Lente- en Zomershow van Frits van deR Ven bijzonder geslaagd Toekomstige boeren hebben gedegen opleiding nodig Smidje Verholen en de rare alchimist Samenwerkingsvorm de landbouw wordt Liempde toegelicht De nieuwe prijzen van roken en rijden in in DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 9 MAART 1964 Voorlichting over watervoorziening in de tuinbouw HET LIJK IN DE MAND Abonneert U op dit blad Geen beperking van kleine politieke partijen Kringontwikkelingsdag Sprang-Capelle BEROEPSKEUZE I: r- Ofschoon het weer donderdagmiddag weinig aanleiding gaf om aan 'n heerlijk zacht voorjaar of aan een zonnige zomer te denken, was de modeshow van Frits van deR Ven in Den Bosch, 's middags en ook 's avonds in het Oranjehotel gehouden, voor 99 procent gericht op deze twee naar wij hopen zonnige en warme seizoenen. De col lectie die Modehuis Frits van deR Ven bracht, bestond voornamelijk uit bijzonder fraaie mantelcostuums, voor het sportievere genre pak jes, waarbij de battledress bijzonder geslaagd aandeed, namiddagja ponnetjes, zomer- en regenmantels en uiteraard naast de avondtoi letjes, de bruidsjurken, waarvan er een drietal werden getoond. Zoals wij naar aanleiding van de modeshow van Antoon Ver hulst al schreven, maakt de voorj aars- en zomermode 1964 geen naam door exclusieve modelletjes, het opmer kelijk korter of langer worden van de rok of door gewaagde décolleté's. Mode 1964 heeft, omdat nu eenmaal ieder modeseizoen zijn nieuwe mode-accenten dient te hebben, kracht gevonden in de afwerking of zo men wil in de details. Zo bijvoorbeeld de knoopsluitin- gen, die vaak worden gevormd door een lus vervaardigd uit de zelfde stof, loshangende strik, pli- ségarneringen bij de blouse, rond uitgesneden kragen met revers, regenmantel vaak uitgevoerd met brede manchetten, etc. BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk Zwart blijft een modekleur, of schoon er weinig van een overheer sende kleur valt te spreken. Mis schien dat de pasteltinten de bo ventoon voeren, maar daarnaast blijft er voor ieder wat wils, ook in de felle kleuren. Bijzonder sportief zijn de mantel costuums met het Sherlock Holmes motief (de zwart-witte ruit). Frits van deR Ven heeft tijdens deze show duidelijk gemaakt op ieder terrein een zekere plaats in te nemen. Zowel de zomer- en re genmantels, de namiddagjaponne tjes en de avondjapon mochten alle exclusief genoemd worden. BONT Een bijzondere kracht vindt Frits van deR Ven in de collectie bont jassen, die nagenoeg alle het pre- dicaat „koninklijk" verdienen. Wel heel bijzonder was de avondcape vervaardigd van beige nertspoten en afgezet met vos. Ook de stola's en de bonthoeden getuigden van een grote vinding rijkheid, terwijl de grenzen van het normale niet werden overschreden. Als bijzonder exclusief werden en kele mantels, vervaardigd van slan gen- en krokodillenleer, geshowd. Vlak vóór de pauze en tijdens de finale kwamen de bruidsjaponne tjes aan het woord, waarbij het „Prinses Irene bruidje" - zo genoemd omdat deze bruidsjapon sterk Spaanse trekjes vertoonde - tijdens 'de finale wel een hoogtepunt vorm de. Tijdens deze show werden te vens ontwerpen getoond van Fr. Govers, In de praktijk is wel zeer duide lijk gebleken, dat de samenwer kingsvorm bij 't gebruik van werk tuigen in de landbouw steeds meer in omvang toeneemt. In een on langs verschenen rapport van Ir. H. J. M. Miltenburg, waarin hij zijn visie geeft over een onderzoek, dat over deze zaak op de Zeeuwse Ei landen is ingesteld, wordt gezegd, dat dit werken in combinatie tussen 'n aantal boeren méér opgang heeft gemaakt dan schrijvende en voor lichtende instanties wel vermoeden. Dit is begrijpelijk, want wil de boer nog tegen een lonende kostprijs werken, dan zal hij hier in de een of andere vorm toe moeten over gaan. Het is daarom dan ook, dat de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst besloten heeft tijdens de Werktui gendag te Liempde op 13 en 14 mei a.s. dit zo actuele onderwerp op de voorgrond te plaatsen. Onder het motto „bij grotere pro- duktie-omvang een passende mecha nisatie", zal op aanschouwelijke wij ze worden uitgebeeld welk werk men met eigen machines en werk tuigen kan uitvoeren. Voorts wor den aanwijzingen gegeven met welk werktuigenpark enkele boeren sa men hun taken het beste kunnen vervullen en tenslotte wordt beke ken wanneer de loonwerker kan worden ingeschakeld. Ook de even tuele problemen die zich hierbij voordoen, worden op de afdeling van de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst besproken. De Rij kspluim veevoorlichtings dienst is voornemens een volledig uitgerust kippenhok van 20 x 12 meter op het landgoed „Velder", waar de Werktuigendagen worden gehouden, te bouwen. De pluimvee houders krijgen voorlichting over isolatie en ventilatie van de hokken en over moderne voederinstallaties, waarbij o.a. ook de zgn. bulkvoede- ring. Het Rijkszuivelconsulentschap laat vervolgens zien op welke wijze men het beste tot hygiënische melkwin- ning kan komen. Er komt een mo derne melkstal, waarbij ook speciale nadruk wordt gelegd op de koeling van de melk. De Veeteeltvoorlichting zal dit keer de varkensfokkers en -mesters „onderwijs" geven over het verkrij gen van een zo goed mogelijk uit- gangsprodukt. Daar komt het af- stammelingenonderzoek en alles wat daar verder mee samenhangt aan te pas. Het ziet er naar uit dat de praktische boer, die varkens fokt of van FEUILLETON „De Echo van het Zuiden" door George Bagby 37 De kolonel Ihad de kogel bemach tigd, nauwkeurig bekeken en stak hem nu in zijn zak. Schmitty had hem daarbij niet gestoord. Nu echter zei hij „We hebben één mogelijkheid over het hoofd gezien." „Denkt u?" vroeg de kolonel. „Ja," zei Schmitty. „Die Engels man Horsham kwam dat briefje afge ven, en hij vroeg toen naar 't kamer nummer van Bagby. Hoe weten we dat hij daar alleen was? Iemand kan in de buurt 'geweest zijn en het num mer hebben afgeluisterd." De kolonel lachte. ,Die mogelijk heid hebben we niét over het hoofd gezien", zei hij. „We hebben de por tier uiterst nauwkeurig op dat punt ondervraagd. Maar er was niemand in de buurt, behalve die Engelsman." „Is die man er werkelijk zeker van?" vroeg Schmitty. „Absoluut. De portier is te bang om iets voor te liegen, anders zou hij zeker beweerd hebben dat er iemand anders had gestaan. Voor hem was alles dan veel eenvoudi ger geweest. Maar hij blijft erbij dat er niemand in de buurt was". De inspecteur haalde de schou ders op. „Dat's beroerd. Dan blijft ons niets anders over dan te probe ren de dode man te identificeren." „Dat en de kogel en een moge lijke verheldring van meneer Bag- by's geheugen," zei de kolonel en hij maakte aanstalten ons te verla ten. Die laatste mogelijkheid zinde me niet. Maar ik was te afgemat om nog ergens anders aan te den ken dan aan mijn bed. Nog vaag was ik me er van bewust dat de inspecteur de vensters controleerde en van het geloop van een heel stel van de Guardia Civil op straat. We waren veilig voor een verdere nach telijke aanval, en verder kon me niets meer schelen: ik was te ver moeid. Ik herinner me alleen dat ik in bed lag te denken dat ik het nu verder vertikte op te staan zonder volledig uitgeslapen te zijn. Voor mijn part werd de gehele Guardia Civil tot de laatste man uitgemoord, en ze konden me allemaal in een mand thuis gestuurd worden: ik zou mest, hier zeer veel zal kunnen op steken. Het is een bekend feit dat er in de tuinderij nog al eens moet worden gewerkt met water, dat een te hoog ijzer- of zoutgehalte heeft. Dat kan zeer schadelijk zijn voor de produk- ten. In Liempde weet men thans 'n oplossing voor dit probleem. Hier laat men zien hoe op betrekkelijk eenvoudige én goedkope wijze een zoetwaterreservoir kan worden aan gelegd met plasticfolie. Er zijn in ons land reeds waterleidingmaat schappijen die een goedkoop nacht tarief hebben. Zij, die hiervan kun nen profiteren, hebben veel profijt van een dergelijk reservoir. Er zijn evenwel nog andere mogelijkheden om zo'n vijver geregeld te kunnen gebruiken. Hierdoor worden even eens praktische tips gegeven. Tenslotte kan worden meegedeeld dat ook dit jaar van de zijde van de handel veel belangstelling voor de Werktuigendagen bestaat. Dat ligt ook wel voor de hand, omdat er veel bezoek wordt verwacht. Te meer ook omdat Liempde, dank zij het eigen station, zo gemakkelijk uit alle delen van dns land bereikbaar is. Van handelszijde weet men te vens dat „Liempde" voor duizenden boeren en tuinders in ons land een begrip is geworden. Een bezoek aan de voor hen hier zo vertrouwde om geving wordt niet gaarne door de practici overgeslagen. Zij vinden hier dan ook alles wat voor hun be drijven nodig is. 1 i... De kiesraad heeft minister Toxo- peus (binnenlandse zaken) bericht tot de conclusie te zijn gekomen, dat het niet aan te bevelen is een wettelijke regeling te treffen, die tot een beperking van het aantal kleine politieke partijen zal leiden. Minister Toxopeus heeft zich met dit standpunt kunnen verenigen. Dit heeft de minister meegedeeld in de memorie van antwoord op zijn begroting aan de Eerste Kamer. In zijn memorie van antwoord gaat de minister ook in op de kri tiek die hem van socialistische zijde ten deel is gevallen t.a.v. de benoe mingen van nieuwe commissarisseh der koningin. Minister ToxOpëüs meent er in geslaagd te zijn voor de vier provincies waar dit ambt vacant kwam, personen te vinden, die aan de te stellen eisen van be kwaamheid en geschiktheid ten vol le voldoen en voorts passen in h^t politieke beeld der provincie. 'wj b f .V: Tijdens een donderdag in 't Bonds- gebouw gehouden kringontwikke lingsdag van de Brabantse Mij. van Landbouw heeft de heer Meilink, voorzitter van de plattelandsjonge- rengemeenschap Overijssel meege deeld, dat de jonge boeren en boe rinnen niet genoeg onderlegd zijn. Meestal gaat de jonge boer wanneer hij zéstien wordt van de landbouw school af, waarna hij maar op het bedrijf blijft rondhangen; De heer Meilink zei, dat de tegenwoordige boerenjeugd naast een ULO- of HBS-opleiding, i.v.m. het feit, dat hij eens zelf ondernemer zal zijn vooral behoefte heeft aan 'n mid delbare landbouwopleiding. Ook omdat bij het volgen van uitge breid of middelbaar onderwijs, de jonge boer of dochter met de jeugd uit andere millieus in contact komt, Vond de heer Meilink ook deze (.vorm van opleiding zeer belangrijk. Ook pleitte de Overijsselse voor- izitter voor een moderne aanpassing •van de landbouwscholen,, waar de onderwijsmethoden nog preciep het zelfde zijn als 125 jaar geleden. TRIESTE ZAAK „Als men van de zijde van de overheid niet bereid is .de. agra rische jongeren een goede basisop leiding te geven, dan is1 het met de toekomst van het platteland een triéste zaak. Als men ziet wat in de landen als Frankrij k en.Du its- land aan kadervorfnipg word(t ge daan, dan lopen wij beslist niet in de voorste gelederen", aldus de heer Meilink. Gezien dè mogelijk heid van nog groter Wordende moei lijkheden op landbouwgebied in de komende jaren, zullen volgens hem de jongeren het heft stèvig in han den moeten nemen. Zij zullen moe-i ten samenwerken en -initiatieven dienen te nemen op velerlei ter- Nrein. En dan zullen z'ëi ook kun- jnen rekenen op de steun van de' overheid. 1 m i mal? 'i'h"e :.h Belangrijk achtte hij voorts, dat men zich wel tijdig op de beroeps keuze bezint, maar dat men de kin deren niet reeds op jeugdige leef tijd in een bepaalde richting, diri- geert, zoals nog maar al te vaak door onderwijzers en ouders wordt gedaan. De kinderen dienen eerst een brede, algemeeh vormende op-1 leiding te krijgen. En daarna pas zal in het algemeen wel blijken j welke richting zij willen en kunnen inslaan. IV. De heer Meilink deelde Verdèr mee, dat rond het jaar 2000 de boe ren slechts 5 procent van de gehe le Nederlandse bevolking zullen uitmaken. Over deze afvloeiing uit de landbouw, zei hij dat deze voor al op verantwoorde wijze moet ge schieden. In verband met de sanering merk te de .heer Meilink op, dat déze slechts een gezondere situatie in de toestand van de landbouw kan brengen. KOEKOEK i Felle kritiek uitte de ftéèr Mei link op het Tweede, Kamerlid voor de Boerenpartij, de heer Koekoek. Hij zei: „We moeten deze man die hij typeerde als „Hendrik van Bennekom" met zijn aanhang la ten Voor wat hij is. Koekoek praat zonder de achtergronden te ken nen. Zijn partij, die nu opgang maakt, zal straks in het niet" Ver zinken", voorspelde dè heer Mei link. ..V) De dag werd .beslotén met'een eabaretprogramma. verzorgd door een gezelschap uit Hank. De bijeen-" •komst, dië 'zeer karig wérd be- zocht, er waren dog geen '30 be langstellenden. stond onder leiding van de heer Piet Roll uit.UoeyeRetm GROOT KEMPISCHE CULTUUR- DAGEN HILVARENjBEEK De Groot-Kempische Cultuurda- gen te Hilvarenbeek zullen worden gehouden op 18 en 19 juli a'.SJci Het thema „Cultuur en. Natuur'? zal- Worden, ingeleiddoor, prof.drr, N. M, Wilders, Hoogleraar te Leü- ven en prof. dr. ir. J. Th: B' Bij houwer, Hoogleraar te Wdgertingen. De Kon. Ned. Heidemjjv zal j?a>myvi de Stichting. „Het Npordbrabants Landschap" on Vlaamse zusteror ganisaties eén .tentoonstelling in richten welke eën niéuwë visie 'öp dë verhoudingmens enlandschap in beeld wil .brengen en daarmee tevens belangrijke richtlijnen dan-, geven vóór' de vormgeving van on ze ievensruimtè in 'de toekomst, r? ,u Tijdens dei openlucht-koffietafel op de Vrijthof zal het S'capino-bal- ,le;tUit Amsterdam optreden m.m.v'. «ie, Harmonie Vólt uit 'Tilburg éri' oen Vlaams zangkoor.. - Zondagmiddag wordt een excur sie gehouden naar het landgoed „de Utrecht", waar bij de vermaarde herberg Dë Bockenfijder 'n Vlaam se acteur 2al voordragen uit het werd Van een Zuid-Nedefjandse schrijver. De Cultuurdagen worden gesloten met een nieuw openlucht spel van Jari Naaijkens. De wijzigingen in de belasting op sigaretten en benzine, zoals die don derdag door de Kamer zijn aange nomen, hebben tot gevolg: de omzetbelasting voor sigaret ten. gaat twee punten omhoog, wordt 7 percent; tegelijk mogen fa brikanten prijsverhoging doorvoe ren. De belastingopbrengst stijgt met 135 miljoen; opbrengst prijsver hoging voor bedrijfsleven: 45 mil joen; totale prijsverhoging 180 mil joen. Een pakje sigaretten van één gulden wordt f 1.25; de belasting op benzine stijgt vah 27,3 cent, per liter tot 31,3 ct. per litér. Verkoopsprijs gewone ben zine wordt 5051 cent (is 4748 cent); vooï voertuigen met dieselmo toren (dië geen benzine gebruiken) gaat toeslag op de motorrijtuigen belasting" omhoog, van 220 tot 255 percent van het bedrag dat voor voertuigen met gewone motoren moet worden betaald. Meerop brengst belasting: 75 miljoen gul den. Ingangsdatum: 1 april 1964. Geldig tot 1 april 1965 TWEE VERKEERSONGEVALLEN EISEN TWEE DODEN Een verkeersongeval, dat don- deravond óm half negen gebeurde pp de Hëuvel te Tilburg, heeft het leven gekost aan het 9-jarige Til- 'bürgse meisje Marion van Eijk. Zij fietste, van de Heuvel in de richting vah de St.' Josephstraat. Een achterop komende trekker met oplegger was bezig het meisje te paëSeren om ook, de St. Josephstr. in te rijden. Om onverklaarbare re den, is, het meisje onder een achter- wio! yan de' Vrachtwagen terecht 'gtekofheh; zij- werd op'slag gedood. Vermoedelijk is het meisje het evenwicht kwijtgeraakt of ge schrokken. De vader van het kind passeerde énkele ogenblikken na .het óngfeval: Hij' herkende de fiets van zijn dóchter en daarna het kind zel>f. De Belgische kinderarts G. van Damme (64) uit Antwerpen is don derdagmiddag'achter het stuur van zijn autp, toenhij op de Ringbaan Zuid reed, aan een hartverlamming overleden. Hij 'reetj met zijn auto op een Bel- giséhe' vrachtwagen* die bij een rood verkeerslicht stond te wach ten- Mevr. van Damme, die naast haar man zat, brak beide-polsen en liep een hoofdwonde op. Zij ver klaarde' dat haar man hartpatiënt was en tijdens de rit nog had ge klaagd -Over pijn .in de hartstreek. 'COflYRIGNT SJjUDJO 81. Smidje Verholen drukte de rare alchimist nog eens goed op hot hart wat hij van hem verwachtte. „Denk er dus om," zei hij. „Morgenavond kom ik terug om te zien of ge al gevorderd zijt met het werk. En dan kunnen we er meteen nog eens over praten wat er allemaal in dit oude kasteel schijnt plaats te vin den. Is dat afgesproken?" „Af- gesproocken," beaamde de alchi mist treurig. Toen nam de smid af scheid en zei: „Èn onthoud het nu eens goed. U heeft een vriend ge vonden,; die U tviï; bevrijden uit de handen van Vosmaer en zijn boe- venbende Met deze woorden ging hij er vandoor en een goed uurtje later lag hij óp zijn hamertje ónder de wol. De klok wees toen al vier uur en de smid zou dus geen hoed alweer op de kop? Ga zitten, lange nacht meer maken, want om man! Ga zitten en eet een boter- half acht liep de wekker alweer af. hammetje mee. Er is genoeg. Ik Toch hadden die paar uurtjes nacht- heb worst, brood, boter, thee en 'n rust de smid goed gedaan, hetgeen schaal hardgekookte eitjes boven- duidelijk té (zien was aan de active dien „Eitjes lust ik graag," zei wijze, waarop hij ever, later hij Sterke Stef binnenkwém. „Aha! Goeiemorgen!" riep Stef; „-Al ge wassen? Al gekleed? En de bol de smid „Of je gelijk hebt, jong," vond Stef. „Eitjes zijn goed voor de spieren." zelfs niet opstaan om dank-u-wel te zeggen, niet voordat ik geen greintje slaap meer voelde Hoofdstuk 10 Helaas kon ik mijn gelofte niet gestand doen. Horsham was alweer even over achten present en vroeg ons met hem te willen ontbijten. Ik hield vol dat niemand in Madrid ooit voor zijn ontbijt uit zijn bed ging, aangezien ze het altijd op je bed wilde brengen, maar de in specteur maakte een afspraak en trommelde me het bed uit. Toen we naar beneden gingen ontwaar den we de goede zorgen van de kolonel voor ons: er liep een stelle tje van de Guardia Civil rond en toen we ons hotel uitgingen wer den we zelfs door een paar van die kerels gevolgd. De afspraak was weer gemaakt voor de California, geen goede plaats nu om zonder stoornis te praten, want er was nog niemand op de been. Horsham was er al en Schmitty zocht ook een tafeltje uit helemaal aan de achterzijde van het restau rant, in de hoek vlak naast de keu kendeur. Hij plantte mij op een bank tegen de muur en hij gaf er zelf de reden voor op: „Je bent nog veel te slaperig om al behoorlijk te kunnen praten," zei hij. „Zing maar wat, m'aak lawaai met je koffie, of wat je maar kunt óm nieuwsgierig volk van ons van daan te houden." Dat nieuwsgierige volk wps ken nelijk het stelletje van de Guardia Civil, dat ons tot hier trotiw Was gevolgd. Een paar dienstertjes wil den voor hen een geschikt tafeltje brengen; maar de meisjes werden weggebonjourd en ze namen het tafeltje vlak naast het onze. We bestelden gewoon wat voor het ontbijt, maar mijn buurman leun de zo ver naar me toe alsof hij het nummer van zijn dienstrevolver op mijn heup wilde afdrukken. Ik ;kon zelfs mijn hoofd niet verroeren zonder mijn oor te schuren langs zijn zwarte steek. Ik bemoeide me daarom niet met Schmitty en Horsham en poogde mijn buurman in een gesprek te betrekken. In het Engels lukte me dat niet, maar daar stelde ik toch niet te veel vertrouwen op. Die kerels schoven niet voor niets zo dicht tegen me aan: als ik nu van het zwakke geslacht geweest was, zou er meer reden voor geweest zijn, vond ik. Ik liet me echter niet van de wijs brengen en ging ver der in het Spaans. Ik vroeg ze hoe het ging met de schieterij. Wat voor schieterij wilden ze we ten. Ik vertelde hen dat ik de man was waarop vannacht geschoten was'-en dat. ik wist dat kolonel Mar tinez hen opgedragen had me te bewaken. Dat stelde ik zeer op prijs, zei ik. Ik was uiterst beleefd en zo spraakzaam mógelijk. Antwoord kreeg ik echter niet Veel, alleen ja en nee, en dat nog met een uitdruk king op hun gezichten die duidelijk liet blijken dat ze het op prijs zou den stellen als ik mijn mond zou houden. Ik korf Horsham en de in specteur samen horen fluisteren, mapr ik probeerde zelfs niet een enkel "Woord op te vangen van het besprokene. Schmitty zou me er later wel over inlichten. Ik ging maar door. En toen het dienstertje kwam met het bestelde, voerde ik een nieuwe krijgslist uit: het was een aardig meisje en ik hield haar hand vast en wist zo te laveren dat ze tussen mijn vrienden en onze bewakers in kwam te staan. Ik vertelde haar de gekste dingen waarmee ik in ieder geval bereikte dat ze aan het gie chelen sloeg. Wie het giechelen uit de la'tijnse landen kent, weet dat het zo dóórdringend is, dat je er een radio-uitzending mee zou kun nen storen. Toen ze eenmaal aan de gang was, behoefde ik eigenlijk niet eens zo heel veel meer te zeg gen. Ik slaagde erin het gegiechel tot een machtig crescendo op te voeren en als het gelach weer een beetje verminderde legde ik er nog een schepje op en de stoorzender werkte weer op volle toeren. Het ontbijt was sneller ten einde dan ik had durven verwachten en toen inspecteur Schmidt er het sein toe gaf, stonden we op. Buiten ver liet Horsham ons en haastte zich naar zijn hotel terug. Schmitty en ik wandelden voort. Onze waakhonden bleven vlak ach ter ons. Ze trapten bijna op onze hielen, maar we temperden onze stemmen zodanig, dat ze ons niet zouden kunnen verstaan, of ze moesten op onze ruggen klimmen. En dat deden ze niet. „Wat vertelde onze jongeman?" vroeg ik. „Onze landgenote is de hele nacht weggeweest", zei Schmitt grimmig- „Wat wil hij nu dat wij aan zoiets doen?" vroeg ik geërgerd. „Met hem mee-lijden. Hij dacht zowaar dat we haar konden gaan zoeken, terwijl hij op zijn post zou blijven om mogelijk iets van haar te vernemen." „En waar zouden we dan moeten zoeken?" (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 2