wa al wijk se en LAnqstRAAtse couRAnt Hoe behouden WIJ Jampz Inwoners van Groot Vlijmen staat een verhoging van riool- en straatbelasting te wachten Achillespees van leidende natie Rassenvraagstuk Voorbereiding voor de terugslag Ogen vragen brillen van STASSAR Vijf jaren plan gaat de gemeente 5 a 6 miljoen kosten Verschuivingen Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode Tilburg Omscholen Rekenrevolutie OMZET BIJ PHILIPS STEEG MET 17 PCT., BEDRIJFSRESULTAAT MET 20 EIERPRIJZEN GEDAALD Slechts node Leerschool voor Europa Overige punten INDONESIë EN MALEISIë GOEDKEURING VOOR MEER WONINGEN 227 AANVRAGEN VOOR BEDRIJFS BEëNDIGING IN AGRARISCHE SECTOR MAANDAG 25 MEI 1964 85e JAARGANG No. 40 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.09 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) ƒ3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: sj Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" a B onze Terwijl vooraanstaande figuren uit de vakbeweging zich al voor zichtig optimistisch uitlaten over 't onvangen van een loongolf, heeft minister Andriessen laten doorsche meren dat de gevolgen van de loon- vloed pas aan het einde van 't jaar kunnen worden waargenomen. Lei dende ambtelijke en industriële kringen zijn over het algemeen van mening, dat het jaar 1965 zorgelijk zal zijn en dat wij dan met een rui mer aanbod op de arbeidsmarkt re kening moeten houden. De directeur-generaal van 't Cen traal Planbureau heeft intussen ge zegd dat wij tot 1975 met een groei van 1,1 miljoen personen op de ar beidsmarkt kunnen rekenen. De structuurveranderingen in de land bouw zullen nog eens 200.000 paar handen vrij maken. Naar zijn me ning zal het gehele arbeidsaanbod kunnen worden opgenomen, wan neer de produktie in de komende tien jaar wordt verdubbeld. Daarbij is de leider van ons plan bureau er van uitgegaan dat het ab- sorbtievermogen van industrie en overheid relatief gelijk zal blijven. Bedoelde functionarissen heeft de conjuncturele ontwikkeling echter niet in zijn zak en dat heeft hij dui delijk gemaakt. Hij voorziet voorts een gebrek aan ongeschoold perso neel voor ons land, omdat verreweg het grootste deel van onze kinderen thans enige vorm van voortgezet onderwijs geniet. Het niveau van ons arbeidspotentieel zal worden opgetrokken, zodat er minder onge schoolden beschikbaar komen. In het verleden is er meermalen voorspeld dat er een steeds grotere behoefte zal komen aan kwaliteits krachten, zodat wij ons kunnen ver heugen in de geschetste ontwikke ling. Toch roept de onrust over een onvoldoend aanbod van ongeschool den ons op om waakzaam te zijn met betrekking tot de arbeidsmarkt en haar structurele opbouw. Er vindt niet alleen een verschui ving plaats van ongeschoolde naar geschoolde arbeid, maar evenzeer van geschoolde arbeid naar een toe stand van overbodig zijn. De jongste tijd met zijn geweldige opwaartse druk op de lonen heeft de werkgevers, voor zover zij nog slapende waren op dit punt, 'n vol- Heuvelstraat H - Telefoon 2Ö882 beidskrachten, maar deze hoop kan ij del blijken. Op dat moment moe ten wij over een instrumentarium beschikken om de klappen op te vangen. In de V.S. worden verschil lende mogelijkheden overwogen en beproefd. Optimisten menen dat het over matig arbeidsaanbod kan worden bestreden door het scheppen van koopkracht, bijvoorbeeld door be lastingverlaging, het op grote schaal laten uitvoeren van openbare wer ken en omscholingsprogramma's. De eerste twee middelen kunnen de in flatie zo op hol doen slaan, dat de nationale schade groter kan zijn dan de voordelen. De omscholingspro gramma's vinden daarom groter aanhang, omdat deze ook in meer pessimistische kringen als 'n deugd zaam middel worden gezien. Vakbondsleiders, die in inflatie problemen bijna altijd tot de opti misten behoren, tooien zich bij werkloosheidsvraagstukken met een geheel ander costuum. Dan menen zij plotseling dat de daling van de werkgelegenheid een duurzame ont wikkeling zal blijken te zijn, die moet worden bestreden door ar- beidstij dverkorting. In regerings- en ondernemers kringen wordt deze suggestie ver worpen, omdat men meent dat de werkgelegenheid dan nog meer zal worden teruggedrongen. De produk- tiekosten van Amerikaanse produk- ten zullen immers zo hoog worden, dat de export geweldig zal inkrim pen. Het probleem is dermate ingewik keld, dat speciale studiecommissies in het leven worden geroepen om de gevolgen van automatisering voor bepaalde bedrijfstakken te bestude ren. De computers staan daarbij in het middelpunt van de belangstel ling. Deze wonderen van de moder ne techniek worden stap voor stap zoveel vereenvoudigd, dat er voor vervaardiging en bediening steeds minder hoog gekwalificeerde arbeid nodig zal zijn. Naarmate dit ge schiedt, zullen de toepassingsmoge lijkheden toenemen en zal er een ware revolutie aanbreken in de sec tor van de „witte boorden", vermoe delijk met zeer ongunstige uitkom sten. Het is thans geen tijd om in een alarm-toestand te leven. De werk gelegenheid in Nederland vertoont een gunstig beeld. Anderzijds vormt zij een zo essentieel onderdeel van de economie in een land met een zich zo snel uitbreidende bevolking, dat te bestemder plaatse zeker voor bereidingen moeten worden getrof fen om een eventuele terugslag op te vangen. Research op het terrein van de werkgelegenheid is een le vensvoorwaarde voor een volk, dat ook in het tijdperk van de automaat zijn welvaartspolitiek wil behouden. Winstmarge 14,1 (13,6) pCt. Het Philipsconcern, heeft in het eerste kwartaal van 1964 een netto winst behaald van f 95 miljoen te gen f 83 miljoen in dezelfde peri ode van 1963, een stijging van 15 pCt. Het bedrijfsresultaat Steeg in deze periode met 20 pCt. tot f 219 miljoen tegen f 182 miljoen in de eerste drie maanden van 1963. De omzet is ten opzichte van de zelfde periode van 1963 met 17 pCt gestegen tot een record voor het eerste kwartaal van f 1.558 min. tegen f 1336 min in het eerste kwar taal 1963. „Deze stijging is groter dan overeenkomt met de verwach ting voor het gehele jaar 1964, uit gesproken in het laatst verschenen jaarverslag" aldus de raad van be stuur. Het aantal werknemers in sinds 1 januari 1964 gestegen met 3400 In Nederland bedraagt de stijging 200; het aantal werknemers hier ten lande was per einde maart 1964 80.000. De laatste dagen is de eierprijs onverwacht en bijzonder snel ge daald. Op de Roermondse eiermijn werd f 1,31 per kilo betaald, d.i. ongeveer 8Y2 cent per ei. Op de Barneveldse eiermarkt werd de zelfde prijs betaald. Waarschijnlijk tijdens de eerstkomende raadsvergadering zal het col lege van B. en W. de gemeenteraad een voorstel doen te komen tot een verhoging van de riool- en straatbelasting in de gemeente Vlij men. Deze verhoging hangt mede samen met de uitvoering van een vijfjarenplan dat in 1970 gereed zal moeten zijn gekomen. De uitvo- ring van dit vijfjarenplan, dat onder meer zal bevatten de bouw van een nieuw gemeentehuis en het Cultureel Centrum gaat de gemeente vijf a zes miljoen gulden kosten. In dit vijf jarenplan is eveneem, be- grepen de aanleg van riolering in de gehele gemeente, omvattende de kerkdorpen Vlijmen, Nieuwkuijk en Haarsteeg. Burgemeester Schweitzer ver klaarde donderdagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering slechts node met een plan tot verhoging van straat- en rioolbelasting te komen. Er blijft de gemeente evenwel geen andere weg open. Met de doorvoering van de verho ging van straat- en rioolbelasting zal, zo bleek uit de woorden van de voorzitter, wel rekening worden ge houden met die gezinnen die nog niet op de openbare riolering zijn aangesloten. Naar aanleiding van een 7 tal vra gen die bij het college van B. en W. waren binnengekomen van de raads- BRIEVEN UIT AMERIKA (Hl) komen open oog gegeven voor het gevaar dat er ligt in de steeds stij gende kosten van de arbeid. Zij grij pen dus elke kans om te mechani seren of te automatiseren. Vooral de automatisering begint enorm aan invloed en kansen te winnen, om dat zij een aantal geschoolde krach ten vervangt en daarmee een gewel dige druk op de kosten legt. In de V.S. verwacht men dat de automatisering in de komende zes jaar 24 miljoen betrekkingen over bodig zal maken. Sinds 1957 is het aantal functies in de industrie in de V.S. met ruim miljoen vermin derd, terwijl de produktie gemid deld met 3% per jaar is toegeno men. De problematiek inzake de werk loosheid, die in de V.S. nog in ern stige mate heerst, kan voor ons land waardevol zijn voor de toekomst. De automatisering kan een weldaad zijn voor de welvaartsontplooiing in het algemeen, maar zij kan eveneens voor korte of langere tijd een ge weldige werkloosheid scheppen. Wij kunnen ons zoet houden met de hoop, dat de bestaande arbeids- schaarste een waarborg betekent voor voortdurende vraag naar ar- Minneapolis/St. Paul, 10 mei 1964 Dat het rassenvraagstuk Amerika's meest nijpende pro bleem is, is gedurende onze reis wel heel erg duidelijk geworden. In het officiële program werden de Europese deelne mers aan de reis door de Verenigde Staten niet min der dan drie keer met dit probleem geconfronteerd: in Washington werd een uiteenzetting gegeven over de „Civil Rights Bill", het wetsvoorstel, dat de discrimi natie de wereld uit moet helpen; in Raleigh ontmoette de groep een aantal negerleiders, die bijzonder openhartig duidelijk maakten, dat zij er zoetjesaan genoeg van hadden; in Minneapolis/St. Paul tenslotte bezocht de groep een uitvoering van de befaamde humorist Gregory en de Freedom Singers. Deze Freedom Singers hebben een bijzonder goed re pertoire opgebouwd van oude negro-spirituals, die met kleine tekstveranderingen op de huidige rassenproble men duiden. Er was voor deze avond in Minneapolis bijzonder veel belangstelling, al vielen de 2000 aan wezigen weg in de enorm grote zaal, die 8000 bezoe kers kon bevatten. Daardoor was de avond geen on verdeeld succes: vooral Gregory, die een van de beste humoristen is van Amerika, had moeite met de lege ruimte achter en boven de 2000 bezoekers. Niettemin was het geheel van de uitvoering een goede confrontatie met een van de vele negerorganisaties, die zich met het probleem van de achterstelling van de negers bezighouden. In dit geval met de studenten organisatie, die zonder geweldpleging recht zoekt. Het zijn de mensen, die demonstreren voor cafetaria's en restaurants. In de drie weken dat we nu in de V.S. zijn geweest, is er bijna geen enkele nieuwsuitzending van de t.v. voorbijgegaan zonder beelden van dergelijke demonstraties. De openstelling van deze publieke zaken, waaronder ook de kappers vallen, is een van de breekpunten in de Civil Rights Bill. Deze wet is momenteel in behan deling bij de Senaat. Vooral van de zijde van de Zui delijke vertegenwoordigers, wordt de totstandkoming van de wet zoveel mogelijk tegengehouden. Ook de meer conservatieve Republikeinen voelen niets voor de verplichte openstelling van de zg. public accomoda tions. Hun redenering is als volgt: iedereen moet de vrijheid hebben in zijn zaak binnen te laten of buiten te sluiten wie hij wil. De regering van haar kant is van mening, dat al deze zaken van de overheid toestemming behoeven hun be roep uit te oefenen, daarvoor bv. hun licentiegelden betalen en dat de regering dan ook de bevoegdheid heeft aan die vergunning voorwaarden te verbinden. De strijd in de Senaat is voor regering en oppositie verdraaid moeilijk. Hoewel de partij van President Johnson, de Democraten, de meerderheid heeft, kan de President er niet op bouwen; al de Zuidelijken zijn vierkant tegen. Voor Johnson is het vooral lastig, om dat hij zelf ook eens tot die Zuidelijke senatoren heeft behoord, zelfs hun woordvoerder was. Vele uitlatingen van de tegenstanders van de Civil Rights Bill waren eens die van de President zelf. De tegenstanders hebben hun heil gezocht in de be proefde taktiek van het filibusteren: op nauwelijks ter zake doende manier wordt er tijd gerekt om de voor standers van het regeringsvoorstel murw te maken. Citaten uit vroegere discussies zijn daarbij favoriet. Wekelijks wordt door de kranten de duur van de dis cussies aangegeven. Ik meen, dat we al royaal boven de 130 uur zitten. Het is toch wel een bedroevende voorstelling voor een land, dat de leiding heeft van de vrije wereld. Het be rokkent de Verenigde Staten onbeschrijflijk veel moei lijkheden bij het verwerven van sympathie in Afrika en Azië. President Johnson beseft dat vooral. Hij laat dan ook geen gelegenheid voorbij gaan de senaat onder druk te zetten. Op zijn persconferentie van deze week zei de President, dat „dit land een ruwe zomer tegemoet zou gaan, als de Civil Rights Bill niet zou worden aangenomen". Woordelijk dezelfde uitlating als die van Ralph Camp bell twee weken geleden in Raleigh. Op een vraag van een van de mensen van onze groep hoe de negerorga nisaties zouden reageren op een verwerping van de Civil Rights Bill, zei de plaatselijke voorzitter van de N.A.A.C.P. (de nationale organisatie voor de vooruit gang van gekleurden), dat Amerika dan een „pretty rough summer" zou meemaken. Het probleem zit kennelijk de Amerikanen zelf ook hoog. Het is een van de belangrijkste tegenstellingen tussen progressief en conservatief. Het vraagstuk be perkt zich niet tot dat van de openstelling van café's, hotels, kapperszaken e.d. Hoewel die zijde van het vraagstuk wel heel erg tot de verbeelding spreekt, is het stemrecht en het recht op arbeid zeker zo belangrijk. In vele staten worden de negers verhinderd hun stemrecht uit te oefenen. Dat kan, omdat, anders dan in Nederland, aan 't stem recht veelal een proeve van bekwaamheid verbonden is. De achterstand in het onderwijs werkt dan al op voorhand ten nadele van de gekleurden. Bovendien worden in vele staten de eisen al te zeer opgedreven en de beoordeling te streng gemaakt. Van de vele werkelozen, die de V.S. kennen, zijn de meeste negers. Vele firma's nemen geen of onvoldoen de gekleurden aan. In een staat als Texas worden veel al werkkrachten uit Mexico gehaald met voorbijzien van de eigen negerbevolking. De federale regering wil door een herscholingspro gramma de negers geschikt maken voor andere dan uitsluitend ongeschoolde beroepen. In vele scholen duurt de discriminatie nog voort, in het leger wreekt zich de achterstand in het onderwijs van de negers nog steeds, ondanks alle wetten, betekent de verkoop van een bepaald huis aan een negerfamilie vermindering van waarde voor alle huizen en gronden in de buurt, het optreden van de politie van Alabama tegenover de negerdemonstranten tart vaak elke be schrijving. Zie hier enkele aspecten van het rassenvraagstuk op pervlakkig aangestipt. Het zal meer vragen dan wetten alleen om dat vraag stuk de wereld uit te helpen, meer dan economische redeneringen, ook meer dan politieke overwegingen. Er is één antwoord, dat wellicht juist in Europese poli tieke verhoudingen met hun christelijke partijen ge makkelijker te geven is: naastenliefde, in de politieke praktijk gebracht. Piet van Engelen leden J. Wilgers en C. van Bokho ven deelde burgemeester Schweit zer mee, dat met de restauratie van de windkorenmolen in Nieuwkuijk nog geen begin is gemaakt, omdat de prijs voor de restauratie van het exterieur van de windmolen nog steeds niet is ontvangen. Bovendien is gebleken, dat de restauratie van het inwendige van de molen aan zienlijk meer werkzaamheden met zich zal brengen als indertijd door de molenbouwer is opgegeven. Een en ander heeft tot gevolg dat het reeds door de raad gevoteerde kre diet niet voldoende zal blijken te zijn. Vrijdag heeft naar aanleiding hiervan een bespreking plaats ge vonden tussen de heer Kerpershoek van Monumentenzorg, de heer Bos (molenbouwer) en de Dienst Ge meentewerken. Ten aanzien van de herplaatsing van de straatverlichtingslamp op 't Hoog, deelde burgemeester Schweit zer mee, dat op 1 mei dienaangaan de contact is opgenomen met de N. V. P.N.E.M. Deze heeft inmiddels, na overleg met de Dienst Gemeente werken, het werk opgedragen aan de N.V. Nettenbouw. Ook over de aansluiting op de waterleiding van verschillende boerderijen op 't Hoog kwam ter sprake. Door de Water leiding Mij. „Oost Brabant" is een verzoek aan de raad gedaan een bijdrage te leveren in de aanlegkos- ten voor super onrendabele aanslui tingen. B. en W. hebben in een schrijven van 22 april genoemde Mij. verzocht te berekenen hoeveel deze kosten zouden gaan bedragen. Een gevolg hiervan is dat een alge hele herberekening zal moeten plaats vinden. In verband met bij zonder omstandigheden zal het niet mogelijk zijn een maand na heden deze herberekening te overleggen. Ten aanzien van vragen die gesteld waren naar aanleiding van de afwij zing van de bouwaanvrage van J. Brok, Kerkstraat 27 in Nieuwkuijk, deelde burgemeester Schweitzer mee, dat middels een schrijven aan de heer Brok is meegedeeld dat ter plaatse uitsluitend agrarische be drijven mogen worden opgericht, omdat de betreffende grond in het goedgekeurde uitbreidingsplan in hoofdzaken de bestemming heeft van landelijk gebied II. Gezien de ligging van het perceel komt de heer Brok niet voor heffing ex ar tikel van de Wederopbouw in aan merking. De raad hechtte goedkeuring aan de wijziging van de Algemene Poli tieverordening voor de gemeente Vlijmen waardoor het aan eigena ren en gebruikers van woonwagens verboden is, deze binnen de ge meente te doen verblijven. Verlen ging van het recht van opstal werd verleend aan W. A. G. M. v. d. Ven Prins Bernhardlaan 6, Vlijmen. Van de heer I. v. d. Oijen werd een per ceel grond gekocht t.b.v. de aanleg van een ijsbaan in Haarsteeg. Bur gemeester Schweitzer sprak naar aanleiding van dit voorstel de hoop uit, dat de gemeente erin zal slagen voldoende grond in eigendom te krijgen ter realisering van bedoelde ijsbaan. Goedkeuring werd vervol gens gehecht aan de wijziging van de rechtspositieregeling van het ge- meentepersoneel. Een bedrag van f 19.521,20 werd gevoteerd door de R.K. gemengde school voor g.l.o. op de Vliedberg voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen. Een bedrag van f 5083 was nodig voor de aanschaf van nieuw menbilair voor de 3e en 4e klas van de r.k. kleuterschool in Vlijmen. Voor het bouwrijp maken van het plan Ekelaar c.a., de reconstructie van de Karrestraat en Korte Hei straat kwam een krediet van f 479.329.- op tafel, terwijl een be drag van f 6500.- werd gevoteerd voor de aanleg van de nieuwe ont- sluitingsweg „Het Zand". Tot slot verklaarde de raad zich accoord met ruiling van grond met C.M.G. v. d. Ven, Voorstraat 15 in Vlijmen. Door een onverwachte geste van de Indonesische president, Soekar- no, is er plotseling dooi ingetreden in het conflict tussen Indonesië en Maleisië. Soekarno kondigde gis-, teren aan, dat hij bereid is de guer- illastrijders van Maleisisch grondge bied op Borneo terug te trekken. Daarmee heeft hij aan een van de belangrijkste voorwaarden, die de Maleisische premier Rahman voor het houden van een topconferentie heeft gesteld voldaan. Minister Bogaerts (Volkshuisves ting en Bouwnijverheid) heeft 5 maatregelen genomen om de on benutte bouwcapaciteit productief te maken. Tegelijkertijd wil hij vermijden, dat de spanning op de bouwmarkt oploopt. De provincies Groningen, Drente, Overijsel, Utrecht en Zeeland krij gen een extra toewijzing van 12.5 procent van het anvankelijk toege kende contingent ongesubsidieerde woningen. Deze provincies kregen voor 1964 aanvankelijk een lagere woningtoewijzing dan het voorgaan de jaar, terwijl het intussen moge lijk is, dat het geprogammeerde aantal van 90.000 woningen wordt overschreden: Aanvragen voor de bouw van ongesubsidieerde, voor eigen bé- voor eind maart van dit jaar wa ren ingediend, mogen worden goed gekeurd onder de voorwaarden die ook gelden voor de Bogaertswo- ningen (aannemingssom f 14.000). Aanvragen die na eind maart zijn ingediend, komen, althans voorlo pig, voor deze faciliteit niet in aan merking. Het al toegezegde aantal van 1200 woningwetwoningen voor kernge meenten is enigzinds uitgebreid. Bovendien zijn voor deze gemeente nog 450 premiewoningen toegewe zen en zullen binnenkort nog 350 ongesubsidieerde woningen worden verdeeld. Bovendien heeft de minister de mogelijkheid geopend om extra contingenten van ten hoogste 1/24 deel van het jaar contingent be schikbaar te stellen voor premie- en ongesubsidieerde woningbouw. Dit is gebeurd om de aanwezige bouwcapaciteiten zo goed mogelijk te benutten. Daarbij zal rekening worden gehouden met wat nog bo ven de markt hangt wegens het nog niet realiseren van het bouwplan programma. Deze reserve is in hoofdzaak bestemd voor verspreide eigen woningen, waarbij voorrang wordt gegeven aan aanvragen voor woningen met bescheiden bouwkos ten. De vijfde maatregel is nog in stu die. Nagegaan wordt, of er aan leiding is de grens van f 14.000 voor Bogaertswoningen te verhogen. Het behoeft volgens de minister nauwe lijks betoog, dat de verhoging van de bouwkostengrens in elk geval slechts heel bescheiden kan zijn, omdat anders een van de doelein denbestrijding van onbenutte bouwcapaciteit zou worden voor bijgeschoten. In Noord-Brabant zijn tot nu toe 227 aanvragen ingediend door boe ren die hun bedrijf willen beëidi- gen in het kader van de door het ontwikkelings- en saneringsfonds gestelde regelen. Onder deze 227 aanvragers zijn omstreeks 150 kan- diadten die geacht worden onder de desbereffende regeling te vallen. De eerste drie aanvraagformulie ren zijn intussen ter beoordeling bij de hoofingenieur-directeur van de cultuurtechnische dienst in Nrd- Brabant. In totaal hebben tot nu toe vijfhonderd boeren-onderne- mers uit Noord-Brabant inlichtin gen gevraagd over de mogelijkhe den tot beëindiging van hun be drijf. Zoals bekend is de gelegen heid tot het indienen 1 mei j.l. opengesteld. Een en ander is vorige week don derdag door de heer ir. C. J. van Schendel, directeur-secretaris van de NCB, tijdens een studiedag voor bestuurders van NCB-afdelingen, die in Den Bosch gehouden is. Ir. Van Schendel, die bestuurslid is van de ontwikkelings en sanerings fonds zei, dat het van het aantal vragen zal afhangen, of in de toe komst de leeftijdsgrens van de on dernemer om voor de beëindigings premies in aanmerking te komen, nog eens verlaagd zal worden tot vijftig jaar. (Nu is deze 55 jaar).

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1