wAAlwnkse en LAnqstRAAtse couraiu NIEUWE BEDREIGINGEN Jampe Bureau van Uitvoering in houdt nog acht zitdagen Vlijmen Gemeenteraad Raamsdonk Optica Bogaerts voor kleine zelfstandigen Berry van Lisdonk won fototoestel Raamsdonksveerse jeugd behoeft dringend speelgelegenheid. Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif Tilburg Dit detail over Uw totale indruk Geen koopdag meei* 60 dagen vrije Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode Liever maandag En de vakantie Ruilverkaveling Heusden-Vlijmen 1 beslist"' 'extra speling voor de doe-het-zelver „ve>maaMC "ton va verdronken! DONDERDAG 7 MEI 1964 85e JAARGANG No. 35 tcho vAr> het Zuióen Uitgever Vv'aalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 -J- let. inc.k.) f0.25 p. mnd. (1.00-j- 5ct. inc.k.) JW5 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 -2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO' Bij de vele veranderingen, waar het economische leven zich in. snel tempo aan moet aanpassen, komt ook de kwestie van de winkelsluiting opnieuw aan de orde. In de loop van de laatste jaren zijn hier heel wat meningen en mogelijkheden op papier gezet en in redevoeringen ge spuid. Nochtans is hier het ei van Columbus nog niet gevonden. De regering zal hier het laatste en verlossende woord moeten spreken. Drie partijen zijn er bij de winkelsluiting betrokken. De consumenten, de werknemers en de ondernemers. De eersten zijn er op uit om zoveel mogelijk service te vinden en zij trekken er zich weinig van aan wat de sociale gevolgen van hun standpunt voor de betrokkenen wel mogen zijn. Intussen spreken zij zich in de uren, waarin zij hun aankopen ver richten, duidelijk uit inzake hun voorkeur voor de uren van openstel ling van het winkelbedrijf. Deze uren blijken voor het grootste deel overdag te liggen, de zaterdag beslist niet uitgezonderd, integendeel bij voorkeur. Met name voor ar tikelen waarbij huwelijkspartners een stem in het aankoopkapittel heb ben, wordt dikwijls de zaterdag als koopdag gekozen, omdat beide par tijen dan beschikbaar zijn en ook de trek van buiten is dan 't grootst. Het is beslist geen wonder dat de wensen van de werknemers met die van de consumenten niet parallel lopen. Zij vragen over het algemeen vrije tijd in de uren, waarin ande ren ook vrij zijn, zodat men samen van die uren kan genieten. Met name het jeugdig personeel zoekt vrije tijd op de uren waar in vrienden, vriendinnen en ver loofden daarvan ook genieten. Het behoeft nauwelijks betoog dat in dat vrije-tijdschema ook de zaterdag is begrepen. Om deze re denen is er ook door vertegenwoor digers van werknemersorganisaties aangedrongen op het scheppen van een vrije zaterdag voor het perso neel. Toepassing van dit beginsel zou in de praktijk betekenen dat de zaterdag (middag) als koop(mid) dag verloren zou gaan en krijgen we er een stille middag bij. De meest-belanghebbenden bij 't vraagstuk zijn de detaillisten-on dernemers, waaronder er gevonden worden met veel, maar eveneens een groep zonder personeel. Een deel van hen staat openstelling van zaken voor gedurende alle werk dagen met inbegrip van de zaterdag en zonder vakentieperiode. De pro testants-christelijke groep echter is bereid de zaterdagmiddag te slui ten omdat men er een goede aan sluiting van de zondag in ziet en een verbetering van de zondags rust zelf wordt verwacht. De meer derheid van de winkeliers wil ge zien de omzetcijfers de zaterdag middag als koopmiddag behouden. In de sociaal-economische Raad dreigde een meerderheid voor de vrije zaterdagmiddag in de detail handel. 'n Deel van de kroonleden was er voor te vinden, de werkne mersvertegenwoordigers waren voorstander en zelfs de onderne mers waren niet unaniem afwij zend. Vele ondernemers zagen zich in hun omzet bedreigd en zij vreesden dat bij zaterdag-sluiting 'n deel van hun omzet naar de post orderbedrijven zou verdwijnen. Voordat er een besluit viel, zag het grootste deel van de onderne mers kans met de werknemers tot een overeenstemming te komen over een regeling, waarbij de werkneamers 50 vrij dagen kregen toegewezen per jaar naast de ver plichte feestdagen en vakanties. Van die 50 dagen ontvangt het per soneel er reeds 25 krachtens de be staande regeling van halve-dag- sluiting. Van de andere 25 dagen moeten 7 zaterdagen worden vrij gegeven, 13 maandagen en nog 5 dagen in overleg. De bedoeling is om met behulp van een rouleersysteem en het aantrekken van hulpkrachten uit het vraagstuk van de vrije tijd te komen. Het is niet onmogelijk dat deze regeling in een verordening van het hoofdbedrijfschap detail- Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 handel zal worden vastgelegd. Bo vendien heeft thans de Sociaal- Economische Raad verk)laard dat met deze regeling de winkelslui tingswet geen wijziging behoeft. Sedert de geboorte van bedoelde overeenkomst is het gebrek aan eensgezindheid bij de winkeliers weer eens duidelijk aan de dag ge treden. Vooral in de textielbran che wordt tegen het akkoord be zwaar gemaakt. Men wil liever naar een maandagsluiting en daar voor worden zelfs landelijke acties gevoerd. In een uitzondering op de rou- leringsregeling per branche is in het akkoord voorzien, mits er overeenstemming komt met de werknemersorganisaties. Eenheid van opvatting is echter nauwelijks te verwachten omdat de voorstan ders van de zaterdagsluiting zul len proberen hun wens te vervul len. Door de vele elkaar betwis tende standpunten is echter de eenheid ver te zoeken. Het gebrek aan discipline en de onmacht om tot een eensluidend standpunt te geraken worden hier door weer duidelijk gedemon streerd, waardoor tenslotte een re- mand zal bevredigen. Verplichte zaterdagmiddagsluiting voor de detailhandel achten wij vooral voor de zelfstandigen een nieuw nadeel. Over de bestaande vakantierege lingen in de detailhandel bestaat ook al verschil van mening. In 'n aantal gemeenten bestaat een branche-gewijze regeling, waarbij volgens schema de zaken in die branche bij toerbeurt een week lang sluiten. Dit past niet in de kraam van de grote supermarkets en andere grote verkoopeenheden. Men zou teveel omzetverlies lijden en wenst voortdurend geopend te zijn, waarbij het personeel in rou latie vakantie geniet. Het is duidelijk dat de kleine zelfstandigen door deze opvatting in hun vakantiedromen worden ge stoord. Kunnen de grotere bedrij ven altijd geopend zijn, dan moet de kleine zakenman volgen en zijn vakantie maar inslikken. Naar onze mening moet ook de grotere zaak bij de planning meer reke ning houden met deze week ver plichte sluiting. De doorsnee-va kantie is geen één maar twee we ken. Voor de andere week wordt dan tegemoet gekomen aan de wens van de grotere distributie eenheden. Op deze wijze voortredenerend zou de industrieel wel terug wil len naar de zesdaagse werkweek. Het is duidelijk dat daarmee voor hem de kosten ook dalen. Aan el ke verdere bedreiging van de be langen der zelfstandigen, vooral de kleinere moet paal en perk worden gesteld. Het wordt de hoogste tijd. (Nadruk verboden) drs. M. Het bureau van Uitvoering in Vlijmen zal in de loop van 1964 nog een achttal zitdagen houden voor personen die zich alsnog wensen aan te melden voor boerderij-verplaatsing, of -ontmenging, verplaatsing naar de IJsselmeerpolders, bedrijfsbeëindiging of toedeling van een zoge naamde bouwkavel. Deze zitdagen van het bureau zullen worden gehouden op 14 mei, 10 juni, 9 juli, 13 augustus, 10 september, 8 oktober, 12 november en 10 cfecember. Het verdient voor de betrokkenen aanbeveling om de komst op een der genoemde data, minstens een week van te voren te melden, zodat een tijdstip kan worden gegeven. Overigens blijft het Bureau van Uitvoe ring, zoals gebruikelijk iedere dinsdag-voormiddag geopend. PRAATAVONDEN In de maanden december, januari en februari werden in verschillende dorpen reeds praatavonden gehouden, waarbij een uiteenzetting werd gege ven over de plannen van de plaatse lijke commissie voor het jaar 1964. Tijdens deze praatavonden is door enkele belanghebbenden een kleine wijziging in het uitvoeringsbeleid van de plaatselijke commissie geconsta teerd. Het jaarlijks uitvoeren van alle werken in een complex, zoals wegen aanleg, het graven van waterlopen en kavelsloten en kavel-inrichtingswerk zaamheden, wordt op het ogenblik vertraagd. Het jaar 1964 wordt namelijk voor al benut, om een duidelijk overzicht over alle wijzigingen in het grond- verbruik, die op korte termijn kunnen plaats vinden, te krijgen. In de procedure van deze ruilver kaveling zijn momenteel alle gegevens aanwezig voor het opstellen van een plan van toedeling, zoals de eerste schatting, de vastgestelde lijst van rechthebbenden en de door ieder uit gebrachte wensen. Uit de eerste twee gegevens kan de inbreng in de ruilverkavelingspost van iedere rechthebbende worden vastgesteld. Het aanpassen van het voorlopig plan van wegen en water lopen aan de laatste gegevens, geeft een overzicht over de algemene kor ting voor wegen, waterlopen, kavels, etc. Hiema kan de totale oppervlakte worden vastgesteld, waaruit alle rechthebbenden moeten worden toe bedeeld, zoveel mogelijk overeenkom stig de uitgebrachte wensen. MOGELIJKHEDEN EN WENSEN Veelvuldig doet het geval zich voor, dat tijdens de loopduur van de ruil verkaveling zich mogelijkheden ope nen, waarmee tijdens het uitbrengen van een wens nog geen rekening kon worden gehouden, ofwel waarvan men zich toen onvoldoende reken schap heeft gegeven. Hierbij valt dan speciaal te den ken aan boerderijverplaatsing uit de be bouwde kom naar het minder dicht bebouwde gebied, ter verkrijging van een betere toedeling; verplaatsing van het bedrijf naar een der IJsselmeerpolders; verplaat sing van tuinbouwbedrijven naar daartoe bij uitstek geschikte grond; ontmenging van gemengde vee- teelt-tuinbouw bedrijven naar de spe cialiseerde tuinbouwbedrijven van Vl ha, onder afstoting van resterende grond; beëindiging van bedrijven door verkoop of overdracht van grond aan de Stichting Beheer Landbouwgron den of door verkoop aan derden (al of niet via de Ontwikkeling^ en Sa- neringsf ondsregeling) verkoop (gedwongen of vrijwillig) van bedrijfsgebouwen aan overheids instellingen of andere bedrijven, waardoor men gedwongen is elders nieuwe gebouwen te plaatsen. Het is voor ieder betrokkene bij zonder belangrijk om deze wens(en) dit jaar aan de plaatselijke commis sie kenbaar te maken. Na 1964 zal het slechts bij uitzondering mogelijk zijn om wijziging te brengen in deze wensen. Op dat moment wordt na melijk de samenstelling van het de finitieve plan van toedeling voor het gehele blok ter hand genomen. Het spreekt vanzelf, dat er tijdens dat werk zo min mogelijk wijzigingen meer mogen voorkomen in de uitge brachte wensen. B. van Lisdonk - winnaar opstelwedstrijd - ontving fototoestel. Vorige week dinsdagavond is in 't Wapen van Dongen" het fototoestel uitgereikt, dat beschikbaar was ge steld voor de le prijswinnaar in een opstelwedstrijd, die was gehouden naar aanleiding van de gehouden ex cursies naar verschillende schoenfa brieken door leerlingen van de r.k. Technische School voor Dongen en Omstreken. De prijs kwam toe aan B. van Lisdonk. De prijsuitreiking werd bijgewoond door de ouders van de verschillende prijswinnaars en door verschillende schoenf abrikanten De heer A. van Corven, directeur van de L.T.S., hield een 'kort inlei dend woord, waarna de heer S. Nuy- ten, consulent van de Stichting Vak opleiding Schoenindustrie zich tot de aanwezigen richtte. De heer Nuyten betoogde o.m. het bijzonder belangrijk te vinden dat deze jongens ook de schoenfabriek van binnen eens hadden gezien. Hij stelde dat de voorlichting aangaande de schoenindustrie niet altijd even po sitief is geweest. Verder wees hij op de noodzaak, dat ook de ouders hun kinderen be hulpzaam zijn bij het kiezen van een vakrichting. De heer Nuyten wees vervolgens op het nut van de L.T.S.-opleiding, waarbij hij er voor waarschuwde de jongen na het verlaten van de lagere school niet zonder meer naar de fa briek te sturen. Hij betoogde verder dat ook de schoenindustrie voor de jongen goede kansen heeft te bieden. De heer Ligtenberg voerde namens de fabrikanten het woord. Hij rele veerde het ontstaan van de vakschool voor schoenmakers in 1920. De heer Ligtenberg zei dat de schoenindustrie een historische industrie is met alle narigheden van dien. De kritiek die op de schoenindustrie wordt geuit is heel vaak ongegrond, hetgeen niet wegneemt dat de schoenindustrie de volle mep wel heeft gekregen. De prijswinnaars le prijs J. Akkermans, C. Beerens, B. van Lisdonk (fototoestel), H. Michielse. 2e prijs W. de Smit, J. Dilven, C. Sterk, P. Damen. 3e prijs A. Evers, G. Kroot. Naar aanleiding van een door de heef Kamp schriftelijk ingediende vraag, werd vrijdagavond tijdens de vergadering van de raad van de gemeente Raamsdonk opnieuw met klem gepleit voor meer en betere speel gelegenheid voor de Raamsdönkveerse jon geren. De heer Kamp informeerde in zijn vraag of het gemeentebestuur reeds had ELASTIEKEN KOUSEN STEUNZOLEN Grotestraat 220 WAALWIJK overwogen het beschikbare speelmateriaal in het komende seizoen te gaan plaatsen. Hier werd aan toegevoegd of het geen aan beveling verdiende deze speeltuinmaterialen uit te breiden. B. en W. stelden in hun antwoord dat de materialen die op het Sandoel hebben ge staan, voor een groot gedeelte door de vol wassenen zijn vernield. Deze materialen worden thans hersteld en opgesteld in de omgeving van de Beatrixlaan. De materia len voor Raamsdonkdorp zullen worden ge plaatst in de Cornells Oomestraat. Boven dien zal door B. en W. in overweging wor den genomen in de toekomst een meer uit gebreide, geconcentreerde en bewaakte speelgelegenheid te gaan formeren. De heer Kamp kon zich met deze visie niet geheel verenigen. Naar zijn mening was de jeugd het meest gebaat met een speelgelegenheid vlak bij huis. Hij stond dan ook niet een grote gelegenheid voor, maar een aantal kleinere in verschillende delen van de gemeente. Met name vond hij het een kwalijke zaak, dat in het antwoord van B. en W. in het geheel niet werd ge sproken over het kinderrijke Sandoel. Als oplossing zag hij bepaalde kleine plantsoe nen door de kinderen te laten gebruiken. Ook de heer van der Pluijm kon zich niet geheel verenigen met de visie van B. en W. De Beatrixlaan achtte hij minder geschikt, omdat het een weg is met tamelijk druk verkeer. Ook hij pleitte voor het vrij maken van kleine hoekjes voor de jeugd. Contact opnemen met de Jeugdraad, was naar zijn mening van groot belang. Hierin zijn im mers een aantal mensen bijeen die zich in tens bezig houden met de belangen van het kind. Hij achtte het niet onmogelijk dat de jeugdraad van dienst zou kunnen zijn bij de plaatsing van de speelgelegenheid, en tevens misschien wel een gedeelte van de kosten voor haar rekening zou willen nemen. Aan het eind van de vergadering stond de heer Kamp naar aanleiding van een recent artikel in de dagbladpers over een provin ciaal plan tot bevordering van de industria lisering uitvoerig stil bij de stand van de huidige ruilverkaveling. De ruilverkaveling bevindt zich op dit moment in onze ge meente geheel op een dood spoor, aldus de heer Kamp, en ik kan me niet voorstellen dat de oorzaak hiervoor alleen maar zou zijn dat er geen geld meer is. Hij vroeg in het algemeen van de agrarische gemeen schap ernstig rekening te houden met de eventuele gevolgen van het niet doorgaan van de kaveling. Hij drong er met klem op aan dat de gemeente haar plannen in de Dombos zo zou willen wijzigen, dat de ruilverkaveling doorgang zou kunnen vin den. Loco-burgemeester Langerwerf, die de vergadering voorzat wegens ziekte van bur gemeester Prinssen, repliceerde, dat het ge meentebestuur wacht op nadere richtlijnen voor de industrialisering van de Donge- mond. Hij stelde dat de belangen waarvan in de Dombos sprake is, aan elkaar tegen strijdig zijn. Het was voor hem echter een grote vraag of de belangen van de agrari sche gemeenschap hier mogen prevaleren boven die van de industrie. Als er in de Dombos iets gaat gebeuren zal het moeten als een totaal geheel, waarin zowel de plan nen tot ruilverkaveling als tot industriali satie zullen meespelen. Als bijkomende gro te moeilijkheid noemde hij nog de grote verwachtingswaarde van de gronden in de Dombos, waardoor de diverse eigenaren hun grond niet meer kwijt willen. De feitelijke agenda van de vergadering bestond uit een aantal routine-punten die vlot onder de hamer door gingen. Aan de besturen van de Herv. lagere school te Raamsdonksveer en van de Herv. school te Raamsdonkdorp werden kredieten verstrekt voor de aanschaf van leermiddelen en hulp middelen. De grondaankopen in Nieuwe Polder 2 en in het uitbreidingsplan Nieuw Sandoel gaan nog steeds door. Ditmaal ging de raad accoord met de aankoop van enige percelen grond van G. J. A. Nollen, N. B. C. Teurlings en A. H. Zijlmans. De geloofs brieven van H. H. de Boer, die de plaats zal gaan innemen in de raad, die door het vertrek van de heer van Woerden vacant is geraakt, werden in orde bevonden. Met een VAN MAAREN-bril brengt U de persoonlijke noot aan, die U zelf verkiest... zakelijk, sportief, verzorgd... Achter élke VAN MAAREN-bril de spreekwoordelijke VAN MAAREN-service... het 100% dienst betoon waar U op (in)gesteld bent BREDA N. Ginnekenstraat 23, tel. 38370 TILBURG Markt 32, tel. 25253 DEN BOSCH* EINDHOVEN* HELMOND VENLO In „De IJzeren Man" is maandag avond rond half 6 de 18-jarige J. L. V. d. Waterschoot uit Valkenburg, broer van de restaurateur van hotel "De IJzeren Man" jammerlijk ver dronken, toen het bootje waarin hij met twee anderen aan het zeilen was, plotseling omsloeg. De bedrijfsleider van de water sportinrichting, de heer H. v. d. Pas, zag het ongeluk vanuit zijn woning gebeuren en spoedde zich met zijn helpers in roeiboten naar de drenke lingen. Twee van hen, de exploitant van het hotel, de heer G. v. W. en zijn vriend, de heer W. K., die al zwemmend een paal hadden bereikt, waaraan zij zich vastklampten, kon den door de fam. v. d. Pas op het nippertje worden gered. De derde inzittende, de heer J. L. v. d. Water schoot, verdween in de diepte. De bedrijfsleider van de watersportin richting en zijn helpers, geassisteerd door de Vughtse gemeentepolitie, be gonnen onmiddellijk te dreggen. Door gezamenlijke inspanning konden zij weldra de drenkeling ophalen.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1