wAALwi]kse en LanqstRAAtse couRant HET TOELAATBARE OVERSCHREDEN FLEXA Kinderbescherming vraagt de aandacht Programma Op Koninginnedag zal Waalwijk één vlaggenzee zijn Gemeenteraad Waalwijk Fiscus op een hoogtepunt JCo.KLng.Cn.ne dag. CENTRAAL ORANJE COMITÉ Oranjever. „Trouw aan Oranje" St. Antoniusparochie Oranjevereniging „Koninginnedag" Besoyen Oranjevereniging „Oranje Boven" Baardwijk Oranjevereniging „Oranjehuis" Centrum Neem geen risico...verf met De verf met f iexabiüteif Meer dan de helft Twee maten Nieuw tijdperk "extra speling voorde doe-het-zelver Belofte maakt schuld PHILIPS IN EERSTE KWARTAAL PRINSELIJK HUWELIJK RECHTSTREEKS OP TV Het verloofde paar aangetekend Agenda en pre-adviezen Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode Tilburg VLAGGEN UIT VLAGGEN UIT De Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week MAANDAG 27 APRIL 1964 85e JAARGANG No. 33 van het Zuióen Abonnement p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) f 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post f 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariei Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" In verband de sterke loon- en salarisverhogingen, die aan het begin van 1964 zijn ingegaan, worden de ontvangsten van het rijk aan be lastingen thans met meer dan gewone belangsteling gevolgd. Gezien de stijging van loonbelasting over de eerste 2 maanden, die ongeveer twintig procent bedroeg, is de kwestie van belasting verlaging weer zeer actueel geworden. Eeeds zijn er politici, die hun conclusies uit dit verloop hebben getrok ken. Anderen beginnen met voorzichtige uitlatingen. Wij geloven dat diegenen in Nederland het nu juist zien, die van mening zijn dat de heffing van de directe belastingen het niveau van het zedelijke aan vaardbare heeft overschreden. Vóór de jongste loonstijging kenden wij al het hoogste tarief in Europa, maar nu is de stroom wel buiten zijn oevers getreden. Het is duidelijk dat minister Wit- teveen een verlaging voorbereidt. Hij heeft enige indirecte belastin gen verhoogd en schreeuwt als een speenvarken over de gevaren van een tariefsverlaging op dit moment. Intussen grijpt hij een fors bedrag aan motorrijtuigenbelasting meer (7 miljoen in 2 maanden), zodat hij alleen uit die bron over een jaar al 40 miljoen meer dan voorheen kan verwachten. De schorsing van de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek zal naar raming alleen over dit jaar al 100 miljoen in 's rijks kas doen vloeien. De staatssecretaris van financiën heeft onlangs meegedeeld dat in Nederland 56%% van de totale be lastingopbrengst uit directe belas tingen bestaat terwijl onze oosterbu ren uit die bron „slechts" 42% beu ren, de Fransen 27%% en de Itali anen 30%. Met het oog op de ge schetste ontwikkelingen is het aan vaardbaar te maken van de bestaan de druk politiek nog nauwelijks te verkopen. De laatsten kunnen pensioenen tot 15.000.- of hoger toucheren en daarnaast nog inkomsten uit parti culiere verzekeringen genieten zonder dat de fiscus eenmaal de vinger heft De eersten mogen een lijfrente van f 4000.-(!) per jaar uit verzekering en goodwill ont vangen. Over alles dat zij meer ont vangen wordt een kapitalisatie toe gepast en moet over het meerdere successierecht worden betaald. Als er een conjuncturele maatre gel moet worden genomen is de mi nister binnen enkele weken of maanden gereed. Bij een ongelijke behandeling van belastingplichti gen moet er blijkbaar tenminste 'n jaar worden nagedacht. De minister weet dat er een aantal dubbele hef fingen in ons belastingstelsel schuilt die met name vele zelfstandigen treffen. Er zou nu alle aanleiding zijn om daar eens het mes in te zet ten. Het is nauwelijks een publiek ge heim dat er in kringen van werk nemersbonden in Den Haag naar wordt gestreefd om de belasting heffing zo hoog mogelijk op te schroeven en deze gelden aan te wenden voor allerlei sociale wensen. Uit de vette belastingpot wil men met name de verhoging van de A.O. W. financieren. Daarnaast wacht de uitkering van kinderbijslag ook aan de eerste twee kinderen van zelf standigen nog steeds op verwerke lijking en op financiering. De ar beidsongeschiktheidverzekering doemt op in de verte evenals een assurantie tegen zware geneeskun dige risico's. Voor al deze doelein den zal met graagte de staatskas worden aangesproken. Voor de economische ontwikke ling zweven wij al jaren tussen 'n toestand van volkomen planning en voledige vrijheid. Het ziet er naar uit dat wij in het sociale vlak de zelfde kant op gaan. Wanneer wij eenmaal besluiten om bepaalde delen van sociale uit keringen uit de staatskas te vergoe den, ontbrandt onmiddellijk de strijd over de hoogte van die delen. Daarmee wordt een nieuw tijdperk in de inkomensverdeling ingeluid, waarvan wij in het buitenland ook reeds tekenen ontwaren. Nog is dat punt niet bereikt maar wij zweven er naar toe. Of wij daar spoedig in belanden hangt af van de standvastigheid van dit ka binet dat zich aan 't akkoord van Wassenaar heeft gebonden, maar in de uitvoering daarvan gehinderd wordt. Een rechtlijnig beleid achten wij altijd nog een der eerste begin selen van goed staatmanschap. Mr. M. Economisch achten wij deze vorm van druk veel te groot en uit fi- nacieel gezichtspunt gezien vloei en er nu veel te veel middelen naar het rijk. Hoe meer er ontvangen wordt, des te sterker wordt er bij de op te bouwen sociaal-economi sche gedragslijn met een geweldige toevloed rekening gehouden. Naar onze mening is het mogelijk om op korte termijn een aantal in cidentele correcties aan te brengen en op iets langer zicht (per 1 jan. 1965?) een forse tariefsverlaging in te voeren. Die tariefsverlaging zal voor het rijk tenminste 'n ader lating van een miljard moeten om vatten. Zodra de lijn wordt gevolgd van het opheffen van de toegeno men progressie, die de loonsverho ging inhield, wordt er niets gewon nen. Het wordt de hoogste tijd dat de krokodillentranen van oud-mi- nister Zijlstra over te hoge tarieven en al die fraaie uitspraken van be windslieden worden gehonoreerd. Zij allen vinden onze tarieven te hoog, maar doen er niets aan. De incidentele, technische wijzi gingen, waarop wij doelden, zijn in enkele gevallen niet anders dan aanpassingen aan de gedaalde gelds waarde. Zo omvat de z.g. 5% rege ling sinds 1949 de moeilijkheid om 5% van het inkomen als verwer vingskosten af te trekken, als die kosten meer dan f 100.- bedragen. Die vijf procent mag niet meer be dragen dan f 600.-. Daar mag men na vijftien jaar gerust f 1000.- van maken. In het kader van de verhoging van maxima is men al jaren bezig het hoogst aftrekbare bedrag voor hjfrentepremies van 3600.op te hekken naar f 4500.-. Die herzie ning is reeds toegezegd maar heeft blijkbaar moeite om ter wereld te komen. Dit zelfde geldt voor een fiscale maatregel, waarbij aan we duwen van ambtenaren ernstige schade wordt toegebracht. Philips heeft in de eerste drie waanden van dit jaar een omzet bereikt van rond 1470 miljoen gul den. „De verkoopstijging ten op zichte van de overeenkomstige pe riode van vorig jaar lag dichter bij de tien dan acht procent", aldus concern-president ir. F. Philips tot de ruim 2600 aandeelhouders, die donderdagmiddag naar Eindhoven waren gekomen voor het jaarlijks aandeelhoudersfeest- met- grammo foonplaat. Met meer dan gewone aandrang wordt uw aandacht gevraagd voor het zo uiterst noodzakelijke en zeer omvangrijke werk der kinderbe scherming Het is onze mening dat ook U niet zonder meer voorbij kunt gaan aan de problemen, waarvoor de vereni gingen en instellingen voor kinder bescherming zich gesteld zien. Problemen, die het „wel en wee" raken van ruim 40.000 kinderen, voor wie de band tussen hen en hun ouders dreigde verbroken te worden, of zelfs verbroken werd. Wij zijn van gevoelen dat het lot van deze ruim 40.000 kinderen U niet onberoerd zal laten. Dat U zich zult afvragen: „wat willen die ver enigingen en instellingen voor kin derbescherming doen om deze dui zenden kinderen te behoeden voor de grootste stragiek, waarmede hun jonge levens worden bedreigd?" Zij willen voorkomen dat deze duizenden kinderen volledig „het kind van de rekeing" worden! Zij trachten te komen tot herstel van de meest natuurlijke band: die van vader/moeder en het kind! De band die het kind dat veilige gevoel geeft van geborgenheid! De band die on misbaar is voor het leven naar hun bestemming: „naar dat plekje van de maatschappij, waar zij krachtens gaven van hoofd en hand recht op hebben!" Deze verenigingen en instellingen, behoren tot de leden van de Natio nale Federatie voor Kinderbescher ming, hebben zich verenigd in de Stichting „SAKOR" (Samenwer kende Kinderbescherming Organi saties). De stichting „SAKOR" stelt zich tot doel te komen tot fondsenver- werving ten behoeve van volledige ontplooiing van alle taken die be horen tot het werk der kinderbe scherming. Zeker, op ruime subsidie van over heidswege mag worden gerekend. Subsidiëring noodzaakt echter de ontvangers om uit te zien naar ver werving van „eigen middelen", zon der welke voortzetting van 't werk /uitermate moeilijk wordt! Een niet geringe opgave voor de Sakor-partners, die zich verant woordelijk weten voor het levens geluk van ruim 40.000 kinderen Van harte hopen wij,.dat wij U mo gen begroeten als „medebescher mer", a(ls „medewerker" aan de Nationale Collecte Kinderbescher ming, die mag worden gehouden in de week van 27 april t/m 2 mei a.s. De Avro en de KRO zullen woens dag 29 april een rechtstreekse re portage geven van de inzegening van het huwelijk van prinses Irene met don Carlos in de basiliek van de Santa Maria Maggiore te Rome. Via de NTS is contact opgenommen met de Italiaanse televisie. Het is nog niet bekend of de RAI (de Ita liaanse tv) de reportage zal verzor gen, of dat een Nederlandse ploeg naar Rome gaat. In ieder geval zul len KRO en AVRO voor een com mentator in Rome zorgen. Vrijdagmiddag maakte de NTS bekend, dat op grond van gegevens die op dat moment uit Italië waren binnengekomen, de programma commissie van de NTS besloten had gebruik te maken van een aanbod van de RAI om een filmverslag te maken. Volgens de NTS zal dit filmverslag via de dagelijkse nieuwsuitwisseling van de Europe se stations 's middags naar Neder land worden gezonden. De NTS zal dit verslag op de beeldband vast leggen en het 's-avonds uitzenden. Enkele uren nadat de NTS dit had meegedeeld, kwamen KRO en AVRO met hun verrassend plan. „Het is hun goed recht deze repor tage te willen brengen. We zullen de gebruikelijke weg bewandelen om de KRO en de AVRO technisch in staat te stellen de reportage te verzorgen", aldus een NTS woord voerder. De NCRV. VARA en VPRO zul len geen medewerking verlenen aan deze reportage omdat hier van een werkelijke nationale gebeurte nis geen sprake is, aldus een offici eel communiqué van deze drie om roepverenigingen. Don Carlos en prinses Irene zijn woensdag in het zestiende arrondis sement van Parijs in welk stads deel de prins tijdens zijn verblijf in de Franse hoofdstad woont aangetekend. Dit is minder dan tien dagen voor het huwelijk in Rome. Een Fransman die met een niet Franse bruid buiten Frankrijk trouwt moet volgens de Franse wet minstens tien dagen tevoren in zijn woonplaats aantekenen. De autori teiten van de burgerlijke stand te Parijs hebben don Carlos van deze termijn ontheffing verleend. De hu welijksplechtigheid te Rome be gint om elf uur Nederlandse tijd. Van de genodigden noemde de woordvoerder ex-keizerin Zita van Oostenrijk-Hongarije, de hertogin van Medina-Sidonia, de aartshertog en de hertogin Robert van Oosten rijk, hertogin Osuna, en de prins van Lichtenstein. De koning en koningin van Bel gië, ook het Engelse Hof en de her tog en hertogin van Luxemburg zullen het huwelijk niet bijwonen. Heuvelstraat 14 - Telefoon 26832 De leden van de raad der gemeente Waalwijk worden opgeroepen tot bijwoning van een openbare ver gadering, te houden op vrijdag 1 mei 1964, ten gemeentehuize. Punten van behandeling 1. Vaststelling van de notulen van openbare vergaderingen, gehouden 25 maart en 22 april 1964. 2. Ingekomen stukken. 34.Voorstel tot beschikbaarstelling (van een krediet voor aanschaffing van maaimachines ten behoeve van de plantsoendienst. 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor 't leggen van hoofdleidingen voor water en elek triciteit in het ruilverkavelingsge bed. 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor reconstruc tie der openbare verlichting in de St. Antoniusstraat en op het St. An- toniusplein. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor verbetering van de openbare verlichting aan de Winterdijk. 7. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor aanschaffin gen ten behoeve van de gemeente lijke licht- en waterbedrijven. 8. Voorstel tot het verlenen van 'medewerking overeenkomstig art. 50 der kleuteronderwijs wet en het beschikbaar stellen van het beno digde krediet voor eerste inrichting van de r.k. kleuterschool ,,'t Schrij- verke". 9. Voorstel tot het verlenen van medewerking overeenkomstig art. 72 der lageronderwijswet 1920 en beschikbaarstelling van het nodi ge krediet voor aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de Nasauschool. 10. Voorstel tot het verlenen van medewerking overeenkomstig art. 72 der lageronderwijswet 1920 en beschikbaarstelling van het nodige krediet voor het veranderen van de 10.30 uur Défilé op het Raadhuisplein door alle jeugdvereni gingen en deputaties van de lagere scholen van Waalwijk. Muzikale medewerking wordt verleend door de Har monie St. Jan en St. Crispijn en door de drumbands „Cornu Copiae",, „Kracht en Vlugheid" en de jeugd drumband „Ons Genoegen". Tevoren komen alle deelnemers met muziek begelei ding naar het Vredesplein, waar om 10.15 uur Het défilé aanvangt. Na het défilé blijven alle deelnemers op het Raad huisplein waar zij zullen worden toegesproken door de Edelachtbare Heer Burgemeester, waarna geza menlijk het Wilhelmus zal worden gezongen. 7.45 uur H. Mis voor de oorlogs slachtoffers. 10.00 uur Variété programma voor de jongens en meisjes van de klassen 1 en 2 van de lagere scholen, in de Linden- boom. 14.00 uur Cabaretvoorstelling voor de jongens van de klassen 3 t/m 6 van de lagere school in de Lindeboom. 16.00 uur Cabaretvoorstelling voor de meisjes van de klassen 3 t/m 6 van de lagere school in de Lindeboom. 19.00 uur Muzikale rondwandeling Drumband „Cornu Copiae" vertrekt bij café Passier, Jeugddrumband „Ons Genoegen" vertrekt bij café Romantica. 9.00 uur Tractatie voor de kinderen van de kleuterscholen 9.00 uur Bezorging aan huis van een tractatie voor bejaarden 13.30 uur Opstelling kinderoptocht op de speelplaats Chr. B.L.O. school 14.00 uur Kinderoptocht naar de Kasteellaan met muzikale me dewerking van de drumband „Kracht en Vlugheid". Na aankomst prijsuitreiking en tractatie. 14.00 uur Start fotozoektocht voor de kinderen van de 2 hoogste klassen van de lagere school. Prijsuitreiking des avonds om 7 uur bij Sig. Mag. M. v. Vugt. 15.00 uur Aanvang kinderspelen voor de kinderen van de le t/m 4e klas van lagere scholen op de speelweide aan de kasteellaan. Om 5 uur prijsuitreiking en tractatie aan de deelne mers. 20.00 uur Teenager avond voor de jongeren van 15 t/m 20 jaar op de overdekte speelplaats van de Chr. lagere school in de Grotestraat. 14.30 uur Kinderspelen op de speelweide aan de Lovenlaan 20.00 uur Balavond in het Gemeenschapshuis met medewerking van de heer Jos Remie. 8.30 uur H. Mis in de parochiekerk van St. Jan 10.00 uur Tractatie voor de kinderen van de kleuterschool 14.00 uur Filmvoorstelling in Luxor bioscoop voor de meisjes van de klassen 1 t/m 4 der lagere school met tractatie 16.00 uur idem voor de jongens van de klassen 1 t/m 4 van de lagere school. 15.30 uur Foto-zoek-wedstrijd voor jongens en meisjes van de klassen 5 en 6 vanaf Thalia in de Stationsstraat, c.a. 5 uur prijsuitreiking bij Thalia. 19.00 uur Muzikale rondwandeling door Harmonie St. Crispijn. elektrische installatie in de St. Pe- trusseholen. 11. Voorstel tot het verlenen van medewerking overeenkomstig art. 72 der lageronderwijswet 1920 en bescikbaarstelling van het nodige beschikbaarstelling van het nodige krediet voor aanschaffing van schoolmeubelen en leermiddelen ten behoeve van de Pastooor van Haarenschool. 12. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de aanleg van een rijwielbergplaats bij de open bare lagere school. 13. Voorstel tot het verstrekken van een geldlening aan de Stichting Openbare Leeszaal en Bibliotheek. il4. Voorstel tot toekenning van een subsidie ten behoeve van de orga nisatie van „Olympia's Tour door Nederland". 15. Voorstel tot aankoop en over name in beheer en onderhoud van de Drunense Weg en een gedeelte van de Vijverlaan, van het water schap „De Binnen- en Buitenpolder van Baardwijk". 16. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen tussen de Bloemendaalweg en de Drunense Weg, van B. H. F. Kersten en consorten en van J. van Ley den. 17. Voorstel tot aankoop van grond, 'gelegen ten zuiden van de Drunense Weg, van het Oudemannenhuis te Baardwijk. 18. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen ten zuiden van het Richt- pad, van C. J. de Rooy. 19. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen ten noorden van de Mei- doornweg, van W. Wijtvliet. 20. Voorstel tot verkoop van een bouwterrein aan de Burgemeester Brokkenstraat, aan E. F. A. Ver kerk. 21. Voorstel tot verkoop van in dustrieterrein ten zuiden van de lElzenweg, aan de Jac. Bermans Holland N.V. 22. Voorstel tot verkoop van in dustrieterrein aan de Zomerdijkweg aan de Polyvinyl Chemie Holland N.V. 23. Voorstel tot verkoop van de woning Van Assendelfstraat 36, aan J. van Leeuwen. 24. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 25 maart 1964 tot verkoop van de woning Van Assen- delftstraat 38, aan H. A. Koeken. 25. Voorstel tot verkoop van ver schillende woningwetwoningen aan de huurders. 26. Voorstel inzake herziening van de uitkerings- en pensioenregelin gen voor de wethouders. 27. Voorstel met betrekking tot verhoging van het presentiegeld voor het bijwonen der vergaderin gen van de raad en van raadscom- missiën. 28. Voorstel tot vaststelling van een bouwkredietregeling voor het ge- meentepersoneel. 29. Wijziging begroing. Onderwerp Aankoop van grasmaaimachines ter waarde van ƒ9545.. De afschrijving van deze uitgaaf zal in 5 jaren geschieden. Onderwerp Beschikbaarstelling van een kre diet voor het leggen van hoofd leidingen voor water en elektri citeit in het ruilverkavelingsge bed. In het kader van de in uitvoering zijnde ruilverkaveling, gelegen ten oosten van het afwateringskanaal 's-HertögenboschDrongelen, is in de vergadering van 9 mei 1963 een krediet gevoteerd groot 52.830. ten behoeve van de verharding van een gedeelte van de Valken voort- weg. Dit krediet is opgenomen in de suppletoire begroting nr. 39 van de dienst 1963, doch nog niet door gedeputeerde staten goedgekeurd. In de hier genoemde kosten is door de provincie Noord-Brabant een bijdrage toegezegd groot 10.000. De aanleg van bedoelde weg moet van groot belang worden geacht voor de ontsluiting van het betrok ken gebied van onze gemeente. Ten behoeve van de in dit gebied te bouwen boerderijen zullen de nodi ge openbare nutsvoorzieningen ge troffen dienen te worden, welke zullen bestaan uit de aanleg van hoofdleidingen voor elektriciteit en water. In eerste instantie kan vol staan worden met de aanleg van leidingen tot een punt juist voorbij de aanwezige krachtcentrale van de P.N.E.M. Blijkens de ter inzage neergelegde kostenraming zal de aanleg van een hoofdleiding voor elektriciteit vanaf de Langstraatweg nabij de Hoog-

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1