waaLwij kse en LanqstRAAtse couRAnt Tracé Tilburg-Waalwijk rijksweg 63 nu definitief HAASTU! Gedeputeerde Staten van Noord Brabant staan ruim tegenover „Fonds natuur - recreatiegebieden" van Mierlo nog slechts korte tijd: Ruim één miljoen cadeau Prins Bernhard opende voorjaarsbeurs Utrecht Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode Tilburg GEEN LUXE MEER Een aanfluiting ZES PRACHTIGE 175 GLA«HVOORh, I. w de.huid .smetteloos zusver Strijkgeld verbieden Toch en prijsdaling Aanval van razernij Over spoorlijn Als het werkelijk iets moois moet zijn SOEDAN VERJAAGT NEDERLANDSE MISSIONARISSEN IJSF ABRIKANT IN BEDRIJF GEWURGD DOOR MACHINE VRIJDAG 13 MAART 1964 86e JAARGANG No. 20 De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Gevaarlijke situatie op de huizenmarkt De nieuwe C.A.O. voor de bouwvakmensen is toch nog tot stand geko men, zij het na moeizaam onderhandelen. Wanneer wij fie nieuwe be palingen lezen, dan krijgen we de indruk dat in de bouwwereld wel meer loonsverhoging zal worden gegeven dan de 16%, die officieel wordt gesuggereerd. Immers, de directe lonen gaan met 16% omhoog, maar daarenboven komt de individuele differentiatie tot 5%. De ta riefverdiensten zullen tot 35% kunnen gaan. Zelfs leken kunnen vaststellen dat de bouwwereld een flinke officië le kostenstijging ondergaat. Dit betekent intussen niet dat nu de kost prijzen voor bouwwerken plotseling weer zoveel hoger worden, want de nu officieeel geregelde lonen werden reeds lang gegeven en gecal culeerd. Er mag slechts profijt van de c.a.o. worden verwacht indien de bouwwereld zich daar tegen dik en dun aan vast houdt en wan neer de overheid maar komt met flinke straffen tegen overtreders, zo wel aan de zijde van de werkgevers als aan die van werknemers. Wanneer de regering niet de helpende hand biedt bij het nakomen van gemaakte overeenkomsten blijven wij nergens. kundigen in de bouwwereld zijn van mening dat op langer zicht be slist aan een prijsdaling niet kan worden ontkomen. Men schat dan de bouwprijzen van nu 20% te hoog. Zelfs wanneer rekening wordt ge houden met de invloed van in waar de dalend geld wordt een flinke correctie van de prijs verwacht om dat bij de nu dalende marktverhou dingen met enige eis van producti viteit geen rekening behoeft te wor den gehouden. Dit gevoegd bij een gewijzigde aanbodssituatie maakt beslist elke aankoop van onroerend goed in deze inflatietijd niet tot een veilige belegging. Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 Naast de nieuwe CAO in de bouwvakken heeft ook minister Bo- gaers een bijdrage geleverd voor de woningmarkt. Hij heeft toege zegd dat zijn beleid er op gericht zal zijn geen rijksgoedkeuring te verlenen voor huizen die meer dan 30.000.- zullen gaan kosten. Hij acht het aantal woningzoekende nog te groot om aan deze maatregel te ontkomen. Het gevolg van deze maatregel zou kunnen zijn dat de prijzen op de woningmarkt nog verder zullen oplopen. Deze woningmarkt bestaat uit een aantal deelmarkten, waar bij wij aan de voet vinden de volks woningbouw. Daarboven vinden wij de middensector en tenslotte is er de markt voor de luxueuze villa's en bungalows. Het is een bittere zaak dat de minister in een tijd van stijgende welvaart zich verplicht acht de goedkope woningbouw het meest te stimuleren. De achterstand in wer kelijk goede woningen wordt dan steeds groter met als gevolg een complete prijzen chaos op de markt van huizen die vrij van bewoners komen. Het probleem van verhuur der en ontruimde woningen ver troebelt daarbij de toch al niet door zichtige huizenmarkt. In elke sector is de huizenmarkt weer gesplitst in een afdeling voor belegging en zelfwoningbouw. Op de deelmarkt van de zelfbewoning worden thans prijzen gevraagd en betaald(!die elke band met ren- dament tot een aanfluiting maken. Onder het motto dat je voor een behoorlijk woongenot iets over moet hebben, viert de speculatiezucht op dit terrein hoogtij. De marktsituatie wordt nog ex tra bezwaard door het optreden van een aantal speculanten, die voor hun woonhuis een bron van inkom sten willen maken of langs deze weg zo spoedig mogelijk hun huis „vrij van lasten" willen maken. Zij kopen een huis, trekken er in en bieden 't onmiddellijk weer voor enkele duizenden guldens meer te koop aan. Op het zelfde moment Tijdelijk verrassingszegel op a»sp i DEX trachten ze elders weer een nieuw perceel te kopen en aan de trans actie flink te verdienen. Iets bijzonders is dit soort zaken niet, wij hebben ze op allerlei ter reinen van schaarste in de na-oor- logse jaren ontmoet. De sociale zij den van deze economische uitwas sen zijn niet bepaald welriekend. Door de onaangename prijzen- lucht van huizen aangetrokken heb ben de socialisten besloten twee ini tiatiefvoorstellen van wet in te die nen, die het doel hebben de onroe rende goederen onder de prijsbe- heersing te brengen en het „strijk geld" bij openbare verkopingen te verbieden. Strijkgeld ontvangt de gene, die bij een openbare verko ping voor de „inzet" van een huis het hoogste bod uitbrengt. Prof. Vondeling en zijn broeders zijn van mening dat door die strijkgelden de prijzen hoger worden dan nodig is. Het is duidelijk dat niet de strijk gelden maar de abnormale markt situatie als oorzaak van de hoge prijzen van onroerende goederen moet worden gezien. Het is niet te hopen dat er een prijsbeheersing komt voor nieuwe of gebruikte huizen. Het gevolg zou zijn dat er minder aanbod zou komen, gecom bineerd met een zwarte huizen markt, Er zouden alleen maar knoeierijen mee worden opgewekt! In de abnormale huizenprijzen zien wij het failliet weerspiegeld van de huurstop en de woningpoli- tiek van de afgelopen jaren. De mi nister moet dit ook zien en hij heeft aangekondigd dat aan verdere huur verhoging niet zal zijn te ontkomen. Het gesignaleerde prij zenkwaad op de markt van vrije huizen voor zelfbewoning doet zich in mindere mate eveneens voor op de markt voor belegginshuizen. De te maken rendementen zijn uiterst laag en moeten worden goedgemaakt door speculatieve verwachtingen over drastische huurverhogingen. Ook de markt voor bedrijfsruimten heeft ëen ongekend prij zenniveau bereikt. Geen wonder, want in deze sector is de achterstand nog groter dan op de huizenmarkt. Deskundi gen hebben opgemerkt dat de huur prijs van winkels en kantoren in Nederland per m2 het internatio naal niveau van bijvoorbeeld de V.S. en west-Duitsland is veel ge vallen reeds overtreft. Ondanks de inflatie is het bij be leggen van geld in onroerend goed oppassen geblazen. Ervaren des- Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant willen 1.300.00 gulden ca deau doen aan de stichting Het Noordbrabants Landschap. De stich ting heeft onlangs een aantal na- tuurschoongebieden aangekocht met een waarde van ruim 2.552.000 gul den. Het rijk wil de helft hiervan voor zijn rekening nemen, de pro vincie de andere helft. Om deze enorme subsidie te kunnen verle nen, moet er 1 milj. gulden gehaald worden uit reserve die men dank zij de batige saldo's van voorgaande jaren behoorlijk zijn gestegen. Over dit voorstel van G.S. moeten de Provinciale Staten op 9 april beslis sen. De stichting is bezig in veel ho ger tempo natuurschoongebieden te kopen dan werd verwacht. In 1962 stortten de Provinciale Staten 2 ton in een „natuur en recreatiegebie denfonds", in de stellige verwach ting dat dit bedrag een behoorlijke basis was. Van die 2 ton is thans nog ongeveer 81.000 gulden over. G.S. stellen nu voor om dit jaar en voor 1963 ook 2 ton in het fonds te storten. Als men dan 1 miljoen uit de spaarpot haalt, heeft men 1481 duizend gulden te spenderen. On geveer 1.300.000 gulden is nodig om de reeds gedane aankopen te sub sidiëren. Men houdt dan nog 181 gulden over om een bijdrage te verlenen in eventuele andere aan kopen, die dit jaar worden gedaan. In het voorstel aan de Staten de aankoopsommen genoemd, die de stichting verzweeg, toen zij en kele maanden geleden de aankopen bekendmaakte. Voor het landgoed „Ter Braakloop" onder Berkel-En- schot, Moergestel en Oisterwijk, dat 49.68.67 ha meet, is 646.222 gul den betaald. Voor het landgoed „De Oude Hondsberg" of „Hooge Braaken" onder Moergestel en Oi sterwijk, dat 71.19.30 ha. meet, on geveer 721.000 gulden. Voor de bos sen en landerijen van het kasteel Nemelaar onder Oisterwijk 105.18.45 ha. bijna 646.000 gulden. En voor het 42.16.80 ha metende landgoed „Gorp de Leye" onder Goirle, ruim 399.000 gulden. Gedeputeerde Staten achten het verantwoord dat de provincie haar aandeel neemt in de inspanningen die gevergd worden om natuur- en recreatiegebieden voor het alge meen belang veilig te stellen. Voor de eerstkomende vijf jaren over wegen zij daarom jaarlijks nog 100-duizend gulden aan het fonds natuur- en recreatiegebieden toe te voegen, om uit dat fonds eventu ele verdere aankopen te kunnen fi nancieren. Het rijk pleegt dergelijke aanko pen te subsidiëren met vijftig pro cent van de verwervingskosten. Voor sommige projecten van het Noord-Brabantse Landschap heeft het Rijk een dergelijke subsidie reeds verleend; Voor andere objec ten is zij aangevraagd. Het rijk stelt bij het verlenen van subsidie als voorwaarde, dat de gebieden niet meer vervreemd mogen worden, dat er geen zakelijk recht op gevestigd mag worden en dat het karakter als natuurgebied niet mag worden veranderd zonder dat de Staat daar toe vooraf schriftelijke goedkeu ring heeft verleend. Zij wijzen er voorts op dat het rijk aan zijn subsidie de verplich ting bindt da& het natuurgebied voor het publiek wordt opengesteld, als er tenminste zonder schade voor het gebied kan geschieden. Waarschijnlijk in een aanval van razernij heeft de 36-jarige sjouwer H. J. uit Utrecht met een hakbijl het echtpaar Bremmen en diens 5-jarige dochtertje gewond. Moe der en dochter moesten naar een ziekenhuis i Rotterdam worden ge bracht. De dader kon worden aan gehouden en zal voor de officier van justitie worden geleid. Rijkswaterstaat heeft thans defini tief het (kruisingsvrije) tracé Til burgWaalwijk vastgesteld van de ontworpen rijksweg 63 tussen Til burg en Gorinchem. De rijksweg begint bij de rotonde in de Ring baan-Noord te Tilburg (bij de Sma- riusfabrieken), en gaat via een reeds in aanleg zijnde brug over het Wilhelmina kanaal noordwaarts richting Loon op Zand, en blijft daarbij juist ten oosten van de mu nitiedepots. In Loon op Zand zal de( weg met een viaduct over de Berg straat (verbinding met de Moer en Dongen) gaan en met een viaduct met op- en afritten over de huidige provinciale weg even ten Noorden van het dorp, waar de provinciale weg een bocht maakt. Rijksweg 63 zal vervolgens ten oosten van de provinciale we,g door het natuurschoongebied van de Kraaievense Heide noordwaats lo pen. Ter hoogte van de Efteling, zal mede ten behoeve van de bezoekers aan dit natuurpark een viaduct worden aangelegd om de verbin ding Loonse Duinen-Efteling op dat punt te verzekeren. Ter hoogte van de molenstomp in Kaatsheuvel zal de rijksweg de van Haestrechtstraat in tweeën snijden en verder noord waarts in de gemeente Sprang-Ca- pelle het Oosteind. Omdat op deze twee plaatsen geen viaduct wordt gebouwd, zullen parallel aan de rijksweg lopende verbindingswegen worden aangelegd naar de viaduc ten ten noorden en ten zuiden van de betrokken punten. Halverwege het Jan de Rooijmo- nument langs de provinciale weg te Sprang-Capelle en de overweg in de Besoijensestraat te Waalwijk zal rijksweg 63 met een tweede van op- en afritten voorzien viaduct de oude provinciale weg oversteken. Ten westen van de genoemde over weg komt een viaduct over de Langstraatspoorlijn. Rijksweg 63 zal verder Noord waarts langs de bebouwing in Be- soijen leiden ten westen van hui ze Samarja), daarna het Westeinde in Waalwijk met een viaduct over steken en vervolgens aansluiten op het nieuwe verkeersknooppunt ten Noorden van Waalwijk, waar de nieuwe verkeersknooppunt ten noorden van Waalwijk, waar de nieuwe provinciale Langstraatweg Den Bosch-Willemstad en rijksweg 63 elkaar zullen kruisen. De rust op rijksweg 63, die zeer fraai belooft te worden en het land schappelijk schoon zo min mogelijk geweld zal aandoen, wordt door het opnemen van slechts twee viaduc ten met op- en afritten in de 15 km tussen Tilburg en Waalwijk zo veel mogelijk bevorderd. Komende vanaf de richting Til burg zullen de automobilisten met bestemming Kaatsheuvel al even ten noorden van het dorp Loon op Zand de rijksweg dienen te verla ten, en ook omgekeerd. De gemeentebesturen van Loon- op Zand en Tilburg en Rijkswater staat onderhandelen thans over de volgorde van uitvoering van rijks weg 63. De gemeentebesturen be studeren op welke wijze het rijk 'n dienst kan worden bewezen door bijvoorbeeld het wegvak Til- burg-Loon op Zand (tot het viaduct ten noorden van deze plaats) samen aan te leggen en later aan het rijk margarine RM-4-239 Dex Prins Bernhard heeft maandag morgen de nieuwe Irenehal van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht de voorjaarsbeurs 1964 geopend, die tot en met 17 maart zal duren. De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, ir. W. van Osselen, zei in de korte toespraak waarmee hij de prins begroette, dat het jaarbeursinstituut een uiterma te belangstellende maar zich toch wel zorgen makende toeschouwer is geweest bij de recente ontwikke lingen op loon- en prijsgebied in Nederland. Het gaat er nu om, al dus ir. van Osselen, of de industri alisatie van Nederland, die zich in korte tijd op zo'n spectaculaire wij ze heeft voltrokken, geleid heeft tot een situatie waarbij wij meetellen, waarbij wij op voet van gelijkheid de concurrentie van de gehele we reld het hoofd kunnen bieden. Hij meent, dat het Nederland omdat het nog een jong industrie land is nog ontbreekt aan een re putatie op het gebied van techni sche kwaliteiten, de industriële vormgeving van product en ver pakking, van dienstbetoon en le vertijden en tenslotte op dat van de betrouwbaarheid van onze propa ganda en de integriteit van onze manieren van zaken doen. De Utrechtse Jaarbeurs is voor wat overdekte expositieruimte be treft groter dan ooit. In het binnen kort vijftigjarig bestaan van de jaarbeurs overtreft voor het eerst in de geschiedenis de overdekte ruimte de 100.000 vierkante meter. De totale expositie-oppervlakte van deze voorjaarsbeurs bedraagt ruim 140.000 vierkante meter, Bijna 4000 firma's zijn er verte genwoordigd, waarvan 1503 met Ne derlandse en 2467 met buitenlandse producten. De inzendingen zijn afkomstig uit 30 landen en beslaan een netto-ex- positieoppervlakte van bijna 62 dui zend vierkante meter. Na Neder land is West-Duitsland de grootste inzender. Kleren maken de man Mannen kopen bij -K COSTUUMS -K COLBERTS -K PANTALONS -K REGENJASSEN -K MODE-ARTIKELEN EXCLUSIEVE HERENKLEDING WAALWIJK Grotestraat 192 Tel. 2507 over te laten. Omdat de Provinciale Waterstaat thans bezig is met een degelijke reconstructie van de oude provinciale weg tussen Loon op Zand (het punt waar straks het viaduct komt) en de molenstomp te Kaatsheuvel, zou de aanleg van het deel van de rijksweg ten Noor den van Loon op Zand als tweede face uitgevoerd kunnen worden. Het verkeer kan dan over de nieuwe rijksweg naar het Noorden rijden, zonder door de bochtige kom van Loon op Zand behoeven te wrin gen, terwijl het buiten Loon op Zand in de richting Waalwijk ge bruik kan worden gemaakt van de gereconstrueerde provinciale weg. Het een en ander zou en aanzien lijke verkeersverbetering beteke nen. (Brabants Dagblad) Mgr. G. te Riele, apostolisch per fect van Malakal in de Soedan, heeft aan de missieprocureur der paters van Mill Hill in Roosendaal meegedeeld, dat hijzelf en alle nog aanwezige Nederlandse missiona rissen in zijn prefectuur, bevel heb ben gekregen het land te verlaten. De Nederlandse Millhillers zijn in de Soedan alleen werkzaam in de prefectuur van mgr. Te Riele. Op het ogenblik werken behalve mgr te Riele zelf, nog pater Payens en de broeders S. Beers en Th. Kemperman. Pater W. Meys en broeder Bodewes waren met ver lof en konden niet terugkeren. Een jaar geleden werd pater J. Kok al uitgewezen. Hij werd toen overge plaatst naar het missieterrein der Millhillers in Kenia. De Nederland se missionarissen behoren tot de groep van meer dan 300 missionaris sen, missiezusters en protestantse zendelingen, die door de Soedanese regering het land zijn uitgezet. De 70-jarige Italiaanse ijsfabri- kant E. Talamini is maandagmid dag in zijn fabriek in de Haagse Torenstraat om het leven gekomen. Bij het schoonmaken van een ijs- bereidingsmachine is vermoedelijk zijn (wijde) trui door het draaien de apparaat gegrepen. De man werd gewurgd door de machine. De fa brikant was alleen op dat ogenblik Het personeel werd gewaarschuwd door de scherpe brandlucht afkom stig van een vastgelopen motor. NEDERLAND KRIJGT ZIJN DERDE ZOUTFABRIEK. De Kon. Nederlandse Zoutindu- strie is begonnen om in Hengelo een nieuwe fabriek te bouwen, die eind volgend jaar reeds in bedrijf zal wor den gesteld. Naast de bestaande zout fabriek in Hengelo komt op een zes ha groot terrein het nieuwe, bedrijf door de K.N.Z. zelf ontworpen, de opgepompte pekel wordt er eerst naar grote, meer dan tien meter hoge ronde tanks geleid om te worden ge zuiverd, waarna de pekel naar een 30 meter hoog gebouw wordt getrans porteerd, waarin een reusachtig in- dampinstallatie wordt opgesteld. In deze installatie zal 85 km pijpleiding worden verwerkt. Na te zijn uitge kristalliseerd gaat een deel van het zout, bestemd voor industrieel ge bruik, naar een grote opslagloods, waarin men 30.000 ton zout zal kun nen opslaan. De loods krijgt een lengte van 100 meter, een breedte van 45 meter en een hoogte van 20 meter. Een ander deel van het zout, bestemd voor huishoudelijk gebruik wordt eerst opgeslagen in zes grote silo's en gaat vandaar naar een ver pakkingsafdeling, waarvoor een ge bouw van 15 bij 45 meter, groten deels laagbouw, wordt opgetrokken. Op het terrein komen voorts ver schillende wegen en spoorlijnen. Aan de zijde van het Twenthe-kanaal komt een nieuwe kade. Het gehele project vraagt een investering van bijna dertig miljoen. Het hoge in- dampgebouw hoopt men nog voor de komende winter glasdicht te heb ben, in de nieuwe zoutfabriek wil men het werk zo veel mogelijk auto matiseren, zodat men nagenoeg geen nieuw personeel meer behoeft aan te trekken.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1