waalwijksG en LanqstRaatse couRAnt Werkgelegenheidniveau zal ook in de schoenindustrie de komende jaren gehandhaafd kunnen worden Jampe Gemeenteraad Waspik Tilburg Drie factoren Totstandkoming van de E.E.G. Lekker... die zachte echte Virginia AMATEUR 1 vragen brillen van OOK MET FILTER Niet alarmerend Tekort aan arbeidskrachten P. F. Scheeren en A. J. Wennekes namen afscheid van het Federatie-Bestuur ZOMERVAKBEURS VOOR KOFFERS EN LEDERWAREN CORFAM OP DE BEURS IN PIRMASENS Lekker... die zachte echte Virginia Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode Waspik Raamsdonk Lekker... die zachte echte Virginia OOK MET FILTER VRIJDAG 15 MEI 1964 85e JAARGANG No. 37 De tcho VAD het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieleri Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Opgericht 1873 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160 - 2621Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO" op de voet De vrees dat het huidige werkgelegenheidsniveau in de schoenindustrie niet zal kunnen worden gehandhaafd is ongegrond. Dit staat te lezen in het maandbericht over april 1964, dat mede dank zij de samenwerking die er is ontstaan op het gebied van public rela tions tussen de secretariaten van de Federatie Nederlandse Wolindu strie (Fenewol)de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten, de Nederlandse Katholieke Vereniging van Werkgevers in de Textielnij verheid en de Vereniging van Tilburgse Fabrikanten van Wollen Stof fen, tot stand is gekomen. Het zal voor iedereen duidelijk zijn, dat er veel aan gelegen is dat het pessimisme, wat betreft het toekomstige werkgelegenheidsniveau in de schoenindustrie, niet de overhand krijgt. In de Nederlandse schoenindustrie wordt de economische situatie van 't ogenblik gekenmerkt door drie be langrijke factoren. Dat is allereerst de grote stijging van de vraag naar schoenen, vervol gens de ontwikkeling van de interna tionale handel en ten slotte de schaarste aan arbeidskrachten. Zoals wij nog niet zo lang geleden schreven steeg de schoenenconsump tie de laatste tien jaar met 96 De oorzaken daarvan blijken te zijn: de welvaartsstijging (73%), de bevolkingsgroei 17 en de rela tieve prijsdaling 10 Aangenomen wordt dat de eerst komende jaren de vraagstijging van 8 tot 10 per jaar zal blijven door gaan. Deze vraagstijging kan onmo gelijk geheel worden opgevangen door de produktiviteitsstijging, die slechts op gemiddeld 4 per jaar wordt geraamd. De Nederlandse Schoenindustrie zon aan de totale vraag kunnen vol doen, wanneer over voldoende ar beidskrachten kon worden beschikt. Het resterende deel van de vraag wordt momenteel nog opgevangen door de import. Tot de komst van de E.E.G. (1957 was de economische situatie in de schoenindustrie zodanig, dat elk schoenproducerend land zijn eigen behoefte aan schoenen kon dekken, terwijl nog enige algemene arbeids- Een Nijmeegse jongeman, die er getuige van was dat 'n wiel- rijdster bij een stoplicht even in aanraking kwam met een brom fiets, greep streng in "Kom eens eventjes hier", gebaarde hij naar de twintigjarige wiel- rijdster. De vrouw gehoor zaamde, waarna de jongeman haar fiets nauwlettend onder zocht en haar personalia no teerde. "Deze boete komt u op één gulden te staan. U mag ook gireren, maar dan wordt het vijf gulden", sprak hij. De wielrijdster had een bil jet van tien gulden bij zich en was verheugd over de service van de verbalisant, die aan bood het geld te gaan wisse len. Toen hij niet terugkeerde, ging zij haar beklag doen op het hoofdbureau. Aan de hand van het signalement kon de identiteit van de jonge dienst klopper spoedig worden vast gesteld. Het was een vijftien jarige knaap die voor eigen re kening werkte. reserve aanwezig bleef. Na 1957 ontstond o.a. door de afschaffing van de verschillende barrières een krach tige internationale uitwisseling van de handel in schoenen. Op dat moment is Italië zichzelf als schoenenland gaan ontdekken met als gevolg, dat het een dominerende positie in de in ternationale handel is gaan innemen en zijn export, ook naar de E.E.G.- landen steeds is toegenomen. De Italiaanse produktie die in '57 47,7 miljoen paar schoenen bedroeg, steeg in 1962 tot 88,0 miljoen paar; de export liep van 1957 tot 1962 op van 12 van de produktie tot 38 In 1962 werd 33 door Italië geëxporteerd naar de E.E.G.-landen, 23 naar de E.F.T.A.-landen en 35 naar de U.S.A. Ofschoon de penetratie van met name Italië op de Nederlandse markt vrij aanzienlijk is, moet ze niet als alarmerend worden beschouwd, om dat Italië in Nederland niet sterker dan in andere landen vaste voet kreeg. Toch blijft voor de Nederland se schoenindustrie de noodzaak be staan om zich toe te leggen op de ver vaardiging van produkten die voor een grotere markt dan Nederland ge schikt zijn. De activiteiten van de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten zijn steeds ook op bevordering van de ex port gericht geweest, j In dit verband heeft de Federatie contact gezocht met de Centrale Ka- j mer van Handelsbevordering in Den OPTICIËN WAALWIJK Haag. Een eerste resultaat was een hotelactie in Parijs, waarbij in een ho tel - ter kennismaking met het Ne derlandse produkt schoenen wer den geshowd en waaraan een vijftien tal schoenfabrikanten deelnamen. Nog belangrijker is het feit, dat de Centrale Kamer een program van ex portactiviteiten t.b.v. de schoenindu strie heeft ontworpen dat voldoende soepel is om in overleg met de Fede ratie en in samenwerking met geïnte resseerde fabrikanten aan de bestaan de behoeften te worden aangepast en, naar verwacht wordt, tot de gewenste resultaten zal leiden. De Nederlandse schoenindustrie heeft een tekort aan arbeidskrachten. In tal van andere bedrijven kampt men evenzeer met een tekort. De pro- duktiestijging in de schoenindustrie heeft gemiddeld gelijke tred kunnen houden met die in de totale landelij ke industrie. Daardoor is ook de be loning van de werknemers in de schoenindustrie niet achtergebleven bij de algemene tred. Ook de afzet- kansen kunnen moeilijk oorzaak zijn voor de onvoldoende toenemende per soneelsbezetting, omdat de ook in de toekomst nog verder stijgende vraag, die afzetkansen nog verruimen zal. De expansie van de Italiaanse schoen industrie in het algemeen en die van zijn export in het bijzonder zal in de komende jaren zeker niet die stij ging vertonen als dat de afgelopen jaren is gebeurd, omdat ook dan de arbeidsreserve langzaam uitgeput be gint te raken. In 1957 beliep de ar beidsreserve in Italië IV2 miljoen mensen, in 1963 nog slechts een half miljoen. Tijdens een korte bijeenkomst heb ben de heren P. F. Scheeren, direc teur van de Robinson-schoenfabrie- ken in Nijmegen, en A. J. Wennekes, firmant van A. J. Wennekes-schoen fabriek in Kaatsheuvel, afscheid ge nomen van het Federatiebestuur van de Nederlandse Schoenfabrikanten. De heer Scheeren, 68 jaar oud, werd in 1938 lid van het bestuur van de Federatie v. Nederlandse Schoen fabrikanten. In 1940 volgde zijn benoeming tot lid van het dagelijks bestuur, terwijl hij in 1946 werd be noemd tot ondervoorzitter. In 1959 nam de heer Scheeren de voorzitters functie op zich, terwijl hij in 1961 werd aangesteld als lid van het presi dium. De heer Scheeren heeft van het Federatie-bestuur, in verband met zijn hoge leeftijd afscheid genomen. De heer A. J. Wennekes, die om gezondheidsredenen onlangs zijn be drijf heeft opgeheven, werd in 1936 bestuurslid en in 1938 lid van het dagelijks bestuur. De heer Wennekes genoot in Kaatsheuvel bij de plaatse lijke schoenfabrikanten grote waar dering. Zowel de heer Scheeren als de heer Wennekes werden toegesproken door de heer F. J. M. Mannaerts, momen teel voorzitter van de federatie. De heer Wennekes kreeg namens het Fe deratie-bestuur een camera aangebo den en de heer Scheepers namens de Federatie een eeuwig lopende klok. Beide heren werden in het verle den reeds door wereldlijke en kerke lijke overheid voor hun vele ver diensten geëerd. Voor de derde maal zal in de jaar beursgebouwen aan het Vredenburg in Utrecht de zomervakbeurs voor koffers en lederwaren worden gehou den en wel van dinsdag 23 tot en met vrijdag 26 juni aanstaande. Aan deze vakbeurs nemen 110 fa brikanten en importeurs deel. Zij zul len op een netto expositie-oppervlak te van 2100 vierkante meter hun al lernieuwste collecties tonen, zoals koffers, damestassen van leer, plas tic en fantasiemateriaal, aktentassen, reis- en weekendtassen, boodschap pentassen, kleinlederwaren en derge lijke. De artikelen die worden geëxpo seerd zijn zowel van Nederlandse als van buitenlands fabrikaat, onder meer door rechtstreekse deelname uit Bel gië, Duitsland en Frankrijk. Het accent op de komende zomer vakbeurs voor koffers en lederwaren zal komen te liggen - vooral wat de damestassen betreft - op de mode voor het najaar en de winter. De beurs uit uitsluitend toeganke lijk voor de handel. Op de Internationale Schoen-, Le der- en Machinebeurs, die van 23 tot 28 mei a.s. te Pirmasens wordt ge houden, zullen de schoenen t.e zien zijn vervaardigd uit Corfam, het zgn. ademend plastic van Dupont de Ne mours. Er zullen zowel dames- als heren schoenen geëxposeerd worden in ver schillende variaties van dit materiaal, nl. zowel glad en geprent als suède- achtig. Het produktieproces van Corfam- schoenen zal op overzichtelijke wijze worden geïllustreerd. CREDIET VAN F 100.000 VOOR UITBAGGEREN HAVEN j Woensdagavond 1.1. heeft de raad j der Gemeente Waspik zich in een I spoedeisende vergadering verdiept in de materie betreffende het uit baggeren van de Kerkvaartse ha ven welke middels een voorstel van burgemeester en wethouders aan de orde kwam. Deze haven, waaraan belangrijke industrievesting, werd eerder uit gebaggerd in 1948 en 1956 maar heeft thans door de aanslibbing niet meer het vereiste peil. Vanzelfspre kend brengt dit moeilijkheden mee voor de scheepswerf van de firma Ruytenbergh en voor de andere hier gelegen bedrijven maar ook hef economisch belang der gemeen te wordt hierdoor geschaad. Vol gens de door de Ned. Heide Maat schappij opgestelde begroting en bestek zal met dit werk ongeveer f 100.000 gemoeid zijn, waarvoor dan rond 28000 m3 specie grond ge baggerd zal moeten worden. In '56 betaalde de gemeente f 80.400 voor het uitbaggeren van 22300 m3 spe- cie. De uitgave van een bedrag van een ton drukt beslist zwaar op het butget der gemeente maar zo zei de heer G. op de Weegh bij de be- worden gehaald zodat het zeer wel mogelijk is zand in depót te bren gen. Voor de nog uit te voeren werken in het uitbreidingsplan. Het voorstel vond bij de leden van de raad dan ook een enthousiast ont haal. Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 handeling van het voorstel, we die nen een algemeen belang. We moe ten het klimaat voor industrievesti ging gezond houden en verbeteren. We moeten dit, aldus de spreker ook niet zien als een eenmalige uitgave maar als een investering op lange termijn. Zoals uit de toelichting viel te destilleren zullen de financiële lasten in deze nog enigszins wor den verminderd omdat met name de firma Storimans f 10.000 wil bijdragen als haar industrieterrein met een deel der specie kan wor den opgehoogd, terwijl ook de fa. Ruytenbergh bereid is te participe- j ren in de kosten. Bovendien is ter verhoging van de nieuw aan te leg- gen weg ter ontsluiting van het in- I dustrieterrein rond 2500 m2 zand I nodig zodat met het uitbaggeren der haven nog eens f 2700.- op dit werk kan worden uitgespaard. PROEFBAGGEREN De N.V. Aannmemings Maat schappij v/h J. Prins- van Wijn gaarden uit Hattum heeft haar diensten aangeboden om een week proef 'te baggeren. De firma vraagt voor een 50-urige werkweek voor Baggermolen, werkschip, motorvlet arbeidsloon 6 man bedienings personeel met uitvoerder) f 7000.- per week. In een week zal dan naar schatting 2500 m3 specie en zand gebagerd kunnen worden. Voor het crediet van f 100.000 kan dus indien nodig 13 weken worden gebaggerd, kosten van keerwallen en onvoor ziene uitgaven meegerekend. Dit zou betekenen dat rond 23500 m3 specie uit de haven zou kunnen FANCY-FAIR HARMONIE In aanwezigheid van een groot aantal genodigden opende de voor- Harmonie „Volksvlijt en Volksver- zitter van de Waspikse Koninklijke maak" de heer P. Brokx in de zaal Van der Schoot een groots opgezet- Fancy-Fair. Het vlagvertoon buiten in de tuinen langs de Raadhuisstr. en de vrolijke muziek welke hier klonk gaven al iets van de sfeer en de gezelilgheid rondom de vele at tractieve stands en de bar, die op het toneel was ingericht, weer. Het fancy-fair werd opgezet en georganiseerd door een aantal da mes van de bestuursleden van de harmonie die kennelijk onder de indruk waren gekomen van de fi nanciële zorgen waarmee hun echt genoten en bestuurderen van het Waspikse muziekcorps regelmatig werden geconfronteerd. Hoe dan ook, bepaalde plannen en suggesties zijn geworden tot 'n groots fancy-fair waaraan tijd, moeite noch geld zijn gespaard. Het zag er in de zaal alles even fleurig en feestelijk uit en het bedrag dat b.v voor de prijzen van het rad van avontuur waren uitgetrokken moet wel bijzonder hoog zijn geweest. j De organisatricen o.l.v. mevrouw Brokx-van Steenhoven, presidente, en mevr. Rombouts-Vaarten als secretaresse, hebben niet willen volstaan met enkele blikvangers maar werkelijk met zorg hun keu ze bepaald en bij de aankoop niet op enkele tientjes gekeken. Aan de fancy-fair was tevens 'n kindertekenwedstrijd verbonden waarvan zondag om 5 en 8 uur de uitslag bekend werd gemaakt. HOGE KOSTEN Als we enkele cijfers mogen noe men dan zal het spoedig duidelijk zijn dat er veel geld nodig is om een harmonie in het leven te hou den. Aan instrumenten en unifor men werd het afgelopen jaar uitge geven f 26.000.-. De vaste kosten die elk jaar terugkeren zijn maar liefst f 7000.- per jaar. Het gehele corps telt dan ook 50 personen. Ruim 40 muzikanten met een tien tal leerlingen in opleiding. De be ginners behoeven straks allen weer een instrument en een costuum terwijl de kosten voor opleiding aan de muziekschool te Waalwijk niet gering zijn. Geen wonder dat het initiatief van het damescomité een fancy-fair te houden door het bestuur bijzonder werd gewaar deerd en dankbaar aanvaard. MEDISCHE DIENST. De medische dienst in Waspik en Capelle is het a.s. weekeinde als volgt: zaterdag 16 mei dokter Wijffels Waspik tel. 250; zon dag 17 mei, le Pinksterdag, dokter Ger- lach Capelle, tel. 350; maandag 18 mei, 2e Pinksterdag, dokter Wijffels. KERKDIENSTEN. Ned. Herv. Kerk, zondag 17 mei, le Pink sterdag, 9.30 uur de heer J. van Galen uit Arnhem; 18.30 uur Ds. A. Schipper uit Doeveren. WIJKVERPLEEGSTER. De wijkverpleegster van de Kruisvereni ging, mej. C. Wahl, Vaartje 106, is met in gang van heden telefonisch te bereiken onder no. 603. PRIJSUITREIKING In café De Anjer van de heer Th. v. d. Broek vondi onder een overweldigende be langstelling deprijsuitreiking plaats van de Waspikse Biljartbond. Ter omlijsting van dit gebeuren speelden de als 4e geklasseerde leden van elke vereniging onderling een competitie. Hierbij overwon B. Damen in de finale-partij F. Kuyten. De voorzitter de heer v. d. Broek dankte bij de afsluiting van de competitie alle verenigingen voor de sportieve strijd die zij onder elkaar streden en feliciteerde de kampioenen van Altijd Raak, gevestigd in café De Statie. Deze vereniging legde niet alleen beslag op de kampioenstitel, maar het 2e team van deze club wist zich bovendien op de 2e plaats van de eindrangschikking te handhaven. Dubbel feest dus in De Statie, waar de kas telein een extra vaatje voor zijn rekening aansloeg. Een bijzonder dankwoordje richt te de heer Van den Broek nog tot de heren B. v. Erp, Chr. Geerling en C. v. Dongen, resp. comp-leider, secretaris en penningm. van de bond, voor 't verrichte werk. Ook de kasteleins die voor een keur van prijzen zorgden, werden spontaan dank gezegd. Het oudste lid van de bond de heer v. Dongen, 75 jaar, en actief lid van WK uit 's-Gra- venmoer, reikte onder applaus de wissel beker uit aan Altijd Raak. BIJEENKOMST MIDDENSTAND In de zaal van hotel v. d. Schoot verwel komde de voorzitter van de Waspikse Mid denstandsvereniging de heer J. Dekkers een redelijk aantal leden voor een vergadering. De huishoudelijke vergadering behelsde o.m. een bespreking van een te maken excursie en een bestuursverkiezing. In de vacature v. d. Schoot werd gekozen de heer J. van Hooren. Het verdere deel van de avond had een instructief karakter. De heer Engelhart uit Den Haag sprak over het werk van San tos, terwijl Dr. N. H. L. v. d. Heuvel een inleiding hield over het actuele onderwerp "Verticale prijsbinding". Deze materie èn de wijze waarop deze werd gepresenteerd, duidelijk, onderhoudend, had de belangstel ling van de middenstanders. KYNOLOGISCH SUCCES. Op de internationale tentoonstelling te Utrecht haalde de heer C. Godefroy met zijn pekingeesje Anor's Home Boyke, in de kwalificatie "uitmuntend" wederom de gou den medaille. Dit jaar zal de heer Godefroy met zijn pekingeesje ook nog deelnemen aan de in ternationale tentoonstelling in Den Haag en in november voor de grote Winnersten toonstelling te Amsterdam. MEIFEESTEN IN BELGIË. Een drietal drumbands en muziekcorpsen uit 't westelijk gedeelte van de Langstraat hebben zondag een belangrijk aandeel ge had in het slagen van de finale van de mei feesten die in de voorbije week werden ge houden in Farciennes, een van de voorste den van Charleroi. Om 2 uur 's middags startte vanaf het marktplein een cavalcade waarin de schooldrumband De Juweeltjes uit Geertruidenberg, de seniorenband van Kindervreugde uit Raa*msdonksveer en de Raamsdonkse Harmonie St. Bavo meetrok ken. Ofschoon tijdens het trekken van de tocht de belangstelling niet overgroot was, vielen de prestaties van de drie corpsen bij het publiek zeer in de smaak. Omstreeks 7 uur was men weer terug op het .markt plein, waar het publiek nu rijen dik rond 't erepodium stond, voor het bijwonen van de show van de diverse deelnemende corpsen. De prestaties van de drie Nederlandse corpsen werden door de vele toeschouwers met een daverend applaus beloond.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5