wAAlwijkse en LanqstRMtse couRAnt Jubileumconcert door Het Brabants Orkest te Waalwijk KAATSHEUVEL Kamperen door jeugdgroepen TEKORT AAN PERSONEEL IN HET GE WEST WAALWIJK OPNIEUW GESTEGEN Pianoconcert van Schuman wordt uitgevoerd door Gerard van Blerk Geit met vijf jongen v. Oss-van Buren F VRIJDAG 10 APRIL 1964 85e JAARGANG No. 28 De fcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. v/eek (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 -2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO" Morgenavond, vrijdag 10 april, zal Het Brabants Orkest onder leiding van zijn dirigent Hein Jordans in de Nederlands Hervormde Kerk in Waalwijk, onder auspiciën van de Waalwijkse Kunstkring, een concert geven. Dit concert staat in het teken van het jubileum van de Kunstkring, die namelijk deze avond de 250e uit voering verzorgt. Aan dit concert wordt medewerking verleend door de pianist Gerard van Blerk, die het pianoconcert opus 54 van Schuman speelt. Op het pro gramma staan verder Mozart-varia- ties van Reger en de Symfonie no. 4 "Tragische" van Schubert. Gerard van Blerk werd op 14 mei 1924 in Tilburg geboren. Deze leer ling van Kees Heerkens gaf in zijn geboortestad reeds als kind concerten. Na zijn eindexamen gymnasium stu deerde hij aan het Amsterdams Con servatorium, waar 'hij een van de leer lingen was van de directeur Willem Andriessen.. Reeds na drie jaar werd hem het einddiploma piano toegekend met onderscheiding. Dit stelde hem in de gelegenheid verder te, studeren voor het solisten-diploma, waarvoor hij twee jaar later het examen afleg de. Zijn prestaties liggen op een der gelijk hoog niveau, dat hem de onder scheiding "Prix d'Excellence" werd toegekend. De Concertgebouw-vrienden gaven Gerard v. Blerk "de vriendenkrans". De jaren 1949 - 1950 bracht hij in Parijs door, waar hij zijn pianostudie voltooide bij de vermaarde paedagoog Yves Nat. In 1951 werd Gerard van Blerk door een jury - die op ini tiatief van het Nederlandse Impres- sariaat was samengesteld - bij een selectie aangewezen als een van de beste jonge Nederlandse pianisten. De afgelopen jaren trad hij herhaal delijk op in Duitsland, Zwitserland, België en Engeland en verleende hij solistische medewerking aan concer ten van verschillende Nederlandse orkesten. Verder speelde Gerard van Blerk met alle radio-orkesten o.a. on der leiding van Jean Fournet. In 1955 maakte hij met de violist Ricardo Or- nopossof een tournee door Indonesië en Malakka. Gerard van Blerk treedt regelmatig op met Het Brabants Or kest. VAN REGER MOZART VARIATIES Van de vijf grote werken, die Max Reger, in Beieren geboren, in varia- tievorm schreef, zijn de Hillervaria- ties en de Mozartvariaties oorspron kelijk voor orkest gecomponeerd. Roger brengt het werk, de eerste keer dadelijk in zijn geheel, geïnter preteerd in zijn typisch persoonlijke stijl. In variatie I wordt het thema als het ware omringd door sierlijke, speelse danspasjes; 2 is ernstiger en lyrischer. Het thema blijft ook hier duidelijk herkenbaar. In variatie 3 verandert het wezen van 't thema in ritmisch opzicht door GERARD VAN BLERK de aanwending van de 2/4 maat. Ver rassend is hier telkens de verschij ning van de fijne, grillig verspreide stacatomotiefjes in fluiten en violen. Variatie 4 is heftig en markant van karakter. De 2/4 maat blijft gehand haafd. Geheimzinnig is de sfeer van variatie 5. In variatie 6 herinnert de thematische behandeling sterk aan 3. Dit stuk is romantisch en edel van karakter. In 7 keert het thema weer duidelijk terug, omvlochten door kun stige contra puntiek. De 8e variatie is ernstig, enigszins zwaarmoedig, prachtig van sfeer en klankverhouding. Reger heeft zich hier het verst van het oorspronkelijke thema verwijderd. Een groot opge zette dubbelfuga, waarvan het 'hoofd thema aan de 5e variatie is ontleend, besluit het werk. PIANOCONCERT SCHUMANN Dat Schumann's enige pianocon cert nog altijd tot de meest gespeelde concerten behoort en tevens een hoog tepunt van zijn oeuvre betekent, dankt het aan een reeks factoren, waaronder de rijke inspiratie wel het meest be slissend is. Reeds in 1839 was het eerste deel als een zelfstandige "Fantasie" voor piano en orkest ont staan. De poging om deze compositie gedrukt te krijgen faalde echter en zo ging Schumann er 6 jaar later toe over aan dit Allegretto affettuoso een Intermezzo en een finale toe te voe gen om daarmee het werk tot een volgroeid concert af te ronden. Na de bewogenheid van het eerste deel, dat zich in lyrische stijl af speelt, volgt een zich meer terugtrek ken in meer elegische gevoelsgebie den, waarbij vooral de celli zich laten gelden. In de Finale is voor melan cholie en gepeins geen plaats meer in het marsachtige neventhema met zijn bedriegelijke ritmiek wordt de levenslustige stemming nog versterkt. SYMFONIE No. 4 „DER TRAGISCHE" SCHUBERT Heel indrukwekkend is de langza me inleiding met een door alle stem men gevoerd "Schicksalsmotif". Het volgend Allegro Vivace is donker en dreigend van toon met een onrustig hoofdthema. De beide thema's van dit eerste deel herinneren sterk aan Beethoven's contrasterende Coriolan- thema's. Het langzame deel brengt na een eenvoudig thema een veel meer geladen en bewogen tweede motief. Het spel van afwisseling tussen bla zers en strijkers is hier bijzonder boeiend. Na een snel markant Me nuet met een vrolijk trio, komt de virtuoze finale. Het thema zeer is een pendant van het hoofdthema van het eerste deel, onrustig en duister. Het voert met grote onstuimigheid naar een stralend slot. Bij het naderen van de zomer komt de vrijetijdsbesteding in de open lucht weer in de belangsetelling. Vakantie woningen en kampeerterreinen heb ben hun eerste gasten met Pasen al begroet en, naar gelang de zomer na dert, zal het toeristenbezoek zich in een stijgende lijn bewegen tot in de maanden juli en augustus het hoog tepunt wordt bereikt. Ook aan de boerderijen gaat deze drukte niet zonder meer voorbij. Al van ouds zijn er jeugdgroepen die onder bevoegde leiding bivakkeren en kamperen in en om een boerderij. Dit is een (prettig) onderdeel van het opvoedings- en vormingswerk, dat de leiding van het jeugdwerk na streeft en heeft daarom recht op waardering en steun. Toen dan ook het kamperen door toeristen een om vang ging aannemen, die de Staten van de provincie Noord-Brabant noodzaakten regelend te gaan optre den, werd het verblijf van deze jeugd groepen op boerderijen niet verboden, doch slechts gebonden aan een ver gunning. Deze vergunning kan per geval worden verleend door burge meester en wethouders, doch men kan ook een doorlopende vergunning krijgen van de Gedep. Staten van de provincie. Van beide mogelijkheden is in deze gemeente gebruik gemaakt. Een doorlopende vergunning is na tuurlijk erg makkelijk, maar het na deel er van is dat, als er wijziging komt in de gebouwen, de vergunning vaak niet meer met de werkelijkheid overeenstemt. Een boerderij is nu eenmaal een levend iets en zo is het nog al eens gebleken, dat de "door lopende" vergunning vernieuwd moest worden. Gedep. Staten zijn dan ook van mening, dat zoveel mogelijk gebruik zal moeten worden gemaakt van de mogelijkheid van het verlenen Paris de ideale parfumverstuiver voor de handtas van elke vrouw. Keuze uit meer dan prachtige modellen; v.a. 6.95 tot 36.50 jaar garantie. Depositaire Waalwijk: voor Drogisterij Stationsstraat 63 - 65 Waalwijk - Parfumerie Opnieuw heeft het tekort aan per soneel in het gewest Waalwijk, om vattende de rayons Waalwijk, Alm- kerk en Dongen een fikse stijging on dergaan. Door het afnemen van het aanbod van 209-in februari 1964 tot 149 in maart en het toenemen van de vraag naar arbeidskrachten, 1177 tegen 1169 in februari, is dit pro bleem nog nijpender geworden. Bij de bouwnijverheid nam het ge westelijk aanbod af van 51 in februa ri tot 25 in maart. Dit vindt zijn oor zaak door het steeds beter op gang komen van de verschillende bouwwer ken in het rayon. Ook het aanbod in de sdhoen en leder daalde en wel van 7 op 5. De metaalnijverheid liet een zelfde verschijnsel constateren. Het aanbod van 14 in februari daalde in maart tot 6. De gewestelijke vraag liet een to taal omgekeerd beeld zien. Overal een toename van de vraag. De bouw nijverheid liep op van 122 tot 146, schoen en leder van 501 tot 512 en de metaalnijverheid van 215 tot 229. Een uitzondering hierop vormt de landbouw, waar de vraag naar ar beidskrachten van 150 in februari te- arugliep tot 71 in maart. Deze terug gang vond zijn oorzaak in het beëin digen van doe riet- en griendoogsten. De verschillende rayons geven een volgend beeld te zien. Het aanbod in de bouwnijverheid liep in het rayon Waalwijk terug van 9 op 7, rayon Almkerk van 32 op 12 en het rayon Dongen van 10 op 6. Schoen en leder: Waalwijk van 5 op 3, Almkerk geen enkel aanbod en in het rayon Dongen bleef het aanbod van 2 in februari in maart onveran derd. Metaalnijverheid: Waalwijk van 5 op 2, Almkerk van 8 op 3 en in het rayon Dongen ongewijzigd op 1. De vraag naar arbeidskrachten in de drie rayons geeft het volgende be'eld Bouwnijverheid; Waalwijk van 59 in februari gestegen tot 73 in maart, Almkerk 45 op 41 en Dongen 18 op 32. Schoen en leder Waalwijk 284 in februari, 298 in maart. Almkerk een daling van 7 op 6 en Dongen een da ling van 211 op 208. Metaalnijverheid Waalwijk 125 op 139, Almkerk een daling van 59 in februari op 58 in maart en Dongen van 31 op 32. In het rayon Waalwijk behoort 43 van het totale aanbod (60) tot de groep minder geschikten, namelijk 26. In het rayon Almkerk wordt meer dan het aanbod door meer dan 50 ge vormd door minder geschikten. Van de 66 34. Het werkeloosheidspércentage be draagt voor het gewest Waalwijk 0,6 Het landelijk en provinciaal per centage ligt op 1 van vergunning door burgemeester en wethouders. Burgemeester en wethouders van Loonopzand zijn daartoe bereid, maar zijn van oordeel dat er een regeling moet komen, die zo min mogelijk last veroorzaakt. Voorop moet worden gesteld, dat het hier gaat om de vakantie-beste ding van zelf-verzorgende jeugdgroe pen onder bevoegde leiding en niet om het geven van gelegenheid tot het kamperen of bivakkeren door andere groepen of afzonderlijke personen. Het is met name niet de bedoeling dat een boerderij via het herbergen van jeugdgroepen uitgroeit tot een kampeerbedrijf. Voor dit laatste is 'n afzonderlijke vergunning van Gedep. Staten vereist en worden vrij zware eisen gesteld; aan de eisen voor het herbergen van jeugdgroepen is vrij gemakkelijk te voldoen. Het ligt in de bedoeling om de boerderijen van hen die jeugdgroepen willen ontvangen, vóór het vakantie seizoen te bekijken en vast te stellen wat hier kan worden toegelaten; zij worden dan in het komend seizoen aangemerkt als jeugd-kampeerboer- derij. Als er dan groepen komen kan de vergunning zonder meer worden verleend. Voor het aanvragen van de vergunning zullen formulieren be schikbaar worden gesteld, zodat alles zo gemakkelijk mogelijk wordt ge maakt. Degenen die jeugdgroepen wensen te ontvangen, kunnen schriftelijk een aanvraag indienen om voor het sei zoen 1964 als jeugdkampeerboerde- rij te worden aangemerkt. Mocht men nog nadere inlichtingen wensen, dan lean men zich wenden tot de gemeen te-secretarie (Afdeling I) te Kaats heuvel (voormiddag van 9-12.30 uur). KIND GERED VAN VERSTIK KING ONDER ZAND. Maandagmiddag is het acht-jarig dochtertje van de fam. W. de Vries, wonende in de Mgr. Völkerstraat te Kaatsheuvel, op het nippertje aan de verstikkingsdood gered. Omstreeks vijf uur was het meisje met buurtgenootjes aan het verstop pertje spelen op de speelplaats van de kleuterschool aan de Mgr. Völker straat. Daarbij liet zij zich door en kele van haar speelgenootjes in een zandbak met een flinke laag zand be dekken, zodat zij niet kon zien waar de anderen zich verstopten. De hoe veelheid zand was blijkbaar zo groot - naar we later vernamen was het lichaam met uitzondering van het hoofdje, met 'n driekwart meter dikke laag bedekt - dat het kind het be wustzijn had verloren, voordat het kans had gezien zich daarvan te be vrijden. Gelukkig was er nog een jongetje, dat niet aan het spel deel nam en deze voorbereidingen had ge zien. Toen hij namelijk zag dat het meisje geen pogingen deed zich van het zand los te maken, is hij, onge rust geworden, de ouders gaan waar schuwen dat er iets met hun dochter tje aan de hand was. Onmiddellijk is toen de heer S., die toevallig in de buurt was, naar de zandbak gerend en, nadat hij het hoofdje had vrij ge maakt, direct begonnen de mond-op- mond-ademhaling toe te passen. Na ongeveer vijf minuten had deze me thode in zoverre succes, dat de levens geesten bij het kind terugkeerden. Terwijl anderen de pogingen van de heer S. overnamen en voortzetten, was intussen geneeskundige hulp ge arriveerd, die het meisje onmiddellijk ter behandeling naar het ziekenhuis te Waalwijk liet overbrengen. Eerst dinsdagmiddag keerde het bewustzijn terug. De reacties van het kind waren echter van dien aard, dat het nog wel enige tijd zal duren, voordat het de doorgestane emoties te boven zal zijn. DUIVENCLUB C.C. KAATSHEUVEL Voor de oefenvlucht van bovenge noemde vereniging vanuit Baarle- Nassau, waar de duiven om 11 uur worden gelost, dient het inmanden te geschieden in de Gildenbond, zater dagmorgen tussen 9 en 10 uur. De vlucht staat open voor alle liefheb bers van Kaatsheuvel en omstreken a 5 cent per duif. Voor de prijsvlucht vanuit Heren thals is het inmanden zaterdagmiddag tussen 3 en 5 uur. Deze vlucht staat eveneens open voor alle liefhebbers van Kaatsheuvel en omstreken. Ook voor alle Belgische vluchten is het inmanden op zaterdag van 3 tot 5 uur. Losse duiven worden ingemand voor alle liefhebbers van Kaatsheuvel en omstreken tegen 15 cent per duif. TENTOONSTELLING JEUGDWERK. Het bestuur van de jeugdvereni ging 't Hoekske presenteert een ten toonstelling van het hobbywerk, dat door de leden dezer vereniging in de leeftijd van 9 tot en met 14 jaar is vervaardigd. De tentoonstelling wordt gehouden in de cantine van de cam ping 't Hoekske, van Haestrechtstr. 24, Kaatsheuvel. Zaterdagavond om half acht zal de opening plaats vin den. Als speciale attractie zal in de loop van deze avond het "Eerste Kaats- heuvelse Jeugdkoor" tweemaal op treden met een gevarieerd program ma, bestaande uit show, ballet en zang, waarmee het koor onlangs in de Rivièrahal te Rotterdam zo suc cesvol voor de dag kwam. TIENAGER-SHOW. Eén van de tegenwoordige "tiena- ger-afgoden", de sympathieke Wil- leke Alberti, komt zondag 12 april naar Kaatsheuvel. De Tilburger Jacq. Hermans heeft haar voor een 4-tal avonden gecontracteerd, die in Mid den-Brabant worden gehouden, en dit is voor de tieners in deze contreien nog een buitenkansje. Want binnen kort zal zij voorlopig niet in Neder land optreden, omdat zij met haar va der, Willi Alberty en de wereldbe roemde goochelaar Fred Kaps op tournee gaat naar de West. Willeke Alberti zal zondagavond in de Gildenbond het middelpunt zijn van een show, waarin verder enkele bekenden voor Kaatsheuvel zullen op treden, zoals de acrobatengroep The Marnelly's, de twee zingende zusjes, de Rosita's, het orkest The Rocking Explosian Boys, het populaire duo De Snaarbrekers, Jack en John, en als speciale gast het Tilburgs koortje Jong en Blij onder leiding van mevr. Smulders, dat enkele maanden gele den in de Gildenbond op zo'n grandi oze wijze winnaar werd van 't song festival ten bate van pater Sjef v. d. Louw. Bij de heer L. Koenen op de Lage Zandschel in Kaatsheuvel heeft een geit het leven geschonken aan een vijfling. Drie geiten en twee bokken, zwartbont van kleur. Een drieling is normaal, een vierling zeldzaam, maar dat een geit vijf jongen ter wereld brengt komt bijna nooit voor. De 10-jarige Maurits Koenen (in het midden op de foto) heeft nu ineens een hefe veestapel. "Maar van de geitjes houd ik er. maar één, de rest verkoop ik", vertelde hij. Zes geiten zonder assistentie op de plaat is geen bagatel. Daarom moesten Maurits' zuster, mej. C. Koenen, zijn vriendje Marrie Hoefnagel (links op de foto) en de kleine Huipi Koenen een handje helpen. Dagelijks verse GEBRADEN HANEN Ook aan huis bezorgd. CAFÉ-REST. P. VAN DUN Kaatsheuvel NEDERLANDSE JUDO - KAMPIOENSCHAPPEN Als mede-scheidsrechter van de Nederlandse Judo-kampioenschappen die 12 april te Den Bosch worden ge houden, zal fungeren dhr. B. Rem meren uit Kaatsheuvel. De heer Kern- meren is oprichter en trainer van de reeds 8 jaar bestaande Eerste Kaats- heuvelse Judo-club en bezit de zwar te band, le dan. Mede door deze uitnodiging bestaat er geen twijfel dat dhr. Kemmeren een Judo-sportman bij uitstek is. DOKTERSDIENST. Komend weekend zal de praktijk van de doktoren P. Wijtenburg en R. Raaymaakers te Kaatsheuvel worden waargenomen door dokter A. de Vries, van Rijckevorselstraat 6, Loon opzand, tel. 04166 250. Zaterdag na twaalf uur en zondag zal de praktijk van dokter K. v. Tuijn te Kaatsheuvel worden waargenomen door collega H. Winkelman, Kerk straat 99, Sprang, tel. 04167-2350. AGENDA. Apollotheater zaterdag 11 april 8 uur en zondag 12- april 6 uur De burcht der ver doemden. 14 jaar. zondag 12 april, 8.30 uur Huis der ontucht. Geestelijk volwasse nen. Camping 't Hoekske zaterdag 11 april, opening tentoon stelling jeugdver, 't Hoekske. Gildenbond zondag 20 uur; Tienager-show met o.a. Willeke Alberti. Efteling Hockey: zondag 14.30 uur: Des- Heren I - MEP Boxtel. Handbalvereniging DESK Met uitzondering van de thuis wedstrijd op zaterdag j.l. voor de meisjes- en jongensaspiranten, wer den alle ontmoetingen voor de handbalver. DESK afgelast. De meisjes-adspiranten wonnen met maar liefst 17-0 van de dito's van Tachos, en de jongens-adspi- ranten maakten het tegen die van Tachos nog een beetje bonter door met niet minder dan 730 aan hun zegekar te binden. Voor Met komend weekend staan programma. de volgende wedstrijden op het Zaterdag 11 april: Jongens-adspi- ranten: Desk—D.V.S. 2, 15.30 uur Desk 2Gilze, 15.30 uur. Zondag 12 april: meisjes adspiran- ten: D.V.S.Desk, 14.00 uur Blauw WitDesk, 12 uur Heren-senioren DeskRapid, 14.00 uur Dames-junioren: Were DiDesk, 15.00 uur GilzeDesk 2, 14.00 uur Heren-junioren: DongenDesk, 14.00 uur Boemerang—Desk 2, 15.30 uur.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 13