wAAlwi]kse en lAnqstRAAtse couRAnt Verbouwing wijkgebouw Het Groene Kruis in Mr. van Coothstraat gaat niet door Vauxhall's ster is nog steeds rijzende! Kennedy penningen BKM Raad van Vlijmen stemde in met voorgestelde continuplan Woningbouw een flexible overhaler en een opzoler In Holland siaat een huis weer in Den Bosch Bestuur wil dépendance stichten in Baardwijk in uw uiterlijk Stassar Waalwijk KLEDING-VERHUUR Bossche kleding-service C.V. Handwerkschoenfabriek Anton van Bladel ook ongeschoolden VRIJDAG 15 MEI 1964 85e JAARGANG No. 37 De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. <1.00 -j- 5 ct. inc.k.) 1V 08 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) r d.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Waalwijk Grotestraat 205, Bureaux: Opgericht 1878 Telegram-adres: „ECHO Vrij hoge bouwkosten en de steeds verder gaande stijging hiervan in de laatste maanden, hebben het bestuur van de Vereniging "Het Groene Kruis" doen besluiten voorlopig van de verbouwing van het Wijkge bouw in de Mr. van Coothstraat af te zien. Dit werd bekend gemaakt tijdens de algemene ledenvergadering die dinsdagavond in het Willem van Oranje college is gehouden. Tijdens de algemene ledenvergadering van 6 maart 1963 werd het be stuur gemachtigd tot het realiseren van de bestaande plannen. Voor het beter functioneren van de consultatiebureau s voor zuigelingen 'en kleuters zoekt het bestuur naar een meer eenvoudige oplossing. Ge dacht wordt aan de mogelijkheid van het stichten van een dépendance in Baardwijk, in het pas gereedgekomen hervormingscentrum van de Ned. Herv. Kerk in dit stadsdeel. In het verleden is herhaaldelijk ge bleken dat de ligging van het wijkge- bow in de Mr. van Coothstraat voor vele moeders, die in het nieuwe en zich steeds verder uitbreidende stads deel Baardwijk wonen, niet erg gun stig is voor wat betreft het bezoek aan de kleuter- en zuigelingenbu- reau's. Wanneer deze dépendance eenmaal tot stand is gekomen, wil men het zo trachten te regelen dat de moeders uit Waalwijk-west en het westelijk deel van Waalwijk-Centrum naar het wijkgebouw in de Mr. van Coothstraat komen, terwijl de dépen dance in Baardwijk dan open kan staan voor de moeders uit de overige delen van Waalwijk. De leiding van de kleuter- en zui- gelingen-bureau's berustte in het af gelopen jaar in handen van mevrouw Vonk. Mede door de langdurige win ter van 1962 - 1963 liepen deze bu reau's in het begin van 1963 iets te rug. In 1963 werd 24 maal consulta tie bureau gehouden voor zuigelin genzorg en 20 maal voor kleuterzorg. Het aantal in verzorging zijnde zui gelingen op de eerste dag van het ver slagjaar bedroeg 52. Het aantal inge schreven zuigelingen in 1963 bedroeg 66. Voor kleuters lagen deze cijfers resp. 217 en 39. TWEEDE ZUSTER In 'het jaar 1963 zijn geen verdere pogingen ondernomen voor het aan trekken van een tweede wijkverpleeg ster, omdat op een door het bestuur in 1962 ingediend verzoek door de Minister van Sociale Zaken afwij zend werd beschikt. De Geneeskundig inspecteur voor de Volksgezondheid in de Provincie Noord-Brabant zal het bestuur ervan in kennis stellen als de mogelijkheid tot het opnieuw indienen van een ver zoek weer openstaat. Voorzitter v. d. Hoven kon dinsdagavond meedelen dat inmiddels opnieuw een verzoek is ingediend. Door te drukke werkzaamheden als kinderarts heeft dokter Femandes in 1963 als medisch adviseur moeten be danken. Dokter de Blois heeft zich inmiddels bereid verklaard deze func tie op zich te willen nemen. TOENAME AANTAL LEDEN In het afgelopen verenigingsjaar zijn 40 nieuwe leden tot het Groene Kruis toegetreden. Op 31 december 1962 had de vereniging 720 leden. In de loop van 1963 vertrokken 13 leden, 3 leden kwamen te overlijden, terwijl 14 leden zonder opgaaf van reden bedankten. Een 8-tal leden vertrok naar het Bejaardentehuis "Samarja". Eind 1963 bedroeg het aantal leden derhalve 722. In het afgelopen verenigingsjaar werden geen cursussen gehouden. De belangstelling hiervoor bleek te ge ring. PRETTIGE SAMENWERKING Tijdens deze jaarvergadering werd voorts gewag gemaakt van de bijzon der prettige samenwerking met het Wit Gele Kruis in Waalwijk. Dit zelfde werd eveneens gezegd van de samenwerking met de Provinciale N. Brabantse Vereniging Het Groene Kruis in Breda. In het bijzonder werd hier benadrukt de samenwerking met de directeur en de andere medewer kers van het bureau van deze vereni ging. Ook de samenwerking met de schoolartsendienst en de plaatselijke huisartsen liet niets te wensen over. DRUK BEZET JAAR. De in dienst zijnde wijkverpleeg ster van het Groene Kruis kreeg ook in 1963 weer handen vol werk tever- richten. Zij legde o.m. 1900 verpleeg- zoeken af, het aantal door haar afge werkte prenatale zorg bedreg 58. 't Aantal bezoeken aan moeders voor hulp en voorlichting en 't aantal be zoeken aan moeders die geen bezoek brachten aan het consultatiebureau voor zuigelingen en kleuterzorg be droeg 310. TBC-gevallen 62, Geeste lijke Volksgezondheid 18, zorg voor lichamelijk gehandicapten 12, rheu- mabestrijding 54, bejaardenhuisbe zoek 24 en kankerbestrijding 6. De wijkverpleegster noteerde ver volgens nog 47 uren magazijnwerk, 40 uren bijbestraling en 56 uren ad ministratie. Zij assisteerde verder nog 48 maal bij inentingen en heeft in totaal 19 bezoeken gebracht aan ge- GOUDEN v.a. 37.50 zinnen, waarvan kinderen naar een vakantiekolonie zijn uitgezonden. Als waarnemend verpleegster trad op mevrouw van Mersbergen. VOORDELIG SALDO Het boekjaar 1963 leverde een voor delig saldo opvan 682,76. Het voor delig saldo kon worden bereikt door een doorgevoerde contributieverho ging in 1963. Aangezien het jaar 1962 'n nadelig saldo van 2.131.24 opleverde, resulteerde het saldo per 31 december 1963 eveneens ineen na delig saldo groot 1.448.48. De exploitatierekening wijkgebouw over 1963 kon worden afgesloten met een voordelig caldo van 1.410.53. Het voordelig saldo per 31 december 1962 bedroeg 7.816.41, zodat het voordelig saldo per 31 december '63 resulteerde in 9.226.94. VERKIEZINGEN Bij de benoeming van de kascom- missie werden de heren Wachtels v. d. Berg en Schimmel bij acclamatie herkozen. Eveneens bij acclamatie werden de heren v. d. Hoven, Hoogendoorn en Cové, die aan de beurt van aftreden waren, maar zich herkiesbaar had den gesteld, herkozen. Door het tussentijds aftreden van de heer A. v. Bezooijen, secretaris van Het Groene Kruis, was deze functie in het bestuur vacant. Door 't bestuur was de heer B. v. d. Mast, van Ber- ckenrode laan 47, bereid gevonden deze functie bij een eventuele ver kiezing - op zich te nemen. Omdat er vanuit de vergadering geen tegen- candidaten werden gesteld, werd de heer van der Mast als zodanig geko zen. Ook de heren P. C. Treffers en A. T. van Gent hadden tussentijds als be stuurslid bedankt. Als candidaat wer den door het bestuur voorgesteld me vrouw v. Boven, mevrouw Koster en de heren de Hoop en Walhout. Van de in totaal 37 stemmen, die werden uitgebracht, kreeg mevr. van Boven er 21 op haar naam, even als de heer de Hoop. Mevrouw Koster kreeg 13 stemmen en de heer Walhout 16; 1 stem werd op de heer Miooh uitgebracht en 2 blanco: Mevrouw v. Boven en de heer de Hoop werden dus als bestuurslid ge kozen. BRUIDSJAPONNEN, BRUIDSMEISJESJAPONNEN, enz. en een ruime sortering gelegenheidskleding voor heren, naar de laatste mode. Vughterstraat 205 Tel. 34580 (*a ^rtogeNBOSCH 0&'-' De gemeenteraad van Vlijmen heeft maandagavond tijdens de gehouden raadsvergadering ingestemd met het in samenwerking met de gemeenten Rosmalen en Vught opgezette continuplan voor de woningbouw, terwijl te vens de gevraagde voorschotten en deexploitatiebijdrage voor de woning- wetbouw aan de Stichting Woningbouw Vlijmen 1963 werden verleend. Tot slot besloot de raad over te gaan tot het aanvragen en het aanvaarden van het rijk van grond- en bouwvoorschotten en een bijdrage in de exploi tatie. De besluiten werden niet eerder genomen dan nadat de raad - op verzoek van enkele leden van de bouwcommissie zich in besloten ver gadering had teruggetrokken. De directe en dagelijkse confron tering met de woningnood in de ge meente Vlijmen is de reden, dat ook het gemeentebestuur zich heeft bera den op welke wijze in het kader van het door de regering gevoerde wo ningbouwbeleid door de gemeente kan worden getracht de woningpro- duktie en het aantal woningen op te voeren. Overleg en samenwerking met het Katholieke Instituut voor Volkshuis vesting en de gemeentebesturen van Vught en Rosmalen waarbij tevens werden ingeschakeld 'het Raadgevend bureau Ir. B. W. Berenschot N.V. en het Bouwbedrijf S. J. Pepping Zn. hebben er toe geleid dat een ar beidsbesparend continuplan voor de woningbouw in deze drie gemeenten te WAALWIJK vraagt voor haar afdeling kinderschoenen Aanmelden_r Wilhelminastraat 18/Hoek Irenestraat, Waalwijk is opgesteld, omvattend een totaal van 800 wonigen, waarvan in de ge meente Vlijmen 144 woningen, in de gemeente Rosmalen 156 en in de ge meente Vught 200 woningen zullen worden gerealiseerd. Het aantal van 144 woningen van de uit de contingenten 1964 (ged.) 1965 en 1966 aan de gemeente toe gewezen woningen (inclusief toesla gen) zal worden gerealiseerd in een tijdsbestek van 2 jaar. Het omvat 74 woningwetwoningen, 41 premie A.- woningen en 29 ongesubsidieerde wo ningen (vrije sector). Deze woningen zullen worden ge bouwd volgens een door de minister van Volkshuisvesting zgn. keuzeplan, terwijl het bouwplan is opgezet als een arbeidsbesparend plan. Wanneer het plan niet op deze wijze zou zijn opgezet, dan zouden in plaats van 144 woningen slechts 108 woningen in 3 jaar tijds tot stand kunnen worden gebracht. Het college van B. en W. koestert verder gerede verwachtingen, dat de gemeente Vlijmen in verband met de bevolkingsgroei, industriële ontwik keling, krotopruiming en andere fac toren, in aanmerking komt voor ver hoging van de voor 1964 bepaalde initiele contingenten. Het college vertrouwt er bovendien op dat samenwerking aan dit plan in verband met de woningnood een al leszins gerechtvaardigde toeslag op de zeer lage contingenten in de ver schillende factoren tot gevolg zal heb ben. Het college denkt hierbij met na me ook aan bouw in het kader van het eigen-woning bezit, tuinderswo ningen eenz. Omdat in dit continu plan premie- en vrije sectorwoningen zijn opgenomen was het noodzakelijk voor de bouw een woning-corporatie in te schakelen. Door verhoging van het uitvoerings- niveau zullen de premie en vrije sec torwoningen worden onderscheiden van de woningwetwoningen. De ho gere huur van de premiewoningen i.v. m. lagere overheidssubsidie op deze woningen in vergelijking tot de wo ningwetwoningen, zal dan door ver hoging van het woongerief voor de toekomstige huurder aanvaardbaar zijn. Het ligt niet in de bedoeling dat de Stichting Woningbouw Vlijmen 1963 de vrije sectorwoningen in ei gendom houdt. Gegadigden voor deze woningen worden in de gelegenheid gesteld met bemiddeling van het Ka tholiek Instituut voor Volkshuisves ting deze woningen te kopen. Op korte termijn zal de opzet fi nanciering etc. van de premie en vrije sectorwoningen nader door de Stich ting worden uitgewerkt. De raad zal t.z.t. een voorstel bereiken tot ver koop van de bouwgrond 'en tot het verleenen van 'n gemeentelijke garan tie op een door de Stichting te sluiten bouw van premiewoningen. De stichtingskosten van de 74 wo ningwetwoningen bedragen aan grondkosten 162.850 en aan bouw kosten 1.459.654. De huur van deze woningwetwo ningen wordt voorlopig geraamd op 16.20 per week. Hierbij moet wor den aangetekend dat, gezien de op zet van het plan keuzeplaneen extra toeslag van 3 per week wordt verleend tot een bepaalde inkomens grens. De raad hechtte verder goedkeu ring aan het voorstel tot het aangaan van een geldlening groot f 190.000.- Een boerderijbrand was er de oor zaak van dat de gemeenteraad iets later een aanvang nam dan op de con vocatie stond aangegeven. Weer een nieuwe fabriek die een investering zal opslokken van 30 MILJOEN POND (dus ruim 300 milj. gulden) Hoewel het aloude merk Vauxhall al ja ren voor de oorlog ook in ons land zijn vrienden telde, kon toch moeilijk worden beweerd dat het tot de grootste partners van General Motors behoorde. Wat waarlijk geen schande is, wanneer we bedenken, dat de andere Europese team genoot de reusachtige Opel Werke zijn, terwijl zelfs uit het Amerikaanse merken- pakket van GM enkele toch heus wel grote namen zijn verdwenen. En nog niet zo heel lang geledén ver keerde Vauxhall in een weinig florissante positie, dat duidelijk bleek bij exportmcei- lijkheden, toen men de teugel van zijn prijs politiek tijdelijk moest laten glippen. In die positie is de laatste jaren wel ver andering gekomen, waarschijnlijk onder in vloed van de hevig toegenomen belangstel ling van Amerika voor de Europese auto markt, maar zeker ook door de creatieve geest, die bij Vauxhall zo overtuigend is doorgebroken. Vauxhall is een merk, dat we ook hier te lande steeds meer zien verschijnen en dat zowel comfortabele zescilinders en spor tieve viercilinders als de tot succes geroepen kleine Viva omvat, de Britse neef van de Opel Kadett. Deze opbloei komt ook tot uiting in een sterke uitbreiding van het produktieappa- raat. Vandaar, dat in Ellismere Port, Ches hire, waar reeds de motoren voor Vauxhall en Bedford worden gemaakt, een nieuwe fabriek zal worden gesticht die een inves tering van 30 miljoen pond zal opslokken, over drie jaar zal moeten draaien en ruim 90.000 personenwagens per jaar dient bij te dragen in de produktie van het Vauxhall- concern, dat dan - Bedfordtrucks en -be stelwagens inbegrepen - een marktaandeel zal kunnen opeisen voor naar raming 452 duizend eenheden. Wanneer van Vauxhall wordt getuigd, dat de arbeidsverhoudingen er tot de beste be horen in de Britse automobielindustrie, be seft men, dat dit speciaal in het Verenigd Koninkrijk met zijn delicate vakverenigings- structuur en toezichthoudende shopstewards een enorm pluspunt betekent. Want een ontwerp kan nog zo perfect zijn en de be- werkingsapparatuur nog zo volmaakt (bijna hadden we geschrevennog zo elektro nisch), maar wanneer de toewijding bij de medewerkers ontbreekt, zal het resultaat in de praktijk lelijke tekortkomingen vertonen. Het zou overdreven zijn te beweren, dat die goede geest bij Vauxhall te danken is aan één man. Wel kan men verklaren, dat deze man op zijn hoge post de sfeer heeft weten te scheppen, waarin collegialiteit en verantwoordelijkheidsbesef zich kunnen ont plooien. Reeds van lang vóór zijn tijd, n.l. al 28 jaar, dateert bij Vauxhall het systeem van winstdeling voor alle werknemers. Aldus werd in totaal ca. 50 miljoen on der de employé's verdeeld. "Maar de hoofdzaak is", zegt Mr. Wil liam Swallow, voorzitter van de raad van bestuur en uitvoerend directeur van Vaux hall, "dat we proberen iedereen op de hoog te te houden van het wel en wee van de zaak, wat onze problemen zijn en zo meer. Uit zijn eigen tijd als werknemer in de produktieafdeling herinnert hij zich nog heel goed dat hij zich maar steeds afvroeg, wie toch wel al die VIP's, Verschrikkelijk In teressante Persoonlijkheden, waren, die op bezoek kwamen. Dat was ook zo geweest bij de A.C.-Delzo afdeling van General Mo- Uw ogen,"omljjst"dooreen VAN MAAREN- bril... sportlef, modieus, elegant of zakelijk, naar verkiezing. Keus uit honderden mo dellen; achter élk model de spreekwoor delijke VAN MAAREN-service... de service, waar U op (in)gesteld bent. BREDA N. Ginnekenstraat 23, tel. 38370 TILBURG Markt 32, tel. 25253 DEN BOSCH* EINDHOVENHELMOND VENLO tors, tot William Swallow daar 12 jaar ge leden tot algemeen directeur werd benoemd. Hij zorgde prompt, dat iedere maandag ochtend een lijstje van bezoekers op de aan- kondigingsborden verscheen, die in de ko mende week werden verwacht. Mr. Swallow is een grote en rustige man, een echte Yorkshire, waar hij 58 jaar ge leden werd geboren. Op 14-jarige leeftijd begon hij met de fabricage van textielma- chines en machinegereedschappen en stu deerde 's avonds techniek. In '27 kende het British Institute of Automobile Engineers hem het diploma toe, waarna William Swal low de automobielpraktijk binnenstapte. Bij de carrosseriebouwers Short Bros, Gil fort Motors en Pressed Steel deed hij een grote ervaring op als ontwerper, bouwde in de oorlog vliegboten en Stirling bommen werpers en trad in '47 toe tot de directie van General Motors. Zijn huidige functie bekleed hij nu bijna 3 jaar. "Elke Vaux hall- en Bedford-afnemer moet een tevre den afnemer zijn", is zijn devies en dat hij aan dit devies inhoud weet te geven toont de praktijk steeds duidelijker aan. De huishoudelijke voorlichtingstentoon stelling In Holland staat een huis, die vorig jaar voor de eerste maal aan de Hekellaan in Den Bosch is gehouden, heeft een zo gun stige nawerking gehad, dat het Organisatie bureau voor Beurzen en Tentoonstellingen (Orbeto) te Amsterdam op aandrang van talrijke bedrijven opnieuw naar Den Bosch komt. De tentoonstelling wordt gehouden van vrijdag 22 t.m. zondag 31 mei, weder om aan de Hekellaan. De oppervlakte is aanzienlijk groter en ook de variëteit der inzendingen is sterk uitgebreid. Alles over (aard) gas Tot de belangrijkste inzendingen behoort ongetwijfeld de uitgebreide voorlichtings stand van de Nederlandse Gasunie, waar de geïnteresseerde alles kan te weten komen over de mogelijkheden van de nieuwe warm tebron aardgas. De Gasunie komt uit in sa menwerking met de Gem. Electriciteitsbe- drijven te Den Bosch. Op haar beurt zal een aantal Bossche firma's de nieuwste warmte- en lichtapparatuur komen introduceren. Voor de eerste maal komen ook buiten landse ondernemingen met vakkundige voorlichting over hun nieuwste producten; de Unilever met vetten, Pilartz met Franse wijnen, een Franse firma met gaskeukens, Internatio Rotterdam met geraffineerde braadapparatuur. Verder komen er meube len, stoffering, woningtextiel en woningin richting in grote verscheidenheid van fabrie ken en producten, radio en televisie, een unieke Amsterdamse inzending van nog nauwelijks bekende verlichtingsapparatuur "voor de entourage" en electrisch schoor steenvegen. Shows, elke dag In Holland staat een huis biedt ditmaal naast dit alles nog; meer attracties dan ver leden jaar. Om er enkele te noemen een omvangrijk miniatuur spoorwegemplace ment, dagelijkse modeshows, verzorgd door V. D. en Pilarsky met kittige manne quins; dagelijks een brillenshow door de Bossche firma H. v. d. Ven, Rode Kruis- bloedtransfusie-demonstratie, een Doe het Zelf-stand, waar het publiek vrij in mag werken en - in tegenstelling tot vorig jaar in passende omgeving het beroemde, enige Vogelcircus ter wereld. Rode Kruis past op Uw kleintjes Voor de moeders maakt Orbeto het dit maal al heel aantrekkelijk, In Holland staat een Huis te bezoeken. Zij zullen de klein tjes op de tentoonstelling kunnen toever trouwen aan de lieve zorgen van Rode Kruis-zusters, die de kinderen naar harte lust laten plakken en schommelen, treintje spelen en tekenen, terwijl moeder rustig rondwandelt. De tentoonstelling trok vorig jaar tegen alle verwachting in bijna 30.000 bezoekers uit Den Bosch en verre omgeving. In Hol land staat een Huis was in de Brabantse hoofdstad dus met één slag populair. Nu zij zoveel meer te bieden heeft, zal zij ook dit maal ken. wel drommen belangstellenden trek- CUBAANSE GUERRILLA'S VALLEN FABRIEK AAN. Een groep Cubaanse verzetsstrijders heeft woensdag drie uur lang de haven van Puer to Pilon aan de Cubaanse zuidkust bezet en een grote suikerfabriek vernietigd. Het bericht komt van de Cubaanse bal lingenorganisatie in Miami (Florida). Na deze actie trokken de guerrillastrij ders zich weer in het heuvelland terug.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9