wAAlwnkse en LAnqstRAAtse cour Ant „College Fashion" beïnvloedt schoenenmode voor herfst en winter 1964-1965 Korte cursussen Koninklijk Brons voor C. van Tilborgh Benelux-schoenensalon PRINSES IRENE TROUWT IN HET BUITENLAND Laar zen mode zet door Korte berichten Sportieve aanblik Materialen Kleuren Herenschoenen Mej. Joh. Stokkermans - na 50 jaar - afscheid van de N.V. Stocko Nieuwe ontwikkelingen in schoentechniek"op M.V.L.S. In september BRILLEN VRAGEN SERVICE VAN VRIJDAG 10 APRIL 1964 85e JAARGANG No. 28 V J\1 JJLArWJ iu -rvi iyiu De ïcho van het Zuióen A K/\w r» T njtgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) V J5 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetalinfi (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO op de voet De schoenenmode voor het seizoen herfst-winter 1964 - 1965 wordt in sterke mate beïnvloed door de zoge naamde "College Fashion". Wij zul len een terugkeer te zien krijgen van de klassieke Engelse schoentypen zo als derby en brogue molières. Hak ken die hoger zijn dan 7,5 cm zullen uit het modebeeld gaan verdwijnen. Hun plaats zal worden ingenomen door nieuwe, vaak op historische haktypen geïnspireerde Louis XV- modellen in de hakhoogten van 3 tot 5 cm. De laarzenmode zal doorzetten. Er zullen naast de populaire kuit en en kellaarsjes, meer hoge laarzen wor den gedragen. Deze voorspellingen zijn o.m. gedaan door de heer Jac. Bergmans, directeur van Jac. Berg mans of Holland N.V. in Waalwijk. De damesschoen gaat een meer sportieve aanblik krijgen door de evolutie van de spitse schoenenmode naar de bredere, rondere leestvormen. De naaldhak zal op haar beurt plaats moeten gaan maken voor de steverige haktypen. De elegante leestvorm voor de schoenen blijft echter gehandhaafd voor de hoge hakschoen, maar ook hier zal men zien dat ook de bredere ronde leestvormen hun intrede gaan doen. Meer sportieve en semi spor tieve modellen dus. Hoog front schoenenmode blijft en vogue. Bij de jeugd zal het mocassin type bijzonder geliefd blijken te zijn. Versieringen op de schoenen zullen vooral worden aangebracht middels perforaties, geaccentueerde construc tienaden, zware stiksels en randver sieringen, Fantasiezolen en fantasiekousen zullen nieuwe elementen zijn in de teenagersch oenenmode. Bij de laarzen, die dus ook in het herfst-winterseizoen 1964 - 1965 volop gedragen gaan worden, zal men veel fantasie in de laarsmodellen aan treffen door toepassing van veters, elastiek en ritssluitingen. Voor gekleed schoeisel is aniline calfsleer het belangrijkste materiaal, terwijl voor sportief schoeisel suède- leer en gekrompen calfsleer bijzonder populair zal zijn. Voor teenager schoenen zijn nappaleer en suède fa voriet, terwijl het behaarde veulenleer gewild materiaal is voor laarsjes en garnering. Voor après ski en win- terlaarzen zal behaard zeehondenvel bijzonder in trek zijn. Door deze sterke vraag moet ver wacht worden dat de prijs van dit ma teriaal met ruim 100 zal stijgen. Reptielleer zal meer en meer worden toegepast voor schoenen, vooral slan- genleer. Het varkensleer wordt als schoen materiaal meer toegepast in suède en gladleer. De kleuren die het Nederlands Modecentrum en Modeurop kozen voor herfst en winter 1964 - 1965 blijken juist te zijn. Naast zwart komt er een welgeko zen serie tinten in het bruine gamma, genaamd Brabdy, Nutria, Ceylon, Somali, Bahia en twee fraai groene tinten, genaamd Cactus en Toendra. Daarnaast blijven Marineblauw voor gekleed schoeisel en donkerrood als teenager kleur. Somali en Toendra zijn de Mo deurop kleuren voor de damesschoe nen; Bahia voor herenschoenen. Zij het op een iets bescheidener wijze, ook de herenschoen speelt zijn rol in het modebeeld. Voor het aan staand herfst- en winterseizoen zul len de spitsere leestvormen gaan ver dwijnen en krijgt men ook hier een terugkeer te zien naar de klassieke Engelse schoentypen. Brede, ronde leestvormen, met zware zolen van leder of rubber, wor den de meest gevraagde modellen. Klassieke modellen dus, zoals mo lières, brogues en loafers, vaak ver sierd met permoraties, die de schoe nen een robuust karakter geven. Ook bij de herenlaarzen in het modebeeld en dan voornamelijk met elastiek rond de enkel als auto- en als vrijetijds schoen. Gebruikte materialen zullen zijn zware aniline en calfsleersoorten, ge krompen en generfd leer en zwaar suède en juchtenleer voor sportieve schoenen. Modekleuren bij de herenschoenen zijn zwart, Bahiabruin, Toendra, groen wordt mode bij de weekend- schoenen uitgevoerd in suède. Vrijdag 10 april zal bij de N.V. Stocko Schoenfabriek een huldiging plaats vinden die een zeer bijzonder karakter zal dragen. Op deze dag zal namelijk mej. Joh. Stokkermans in de bloemetjes worden gezet, omdat zij vijftig jaar aan dit bedrijf verbon den is geweest. Gedurende al die ja ren was zij werkzaam in de afdeling stikkerij, waar zij tevens optrad als instructrice en als zodanig een niet te schatten aantal meisjes heeft opge leid tot schoenstikster. Met het bereiken van deze uitzon derlijke mijlpaal vindt zij dat tevens de tijd gekomen is haar taak aan an deren over te dragen en van een wel verdiende rust te gaan genieten. De huldiging van mej. Stokker mans, die tevens een afscheid in houdt, vindt vrijdagmiddag om vier uur plaats in café Th. van Boxtel in de Antoniusstraat. Deze maand zullen op de Middel bare Vakschool voor de Leder- en Schoenindustrie gedurende drie avon den 12 tot 14 schoentechnici, die be last zijn met een leidende functie in het bedrijf bijeenkomen om daar over de vele nieuwe ontwikkelingen in de schoenindustrie te discussiëren. Wan neer de school over de betrokken ma chines beschikt, zullen de nieuwe ont wikkelingen ook zoveel mogelijk wor den gedemonstreerd. Tijdens deze drie avonden wordt bij sommige schoentechnische problemen tevens de toekomstverwachting betrokken. In het verleden namelijk is geble ken, dat vele op de voorgrond tre dende technici uit de schoenbedrijven mede door de zware belasting van mn dagelijks werk in het bedrijf, niet voldoende in de gelegenheid zijn zich op de schoentechnisCh en daarmee in verband staand op machinetechnisch gebied te oriënteren. Het constateren van deze leemte heeft de M.V.L.S. er aan doen herinneren dat er op die school veel kennis over veel van deze nieuwigheden aanwezig is. Men hoopt daarom een belangrijke bijdra ge in het opvullen hiervan te kunnen leveren door het in samenwerking met de VAS organiseren van korte cursussen. Hierbij wordt bovendien nog ge dacht aan twee verschillende cursus sen, namelijk een waarbij de nadruk wordt gelegd op het onderwerk (2 avonden) en een overzicht op het ge bied van het bovenwerk (1 avond) Daarnaast de andere cursus, die juist de nadruk op het bovenwerk legt en dus twee van de drie avonden besteedt aan alles wat met het maken van de schacht te maken heeft. Zoals wij maandag reeds berichtten is vorige week de heer C. van Til borgh, afkomstig uit Sprang-Capelle en werkzaam bij lederfabriek Gragt- mans en Wiesman in Waalwijk, ter gelegenheid van zijn veertig-jarig ju bileum onderscheiden met de bronzen eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau De heer v. Tilborgh werd op zijn jubileumdag toegesproken door directie 'en vertegenwoordigers van personeel, waarbij de heer J. Wiesman 't geen eenvoudige zaak noemde om de verdiensten van de jubilaris voor het be drijf in een enkel woord te schetsen. De heer van Tilborgh werd do:or zijn werkgever gekenschetst als een groot vakman, die ook buiten het be drijf bekendheid genoot als een deskundig huidënkenner Burgemeester Teijssen toonde ook veel waardering te hebben voor de ver richtingen van de veertig-jarige jubilaris. Na een korte toespraak ging burgemeester Teijssen over tot de opspelding van de bronzen eremedaille, waarvan onderstaande foto een beeld geeft. 'it In de Eeuwfeestpaleizen op de Heyzelvlakte in Brussel zal van 19 tot en met 22 september voor 't eerst een Benelux-salon (of -beurs) wor den gehouden voor schoenen. Deze manifestatie wordt georganiseerd door de Belgische nationale groepe ring van schoen- en pantoffelfabri kanten en de Federatie van Neder landse Schoenfabrikanten. Het ligt in de bedoeling, deze vak beurs afwisselend in België en Ne derland te houden. De Beneluxbeurs 1965 komt dus in ons land. Het staat nog niet vast in welke maand en in welke stad. Met dat gezamenlijk op treden willen de Belgische en de Ne derlandse fabrikanten internationale belangstelling trekken, met name uit de andere landen van de E.E.G. Uit de Franse schoenindustrie hebben zich inmiddels al deelnemers gemeld voor de salon in Brussel en ook de Duitse zusterorganisatie staat achter dit gebeuren. Een en ander is meegedeeld door de heer J. D'Haese, perschef van "Het Internationaal Leder- en Sohoe- nensalon in België. Het staat nog niet vast, of in het jaar waarin er in ons land een Be- nelux-salon wordt gehouden, ook de normale schoenenbeurs zal worden georganiseerd. De derde beklaagde in het proces tegen de ontvoerders van Frank Sinatra jr., de 42-jarige John Irwin, iis maandag in Los Angeles veroor deeld tot zestien jaar en acht maan den gevangenisstraf. De twee ande ren waren al eerder veroordeeld tot tot levenslang. President Johnson zal^ 22 april de werldtentoonstelling in New- York openen, zo heeft de burge meester van New-York,Robert Wag ner, maandag medegedeeld. Onaanvaardbare eisen van don Carlos gesteund door prinses Irene aldus de Volkskrant, hebben een dramatische wijziging gebracht in de gemeenschappelijke plannen van de jong verloof den, de Konin gin en het kabinet. Het huwelijk van prinses Irene zal niet m Neder land worden voltrokken en zij weigerde dinsdagmiddag met haar ouders mee te reizen op hun staatsiebezoek naar Mexico. Don Carlos wenst zijn huwelijk het middelpunt te maken van een Carlistische de monstratie. Dat is voor de Nederlaindse regering onacceptabel. Boven dien had prinses Irene ingestemd met het voorstel van haar venoo de om deel te nemen aan de grote Carlisten-betoging op 5 mei m het Spaanse Navarra. De prinses koos maandagavond tijdens het overleg van haar familie met vader en zoota de Bourbon Parma voor de twee de, beslissende maal de zijde van haar geliefde. Intussen verstreken de minuten en precies om half twee traden Konin gin, Prins en prinses Beatrix naar buiten. Prinses Irene en haar verloof de, die immers uit Rome samen in Nederland waren aangekomen, zou den kennelijk niet meer komen. In het vliegtuig namen de vertrek kende leden der Koninklijke familie afscheid van de Prinsessen Margriet en Christina, die daarna hand in hand de lange vliegtuigtrap afdaal den en nog even op het drukbezette en gure platform op het wegrijden van de DC-8 bleven wachten. Dit liet echter enkele minuten op zich wach ten en temidden van de vele persfoto grafen en andere belangstellenden voelden de twee Prinsessen zich, on danks de bescherming van mej .Wij nen en enkele andere 'leden van het hof niet erg op hun gemak. Ze beslo ten dus niet op het vertrek te wach ten en wandelden terug naar de ont vangstkamer. De deuren van het vliegtuig gingen dicht, de motoren sloegen aan en het toestel vertrok zonder Prinses Irene. Wat vooral opzien baarde was, dat Prinses Irene en Don Carlos zo vaak samen in de kleine sportauto van de Prinses naar Schiphol gereden - ditmaal niet ter uitgeleide naar het vliegveld waren gekomen. Er was geen minister-president en er was geen enkele minister om het Konink lijke gezin uit te wuiven. Van de Mexicaanse ambassade was er de eer ste secretaris, doch de ambassadeur zelf kon er niet zijn, daar deze al eer der naar Mexico vertrokken was. Terwijl vervolgens in de ontvangst kamer de net op dat moment uit Den Haag arriverende directeur van de R.V.D., dr. Lammers, in spoedberaad bijeen kwam met mej. Wijnen en mr Van der Hoeven, installeerden de verslaggevers van pers en radio zich in de perskamer en wachtten daar op de officiële verklaring van de opzien barende gang van zaken. Zij moesten echter bijna een half uur wachten. Want juist nadat de Prinsessen Margriet en Christine per auto de terugweg naar Soestdijk wa ren ingeslagen, belde Minister-Presi dent Marijnen op en vroeg dringend dr. Lammers te spreken. Het werd een lang gesprek, waarbij ook mr. v. d. Hoeven, de particulier secretaris van de Koningin, minutenlang met de heer Marijnen overleg pleegde. Eenmaal in de perskamer deelde mr. van der Hoeven om precies twee uur mee, dat hij twee verklaringen zou voorlezen, die zojuist waren op gesteld en die hij dus slechts in en kelvoud, met pen en inkt geschreven, op een papiertje voor zich had. Ge makshalve las hij ook de verklaring op, die feitelijk afkomstig was van mej. Wijnen namens Prinses Irene zelf en die men hierboven kan lezen. Het koninklijk gezin was ook niet op de hoogte van het bezoek aan de Paus. De prinses zou dan van Schiphol naar Parijs gaan, maar reed zondag per auto naar 'n vrien din in Den Haag, om met haar naar Brussel te rijden. Vandaar vertrok zij naar Rome waar ze don Carlos zou ontmoeten, om met hem ter au diëntie naar de Paus te gaan, welk bezoek door de vader van don Car los was voorbereid, buiten kennis der Nederlandse ambassade of ons koninklijk huis om. Prins Carlos en zijn vader zijn dinsdagavond half elf van Schiphol naar Parijs vertrokken zonder prin ses Irene, voor wie eerst ook was geboekt. De reden hiervoor werd niet opgegeven. Prinses Irene is woensdag om 10 uur naar Parijs vertrokken om zich bij haar verloofde, die vandaag 34 jaar wordt, te voegen. In Mexico was men zeer ontsteld, toen men plotseling het bericht ont ving, dat prinses Irene niet mee kwam voor het staatsbezoek. Prin ses Irene die vlot Spaans spreekt is meermalen in Mexico-City ge weest en heeft bij de president ge logeerd. Zij is een speciale vriendin van diens dochter en was in Me xico zeer geliefd. De particuliere secretaris van de koningin, mr. J. van der Hoeven, en de particulier secretaresse van prinses Irene, mej. M. C. C. Wijnen, hebben dinsdagmiddag kort na het vertrek van de Kon. familie tijdens een haastig geïmproviseerde pers conferentie het volgende verklaard: „H.K.H. prinses Irene heeft over eenkomstig de uitdrukkelijke wens van haar aanstaande echtgenoot be sloten reeds nu in zijn werk te de left met alle consequenties van dien", zo luidde de verklaring van mej. Wijnen. „Daarom zal zij niet meegaan op het staatsbezoek naar Mexico, ten einde volledig de per soonlijke verantwoordelijkheid van haar handelingen te scheiden van de verplichtingen der koninklijke familie, met name om voor de ko ningin generlei staatkundige moei lijkheden te scheppen. In verband met een en ander zal hun huwelijk buiten Nederland worden voltrok ken." Geflankeerd door mej. Wijnenen de directeur van de rijksvoorlich tingsdienst, dr. G. 3. Lammers, leg de mr. Van der Hoeven vervolgens de volgende uit slechts een zin be staande officiële verklaring af: „De particulier secretaris van H.M. de Koningin deelt in aanslui ting hieraan mede, dat H.M. de Ko ningin en Z.K.H. de Prins met leedwezen van deze beslissing van hun dochter hebben kennis geno men. OPItClÉN WAALWIJK Met de verklaring, dat zij haar leedwezen betuigde met de beslis sing van haar dochter, schaarde 'n bedroefde koningin Juliana zich achter de regering. Hiermee werd opnieuw een constitutionele crisis voorkomen. Zou de Vorstin de eisen van don Carlos hebben aan vaard, dan zou ze zich met zijn po litieke doelstellingen hebben ver eenzelvigd. Daar had het kabinet moeilijk mee akkoord kunnen gaan. Nadat prinses Margriet als eerste op de luchthaven was gearriveerd, kwamen omstreeks kwart over één de Koningin, de Prins en Prinses Bea trix per hofauto 'het platform opge draaid. De Prins droeg de witte an jer in zijn revers, de Koningin hield ondanks de kou haar mantel over de arm toen zij uitstapte, maar niemand der vele belangstellenden bemerkte op dat moment nog iets bijzonders. Pas toen de minuten verstreken en de kleine sportwagen van Prinses Irene maar niet arriveerde, begon zioh onder de vele journalisten enige ach terdocht af te tekenen. PROTESTANTSE EN R.K. JON GEREN ONTMOETEN ELKAAR IN DE ACTIE EEN MILJOEN VOOR KAMEROEN. Woensdag 15 april komt Father de Rooy, van het R.K. Missiehuis te Roosendaal, die 12 jaar als missiona ris in Kameroen heeft gewerkt, alle jongens en meisjes van 16 jaar en ouder uit de Langstraat vertellen over het land en zijn bevolking. Dia's en films zullen het geheel nog aantrek kelijker maken. De avond wordt georganiseerd door het Streekverband van de Ge reformeerde Jeugdbond in het kader van de actie "Een miljoen voor Ka meroen". Het geld is nodig om uit treksels uit de Bijbel in de twintig talen van Kameroen te vertalen en uit te reiken aan de bevolking aldaar. Niet alleen Gereformeerde en Her vormde jongeren, maar ook leden van de Rooms-Katholieke jeugdbeweging zijn van harte welkom. Aanvang 8 uur in de muziekzaal van het Willem van Oranje-college te Waalwijk. Wij achten het een prijzenswaardig initiatief, dat op deze wijze jongeren - ongeadht de kerkelijke grenzen elkaar ontmoeten in een zo prachtig streven om de medemens moreel en geestelijk te helpen. Een vertegenwoordiger uit Ois- terwijk is woensdag om het leven gekomen toen zijn auto werd aan gereden door een tegenligger, die een inhaalmanoeuvre maakte. Dat een Nederlandse militaire vlieger boven Oost-Duitsland zou hebben gevlogen en daarbij aan Russische achtervolgers zou zijn ontsnapt (zoals in Hamburg werd beweerd) is doro de luchtmacht voorlichtingsdienst pertinent ont kend.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9