waaLwij kse en LAnqstRAAtse couraitc Nederlandsche Roode Kruis afd. Waalwijk kent vier gelegenheidspenningen toe Bfonchïletten afd. Waalwijk van St. Willibrordus BANK Uw huis schoon metPasen I Uw huid nog „schoner" met Pasen Telefoon 04160-3099 Jeugdpuistjes UW GELUK verlovingsringen VRIJDAG 20 MAART 1964 86e JAARGANG No. 22 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) f 1.03 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Dinsdagavond hield de afdeling Waalwijk van de Nederlandse Katholie ke Bond van Werknemers(sters) in Industriële bedrijven St. Willibror dus in zaal "De Lindeboom" bij de heer G. Ouwerkerk, een algemene jaarvergadering, onder voorzitterschap van de heer A. van Seters, die in zijn uitgebreide inleiding enkele algemene zaken op duidelijke wijze naar voren bracht. Volgens de heer van Seters is het jaar 1963 een jaar geweest van grote spanning op economisch en sociaal terrein en heeft de vakbeweging nogal in de publieke belangstelling gestaan. Door de spanning op het loonfront, die een dreigende houding aannam, kwam de vakbeweging in discussie en volgens de voorzitter niet zonder re den. Het werk van de vakbeweging was de laatste jaren te veel aan ban den gelegd. Uitwijkmogelijkheden op het terrein van de sociale mogelijk heden waren voor de vakorganisatie niet aanwezig. Van bovenaf werd pre cies uitgemeten, wat aan de sociale mogelijkheden aan lonen gedaan kon worden. Met de grootste zorg werd door de overheid gewaakt om vooral niet te veel aan de lonen te doen, om- de concurrentie in de werkgele genheid niet in gevaar te brengen. De vakbeweging was de bewaker en beschermer geworden van de econo mische vooruitgang en rijkdom, doch de sociale mogelijkheden bleven hier bij achter. Aan de verhoging van de produc tiviteit kon nog iets worden gedaan De achter ons liggende jaren waren jaren van economische welvaart en Goddank bleef deze hoogconjunctuur ook in 1963 aanhouden, doch in het raam van de economische opgang en van de grote investeringen, bleven de sociale mogelijkheden achter en hiel den de sociale verbeteringen geen ge lijke tred met de economische wel vaart. De natuurlijke en gezonde eco nomische groei kon geen uitgang vin den, totdat op een gegeven moment de uitbarsting komen moest. De zorg van de overheid voor een voldoende en blijvende werkgelegenheid, lijkt wel wat overdreven te zijn geweest, op het punt van de sociale loonmo- gelijkheden. De zorg voor een volle dige werkgelegenheid heeft altijd de belangstelling gehad von de Vakbewe ging. Ook in tijden van hoogconjunc tuur. Een volledige werkgelegenheid is een zegen voor de gemeenschap en in het bijzonder voor ons, arbeiders, aldus de heer v. Seters. In deze in 't kort geschetste toestand was er een gezagscrisis ontstaan. De overheid had de lonen niet meer in de hand. De C.A.O. werd uitgehold en de vak- Sparen op een spaarrekening 3i/2%' of spaardeposito 4% bij de N.H.M. betekent bok: veilig en vertrouwd sparen gemakkelijk sparen (geen geloop met boekjes) volledige bankservice geen kosten Bel de N.H.M. eens om inlichtingen. en door gemeten tarieven kon het loon iets worden verhoogd, doch het was een zwevende verhoging, omdat geen sociale basis aanwezig was. Met spaarregeling en winstuitkeringen lie pen de werkgevers niet te koop. Het Was ook niet het lokmiddel voor het aanwerven van arbeidskrachten. Het gebrek aan arbeidskrachten verhoog de de spanning nog meer, door het lokken en uitkopen van arbeidskrach ten. Hoge uitgaven werden gedaan om buitenlandse arbeidskrachten aan je trekken, maar het was niet de op lossing van de spanning op de ar beidsmarkt. Men las in de pers van verhoogde dividenduitkeringen en van de goed betaalde baantjes van de commissa rissen en het logisch gevolg hiervan was, dat er steeds meer springstof werd aangevoerd, dat klaar lag voor ontploffing. De economische groei de grote investeringen raakten bekneld, om dat de sociale band steeds strakker werd aangehaald. Het is niet de be doeling, aldus de voorzitter, om hier verwijten te doen, maar bovenge noemde feiten werden geconstateerd. nisatie - toen, nu en in de toekomst, zal degelijk rekening moeten worden gehouden. (Ik kpm hierop nog later terug). GEORGANISEERD - ONGEORGANISEERD De heer van Seters bracht ook de kwestie van georganiseerd en onge organiseerd ter tafel. In een vurig be toog prees hij de mensen, die zich bij de organisatie hadden aangeslo ten en laakte hen, die van hetgeen door deze mensen bereikt is, profi teerden. Hij noemde de ongeorgani seerden a-sociaal. Wij kunnen voor ons zelf, aldus de heer van Seters een veilig huisje bouwen, doch daarnaast hebben we ook de. heilige plicht van naasten liefde. In dit verband deed hij een beroep op allen, de actie Wij en Zij zoveel mogelijk te steunen. Daar naast zijn er nog andere zorgen, die ons beroeren. De tijden veranderen en ook de structuur verandert. Het actie-programma van K.A.B. en N. V. V. heeft goede resultaten gehad. Het is gebleken dat in samenwer king op hoog niveau veel is te berei ken. en dat deze samenwerking nood zakelijk en zeer wel mogelijk is. Een samenwerking zonder zijn zelfstan digheid prijs te geven. Ook de K.A.B. zal zijn structuur wijzigen, de tijdsomstandigheden stel len nu eenmaal andere eisen. We moeten ons aan de ontwikkeling aan passen. Ook de structuur van onze vakbond zal een wijziging ondergaan, aldus de voorzitter. De reglementen en statuten zullen worden aangepast aan het Ned. Kath. Vakverbond. Het jaar 1964 zal voor onze bond een be- langenjaar worden. Op de algemene vergadering die op 20 en 21 april a.s. in Scheveningen zal worden gehou den, zullen de nieuwe reglementen en statuten ter goedkeuring worden voorgelegd. Dan zullen onze leden nog meer aanspraak krijgen in het praktisch actiewerk van onze bond. Wij zullen steeds meer een democrati sche bond zijn. Tenslotte bracht de heer v. Seters dank en waardering aan het adres van het hoofdbestuur en aan alle ge salarieerde bestuurders, in het bij zonder aan hoofdbestuurder Geurts en districtbestuurder Reijnharth, voor hun moeizaam, maar uitstekend werk in het afgelopen jaar. Ook dankte de heer van Seters al de leden en vooral zijn mede-bestuursleden, voor de trouw aan de organisatie en het vele werk door deze laatsten verricht. Persoonlijk, aldus de voorzitter, heb ik er behoefte aan, mijn dank uit te spreken voor de trouw en de vriendschap, mij als voorzitter be toond. HULDIGING JUBILARISSEN. Hierna verkreeg de districtsbe stuurder de heer J. Reinhardt het woord, om een 4-tal jubilarissen te huldigen. Het idealisme en de soli dariteit die U tijdens Uw lidmaat schap in de vakbeweging hebt ge toond, heeft de bond groot gemaakt, aldus de districtsbestuurder. De vak vereniging is een groot goed. Het is daarom juist zo jammer, dat het le dental praktisch niet stijgt. Veertig procent is slechts georganiseerd. De vakvereniging heeft reeds veel sociaal werk verricht en haar taak voor de toekomst zal voornamelijk gericht zijn op de realisering van een nieuwe maatschappelijke structuur. De werknemer heeft naast de belo ning recht op een deel van het be reikte resultaat, verkregen door ge zamenlijke inspanning. Hij feliciteerde de jubilarissen, de heren A. M. Adriaanse en G. M. Bur- manje (beiden 25 jaar lid) en de he ren A. Veraa en M. v. d. Wiel (50 jaar lid) en overhandigde eerstge- noemden het zilveren bondsinsigne en de beide gouden jubilarissen(waarvan de heer v. d. Wiel wegens ziekte niet aanwezig kon zijn) een fraai Delfts- Borduren Pliseren Stofknopen Stof ceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode Tilburg blauw wandbord. Ter gelegenheid van het afscheid van de heer J. van Dalen, als be stuurslid, sprak de heer van Seters een woord van dank tot de heer van Dalen, voor het vele werk voor de af deling verricht en bood hem een kist sigaren aan. «udtaaibtK lEgm satan! li1111 bui— 60-JARIG BESTAAN. Tenslotte deelde de voorzitter me de, dat in augustus 1965 de afdeling Waalwijk haar 60-jarig bestaansfeest viert. Het bestuur is niet van plan deze mijlpaal ongemerkt te laten voor bijgaan. Er zal dan ook een comité worden samengesteld, dat de feeste lijkheden zal voorbereiden. Hij wees verder o.m. op het on langs verschenen interumverslag van de Streekraad Midden-Brabant, waar in wordt gezegd dat de werkgelegen heid voor mannen in Midden-Brabant tot 1975 zal worden uitgebreid tot 22.564 arbeidsplaatsen. Het patroon van de industrie zal dus meer kleur moeten krijgen, aldus de heer v. Se ters. Ook stelde hij nog eens de struc tuurwijziging aan de orde. St. Willibrordus zal zich geheel aanpassen aan de Statuten en het re glement van het Ned. Kath. Vakver bond. Tenslotte deelde de voorzitter me de, dat in 1961 drie millioen paar schoenen minder werden uitgevoerd dan er werden ingevoerd. Uit het jaarverslag van de secre taris da heer M. Vervloet bleek, dat in 1963 het ledental met 18 was ver minderd, waardoor de stand op 31 december 1963 574 leden was. Het financieel verslag over 1963 vertoonde een batig saldo van f 120,02. De kascommissie had boe ken en bescheiden in de beste orde bevonden. Als nieuw lid van de kas controle-commissie werd benoemd de heer A. Adriaanse, in de plaats van de heer M. Sleenhof. In de vacature als bestuurslid van de 'heer J. van Da len werd voorzien door de verkie zing van de heer C. Pelders. De af tredende bestuursleden de heren M. Vervloet en J. Schuurmans werden herkozen. Hierna volgde sluiting door de heer A. van Seters van deze belangrijke jaarvergadering. beweging werd ondermijnd. De ge hele maatschappelijke samenleving, in een geordend democratisch land. hield zioh niet meer aan wettelijke besluiten en voorschriften. De eco nomische en sociale ordening in het georganiseerde bedrijfsleven was een chaos geworden. Dat toen de vakor ganisatie op een gegeven moment in de belangstellng kwam te staan, was een gevolg van de feiten in de afge lopen jaren. Aan het steeds dringender beroep van de vakorganisatie op de Over heid en het bedrijfsleven werd geen gehoor gegeven. Men heeft tot de vakorganisatie het verwijt gericht, dat zij in het verleden te weinig heeft ge daan en gaf haar de schuld van deze spanning. Maar volledige medezege genschap heeft men haar steeds ont houden. Doch, aldus de heer van Se ters, hoe kan dan de vakorganisatie verantwoordelijkheid in de schoenen worden geschoven. Men kan alleen maar onderstrepen, dat de vakorga nisatie in de ontstane gezagscrisis een grote invloed ten goede heeft uitgeoefend. Met de erkenning van de vakorga- Tijdens de dinsdagavond in hotel Verwiel gehouden Algemene Leden vergadering van het Nederlandsche Roode Kruis, afdeling Waalwijk, heeft het bestuur besloten een viertal legpenningen, die zijn geslagen ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Wereld Roode Kruis toe te kennen. Een van deze penningen zal door het bestuur aan me vrouw van Rooij worden overhandigdDe afdeling Waalwijk wil op deze wijze de bijzondere erkentelijkheid tot uitdrukking brengen voor het werk dat wijlen dokter van Rooij, die in november vorig jaar is overleden, voor het Roode Kruis heeft gedaan. De drie andere legpenningen zijn aangeboden aan dr. ir. H. van Laar hoven, die in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd niet meer voor een bestuursfunctie in aanmerking kon komen. Om eenzelfde reden kreeg mevrouw van der Hoeven door het bestuur de legpenning toegekend. De vierde legpenning zal een dezer dagen aan de heer Kampman wor den overhandigd. De heer Kampman gaat, na 28 jaar, de Roode Kruis- colonne verlaten. Hij heeft zich bijzonder verdienstelijk gemaakt tijdens de oorlogsjaren, vooral tijdens de ramp in Heusden. De heer Peters bracht de aanwe zigen verder onder de aandacht dat op 21 januari van dit jaar, tijdens de diploma-uitreiking E.H.B.O., het nieuwe oefenlokaal van het Roode Kruis in gebruik is genomen. Het be treft hier een bovenlokaal van de POSTHUME HULDE De voorzitter van de afdeling Waalwijk, de heer Peters, bracht in zijn voorwoord een posthume hulde aan dokter van Rooij, oud colonne commandant van de afdeling. Hij be toogde, dat zowel leden als bestuur het steeds bijzonder op prijs hadden gesteld, dat dokter van Rooij, on danks zijn groeiende praktijk, zich steeds ten volle voor 't Roode Kruis werk had willen inzetten. "Wij zijn hem bijzonder dankbaar voor zijn werk in het belang van het Roode Kruis", zo besloot hij. die ruim f 800 meer opbracht dan 't voorgaande jaar. In dit batig saldo is niet begrepen een bedrag van f 676,88, zijnde het bedrag dat aan de afdeling Waalwijk is toegekend i.v.m. de gehouden postzegelactie. Van het bestuur, dat in zijn geheel aftrad, konden niet herkozen worden de heer van Laarhoven, i.v.m. het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd, mevrouw van der Hoeven, die eveneens 65 is geworden, mej, Brokx, i.v.m. verhuizing naar Tilburg, en mr. Hoek. Het bestuur bestaat op het ogenblik uit mevrouw Roelofs- Heyrmans, mevrouw van Loon en de heren Peters, Bergman, Bonis, van Oss, Langemeijer en Lenglet. In de vacature van mevrouw van der Hoe ven werd mevrouw Levenbach-Kla- ren gekozen. Het lectuurhuisje op de Markt in Waalwijk stond het vorig jaar weer meer in de belangstelling dan in '62. De totale opbrengst aan tijdschriften etc. bedroeg in 1963, 3599 kg, tegen 2912 kg in 1962. Hierdoor steeg het op de landelijke ranglijst van 58 naar 46. De bloedtransfusiedienst van de afdeling, die Waalwijk, Drunen, Waspik en Sprang-Capelle omvat, heeft de beschikking over voldoende donors. De donors uit Drunen zijn zelfs overgegaan naar de afdeling Den Bosch, waar men een tekort aan donors heeft. voormalige Levensschool aan de Sta tionsstraat. In deze ruimte wordt mo menteel ook de cursus E.H.B.O. ge geven. Aan deze cursus, die op 28 januari van start ging, nemen op het ogenblik 33 cursisten deel. Dokter de Blois merkte later in de avond op, dat de beschikbare, ruimte eigenlijk nog te klein is, zeker wan neer hier 33 cursisten moeten worden ondergebracht. De voorzitter bracht verder nog de oprichting van 'n jeugd Roode Kruis in Waalwijk ter sprake. In Waalwijk is van een oprichting weinig kunnen komen. Hij stelde voor in Sprang- Capelle een poging in het werk te stellen, daar tot een oprichting te ko men. BATIG SALDO. De penningmeester, de heer J. J. Bergman kon meedelen dat de afde ling over 1963 over een batig saldo vanf 944,30 beschikt. Dit is mede te danken aan de inzameling in 1963, Tijdens de algemene ledenver gadering werd door de heer v. Oss de opmerking gemaakt dat de vloer van het oefenlokaal van het Roode Kruis, boven de voormalige Levensschool, eni ge aankleding behoeft. Hij deed in verband hiermee een beroep op de Waalwijkse be volking om nog bruikbare oude tapijten of matten, die mis schien ergens op zolder ver zeild zijn geraakt en die waar schijnlijk tijdens de schoon maak wel weer te voorschijn zullen komen, aan de afdeling Waalwijk van het Roode Kruis te schenken. Degenen die dus nog iets bruikbaars op het gebied van vloerbedekking hebben liggen, kunnen hiermee de afdeling Waalwijk nog van dienst zijn. Het bespaart de penningmees ter in ieder geval een duik in zijn geldkist. Contact hierover kunt u opne men met de heer Van Oss-van Buren, Stationsstraat 63, tele foon 3184, Waahvijk. BOOTTOCHT MET DE HENRI DUN ANT. In Sprang-Capelle is men het vo rig jaar gestart met een cursus Wel fare werk, waaraan door in totaal 12 dames werd deelgenomen. De cursus die werd gegeven in een lokaal van 't gemeentehuis in Sprang-Capelle, dat voor deze gelegenheid gratis door het gemeentebestuur beschikbaar werd gesteld, stond onder leiding van mevr. Snijders. Op 7 april zullen de getuig schriften van deze cursus worden uit gereikt. Een deputatie van het be stuur van de afdeling Waalwijk zal hierbij tegenwoordig zijn. Aan de boottocht, met de Henri Dunant, die voor Midden- en Oost- Brabant van 30 maart tot én met 3 april vanuit Heusden wordt gehou den, zal door een vijftal patiënten (3 dames en 2 heren) worden deelgeno men. In totaal had de afdeling Waal wijk 9 patiënten op de lijst staan. Ge tracht zal worden de resterende vier patiënten deel te laten nemen aan de eho van het Zuióen Jaarvergadering Werk van vakbeweging in verleden te veel aan banden gelegd sneer aan spaarders NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ Hoes+drank in tabletvorm.95ct Onze ringen dragen moderne van STASSAR STATIONSSTRAAT, WAALWIJK Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 drogen in met Purolpoeder.ft>o«»fT.-

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 13