wAAlwnkse en LAnqstRAAtse couRAnt Fedra Schoenfabriek Drunen herdacht 40 jarig bestaan w Heusdense maandmarkt wordt weekmarkt en wordt verplaatst naar de Vismarkt CURSUS SCHOENONTWERPERS, M0DELEURS GAAT IN SEPTEMBER WEER VAN START Drie zilveren jubilarissen bij de Kon. Chroomlederfabriek „De Amstel" I Gemeenteraad Heusden Benoeming tot Ridder in de Orde van St. Sylvester van L. van Drunen sr. hoogtepunt van viering CURSUS INDUSTRiEVORMING Overweldigende belangstelling Eerste order Snelle opbloei Ruime fabriekshal vragen brillen van Doel Leerprogramma Docenten Cursusduur en cursusjaar Toelating Kosten Duur van de cursus Aanvang van de cursus Cursusgeld Leerprogramma VRIJDAG 29 MEI 1964 85e JAARGANG No. 41 v^n het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 -(- 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) Jk 05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 8.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 -2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO op de voet Fedra Schoenfabriek Drunen heeft maandag het 40-jarig bestaan her dacht. Het hoogtepunt van deze viering werd gevormd door de be noeming van de heer van Drunen sr. tot Ridder in de Orde van St. Sylvester. Deze hoge pauselijke onderscheiding, waarvan de heer van Drunen 's-morgens na de H. Mis, die uit dankbaarheid in de parochie kerk werd opgedragen, door deken Werner op de hoogte werd gesteld, kwam voor de betrokkene en voor de overige familieleden totaal on verwacht. De heer van Drunen werd eerder dit jaar, vanwege zijn grote verdien sten op maatschappelijk- en sociaal terrein door Koningin Juliana, daags voor haar 55e verjaardag, benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De belangstelling die de heer van Drunen sr. en zijn beide opvolgers de heren J. van Drunen (35 j.) en L. van Drunen jr. (34 j.) maandag tijdens de receptie in Restaurant Ter Hunen in Drunen mochten ge nieten was overweldigend groot. Talloze zakenrelaties, kennissen en vrienden gaven deze dag acte de présence om de directie van Fe dra Schoenfabriek de hand te schudden. Ook burgemeester Stie- ger en zijn echtgenote gaven van hun belangstelling blijk. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord.-Brabant werd vertegenwoordigd door de voorzit ter, de heer J. Timmermans, die vergezeld was van de secretaris van de Kamer, drs. Smits. De heer Mannaerts voorzitter van de federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten was eveneens op de receptie tegenwoordig. Namens 77 zakenrelaties kree)g de heer van Drunen sr. en zijn vrouw een reis naar keuze aange boden. 't Personeel dat 's morgens reeds aan een koffietafel had aangezeten werd tijdens de avonduren onthaald op een feestavond. De viering van het veertig-jarig bestaan was enkele maanden uit gesteld, omdat de eigenlijke datum 24 mrt, dit jaar in de Goede Week viel. Het schrift waarin de heer van Drunen sr. op 29 maart 1924 zijn eerste order noteerde wordt nog steeds zorgvuldig bewaard. Met de ze order ging een lang gekoesterde wens in vervulling, namelijk schoe nen in serie gaan vervaardigen. Omdat met de industrialisatie van de schoenindustrie al spoedig bleek dat mensen met gevoelige voe ten tot de „vergeten groep" zouden gaan behoren, werd het bedrijf hierin gespecialiseerd. Reeds twee jaar na de oprichting van zijn bedrijf, dat de heer van Drunen sr. startte in een eenvou dig schuurtje, betrok hij een pand met een kleine fabrieksruimte er bij. In 1957 was men broodnodig aan een geheel nieuw fabriekspand toe. De enorme snelle gang van za ken bij Fedra Schoenfabriek, is het duidelijkste bewijs, dat de heer v. Drunen sr. zich steeds heeft weten aan te passen aan nieuwe tijdsom standigheden. Zijn leeftijd noopte hem er de laatste jaren toe om zich geleidelijk aan uit het bedrijf terug te trekken om te kunnen vol staan met het geven van waarde volle adviezen en raadgevingen. Het bedrijf rust nu voornamelijk op de energie en werkkracht van zijn beide zoons, de heren Jan en Louis van Drunen jr. De producten van de Fedra Schoenfabriek vinden niet alleen in het binnenland gretig aftrek. Ook het buitenland kreeg met het ver strijken van de jaren steeds meer aandacht voor dit bedrijf in Dru nen. Gemakschoeisel voor dame6 en orthopedisch schoeisel voor ie dereen vond na verloop van tijd zijn weg naar België en Luxemburg en o.m. naar Duitsland en Curagao. De fabriekshal die men op het ogenblik in gebruik heeft meet een oppervlakte van meer dan 1000 m2. Hierbij zijn niet inbegrepen de kantoorruimte en de moderne kan tine. Rond de zestig werknemers vin den in dit bedrijf emplooi. De beide zoons geven, evenals hun vader dat altijd gedaan heeft, blijk kijk te hebben op een mo derne gang van zaken. Er leeft 'n grote bereidheid om iets van an deren, waaronder ook het buiten land, te leren. Angst voor concur rentie kent men niet, ofschoon het doen en laten van de concurrenten beslist niet uit het oog wordt ver loren. De naam die de Fedra Schoenfabriek in de afgelopen 40 jaar heeft verworven zal kost wat kost hoog gehouden moeten wor den. En van dit ideaal zijn beide zoons vervuld. De heren A. de Graaff, schaver, A. Verhoofstad, afdelingsbaas van de afwerkerij beiden uit Waalwijk en de heer M. v. d. Hoven uit Was pik, afdelingsbaas van de knipperij, stonden maandagmorgen bij „De Amstel" in het middelpunt van de belangstelling. De oorzaak was het feit dat dit drietal deze dag 25 jaar in dienst was bij de Koninklijke Chroomlederfabriek „De Amstel". De heer Jaap Gompen sprak de jubilaris 's morgens tijdens een korte officiële plechtigheid toe. Hij memoreerde dat de drie jubilaris sen toen zij 25 jaar geleden voor de eerste maal het bedrijf binnen traden er reeds een hechte bedrijf s- gemeenschap hadden aangetroffen. Hij noemde hen de ruggegraad van het bedrijf. Alle drie de jubilaris sen hebben de afbraak tijdens de 2 JUNI VERGADERING BEDRIJFSCHAP SCHOENINDUSTRIE Dinsdag 2 juni zal het bedrijf schap voor de Schoenindustrie een openbare vergadering houden. Tij dens deze vergadering zal de nieuwe voorzitter voor de volgen de zittingperiode worden benoemd. Het aftredend dagelijks bestuur draagt voor de voorzittersfunctie, de heer B. Geurts uit Leiden voor. Ails zijn plaatsvervanger wordt voorgedragen de heer F. Mannaerts uit Tilburg en als leden, van het 1 dagelijks bestuur; C. Braspenning uit Waalwijk, C. Cloïn uit Dongen, D. Stibbe uit Vught en J. uit de Bosch uit Zeist. OPTICIËN WAALWIJK Ï)E JUBILERENDE FAMILIE VAff DRUNEN. Vi.n.r. Louis van Drunen jr. en zijn echtgenote, mevrouw van Dru nen met daarnaast haar echtgenoot Louis van Drunen sr., daar naast een kleindochter van de heer van Drunen sr., Jan van Drunen en zijn echtgenote, een dochter van Louis van Drunen sr., een klein dochter en de schoonzoon. moeilijke oorlogsjaren meegemaakt, om daarna hun volle kracht en energie te geven aan een wederop bouw. „Laat deze stralende dag u in herinnering blijven als een dag van waardering en dankbaarheid als de dag die u vervult met fris se moed voor de toekomst", aldus de heer J. Gompen. In zijn hulde betrok hij ook de echtgenoten van de jubilarissen. Als stoffelijke blijk bood hij de drie heren een cadeau onder couvert aan, en tevens de medaille van de maatschappij van Nijverheid en Handel en de be geleidende oorkonde. De heer M. Wij ma sprak namens het staf en kantoorpersoneel. Hij prees met name de collegialiteit en de prettige samenwerking. De heer Vught liet zijn felicitaties gepaard gaan met de overhandiging van 'n cadeau onder couvert, dat hij aan bood namens het personeel. 40-JARIGE JUBILARIS BIJ TIMTUR N.V. Maandag 1 juni zal de heer J. Rozenbrand uit Sprang-Capelle door directie en personeel van Timtur N.V. in zaal van Helvoirt gehuldigd worden. De heer van Helvoirt is op die datum 40 jaar in dienst bij de N.V. Hieronder laten wij een korte sa menvatting van het doel, de opzet en het leerprogramma van de cursus Schoenontwerpers - modelleurs vol gen. De cursus heeft tot doel ontwer pers-modelleurs op te leiden, die in staat zijn zelfstandig een modieuze collectie dames-, heren en kinder schoenen te ontwerpen en de model leren. Het leerprogramma omvat de vol gende vakken Creatieve handvaardigheden en mo de; schoentekenen en schoenontwer- pen; cultuurgeschiedenis; creativi- teitsontwikkelingplastisch-ruimtelijk vormen; anatomie en leestenkennis. Summier aangegeven worden onder meer de volgende onderwerpen aan de orde gesteld Algemene tekenkennis en -vaar digheid; Geschiedenis van de mode- en schoenmode; Mode- en schoenen tekenen; Anatomie van voeten en leestenkennis; Technisch schoenteke nen; Patronentekenen en detailleren; Materialen en leerkennis; Snijden en toezicht op stikken van modelschoe nen en toezicht op het opzwikken van modelschoenen; Modellen maken van klassiek en hedendaags schoeisel; Ontwerpen van nieuwe modellen en het maken van patronen hiervoor, tot en met het maken van een model schoen; Leer- en textielbewerking en versiering van en door deze materia len; Bedrijfseconomische en com merciële aspecten van het ontwerpen van modellen en het maken van pa tronen. In de loop van de cursus zullen excursies worden georganiseerd naar bijv. een leest'enfabriek, een hakken- j fabriek, een overleer- en zoolleer looierij, een rubberfabriek. j De lessen zullen verzorgd worden door enige docenten van de Acade mie voor Beeldende Kunsten te Til burg en door enige specialisten uit de schoenindustrie. Het ligt verder in de bedoeling voor bepaalde specialistische onderwerpen gastdocenten aan te trekken. De cursusduur is gesteld op 3 jaar. Het cursusjaar loopt van half sept. tember tot half mei. De lessen zullen worden gegeven in het gebouw van de Academie voor Beeldende Kun sten, Bosseweg 345 te Tilburg en wel 2 avonden in de week van 19.00 21.30 uur. De excursies zullen bij voorkeur op andere dagen dan de lesdagen worden gehouden, zulks om de lessen niet te bekorten. Toegelaten kunnen worden zij die: a. in de schoenindustrie werk zaam zijn als modelleur of kennis van modelleren hebben, en minstens 18 jaar, doch niet ouder dan 30 jaar zijn of; b. zij die een Kunstnijverheids school hebben gevolgd en zich in de richting van Schoenontwerper-model leur willen bekwamen. De candidaat-cursisten zullen een toelatingsexamen moeten afleggen om hen te kunnen testen op hun artistie ke kwaliteiten. Aan de hand van de resultaten van dit examen zal over toelating worden beslist. Het cursusgeld kan niet exact worden vastgesteld; het zal vermoe delijk f 550 tot f 600 per jaar be dragen. De kosten van tekenpapier, teken materialen, overige materialen en ex cursies zijn voor rekening van de cursist. De cursisten zullen regelmatig een uittreksel krijgen van de theoretische lessen, zodat zij aan het einde van de cursus beschikken over een beknopte samenvatting van de stof. Het ligt in de bedoeling de direc ties regelmatig op de hoogte te stel len van de vorderingen van de cur sisten. Verdere inlichtingen over deze cur sus kunnen worden ingewonnen bij de Consulent van de Stichting Vak opleiding Schoenindustrie, de heer S. Nuijten, Van Vessemstraat 14 te Waalwijk, Tel. 3464, of bij de Ad ministratie van de F.A.S., Willem II- strat 47 - 39 te Tilburg, Tel. 04250- 22000. Opgaven tot uiterlijk 5 juni. Doel van de cursus is, mogelijk toekomstig leidinggevend personeel, een algemene informatie te geven over enige aspecten van de moderne bedrijfsorganisatorische problematiek en over de vorm van de huidige be drijfsvoering. De cursus bedoelt dus geen afge ronde opleiding te geven tot chef of dergelijke functionarissen, doch veel eer een onmisbare basis te leggen, waarop een verdere direct op de func tie gerichte opleiding gegrond kan worden. De cursusduur is gesteld op 2 jaar en omvat ongeveer 80 lesavonden van 3 uur. De lessen worden gegeven op donderdagavond in het gebouw van de Lagere Textielschool in Tilburg, Fabrieksstraat 34. De cursus vangt aan begin septem ber. De normale schoolvakanties wor den aangehouden. Het cursusgeld bedraagt voor de gehele cursus pl.m. f 350, en dient ineens te worden voldaan. De directies van ondernemingen, die een personeelslid aan de opleiding laten deelnemen, wordt geadviseerd het cursusgeld op het loon of salaris van de cursist in te houden. In korte trekken Economie; Bedrijfseconomie; Sta tistiek; Ondernemingsvormen; De ad ministratie in de onderneming; Grondslagen der psychologie; Perso neelsbeleid; Organisatie van een be drijf; Communicatie; Arbeidswetge ving; Sociale wetgeving en toepassing daarvan; Veiligheid; Veiligheidswet- geving; Het ontstaan van de vakbe weging; Taak en doel van de vak beweging; Arbeidsverhoudingen; De plaats van de schoenindustrie in de nationale industrie; Europesee sa menwerking en haar invloed op de schoenindustrie; De federatie van schoenfabrikantenProductie-organi satie; Opbouw en samenstelling loon. Verdere inlichtingen kunnen wor den verkregen bij de consulent van de Stichting Vakopleiding Schoen industrie.: de heer S. Nuijten, van Vessemstraat 14, Waalwijk, Telefoon 3464, of bij de- Administratie van de V.A.S., Willem li-straat 47-49, Til burg, Tel. 04150 - 22000. De kandidaten zullen vooraf wor den getest. Opgave aan bovenstaan de adressen tot uiterlijk 10 juni. De raad der gemeente Heusden kwam maandagavond j.l. in openbare vergade ring bijeen. Goedgekeurd was door Ged. Staten o.a. de verhoging van de presentiegelden der raadsleden van f 7.50 tot f 12.50 per ver gadering en van f 3.75 tot f 6.25 per com missie-vergadering. Verder was ingekomen een schrijven van de Heusdense bond voor Ouden van Dagen met verzoek om de subsidie die tot heden 100 bedroeg per jaar, te verhogen tot f 150 per jaar. Aan die verzoek werd door de raad voldaan. Verder ging de raad akkoord met het toekennen van een subsidie van f 40 per jaar, naar aanleiding van een verzoek van de „Epistelgroep" te 's-Bosch (vereniging ter bescherming van de lichamelijk gehan dicapte jeugd). De Vereniging Chr. Kweekschool voor Kleuterleidsters in oprichting te Gorinchem kreeg een subsidie in het vooruitzicht ge steld van f 100 per leerling uit deze ge meente afkomstig dde de school zal gaan bezoeken. In verband met het verzoek van de Ver eniging Heusdens Belang tot omzetting van de maandmarkt in een weekmarkt en tot verplaatsing van de markt naar de Vis markt, ontspon zich een levendige discussie. Na veel wikken en wegen werd besloten de maandmarkt om te zetten in een week markt en deze op donderdag te handhaven, maar inplaats van de de voormiddag nu in de namiddag te houden op de Vismarkt. De raad ging akkoord met het verzoek van de Sportvereniging Heusden om aan de gemeente te verkopen het huidige kleedlokaal voor f 4800. Voorlopige vaststelling gemeenterekening 1962. Na het uitbrengen van het rapport door de commissie van onderzoek bij monde van de heer Schipper, werd deze voorlopig vastgesteld. Voorstel van B. en W. tot het doen recht trekken van het Kerkplein voor de R.K. Kerk te Heusden, in verband met de ver keerssituatie. De kosten werden door de C.T.D. begroot op f 9000. Dit punt werd aangehouden tot een volgende vergadering. Besloten werd aan de heer A. van Til- borg te Hedikhuizen een stuk bouwgrond te verkopen gelegen aan de Lambertusstr. aldaar, groot 1750 m2 voor f 5.562.50. Rondvraag. De heer Schipper pleitte voor het instel len van een parkeerverbod in de Pelsestraat, de heer Jonker wilde dit in heel Oudheus- den. Advies hierover zal worden gevraagd aan de politie. De heer de Vroome sprak er zijn ver wondering over uit dat er momenteel zo geknoeid wordt in de Demer. Eerst is het bruggetje verwijderd en vervangen door een aarden dam, nu weer is een gedeelte van de Demer gedempt met alle mogelijke rommel. Spr. gelooft zelfs dat de vuilnis auto's daarin werden leeggestort. De voorzitter zei dat er geen vuilnisauto's in de Demer werden leeggestort, maar wel de grond die bij het egaliseren van het Wilhelminaplein en Pr. Hendrikkade was vrij gekomen. Verder vond de heer de Vroome het verfoeilijk dat er langs de De mer aluminium lantaarnpalen (paaltjes) zijn geplaatst. De heer van Ooyen pleitte voor oprui ming van een bouwval in Hedikhuizen, die brandgevaar oplevert. Ook de heer Jon ker beaamde dit. De voorzitter zei heel moeilijk met de eigenaar van deze bouw val in contact te kunen komen. Diverse ma len is al geprobeerd machtiging te verkrij gen voor opruiming van dit geval, doch tot heden zonder resultaat. Zonder machtiging mogen wij er niet aan komen. De heer Verhaak was het een doorn in het oog dat de gemeente geld had uitgege ven om het torenuurwerk van de kerk in Herpt te verlichten, daar dit uurwerk al bijna een jaar lang stilstaat, zodat er nie mand iets aan heeft dat het verlicht is. De heer Klarus had uit de pers verno men dat de viering van „60 Jaar Maas mond" geen doorgang zou vinden. De voor zitter zei dat door het gemeentebestuur een bedrag was toegezegd. Dat op sommige verzoeken van het comité niet kon worden ingegaan, b.v. het garanderen van een hoog garantiebedrag, kan nog geen aanleiding zijn het gemeentebestuur te verwijten dat 't geen medewerking heeft verleend. Nadat door de heer Jonker een uiteen zetting was gegeven over de oprichting van het comité "Herdenking 60 jaar Maas mond", werd deze zaak als afgedaan be schouwd. De heer Verschuur wees op de zeer slechte toestand van de weg Heusden- Haarsteeg en de weg Heusden - Elshout. De voorzitter zei dat ten aanzien van de weg Heusden - Haarsteeg de plannen voor reconstructie in een vergevorderd stadium zijn en dat spoedig hiermede een aanvang zal worden gemaakt. Wat de weg Heusden- Elshout betreft zijn we afhankelijk van de plannen welke bestaan in verband met de nieuw aan te leggen weg van de Langstraat naar de brug over de Bergse Maas. De heer de Vroome merkt op dat som mige wegen binnen de wallen ook niet erg best zijn. De heer Sluijmers informeerde wanneer de wallen gemaaid werden. Daar is vandaag nog over gesproken, zei de voorzitter. Verder bracht de heer Sluij mers de plantsoenen te Oudheusden nog eens onder de aandacht; men is daar al zo ver gevorderd dat men in de plantsoenen auto's parkeert. Besloten werd bordjes te plaatsen „Verboden zich op het gras te be vinden", en de politie te verzoeken streng toezicht hierop uit te oefenen. Nadat de heer de Kort nog vragen ge steld had omtrent de wegen in Herpt en over het gymnastieklokaal (verbetering aan brengen ter voorkoming van ruitbreuk), werd de vergadering door de voorzitter ge sloten.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9