waalwrjkse en UnqstRAAtse couRAnt Voetgebreken voorkomen Duidelijk gedrag op de weg. Goedkoopste verzekering tegen verkeersonveiligheid Tl Morgen - vrijdagavond - finisht Olympia's Tour in Waalwijk Drie kwart van alle kleuters heeft ondeugdelijke voetjes! KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING voor 40-jarig dienstjubileum bij WINDSOR schoenfabrieken N:V. 1 Vr, -V-7 a |H™ (üitjzien ..VevtHOaad VA -éfaééktv STASSAR EEN TAAK VOOR OUDERS EN OPVOEDERS Op eigen benen In de wieg beginnen IS* Ontwikkeling van voetgewelf Mooi stap-voor-stap doen tot beter Onbekendheid geen excuus VRIJDAG 22 MEI 1965 85e JAARGANG No. 39 tcho vAn het Zuiöen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ 5ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Be leidster van een onzer modern ingerichte kleuterverblijven heeft onlangs meegedeeld, dat meer dan driekwart van alle kleuters ondeug delijke voetjes heeft! Dit is wliswaar een ontstellend feit, maar ge lukkig is hieraan nog wel iets te doen. Op deze leeftijd is immers Veelal nog herstel mogelijk. Zijn er eenmaal afwijkingen opgetre den, dan late men zich nooit door die of gene zo maar steunzolen aan praten: de huisarts is in dit geval de deskundige. Wanneer het te koud is voor blo te beentjes is de trappelzak daarom een uitkomst: de baby kan hierin naar hartelust met de beentjes spartelen, zonder dat de voetjes af koelen. De voeten van onze kinderen moeten wij niet veronachtzamen. Al spoedig moet een mens niet al leen figuurlijk, maar ook letterlijk op zijn eigen benen staan. Een heel leven lang moet hij op dat ene paar voeten ook nog vooruit zien te komen Veel te weinig moeders weten nog hoe goed het voor kleuters is om te spelen en rond te lopen op blote voetjes, vooral wanneer dat op natuurlijke bodem gebeurt. Bovendien kan men door het la ten maken van eenvoudige voet oefeningen het spier- en bandap paraat van het kindervoetje meer stevigheid geven, hetgeen voor de verdere voetontwikkeling van gro te betekenis is. Ook aan het uitzoeken van kleu terschoentjes dient de grootst mo gelijke zorg te worden besteed. Het gaat er daarbij niet om of ze „o-zo- snoezig" staan, maar men dient al lereerst te letten op doelmatigheid en deugdelijkheid. De zorg voor de kindervoeten dient eigenlijk al in de wieg te be ginnen. De zuigeling moet dan on belemmerd kunnen trappelen, liefst met de beentjes helemaal bloot. Tuig ook de allerkleinsten niet op als volwassen mensen met nauwsluitende kousjes en net-echte schoentjes. Dat staat nu wel grap pig, maar men bewijst er de kinde ren beslist geen dienst mee. In het koude jaargetijde kan men baby een paar wollen sokjes aan trekken, maar dat helpt meestal niet veel, want het kleintje zal net zo lang liggen wurmen tot het de ze voetbekleedsels heeft afgestroopt en uitgeschopt. Bij het wiegekind heeft het voet je een heel karakteristieke vorm: de tenen zijn naar verhouding bij zonder kort, de voetzool is min of meer driehoekig, het hieltje steekt nog niet naar achteren uit, 't voetje is nog niet gewelfd. Het voetgewelf, zoals we dat van de ouderen kennen, ontwikkelt zich pas als een kind gaat lopen. In de ze periode moet de moeder goed op letten, want reeds dan kan de ge vreesde platvoet ontstaan. Vooral bij heel dikke kinderen, waar verhouding te groot ge wicht op het voetje rust, dreigt dit gevaar voor platvoeten. Het is onder andere hierom dat het ver standiger is de peuter niet over matig te voeden. Nog steeds kunnen de genees kundigen kennis nemen van de veelverbreide misvatting, dat over matige dikte een kenmerkt zou zijn voor een even overmatig goede ge zondheid. Dat is een pertinente on waarheid: in iedere levensfase blijkt duidelijk het tegendeel. Voorts moet men van een klein tje niet teveel verlangen. Men dient er daarom van af te zien het kind voortdurend tot lopen aan te moedigen. Zodra de krachten daar voor toereikend zijn, worden dd eerste schreden zonder mankeren gezet. Wordt het lopen geforceerd, dan kan de relatieve overbelasting van de voet behalve de zojuist genoem de platvoeten ook nog andere voetgebreken ten gevolge hebben. 3 ZILVEREN JUBILARISSEN BIJ „DE AMSTEL" Maandagmorgen 25 mei zullen bij de N.V. Koninklijke Chroomleder fabriek „De Amsteli" een drietal zilveren jubilarissen worden gehul digd. Het zijn de heren A. J. van der Graaf, afkomstig uit Waalwijk en als schaver bij deze firma werk zaam, de heer A. Verhoofdstad eveneens uit Waalwijk. Hij bekleedt de functie van afdelingsbaas van de afwerkerij. Tot slot de heer M. v. d. Hoven, afdelingsbaas van de knipperij .De Heer v. d. Hoven is afkomstig uit Waspik. BUDÖEMEYER chemisch iemigcii c, ró te R t ra u i S* 3 V.'eia! 1 14 Vrijdag j.l. herdacht de heer C. van Eerstel uit 's-Gravenmoer de dag, waarop hij 40 jaar geleden als 14-jarige jongen in dienst trad bij Windsor. Practisch zijn gehele dienstperi- ode is de heer van Eersel werkzaam geweest als overledersnijder en in deze functie heeft hij zich doen kennen als een eerlijk, betrouwbaar en toegewijd man. Hiervan ge tuigde de oudste directeur in zijn toespraak tot de jubilaris, die met zijn echtgenote ontvangen werd in de feestelijk versierde directieka mer, alwaar de voltallige directie ter begroeting aanwezig was, als mede een broer van de heer van Eersel, die ook werkzaam is op dit bedrijf. Na overhandiging van een cadeau aan de jubilaris en bloemen aan z'n vrouw, deelde de loco-burgemees ter van 's-Gravenmoer, de hjeaflj K. de Geus, die vergezeld was van de gemeente-secretaris, de heer v. Rijswijk, mede, dat het H. M. de Koningin behaagd had, de heer van Eersel de eremedaille in brons, ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau, toe te kennen. Hij spelde hem deze op en betrok in z'n felici tatie, behalve de heer van Eersel en zijn vrouw, ook de directie van Windsor, die een zodanig werkkli maat heeft geschapen en nog schept dat er werknemers zijn, die 40 jaar en zelfs nog langer bij dit bedrijf werkzaam blijven. Voorts prees hij de jubilaris als een voorbeeldig in woner van de gemeente 's-Graven moer. Na een gezellig samenzijn werden alle werknemers in de gelegenheid gesteld hun gelukwensen aan te bieden en de heer Kimenai maakte, als lid van de ondernemingsraad, van deze gelegenheid gebruik een stoffelijk blijk van waardering na mens het gehele personeel aan te 'bieden. De jubilaris dankte tenslotte al le aanwezigen voor deze huldiging. VAN MAAREN-glazen met'n VAN MAAREN- montuur... Een bril waar een NAAM achter staat. Reeds vanaf f 9.25 krijgt U zo'n klasse-montuur met de volledige, spreek woordelijke VAN MAAREN-service. BREDA N. Ginnekenstraat 23, tel. 38370 TILBURG Markt 32, tel. 25253 DEN BOSCH* EINDHOVEN*HELMOND VENLO Links of rechts. De automobilist voor ons schijnt het zelf niet te weten. Rijdend op de as van de weg heeft hij alleen maar oog voor dat deel van de dubbele file, dat zich voor hem uit beweegt. Zijn enige zorg schijnt te zijn welke van di etwee files in dit ochtendspitsuur het snelst opschiet. En bij die file behoort hij dan. De beide achter hem voortkruipende files deren hem niet. De bestuurder van die auto's moeten maar raden wat de twijfe laar wil. Dan ineens neemt hij de beslissing, tenminste, dat den ken wij en dat denkt de bestuurder van de rechts naast ons rijdende auto. Meneer de twijfelaar sluit zich aan achter de linker file, die nu wat sneller lijkt op te schieten. De bestuurder naast ons meent nu rustig het gat in de rechter file te kunnen opvullen. Misgerekend. De twijfelaar ziet ineens de rechterfile als de voor hem meest ideale, om zo snel mogelijk zijn einddoel te bereiken. Hij schuift naar rechts, maar daar is nu geen ruimte meer. De botsing is onvermijdelijk. Het blijft deze keer bij blikschade en een versperde weg. Maar de twijfelaar is nu ineens zelfverzekerd geworden. „Meneer", zegt hij met veel bravour tegen de bestuurder van de andere wagen, „U was zwaar fout, u weet toch wel dat u niet rechts mag inhalen". „Duidelijk gedrag op de weg meneer" zegt even later de ter plaatse verschenen politieman. „Duidelijk gedrag had de schade aan deze beide auto's kunnen voorkomen"Vele tientallen auto mobilisten had ergernis en tijdverlies op dit drukke ochtenduur kunnen worden bespaard. Een vreemde stad of een vreemd land. Dat is geenszins een excuus voor een onduidelijk gedrag. Na tuurlijk, tijdens onze vakantierei zen worden we allemaal geconfron teerd met de twijfelgevallen, dat we niet weten of rechtuit of links af moeten. We zagen 'n wegwijzer te laat of helemaal niet en we la ten ons beinvloeden door mede-in zittenden. Twijfel bij uzelf inzake de te volgen route mag zich niet doorzetten in uw gedrag op de weg. De andere vakantiegangers willen hun reisdoel, net zoals U, graag vei lig bereiken en na de vakantie weer heelhuids huiswaarts keren. Denkt U daaraan als U ergens in Limburg of Munchen de weg niet meer weet. Zet de auto op een vei lige plaats langs de weg en zoek dan uit hoe er gereden moet wor den. Duidelijk gedrag wordt altijd van ons gevraagd. Een niet alleen als we rijden, van richting veranderen of gaan inhalen, maar ook als we stoppen. Denk aan de geparkeerde Eerste renners rond half zeven op het parcours verwacht Het zal er morgenavond g:aan spannen op het parcours Ambrosiusweg- Olympiaweg. De tiende na-oorlogse Olympia's Tour door Nederland belooft ook dit jaar weer een groots evenement te worden. Een groot aantal geselecteerde renners, gevormd door de beste amateurs uit Nederland, die in 10 ploegen meerijden, België, Polen, Zweden, Bulgarije, Denemarken en Engeland zullen iedere etappe opnieuw felle strijd leveren om de beste plaatsen te kunnen bezetten. De to tale wielerkaravaan wordt gevormd door 96 renners, waarvan de eer sten tegen half zeven via de Floris V-laan - Parallelweg op het par cours Ambrosiusweg - Olympiaweg worden verwacht. Het parcours zal hierna nog zesmaal verreden dienen te worden alvorens Miss Ca- ballero bij de finish, die gelegen is bij café v. d. Heuvel, in actie kan komen om de winnaar van deze tweede etappe (Vlaardingen - Waal wijk) de—-naar wij aannemen welverdiende zoen te geven. Het wordt de 13e Olympia's Tour door Nederland. Voor de 10e keer na de oorlog heeft de A.S.C. Olym- pia de organisatie van dit grootse wielerevenement ter hand geno men. Ook dit jaar weer moesten enorm veel moeilijkheden worden overwonnen alvorens de organisa tie „rond" was, maar ook dit jaar weer groeide de Tour verder uit. Dit mag voor de „buitenstaanders" het duidelijkste blijken uit het groot aantal buitenlandse renners dat dit jaar aan deze tour deel neemt. Olympia's Tour is na de oorlog gegroeid tot de oudste en grootste wielerwedstrijd in ons land. Er zijn voorbeelden genoeg te noemen van amateurs die in Olympia's Tour door Nederland naam maakten en die nu in de profkoersen aan de top staan. Wij kunnen noemen Huub Zilverberg, Arie den Hartog, Jan Janssen, Jan Hugens en Henk Nijdam. Olym pia's Tour is voor de Nederlandse amateurs een graadmeter gewor den en dit niet alleen om te weten of de overgang naar „de profs" een te gewaagde stap is of niet. Wij leven in een Olympisch jaar, Tokio leeft in de harten van vele sport liefhebbers. Prestaties leveren in onder andere Olympia's Tour be tekent kans hebben op uitzending. Daarom zal deze wedstrijd een groot en spannend evenement wor den. In het kader van de aankomst van Olympia's Tour wordt 's avonds om 8 uur op het Vredesplein de Caballero Avondshow gehouden. Tijdens deze show zullen oan. op treden de New Orleans Syncopaters met zang van Ilonka Biluska, Don Mercedes and The Improvers, Con- ny van Bergen, The Fascinators en De Kamé's. Als gastheer treedt op John Pims. Evenals de toegang tot het parcours, is ook de toegang tot deze avondshow geheel gratis. Zaterdag om half een precies vertrekken de renners vanaf het Vredesplein voor de derde etappe die van Waalwijk via Oisterwijk, door de Kempen en Limburg naar Sittard leidt. Het feit dat in Waalwijk de etap pe-finish plaats vindt van Olym pia's Tour door Nederland is te danken aan de vele inspanningen van Waal wij ks Belang, dat zich alle moeite getroost heeft, dit voor sportminnend Waalwijk te kunnen realiseren. Het Ere-Comité, dat ook dit jaar Weer in het leven is geroepen, be staat uit Mr. G. van Hall, burge meester van Amsterdam, Dr. P. van Dijk, voorzitter van de Kon. Wiel- ren Unie, D. J. Bessem, directeur van N.V. Nederlands Sportpark, Mr. J. Heusdens, burgemeester van Vlaardingen, J. L. P. M. Teijssen, burgemeester van Waalwijk, H. M. J. Dassen, burgemeester van Sit tard, Drs. F. J. W. Gijzeis, burge- meèster van Heerlen, A. G. J. Ras, burgemeester van Veldhoven en Mr. J. de Vries, burgemeester van Oldenzaal Vertrek Waalwijk van Vredes plein 12.30 uur Wilhelminastraat- Grotestraat-Molenvlietstraat- Laag- einde-Loeffstraat-Hoogeinde- Voor einde richting Drunen. verkrijgbaar bij: Stationsstr. 88, Waalwijk, tel. 3037 auto op de parkeerstrook langs de autosnelweg. Hoe vaak is het U overkomen, dat U voortsnellende over zo'n weg in onzekerheid ver keerde of die geparkeerde auto' ging rijden of niet? Tracht uw au to op de parkeerstrook zo te plaat sen, desnoods met de neus enigs zins naar de berm gericht, dat an deren duidelijk kunnen zien, dat U niet plotseling de weg zal oprij den. En wanneer we gaan rijden, laat het achteropkomend verkeer dan duidelijk zien, dat U oplettend bent en wacht tot de weg vrij is. Uw remlicht is dan het veilige ba ken voor de medeweggebruikers. Kom op een in het verkeer ge nomen beslissing nooit terug als daardoor de veiligheid van de ande re weggebruikers in gevaar dreigt te komen. Uw onduidelijk gedrag, kan schrikacties bij derden opwek ken. De gevolgen Duizenden kin deren moeten him vader of moeder missen omdat verkeersdeelnemers niet wisten wat zij wilden. Onzekerheid in het verkeer kan U lichamelijk, psychisch en materi eel ruineren. Duidelijk gedrag is een verzekering die U niets kost. Duidelijk gdrag op de weg, over al en altijd. Duidelijk gedrag op de weg. Ook dat is een aspect van onze ver keersveiligheid. Laat anderen niet in onzekerheid over wat we willen Niets is gevaarlijker dan onzeker heid over de handelingen van een andere weggebruiker. Zeker weten en doen. Dat is een der sleutels tot een veiliger weg. Dit geldt voor de overstekende voetganger, maar dat gldt ook voor de bestuurders van voertuigen, ongeacht of deze twee- of meerwielig zijn. Van rijrichting veranderen zon der dit van te voren aan te geven is in de politieregisters nog steeds een van de meest voorkomende^ oorzakn van ernstige en minder enstige ongelukken. Maar even ge vaarlijk is het veranderen van rij richting aan te geven om dan op het laatste ogenblik te besluiten toch maar rechtdoor te gaan. Weest dan consequent en volgt die veranderde rijrichting, ook al moet U een blokje om rijden of verderop keren. Dit laatste is een kwestie van enkele ogenblikken, maar in ieder geval hebt U daar door voorkomen, dat een medeweg gebruiker door uw onduidelijk ge drag in moeilijkheden werd ge bracht. De conversatie is kennelijk zo in teressant, dat de man, die hier op de zebra staat, er niet mee kan op houden. Hij laat het rijdende ver keer maar raden naar wat hij gaat doen: het gesprek abrupt afbreken en zijn tocht naar de overzijde van de straat voltooien, langzaam te- rugdrentelen of zonder meer blij ven staan. Zijn onduidelijke hou ding sticht verwarring en brengt daardoor de veiligheid van het ver keer in gevaar.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5