'n Gloriedag op Soestdijk RAAM OP ZONZIJ: Gemeenteraad Loon op Zand BIJTUIGER geroutineerde typiste Raad van Waalwijk werkte zich in een vlot tempo door omvangrijke agenda RAADSLID VAN N0IJE HAD KLACHTEN OVER HET WILLEKEURIG STORTEN VAN HUISVUIL Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* Ogen vragen brillen van STASSAR BURGEMEESTER J: TEIJSSEN OPENDE „TOLHUIS" AAN DE IRENESTRAAT DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 4 MEI 1964 2 Kredieten Grond aan- en -verkopen "extra speling voor de doe-het-zelver 'n goede beurt voor de Brabantse gilden ALUMINIUM JALOEZIEËN t GROTESTRAAT 246 - WAALWIJK VAN BEL van Schoenfabriek Pooters N.V. Nog geen twintig minuten heeft de gemeenteraad van Waalwijk vrijdagavond nodig gehad om zich door de twintig punten tellende agenda heen te werken. Alleen het voorstel tot vernieuwing van de verlichting in de St. An- toniusstraat ontlokte de heer v. Eijl (K.U.) de vraag, of het werk zoveel mogelijk gecombineerd zou kunnen worden verricht, zodat de weg niet eerst voor de aanleg van verlichting en dan weer voor de vernieuwing van riolering of telefoonaansluitingen opengebroken hoefde te worden. Wethouder v. d. Hoven deelde in antwoord hierop mee, dat waar mogelijk, dergelijke werkzaamheden gelijktijdig zullen worden ver richt. SSI SSkSÊS® De raad hechtte verder haar goed keuring aan de beschikbaarstelling van enkele kredieten. Voor de aanschaf van maaimachi- nes werd een bedrag van 9.545. gevoteerd voor 't leggen van hoofd leidingen, voor water en electrici- teit in het ruilverkavelingsgebied 80.000.voor de openbare ver lichting aan de Winterdijk ƒ7.100. en voor aanschaffingen t.b.v. de ge meentelijke licht- en waterbedrij ven 48.484. Voor de eerste inrichting van de r.k. kleuterschool ,,'t Schrijverke", keurde de raad een krediet van 14.009.goed, voor de aanschaf fing van leermiddelen t.b.v. de Nas- sauschaol een bedrag van 845. terwijl voor het veranderen van electrische installaties in de St. Pe- trusscholen 6942.50 nodig was. Voor de aanschaffing van school- meubelen en leermiddelen t.b.v. de Pastoor van Harenschool, werd een krediet van 6159.80 gevoteerd en voor de aanleg van een rijwielberg plaats een krediet van 18.900. De raad verklaarde zich verder accoord met het verlenen van een geldlening aan de Stichting Open bare Leeszaal en Bibliotheek, groot 25.000.Ten behoeve van de or ganisatie van Olympia's Tour door Nederland, werd een subsidie van 500.toegekend. Goedgekeurd werd het voorstel tot aankoop en overname in beheer en onderhoud van de Drunenseweg en een gedeelte van de Vijverlaan van het waterschap „De Binnen- en Buitenpolder van Baardwijk". Aan gekocht werd grond, gelegen tussen de Bloemendaalweg en de Drunen seweg van B. H. F. Kersten en J. van Leyden, gelegen ten zuiden van het Richtpad, van C. J. de Rooy en gelegen ten noorden van de Mei- doornweg van W. Wijtvliet. Verkocht werd een perceel grond aan de Burgemeester Brokkenstraat aan E. F. A. Verkerk, ten zuiden van de Elzenweg aan Jac. Berg mans Holland N.V., aan de Zomer- dijkweg aan de Polyvinil Chemie Holland N.V., terwijl een woning werd verkocht, gelegen aan de Van Assendelfstraat aan J. v. Leeuwen. Ingetrokken werd het raadsbesluit tot verkoop van een woning aan de v. Assendelftstraat aan H. A. Koe ken. In totaal 8 woningwetwoningen, gelegen aan de Putstraat, Antonius- straat en Crisp ij nstraat, werden aan de huurders verkocht. Tot slot hechtte de raad goedkeu ring aan het voorstel inzake herzie ning van de uitkerings- en pensioen- aan het voorstel tot verhoging van regelingen voor de wethouders en het presentiegeld van 15.op 20.voor het bijwonen van een raadsvergadering, van 7.50 op io.voor de leden (uitgezonderd de voorzitter) van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg per lid per vergadering en van 10.op 12.50 voor de voorzit ter van de Woningcommissie per vergadering en voor de leden van de commissie van f 7.50 op 10. Vastgesteld werd verder 'n bouw- kredietregeling voor het gemeente- personeel en de wijziging van de begroting. De vrij korte agenda die de ge meenteraad van Loon op Zand woensdagavond kreeg te behande len, bood feitelijk maar weinig ge legenheid tot discussies. De zaak zou dan ook in no time bekeken zijn geweest, ware het niet dat o.a. het lid Elshout het nodig oordeelde bij het voorstel tot herziening van de hondenbelasting, plotseling voor zijn collega's en B. en W. een uit voerig college te geven over alle mogelijke hondenrassen en deszelfs kwaliteiten en nut voor de mens heid in het algemeen. De heer Els- hout, die zelf houden van een ken nel is, zou daarom veel liever zien dat, in plaats van herziening, door deze belasting maar voorgoed een streep werd gehaald. Burgemeester v. Erp betoogde, dat dit belastinggebied, hetwelk een van de weinig inkomstenbronnen van de gemeente is die de betrokkenen am per tien cent per week kost, in ie der geval gehandhaafd diende te blijven, anders zou Loon op Zand in Nederland een uitzonderingspositie innemen. Terloops wees hij er op, dat door de houders maar al te ge makkelijk van een waakhond in plaats van een luxe hond wordt ge sproken. De betrokkenen dienen dit eerst maar eens aan te tonen. De heer Elshout stelde desondanks toch voor, dat B. en W. hun voorstel te rug zouden nemen, maar de meer derheid van de raad ging hiermee niet accoord. Wel kreeg hij de toe zegging dat 't tarief van de kennel houders nader zou worden bezien. De houders van „waakhonden" zul len dus in het vervolg 5.— heb ben te betalen in plaats van 2.50. POLITIETOEZICHT Bij het voorstel tot wijziging van de reinigingsrechten attendeerde de heer v. Noije op de steeds toenemen de slechte gewoonte om willekeurig overal huisvuil te storten, hetgeen niet alleen een onooglijk gezicht is, maar ook onhygiënisch. Hij vroeg om meer politie-toezicht en des noods een proces-verbaal om een voorbeeld te stellen. De voorzitter wees op de moeilijk heid bij dit laatste, waarvoor een op heterdaad betrappen nodig is. Hij wilde voorlopig nog eens afwachten, gezien de moeilijkheid en het on sympathieke van de politie verdekt te laten posten. Het tarief per vuil nisemmer werd op 7.50 gebracht. De heer v. Noije hield nog eens een pleidooi voor het dorp Loon op Zand, toen het voorstel ter tafel kwam om de 15 extra toegewezen woningen te verdelen in 9 voor Kaatsheuvel en 6 voor Loon op Zand. Bovendien sprong hij in de mingstermijn van de woningen Berndijksestraat 6, Bergstraat 8 en Dreefseweg 6 met een jaar te ver lengen in verband met het grote woningtekort. Er werd een krediet van 2.000.- beschikbaar gesteld ten behoeve van het opstellen van een voorlopige no ta door het Provinciaal Opbouwor- VAWWWVVWWWVVW bres voor het afwezige lid Bossers, die al zo dikwijls met een kluitje in het riet was gestuurd om drie wo ningen te bouwen aan de Zuidhol- landsedijk en twaalf te Loon op Zand. De voorzitter merkte hierbij op, dat het destijds moeite had gekost de enkele jaren geleden aan de Zuidhollandsedijk gebouwde 4 wo ningen verhuurd te krijgen, terwijl de toewijzing van deze 9 woningen aan Kaatsheuvel verdisconteerd is in de afbraak van woningen aan de Mgr. Völkerstraat. OVERIGE PUNTEN De overige voorstellen gingen vlot onder de hamer door. Zo werd be sloten om de woningen Oranjeplein 13 en 15 te Loon op Zand en Markt straat 39 te Kaatsheuvel onbewoon baar te verklaren en de ontrui- Van heel Brabant, uit pl.m. 100 schuttersgilden zijn de koningen, hoofdlieden, tamboers, vendeliers, dekenen en gildebroeders geko men om Haar DE eer te betui gen, welke alleen het Gilde kan en mag doen. Voor onze Landsvrouwe voor de Koning werd het ven del gezwaaid op een manier, zoals dat het schutterswezen in het „kleu rige" Brabant gewoon is te doen. Zodra de gildebroeders op het gro te gazon waren opgesteld mocht een der standaardruiters zich aan H. M. de Koningin melden om verlof te vragen voor Haar de Vendelgroet te brengen. Met de toestemming ging hij terug naar het gazon en werd het com mando gegeven door de heer Jan v. d. Mortel, in wiens handen de ge hele leiding was. „Vendeliers,: zwaait Uw vaandies voor God, Koningin en Vaderland", waarna een oorverdovend gedreun van de gildetrommen losbarstte en de vendeliers hun kleuren voor het Koninklijk Gezin uitspreidden. Bijna tweehonderd vendeliers lieten hun kleuren van het gilde op de met zon overgoten feestdag zwaaien uit de overtuiging, dat hier op deze plaats de grootste hulde kon wor den gebracht voor niemand minder, dan voor Haar, die ons zo dierbaar is en ons volk op zo'n grootse manier vrrtegenwoordigt. Na deze imposante hulde nam het défilé een aanvang wat gewoontege trouw was samengesteld uit groe peringen van geheel Nederland. Het was een bijzonder défilé, waarbij ge schenken en ontzettend veel bloe men aan H.M. "werden aangeboden. In een minimum van tijd waren de trappen van 't bordes overdekt met bloemen. Tijdens het défilé werden door enige groepen vendeliers nog vendeldemonstraties gegeven. Zodra de laatste groep het bordes passeer den sloten zich opnieuw alle gilde broeders aan om massaal nogmaals de Koningin hun aanhankelijkheid te betuigen. Zo zag men alle vaan dels bijeen, daarna alle Koningen meth un koningszilver omhangen, een geweldig, machtig gezicht, want gaan Noordbrabant en een van 63.676.voor 't treffen van voor zieningen aan de weg Kaatsheuvel- De Moer. Aangezien het ontbin- dings- en vernielingsproces van het betreffende weggedeelte voor een belangrijk gedeelte ontstaan c.q. ver sneld is door het zeer zware en in tensieve verkeer, (dat in Verband met de reconstructie van de provin ciale weg over deze weg wordt ge leid, zal de provincie een bijdrage in de herstelkosten worden ge vraagd. De grondprijzen in het partiële uitbreidingsplan „Kaatsheuvel-west" werden herzien. Al naar gelang van de soort bebouwing, zullen deze 13.tot 19.50 per m2 bedragen. Aan het bestuur van de r.k. Meis jesschool te Loon op Zand werd me dewerking verleend voor het aan schaffen van twee kasten en 't leg gen van vloerbedekking. Aan de N.V. Bouwcombinatie Kempisch Belang te Hilvarenbeek werd grond verkocht tegen 9.90 per m2 voor de bouw van 12 wo ningen aan de v. Immerseelstraat te Loon op Zand, terwijl van A. Span te Kaatsheuvel grond met woning werd aangekocht voor realisering van het uitbreidingsplan. Tenslotte ging de raad ook accoord om be paalde grondaankopen aan B. en W. over te laten, onder verbinding van enkele voorwaarden. De tommen van de Brabantse Gildebroeders overstemden alles in de grote tuin van het paleis Soestdijk toen donderdag de jarige koningin de grootse hulde werd gebracht welke ooit is gehouden. Het was een schouwspel, dat men nooit meer vergeet, dat indruk heeft gemaakt bij H. M., bij de aanwezigen en de deelnemers zelf. Imponerend was het voor de toeschouwers en voor hen die thuis aan de TV of radio alles hebben gevolgd. Met niet minder dan 2000 gildebroeders is de huldi ging en groet gebracht aan onze jarige vorstin, welke haar 55ste ver jaardag heeft gevierd. hun zilver schitterde in de zon als iets geweldigs kostbaars. Hierna kwam 't gehele Federatie bestuur van de Brabantse Schut tersgilden opnieuw gevolgd door tamboers en de vele kleurige zwaai- vendels. Een groep gildebroeders in kledij, welke elk gilde kenmerkt, of met de eenvoudige sjerp, sommigen gewapend met geweer, kruis- of handboog, volgden. Direct na het passeren van H. M. trok deze hele gildeoptocht slingerend over de ga zons van de paleistuin, ,,'t was een sprookje". Na het défilé werden de voorzit ters van de diverse Oranjecomité's aan H. M. de Koningin voorgesteld, waarbij ook het dagelijks bestuur van de Federatie van Schuttersgil den was uitgenodigd. Aan het laat ste mocht H.M. hartelijk dank bren gen voor deze onvergetelijke dag, die de kleurigste is geweest, welke ooit bij haar défilé is bereid. De Ko ningin zeide „wel de gilden te ken nen, maar dat ze in Brabant zo iets voor haar mochten doen, dat was geweldig". Ze zei dit met ontroe ring „Hoe schoon was het, die slin gergang over degazons, ik kon er mijn ogen niet vanaf houden". Toen de autorit ten einde was en het Koninklijk Gezin weer naar bin nen ging nodigde H.M. het Dagelijks Bestuur uit ter receptie. Ook dit laatste is weer een eer aan onze gilden. Een bewijs dat zij heden ten dage nog wel degelijk een reden van bestaan hebben. Het is niet alleen het uiterlijke vertoon, dat op deze mooie onvergetelijke dag is gepres teerd, maar het is de innerlijke aan hankelijkheid van het Zuiden, de BUDDEMEYER cliemiscli reinigen grotestraac 95 waalwijk oude, trouwe inhoud van de schut tersgilden in het Brabantse Land, welke door privilegiën zijn verbon den aan de Overheid, dus aan onze Koningin en het Vaderland. Donderdagmiddag heeft burge meester J. Teijssen onder het toe ziend oog van vele belangstellenden, waaronder deken P. Maessen, de di recteur gemeentewerken, de heer J. Kobben, leden van de Terpstaf en vooral veel jeugd, met een en kele beweging de slagboom, die tot op dat moment de toegang tot het „Tolhuis Terpidröme" verhinderde, omhoog geheven. Hiermee werd het vierdaagscentrum van plezier aan de Irenestraat opengesteld. De heer J. de Waal zei, alvorens burgemeester Teijssen tot deze ope ningsceremonie kon overgaan, dat men zich bijzonder zwaarwichtig zou kunnen afvragen, waarom het nodig is, dat zovelen, die al veel van hun vrije tijd inzetten voor de jeugd zich nu, na wekenlange voor bereidingen, ook weer vier dagen afsloven om voor datzelfde jeugd werk geld te verdienen. Hij zei dat deze voorbereidingstijd en vier da gen hard werken ook zeer positief gezien konden worden, namelijk als een pracht gelegenheid om deze werkgemeenschap van ouders en ouderen dichter bij elkaar te bren gen en te houden. „Volgende week zullen wij alle maal tegen elkaar zeggen: „dat nooit meer", maar over een jaar zullen er regelmatig verzoeken ko men om toch maar weer eens een lentefeest te organiseren." De heer de Waal bracht allereerst dank aan de medewerkers, die zo'n belang rijke bijdrage hebben geleverd, dat het Tolhuis Terpidróme tot stand kon komen. Hij betoogde, dat wan neer iedereen, even oud als die me dewerkers en medewerksters, een kwartje zou besteden voor ieder uur dat er aan de totstandkoming van het Tolhuis was gewerkt, een een kapitaal verdiend zou worden voor de jeugd. De heer de Waal bracht vervol gens dank aan burgemeester Teijs sen. „U toont hiermede dat U en onze gemeentelijke overheid ervan overtuigd is, dat het geld, wat hier verdiend wordt zeer goed besteed is." WAARDERING Burgemeester Teijssen zei gaar ne die waardering tot uitdrukking te willen brengen die het gemeen tebestuur heeft voor het jeugdwerk in de gemeente, met name 't Terp- werk. Hij wees op het feit, dat het jeugdwerk in de afgelopen jaren zich voorspoedig ontwikkeld heeft. Als een tastbaar bewijs noemde hij de totstandkoming van de Terp. „Met de groei van dit werk stijgt enerzijds de belangrijkheid van het jeugdwerk, anderzijds wordt een grotere plicht gelegd op al degenen die dit werk materieel steunen". Hij voegde hier verder aan toe, dat al naargelang het jeugdwerk bre dere kringen gaat bestrijken en die per wortel gaat schieten, ook voor het gemeentebestuur het ogenblik isteeds dichter bij komt zich te be zinnen op de te verlenen financiële steun. Burgemeester Teijssen noemde dit vierdaags festijn een bijdrage tot een beter begrip voor het jeugd werk. „Het zal op deze manier nog meer gaan spreken en een nog gro tere waardering krijgen." Tint j rad uaa uba jojjsa uiajrf ;aui PROGRAMMA KONINGINNEDAG KON dank zij gunstig weer NORMAAL DOORGANG VINDEN Tientallen organsatoren hebben donderdag een zucht van verlich ting geslaakt; ondanks de voorspel lingen van 't KNMI bleven de weer goden deze 30 april gunstig gestemd. 's-Morgens om half elf defileer den de verschillende jeugd-vereni- gingen en deputaties van de lagere scholen op het Raadhuisplein. Aan het défilé werd muzikale medewer king verleend door de harmonieën St. Crispijn en St. Jan en door het Waalwijks Jachthoornkorps „Cornu Copiae". Zoals bij alle openbare feestelijkheden gaf ook de jeugd drumband „Ons Genoegen" deze morgen acte de présence, terwijl de vereniging „Kracht en Vlugheid" de stoet meer fleur gaf. Zowel in de St. Antoniuskerk als in de parochiekerk van St. Jan was 's-morgens een H. Mis opgedragen. De gehele dag door Werden in de /erschillende wijken kinderspel en, optochten of cabaretvoorstellingen gegeven. Alle kinderen genoten deze dag van de tractaties, die werd enaan- geboden. 's-Avonds maakten harmonie St. Crispijn en het Waalwijks Jacht hoornkorps een muzikale rondwan deling door het Centrum en de Antoniusparochie. De oudere jeugd van Besoijen kwam des avonds aan haar trekken op de overdekte speelplaats van de Chr. Lagere School waar een teen ageravond werd gehouden. In het Gemeenschapshuis kregen de jongeren de gelegenheid te dan sen. Aan deze balavond werd mede werking verleend door Jos Remie VANAVOND „STILLE TOCHT" NAAR HET VERZETSMONUMENT UITVOERING „REQUIEM GABRIEL FAURé, Vanavond, maandag 4 mei, zal weer de jaarlijkse „stille tocht" naar het verzets-monument aan de Burge meester Moonenlaan trekken. Om lialf acht komt men bij 't gemeente huis bijeen, vanwaar via de Grote straat, Mr. v. Coothstraat naar de Burgemeester Moonenlaan wordt ge trokken. Hier zal 'n korte plechtig heid plaats vinden en zuilen ver schillende kransen worden gelegd. Na afloop hiervan wordt in de r.k. Kerk van Besoijen het Requiem van Gabriël Fauré uitgevoerd. N Iedereen wordt verzocht de vla? ^Valfstok uit te steken. ^?4ED. BOND VAN OUDSTRIJDERS - E.N DRAGERS v. h. MOB.-KRUIS •V, AFD. WAALWIJK efr* Dodenherdenking 4 mei De leden van de afdeling Waal- Wijk van de Ned. Bond van Oud- strijders worden verzocht maandag. - .avond 4 mei tijdig, ongeveer tien S minuten over half acht, op het Raadhuisplein aanwezig te zijn voor deelname aan de Stille Tocht en Dodenherdenking. COLLECTE GEZAMELIJKE MILITAIRE FONDSEN. De jaarlijkse collecte voor de Ge- zamelijke Militaire Fondsen zal in Waalwijk worden gehouden op dinsdag 5 mei a.s. Op verzoek van de afdeling Waalwijk van de Ned. Bond van Oudstrijders zal een aan tal dienstplichtigen een huis aan huis-collecte houden. Laat op deze bevrijdingsdag de collecte-bussen niet tevergeefs rammelen. De Gezamelijke Militaire Fondsen bestaan uit 1. Fonds 1815 voor Oud-militairen en nagelaten betrekkingen.' 2. Koninklijke Nationale Vereni ging tot steun aan Miliciens o u „STAMIL" 3. Vereniging „Ereschuld en Dank baarheid". 4. Karei Doorman Fonds 5. Prins Bernhard Stichting. 6. Stichting „Het van Weerden Poelman Fonds" Deze fondsen verlenen niet alleen waar nodig steun aan oud-militai ren, die tengevolge van hun verblijf onder de wapenen in nooddruftige omstandigheden zijn geraakt, ge zinnen van oud-militairen en/of na gelaten betrekkingen van militairen maar ook helpen zij bij de moei lijkheden, die vele gedemobiliseer- den bij hun terugkeer in het bur gerleven ondervinden. Want wel tracht de Overheid deze zoveel mo gelijk op te vangen en is haar zorg als die strekt uitstekend, doch zij is gebonden aan bepaalde normen- Doen zich bijzondere gevallen voor waarin zij geen hulp kan verlenen dan is men op particulier initiatief alléén aangewezen. Nagelaten betrekkingen, die wel pensioen genieten, maar soms in eens voor grote uitgaven komen te staan, verminkten en ook kinderen van omgekomen militairen die, doordat zij hun vader verloren heb ben, niet in de gelegenheid zijn te studeren, en die anders deze gele genheid wel zouden gehad hebben, zij allen worden geholpen. Daarvoor zijn grote bedragen nodig en daar voor wordt in deze mei-dagen over al in Nederland collecten gahouden. Waalwijk mag op 5 mei ten deze niet achterblijven. Voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij gelegenheid van mijn gouden dienstjubileum bij de Stocko Schoenfabrieken N.V. betuig ik bij deze gaarne mijn hartelijke dank; in het bijzonder de di rectie en het personeel voor de treffende huldiging en de mooie cadeaux die ik mocht ontvangen. MEJ. J. A. STOKKERMANS Kaatsheuvel, mei 1964. Rechtvaart 2 a. Schoenfabriek atelier van exclusief schoeisel (handwerk) vraagt wegens uitbreiding voor direct een aankomend Door ons P.T.-systeem ontvangt het personeel iedere week een winstaandeel boven het ruime loon. Aanmelden aan het Atelier Burg. v. d. Klokkenlaan 47 a, Waalwijk Na 6 uur: Kerkstraat 115 KAATSHEUVEL vraagt voor direct die tevens bereid is administratieve werkzaamheden te verrichten. Aanmelden dagelijks aan het kantoor Mgr. Völker straat 37 a, Kaatsheuvel, telefoon 04167 - 2253.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 2