wAAlwijkse en LanQStRMtse couR^nt NEHROe's OROOM Jampz Wijziging in centraal antennesysteem zal geen huurverhoging tot gevolg hebben x Hoogspoor - kosten rond f 25 miljoen - gaat Tilburg van een „ijzeren gordijn" verlossen makers OPROEP X INDIA'S BASIS Ogen vragen brillen van STASSAR Raad van Waalwijk debatteerde over televisie aangelegenheden bedrijf De kasten bleven Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels De begrafenis Bezwaren Damesmode Tilburg De grote slag Ander teneur Overige punten VERDACHT UITERLIJK V en D NEEMT PRIBA (Nederland) OVER VLIEGTUIG STORT NEER: 2 DODEN KLM VAKER NAAR DJAKARTA KATHOLIEKE WERKGEVERS IN DIOCEES DEN BOSCH Kleurentelevisie r_ L'P L Dit jaar is de reis naar BEMMEL Men kan zich hiervoor opgeven buddemeyer MAANDAG 1 JUNI 1964 85e JAARGANG No. 42 diensttreding 'ettige werk. lenlucht, ^orzieningen, eek. traat 17 Telef. 3471 De tcho van het Zuióen Abonnement Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon ïielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) f 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post f 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Telegram-adres: Tot aan zijn dood heeft Jawaharlal Nehroe het uiterste van zichzelf gegeven voor India, dat wat het nu is vrijwel uitsluitend te danken heeft aan hem. Hij is 74 jaar geworden en was dus al geen jonge man meer toen hij zeventien jaar geleden een taak op zich nam die menige staatsman in de kracht van zijn leven niet zou hebben aan gedurfd. Hij kreeg toen een land te leiden dat bewoond werd door een groot aantal bevolkingsgroepen, onderling verdeeld, de meeste arm, vrijwel wat men gerust achterlijk mag noemen. Bevolkingsgroe pen die bovendien door hun religieuze traditie geneigd waren met fatalisme alles te aanvaarden wat het lot hun toebedeelde. Juist die laatste karaktertrek maakte het een onbegonnen werk een natie te maken van wat tot dusver maar een doel was geweest van een gro tere Engelse kolonie. niet ten onrechte - verwijten da£ hij te goed van vertrouwen was geweest en daardoor een belangrijk aspect had verwaarloosd bij de opbouw van zijn staat; in de we reld is namelijk altijd toch macht nodig om respect af te dwingen. Maar het heeft weinig zin de vele fouten die Nehroe maakte - hij had er ook een hand van door trotsheid zich onnodige vijanden te kweken - op te sommen. Hoe groot sommige van die fou- De Britten hebben voornamelijk door hun macht en door de een tegen de ander uit te spelen kans gezien het land te beheersen. Neh roe versmaadde het om met min of meer dictatoriale middelen de In diërs te dwingen een eenheid te gaan vormen. Hij is toch geslaagd, door als een vaderfiguur leiding te geven en hij heeft dat gedaan op een principieel democratische ma nier, waarbij men de vrijheid niet opgaf terwille van een ander ide aal zoals overal elders in Azië. Dat dit Nehroe gelukte - dat hij binnen zeventien jaar zijn land tot een de mocratische natie wist te vormen - is al genoeg om hem een der groot ste mannen van deze tijd te noe men. Dat neemt niet weg dat vooral de laatste jaren niet alleen uit het buitenland, maar ook in zijn eigen land felle kritiek op hem werd ge uit. Doch ook dat die kritiek vaak zeer terech was, doet aan die groot heid van Nehroe niet af. De grote teleurstelling voor Neh roe moet geweest zijn dat hij niet slaagde zijn hartewens te verwe zenlij ke en India ook te maken tot een der belangrijkste landen van de wereld. Maar het is mis schien doordat hij zijn doel onmo gelijk hoog had gesteld, dat hij ten ook waren ze wegen nooit op tegen de grootheid die hij zich ver wierf door van India inderdaad een staat te maken. Was daar veel per soonlijke macht en uitbuiting van de bewondering die men hem toe droeg bij, in de kern heeft hij toch ook een democratische traditie we ten op te wekken: wie hem opvolgt, doet dat in dit apparaat dat binnen 17 jaar onder moeilijke omstandig heden stevig in elkaar is gezet. Neh roe gaf India de basis, waarop an deren kunnen voortbouwen om het land de grootheid in de wereld te geven waarvan de gestorven vader van zijn land droomde. Zijn opvolger zal het echter moeilijk krijgen, want hij zal het zonder het persoonlijk gezag dat van Nehroe uitstraalde, moeten doen in een land dat door econo mische gevaren wordt bedreigd, als mede door de Chinese troepen en waarin de grote politieke machts factor de Congrespartij dreigt te scheuren. Meer dan drie miljoen Indiërs hebben met afgevaardigden van staatshoofden uit de gehele wereld en alle Indiase politieke en religieu ze leiders Nehroe woensdag in New Delhi de laatste eer bewezen. Langs de bijna tien kilometer lan ge route, die de rouwstoet aflegde, van het huis van Nehroe naar Ra- gat (de brandstapel voor de koni- gen) op de oever van de Joemna rivier, weenden de miljoenen open lijk, toen het affuit met de over ledene langzaam voorbij trok. Te gen half vijf stak de 18-jarige kleinzoon van Nehroe Sanjay Gan dhi, geassisteerd door vier hoge hindoe-priesters de uit geolied san delhout opgetrokken brandstapel aan. Enkele seconde later onttrok ken zware rookwolken de figuur van de dode, bedolven onder witte zijden doeken en bloemen, aan het gezicht. Tegen de avond verzamel den priesters de as Om die later uit te strooien in de negen heilige rivieren van India. De wijzigingen die het gemeente bestuur van Waalwijk wil aanbren gen in het centraal antennesysteem voor alle flatwoningen behorende tot het continubouwproject Bra bant II, de 48 flatwoningen aan het Hertog Janpark en de 27 flatwo ningen aan de Kasteellaan zullen geen huurverhoging tot gevolg heb ben. Burgemeester Teijssen deelde dit donderdagavond tijdens de gehou den gemeenteraadsvergadering van Waalwijk mee. I De kosten zullen gedekt worden I door de reserves die door ieder complex in het verleden zijn opge bracht, doordat de 0.45 per week, die men voor aansluiting op het centrale antennesysteem verschul digd was, niet geheel verbruikt werden. Na een korte discussie besloot de raad over te gaan tot het vorderen van een krediet van f 41.130.-. IïcuvcJc'raet 14 - Telefoon 26582 toch nog zo onnoemelijk veel voor zijn land heeft verwezenlijkt. De sprong vooruit die hem voor ogen stond was te groot: voor de rol in de wereld die Nehroe voor zijn land verlangde was niet sterk ge noeg. En ook in zijn eigen land heeft hij niet alles bereikt wat hij be reiken wilde. Bijvoorbeeld is hij er niet in geslaagd het kastebegrip dat voor sommigen een feitelijke slavernij betekent, helemaal uit te roeien. Maar niettemin is de geeste lijke vooruitgang evenals die op economisch terrein van een om vang geweest die voor een wester ling moeilijk is te begrijpen. Minder gewaardeerd in het wes terse buitenland zijn de pogingen geweest van Nehroe om een lei dende rol te spelen in d groep van niet-verbonden landen. Zijn positief neutralisme leek vaak een gemak kelijke weg om tussen de conflic ten heen te zeilen en min of meer van twee wallen te eten. En het is misschien een grote teleurstelling geweest voor Nehroe dat hij zijn eigen principes niet kon blijven na leven. Dat begon met de bezetting van Goa. Een ander geval is zijn hardnekkig vasthouden aan Kasj mir. Maar de grote slag voor Nehroe moet zijn geweest dat China zijn India aanviel, terwijl hij juist een belangrijk pleitbezorger voor Pe king was gewéest. Bij die gelegen heid heeft hij moeten inzien dat hij, de voorstander van het los van oost en west staan, afhankelijk was van de steun van het westen. De Chinese kwestie is ook bin nenslands voor hem een begin ge weest van het verzwakken van zijn positie. Men kon hem - en ook weer De heer Smits (K.U.) zei graag te willen weten of het initiatief tot verbetering en uitbreiding van het centraal antennesysteem door het college van B. en W. was gekomen, of dat hiertoe bij 't college van B. en W. verzoeken waren binnenge komen. Vervolgens informeerde de heer Smits of de vernieuwing en uit breiding ook de mogelijkheid met zich meebrengen straks het 3de net te kunnen ontvangen. Tot slot wil de dhr. Smits graag geïnformeerd worden over dem ogelijkheid van verhaal, omdat is gebleken dat het type „Kathrein" dat is toegepast bij de woningen van de le en 2e tran che van het continuproject Brabant II, niet geheel voldoet. Uit het be toog van de heer Smits bleek ver- I volgens dat hij niet kon instemmen met het voorstel van het college geen verhoging in rekening te bren gen. Hij betoogde het niet juist te vinden omdat anderen die geen centrale antennesysteem wel voor de nodige onkosten komen te staan. De woorden van de heer van En gelen, fractieleider van de Katho lieke Unie, waren van een geheel andere teneur. Hij zei graag met 't gebruik kunnen maken van het voorstel van het college te willen meegaan. Hij gaf het college in overweging na te gaan of in de andere dichtbevolkte wijken van Waalwijk geen mogelijkheid zou bestaan te komen tot een centraal ;antennesystee(m, waarvan op ba sis van vrijwilligheid door de be woners gebruik gemaakt zou kun nen worden. De heer van Engelen drong er in deze op aan niet de uitslag af te wachten van het rapport dat door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten in deze wordt samenge steld. „De tijd dringt" ze zei hij, „wij moeten voor oktober met het centraal antennesysteem komen. Na oktober zal een centraal antenne systeem voor velen niet meer aan trekkelijk zijn, omdat de noodzake lijke investeringen dan veelal zijn verricht." De fractievoorzitter van de Ka tholieke Unie meende dat ook het esthetische in deze een belangrijke rol speelde. Verder wees de heer v. Engelen op de voorkomende dak beschadigingen door antennes. Ook de heer Brouwer (Eenmanspartij) had op dit euvel reeds gewezen. Hij had in eerste instantie reeds lbij het college op aangedrongen te ko men tot het houden van een en quête waaruit zou blijken hoe groot de behoefte naar een centrale an tenne is. De heer van Mosselveld (werkne mers) wees nog eens op de slechte ontvangst, doordat het type „Ka threin" niet geheel voeldoet. Hij stelde de voorzitter de vraag of hierin nu verbetering gebracht zou worden. Tot slot informeerde de heer van Mosselveld of het college rekening had gehouden met de schadeposten, veroorzaakt dooi; breek en hakwerk. steem beloofde burgemeester Teijs sen de raad hierover zo spoedig mogelijk andere mededelingen te doen. Reeds nu kon de heer Teijs sen meedelen dat in het plan Laag einde alleen gebruik gemaakt zal worden van het centraal antenne systeem. De wijzigingen en uitbreidingen aan het centraal antennesysteem garanderen straks een goede ont vangst. Dit naar aanleiding van vragen die waren gesteld door de heer van Mosselveld. Burgemeester Teijssen zei dat er bij het systeem „Kathrein" geen sprake is geweest van een tech nisch niet volmaakt zijn. Met het systeem Siemens, dat is toegepast bij de 300 woningen in Baardwijk de flats aan het Hertog Janpark en de Kasteellaan werden betere re sultaten geboekt. Het college van B. en W. zo bleek uit de woorden van de bur gemeester heeft wel degelijk reken ing gehouden met eventuele schade die zal worden aangericht door hak- en breekwerk. De overige agendapunten brach ten geen moeilijkheden mee. De raad ging over tot het onbewoon baar verklaren van de woning Winterdijk 23, waarbij de ontrui mingstermijn werd gesteld op 6 maanden, de rekening courant over eenkomst met Deken van Rielstich- tijng werd verlengd, tjerwijl een. krediet van f 15.000.- werd gevo teerd als kosten van voorbereiding van nieuwe buitengewone werken. De naam Drunense weg zal niet worden veranderd in Overlaatweg. B. en W. meenden namelijk er beter aan te doen deze naam te handha ven. Aan het Waalwijkse Jachtho rencorps „Cornu Copiae" werd 'n subsidie van f 500.- toegekend i.v.m. He bijzondere prestaties gelever,d tijdens een drumband coucours in Tilburg. De raad ging verder over tot ont eigening van gronden gelegen ten oosten van de haven, terwijl de grond gelegen ten oosten van de haven werd aangekocht. Verkocht werd de woning, Putstraat 22 aan de heer P. Brok, terwijl de wo ning, Burgemeester Veiwieïstraat aan drs. K. Schretlen werd verkocht Bij dit voorstel merkte de heer v. Eijl op dat z.i. de termijn geduren de welke de woning niet mag wor den verkocht niet juist was gesteld. Deze opmerking van de heer van Eijl zal nader worden bekeken. Berkocht werd tenslotte een in dustrieterrein aan Appels In- en Uitklaring N. V. i.o., terwijl een wijziging werd aangebracht in de uitgifte in erfpacht van grond aan de firma Appels. De raad verklaarde zich accoord met het voorstel van het college over te gaan tot vaststelling van de verordening vakantiesluiting le vensmiddelenwinkels 1964. De heer van Engelen zei het be langrijk te vinden dat het publiek op de hoogte werd gesteld van het feit, dat onder de elf tegenstanders 4 groot winkelbedrijven geteld moesten worden. Vier Westberlijnse politie mannen hebben woensdag op spectaculaire wijze 'n nieuwe collega ontgroend. Zij deden alsof zij 'n bank overval pleegden. De nieuwe ling bleek voor z'n taak bere kend. Hij arresteerde niet al leen de vier „bankrovers", doch ook een voorbijganger. Deze bleek later een rechter te zijn. Tot zijn verontschul diging voerde de jonge agent lan, dat de voorbijganger er zeer verdacht uitzag. Toen de man zich bovendien nog als rechter had geïdentifi ceerd, was de argwaan nog toegenomen. Vroom en Dreesman deelt mee, dat zij per 1 juni het gehele detail- handelsbedrijf van Priba (Neder land) N.V. heeft overgenomen. Deze overname betreft winkel vestingen in Den Haag, Nijmegen, Tilburg, Apeldoorn en Haarlem, waarvan de exploitatie - na herbe voorrading-onder de naam Vroom en Dreesman of „Vendet" zal wor den voortgezet. Voor de belangen van het bij Priba (Nederland) N.V. werkzame personeel zal, in overleg met de eerdere eigenaren van deze ven nootschap, v/orden gewaakt, aldus V en D. Priba (Nederland) N.V. werd in 1959 opgericht door Grands Maga- sins Priba, Au Bon Marché en A l'Innovation, alle te België geves tigde vennootschappen, en exploi teerde sedert haar oprichting een aantal winkelvestingen en tevens groothandel voor goederenvoorzie ning van de daarbij aangesloten unie-winkels. Het ligt in de be doeling deze groothandel, zij het in andere organisatorisch verband, voort te zetten. Twee officieren van de Neder landse luchtmacht zijn gistermid dag verongelijkt, toen een Fokker S-14 Machtrainer van ae luchtba sis Soesterberg op het eiland Voor- ne-Putten neerstortte. De slachtof fers zijn de 52-jarige commodore en commandant van het commando depot materieell uchtmacht uit Soesterberg, J. Vermeulen, alsme de de 39-jarige luitenant-kolonel van het depot materieel luchtmacht uit Wageningen, J. Vonk. Omtrent de oorzaak tast men (nog) in het duister. De Fokker-een straalvliegtuig - kwam in de lucht al in moeilijkhe den. Het vliegtuig stortte neer in de Olifantspolder op Voorne-Put-, ten, waarna het zich tussen Heen- vliet en Geervliet in een buiten dijk boorde waar het explodeerde. De Indonesische regering heeft de KLM toestemming gegeven met ingang van 1 juni a.s. haar dienst op Djakarta uit te breiden tot twee vluchten per week. Dit heeft het ministerie van Ver keer en Waterstaat meegedeeld. De KLM verklaarde dat de twee de dienst met ingang van 12 juni iedere vrijdag vanuit Amsterdam en met ingang van 14 juni iedere zondag vanuit Djakarta zal worden uitgevoerd. Deze nieuweverbinding wordt gerealiseerd door de bestaande dienst op Singapore via Frankfurt- Rome-Beiroet-Karachi - Bangkok) naar Djakarta door te trekken. Op een algemene vergadering van de Katholieke Werkgevers Ver eniging in het diocees Den Bosch is tot "voorzitter benoemd de heer L. van Heyst uit Den Bosch, di recteur van Grasso's Kon ink 1 ij ke Machinefabrieken N.V. Hij vofl,gt in deze functie ir. J. de Wit uit Helmond op, die sinds 1958 voor zitter is geweest. De heer Van Heyst is in het organisatieleve* van de katholieke werkgevers geen onbekende, hij was van 1949 tot 1958 voorzitter van de Algemene Katholieke Vereniging van Werk gevers in de Metaalindustrie. Iri de vacatures, ontstaan door het heengaan van de heren A. Cleerdin te Den Bosch, L. Janssens te Tilburg, J. Raymakers te Hel mond, G. Sanders te Den Bosch en H. Schellens te Eindhoven wer den gekozen de heren M. Hame- lijnck, directeur van de Centrale Beleggingsmaatschappij CEBEMA te Den Bosch, J. Mes, directeur van de N.V. Stoomweverij Besouw te Goirle, ir. W. van Asten, directeur van de textielfabrieken Diddens, en Van Asten N.V. te Helmond en ir. J. Huygen, directeur van de Machinefabrieken van Philips Gloeilampen fabrieken N.V. te Eindhoven. In zijn antwoord betoogde voor zitter Teijssen dat van de zijde van bewoners van gemeentehuizen ver schillende verzoeken 't college had den bereikt verbeteringen aan te brengen aan het in gebruik zijnde centraal antennesysteem. Ook het derde net zal straks met het nieuwe systeem ontvangen kunnen worden. Er zullen zelfs voorzieningen wor den getroffen die de ontvangst van kleurentelevisie in de toekomst mogelijk moeten maken. Ten aanzien van de mogelijkheid om ook in andere wijken te ko men tot een centraal antennesy- Het Comité Ouden van Dagen te Waalwijk, stelt alle Waalwijkse ingezetenen die 65 jaar zijn of ouder, in ae gelegenheid zich op te geven voor het jaarlijks^ uit stapje, dat zal plaatsvinden op DINSDAG 16 juni a.s. HOTEL „HET WAPEN VAN BEMMEL". maandag 1 juni tot en met vrijdag 5 juni aan het adres Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Grotestraat 205, Waalwijk. Na deze datum kunnen geen gegadigden meer worden aangenomen. Wie in Tilburg over de overweg praat heeft er ook meermalen over en tegen gevloekt. Spoorbomen die drie kwartier van de dag gesloten zijn geven daar ook aanleiding te over voor. Uit een enquête die rond 1950 werd gehouden bleek, dat van de 600.000 verkeerseenhe- den, die over de 3 overwegen wer den geteld, er maar liefst 32.000 moesten wachten. In de loop van 1964 is dit aantal door de toenemen de motorisatie en verdergaande in dustrialisatie is dit aantal verkeers- eenheden beslist tot 100.000 opge lopen. Hiervan lopen er minstens 60.000 vast voor gesloten bomen. Het einde van de bittere overweg misère, waarvoor al in 1913 de eer ste plannen werden gemaakt is nu in zicht. Binnen 2 maanden, als ook de tweede hoogspoorbaan wordt aangesloten, kunnen alle personen auto's, fietser en voetgangers on der de viaducten. Er werd bij de N.S. een miniti- eus werkschema als een legpuzzel ontworpen voor de gehele ombouw van laag tot hoog. Eind 1964 en begin 1965 worden de laatste res ten van het laagspoor opgeruimd chemisch reinigen, grote straat 9 5 waalwijk terwijl de afbouw en inbruikstel- ling van het nieuwe station en em placement, ook de noodgebouwen, waarin nu de gehele stationsbe-1 huizing nog onderdak vindt opge ruimd worden. OOK BIJ B.B.A. VLAG IN TOP Ook bij de BBA-staddienst gaat de vlag in top. Hoe groot de over weg misère wel was blijkt uit de dienstregeling van de stadbussen, die vaak via lange omwegen zoveel mogelijk buiten het bereik van de overwegen aan de Heuvel en Gast huisstraat bleven. Bij de BBA ligt nu al een gloednieuwe dienstrege ling klaar. Door het wegvallen van het „IJzeren Gordijn" zijn Tilburg Nrd. en Tilburg Zuid minstens een kwartier dichter bij elkaar geko men. De stad is verkeerstechnisch en planologisch weer één geheel geworden. Vooral het noordelijk stadsdeel zal hierdoor weer nieuwe kansen krijgen. Met het in bedrijf stellen van het hoogspoor krijgt de stad nog meer betekenis voor handel, indu strie en verkeer is een einde geko men aan een miljoenenschade die aan dehand van de wachturen alleen nog met electronische rekenmachi nes te becijferen viel. In de loop van de laatste halve eeuw toen Tilburg uitgroeide van 52.000 tot 144.000 inwoners, zijn door de spoorbomen van de Heuvel en Gasthuisstraat vele honderdduizen- de afspraakjes gemist en zakenbe- sprekingen mislukt. Textielmachi- nes stonden stil en lopende banden lagen plat, omdat wagens uit het noordelijk deel van de stad een kwartier en vaak nog langer voor gesloten bomen stondejn Er zij|n| honderdduizenden treinen gemis* er zijn zelfs verkeringen kapot ge sprongen, omdat geliefden op de afgesproken tij d en plaats verstek moesten laten gaan, er zijn we kunnen hierin eindeloos door gaan. GEVECHT MET DE TIJD In de nacht van zondag, met in gang van de nieuwe dienstregeling op 31 mei, komt de eerste trein richting Breda over hoogspoor bin nen. Tientallen spoormannen zul len die nacht een gevecht tegen de klok moeten leveren, om tijdig ge reed te zijn met de aansluiting van de eerste baan van het hoogspoor dat Tilburg van een halve eeuw overweg misère gaat verlossen.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5