wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt RODE HULP EW RODE AGENTEN Begrafenis Koning Paul GEVAARLIJKE EXPORT VOOR ROERIG AFRIKA Ogen vragen brillen van STASSAR Tilburgse (abrikanten verontwaardigd over boetes voor zwarte lonen Tanganyika Oeganda en Zanzibar Drie geschoolden De benen afgehakt Ook elders is het roerig r i! i£fai.ASi'«miiMii:ifsaw!ii TOON HERMANS OPENT FESTIVAL VOOR DE WERKENDE JEUGD JEUGDIGE INBREKERS IN ARREST GESTELD JONGEN VAN 12 JAAR REDDE 50 KOEIEN UIT BRAND Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode Tilburg ONGEWONE ANWB-BORDEN BIJ MAASTUNNEL TE Z-VIETNAM ERNSTIG MAAR NIET HOPELOOS Korte berichten MAANDAG 16 MAART 1964 86e JAARGANG No.21 VAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 -f 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) j v J5 p. kwrt. (3.00 -f 10 ct. inc.k.) j 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO' De onrust heerst in Afrika. Gevechten hier, gevechten daar en mis verstanden overal. Afrikaanse gebieden, van oudsher onder heerschap pij van blanken, bezitten sedert kort de onafhankelijkheid en het zijn voornamelijk deze, tot zelfstandige staten geproclameerde gebieden, ciie als het ware op drift zijn geraakt en tot de ontdekking zijn geko men dat de ware vrijheid, de persoonlijke en geestelijke vrijheid, niet dan met veel offers van de daarbij betrokkenen kan worden verwor ven. I. 'l 1 11i-fi i ii Het westelijk deel van het oude Europa en Amerika keken „de kat uit de boom", zolang totdat het te laat werd; immers, de aanwezig heid van rode agenten en van rood propagandamateriaal en wapens in Afrika is thans een feit, een fait acompli. Gehele scheepsladingen met machine-pistolen, munitie, springstoffen, hakmessen, gevechtskle- ding, ingeblikte groenten, veldtelefoons, verbandmiddelen en tenslotte nog van fraaie zijde vervaardigde rebellenvlaggen werden uit de Oost- europese havens geëxporteerd naar Algiers en aldaar overgeladen op Algerijnse schepen, die de „doe-het-zelf-zaken" keurig netjes aflever den aan de leiders van de organisaties van Afrikaanse vrijheidsstrij ders. Het oorlogstuig uit Oost-Europa vloeit in een steeds sneller tempo en regelmaat van leverancier naar gebruiker, hetgeen tot gevolg heeft dat het zwarte werelddeel vrijwel volledig is verworden tot een on afzienbare Kongo. Van de 32 volken, welke er in de loop der jaren zelfstandigheid verkregen, zijn er reeds meer dan 20 haarden van gro te onrust geworden, alle co-existentieplannen het vreedzaam naast elkaar voortleven ten spijt. In de achter ons liggende maan den werden de vreedzame burgers in het zo vredelievende westen op geschrikt door een in gang zijnde revolutie, die het voormalige Duits Oost-Afrika, Tanganyika, een onaf hankelijke staat sinds december 1961 overspoelde. Op 2 januari 1964 wierp in de haven van de hoofdstad Dares Sa laam de Algerijnse vrachtvaarder „Khaldoun" de ankers uit en be gonnen haven- en dokarbeiders met koortsachtige ijver met het lossen van de lading, bestaande uit om vangrijke kisten, inhoudende de door partisanen-experts samenge stelde wapenvoorraden, afkomstig uit Praag. In de nacht van 20 januari van dit jaar kwamen de militairen van het eerste bataljon „Tanganyika Rifles" de voortzetting van de „East African Rifles", in opstand tégen hun Engelse officieren en tegen de zeer gematigde regering van staats president Julius Nyerere, die bij z'n volk en ook buiten zijn land in hoog aanzien stond en het volle vertrou wen genoot. De in opstand geraakte soldaten eisten meer soldij, doch kort daarvoor waren rode agenten gesignaleerd rondom hun kwartie ren in Dares Salaam. De in opstand geraakte soldaten gingen er toe over hun officieren van de vrijheid te beroven, waarna het paleis van de president werd omsingeld en het vliegveld bezet. Deze militaire opstand werd door te hulp geroepen Britse legereen heden met geweld van wapenen ge dempt. Een groot aantal officieren van de „Tanganyika Rifles", allen Engelsen, is met verlof gezonden. Voor het overige reageerde de re gering van Tanganyika maar zeer zwak op de pogingen van de mui ters om het gezag omver te werpen. Achteraf werd bekend, dat de mui tende soldaten op de voet werden gevolgd door een groot aantal in burgerkleding gestoken personen, die uitgerust waren met vuurwa pens van Tsjechisch fabrikaat. Deze ongeïdentificeerde oproerlingen hiel den zich tijdens het op gang komen van de militaire revolte onledig met het plunderen van woningen en het neerschieten van onschuldigen. De gebeurtenissen in Tanganyika veroorzaakten de nodige onrust en deining in het naburige Oeganda en op 23 januari j.l. sloegen ook daar een aantal militairen aan 't muiten en namen de minister van binnen landse zaken Felix Onama gevan gen. Ook hier ging het om een ver hoging van de soldij. Het verzet al daar werd gebroken door in Kenia gelegerde Britse soldaten en wel op verzoek van premier Milton Obote. Een week voor de muiterij in Tan ganyika en Oeganda werd het aan de oostkust gelegen eiland Zanzibar het toneel van een omwenteling. Zanzibar werd in 1890, in ruil voor Helgoland, aan Engeland afgestaan en op 10 december 1963 tot een on afhankelijke staat geproclameerd. Een maand later had er in de jonge republiek een staatsgreep plaats en m aansluiting daarop werd de re gering afgezet. Deze omwenteling kostte aan tachtig mensen 't leven, terwijl er ruim vijfhonderd werden gewond. Sociale spanningen, econo mische moeilijkheden en vooral ook rassenhaat (Zanzibar heeft 268.000 negers en plm. 40.000 Arabieren als mwoners, waarbij de laatsten de eersten overheersten) heetten de oorzaak van deze revolutie, die zich al vrij spoedig als een commu nistische greep naar de macht liet kwalificeren. In Zanzibar werd door de com munistische agitator en lid van de negerstam der Kenia's, de zojuist vanuit Cuba in Zanzibar terugge keerde John Okello, die zich „veld maarschalk" noemt, de communisti sche volksrepubliek uitgeroepen. Aan het hoofd van zijn leger, een zeshonderdtal revolutionairen, ves tigde Okello een „volksrepubliek" in Zanzibar en verdreef hij de sul tan Dschamschlid ben Abdallah die op een wat later tijdstip ge legenheid had om naar Engeland uit te wijken. Het door Okello gevestigde nieu we rode bewind, bestaat uit een 3- tal communistisch geschoolde per sonen. Sjeik Amani Karume, een gewezen varensgezel, oorspronkelijk afkomstig uit de Kongo en aldaar voorzitter van de Afro-Shirazi-ne- gerpartij, is president geworden van Zanzibar, Sjeik Abdullah Kassim Hanga, van wie bekend is dat hij in Moskou werd opgeleid en met een Russische vrouw is gehuwd, werd tot minister-president op Zanzibar benoemd, terwijl als minister van binnen- en buitenlandse zaken gaat fungeren een zekere sjeik Rahman Mohammed Abdoel Babu. Laatstge noemde is de eigenlijke initiatief nemer van de revolte op Zanzibar en stichtte kortgeleden de (vanuit Peking gefinancierde) communisti sche Ummapartij. Babu keerde be gin januari 1964, na een langdurig verblijf in Peking, naar Zanzibar terug. Ruim drieduizend mensen, voorna melijk Arabieren, verloren bij deze omwenteling het leven, terwijl voor de gegoeden onder hen inderhaast een concentratiekamp werd inge- richt Het waren „president" Karume en de minister van binnen- en bui tenlandse zaken Babu die tijdens de omwenteling gewapend met ma chinepistolen een tweetal Ameri kaanse diplomaten, de heren Picard en Peterson, van hun vrijheid be roofden. Beide diplomaten vertoef den op doorreis in Zanzibar. Door dit alles waren de ogen der wereld als het ware geboeid ge richt op Zanzibar en op Tanganyka en vergat men te zien naar 't meer centraal gelegen Roeanda, eens Bel gisch mandaatgebied en sinds juli 1962 onafhankelijk. In deze repu bliek is momenteel een van buiten af aangewakkerde en in stand ge houden stammenoorlog aan de gang tussen de stam der Watoesie en die van de Bahoetoe, welke stammen oorlog regelrecht on een volkeren moord is uitgelopen. Einde 1963 was de stam der Wa toesie, die een minderheid in Roe anda vormt, in opstand gekomen tegen de aan de macht zijnde stam der Bahoetoe. De opstand werd onderdrukt, ten gevolge waarvan ruim 8009 mannen, vrouwen en kinderen van de Watoesie letter lijk en figuurlijk werd „afgeslacht". Aan de kust van het Tan- ganyika-meer zijn in de loop van vorige maand ontelbare stoffelijke resten geborgen van leden van de Watoesiestam. Van al deze lichamen bleken de benen te zijn afgehakt. Reeds geruime tijd woeden ver bitterde (grens)gevechten tussen militairen van Ethiopië en van het onder Brits bestuur staande Kenia enerzijds, tegen in de grensstreken van die landen opererende verzets groepen, afkomstig uit Somalia, trustgebied der Verenigde Naties anderzijds. Deze gevechten hebben de laatste weken voornamelijk in Noord-Kenia honderden slachtoffers geëist. Soortgelijke berichten komen ook uit Frans West-Afrika, met na me uit de autonome republieken Ni- Nigeria en Dahomey. In de laatstge noemde republiek werd de regering in oktober 1963 ten val gebracht, doch het moorden gaat verder. In de Kongo is een verhoogde rode partisanen- en agentenactiviteit te bespeuren. Revoluties, stammenoorlogen, grensgevechten en terreur-acties zijn een Afrikaanse specialiteit ge worden. We denken aan de eerste president van Togo, Sylvanas Olym- po, die vorig jaar door zijn eigen soldaten werd doodgeschoten en aan de machtige man in Ghana, Kwama Nkroemah, op wie reeds zes aan slagen werden gepleegd, de laatste óp 2 januari 1964. In het afgelopen jaar brak er revolutie uit in de au tonome republiek Ivoorkust, die echter werd neergeslagen. Onrust heerst thans ook in de Soedan, waar een tot nu toe ononderbroken stam menoorlog aan de gang is. Ook de zogenaamde „Mali-federatie", geslo ten tussen Sénégal en Franse Soe- ,dan, verkeert sedert lang in moei lijkheden en is sinds augustus 1960 door onenigheid uiteen gevallen. De weinige zelfstandige Afrikaan se staten waar tot op heden nog orde, rust en veiligheid heersen, worden de laatste jaren in een toe nemende mate bezocht door gehei me agenten, getraind in rode spio nage- en sabotagescholen. Athene leek donderdag een dode stad. Alle openbare gehouwen, scho len en zakenpanden waren gesloten. Over de hele stad lag een vreemde stilte, die symbolisch was voor de diepe rouw om het verlies van zijn koning. De Griekse vorst werd donderdag naar zijn laatste rustplaats gevoerd en de grote massa tienduizenden Atheners die de kist door de straten zagen gaan, huilden mee met hun diep bedroefde koningin en haar ge zin. De uitvaart was voorafgegaan door een requiemmis in de kathedraal. Ko ningin Frederika lag gedurende drie minuten geknield voor de kist en bad. Regerende vorsten onder wie ko- Verontwaardiging heerst er in de kringen van de Tilburgse fabrikan ten van wollen stoffen nu de offi cier van justitie te Breda Mr. A. J. Kalthoff tegen alle verwachtingen in schikkingsvoorstellen heeft doen uit gaan naar vrijwel alle Tilburgse en Goirlese textielfabrikanten bij wie over het vierde kwartaal 1962 uitbetaling van hogere CAO-lonen is geconstateerd tijdens een onder zoek door de looncontroledienst. De boetes varieren naar gelang van de grootte van het bedrijf en de om vang van de teveel betaalde lonen. Tezamen zijn het enige tienduizen den guldens. Ook fabrieken, die in middels zijn geliquideerd hebben alsnog een schikkingsvoorstel ont vangen. Woordvoerders van de Vereniging van Tilburgse Fabrikanten van Wollen Stoffen ontkennen de over treding niet, maar, zo stellen zij, aangezien sedert 1956 in de textiel industrie steeds weer tevergeefs is onderhandeld over verhoging van het basisloon en de tariefmarges, moesten de fabrikanten wel iets hogere lonen gaan betalen om het personeelsverloop naar andere be drijven, waar meer mocht worden betaald, tegen te gaan. De loonont wikkelingen in de textielindustrie zijn duidelijk achter gebleven bij die in andere sectoren van het be drijfsleven. Het is nimmer de be doeling geweest extra personeel aan te trekken met lokionen omdat de textielindustrie, waarin het aantal arbeidsplaatsen eerder daalt dan stijgt, nimmer enige explosie in de ontwikkeling heeft gekend. Boven dien zijn alle extra lonen normaal verantwoord en zijn daarover alle sociale lasten enz. betaald. Wij stonden voor de keuze of de CAO te overtreden dan wel toe te laten dat onze bedrijven leegliepen al dus de woordvoerder. Men kwalificeert deze maatregel als gaande ver buiten elke realiteit, mede gelet op hetgeen zich sedert einde 1962 op het loonfront heeft gemanifesteerd. Verschillende ma len ook is gesproken met mr. Kalt hoff en de looncontroledienst, waar bij de uiterste precaire positie van de textielindustrie uiteraard ter tafel is gebracht. Gewezen is ook op de verruiming die legaal moge lijk wordt, wanneer binnenkort de nieuwe CAO, voorstellen worden goedgekeurd. Dat desondanks toch schikkingsvoorstellen werden ver zonden wil men verbinden aan mo gelijke drang van hogerhand met de bedoeling de loonvorming te remmen. ningin Juliana, zwaar gesluierd zoals is voorgeschreven voor de dames, pre sidenten, oud-presidenten, kroon prinsen en -prinsessen, diplomaten en andere hoge regeringsvertegenwoor digers uit tientallen landen in de we reld, waren naar Athene (gekomen om hun laatste eer te (bewijzen aan de Griekse vorst en hun medeleven te betuigen met de nabestaanden. Vanaf maandagavond tot woens dag middernacht hadden meer dan een half miljoen Grieken voor een laatste groet langs de baar van hun koning in de kathedraal gedefileerd. Het zouden er nog veel meer geweest zijn als het stoffelijk overschot lan ger was opgebaard. Na een jaar onderhandelen is het er dan toch van gekomen Toon Hermans zal het Festival voor de werkende jeugd in Tilburg open en. Zoals bekend wordt dit Derde Nationaal Festival voor dé werken de jeugd gehouden van 6 t/m 10 mei a.s. in en rond de Tilburgse Stadsschouwburg. Vier dagen lang komen werkende jeugd bij elkaar voor een kontakt met de „kunst" en de kunstenaar" op velerlei gebied; 's avonds vinden verschillende voor stellingen plaats, n.l. 'n toneelvoor stelling van de „Nederlandse Co- .medie", een balletvoorstelling door „Het Nederlands Dans Theater" en een concert door „Het Brabants Or kest". De openingsavond 6 mei stond nog steeds open". Nog tijdens het festival van het vorig jaar begon initiatiefnemer W. Bary zijn onderhandelingen met Toon Hermans om deze voor het komende festival naar Tilburg te krijgen. Vanuit Groningen waar Toon Hermans momenteel een tournee maakt kwam dezer dagen het verheugende bericht dat Toon zijn „One-Man-Show" speciaal voor de werkende jeugd zal presenteren in de Stadsschouwburg te Tilburg op 6 mei 1964. Het wordt 'n volle pre sentatie van zijn show, dezelfde waarmee hij maandenlang reeds grote sucsessen boekte in ons land en weken achtereen volle zalen had in het Theater Carré te Amsterdam. Tevens is bekend gemaakt dat dit jaar de Nederlandse Cinéast Charles Hugenot van der Linden twee van zijn eigen films zal ver tonen en deze op het festival ook persoonlijk komt inleiden. In ieder geval zal hij vertonen „Big city blues"; de andere film is nog niet bekend. Zeven jongens in de leeftijd van dertien tot zestien jaar, merendeels nog scholieren, hebben de laatste maanden in Tilburg gezamenlijk of in groepjes elf inbraken, tien dief stallen van bromfietsen, vijf dief stallen uit geparkeerde auto's en vijf winkeldiefstallen gepleegd. Twee der bromfietsen werden ge demonteerd en in het Wilhelmina- kanaal geworpen. Anderen zijn te ruggevonden in Den Bosch en Vught. Het zvental werd ingesloten. Enkele handlangertjes kregen al leen een proces-verbaal. Onlangs werd reeds een jeugd bende van acht jongens opgerold, die een heel wat uitgebreider aan tal misdrijven had gepleegd. Bij het voorgezet onderzoek werd nog proces-verbaal opgemaakt tegen 22 andere knapen, die in bescheiden mate betrokken waren bij de reeks diefstallen en inbraken. De 12-jarige Mari van Wijlen heeft donderdagavond vijftig koeien ge red uit de brandende boerderij van zijn vader in Genderen. Kort nadat de brand was uitge broken, rende de moedige jongen naar de stal, sneed de dieren los en dreef ze naar buiten. De borderij was korte tijd later geheel uitge brand. Het vuur was ontstaan in een rijwielzaak naast de boerderij. In de zaak vatte benzine vlam, waar door enkele gasflessen ontploften. Een van de flessen kwam op het rieten dak van de boerderij terecht. Ook de fietsenzaak is geheel uitge brand. .Deze behoorde toe aan een broer van landbouwer van Wijlen Door gebrek aan water kon de brandweer gisteren op het kritieke moment niet doeltreffend ingrijpen. Omwonenden konden nog een deel van de inboedel van de boerderij redden. De heer van Wijlen was pas twee dagen terug uit het ziekenhuis. Hij heeft met zijn vrouw en vier kin deren onderdak gevonden in de boerderij van een andere boer. De schade wordt op meer dan honderd duizenden gulden geschat. De land bouwer is niet volledig tegen brand schade verzekerd. ONZE UNIVERSITEITEN. De wetenschappelijke staven van de gezamenlijke Nederlandse univer siteiten en hogescholen, thans 17.800 man, zullen de komende vier jaar worden uitgebreid met bijna 5.600 nieuwe personeelsleden, - een groei dus met ruim dertig percent. Dit kondigde de minister van Onderwijs, mr Th. Bot, donderdag aan te Utrecht, waar hij de eerste gebouwen opende van het universitair centrum „De Uithof" in de Johanna-polder. Toch mag men er niet op rekenen, dat de aangekondigde personeelsuit breiding gelijke tred zal houden met de toeneming van het aantal studen ten. In de groei van 't wetenschappe lijk corps in de laatste tijd is de ge boortegolf al verrekend, anderzijds mogen we de personeelsbezetting niet afstemmen op een tijdelijke piek, al dus de minister. HET KOLENGEBRUIK IN NEDERLAND. Nederland heeft in 1963 18,9 miljoen ton kolen verbruikt, 800.000 ton meer dan in 1962. Het aandeel van de Limburgse mijnen bedroeg 8,9 miljoen ton, 300.000 ton minder dan in 1962; 10 miljoen ton steenkolen werd dus ingevoerd, een stijging met 1,1 miljoen ton. De elektrische centrales in Neder land hadden 4,7 miljoen ton kolen nodig, 100.000 ton minder dan in 1962. In de huisbrandsector en de kleinindustrie ging 4,4 miljoen ton steenkool in vlammen op, en dat was 700.000 ton meer dan het jaar daar voor. BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk GROTE STIJGING BRAND SCHADE-CIJFER. Het brandschade-cijfer over 1963 wordt geschat op een totaal-bedrag van ongeveer 140 miljoen gulden. Berekend over de laatste tien ja ren is het totaal schadebedrag als ge volg van branden verdrievoudigd. Wanneer de bedrijfsschade ruw weg op driemaal in directe schade Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 wordt gesteld, betekent dit dat in het vorige jaar alleen door brand aan de Nederlandse nationale economie een schade werd toegebracht van onge veer 420 miljoen gulden Aangenomen kan worden, dat de toename in het vorige jaar van de directe schade, vergeleken met 1962, ongeveer 60 pet. bedraagt tegen een toename van 1961 t.o.v. 1962 van 30 pet. Het aandeel van handel en industrie in deze schade-bedragen was bijzonder groot in 1962 58 pet. en in 1963 75 pet. Het ligt in het voornemen om te komen tot de instelling van 'n natio naal preventie-instituut, waarvan on der meer deel zullen gaan uitmaken het Nederlands Normalisatie-Insti tuut, de Vereniging van Nederlandse gemeenten, de Ned. Vereniging van Brandweercommandanten en de Ko ninklijke Nederlandse Brandweerver eniging. Gedurende de nacht van maandag 16 maart op dinsdag 17 maart a.s. zullen ANWB en Gemeentelijke Maastunnelexploitatie bij de uit gangen van de Maastunnel te Rot terdam, vier speciale richtingsbor den van grote omvang ophangen. De borden die van binnenuit wor den verlicht, hebben elk een op pervlakte van ca. vier m2. Deze lichtbakken worden boven de ver keerswegen bevestigd aan portaal constructies, waaraan reeds de ver keerslichten zijn gemonteerd. Het werk zal om 22.30 uur aanvangen. De ANWB zal trachten deze nood zakelijke verkeersbelemmeringen zeer te beperken en zo snel moge lijk op te heffen. Volstaan wordt met het telkens afsluiten van slechts één rijbaan. Een werkploeg van de ANWB- Wegwijzersdienst zal worden aan gevuld met mannen van de Ge meentelijke Tunnelexploitatie van Rotterdam. De tien mannen zullen worden uitgerust met speciale op vallende vesten, teneinde het ver keer tijdig op hen opmerkzaam te maken. De gebruikelijke wegbake- ning bij ongewone situaties zal ook worden aangebracht. De richtingsborden van deze on gewone constructie zullen aan de Zuidzijde van de Maastunnel ver wijzen naar o.a. Dordrecht, Breda en Antwerpen. Aan de Noordzijde zullen zij het verkeer verwijeen in de richting van o.a. het Rotterdamse centrum en Utrecht en naar Schie dam, Den Haag en Amsterdam. In dezelfde nacht zullen in de tunneluitmondingen ook twee AN WB-lichtwijzers worden geplaatst. iBStol v De Amerikaanse minister vap defensie Robert S. McNamera heeft donderdag de waarschuwing geuit dat de toestand in Zuid-Vietnam ernstig is. Hij verklaarde echter te vertrouwen, dat de communistische guerilla's overwonnen zullen wor den. Onder het gejuich van duizenden Vietnamezen, verklaarde McNamara dat hij moed had gevat door een pacificatie-plan dat is opgesteld door generaal-maj. Ngoejen Khan, de premier van Zuid Vietnam. - De republikeinen in de staat New-Hampshire hebben Henri Cabot Lodge candidaat gesteld voor 't presi dentschap. Deze kwam zelfs niet voor op de lijst van candidaten en is zelfs niet in Amerika, daar hij jarenlang gezant is in Zuid-Vietnam.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1