wMlwi]ks6 en linQStRAAtSÊ coiiRint TIJD of GELD Rennies samen weRken Isamen leven - RUITDESSINS van Mierlo Afwachten ofvrienden kopen De Nato-conferentie Huib Steendijk verleent solistische medewerking aan concertuitvoering van „Het Brabants Orkest" Kostbare vrienden De factor tijd in Schotse „kamgaren-twist" SIGAREN RAKEN STEEDS MEER IN TREK VEERBOOT SLOEG OM 63 DODEN KARDINAAL ALFRINK HET OORLOGSMUSEUM TE OVERLOON MEER RADIONIEUWS VLIEGRAMPEN 77 DODEN VRIJDAG 15 MEI 1964 85e JAARGANG No. 37 De tcho v^n het Zuióen A Vinnnnmoni' Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) 05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 8.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 04160 - 2621 Waalwijk Grotestraat 205, Opgericht 1878 Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO Croesjtjows bezoek aan Egypte is er vooral om begonnen om de Afri kaanse wereld goed te laten zien dat de Sowjet-Unie met, zoals Tsjoe En-lai nog geen half jaar geleden, alleen maar mooie woorden over beeft voor de onderontwikkelde naties van dat wereld deel. het legt de nadruk op de Russische hulp bij de bouw van de Asoean-dam. In dat opzicht is zijn bezoek Nas ser wellicht niet eens zo welkom, want als hij dit pronkstuk voor zijn j revolutie aan bezoekers toont wor den de Russen doorgaans handig weggemoffeld. Er is Croesjtsjowl veel aan gelegen een goede indruk op de Afrikanen te maken. Zo mag men het ook zien dat hij Algerijes Ben Bella met geschenken overla den heeft, waaronder een dergelijk etalagestuk als de stuwdam: een grote staalfabriek. Toch heeft de rode leider van bei den niet zoveel te verwachten: Nas ser vervolgt zijn communistische) landgenoten fel en ook Ben Bella heeft laten doorschemeren dat het socialisme in zijn land in overeen stemming moet zijn met de koran en dat is het Moskouse communis me met zijn anti-reiigeuze aspec ten in zijn ogen bepaald niet. Croestjow koopt dus vrij duur vriendschap, ongeveer op de zelfde gronden als het westen dit doet: om te voorkomen dat die landen in het communisme verzeild raken, waarbij de Rus uiteraard alleen denkt aan het communisme van Mao Ts-toeng en Tsjoe En-lai. Hij heeft de welwillendheid van de ongebonden naties nodig om te voorkomen dat de Chinezen kans zien hem van dit terrein uit te ban nen, het enige waar het communis me voorlopig veld kan winnen. En dan heeft hij liever dat die landen desnoods tegen de communisten zo fel optreden als Nasser doet, dan dat ze zich aan Tsjoes zijde plaat sen. Tenslotte moet eens de ruzie tegen Peking en Moskou beslist worden en dan moeten de Chinezen asjeblieft niet teveel aanhang heb ben verworven op de enige plaats waar dat kan: in de onderontwik kelde gebieden. Dank zij Nasser en Ben Bella heeft hij al een Chinese poging hem te isoleren weten te voorkomen: Peking wenst de Sowjet-Unie niet op een bijeenkomst van Afre-Azi atische landen al is Aziatisch Rusland groter dan heel China maar Egypte en Algerije verlangen dit wel. Hoezeer Peking hoopt in dezfe kring de aanhang te verwerven die het de Chinezen mogelijk moet ma ken in het komende dispuut een meerderheid achter zich te krijgen, blijkt wel uit het in hun laatste boodschap aan Moskou geuite Chi nese streven dit dispuut zo lang mogelijk uit te stellen. Nu zouden zij als dwalenden in de leer uitgestoten worden; later wel licht zouden zij die positie kunnen omdraaien. Een verschil dat ze om de propagandistische waarde zeer op prijs te stellen: ze zijn bereid te wachten in de overtuiging dat de tijd hun de noodzakelijke Afri kaanse en Aziaatische ideologische satellieten zal leveren. En dat poogt Chroesjtsjow te voorkomen met geld niet alleen, maar ook met repeteren en met de belofte dat hij de Arabische lan den zal steunen bij hun strijd te gen Israël, vooral als die laatste water tapt uit de j or daan voor de bevloeiing van de Negal woestijn, waarmede het trouwens reeds proe ven heeft genomen, die zeer wel geslaagd zijn. Deze aanglegenheid kan voor Eu ropa en Amerika ook nu weer gevaarlijke moeilijkheden opleve ren. Den Haag herbergt dit jaar de NATO-conferentie waarvoor alle ministers van buitenlandse zaken hierheen zijn getrokken met liefst een 600-tal journalisten uit de ge hele wereld. Er zijn dan ook enor me maatregelen genomen voor ver gaderingen, huisvesting, bewaking enz. Mr. Stikker heeft maandag een persconferentie gehouden, waarin hij stelde dat ondanks de betere verhoudingen, de hoofdoorzaken van de tegenstellingen tussen Oost en West blijven bestaan. De ru zies tussen Rusland en China heeft het hoofddoel van het communisme de wereldheerschappij, niet veran derd, en daarom is elke verslapping in de NAVO uit den boze en zal zich wreken. Mr. Luns opende dinsdag de eerste zitting in de Ridderzaal. De minister van justitie heeft elke demonstratie verboden, die vooral worden op touw gezet door de „Women Strike for Peace". Na een onderhoud van de Wo men organisatie en de belofte dat zij geen demonstraties of orde-ver- storingen zouden houden en zich stipt aan de politie maatregelen zullen houden, is het verbod van niet toelating door de minister in getrokken. Kleren maken de man Mannen kopen bij EXCLUSIEVE HERENKLEDING WAALWUX Grotestraat 192 Tal. 2507 Niet alleen in ons land, maar ook elders in de wereld raken de si garen steeds meer in trek. Uit ge gevens van het Economisch Insti tuut voor het Midden- en Klein bedrijf blijkt, dat de kleinhandel- geldomzet speciaal van sigaren in ons land over de eerste twee maan den van dit jaar met 23 procent is gestegen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Deze voor de sigarenindustrie -gunstige ontwikkeling staat overi- gens niet op zichzelf, want ook in diverse andere landen, waar de si garen een belangrijke plaats inne men onder rookartikelen is het si- garenverbruik de laatste tijd be langrijk gestegen. Dit is met name het geval in de Verenigde Staten, België, Denemarken, Zweden en West-Duitsland. De Nederlandse sigarenindustrie profiteert ook van deze ontwikke ling elders in de vorm van grote re exportorders. De officiële Ne derlandse uitvoerstatistieken over januari en februari van het vorige jaar vermeldden een totaal export cijfer van 67.4 miljoen stuks grote en kleine sigaren. In dezelfde pe riode van dit jaar werden 76.3 mil joen sigaren en sigaartjes geëx porteerd, rond negen miljoen stuks ofwel 13.2 procent meer. Bij Rarbari in Oost-Pakistan zijn zondag 63 mensen verdronken door dat een veerboot op de rivier de Padma door een wervelwind kap seisde. Dertien opvarenden wisten zwemmend de kant te bereiken. Op 15 augustus a.s. hoopt Kardi naal Alfrink zijn 40-jarig priester feest te vieren, terwijl in januari 1.1. het feit in alle stilte werd her dacht van zijn 1214-jarig bisschops ambt. Het aartsbisdom Utrecht hoopt'n fonds te stichten, nl. een Kardinaal Alfrink-fonds, waaruit men zal kunnen putten voor de leken die bereid zijn zich persoonlijk en hun talenten voor het missiewerk be schikbaar te stellen. De kardinaal zal op een nader te bepalen dag recipiëren. Het oorlogsmuseum te Overloon is zaterdag verrijkt met een belang rijke aanwinst: de motorvlet „Yvet- te", waarmee 21 jaar geleden vijf Nederlanders uit bezet gebied naar Engeland ontkwamen. Oud-Enge landvaarders droegen de vlet over aan het Stichtingsbestuur van het oorlogsmuseum. Mevrouw Yvette Bartleman-Sanders destijds de enige vrouwelijke opvarende van de naar haar genoemde vlet „onthulde" het vaartuigje in het bijzijn van de vier andere ex-vluch telingen. Dit waren haar echtge noot en de heren J. Louwerse, H. Kaars Sijpesteyn en H. Meyer. De vlet is het enige scheepje van Engelandvaarders, dat de oorlog heeft overleefd en dat nog 72 En gelandvaarders heeft vervoerd. Tijdens de oorlog heeft het nog dienst gedaan bij de Engelse ma rine; daarna werd het door de vijf vluchtelingen naar Nederland te ruggebracht. Het ANP en de Nederlandse Ra dio-Unie hebben besloten, in het komende zomerseizoen op weekda gen (maandag tot en met zaterdag) zeer korte nieuwsuitzendingen te geven 's ochtends om elf uur en 's middags om vier uur. Het geldt hier een proef over één zender, in de programma's van AVRO, VARA en VPRO. BOMAANSLAGEN IN MADRID In Madrid zijn in de afgelopen da gen meero dan een dozijn bomaan slagen gepleegd. Er ontploften kleine kneedbommen in enkele luxueuze ho tels, er werden in de Calle del Sera- no drie bommetjes gegooid uit een hard rijdende auto, er ontplofte een bom in een loterij-kiosk recht tegen over de telefooncentrale, er werd een bom ontdekt tegen een krantenge bouw, en dinsdag precies op het mid daguur beschadigde een bom een auto die geparkeerd stond voor het ge bouw van de Amerikaanse ambassade. Enkele uren later werden de ambte naren van buitenlandse zaken opge schrikt door een explosie. Door al de ze bomaanslagen werden slechts twee mensen licht gewond; de aangerichtte schade was gering. Zoals bekend zal Het Brabants Orkest op dinsdag 19 mei, onder auspiciën van de Koninklijke Har monie Sophia's Vereeniging een j concert verzorgen. Het Brabants Orkest zal deze avond onder leiding staan van de gastdirigenten Anne de Vries en Sep Pijpers. Solistische medewerking wordt verleend door de solo-klarinettist van Het Bra bants Orkest Huib Steendijk. Solo-klarinettist: Huib Steendijk Huib Steendijk werd in 1928 ge boren. Hij kreeg zijn eerste mu- ziekonderricht van de klarinettist Klaas de Rook. Daarna studeerde hij aan het Koninklijk Conservato rium in Den Haag, waar hij het einddiploma met onderscheiding behaalde. Huib Steendijk is sedert 1 januari solo-klarinettist van Het Brabants Orkest, terwijl hij tevens deel uitmaakt van het bekende Brabants Blaaskwintet. Reeds ver scheidene malen trad hij als solist op met Het Brabants Orkest. De gastdirigent van Het Brabants Orkest voor deze avond, Anne de Vries, werd in 1931 in Leeuwarden geboren. Op 17-jarige leeftijd ging hij er toe over muziek te gaan stu deren en ontving hij zijn eerste al gemeen vormend muziekonderwijs aan de Leeuwarder muziekschool. In 1949 ging hij hobo en Engelse hoorn studeren aan het Haags Con servatorium bij de heer Jaap Sto- tijn. Tevens maakte hij toen deel uit van Het Frysk Orkest. Reeds in 1950 werd hij aangesteld als hobo ïst bij Het Brabants Orkest, sinds 1960 als solo-hoboïist. De tweede gastdirigent, Sef Pij pers, werd op 30 januari 1929 in Beek in Limburg geboren. Zijn mu zikale opleiding ontving hij aan het Stedelijk Muzieklyceum in Maastricht, waar hij van de heer Cardoux hoornles kreeg en (valn mevrouw Lymey zangonderricht. In april 1950 kwam hij als hoornist bij Het Brabants Orkest. Naast zijn werkzaamheden als hoornist zette hij zijn zangstudies voort bij me vrouw Dresden in Den Haag. Meer dere malen trad hij als zanger op met Het Brabants Orkest. Eerwaarde Heer Een van de vele proble men die bij onze discus sies op 't bedrijf te berde wordjen gebracht en die) vaak een bron van veel misverstand in 't bedrijf is en waardoor steeds op nieuw 't „sociale klimaat" bedorven wordt, is 't op vallend demonstreren van de „zelfzucht", het ken merk van de onvolwassen heid. Men neemt er de moeite niet voor, of liever men is er nooit toe geko men om volwassen te worden. Waardoor het dan eigenlijk moeilijk is om zich als volwassen mens te gedragen. Zo iemand is o.i. 'n werk nemer die de verworven van zo'n fabriek, zo'n baas en zo'n werk krijgt. Technische bekwaamheid wordt er van hen wel ver langd, maar geen „volwas senheid'. Gelukkig zijn er in 't be drijfsleven mensen te noemen die naast „zaken man" ook „mens" zijn. De mensen met een brede visie, die oog hebben voor de Wereld van vandaag, en bereid 'n flinke stap in die richting te doen. Er zijn er ook die nog aar zelen, die niet de eerste willen zijn. Ook hier zijn 't weer de enkelingen, die 't gehele klimaat infecteren. Gelukkig zijn er bedrij ven, waar ze op de eerste plaats „de mens" zien en is, dat 't niet alleen 'n kwes- 'n Oplossing voor 't een tie van leeftijd is. 'n Baby en ander zie ik in 't overleg, kun je wel Liga-koeken voe- Door te praten ènTE LUIS- ren, z'n papje en z'n natje geven, daarvan wordt hij wel lichamelijk volwassen. Maar deze volwassenheid TEREN naar elkaar groei je in volwassenheid. Op 't ogenblik zie je al op alle punten 'n grote aan- bedoelen we niet. Wanneer dacht voor t geheel van het is iemand echt geestelijk menselijk bestaan, volwassen t.o.v. zichzelf en Verschillende weten- z'n medemens? schappen ontdekken hun be- De beste omschrijving van perkte gezichtsheoek. volwassen zijn is misschien jn >n ziekenhuis gaan ze nog wel deze ik ben vol- jjeel meer rekening houden wassen als ik liefdevol om ga met de mensen, als ik be grijp dat de ene mens anders is dan de andere en - ten slotte - als ik er in kan ko- nemer uie ue verwuiven plaats „de mens" zien en - u» ir. u n vrijheden van de afdeling waar ze weten dat de boel men dat 'n bedrijf - en het bedrijf in gevaar „w p-,rcd is met eratis n si- en het bedrijf in gevaar niet gered met gratis tuatie >n regeling, niet brengt, door er misbruik werkkleding en 'n kop kof- Bij vliegrampen in de Philippij- nen, de Verenigde Staten, Engeland en Spanje zijn maandag zeker 77 mensen omgekomen. Gevreesd wordt voor de levens van nog 54 personen. De eerste vlieg ramp vond maandag plaats nabij de hoofdstad van Manilla, toen 'n Amerikaans vliegtuig neerstortte, tengevolge waarvan 75 personen om het leven kwamen. 71 inzitten den kwamen direct bij de ramp om, een passagier van een taxi waar het vliegtuig tegenop vloog werd gedood en later overleden nog drie overlevenden in het zie kenhuis. Er waren in totaal 83 personen aan boord van het toe stel dat uit Hawaii kwam. Gastdirigent: Sef Pijpers Tegenwoordig vindt Sef Pijpers geen gelegenheid meer zich naast zijn werkzaamheden als hoornist aan de zang te wijden. Sinds hij in zijn geboortedorp het harmonie concours dirigeerde, heeft hij zich zelfstandig ontwikkeld tot een van de bekendste dirigenten van har monie- en fanfarecorpsen in Ne derland. Hij behaalde diverse landskampioenschappen met ver schillende corpsen. Hein Jordans geeft de heer Pijpers bij de or kestdirectie technische raadgevin gen. Sef Pijpers heeft reeds meer dere malen Het Brabants Orkest gedirigeerd. In 1963 volgde hij 'n dirigentencursus van de Neder landse Radio Unie. PROGRAMMA Het programma dat Het Brabants Orkest dinsdagavond 19 mei ten gehore zal brengen omvat de vol gende werken: 1. Tsjaikowski Capricco Italien, dirigent Anne de Vries. 2. Mozart Klarinetconcert, diri gent Sef Pijpers, gespeeld door de solo-klarinettist van Het Brabants Orkest, Huib Steendijk. Pauze 3. Dvorak Symfonie opus 70 no. 7 (vroeger no. 2) dirigent Sef Pijpers. van te maken. Of hij die om financiële redenen weigert zijn collega als medemens te aanvaarden Zo een demonstreert zelf zucht, onvoldaanheid. Maar ook onder chefs zijn vele onvolwassenen niet alleen onder werkne mers. De mensen van middel bare leeftijd onder ons kennen allen wel de chef of de bedrijfsleider die, af gezien van de technische kwaliteiten, de zelfzucht als het ware uitdragen, waar fie te verschaffen. En die bij 't berekenen van de kostprijs niet al leen de factor „loon", maar tevens ook i „de mens" bij in calculeren^ zodat de een minder en de ander meer tijd nodig heeft en daarmee loon te kort komt. Maar er zijn er ook die zich geen vragen stellen. Die sociaal niet te bena deren zijn. Die zeggen „baas in eigen huis te wil len blijven". Die geen medezeggen- in één nacht verbeterd kan zijn. Als je van dat laatste zoudt menen dat 't wèl kan, dan geloof je nog aan ka- drijfskxjen inz(en dat bouters die s nachts werken >n bedrijf niet iouter vdgens en s morgens is alles opge- met de „geestelijke achter grond" van de patiënt. In de gevangenis krijgen ze aandacht voor de MENS die de bepaalde misdaad be dreef. De kerkelijke leiders zelfs gaan luisteren naar de gelo vigen. En ook 't be- knapt! Het is zeker waar wat de briefsteller zegt in 't be drijfsleven is er nog heel veel onvolwassenheid. Dat is niet te verwonde ren. Hoeveel jaren bestaat er nog maar in onze streken economische wetmatighe den verloopt. Men ziet in dat de mensen alleen dan pas op de juiste wijze in 't bedrijf worden ingeschakeld, als 't bedrijf er is voor de mensen. Nou is de moeilijkheid het ware uitdragen, waar- Die geen medezeggen- er nog maar in onze sirenen VTJSJMFAJ „ra. door 't niet prettig is om schap wil aanvaarden.Die echt bedrijfsleven? In de p. onder hem te moeten le- schermt met woorden als ecbte zin van 't woord pas ten en om communicatie- „plicht" en „verantwoor- stoornis op te heffen is delijkheid", die extra ac- n goede honderd jaar volwassenheid nodig. tiviteit verlangt, die een Ik betrap er me zelf ook beroep doet, maar er wei- vaak op, maar de fout van Hoeveel bedrijf sraden nig tegenover plaatst. Die de progressieven is> dat ze functionneren niet, omdat er pecteert?WOgene te vlug alles in orde willen helaas te veel onmon- Deze laatsten zijn wel hebben. (Kabouters bestaan ven en werken Ik bedoel hen, die altijd 'n geringschattende, maar nooit eens 'n waarderen de opmerking hebben. Die in de afdeling alleen maar gehaat en geduld worden. Die tegenover protest al tijd „rancune" plaatsen). Hij, met wie geen gesprek te voeren isDie altijd; door de mond van de baas spreekt en die geen standpunt inneemt. Die altijd voor de baas en maar zelden rechtvaardig is. Die kruipt voor wat; boven en vertrapt wat beneden hem geplaatst is. Hij, die veel leed veroor zaakt Die de jeugd zijn zijn „zakenman", maar geen volwassen mensen. P.S. Aalmoezenier, naar aan leiding van ons gesprek, meende ik als onderwerp „de onvolwassenheid' te moeten nemen, daar ik vind, dat deze tekortko ming een opvallend spoor van teleurstelling en ver nieling achterlaat. Voor zo ver de brief. De geachte inzender wil er niet 0 De oplossing is niet zo In 'n groepsgesprek van eenvoudig, het bedrijf sapostolaat zei „Langzaamheid past gro- laatst 'n werknemer „het te zaken schreef Vondel, kan bijna niet goed komen, Overigens moeten we al- immers, wij willen zo veel tijd wel bedenken dat we mogelijk geld, en zo weinig waakzaam moeten zijn het mogelijk werken, terwijl de is later dan ge denkt. Vol- baas zo veel mogelijk pro ductie wil zien en zo wei nig mogelijk wil uitbetalen. Inderdaad, botsingen zul wassen zijn is liefhebben. Maar liefhebben houdt in rechtvaardig zijn. En recht vaardig zijn is 'n zich ver zien. Die hem dwingt in het gareel te lopen. Die hun protest daaren tegen altijd als ,,'n grote mond" en hun verminder de prestaties als „gebrek aan vlijt" uitlegt. Die er aan meewerkt, dat de voor de groei? En, vergeten we nooit, door de bepaalde kijk van vroeger, hebben we nu toch maar 'n bloeiend leven in welvaart. Dat nog heel veel voor verbetering vatbaar is. Tel. 3716. vaardig was, is 't misschien nu niet meer. idealen en de lust in het Ue geachte mzenaer wu - - werk ontneemt. >t moeiHjf, hegrip van „vol- *en er we' tang blijven, maar leggend en groeiend begrip. Die achter hun uitgela- ;s dat juist niet 'n voorwaar- Wat tien jaar geleden recht- tenheid niet kan of wil wassen zijn uu ae aoenen - gedaan hebben. Het volwas sen zijn, speciaal van de me dewerker, de chef en van de directeur. - Wat volwassen zijn is, wanneer ie volwassen bent, me er aan mcewcmi, uai J de jeugdige schoon genoeg is moeilijk te zeggen. Zeker Bedrijfsaalmoezenier. M. JANSSEN, Markt 8.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1