wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu WERELDVENSTER Indonesië wil lang durig akkoord met Nederland samen wenken samen Leven J Charles de Gaulle en het hemelse rijk Lekker... die zachte echte Virginia Lekker... die zachte echte Virginia Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode Tilburg OOK MET FILTER OOK MET FILTER Lekker... die zachte echte Virginia OOK MET FILTER GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VAN IN NEDERLAND HOOGSTE PAPIER- PRIJZEN EN GOEDKOOPSTE KRANT VRIJDAG 29 MEI 1964 85e JAARGANG No. 41 De tcho van het Zuióen Uitgever ty'aalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielers HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Abonnement p. mnd. (1.00+ 5ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. v/eek (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Weer eens heeft de man, die Frankrijk de lakens uitdetlt de knuppel in het hoenderhok gegooid. De erkenning van Rood-China heeft al le politieke kippen kakelend door elkaar doen stuiven. Is dit alleen maar een stunt van een man, die de aandacht op zich wil vestigen Is het alleen gedaan om Amerika dwars te zitten Of is het een kon- sekwente voortzetting van wat Bismarck al eens „Realpolitik" heeft genoemd, en waarvan De Gaulle thans de alleenverkoop schijnt te hebben. Oppervlakkig gezien getuigt de daad van De Gaulle van gezond verstand. Men kan toch niet doen alsof een rijk van 600 mil joen inwoners eenvoudig niet bestaat! Men kan toch de fictie niet volhouden, dat de grijsaard op Formosa, het Chinese Urk, aan het hoofd staat de enig-wettige regering van China Toen na de wereld oorlog II Tsjiang-kai-Sjek meende, zijn gezag over het van de Japan ners bevrijde China te kunnen uitoefenen, stuitte hij op verzet van gewapende eenheden onder leiding van Mao-tse-Toeng. Hoewel Tsji- ang kon rekenen op de steun van Amerika, moest hij het veld rui men en zich terugtrekken naar Formosa, dat mitsdien één reusachtig legerkamp werd. Speelde men aanvankelijk nog met de gedachte van een invasie op het Chinese vasteland, steeds meer moest men (o.a. door de inzet van de Amerikaanse zevende vloot) trachten te voor komen, dat Formosa doel van een communistische invasie zou wor den. In het voetspoor van Amerika bleven vele mogendheden alleen Tsjiang als vertegenwoordiger van China erkennen, en bleef het rijk van Mao buiten de Verenigde Natisch. Tsjiang kai-Sjek werd op de been gehouden met Amerikaanse subsidies. Is het nu alleen het feit, dat de ze toestand niet realistisch is, maar bepaalt door ideologische overwe gingen, dat De G-aulle tot zijn op zienbarende stap heeft bewogen In zekere zin wel; want het blijkt steeds duidelijker, dat De Gaulle een realistische politiek wil volgen. Dat hij zijn beleid dan niet wil la- Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 ten bepalen door de ideologie, door het al of niet democratisch of com munistisch of kapitalistisch zijn van een bepaalde regering, maar door het simpele feit, dat zo'n staat bestaaat en dat de regering het er voor het zeggen heeft. Dan is het bestaan van diplomatieke betrek kingen een puur-zakelijke aangele genheid. Terwijl men geneigd is, o.a. voor wat de jonge staten in Afrika be treft, steeds zorgvol te zitten uit kienen of ze nu naar het westen of naar het (communistische) oos- sten neigen en daarnaar het beleid bepalen, zou het ook heel best kun nen zijn dat die landen, welke kant ze ook schijnen op te gaan, al leen maar eigen baas zouden willen zijn en eigen boontjes doppen. Zulk een visie strookt met die van De Gaulle. Hij, meer dan iemand vaderlan der, heeft het aangedurfd Noord- Afrika los te laten, de haat en zelfs de moordzucht riskerend van zijn eigen officieren, omdat hij heel rea listisch inzag, dat de politieke zelf standigheid in deze gebieden niet tegen te houden was en men beter U.S.A. IN HET NAUW Het ideaal van De Gaulle is een sterk verenigd Europa, maar dan het „Europa der vaderlanden". Niet een zover mogelijk doorgevoerde politieke eenwording, maar een sa menwerking met behoud van zelf standigheid. In zo'n Europa zou Frankrijk, wanneer het daarvoor de energie kon opbrengen, een le viool spelen en hier vinden het re alisme van de Generaal elkaar. Dan is het echter uitgesloten, dat Europa de „volgboot" van Amerika zou worden (of blijven). Vandaar ook de gedachte aan een eigen atoombewapening. Vandaar de af wijzing van Engeland, dat in dit opzicht té duidelijk de Aemrikanen volgde, en daarvoor moest boeten met uitsluiting uit de E.E.G. Een dergelijke sterk individuele politiek kan eigenlijk slechts ge volgd worden óf door een sterke regering, die het. volk achter zich heeft, of door één man die (min of meer legaal) dictoriaal regeert. Daardoor blijft ook het verrassings element bewaard. Wat Amerika nu nog doen kon was alleen: De Gaulle dwars zitten door Tsjiang kai-Sjek te adviseren „verbreek de banden met Frankrijk niet. Dan zit de Gaulle straks omhoog, want hij kan geen twéé China's blijven erken nen!" De Gaulle had gehoopt dat Tsjiang verontwaardigd over de er kenning van Mao, terstond het ta fellaken met Frankrijk zou door snijden. Dat was niet het geval, maar uiteindelijk heeft Sjiang kai- Sjek en daarmee Nationalisisch China, toch inderdaad de diploma tieke betrekkingen met Frankrijk heeft verbroken. Hoe de ontwikke ling nu verder ook zal zijn, het ini tiatief lag weer eens bij De Gaulle. Amerika kan er alleen maar op rea geren. als goede vrienden kon scheiden dan er kwaatschiks worden uit gegooid. De erkenning van China ligt dus helemaal in zijn lijn. Dn dat hij het op eigen houtje gedaan heeft, met name zonder Washington er in te kennenal evenzeer. MODERN-OUDERWETS Voor Washington was dit de zo veelste onaangename verrassing die De Gaulle voor de USA in petto had. Hij heeft Amerika telkens de voet dwars gezet. Hij vloog naar de begrafenis van Kennedy en kan nu zeggen: Ik was zelf het laatst in Amerika, u is het de beurt aan Johnson om naar mij te komen! Onlangs heeft hij in Vietnam ook weer duidelijk gezegd dat men be ter doet zich tot mensen met er varing te wenden dan tot de Ame rikanen, die er toch niets van te recht brengen. Te meer is dit een nare zaak, nu men zich in Amerika op de ver kiezingen voorbereidt. Men is toch al niet zo bar te spreken over de Amerikaanse staatkunde, vooral in het Verre Oosten. Het is een bo demloze put, het kost geld en men sen en er komt weinig positiefs uit. BUDDEMEYER chemisch reiniffen grotestraat 95 waalwijk Ook de pogingen van Robert Ken nedy om in de kwestie Maleisië te bemiddelen zijn nu niet zo glan- zend geslaagd. Thans wordt een der plechtankers van die politiek, de principiële ontkenning van de rechten der Chinese Volksrepubliek door de harde-feiten-politiek van De Gaulle bedreigd. En dat is nu juist wat De Gaulle wil. Amerika moet maar eens mer ken, dat Europa zich niet door Was hington laat dicteren. En in Euro pa is het Frankrijk, dat een eigen beleid voert. Wie met Europa wil praten, moet allereerst met Frank rijk praten. En Frankrijk, dat is hij. We noemen niet toevallig in de aanhef va dit artikel de naam Bis marck. De Gaulles politiek doet sterk denken aan die van de IJzeren Kanselier. Ze is gebaseerd op de „Nationale krachten". Voor deze tijd dus „ouderwets". Zal De Gaulle die ouderwetse politiek gaan moderniseren Wij menen dit te mogen bewij- felen omdat De Gaulle schijnt te vergeten wat Amerika voor Europa en ook voor Frankrijk heeft ge daan en nog doet. Minister Chaerul Saleh, derde vi ce-minister-president van Indone sië en tevens minister van Basisin dustrie en Mijnbouw, heeft op het eind van zijn vierdaags bezoek aan Nederland op een persconfeentie in Den Haag gezegd, dat zijn land een overeenkomst met Nederland wil aangaan voor langdurige sa menwerking. De Indonesische be windsman achtte het niet uitgeslo ten dat een dergelijke overeen komst wordt gesloten tijdens het bezoek dat minister Luns in de 2e helf van juli aan Indonesië brengt. Deze oveeenkomst zou zich niet moeten beperken tot bepaalde as pecten van samenwerking, maar al le bestaande problemen zouden daarin moeten worden geregeld. Minister Saleh heeft tijdens zijn bezoek aan ons land de besprekin gen, die de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken dr. Soe- bandrio onlangs heeft gevoerd, voortgezet en nader geconereti seerd, vooral met het Nederlandse bedrijfsleven. Met de N.-V. Philips in Eindhoven sloot de Indonesische minister een overeenkomst voor in dustriële samenwerking. Tijdens de persconferentie herinnerde minis ter Saleh ook aan de besprekingen, die hij heeft gevoerd met verschil lende Nederlandse ambtsgenoten. Deze hadden tot doel de Nederland se regering bekend te maken met de plannen van het bedrijfsleven zowel in Nederland als in Indone sië. Hij wees erop, dat bij het over leg over industriële samenwerking niet altijd met zuiver economische maatstaven kan worden gemeten. Talrijke politieke factoren spelen ook een rol, evenals het feit, dat Indonesië een ontwikkelingsland is. Bij het overleg met minister An- driessen (Economische Zaken3 zijn verschillende aspecten van de han delstarieven onder de loep geno men tegen de achtergrond van de wereldmarkt. Op deze markt heb ben de prijzen van de grondstof fen de neiging tot dalen en die van de industriële producten tot stijgen. Volgens minister Saleh zou deze situatie in een land als het zij ne mogelijk aanleiding kunnen ge ven tot politieke onrust. Naar zijn mening gaat het in de eerste plaats om de rehabilitatie en ontwikke ling van de bestaande productie eenheden en de afzet van produc ten. Vandaar de krachtige aanpak van de transportmogelijkheden in Indonesië. Wat de confrontatiepoli tiek tegenover Maleisië betreft merkte de Indonesische minister op, dat om die reden alle tin momen teel in Arnhem wordt gesmolten. De Indonesische regering is druk doende op Banka een eigen tingie terij te bouwen met een capaciteit van 20.000 ton. Ook is het de bedoe ling de tinproductie sterk' uit te breiden. De tin, die Indonesië zelf niet kan smelten, zal naar Neder land worden gestuurd. Met minister Witteveen (Financiën) heeft de hr. Saleh verschillende mogelijkheden over de afwikkeling van de finan ciële gevolgen van het verleden be sproken. Minister Saleh noemde dit een ingewikkeld; probleem, maari van beide zijden bestaat de bereid heid tot praten. De onderhandelin gen met Verolme en met Fokker zijn nog niet afgesloten, zei de mi nister. WAALWIJK TEL. 04160 3678 PERSONENWAGENS KAMPEERWAGENS 8 PERSONEN BUSJES Ook na de recente verhogingen blijkt het Nederlandse dagblad het goedkooptste van Europa te zijn, terwijl de Nederlandse dagbladuit gevers de hoogste papierprijzen be- taalen. Dit staat in het jaarverslag van de Nederlandse dagbladpers. Begin dit jaar kostte een krant in ons land gemiddeld dertien cent. Engeland heeft kranten, waarvan de gemiddelde prijs ligt tussen 13 en 17 cent. Voor Duitsland werd 10 tot 27 cent becijferd, voor België 18 cent, Zwitserland 21 cent, Frank rijk 22-30 cent, Oostenrijk 22 cent, Noorwegen 25 cent, Denemarken 25-33 cent, en voor Zweden en Italië ieder 29 cent. Dat ons land de hoogste papier- prijzen worden betaald, wordt ver oorzaakt door de hoge rechten en de omzetbelasting op papier. De to tale druk ervan op het krantenpa pier beloopt 17,3 procent. In België bedraagt dit percentage 14,2, in Italië 11,3 en in Duitsland 6. In Frankrijk, Engeland, Noorwegen en Denemarken kent men voor kran tenpapier geen omzetbelasting of invoerrechten. Aalmoezenier Janssen, Het heeft altijd iets enerverends om over de problemen te spreken en te discussieren die de tegen woordige tijd met zich mee brengt. Het is daarom jam mer dat er in de bedrijven waar piensen met elkaar werken gedurende 9 uur per dag er schijnbaar zo weinig behoefte is om door een gesprek wat nader tot elkaar te komen. Is het wel nodig dat een werknemer zijn werkplaats als gevan genis ziet en zichzelf als 'n iummer betitelt. Is het wel nodig dat een chef wordt beschouwd als een noodza kelijk kwaad en dat die chef zichzelf voelt als ie mand die moet dingen naar de gunst van de werkgever en de werknemer en dat aanvoelt bij tijd en wijle als een wurgende greep. Is het wel nodig dat 'n werk gever het werk als enig contact tussen hem en de werknemer beschouwt en wat voor waarheid zit er in een advertentiezin van b.v. prettige werkkring, als dat alleen bestaat uit een can- tine, koffie en muziek bij 't werk. Verliezen al deze mooie dingen waarvoor hij heeft gezorgd niet veel van hun waarde als ieder men selijk contact verder ont breekt. Hebben de ouderen onder ons niet gauw de neiging de jeugd te weinig verant woordelijkheidsgevoel toe te schrijven omdat juist on der die jongeren er zijn die blijk geven van een sterk verlangen naar houvast te leven en een grote behoef te naar eerlijkheid, om de dingen „onverhuld bij hun naam te noemen". Onze vorstin heeft eens gezegd: We hebben het voorrecht te leven in een tijd waarin het opgaan voor elkaar het gewonnen heeft of winnen gaat van de beslotenheid van weleer. Moeten wij ons eigenlijk eens niet afvragen of door de materiële welvaart die wij ondergaan, de menselij ke waardigheid toch niet is gedaald. In deze tijd waar in werknemers, dus men sen gespecialiseerd worden in een bepaalde handeling in het productieproces, is 't gevaar het persoonlijk con tact te verliezen groot. Daarom zal de uitdrukking van een „nummer" zijn blijven als 't enige gesprek tussen chef en werknemer bestaat uit critiek op een werkopdracht. Er moeten toch wel eens (momenten zijn voor 'n ander gesprek. Hoeveel innerlijke vol doening geeft het niet als we bij ziekte 'ns 'n contact hebben door bezoek van collega's of door een kleine attentie. Of als je eens per soonlijke moeilijkheden hebt of iets anders en je voelt hiervoor belangstel ling voor anderen. Dan ge loof ik dat de uitdrukking „een nummer zijn" geen grond meer heeft. We kunnen heus wel eens kankerenonder elkaar over de grote slee waarin de baas rijdt en over de z.g. ouwe fiets van onszelf. Maar als zo'n zelfde baas ons bij tijd en wijle eens door een vriendelijke groet of door een belangstellende vraag blijk geeft van waar dering, dan geloof ik dat er van de kant van de werk nemer ook 'n groter waar dering zou bestaan voor die baas die dikwijls ook enor me problemen heeft op te lossen. Leven wij in het be drijf onder elkaar niet te veel op het eerste gericht. Geen mens heeft 45 uur in de week het zelfde humeur. Maar laat het dan niet zijn als bij akrobaten, dat bij de minste misgreep het hele nummer in elkaar valt. Bij de jongere werkne mers zijn er heus wel 'ns van die uitbarstingen die je witgloeiend kunnen maken, maar laat ons dan niet gauw de titel van waardeloze jeugd gebrui ken. Ook als de jongere wordt ingeschakeld in het ar beidsproces geldt dikwijls de specialisatie ofwel de door de jeugd geliefde uit drukking van op een pla vuis geplaatst te worden. Vragen wij ons wel eens af of dat maatschappelijk gareel dat zij aangemeten krijgen wel eens te strak ot te zwaar is. Gelukkig bestaan er thans levens scholen. Daar kunnen zij tenminste al iets van hun spontane uitbarstingen die ze nu eenmaal hebben afreageren. Laat ons niet verlangen dat een jon gen of een meisje van 16 a 17 jaar zijn verstand al tijd gebruikt zoals wij het misschien zelf met ons 30 jaar nog niet deden. Is het dikwijls wanbegrip dat wrijving op een afde ling doet ontstaan. Achter af bekeken hadden dingen die radicaal fout liepen juist door een gesprek goed kunnen komen. De critiek bij „Samen werken samen leven" duidt er dik wijls op dat er bij die men sen een verlangen is naar meer persoonlijk contact Is het wel moedwil die af stand persoonlijk geloof ik van niet. We zullen al len uit onze eigen ik moe ten komen. Het zal altijd niet meevallen maar onmo gelijk is zo'n ideaal nooit. Bij de Bond zonder naam was de leuze „Verbeter de wereld, begin bij jezelf." In onze samenleving lijkt mij beter, „Verbeter onze omgang, maar help met z'n allen. J. Trommelen Wat is er aan zo'n op bouwende en evenwichtige brief nog toe te voegen? Het is opvallend dat veel gesprekken die op 't be drijf sapostolaat gevoerd worden gaan over vermen selijking op 't bedrijf. Telkens weer komt die kwestie ter tafel. Zo worden ook weer in deze brief suggesties gedaan om ,,'t nummer zijn" uit 't bedrijf te krijgen. De schrijver steltzou door de materiële welvaart de menselijke waardigheid niet zijn gedaald? Ik geloof dat er in 't le ven altijd 'n weerstand moet zijn, 'n strijd die uitnodigt. 'n Mens moet weerstand kunnen bieden. Anders ver slapt hij, en daarmee daalt hij als mens. Zweden wordt aangehaald als 't land dat wat de sociale instellingen aangaat, de hoogste standaard heeft be reikt. Maar ook 't grootste aantal zelfmoorden en 't grootste aantal alcoho listen telt. Ik denk dat de welvaart de menselijke waardigheid persé niet behoeft te scha den. Juist integendeelje kunt er meer mens door worden. Maar wel zullen we moe ien leren er mee om te gaan. We zullen ons gees telijk moeten wapenen om berekend te zijn op de nega tieve krachten die van de welvaart uit kunnen gaan. - De vraag van de ge achte briefsteller wordt toe gespitst in de kwestie of de menselijke waardigheid in 't bedrijf niet te kort wordt gedaan vanwege specialisa tie en verlies van het per soonlijk contakt. Inderdaad, 'n zeer be langrijke kwestie. Want meer nog dan naa, geld ziet de mens uit naa waardering, meer nog dar de behoefte aan geld, heeft hij 'n diepe drang naar con takt met de ander. Daar is de méns op inge steld, en daar groeit hij van. Hij wordt door 't menselijk contakt meer mens. Alle iso latie is de dood in de pot. Maar nu dacht ik dat in de toekomst en nu al in 'n modern, groot bedrijf, deze contakten anders korrien te liggen. Ik hoorde van 'n direc teur, die - 't is jaren ge leden - al de verjaardagen van z'n mensen kende. Hij was de eerste die 's morgens de hand drukte. Hij wist ook hoe 't met Jantje en Pietje van de man ging. Hij informeerde naar en was op de hoogte van de samenstel ling van het gezin. Zulke persoonlijke con takten zijn onmogelijk ge worden. Je kunt ze niet meer verwachten en moogt ze ook niet eisen. Maar is 't zo ook niet in 't hele leven, ook buiten 't bedrijf? Zaten we vroeger heel gezellig rond de haard, of 's zomers voor op de stoep van 't huis, alles van elkaar te bespreken en te berod- delen!), tegenwoordig is er dit contakt niet meer. En tochhet is veel grootser geworden. We zitten n.l. voor ons t.v. toe stel. Ieder voor 't zijne. We hebben contakt via dat ap paraat met iedereen, met heel de wereld. Zeker, 'n ander soort contakt dan op de stoep van ons huis, maar we leven toch met elkaar mee. Zo - dacht ik - zal 't ook op de bedrijven meer en meer gaan worden. We zullen meer en meer onder gaan in 't arbeidspro ces. Ik zal me daartoe weg moeten cijferen en onopval lend, maar 'n één-deel-han- deling kunnen stellen. Ik zal geen tijd hebben, en let terlijk geen gehoor kunnen vinden in zo'n drukke mon tage-hal. De bijbel zegt 't zode graankorrel moet sterven om veelvuldig leven voort te brengen. Mijn communicaties zul len nu heel anders komen te liggen. Ik moet me bewust gaan worden dat door mijn klein wereldje de grote gemeen schap wordt gediend. Ik moet smaak krijgen in de vooruitgang van de sa menleving, al zal die ook iets meer onpersoonlijk gaan worden. Maar daarmee juist zal de gemeenschap gediend zijn. Doordat ik me wegcijfer, groeit de gemeenschap. - Het is jammer dat wij mentaal zo slecht zijn voor bereid om de nieuwe tijd te begrijpen. Er gaat immers 'n heel nieuw mensentype groeien. Gelukkig 't bedrijf waar 't nog kan, dat Piet, Jan en Klaas kent, plus zijn huis houden. Maar je kunt, dacht ik, 'n directeur - chef - baas enz. niet kwalijk nemen dat hij van zijn honderden men sen alle omstandigheden niet kent. De grote, groeiende we reld-eenheid zal gepaard gaan met de pijn van 't ge deeltelijke verlies van het eigen „ik". Gelukkig dat er levens scholen zijn, zegt de brief schrijver. Zeer zeker, 'n klein mid deltje weer, om de jonge man voor te bereiden voor zijn plaats in de zozeer ver anderende arbeidssituatie. M. JANSSEN Bedrijfsaalmoezenier- Markt 8. Tel. 3716.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1