Verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord-Brabant FILMJOURNAAL Electriciteitsmeters worden geboren temidden van de schoenen Musis Sacrum Landis en Gyr geen „vreemde eend" in de bijt als de montage Allemaal precisiewerk.... waarbij controle een even belangrijke plaats inneemt VRIJDAG 10 APRIL 1964 85e JAARGANG No. 28 De tcho van het Zuióen Abonnement p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 ^'aa Antoon Tielen wAAlwnkse en LAnqstRMtse couRAni p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling Hoofdredacteur: JAN TIELEN (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Gironummer 1069687 Advertentieprijs: 11 cent per mm. Dit blad verschijnt 2x per week Contractadvertenties: speciaal tariel Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO In ons vorig nummer hebben we in 't kort aangekondigd het verschij nen van 't jaarverslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noor delijk Noord-Brabant. We komen hierop thans wat nader terug. Naast de samenstelling en de werk zaamheden van het secretariaat in verband met handelsregister, vesti gingswetten, handelsvoorlichting, export-aangelegenheden, vinden we de jaarrede van de voorzitter, die wij indertijd reeds hebben afgedrukt, met tal van grafieken over de pro- duktie, in- en uitvoer van schoenen en leder. Tenslotte volgen enige bijzonder heden over de gemeenten in het district, waaraan wij een en ander ontlenen. DONGEN .Aantal inwoners op 1 januari '64 15019, waarvan 7522 mannen en 7497 vrouwen. De totale grootte bedraagt 24,5 km2. Het industrieterrein in de gemeente is ge legen ten zuiden van het Wilhelminakanaal aan de weg Dongen Rijen. Het heeft een oppervlakte van 30 ha, waarvan nog 26 ha beschikbaar is. 'Onderwijs: 2 kweekscholen, 2 scholen voor middelbaar onderwijs, 2 Ulo-scholen, 1 lagere technische school, 1 huishoud- en industrieschool, 1 levensschool voor jonge arbeiders, 1 Mater Amabilisschool, 7 lagere scholen en 4 kleuterscholen. Recreatie De gemeente heeft een bos rijke omgeving met een vacantie-bungalow- park "Klein Canada" en een zwembad. Sinds 1959 is in de gemeente de Stichting V.V.V. Dongen gevestigd. DRUNEN Aantal inwoners op 1 januari 1964: 9004, waarvan 4531 mannen en 4473 vrouwen. De totale oppervlakte bedraagt 33,18 km2. Voor gegadigden is een industrieterrein van 10 ha beschikbaar, gelegen ten oosten van de Badhuisstraat. Onderwijs 1 Ulo-school, 1 huishoud school, 1 Mater Amabilisschool, 4 lagere scholen en 4 kleuterscholen. Recreatie Drunense en Loonse duinen, met in de nabijheid het grote kampeercen- trum „De Klinkaert". GEERTRUIDENBERG Aantal inwoners op 1 januari '64 4729, waarvan 2377 mannen en 2352 vrouwen. Het noordelijk industrieterrein heeft een grootte van 25 ha en is gelegen aan vaar water voor schepen tot 2000 ton. De rivier de Donge is bevaarbaar voor schepen van ten hoogste 95 meter lengte, 11 meter breedte en 3 meter diepte. De Amerhaven, die aan het industrieterrein ligt en eigendom is van de N.V. PNEM, is geschikt voor schepen tot 4000 ton. Omtrent het medege bruik van deze haven is de N.V. PNEM in principe bereid een regeling te treffen. Voor het industrieterrein is een spoorweg- akkordement aanwezig. Onderwijs 1 handelsavondschool, 1 la gere technische school, 4 lagere scholen en 3 kleuterscholen. HEUSDEN Aantal inwoners op 1 januari '64: 4024, waarvan 1962 mannen en 2062 vrouwen. De totale oppervlakte bedraagt 18,48 km2. De gemeente beschikt over een ruim in dustrieterrein, gelegen aan de Bergse Maas, waarvan thans nog 2 ha beschikbaar is. Onderwijs: 1 Ulo-school, 3 lagere scholen en 1 kleuterschool. Recreatie Heusden is een oude vesting met vele toeristische faciliteiten, waaron der overblijfselen der versterkingen uit de 16e en 17e eeuw, een kerk met delen uit de 14e eeuw, vele oude gevels uit de 16e en 17e eeuw en een visbank uit 1796. LOON-OP-ZAND Aantal inwoners op 1 januari '64: 15.932, waarvan 8230 mannen en 7702 vrouwen. De totale oppervlakte bedraagt 54,14 km2. Er is thans nog ongeveer 18 ha industrie terrein voor directe uitgifte beschikbaar, die gemakkelijk bereikbaar zijn via de provin ciale weg Waalwijk-Tilburg. Onderwijs 1 Ulo-school, 1 handelsavond-, 1 sociale school van de K.A.B., 1 levens school voor jonge arbeiders, 1 Mater Ama bilisschool, 1 huishoudschool, 11 lagere scholen en 6 kleuterscholen. Recreatie Natuurpark „de Efteling" en het bungalowpark „Het Kraanven". RAAMSDONK De totale oppervlakte bedraagt 23.01 km2. Aantal inwoners op 1 jan. 1964: 9158, waarvan 4643 mannen en 4515 vrouwen. De totale oppervlakte bedraagt 23,01 km2. De industrieterreinen in deze gemeente zijn gelegen aan de Boterpolder en aan de Omschoor. Dit eerste terrein ligt aan het water en het is de bedoeling, dat hier een loswal wordt aangelegd. Thans is nog on geveer 9 ha beschikbaar, waarvan reeds 1,25 ha in optie is gegeven. De aanleg van industrieterrein op andere punten in de ge meente is in voorbereiding. Onderwijs 2 Ulo-scholen, 1 lagere land bouwschool, 1 landbouwhuishoudschool, 6 lagere scholen en 3 kleuterscholen. SPRANG-CAPELLE Aantal inwoners op 1 januari 1964:6396 waarvan 3211 mannen en 3185 vrouwen. De totale oppervlakte bedraagt 25,6 km2. De voor uitbreiding van het industrie terrein aan de Dick Flemmingstraat beno- industrie-terrein nabij de Capelse haven digde gronden zijn reeds aangekocht. Het moet nog bouwrijp worden gemaakt; het staat thans nog niet vast wanneer deze ter reinen voor bebouwing geschikt zullen zijn. De haven te Capelle is reeds voor een ge deelte verdiept. Dit werk zal in 1964 gereed komen, waardoor deze haven voor schepen tot pl.m. 400 ton bevaarbaar zal zijn. Onderwijs 1 Ulo-school, 1 huishoud school, 3 lagere scholen en 3 kleuterscholen. WAALWIJK Aantal inwoners op 1 jan. 1964 19686, waarvan 9894 mannen en 9792 vrouwen. De totale oppervlakte bedraagt 23,29 km2. Tussen Zomerdijkweg en Haven ligt een industrieterrein van 10 ha. Aan de westzijde van de haven komt in 1964 een industrie terrein beschikbaar van ongeveer 26 ha en in het zuiden van de gemeente een industrie terrein van ongeveer 13 ha. Onderwijs 1 middelbare vakschool voor leder- en schoenindustrie, 2 middelbare scholen, 3 Ulo-scholen, 1 huishoudschool, 1 nijverheidsschool, 1 levensschool, 1 Mater Amabilisschool, 2 B.L.O.-scholen, 14 lagere scholen en 8 kleuterscholen. WASPIK Aantal inwoners op 1 jan. 1964 3716, waarvan 1937 mannen en 1779 vrouwen. De totale oppervlakte bedraagt 18,52 km2. De industrieterreinen zijn gelegen ten westen van de Veerstraat, nabij de Kerkse- haven, welke uitmondt in het Oude Maasje. Van dit industrieterrein is nog ongeveer 3 ha industrieterrein beschikbaar. ALARM VOOR SQUADRON 904. De luchtbasis Carmody blijkt bij een paraatheidsinspektie niet meer te voldoen en de commandant van het squadron wordt vervangen door een jonger en energiek persoon, kolonel Jim Caldwell, die de zaken er weer vliegensvlug op poten wil zetten. De manschappen merken dit al spoedig en mede door zijn strenge optreden komt Jim al spoedig vijandig tegen over zijn collega's te staan die bijna allemaal niet voor hun functie zijn geschikt. De nieuwe commandant krijgt nu zware beslissingen te ne men, vooral wanneer blijkt dat zijn privéleven zeer nauw bij zijn zaken wordt betrokken. Zijn vrouw, voor wie hij in verband met zijn beroep weinig tijd heeft, blijkt het namelijk met een van zijn collega's te houden. Jim, weet echter bij een nieuwe inspectie te be wijzen, dat zijn leiding de juiste is geweest en het eerst zo ver weggedre ven squadron wordt weer ten volle in ere hersteld. Donderdag, vrijdag en zondag voor personen van alle leeftijden. WINCHESTER '73. De Winchester '73 is een geweer waarom het hele verhaal draait. Het is een zeldzaam exemplaar dat door een bandiet Dutch Henry genaamd, tijdens schietwedstrijden wordt verlo ren aan een eerlijk man, die hij ech ter om het geweer terug in zijn bezit te krijgen wil vermoorden. Op het laatste nippertje wordt de moordaan slag echter verhinderd, maar Henry weet met geweer en al de aftocht te blazen. De '73 gaat nu een reis ma ken, waarbij hij diverse malen van eigenaar verandert. De wettige eige naar weet hem echter te achterhalen en weer in zijn bezit te krijgen. Voor hij echter zover is, moet hij met veel moeilijkheden afrekenen die Dutch Henry hem telkens weer bezorgt. Zaterdag en maandag weer een echte western met James Stewart in de hoofdrol. Toegang 14 jaar. IN HANDEN DER ROODHUIDEN. Zondagmiddag om 3 uur weer een voorwaarden voor een kwaliteits- produkt. Is nonchalance of onver schilligheid op ieder bedrijf al uit den boze, bij een bedrijf als Landis Gyr is het volstrekt onaccepta bel. Het tweede punt dat iedereen da delijk zal opvallen is de bij uitstek schone en frisse omgeving. Een zaak waaraan door het bedrijf ken nelijk de maximale aandacht wordt besteed. En tenslotte het derde aspect: de verscheidenheid in het werk: an- Wij leerden het al op de lagere se hooi, tegelijk met de tafel van ze ventien en de Slag bij Nieuwpoort: „De Langstraat is bekend om zijn schoen- en lederindustrie." En wanneer dan de begrippen Langstraat en schoen- en lederindustrie worden toegespitst betekent dat: Waal- w ij k is bekend om zijn schoen- en lederindustrie. Waalwijk wil dat ook wel weten, Waalwijk is daar eerlijk gezegd een beetje trots op en niet ten onrechte. Deze trots wordt met groot bravour uitgedragen en zo dragen de brieven die vanuit Waalwijk worden verstuurd het poststempel: „Waalwijk Centrum Schoenindustrie". Maar toch zijn het niet alleen de fabrieken die te maken hebben met de leder- of schoenproduktie die op een uitstekende wijze floreren in deze centrumstad van de Langstraat. Waalwijk kent wel degelijk ook enige bloeiende bedrijven in de sector van de metaal- en de elec- trotechnische industrie. Eén daarvan is een onderneming waar tegen de 200 mensen werk vinden en een produkt wordt vervaardigd dat in de meeste Nederlandse huizen terug te vinden is. Wij doelen hier op de electriciteitsmeters van Landis Gyr N.V., een onderneming, die een groot aandeel in de Nederlandse markt heeft. Eigenlijk is het een ietwat merk waardige zaak met Landis Gyr en de Langstraat. De Langstraat groeide vanuit een ambachtelijke schoenindustrie door de jaren heen op, tor een streek met grote in dustriële vestigingen die het ge- werk in de fabriek te interesseren, zodat het op het ogenblik ongeveer 75 vrouwen en meisjes onder zijn personeel telt, die zeer „honkvast" blijken te zijn. Gebleken is, dat er aanvankelijk bij deze vrouwen en meisjes wel eens sprake was van wat men „drempelvrees" zou kunnen noe men ten aanzien van Landis Gyr. Eenmaal over deze drempel heen, bleek dan al gauw, dat zij het werk in de metalelectro hogelijk waar deerden. Wie in de gelegenheid wordt gesteld dit bedrijf van voor naar achteren te bezichtigen zal zeker drie zaken opvallen; dat is ^allereerst de gezellige sfeer, die er onder deze homogene groep werknemers heerst. De personeels chef bij dit bedrijf, de heer W. Sies, stelt bij het aannemen van het per soneel qua mentaliteit bepaald ho ge eisen. Dat moet ook wel, want tenslotte maakt Landis Gyr pre- cisie-apparaten en nauwkeurigheid is daarbij een van de belangrijkste ders gezegd, ondanks het feit dat het hier gaat om de produktie van grote series, krijgt de bezoeker geen ogenblik de indruk van een geest dodende routine. Er wordt doelbe wust gestreefd naar een zo groot mogelijke afwisseling in de bezig heden van de mensen in de fabriek en er wordt al evenzeer naar ge streefd deze mensen zelfstandig en verantwoordelijk werk te laten ver richten. Men wil hier in Waalwijk en om geving nog wel eens denken dat de mensen van Landis Gyr en dan met name de vrouwelijke ar beidskrachten hun werkuren uitsluitend zouden doorbrengen aan de lopende band, dat zij hun dagen zouden slijten in de monotone sleur met een schroevedraaier in de hand. Die indruk nu, is bepaald niet juist. De ijksters, monteuses en wikkelaarsters van Landis Gyr weten gelukkig dan ook wel be ter. omdat met nagenoeg volledige ze kerheid gezegd mag worden, dat de produktie bij Landis Gyr bij voortduring werkgelegenheid schept, Waalwijk op het gebied van de werkgelegenheid een grotere zekerheid heeft gegeven. Immers zolang er in Nederland en daar buiten, want Landis Gyr exporteert een deel van zijn pro- dukten elektriciteit wordt ge bruikt, zal deze gemeten moeten worden. In iedere nieuwe woning, fabriek, school of welk ander ge bouw ook, vindt Landis Gyr een afzetgebied voor de elektriciteits meters. En naar het zich laat aan zien zal dat de eerste tientalenl ja ren niet veranderen. Een boeiend aspect van ditWaal- wijkse bedrijf is zonder enige twij fel ook de personeelsbezetting die ook voor de Waalwijkse schoen en lederindustrie een verre van ge makkelijke zaak is en dat geldt met name voor de vrouwen en meisjes in de fabriek. Van gene ratie op generatie heeft men em plooi gevonden in de schoenindus trie, die voor een belangrijk deel niet machine-gebonden is en juist daardoor gelegenheid biedt voor thuiswerk. Toch is Landis Gyr er in ge slaagd een behoorlijk aantal vrou welijke arbeidskrachten voor het bied tot grote nationale welvaart brachten. Landis Gyr N.V., een dochteronderneming van het 12.000 werknemers tellende Zwitserse ge lijknamige concern, vestigde zich in 1949 in Waalwijk, aanvankelijk met de bedoeling zich uitsluitend bezig te houden met de asesmblage van de uit Zwitserland afkomstige onderdelen, later echter zelf pro ducerend (Kwh-meters, relais, schakelklokken en dergelijke) waar bij een nauwkeurigheid aan de dag werd gelegd, die, naar de praktijk heeft uitgewezen niet onder blijkt te doen voor de roemruchte Zwit serse precisie. Landis Gyr heeft hef) vergelijkingsmateïfiaal; bij de hand. Hoe reilt en zeilt het nu met dit metalelectro bedrijf in een omge ving, die traditioneel gericht is om niet te zeggen verknocht is - aan een geheel andere bedrijfstak? Wat is de betekenis van een metal- electro-onderneming als deze, in 'n streek, die vroeger vrijwel uitslui tend de schoenindustrie als indus triële werkgelegenheid kende? De vestiging van dit bedrijf heeft het aanzien van Waalwijk als cen trum-gemeente van de Langstraat vergroot. De vestiging heeft tevens,

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5