de versnapering van de eerste i KO/V\BI Smidje Verholen en de rare alchimist *mm KAPELAAN JOZEF MICHELBERGER maici TRENCO 10 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 5 JUNI 1964 10 Tour de France- ploeg RIJEN SPECIALE AANBIEDINGEN! BIJ UW KRUIDENIER DE MAN MET DE LUCIFER VIERDE ZIJN ZILVEREN PRIESTERFEEST Loon op Zand Töuj/i Mannen mef smaak prefereren TRENCO MATCHTOWN het zijdezachte tricot-nylon shirt j Wit en gedessineerd 19.75 24.75 Roestenberg voor het diploma Frans steno. GILDE ST. JAN. Zondag 31 mei nam de Gilde St. Jan deel aan de schietwedstrijd te Gilze, waar het kampioenschap van Nederland vrije hand verschoten werd en waaraan een 40-tal vereni gingen deelnamen. Gilde St. Jan behaalde hier een fraaie 6e plaats, terwijl verder nog door de heer H. Esseling sr. werd be haald een 6e prijs extra aanbieding opgelegd, H. van Balkom 2e prijs pers. opgelegd en Th. Sperber 4e en 8e prijs pers. opgelegd. DE COMPLETE start zondag 7 juni te in „De Leren Zool" Aanvang 15 uur Vooraf een nieuwelingen wed strijd met alle streekrenners. DOKTERSDIENST. Komend weekend zal de praktijk van de doktoren P. Wijtenburg te Kaats heuvel en A. de Vries te Loonopzand worden waargenomen door dokter R. Raaymaakers, Hoofdstr. 68a, Kaats heuvel, tel. 04167 - 2050. Zaterdag na 12 uur en zondag zal de praktijk van dokter K. van Tuijn te Kaatsheuvel worden waargenomen door collega H. Winkelman, Kerk straat 99, Sprang, tel. 04167 - 2350. Dagelijks verse GEBRADEN HANEN Ook aan huis bezorgd. CAFÉ-REST. P. VAN DUN Kaatsheuvel AGENDA Apollotheater zaterdag 6 juni 20 uur en zondag 7 juni 18 uur Het mooiste meisje van de wereld. Alle leeftijden. zondag 7 juni 20.30 uur: Meisjes op het slechte pad. Geestel. volw. DUIVENSPORT. Wedvlucht van de Kaatsheuvelse Postduivenvereniging vanuit Creil, met 487 duiven. Uitslag: M v Boxtel 1, 2, 3,13,14, 34, 38, 59; Jac Vloemans 4, 5, 20, 37; M Lensveld 6, 57; M Ververs 7, 25, 61, 63, 64; L v Geel 8, 19, 36, 49, 50, 54, 55; A Pijnenburg 9; H v Helvoirt 10, 33, 35, 60; G v Gooi 11, 32, 62; Jozef Kemmeren 12; Wal Hamers 15; Ant Heijs 16; J v Bavel 17, 70; M Kleijn 18, 48; J Vesters 21, 58; Jo Hamers 22; G Schrau- wers 23, 65; H Snoeren 24; W van Heijst 26, 67; H v d Linden 27Ant. Esch 28; Piet Ligtvoet 29, 69; Chr. v Heeswijk 30; Ben v Heesch 31; Th Witteveen 39; H Hesselmans 40; J v Heeswijk 41, 52; J Comelissen 42; ÉÉfe/-' 4' FEUILLETON VAN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" ii door Ids. van der Ploeg Vluchtig gaf zij haar vader een kus op het voorhoofd. Kil jan was opgestaan en gaf haar een hand. Hij had haar in lange tijd niet gezien en vroeg zich af hoe diep het gat was dat zij met haar deelneming aan de sterrit in haar vaders beurs geslagen had. Van Frits had hij gehoord, dat zij nu ook aan de vliegerij deed en 'n eigen vliegtuig had gekocht. „U ziet er goed uit, juffrouw Gramshof," zei hij, maar zijn ge dachten namen opeens een sprong naar 't Burgerlijk Wetboek: „Ven noten zijn met hun gehele vermo gen aansprakelijk voor de schul den van de firma- Schreeuwend onbillijk, dacht hij bijna hardop, stoor ik, had zij gevraagd; nu dit geverfde wezen had in haar leven niets anders gedaan dan stoornis geven en Gramshof liet maar met zich sollen. Natuurlijk wilde zijn compagnon niets liever dan door een huwelijk van Loes met Frits de privé-kapitalen laten samen vloeien. Samenvloeien- 't woord was van Gramshof zelf - dat ging goed met de Maas en de Waal, maar hier zou een bijna uitgedroogd beekje zich verenigen met een bre de rivier.Frits is verstandig, be dacht hij tevreden; die vlieger gaat niet op. Gramshof had intussen om Mijn- arends gebeld. „Mijn dochter wil graag de ca tacomben eens bekijken", zei hij, toen de kluischef op het appel ver scheen. Mijnarends boog, keek even naar Loes en kleurde tot over de oren. In haar houding, in haar oogop slag en in haar gebaren legde zij net alles wat nodig was om een man van over de veertig eraan te herinneren, dat hij zijn beste jaren ongebruikt had laten voorbijgaan. Spijtig dacht hij aan het gewichts kaartje, dat zijn vrouw hem vorige week had getoond: van 165 op 170 pond in twee weken tijds. „Mag ik U voorgaan", zei hij met een rood hoofd. Toen hij de trappen naar de kluis afdaalde, dacht hij niet anders dan aan de fee, gracieus en vlinderlicht, die achter hem aanzweefde. Eerst beneden, in zijn dagelijkse omge ving van deuren, sloten en veilig- W Kemmeren 43, 45; J Laros 44; Jan Voogd 46; Jan Snoeren 47; Jos v Wanrooij 51; Frits v d Linden 53; J Kemmeren 56; KI Schaafstra 66; A Couwenberg 68. GEMEENTECHAUFFEURS KRIJ GEN PREMIES VEILIG RIJDEN De raad van de gemeente Loon-op- Zand ging gisteravond accoord met een voorstel van het college van B. en I W. betreffende de toekenning van een premie voor bestuurders van mo torvoertuigen in dienst van de ge meente. De chauffeurs zullen bij veilig rij den in het vervolg f 96, - ontvan gen. Een "veiligheids-opslag" met f 44.- Een zilveren priesterfeest als kape laan is geen alledaags jubileum. Dit jaar herdacht het bisdom den Bosch echter nog enkele andere jubilaris sen in het zilver. Een vijftal jaren is kapelaan Michelberger in zijn een voud als verzorger van de charitatie ve instellingen als EHBO, AVA, mis sieverenigingen en retraites werkzaam geweest, terwijl daarnaast het gods dienstonderwijs van de lagere scholen en de R.K. Huishoud- en Industrie school St. Angela zijn dagelijkse taak was. Hongaar van geboorte ontving hij als kleine uitgezondene in ons land na de eerste wereldoorlog een tweede vaderland, ontving er een priesterop leiding en bleef er werkzaam onder de seculiere geestelijkheid van het bisdom 's-Hertogenbosoh. Hij wacht thans op zijn benoeming tot pastoor in ons bisdom, maar houdt zeker een aangename herinnering aan de dag, die de parochie St. Jan hem op woens dag 3 juni bereid heeft. Om half elf werd onder, voor deze dag aangena me belangstelling 'n plechtige solem nele H. Mis opgedragen, door de ju bilaris zelf, geassisteerd door de Z.E. pastoor P. de Spijker en kapelaan Pas, met de weleerw. heer Stappers- hoef van de parochie St. Jozef als presbyter-assistent. Het parochie zangkoor zong versterkt door het da meskoor op zeer verdienstelijke wijze de vierstemmige Preismesse van Steh- le "Salve Rigina", onder directie van de heer Tuerlings, met aan het orgel de heer Jos van Amelsvoort. Na het offertorium zong mej. Jo Wellens zeer decent en devoot het "Panis An- gelicus" van C. Frank, dat op de Hongaarse familie, die voor deze feestviering van broer Jozef overge komen was, zeer veel indruk maakte. Voor de druk bezochte receptie in de gerestaureerde Euphonia-zaal plaats vond, verscheen burgemeester van Erp op de pastorie om de jubi laris namens het gemeentebestuur te complimenteren. Hij bood hem als waardering voor wat hij in het be lang van de schooljeugd als gods dienstleraar in de vijf afgelopen ja ren gedaan had, de drie delen van 't onlangs uitgekomen standaardwerk "De Geschiedenis van Brabant" aan. Behalve vele particulieren kwamen vele verenigingen en organisaties op de receptie in de zaal van Euphonia hun opwachting maken, waarbij vele geschenken in natura en onder cou vert van de sympathie getuigden, die de jubilaris in zijn bescheidenheid ge niet. Het feest had verder een zeer intiem karakter, in de avond even on derbroken door een spontane serena de van de Kon. Erk. Harmonie, aan de geestelijke overbuur gebracht, waarbij de Euphonia-voorzitter de heer W. v. Nieuwstadt hartelijke woorden van felicitatie en waardering sprak, door de jubilaris keurig beant woord. SCHUTTERS VAN ST. HUBERTUS De schutters van het St. Hubertusgilde namen zondag deel aan het kampioenschap van Nederland. Dit werd georganiseerd door de Schutterij St. Joris te Gilze. Het was een zeer spannende wedstrijd om deze titel, want helaas moest St. Hu- berüus met één punt verschil zijn meerdere erkennen in de schutterij St. Hubertus te Bavel. Zij behaalde een 2e prijs voor het korps, geweer; de 3e prijs personeel was voor haar lid J. W. Aarts, de 4e prijs extra en de 8e jubileumprijs was eveneens voor schutter J. W. Aarts. Al bij al weer een schitterend resultaat voor dit gilde. GILDE ST. AMBROSIUS. Zondag om 12.30 uur zal het gilde St. Ambrosius een ledenvergadering houden in zaal Vermeulen. Hier zal besproken worden of het gilde al dan niet zal deelnemen aan het vrije gildefeest te Oeffeit op zondag 21 juni a.s. AGENDA Doktersdienst Het weekend, zaterdag 6 en zondag 7 juni, zal de doktersdienst alhier worden waargenomen door Dr. R. Raaijmaakers, Hoofdstraat 68a, Kaatsheuvel, tel. 04166 - 2050. Zaal Vermeulen Zondagavond bal; mu ziek door het Smit Quintet. - Inkomstenbelasting en vermo gensbelasting zullen na de moderni sering van het belastingstelsel niet hoger mogen oplopen dan tot tachtig percent van het belastbare inkomen: Als het bedrag te hoog wordt, zal het verschil door de belasting-inspecteur moeten worden terugbetaald. Ook zal het minimum bedrag, waar beneden geen vermogensbelasting hoeft te worden betaald, aanmerkelijk worden verhoogd. De Tweede Kamer besloot hiertoe dinsdag door twee - door staats secretaris Van den Berge (Financiën) fel bestreden - amendementen van dr Lucas (Katholieke Volkspartij) en de heer Scholten (Christelijk Histo risch) op zijn vernieuwingsontwerp van de belasting te aanvaarden. - Tot nieuwe leider van India, in- plaats van Nehroe is gekozen Lub Bahadoer (53), een politicus die haast leeft als een monnik en een hin doe van lagere klasse is. no-iron en ultra snel droog Sanitized-transpiratie-geur werend' Verkrijgbaar bij: WARENHUIS WAALWIJK COPYRIGHT STUDIO AVAN 5-lQ± 101. „Van geleerde toga's heb ik geen vestand," zei smidje Verholen nors. „Ik ben maar een eenvoudige i smid. Toga's laat ik liever over an de affekaat en de prefessert!" - j „Dan wordt het tijd, dat je eens j leert wat een toga is," zei de pro fessor, die weer een tikje kalmeer de. „Hoe haal je het in je hoofd? Met een geleerde toga vieze dra den schoonmaken! Een schandaal!" - Tot smidje Verholen's stomme verbazing trok de professor de toga nu aan en de smid dacht: „Jonge jonge, daar heb ik een lelijke ver gissing gemaakt Intussen ha,d de professor een baret van de ta fel gegrepen en een befje voorge daan. Toen greep hij gezegelde oor konde en stelde zich op voor de smid. Hij trok een plechtig gezicht en zei: „Hier ziet ge professor doc tor honoris causa superstitiae gra- tiaque Johan Carolus Nosco. De uni versiteit van Vindobona schonk mij deze geleerde bul, terwijl toga, ba ret en befje mij werden uitgereikt door het collegium maximae sapi- entiae van de gezamenlijke hoge scholen van dit gezegende land!" - Smidje Verholen stond natuurlijk perplex van zoveel geleerdheid en van het latijn verstond hij geen ziei, maar hij begreep wel, dat Jo han Carolus Nosco een verdraaid geleerd kereltje moest zijn. De pro fessor wandelde nu de kamer weer uit en de smid bleef eenzaam ach ter bij zijn werk. Hij repareerde peinzend de dradenboel en bracht vervolgens alles weer netjes op zijn plaats. Hij had dan geen doek je meer nodig om de boel schoon te vegen, horen we al iemand zeg gen. De smid dacht helemaal niet meer ahn doekjes, want één gedach te bleef hem maar door het hoofd spelen. Het was allemaal toch wel erg toevalligdie sporen van banden in de tuin waren kennelijk door vrachtautobanden gemaakt maar de professor zei, dat de spo ren gemaakt waren door de auto van een vriend. en dan dat zwar te pak en die dradenwinkel onder de vloeren. De smid raakte er maar niet over uit gedacht, en toen hij weer naar de smederij van Sterke Stef terugreed, peinsde hij nog heidsapparaten gelukte het hem de vlam zijner verbeelding te doven. Rustig toonde hij de loketten met de solide sloten, gaf verklarin gen van het alarm-systeem en wees op de syrene's die bij gevaar in werking werden gesteld. Dieper in de kluis doordringend, trok een afzonderlijke ruimte, met rood beschilderde ijzeren spijlen de aandacht. „Wat is dat?" vroeg ze. Met een sleutel opende hij het hek. „Gaat U binnen", zei hij, het licht aanknippend. Zij bevonden zich in een klein vertrek, waar twee zware brand kasten stonden. Mijnarends keek even met een onderzoekende blik om zich heen en fluisterde toen, haast eerbiedig: „De firmanten-safe, juffrouw) Die aan uw linkerkant is van uw vader, de andere van mijnheer Kil- jan". „Waarom spreekt U zo zacht, mijnheer Mijnarends?" „Uit gewoonte, denk ik." Hier, in dit vertrek woei haar parfum om hem heen als bloemen geur. Het bracht hem van zijn stuk. Snel gleed zijn blik in een onbespied ogenblik langs haar ge stalte - mfjn vrouw moet een zwem abonnement nemen, dacht hij, zo kan het niet doorgaan. Een schaduw viel over de vloer. Geschrokken keerde Mijnarends zich om. Op de drempel stond Christiaan Nonhebel. Een kluisbe- ambte die kwam aanlopen, hief met een verschrikt gebaar - achter de rug van de architect - de handen in de hoogte als om te beduiden, dat hij geen schuld had aan deze invasie. Mijnarends trad snel terug. „Wij moeten hier weg", zei hij gejaagd. Nonhebel trad op Loes toe. „Al op de trap rook ik jasmijn." „Het publiek heeft hier geen toe gang, mijnheer Nonhebel", inter rumpeerde Mijnarends. „Maar familieleden wel „Neenee". „En juffrouw Gramshof dan?" „Voor de gemoedsrust van mijn' heer Mijnarends is het, geloof ik, beter om naar de cliëntensafe terug te gaan", hielp Loes. „Wat kom je doen, Christiaan?" „Ik moet even in mijn safe zijn." „En als een jachthond volgde je 't spoor." „Ja - maar het wild laat zich niet vangen". „Nee," zei ze bits. Nonhebel, nerveus met de ogen knipperend, stopte de einden van zijn das weg. Even gleed zijn hand in de zijzak van zijn colbert. Hij brak de lucifer die hij daar voelde in twee stukken en volgde Mijn arends, die terug ging naar de pu blieke kluis. „Is dit uw volière, mijnheer Mijn arends?" vroeg Loes. „Ja juffrouw, van hieruit kan ik de gehele ruimte overzien." Opeens stond Vemimmen, de to neelspeler, naast Nonhebel. „Ik hoorde boven, dat je in de mijn was afgedaald - welke safe is nou van jou, Christiaan?" Geërgerd keek Nonhebel hem aan. „Kun je me nooit met rust la ten?" snauwde hij. „Je hebt toch geen geheimen, is het wel?" Hij wendde zich tot Loes en vervolgde: „Heeft hij laatst niet gezegd, dat hij hier een safe had, juffrouw Gramshof?" - en nu wil hij het na tuurlijk ontkennen." „Ik ontken niets", gromde Non hebel. „Het is niets bijzonders". „Mag ik het nummer weten?"; vroeg Vernimmen, die om de een of andere reden het grootste ple zier scheen te hebben. j i „Nee!" riep Nonhebel. „Ik heb 1 liever dat je je met je eigen zaken bemoeit". Een grijnslach trok over de vol le breedte van Vernimmen's ge zicht. ,Het doet er ook niet toe, zei hij. Op de loketten wijzend, vervolgde hij: „Dit alles hier is dood kapitaal. De staat moest het confisceren - De samenleving wordt er in het minst niet door geschaadt als al die ju welen verbranden". Het brandt al genoeg", zei Loes. „Ja, ja, maar dit zou een brand zijn, die economisch verantwoord is." Plotseling klonk van heel dicht bij het schelle geloei van een si rene. Mijnarends sprong op, alsof hij door een slang werd gebeten. Verschillende employé's kwamen toelopen, niet wetend wat te doen. Was dit nu het alarmsignaal, waar voor Mijnarends altijd zo bevreesd was? „Alle deuren sluiten!" riep hij. „Er is iets gebeurd!" De chef drukte op een knop waardoor de lift buiten werking werd gesteld. Nonhebel riep om zijn safesleutel en Vernimmen de clameerde iets toepasselijks uit Shakespeare. Alleen Loes Grams hof lachte. (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 10