wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Gemeentelijke overheid zal standpunt t.a.v. sport en lichamelijke beoefening critisch moeten bezien. Toenemende sociale druk NeJÜDAHPO VRIJDAG 10 APRIL 1964 85e JAARGANG No. 28 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: p. week (0.24 -f 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00-f 5 ct. inc.k.) J5 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) i 8.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO Contactraad afdeling Zuid hield jaarvergadering in Kaatsheuvel "De gemeentelijke overheid zal haar standpunt t.o.v. offers brengen voor sport en lichamelijke opvoeding critisch moeten bezien, zo niet HERzien. Bij haar investeringsplannen zal een belangrijke ruimte gemaakt moeten worden om de nodige voorzieningen te treffen voor de sportende jeugd". Aldus weihouder A. H. M. van de Wildenberg uit Valkenswaard, tijdens een inleiding, die hij maandagmiddag hield in de Panoramazaal van het restaurant De Efteling, voor een 200-tal leden van de Landelijke Contactraad voor de Gemeentelijke Bemoei ingen met de Lichamelijke Opvoeding en de Sport in het district Zuid. Tijdens de in de morgenuren gehouden jaarvergadering kregen de le den, waaronder talrijke burgemeesters en wethouders, de gelegenheid te komen tot onderlinge uitwiss eling van gedachten over de belangen die de Landelijke Contactraad voorstaat en dan voornamelijk in het regionaal verband van de drie Zuidelijke provincies (Zeeland, Noord- Brabant en Limburg), met hun in deze tijd zeer specifieke problemen ten aanzien van de aanleg van sportaccomodaties. Plannen achter feiten Wethouder van de Wildenberg, te vens sportleraar, hield zijn inleiding over de "Planning, verwezenlijking en exploitatie van gemeentelijke sportcomplexen". De heer v. d. Wildenberg betoog de, dat men zich diende te realiseren, dat de planning, die in Nederland wordt verricht op dit terrein voorlo pig een plannen achter de feiten is. In de door de rijksoverheid stevig in de hand gehouden en geleide investe ringsmogelijkheden zit slechts weinig kans tot inlopen van de achterstand. Hij wees erop, dat vooral de ge meentelijke overheid zich diende te realiseren dat er zich na de oorlog een sterke mentaliteitsverandering heeft voorgedaan, waarbij ook ten opzichte van de sport de jeugd dui delijk iets anders vraagt dan voor heen. Niet alleen de gemeentelijke overheid, maar ook de semi-over- heidsinstellingen, zoals b.v. de school besturen, zullen hun standpunt moe ten herzien. In dit verband wees de heer van de Wildenberg op het feit, dat voor al in het zuiden van het land, het al te dikwijls voorkomt, dat een sport veld bij een school slechts 15 of 20 uur per week wordt gebruikt en dat een gymnastieklokaal gesloten blijft voor de bevolking, zelfs als er des kundige leiding voorhanden is en zo doende slechts maximaal ongeveer 35 uur per week in gebruik is. Hij zag hierin een taak voor de gemeentebe sturen om de schoolbesturen te acti veren en te bewerken dat het gebruik van deze accomodates ook buiten schoolverband mogelijk wordt. Ongezond Bij de critische bezinning t.o.v. het standpunt dat het gemeentebe stuur ten aanzien van de sport en de lichamelijke opvoeding buiten school verband moest innemen, noemde de heer v. d. Wildenberg een overheids voorziening, waarbij de particulieren niet een bepaalde inbreng leveren en waarbij de sportlieden zélf geen offers wensen te brengen, totaal on gezond. Hij wees vervolgens op het gevaar dat vooral in het buitenland nogal eens wordt geconstateerd, namelijk, dat in sommige gemeenten accomoda ties en sportgelegenheden werden aangelegd, die zo luxueus en uitge breid zijn, dat de kosten die deze ge legenheden aan de gemeensohap vra gen niet meer in evenredigheid ge steld kunnen worden met de genoe gens die er enkele sportlieden aan Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode Tilburg die werken die een bijzondere last voor de gemeente met zich brengen en over het algemeen onrendabel zijn, waaronder sportvelden. Voor wat de verwezenlijking be treft meende de heer v. d. Wildenberg er goed aan te doen enkele gedachten te wijden aan de gemeentedienst voor sportzaken. "Wil het beheer en de exploitatie van een sportcomplex ver antwoord gebeuren, dan moet men hiervoor een ambtenaar in het leven roepen", zo meende hij. Het onder houd zou echter in handen gelegd moeten worden van cultuurtechnisch geschoolde lieden. Sportstichting Ook een sportstichting kan een be langrijke bijdrage leveren tot het goed funktioneren van de sport in de ge meente. In deze stichting, die door de raad in het leven geroepen kan wor den, zouden dan zitting dienen te hebben één vertegenwoordiger van het college van B. en W., één raads lid, door de raad aan te stellen, één gemeente-ambtenaar, door B. en W. af te vaardigen en een medicus. Ver der zouden er een aantal leden zitting in kunnen hebben, die een ruime kijk hebben op sportzaken in het alge meen. Deze stichting zou dan adviserend op kunnen treden voor het college van B. en W. inzake sport en lichamelijke opvoeding buiten schoolverband. Een confrontatie van deze stichting met vertegenwoordigers van de verschil lende sportverenigingen op bepaalde tijden zou vruchtbaar kunnen werken. De heer v. d. Wildenberg wees op het gevaar dat ontstaat, wanneer men be stuursleden van verenigingen zelf in WEGGESTUURDE MINNAAR STEEKT VROUW DOOD. De 47-jarige bouwvakarbeider P. S. uit Beverwijk heeft maandagoch tend om zes uur de 49-jarige mevr. R. E. Hilgen in haar woning aan de Reguliersdwarsstraat te Beverwijk met zes steken van zijn dolkmes om het leven gebracht. Jaloezie is de aanleiding geweest van deze moord, die in Beverwijk grote opschudding heeft veroorzaakt. Mevrouw Hilgen, die van haar eerste man was gescheiden en drie kinderen had, leefde sinds enkele jaren samen met de bouwvakarbeider, die van zijn vrouw gescheiden was. Aan de ver houding kwam kortgeleden een einde, toen de vrouw connecties aanknoopte met een andere man. S. kon dit niet verkroppen en j.l. maandagochtend ging hij naar de wo ning van zijn gewezen vriendin, die zijn toenaderingspogingen echter van de hand wees. Er ontstond ruzie, waarbij S. naar zijn dolkmes greep en de vrouw in dolle woede zes steken gaf, waarvan één in de hals. Het slachtoffer was direct dood. een dergelijke stichting gaat halen. "Juist daaruit kunnen moeilijkheden met de verenigingen ontstaan", zo meende hij. Specifieke moeilijkheden De heer Ch. Roels voorzitter van de Contactgroep in de afdeling Zuid, had al eerder op die dag de speci fieke moeilijkheden waarmee de con tactgroep zit, naar voren gebracht. Hij noemde o.a. het probleem van een tekort aan sportvelden. De onder houdskosten en onderhoudsmethoden van de sportvelden. "Er is een machtig groot tekort aan sportvelden", aldus de heer Roels, waarbij hij er op wees, dat de opzet van sommige sportcomplexen na 2 of 3 jaar al weer te klein blijkt te zijn geweest. 'Hij meende, dat ook de mogelijkheid gecreëerd diende te worden om te komen tot kleinere vel den, waarop die sporten beoefend kunnen worden, die momenteel nog niet de. totale belangstelling genie hen. Hij bracht ook het nijpend tekort aan zwembaden naar voren, evenals het tekort aan gymnastiekzalen. Hij bracht het als zijn privé gedachte naar voren, dat iedere gemeente naast eigen scholen, kerken etc. ook de be schikking diende te hebben over een eigen sporthal, waarbij hij er voor pleitte dat deze sporthallen alleen maar gebruikt zouden worden voor de sport en niet voor tal van andere doeleinden. De heer Roels zei tot slot het con flict te betreuren dat het vorig jaar tussen de contactgroep en de Neder landse Sport Federatie is ontstaan. Hij sprak de hoop uit, dat de ver standhouding spoedig zou verbeteren. De jaarvergadering van de con tactgroep zal het volgend jaar in Middelburg of Vlissingen worden ge houden. De deelnemers werden maandag middag door het gemeentebestuur van Loonopzand - Kaatsheuvel in 't bun galowpark "Het Kraanven" ontvan gen. Door sterker pressie wordt het regeren moeilijker kunnen beleven. "De mens die wil sporten, moet zich realiseren, dat hij niet alles kan hebben", aldus de heer v. d. Wildenberg. Hij stelde vast dat een redelijke bijdrage in de kosten die een sport met zich brengt, uitgangs punt moet blijven. Vervolgens pleitte hij er voor, dat die gemeenten, die jaarlijks voor miljoenen investeren en bijdragen in de voorzieningen voor de sport, volgens een bepaalde sleu tel door de sport zélf gesteund moe ten worden. Hierbij zou de bijdrage uit toto- gelden, die momenteel via de N.S.F. verlopen in bijv. gemeentelijke sportcomplexen, aan de orde gesteld kunnen worden. De heer v. d. Wil denberg zei, dat het er op dit moment nog sterk op lijkt, dat een bijdrage uit de "toto-pot" moet worden "ver sierd" via bepaalde kennis van zaken en relaties die een ander nog niet heeft. Scholen bij sportvelden Ten aanzien van de planning van een sportcomplex pleitte wethouder v. d. Wildenberg er voor enkele scho len in de buurt van dit complex te situeren, zodanig dat de loopafstand gering is. Op deze wijze kan een ge meente deze scholen meteen van ac- comodatie voor lessen in lichamelijke opvoeding voorzien. Dit bevordert bovendien nog het nuttige en diensti ge gebruik van het complex. De in passing van de te maken investerings kosten en de exploitatielast, noemde hij een hoofdstuk apart. In tal van gemeenten heeft men een grondbe drijf, waarin men via de verkochte gronden kan komen tot een stichting van een fonds "Algemene voorzienin gen" of "Grote werken". Hierin kan men in de loop van de jaren geld middelen bijeenbrengen om de finan ciering ter hand te kunnen nemen van De spanningen in Nederland ne men toe. Economisch gezien bevinden wij ons nog midden in een loon- en prijzenslag, waaruit wij op zijn minst genomen met builen en schrammen te voorschijn komen en op zijn meest met een hollende inflatie en een spoe dige werkloosheid. Nu de overheid de lonen eenmaal een zekere vrijheid heeft gegeven, wijdt zij thans alle aandacht aan de prijzen. Deze zouden aanvankelijk ten minste 5 loons verhoging moeten dragen, maar nu de regering het bestaande prijsniveau eerst met alle middelen dreigt aan te tasten, voelen allen die met handel en bedrijf te maken hebben zich min of meer bedrogen. Het is duidelijk dat de wensen en mogelijkheden op sociaal gebied sterk samenhangen met de ontwikkeling op economisch gebied. De laatste is gun stig, zeggen de werknemers. De eco nomische ontwikkeling was gunstig zeggen de werkgevers en daarom zijn zij thans zeer huiverig met het doen van concessies op sociaal gebied. 'Op het terrein van sociale voorzie ningen zijn twee zaken actueel. In de eerste plaats het optrekken van de uitkering volgens de a.o.w. tot een sociaal verantwoord minimum dat op f 3.200, - zou heten te liggen, maar door de recente prijsontwikkelijing de f 3600, - per jaar begint te nade ren. 4°/o hoger Om dit doel te bereiken zal de premie voor dit soort verzekeringen met pl.m. 4 omhoog moeten. Aan alle zijden bestaat hiertegen groot be zwaar, omdat dan de werknemers meer dan 15 van hun loon direct aan premie moeten afstaan. Daar naast komt de belastingheffing en de premie voor de eigen pensioenvoor ziening. Werknemers zouden langs deze weg slechts met 60 van het 'bruto-loon naar 'huis gaan. De premiedruk voor de zelfstandi gen zou eveneens met enkele procen ten stijgen. Zou deze regeling wor den uitgevoerd en koppelt men deze maatregelen aan de gewenste druk op de prijzen, waarvan ook de kleine zelfstandige ondernemers de zwaar ste slachtoffers zijn, dan zou de over heid er in slagen in enkele jaren de helft van de kleine ondernemers eco nomisch te onthalzen. Werknemers willen de premielast voor sociale verzekeringen niet ver der verhogen en de werkgevers kun nen zich wel met dit standpunt ver enigen. Vermoedelijk zullen alle be trokkenen het hierover eens zijn. Vier wegen Dit als uitgangspunt nemende, ko men wij tot de volgende mogelijkhe den 1. De premie wordt uit de schat kist geheel of gedeeltelijk be taald; 2. Men laat het optrekken van de a.o.w. geheel of gedeeltelijk achterwege; 3. Andere sociale voorzieningen worden opgeheven, omdat zij thans minder nodig zijn dan voorheen 4. Er wordt geen premie geheven maar er worden nieuwe hef fingen gevonden, die indirect naar de eerste oplossing leiden. De betaling van een gedeelte van de a.o.w. uit de schatkist is een moei lijk verteerbare zaak. Het beginsel van onze sociale verzekering wordt er mee op losse schroeven gezet en de bestaande rechtsgrond wordt deels met voeten getreden. Politiek is deze zaak voor velen moeilijk te verteren, omdat hiermee zoveel miljoenen ge moeid zijn dat een toekomstige en reeds toegezegde verlaging van loon- en inkomstenbelasting praktisch on mogelijk wordt gemaakt. SPECIALE AANBIEDINGEN! BIJ UW KBUIDENIEB Een toeslag Het lijkt daarom aantrekkelijk om althans in de eerstkomende jaren al leen diegenen onder de a.o.w.-trek kers een surplus te verstrekken, die dit beslist nodig hebben omdat zij geen of onvoldoende andere inkom sten hebben. Aangezien onder deze categorie 25 tot 35 van de ouder domspensioenen valt, zal hiervoor toch een premieverhoging nodig zijn, maar deze zou door een flinkê fiscale aderlating in de directe belastingen kunnen worden opgevangen. Erg waarschijnlijk is deze oplossing op korte termijn niet, omdat de zaak van de belastingverlaging voor de werknemerscentralen onverteerbaar is. Zonder dat 'het wordt uitgespro ken schijnen de vakbonden zich te hebben voorgenomen om elke poging tot verlaging van directe belasting te torpederen. Het herleven van een "noodregeling" is een ander nadelig aspect van deze oplossing. Dit brengt ons er toe bestaande sociale verzekeringen eens kritisch te bekij- gen, of die alle nog wel noodzakelijk zijn. Het blijkt dan dat er aanvallen kunnen worden uitgevoerd op de zie kenfondsverzekering en op de kin derbijslagverzekering. Naarmate de welvaart toeneemt is 't minder nood zakelijk om alle kosten van artsen en verpleging ten laste van een verzeke ring te brengen. De persoonlijke ver antwoordelijkheid zou hier voor een deel kunnen herleven. Minder kinderbijslag Bij de kinderbijslag zitten wij nog altijd met de moeilijkheid dat zelf standigen voor de eerste twee kinde ren geen uitkering krijgen en de werknemers wel. Men zou de kinder bijslag dus kunnen afschaffen voor de eerste twee kinderen en de daar door vrijkomende werkgeverspremie kunnen besteden aan a.o.w. via loons verhoging aan de werknemers. De geestdrift voor zo'n regeling zal niet groot zijn. Eenmaal verworven rech ten worden niet gemakkelijk prijsge geven. Intussen staat het als een paal boven water dat de sterk gestegen welvaart het verstrekken van kinder bijslag voor het eerste (en tweede) kind minder dringend maakt. Tenslotte is er de mogelijkheid via indirecte belastingen het doel te be reiken, waarbij enkele sectoren van de luxe-industrie tot inkomensbron wor den gedwongen. Bij de naar onze me ning noodzakelijke omzetting van een deel van de directe naar de indi recte belastingen zou een dergelijke heffing kunnen worden "inge bouwd". Het wordt kiezen of delen met toe nemende sociale spanning. De werk gevers (met uitzondering van de heel grote winstbedrijven) en andere on dernemers worden met hun winsten steeds meer in de hoek gedreven waar de klappen vallen. Als men onder die klappen dok nog hogere sociale las ten strooit, zouden er in het rustige Nederland wel eens zwaar geladen sociaal-economische tijden kunnen aanbreken. De pressie van groepen wordt steeds sterker, het regeren steeds moeilijker. drs. M. Fiscus ontving meer loonbelasting De fiscus heeft in februari voor 'bijna 645 miljoen gulden aan niet- kohierbelastingen ontvangen (loon belasting, accijnzen enz.). Dat is be langrijk meer dan vorig jaar febru ari toen het bedrag 496,6 miljoen gulden bedroeg. Een belangrijk deel van deze stijging is afkomstig uit de sector loonbelasting. De hogere lonen hebben voor een afdracht van loonbelasting gezorgd van 229,4 (144,8) miljoen gulden. Prinses Irene en Don Carlos bij de Paus Prinses Irene en Don Carlos zijn maandagmorgen in het Vaticaan bij paus Paulus IV op privé-audiëntie geweest. Aangenomen wordt dat de Paus het paar zijn zegen heeft ge geven over het voorgenomen huwe lijk. Later op de dag vlogen de jong- verloofden naar Nederland. Met hen kwam mee naar paleis Soestdijk prins Xavier, de vader van don Carlos. Des avonds zouden vader en zoon De Bourbon Parma met de koninklijke familie definitieve beslis singen nemen over de datum en de plaats van het huwelijk. - Een Duitse kustvaarder is bij Borkum vergaan; 3 personen ver dronken. - De burgemeester van Valken burg heeft de daar verblijvende sta kende Belgische artsen elke demon stratie verboden. De staking in Bel gië gaat gewoon door en de toestand wordt steeds nijpender. - In India is een middelbare meisjesschool ingestort; 50 lijken zijn reeds geborgen, terwijl er nog 200 kinderen worden vermist De tcho van het Zuióen Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1