt als felle tegenstander van 't nationaal-socialisme en facisme. Er nntren ^langrijke stromingen die «jan Griekenland een communis- 7pif ,d wHde maken, al dan niet lrnii r> of als satelliet van Mos- rfo k Hnkse krachten werden in burgerstrijd flink gesteund door n .F^tnmunistische heersers in de en landen als Albanië, Joe- p avie en Bulgarije. vpbi611 burgeroorlog neemt meestal krim8*rristlger vormen aan dan een d J li ,sen twee of meer landen teerd, was wel de roof van niet minder dan 28.000 Griekse jongens en meisjes, variërend in leeftijd tus sen de 8 maanden en 17 jaar, die door de linkse guerilla's werden ge kidnapt uit door hen veroverde dor pen en die in lange karavanen over de bergen naar de aangrenzende communistische landen werden ge bracht om daar in de loop der tijd een communistische opvoeding te krijgen. Later zouden zij dan als Grieken in hun vaderland kunnen infiltreren om te strijden voor de communistische ideologie. Koning Paul heeft alles in 't werk gesteld om zo spoedig mogelijk de vrede te herstellen. Tenslotte geluk te het zijn beroemde maarschalk A. Papagos, de overwinnaar van Italië, om in 1949 een eind aan de burger krijg te maken. De linkse elemen ten werden verslagen of verdreven en langzaam keerde de rust weer. De burgeroorlog had Griekenland grotere verliezen aan mensen en goederen gebracht dan de oorlog met Italië en de Duitse bezetting samen, doch aangezien deze drie episoden dadelijk op elkaar volg den werd het land volkomen ont redderd. Koning Paul komt de verdienste toe, gedurende zijn gehele regerings periode gewerkt en geijverd te heb ben voor het herstel van zijn land. Door middel van de door hem opge richte „Nationale Stichting" en het „Fonds voor de noordelijke provin cies" liet hij wegen, dorpen en ker ken herbouwen. Tevens heeft hij jarenlang geijverd voor de terug keer van de ontvoerde Griekse kin deren. Zijn strijd heeft in zoverre succes gehad, dat een groot deel van deze kinderen inmiddels in hun va derland is weergekeerd. Het was voor koning Paul moei lijk regeren in een land, waar de politieke sentimenten zo'n grote rol spelen. Dergelijke landen heb ben nogal eens last van veel re geringswisselingen en het is voor een monarch altijd een zeer moeilij ke opgave om buiten de politiek te blijven. Hiermede heeft koning Paul in zijn land veel te stellen gehad. Maar steeds weer werden voor- en tegenstanders gein'poneerd door het optreden van de koning en zijn echtgenote. Koningin Frederika zag zelfs kans tegenstanders, waaronder communisten, diep onder de indruk van haar vriendelijk, maar doortas tende persoonlijkheid te brengen. In de laatste maanden bleek, dat koning Paul aan een zeer ernstige maagkwaal leed, die een ingrijpen de operatie noodzakelijk maakte. Op vrijdag 21 februari werd deze in greep verricht door een aantal spe cialisten en aanvankelijk zag het er naar uit dat de koning de crisis te boven zou komen. Maar na onge veer tien dagen ontstonden er ern stige complicaties, die tenslotte leid den tot zijn dood. Kroonprins Constantijn, die reeds tijdens de ziekte van zijn vader tot regent werd benoemd, heeft de zware taak overgenomen. Het zal hem niet licht vallen, maar gezien opvoeding en karakter van de nieu we koning, ziet het er naar uit dat de Grieken aan hem een goede ko ning zullen krijgen. Constantijn is een flinke doortastende jongeman met moderne ideeën, die zich vol komen wil inzetten voor het welzijn van zijn land en volk. De raad van Waalwijk is voor dinsdagavond 7 uur in een spoed eisende vergadering bijeengeroepen, teneinde de nodige besluiten te kunnen nemen met betrekking tot de bouw van 350 woningen Itade COntlngentsjaren 1963 - l966 in 't uitbreidingsplan Laag- De raad zal dinsdagavond al dan niet besluiten tot het onderhands aanbesteden van de bouw van 230 woningwetwoningen met 74 auto boxen aan de Associatie van Bouwondernemingen „Cordam N.V." in s-Hertogenbosch, tot het in eigendom overdragen van de voor reali sering van de premiebouw en de vrije sectorbouw nodige grond aan „Cordam N.V.", het beschikbaar stellen van de nodige kredieten en het aanvragen en aanvaarden uit 's Rijks kas van voorschotten en exploitatiebijdragen op de voet van de woningwet t.b.v. de stich ting door de gemeente van het project voor wat betreft de woning- w c tweetor. De commissie Woningbedrijf heeft verklaard, zich met deze voor stellen te kunnen verenigen. dat ui lwee 01 meer landen en van °°k hier het geval. Een knnirT,? erer§ste dingen waarmee al I j ul biJ z«n troonsbestijging al dadelijk werd geconfron- Tijdens de raadsvergadering van 31 oktober 1963 werden door de ge meenteraad van Waalwijk reeds 'n aantal besluiten genomen, om in 't kader van de toepassing van ar beidsbesparende bouwmethoden in de gemeente Waalwijk in de jaren 1963, 1964 en 1965 in totaal 300 wo ningen te realiseren, verdeeld naar de volgende categorieën: 148 wo ningwetwoningen, 80 premiewonin- gen en 36 ongesubsidieerde wonin gen. Het lag oorspronkelijk in de be doeling dat de in dit plan begrepen premiewoningen zouden worden ge realiseerd door en voor rekening van de woningbouwvereniging „Baardwijk". Dit laatste is echter op losse schroeven komen te staan, doordat de Minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid in een circulaire uitgegeven 8 februari 1961 heeft gesteld, slechts dan subsidie op voet van de Premie- en Bijdragebeschikking Woningbouw 1960 aan woningbouwverenigingen te verlenen, indien de woningbouw vereniging uit eigen middelen voor 10% van de voor de financiering benodigde middelen kan zorg dra gen. Tijdens de voorbereiding in zake de realisering van bovenge noemd bouwplan is gebleken, dat deze voorwaarde voor de woning bouwvereniging „Baardwijk" grote bezwaren oplevert en daaraan De verhoging van de belasting op sigaretten en benzine is door de Tweede Kamer aangenomen met de stemmen van de socialisten en van de kleine partijtjes tegen. Dé Kamer verwierp met 81 tegen 44 stemmen een voorstel van de so cialist Peschar om in een motie uit te spreken, dat de meer dan twee honderd miljoen, die de belasting verhoging oplevert, iater gebruikt moet worden om de ouderdomsuit- keringen te verbeteren en de loon belasting voor mensen met kleine inkomens te verlichten of af te schaffen. Toen de motie-Peschar door de regeringspartij en was verworpen, voelde de socialistische oppositie zich vrij, tegen hogere belasting op sigaretten en benzine te stemmen. slechts door hypothekering van het bestaande woningbezit zou kunnen worden voldaan. Verder is het deze vereniging op het ogenblik niet mo gelijk om voor 90% van de stich- tingskosten een geldlening aan te trekken tegen uit een oogpunt van exploitatie acceptabele voorwaar den. Deze lening zou door de gemeen te moeten worden gegarandeerd en de rentevoet bij een dergelijke ga rantieverlening zou, ook indien daarop de goedkeuring van G.S. zou worden verkregen hetgeen bij de geldende restricties nog maar de vraag is een redelijke exploitatie onmogelijk maken. Een laatste hinderpaal vormt de absolute onmogelijkheid, om bij de exploitatie van premiewoningen jaarlijks het nadelig verschil op te vangen tussen de verschuldigde af lossing enerzijds en de uit afschrij ving vrijkomende middelen ander zijds. Over deze situatie, die voor de realisering van het gehele project grote gevolgen had, heeft het college van B. en W. zich ernstig beraden. Uiteindelijk is men tot het besluit gekomen dat de premiebouw in dit project zal worden gerealiseerd voor rekening en risico van de aannemer in plaats van door de woningbouw vereniging. In het pre-advies wordt door het college van B. en W. bovendien melding gemaakt van het feit, dat toestemming is ontvangen om ten laste van de contingentsjaren 1963 t/m 1966 230 woningwetwoningen (inclusief toeslag wegens arbeids besparende methoden), 78 premie woningen, voor rekening en risico van de aannemer, bestemd voor VERHUUR en 42 vrije sector wo ningen, eveneens voor rekening en risico van de aannemer en bestemd voor VERKOOP of HUUR, tot stand te brengen. Bovendien zijn aan de gemeente Waalwijk voor 1964 nog 21 woningen toegewezen in de on gesubsidieerde- en premiesector. ii Ook voor de volgende jaren is een dergelijke toewijzing te verwach ten. Dit gehele continu-project en te vens de bouw van 74 auto-boxen zal worden uitgevoerd door „Cordam N.V.", waarin het aannemersbedrijf J. P. van Eijkelenburg in Rosmalen is opgenomen. Voor de in dit plan begrepen 230 woningwetwoningen inclusief auto boxen, is van deze N.V. een prijs- aanbieding ontvangen van 4.148.800 waarin een bedrag van 203.500 is begrepen voor de bouw van de au to-boxen. In de aannemingsovereen komst wordt een clausule opgeno men inzake risicoverrekening. Voor de financiering zullen Rijks voorschotten worden aangevraagd, terwijl tevens Rijksbijdragen zullen worden gevraagd in het exploitatie tekort. De huren van de woningwetwo ningen zijn voorlopig berekend op 18,35 per woning per week, die voor de auto-boxen op 20.per maand. Ook in de architectuur en de si tuering van het gehele complex, dat ontworpen is door het Architecten en Ingenieursbureau Oomen in Oos terhout, zijn belangrijke wijzigingen gekomen. Aanvankelijk was de woningwet- bouw verdeeld over eengezinswo ningen met 3 slaapkamers en hoog bouw met afwisselend 2 en 3 slaap kamers. De eerder in de woningwetsector geplande hoogbouw komt nu te ver vallen, zodat alle woningwetwonin- Heuvelstraat 14 - Telefoon 26582 I III I III 1111111111111111111111—1 HUWELIJK VAN PRINSES IRENE. Voor het huwelijk van prinses Ire ne en don Carlos hebben het Ko ninklijk Paar en de familie de Bour bon Parma nog geen precieze dag vastgesteld. Wel is besloten een da tum te kiezen tussen Pinksteren (17- 18 mei) en 1 juli, aldus blijk uit een mededeling van de Rijksvoorlichtings dienst. Het burgerlijk huwelijk zal op pa leis Soestdijk worden gesloten. De inzegening zal geschieden in een kerk in de omgeving van Soestdijk; waar is nog niet vastgesteld. Een en ander staat in verband met de verplichtingen van ons koninklijk paar, o.a. het statiebezoek aan Mexi co, de Nato-vergadering, enz. Een busje van de firma Van Vliet uit Utrecht, waarin vier personen zaten, is in volle vaart op 'n paard ingereden, dat uit de manege te Oud-Leusden was losgebroken. Van de inzittenden werden er twee uit de wagen geslingerd en op slag ge dood. De andere twee werden ern stig gewond naar het ziekenhuis De Lichtenberg vervoerd. Het paard was eveneens op slag dood. Het ver keer op rijsksweg 23 heeft geruime tijd stil gelegen. De bij het ongeluk betrokken personen waren G. K., J. P., J. H., allen uit Utrecht en A. H. uit Zeist. gen zullen worden uitgevoerd als eengezinswoningen, die op de be gane grond 2 vertrekken en 1 keu ken en boven 3 slaapkamers zullen tellen. Bovendien zijn de beneden kamers en slaapkamers vergroot. Voor de premiebouw was aanvan kelijk laagbouw voorzien. Realise ring van de premiebouw blijkt even wel met het oog op een redelijke exploitatie niet mogelijk. Van de te bouwen premiewoningen zullen nu 2 typen kunnen worden gebouwd, namelijk 42 flats in 3 bouwlagen, elk bevattende 1 woonkamer en 2 slaapkamers; 36 flats in torenbouw met 6 bouwlagen, ieder bevattend 1 woonkamer en 3 slaapkamers. In dit flat zal een personenlift worden aangebracht. In de onderbouw van deze flats zullen garages en bergin gen worden aangebracht. Tenslotte zullen de 42 vrije sector woningen ieder 2 woonvertrekken en 4 slaapkamers bevatten. De 246 woningen momenteel in aanbouw voor de N.V. Landbank (E.M.S. woningen) hebben 1 grote woonkamer en 4 slaapkamers. De grote C. Verolme gaat een schip bouwen voor de „Wij Komers". Een reuzen-oceaanbus voor 850 passagiers: emigrantenouders die hun kinderen terug willen zien of geëmigreerde kinderen die hun ouders willen bezoeken. Tegen Elsevier-redacteur Maurits Reckman, voorzitter van Het Natio naal Reis- en Spaarfonds „Wij Komen", zei de heer Verolme: „U hebt met uw organisatie van „Wij Komen" het onomstotelijk bewijs geleverd, dat duizenden emigrantenouders, maar ook hun kinderen, op reis willen gaan om elkaar nog eens terug te zien. Uw Fonds heeft in de korte tijd van haar bestaan een verbijsterende vlucht genomen en daardoor aangetoond, dat er in ons land en vermoedelijk ook in andere landen een enorme behoefte bestaat aan goedkoop ver voer. Daarom heb ik besloten een groot schip te bouwen, waarmee ik uw organisatie te hulp wil komen". Wij wilden er graag wat meer van weten en zijn eens gaan praten met voorzitter Reckman. Zijn huis aan de Burgemeester van Hasselt laan in Naarden is redactie-adres van de „Wij Komen"-krant en cen trum van allerlei activiteiten rond het Fonds, overal rikketikt bedrij vigheid en rinkelen telefoons. Het enige rustige plekje was de gezel lige huiskamer en daar konden we even praten. Mevrouw Reckman vond, tussen allerlei bazar-besog- nes voor „Wij Komen" even tijd om koffie in te schenken, toen ex cuseerde zij zich: er was weer tele foon voor haar. De heer Reckman dronk dank baar van z'n kennelijk wèlverdiend kopje koffie, leunde toen achter over en zei: „Ja, het is heel groot nieuws. Ik wist aanvankelijk niet of ik waakte of- droomde toen de heer Verolme het mij vertelde en mij vervolgens duidelijk maakte- dat het „Wij Komen" is geweest, dat hem op de gedachte heeft ge bracht een schip voor massavervoer te gaan bouwen. Hij keek ons ernstig aan. „Beseft U, dat het besluit van de heer Verolme van zeer grote durf en visie getuigt? Hij bouwt een schip van 30 miljoen gulden terwijl andere maatschappijen hun passagiersschepen juist verkócht hebben bij gebrek aan emplooi „Zijn er zoveel verkocht?" „Zes! Zes grote zeekastelen zijn we kwijt! Om te beginnen: De Gro te Beer, de Zuiderkruis en de Wa terman. Deze drie schepen had de regering destijds gecharterd om Nederlanders naar de emigratielan- den te brengen. Wat gebeurde er echter? De welvaart steeg, de men sen bleven hier. Verkeer en Water staat heeft toen, in overleg met de Holland-Amerika Lijn, de Stoom- vaartmij. Nederland en de Kon. Rotterdamsche Lloyd, de N.V. Transoceaan opgericht om deze schepen te exploiteren. Mede in overleg met „Wij Komen" werden de prijzen verlaagd. Men deed dat echter wel erg drastisch, naar mijn idee. Normaal kostte een reis naar Australië zo'n 3000.-, toen was het ineens 2000.-. „Wij Komen" was toen al groot, maar niet zó groot dat bij die lage prijs alle schepen hun geld op konden bren gen. De schepen werden van de hand gedaan. Kort daarop verkocht de Kon. Rotterdamsche Lloyd de Willem Ruys naar Italië, de Stoomvaartmij. Nederland verkocht de „Oranje" en de Johan van Oldenbarneveldt werd de Lakonia van Griekenland. Er rees nog even hoop op lage pas- sageprijzen toen de Amerikaan Det- willer zijn plan lanceerde voor een 2000-passagiersschip met cafétaria- systeem. Het plan werd echter niet verwerkelijkt het geld kwam niet bij elkaar, temeer daar de re gering niet wilde subsidiëren in dat stadium. En nu is de heer Verolme dus ge komen, als redder in de nood. Hij is een volbloed Nederlander hij doet me vaak denken aan Albert Plesman en het gaat hem zeer ter harte dat de Nederlandse vlag (Hollands Glorie!) minder en min der in de wereldhavens wappert. Hij gaat dus nu een groot passa giersschip bouwen, een schip van 30 miljoen gulden! „Zou dat wel lonend gemaakt kunnen worden?" vroegen wij. De heer Reckman glimlachte. „Op dit moment sparen er 32.000 emigrantenouders met 20.000 kin deren in het kader van „Wij Ko men". Bij lage passageprijzen zou den er 50 schepen per jaar nodig zijn om die dikke 50.000 passagiers te vervoeren!" „En denkt U, dat de passageprij zen aantrekkelijk worden?" „De heer Verolme heeft gezegd dat hij een goed, mooi en degelijk schip gaat bouwen. Echter: zonder overdreven luxe die de overtocht maar duur zou maken. Geen krul len en fratsen en Perzische tapij ten. Wel prettige efficiency. Flex ibele tweepersoons hutten die in vierpersoonshutten veranderd kun nen worden. Een restaurant met zelfbediening. Liften voor de oude re mensen. Bovendien wordt er hard gewerkt aan de planning van een soort oceaanbus-route. Neder land - Engeland - Ierland - Canada- Zuid Afrika - Australië - Nieuw- Zeeland, waarbij er, telkens als passagiers uitstappen, nieuwe mee varen. Het schip wordt een gigan tische oceaanbus!" Aan het grote project werken grote deskundigen. De heer Reck man wist enkele namen te noemen: Mr. Lucas, oud-directeur van de K.P.M., behandelt de planning van de reisroutes. Onder oud-minister van financiën, de heer Hofstra res sorteert de financiële opzet. Ook werken mee: drs. Posthuma, oud-directeur van de Nederlandse Herstelbank en de heer de Booy, oud-admiraal. „Is het niet geweldig," zei de heer Reckman, „hoe „Wij Komen" ge groeid is? Mijn vrouw en ik begon nen met een kaartsysteempje in 'n schoenendoos. Nu gaat het zo snel, dat de personeelsbezetting van het kantoor in de Vesting Naarden ai uitgebreid en de ledenadministratie gemechaniseerd wordt. Elke maand komen er 300 nieuwe leden bij!" Ja, „Wij Komen" is uitgegroeid tot één der machtigste sociale orga nisaties van ons land. De leden hebben nu al meer dan 22 mil joen bij elkaar gespaard. Er zijn actie-comité's in alle delen van de wereld. Er is een Nationaal Hulp fonds dat aanzienlijke sommen han teert. Duizenden, duizenden „Wij Komers" hebben de onvergetelijke weerzien-reis al gemaakt. En nu: nu komt er, dankzij de geniale scheepsbouwer Verolme, ook een schip!

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1