wAAlwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Buitengewoon hartelijke huldiging van Kapelaan Lempens bij zijn zilveren priesterfeest Sacramentsprocessie hoogtepunt van de jubileumviering Plechtige Hoogmis Zeer druk bezochte receptie Geschenk van de parochie: de kelk van wijlen Deken v. d. Hurk Muzikale omlijsting Woordvoeders van verschillende organisaties Plechtige Sacraments processie door de straten van Waalwijk Serenade door Drumband en Jachthoornkorps MAANDAG 1 JUNI 1964 85e JAARGANG No. 42 e tcho vau het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0,25 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) S. 10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertentiesspeciaal tariei Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. va'n Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO Kapelaan J. Lempens van de parochie St. Jan zal van de dag van gis teren wel bijzonder aangename herinneringen bewaren. Bij gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest hebben de parochianen van St. Jan en de leden van de ca. 20 organisaties en verenigingen waarvan hij geestelijk adviseur is, hem een zeer hartelijke huldiging bereid, hem daarmee dan kend voor zijn sympathie en onvermoeide werkzaamheid. De geschen ken die hem werden aangeboden waren merendeels geldsbedragen, die hij naar eigen goeddunken kan aanwenden, speciaal in verband met het feit, dat kapelaan Lempens vermoedelijk binnenkort tot pastoor be noemd zal worden. Het hoogtepunt van de jubileumviering werd gevormd door de plech tige Sacramentsprocessie door de straten van Waalwijk, tijdens welke processie door de jubilaris het Allerheiligste werd gedragen. In de feestelijk versierde parochie kerk droeg kapelaan Lempens om 10 uur een plechtige H. Mis op, daarbij geassisteerd door pastoor-Deken P. Maessen, presbyter assistent, pastoor Oomens, diaken, en moderator Lun- j ter, subdiaken. Deken Maessen hield een feestpredikatie, waarin hij uit- weide over de taak van de priester, die eenvoortzetting is van het priester schap van Christus. Onder leiding van de heer G. A. Duyvelaar zong het parochieel kerk koor, versterkt met een dameskoor, de Missa "Cantate Domini canticum novum" van D. L. Refice. In de feestelijk versierde grote zaal van De Gecroonde Leersse begon om 12 uur een receptie. Tijdens het offi ciële gedeelte daarvan werd als eerste het woord gevoerd door burgemees ter Teijssen namens de parochiege meenschap van St. Jan. Spreker ge tuigde van het grote respect van alle parochianen voor de jubilaris, die zich 14 jaar volkomen heeft ingezet voor het werk in de parochie, werk dat door hem werd gestimuleerd en geactiveerd. Het veelzijdig patroon van werkzaamheden zorgde voor vele goede contacten met de parochianen. "Door Uw vertrouwenwekkend op treden hebt U massaal vrienden ge maakt". Burgemeester Teijssen bood kapelaan Lempens het geschenk van de parochiegemeenschap aan, zijnde een geldsbedrag van f 2.440. - Nadien was het woord aan Drs G. J. de Vries, de nestor en secretaris van het kerkbestuur van St. Jan. De indringende rede van Drs. de Vries laten wij hieronder in extenso volgen: Drs. G. J. de Vries, secretaris van het kerkbestuur, sprak aldus: Zeereerw. heer Lempens, hoog eerwaarde heer Deken, edelachtbare heer Burgemeester, Dames en He ren, Op 19 juni 1955 heeft de hoogeer waarde heer Deken Dr. v. d. Hurk zijn zilveren priesterfeest gevierd. Het is voor mij een weemoedige, maar toch ook troostrijke herinne ring, dat ik toen als oudste kerk meester in de huldigingsbijeenkomst de feestrede heb mogen uitspreken. Mijnheer Lempens, U viert thans hetzelfde jubileumfeest en dit is voor mij de aanleiding geweest de tekst van die rede nog eens kri- tisch-aandachtig door te lezen. Ik stuitte daarbij op de volgende zin snede: „U, hoogeerwaarde jubilaris, staat thans op de „middaghoogte" van Uw priesterlijk leven" en vroeg me af: is die kosmografische term „mid daghoogte" in dit verband weten- schappelijk-taalkundig wel verant woord? Hierover nadenkend, ben ik er toe gekomen om een misschien wat ge waagde vergelijking te trekken tus sen de levensweg van een aanstaan de en jonge priester enerzijds en de banen, welke de zon schijnbaar elke morgen aan het hemelgewelf be schrijft anderzijds. Al vóór zonsopgang zien we op mooie dagen een rode gloed aan de oosterkim: het morgenrood, dat ont staat doordat alleen de zwak-lich- tende zonnestralen van grote golf lengte en dat zijn de rode in de dampkring kunnen doordringen. Geleidelijk komen er stralen van kleinere golflengten, maar met gro tere lichtsterkte, zich voegen bij de rode, de horizon krijgt een gouden glans en dan is het spreekwoord van kracht: de morgenstond heeft goud in de mond". Eindelijk komt de zonneschijf boven de horizon, haar stralenbundel is nu compleet, de zon schijnt in volle luister. Deze drie stadia van de dageraad symboliseren als het ware de drie reeksen plechtigheden vóór en bij de wijding tot het heilig priester ambt. De lagere wijdingen zou men kunnen vergelijken met het welis waar nog weinig intense licht van het morgenrood, maar dat toch reeds doet denken aan een hoopvolle toe komst. Het stadium van het vergul de ochtendkrieken beleeft de toe komstige priester in de tijd, dat hem het subdiakonaat en het diakonaat worden toegediend, de twee treden, welke leiden naar het podium van het sacrament van het priesterschap. De heilige wijding tenslotte is als een glorieuze zonsopgang, het begin van een schone dag. Voor een leek is het moeilijk zich te verplaatsen in de gedachtengang van een neomist en de innerlijke bewogenheid te peilen, welke hem bezielt. De Vlaamse dichter Guido Gezel- Ie, die als seminarist gekweld werd door een angstvallige ongerustheid aangaande zijn priesterroeping, riep na zijn wijding in vervoering uit: O, sterren, sterren, hoog en trots, benijdt mij, hemelen en bewon dert, want ik priester Gods en tabernakel ben. Wij moeten de jubelende excla matie niet verkeerd verstaan. Zij was volstrekt geen uiting van zelf verheffing, integendeel, Gezelle bleef ook na zijn wijding de ver persoonlijking van eenvoud, be scheidenheid en nederigheid. Hij was diep doordrongen van de ver hevenheid van het priesterambt, maar was zich ook volkomen be wust van zijn normaal-menselijke tekortkomingen. In die stemming, zeeeerwaarde heer Lempens, zult U in 1939 ook wel Uw verantwoordelijke levens opdracht hebben aanvaard. Naarmate de zon hoger aan de hemel komt te staan, neemt de uit straling van licht en warmte toe. Om 12 uur ware tijd staat de zon op haar hoogtepunt, ze staat in top, ze culmineert, ze heeft haar middaghoogte bereikt. Haar licht- uitstraling is maximaal, de tempe ratuur is nog niet op haar hoogste punt. Het is in de zomerdagen de mooiste tijd van de dag: veel licht en een nog getemperde warmte. Met de MIDDAGHOOGTE van ie mands leven bedoelen wij dienover eenkomstig de mooiste tijd van zijn bestaan op aarde. Dit geldt voor een priester, wanneer hij zijn 25-jarig jubileum mag vieren. Tien jaar ge leden verklaarde Mgr. Mutsaers dat het zilveren jubileum het schoonste feest is dat een priester kan mee maken. Om de vergelijking tussen de op gaande lijn van de dagboog van de zon en de eerste kwarteeuw van de priesterlijke loopbaan nog eens in een strakke lijn aan te duiden, zou den we kunnen zeggen: De zon gaat voor de priester op bij zijn wijding, De zon staat voor hem op haar MIDDAGHOOGTE bij zijn zilve ren feest. Mijnheer Lempens, U hebt thans het culminatiepunt van Uw pries terlijke ambtstermijn bereikt. Het Kerkbestuur van „St.-Jan" wenst er U en Uw familie van harte geluk mee. Het is bij seculiere geestelijken in ons land geen regel, dat zij hun 25- jarig priesterjubileum in hun kape laanstij d vieren. Deken Maessen heeft er in een rondzendbrief nog op gewezen dat U op eigen verzoek zolang in ons midden zijt gebleven. Wij, leden van het kerkbestuur van „St.-Jan", hebben U vooral leren waarderen, nadat U vorig jaar no vember tot Pastor Vicarius zijt be noemd. Wij hebben ervaren dat U een zorgzaam pastoor zult zijn, niet alleen in kerkelijke zaken, maar ook in materiële aangelegenheden. Bijzonder verdienstvol is Uw ar beid echter geweest door Uw harte lijke samenwerking met Deken v. d. Hurk. U zijt met Uw sympathieke be reidwilligheid en Uw veeljarige er varing in onze parochie voor de overbelaste en lichamelijk niet ster ke Deken een enorme steun geweest. U waart door hechte vriendschaps banden met hem verbonden. Het is Uw hartewens geweest om 'n dier baar aandenken aan Uw voormalige superieur te bezitten en wat kon dit beter zijn dan de kelk, het kostbaar ste en meest persoonlijke attribuut van elke priester, misschien nu nog meer dan vroeger. Degenen, die „het Rijke Room- sche Leven" bewust en van nabij hebben meegemaakt, zullen, indien onbevoordeeld, moeten getuigen, dat de beleving van de godsdienst na de oorlog in verschillende opzichten ernstig verschraald is. Zij zullen echter ook erkennen dat de Eucha-. ristische offerdienstgedachte rijker wordt beleefd. De symbolische waarde van de kelk wordt daarmede, naar ik meen, nog hoger geschat dan vroeger. De kelk van Deken v. d. Hurk is aan de parochie van „St.-Jan" ver maakt. Ik mag hier wel meedelen, mijnheer Lempens, dat U in een bij eenkomst van ons Kerkbestuur hebt gevraagd, of wij er akkoord mee konden gaan dat U tijdens Uw le ven gebruik zoudt kunnen maken van deze kelk, onder voorwaarde, dat deze later weer in het bezit zou komen van onze parochie. Natuur lijk had dit voorstel onmiddellijk onze instemming. Wij lekenbestuurs- leden, kwamen na de vergadering al dadelijk met elkaar overeen dat wij, onder voorbehoud van de goedkeu ring van de nieuwbenoemde Deken- Pastoor van onze parochie het ge bruiksrecht van de kelk op Uw feest wensten te stabiliseren tot een on voorwaardelijk bezitsrecht. Deken Maessen was zeer ingeno men met onze idee en daarom is 't voor mij een hoogst aangename taak U, namens het Kerkbestuur, deze kelk in volle eigendom te overhan digen, als blijk van hoge waarde ring voor Uw veeljarige en veelzij dige arbeid in onze parochie en wel speciaal voor de sympathie en de steun, welke het Kerkbestuur tij dens Uw waarneming als pastoor van U heeft mogen ondervinden. Die kelk is eigenlijk nog een pos- thuum geschenk van Deken v. d. Hurk, maar de leden van ons Kerk bestuur hebben U ook een blijk van appreciatie en dankbaarheid willen geven. Wij hebben bij U zelf ge- i informeerd waarmede wij U een dienst konden bewijzen en het ant- woord was weer tekenend voor de praktische Mijnheer Lempens. De bevolking van Noord-Brabant staat bekend om haar gemoedelijk heid, gulheid en gastvrijheid. Hoe zuidelijker, hoe meer deze sympa thieke karaktertrekken de bevol king sieren. Budel, Uw geboorteplaats, is de zuidelijkste gemeente van onze pro vincie en we mogen dus van U als geboren Budelaar met reden ver wachten dat U een bezoekster of bezoeker gaarne een kopje koffie zult willen offreren, als er tenmin ste, bij voorkeur vrouwelijk, perso neel aanwezig is om deze te zetten, wat tegenwoordig niet altijd het ge val is. Er is echter een z.g. coffee- maker in de handel welke die hulp onnodig maakt en overeenkomstig Uw wens bieden wij U zo'n elec- trisch koffie-zet-apparaat aan. Deze dag is voor U van bijzondere betekenis, U viert immers niet al leen Uw schoonste jubileum, maar het is vandaag ook Uw verjaardag. Ook daarmee wensen wij U van harte geluk. Mijnheer Lempens, waarschijnlijk zult U binnen niet te lange tijd wel in aanmerking komen voor benoe ming tot pastoor. Onze felicitatie heeft dus ook min of meer het ka rakter van een afscheidstoespraak. Ik wil daarom eindigen met de slotalinea van de brief, welke de so ciale priester bij uitnemendheid, Dr. Alfons Ariëns, op 29 november 1909 schreef aan zijn vriend, de zeereer- waarde heer A. Mutsaers, bij diens benoeming tot pastoor van de paro chie „St.-Pieter", achter de Tolbrug in 's-Hertogenbosch.: „Een kapelaan heeft iets van een los werkman, maar een pastoor is iemand die een vaste aanstelling heeft gekregen en wel de mooiste die zich denken laat: vader van een huisgezin. Ik hoop dat ge een pater filiorum laetans, een blije vader van kinde ren, zult zijn, omdat het U gegeven zal zijn onder Gods zegen Uwe kin deren gelukkig te maken". (Tot zover de woorden van Dr. Ariëns). Dit gezegende geestelijke vader- schap moge voor U, Mijnheer Lem pens, nog vele jaren een rijke bron van onverdeelde vreugde zijn. Onder leiding van de heer G. A. Duyvelaar zong daarna het kerkkoor het meerstemmige "In te speravi, Do- mine", van G. Schellekens. Intussen hadden honderden parochianen zich in de Gecroonde Leersse verzameld. Het officiële gedeelte van de receptie moest voor enige tijd onderbroken worden om deze mensen gelegenheid te geven, de zilveren jubilaris geluk te wensen. Er kwamen deputaties van de vele verenigingen en organisaties, waarvan kapelaan Lempens geestelijk adviseur is. Hun gelukwensen lieten zij veelal vergezeld gaan van ge schenken, merendeels ook geschenken onder couvert. Na de hervatting van het officiële gedeelte van de receptie werd nog 't woord gevoerd door mevr. Hamers- Leijsten namens het bestuur en de zie ken van het ziekentriduum. Kapelaan Lempens is de grote stimulator van dit ziekentriduum. Mevr. Hamers dankte de jubilaris zeer hartelijk voor al het werk, dat hij in het belang van de zieken doet. Zij bood hem namens alle zieken een geschenk aan. De heer C. A. van Mosselveld sprak namens de Waalwijkse afdeling van het NKV, de Kath. Arbeiders - Beweging. Hij getuigde van grote waardering voor het werk dat de ju bilaris in het belang van de sociale organisaties heeft gedaan en voor diens warme genegenheid voor de ar beidersbeweging. "Hoe graag wij U een pastoraat toewensen, wij zullen U node zien vertrekken". De heer Van Mosselveld liet zijn woorden verge zeld gaan van een geschenk onder couvert, waaraan alle leden hebben bijgedragen. Van grote waardering getuigde ook i de heer E. Hoevenaars, die sprak na mens de Waalwijkse afdeling van de Kath. Werkmeestersbond. Een ge schenk onder couvert was een tast baar bewijs van die waardering. De heer C. Dekkers sprak namens de voetbalvereniging RKC. "Alle leden van RKC hebben spontaan het hunne bijgedragen aan het geschenk in geld, dat ik U hierbij, met onze hartelijke gelukwensen, aan mag bieden Tenslotte sprak de heer M. Sleen- hoff. Hij deed dat namens de toneel vereniging DVSV. Ook de leden van DVSV hadden allen bijgedragen aan een geschenk, dat door de heer Sleen- hof werd aangeboden. Toen omstreeks 2 uur de receptie kon worden beëindigd, hadden 8 a 900 mensen van de gelegenheid ge bruik te maken, hun sympathieke ka pelaan of geestelijk adviseur geluk te wensen. Kapelaan Lempens dankte allen, voor hun hartelijke belangstelling de burgemeester en de gehele parochie gemeenschap voor het geweldige ge schenk, Drs. De Vries en het kerk bestuur voor het wel zeer bijzondere cadeau, de kelk van Deken Van den Hurk, de verschillende organisaties en allen, die deze feestdag voor hem tot een onvergetelijke hebben ge maakt. Kap. Lempens sprak verder als volgt Er is mij gevraagd om niet na iede re spreker een dankwoord te zeggen, want dan zou deze plechtigheid te lang duren, doordat ik dikwijls in herhalingen zou vallen. Nadat nu de verschillende sprekers mij hebben toe gesproken wil ik u allen danken. Op de eerste plaats de nestor van het kerkbestuur van St. Jan mijnheer de Vries. Verschillende priesters heeft hij binnen geleid in de kerk en verschillende anderen heeft hij uitge leide gedaan naar een andere werk kring. of op magistrale wijze her dacht in een pia memoria. Als kapelaan ben ik zonder meer in dienst van het kerkbestuur ge weest, maar als plaatsvervangend voorzitter heb ik enige tijd onder droeve omstandigheden op de nauw ste wijze mogen samenwerken. In mijnheer de Vries dank ik dan ook het voltallig kerkbestuur voor hun steun en sympathieke medewer king. Onvergetelijk zal deze tijd en deze dag voor mij zijn, wat nog ge accentueerd wordt door het cadeau wat mij wordt aangeboden als een da gelijkse herinnering aan de parochie St. Jan en zijn onvergetelijke pastoor de Hoogeerw. heer Bernard van den Hurk. In de burgemeester als parochiaan dank ik alle parochianen voor de ge heel vrijwillige en spontane wijze waarop zij hun bijdrage geleverd heb ben voor het feest-cadeau. In deze dank meen ik met name hier te moe ten noemen'mijn collega, kapelaan v. Gastel, als de grote organisator en mijnheer van Heesheen als voorzitter van het huldigingscomité. Alle gaven, de grotere en ook het penningske van de weduwe, als ik mij zo mag uit drukken, hebben mij heel erg goed gedaan. Immers, uit die gaven meen ik te mogen concluderen dat uw sym pathie voor mij persoonlijk en daarin voor de priester aandoenlijk groot is. Burgemeester, mijn dank, alle pa rochianen, ik dank U. Ik kan die dank niet aan allen persoonlijk overbren gen, maar ik hoop U te kunnen dan ken door voor uw kinderen iets te doen. De vertegenwoordigers van de so ciale organisaties, de K.A.V., het N.K.V. met al zijn vak- en onderafde lingen, ik dank U voor uw woorden en cadeaus, vooral dank ik U voor uw werk van sociale rechtvaardigheid en liefde. Het is mij echter een behoefte U nog eens te zeggen dat ik meer ge leden heb van hetgeen ik met en vóór U niet heb kunnen doen. Ik hoop dat mijn opjvolger meer tijd aan U en uw werk zal kunnen besteden. De voorzitter van R.K.C. dank ik ook heel bijzonder voor zijn geluk wensen. Ik ben getuige geweest van haar promotie en ik hoopt dat RKC getuige mag zijn van mijn promotie, niet naar de le klas, maar naar een eenvoudig pastoraat. Het hoogtepunt van zijn jubileum viering moet voor kapelaan Lempens de plechtige Sacramentsprocessie zijn geweest. Men had graag voldaan aan zijn verzoek om het Allerheiligste te mogen dragen door de straten van Waalwijk en om tijdens het plechtig lof op het Raadhuisplein een predica- tie te houden. Tijdens deze predicatie dankte kapelaan Lempens God voor de mogelijkheid, die Hij hem heeft willen geven, om als priester voor Hem te mogen werken. Kap. Lempens sprak aan het slot van de Sacramentsprocessie op het raadhuisplein als volgt Geachte aanwezigen, Wanneer Paulus spreekt over zich zelf en over zijn medearbeiders in het rijk Gods, zegt hij: „De mensen moe ten ons beschouwen als de uitdelers van Gods genadegaven. En degéne, die voor ons alle genade bewerkt heeft en nog doet, is onze Heer Jezus Christus. De woorden van Paulus op een andere manier uitdrukkend, meen ik te mogen zeggen, dat de taak van Paulus en zijn opvolgers, de pries ters, dus is om Jezus de Heer te brengen naar de mensen, en dat ge beurt door het Woord en de Sacra menten. Op zich genomen is het al een eer om dat te mogen doen. De bijbel zegt hiervan: „niemand neemt die eer uit zich zelf, maar alleen de gene die God daartoe heeft geroe- SJ pen Juist in deze gedachtengang ben ik Deken Maessen, pastoor van deze parochie erg dankbaar, dat hij mij in de gelegenheid heeft gesteld om in het kader van deze Sacramentspro cessie bovenstaande gedachte op deze wijze te vertolken, n.l. door de Heer te dragen door de straten van onze parochie en Zijn zegen aan U te mo gen geven. 25 jaar is het geleden dat God mij geroepen heeft tot het priesterschap en 14 jaar hiervan heb ik in de pa rochie St. Jan mogen arbeiden - dus 14 jaar lang Christus naar U mogen brengen en U naar Christus. Ik heb dit mogen doen door het woord, in de godsdienstlessen en in de kerk. Ik heb dit mogen doen door de Heer te brengen naar de zieken, in de parochie en het ziekenhuis, en door de zieken te brengen naar Jezus in het jaarlijkse ziekentriduum dat we dit jaar voor de 14e keer houden. Ik heb dit mogen doen door het sacrament van het doopsel, de biecht en de viering der H. Eucharistie. Grote dingen zijn het, die ik heb mogen doen, en dat durf ik te zeggen omdat niet ik het ben die het doet, maar Hij - de Heer - door mij. Grootse hulde hebt u mij gebracht, zo groot dat ik er verlegen onder zou worden, als ik niet bedacht, dat die hulde niet mij betreft, maar Hem, die mij gezonden heeft. Toen Elisabeth bij het bezoek van Maria haar hart uitzong ter ere van de Moeder Gods, antwoordde de dienstmaagd des Heren: Magnificat anima mea Dominum - dat wil zeg gen: „Elisabeth laten wij God dan ken, want Hij is het die grote dingen aan mij gedaan heeft". Zo zou ik, de dienstknecht des He ren, u allen willen vragen, als een antwoord op de hulde die U mij brengt Mensen, laten wij samen Hem dan ken, die aan mij en door mij grote dingen gedaan heeft. Quis retribuam domino: Wat zal ik de Heer wedergeven? Ik zal trachten een goede dienstknecht en in de toe komst een goede Pastoor - Herder - te zijn. De processie, die trok door het oostelijke gedeelte van de parochie St. Jan en door een gedeelte van de nieuwe parochie van de H. Bemadet- te, was ook dit jaar weer uitstekend verzorgd en vormde aldus een waar dige openbare hulde van de Waalwijk se katholieke gemeenschap aan Chris tus in de H. Eucharistie. Omstreeks vijf uur hebben het Jachthoorncorps Comu Copiae en de jeugddrumband "Ons Genoegen" elk afzonderlijk aan hun jubilerende ad viseur, een klinkende serenade ge bracht. In de loop van deze week zullen de leerlingen van de verschillende la gere scholen in de parochie door de jubilaris worden getracteerd, terwijl hem nog huldigingen te wachten staan door de leerlingen van de The- resiaschool, de Meisjes-ulo "Maria Koningin", de St. Petrusschool en de doktoren en verpleegsters van het St. Nicolaas-ziekenhuis. Ook wij bieden graag de zilveren jubilaris onze oprechte gelukwensen aan. Drs. de Vries feliciteert kapelaan Lempens en overhandigt hem de kelk van wijlen Deken van den Hurk.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1