wAAlwijkse en UnqstRMtse couRArtt Raadslid Bossers maakte burgemeester heel boos tijdens raadsvergadering „0E TOCH '64" éclatant succes KAATSHEUVEL Bezoek en opbrengst overtroffen alle verwachtingen B en W fel gekant tegen streven van pro testanten naar meer zelfstandigheid en nog grotere afscheiding Huur gasmeters met ingang van 1 juli met f 0,70 omhoog Aankopen percelen grond J. v. d. Heuvel nu officieel ere-burger vragen brillen van Verhoging gasmetertarief Bouw dienstwoningen aanbesteed Prachtige prijzen Felle voorzitter Oecumene en fietsen Perfecte organisatie Prijzen loterij Oe Toch '64 Verworpen Verharding weg en ophalen huisvuil VRIJDAG 5 JUNI 1964 85e JAARGANG No. 43 De Fcho van het Zuiöen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Pit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) f 3.10 p. week (0.24 -f- 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel ECHO" Telegram-adres: 04167 - 2002 Beurdensstraat 8 Kaatsheuvel: 04160 - 2621 Waalwijk Bureaux: Opgericht De gemeenteraadsvergadering van Loon op Zand, gisteravond in de vergaderzaal van het gebouw vanOopenbare Werken, kreeg een onver wacht en sensationeel slot. Rond half acht had de voorzitter iedereen welkom geheten en de ver gadering na gebed geopend. Het behandelen van een groot aantal stukken verliep wonderbaarlijk snelalle raadsleden steunden door hun stilzwijgende goedkeuring het beleid van het college inzake een reeks onteigeningen. Zelfs het optrekken van de gasmeterprijs tot 70 cent lokte geen discussie uit. De vergadering leek na iedere hamerklop van de voorzitter steeds meer in te dommelen. Totdat plotseling tijdens de rondvraag het protestantse raadslid A. Bossers het woord vroeg en een voorstel tot wijziging van een in de vorige raadsvergadering genomen raadsbesluit wilde indienen. Het be trof hier de toewijzing van een aantal woningen. Maar dit nam voorzitter L. M. J. van Erp niet. In een laaiend betoog wees hij de heer Bossers terug. Een poging van de heer Bossers steun te vinden bij zijn collegae mislukte volkomen en met een "Dit is alles wat ik er over wilde zeggen en meende te moeten zeggen", had raads lid Bossers het spel verloren. De protestantse enclave Loonse Dijk zal gèèn van de vier te verdelen woningen toegewezen krijgen. Iedereen haalde na het verhitte debat verlicht adem; het was niet tot een openlijke crisis gekomen. De "hamerstukken" betroffen gro tendeels aankopen van percelen grond ten behoeve van de wegenaanleg. Het college van B. en W. zette er spoed achter, zodat het kon voorkomen, zo als raadslid H. J. IJpelaar opmerkte, dat in het stadium van onderhande len de eigenaar al een brief in zijn bus kreeg dat tot de onteigeningspro cedure was overgegaan. In alle ge vallen, aldus de voorzitter, was het niet nodig tot onteigening over te gaan er werden, soms wel eens na lang praten en onderhandelen, altijd schikkingen getroffen. Het verzen den van dergelijke brieven had slechts ten doel de aankoopprocedure te ver snellen. - - - si Het betrof hier de aankopen van percelen grond van H. A. de Kort, H. C. Nieuwenhuizen, mevr. J. M. Din- gemans-van Osch, mevr. M. W. van der Put-Esch, A. W. Pape en N. A. van Kuijk, allen te Kaatsheuvel, en diverse eigenaren van enkele strook jes grond, die het afstonden ter re constructie van de Lage Zandschel. Tenslotte werd het voorstel aangeno men een strook grond te ruilen met de N.V. Waterleiding Maatschappij "Noord-West Brabant". Mevr. wed. F. de Kort-Bertens had een bezwaarschrift ingediend itegen een voor het belastingjaar 1963 op gelegde aanslag in de baatbelasting voor wegen. Het college zag er geen heil in, in te gaan op het bezwaar schrift, waarmee de raad zich kan verenigen. v. d. Heuvel was bij het 100-jarig jubileum van de Koninklijke Har monie Sophia's Vereniging wegens zijn grote verdiensten op verschillen de terreinen al tot ereburger be noemd. OPTICIÊN WAALWUK burg. Voor f 40,825, - zullen twee woningwetwoningtypes zoals aan de Vondelstraat in Kaatsheuvel voor de ze gemeentelijke dienst worden ge bouwd. In de dienstwoning van het hoofd van de openbare lagere school aan de Lage Zandschel zal voor vierduizend gulden semi-centrale verwarming - een oliekachel met buizenstelsel - worden aangelegd. Het is er nu erg vochtig. De heer J. Hoevenberg zal deze winter nog in een droog huis zitten. Voor gewezen-wethouders van de gemeente Loon op Zand is bij raads besluit van gisteravond een regeling getroffen. Zij zullen in het vervolg volgens bepaalde schalen worden doorbetaald. Ook is gedacht aan een pensioen voor hun weduwen en we zen. Allerlei oorzaken zijn aanleiding geweest voor het college van B. en W. het voorstel in te dienen de gas- meterprijzen te uniformeren en te verhogen. De gemeenteraad ging ac- coord met een verhoging en gelijk schakeling van zeventig cent per maand, met ingang van de meterop name over de verbruiksmaand juli 1964. Dit zal de gemeente over 1964 f 7.300. - meer opbrengen, wat een winstsaldo van f 2.700,71 betekent. Of de gastarieven zullen stijgen moet nog worden bekeken. Raadslid F. G. van Elshout was bij zonder content over de "verlaging" van het tarief voor hondenkennels. In de vorige raadsvergadering was de verhoging op f 25, - gesteld. Later bleek dat het tarief slechts f 10, - bedroeg, waardoor het college een Dat de raad geen bezwaar had te gen het toekennen van het ereburger schap van de gemeente Loon op Zand aan de heer J. D. E. van den Heuvel, was een heel logische zaak de heer In verband met de onvoldoende huisvesting van de afdeling Bouw kunde van de dienst voor Openbare Werken, zal er voor f 7.500.- een houten keet worden geplaatst achter het bestaande gebouw, waardoor men een organisatorische eenheid hoopt te verkrijgen. In verband met de in de loop der jaren gestegen kosten achtte het col lege van B. en W. het redelijk de te gemoetkoming in de vervoerskosten van schoolgaande kinderen te ver hogen. De raadsleden - op de heren J. H. Soeterboek, J. A. Vloemans en P. van Laarhoven na was de raad vol tallig aanwezig - stemden zonder bezwaar met het voorstel in. Aan de woning Sprangsestraat 12 in Kaatsheuvel zal vandaag of mor gen een groot bord prijken waarop volgens raadsbesluit komt te staan: "Onbewoonbaar verklaarde woning". De hoofd-ingenieur-directeur van de Volksgezondheid in de provincie N. Brabant, oordeelde zulks nodig. Naar aanleiding van een brief van de minister van binnenlandse zaken over de verhoging van ambtenaren salarissen en verhoging van toelagen per 1 januari 1964, diende het col lege bij de raad een voorstel in tot wijziging van de regeling inzake kle ding- en schoeiseltoelage voor de ambtenaren in de loongroepen en de opzichters van de buitendienst van de Dienst voor Openbare Werken en Gasbedrijf. De regeling werd gewij zigd de ambtenaren krijgen hun ver hoging. Om op te kunnen schieten hebben burgemeester en wethouders de bouw van twee dienstwoningen voor de dienst Openbare Werken onderhands aanbesteed aan het Aannemingsbe- bedrijf Gebr. v. d. Ven N.V. uit Til- verhoging tot f 15, voldoende vond. Accoord, zei de raad. Voorts kwamen er nog enkele ad ministratieve voorstellen aan de orde, die op een enkele opmerking van de heer J. C. B. Annegarn na, door de gemeenteraad ja-knikkend tot de ha merslag werden veroordeeld. Tot zover was dus alles rustig en gezapig verlopen. Iedereen vond iedereen even rechtschapen en de raadsleden dachten er niet aan het college aan te vallen op haar woning- beleid. Maar men had buiten de waard ge rekend tijdens de rondvraag vroeg na de heer IJpelaar die van de burgemeester wilde weten hoe het zat met de onteigeningsprocedures en de minnelijke schikkingen - de verte genwoordiger van de protestantse groep Kaatsheuvelnaren, de heer Bos sers, het woord. Het viel de heer Bossers tegen dat bij het woningbesluit van 29 april j.l. van de vijftien woningen er zes aan Loon op Zand waren toebedeeld en negen aan Kaatsheuvel. "Wij willen een minimum van twee woningen toe gewezen krijgen. Sinds 1961 hebben wij maar twee woningen gekregen, waarvan er nog één uiteindelijk naar een gerepatrieerd gezin ging. Nu gaat het praatje dat we werden geacht geen woningen nodig te hebben. Er wordt zelfs gemeend dat men bij ons met woningen moet leuren. Maar ik vind dat - heel net jes uitgedrukt - een laf gezegde", zo sprak een zich opwindend raads lid Bossers, die tijdens het bewuste debat op 29 april in het buitenland vertoefde. Hij vroeg zich af of het college wel oog had voor de barre woning ellende aan de Zuidhollandse dijk. Vier gezinnen was ontruiming aange zegd, maar waar moesten deze men sen heeen? Wanneer zouden ze ein delijk aan een huis geholpen worden? "Ik vraag herziening van het raadsbesluit. Ik stel voor alsnog twee woningen minstens, maar als het kan vier huizen toegewezen te krijgen." De voor zaterdag en zondag met veel tam-tam aangekondigde fancy- fair "OE TOCH 564" in en rond de Kinkenpolder is voor iedereen een eclatant succes geworden. Meer dan vijftienhonderd bezoekers brachten totaal f 5.093.88 op. Hulde aan al die organisatoren van de Stichting Jeugdbelangen van de St. Jozef parochie, die gezorgd hebben dat Zr. Anastasia ZrDamen uit de Leo Xlll-straat) een fiks be drag in haar missie-uitzet kan steken en dat het jeugdwerk wat meer armslag krijgt. Wat een drukte, die zaterdag en zondag. Honderden tieners zwierven rond de danstent - "de Torrenfek- ten-tent - met zakjes frites, zuur stokken, dansten en hosten op de muziek der show- en dansorkesten "Anthony and his Shyvarks" en "The Rowdies". De nog-niet tieners lurk ten aan ijsjes, lollies en spekjes en de twenners pakten de buks om prijs te schieten en de nóg ouderen toonden enorm veel belangstelling voor de handenarbeidtentoonstelling, voor de geëxposeerde tekeningen en voor het werk van de missieclub. In zijn openingswoord prees pas toor Sipkens het geweldige idee van de Stichting Jeugdbelangen en de missieclub. Hij hoopte dat de "Oe Toch '64" zou slagen. Daarmee was de fancy-fair geopend. Mevrouw Van Erp, de echtgenote van de burgemeester, was bij de ope ning aanwezig. Zaterdagavond be zocht de burgemeester zelf het feest terrein. Vóór het- grote feest was de drum band De Tirolers van St. Bemardus door de parochie getrokken om er voor te zorgen dat niemand zou ver geten dat er in de Kinkenpolder wat te doen was. Dank zij de middenstand en schoen fabrikanten hadden de organisatoren talrijke prijzen voor allerlei spelletjes. Bijna niemand ging met lege handen naar huis iedereen had wel een pop petje getrokken, kauwde op een ge wonnen dropstaaf of liep met een pop te spelen. Over poppen gesproken als De stilte, die inviel, was van korte duur. Fel trok de voorzitter van leer tegen de vermeende isolatie van de protestantse gemeenschap. Wel dege lijk wordt de mensen de kans geboden uit deze vereenzelving en opsluiting te breken. Maar door het in stand pogen te houden van een in zichzelf gekeerde gemeenschap is de Loonse Dijk een doorn in het oog geworden van ieder gezond en modem denkend mens, aldus de heer van Erp. Wat de woningwetwoningen en de toewijzingen betrof wilde hij de heer Bossers wel uitleggen waarom er niets aan de protestantse gemeente was toegewezen. Het woningbeleid wordt op de eerste plaats bepaald door de minis ter van volkshuisvesting en bouwnij verheid. Het gaat er in Den Haag om dat er goedkoop gebouwd wordt. Een aannemer kan onmogelijk voordelig bouwen wanneer hij vijftien woningen op drie verschillende plaatsen moet neerzetten. Behalve goedkoopte speelt hier de bouwsnelheid ook een heel belangrijke rol. Dat de Loonse Dijk niet in aanmer king komt voor nieuwe huizen is on der meer een gevolg van het feit, al dus de voorzitter, dat hij voor een in tegratie van de bevolking is. Wan neer de heer Bossers ook maar eens oecomenisch wilde denken, zou het hele probleem veel gemakkelijker op losbaar worden. De heer Van Erp zegde wel toe in de planologie aandacht aan de uit groei van de Loonsedijk te schenken, maar dat stond geheel buiten dit vraagstuk. Oneens was hij het tenslotte met be paalde praktijken van mensen in de protestantse enclave die hun huis uit moesten, maar door vreemde mani pulaties tenslotte tóch aan een huis wisten te komen. Iets waar ze bepaald geen recht op hadden. De heer Bossers zag het allemaal niet zo duidelijk. Het bezwaar de oecomenische gedachte in zijn gebied te laten doordringen stuitte voorna melijk op het bezwaar dat in b.v. Waspik de katholieke en protestantse kerken en scholen naast elkaar staan, maar in het omstreden gebied in Kaatsheuvel zouden ze voor een der gelijk contact met de katholieken wel twee km moeten fietsen: een onover komelijk bezwaar. grootste attractie was er een wed strijd uitgeschreven met als inzet de levensgrote pop Saskia. Het enige wat men te doen had was de naam van haar te raden. Niemand echter kwam op het idee het. mama-zeggertje Saskia te noemen. Gelukkig maar voor het zieke meisje in de parochie dat straks de pop thuisbezorgd krijgt. Een andere attractie vormde het raden van het aantal zaadjes dat een vogeltje oppikte. Het wa ren er percies 67. Hier ook niemand die het op de kop af goed had, maar de heer Martinus van Dongen uit de Langedijkstraat 18 was er het dicht ste bij; hij kreeg de vogel thuis. Het is een hele drukte geweest, het afgelopen weekend daar in en rond de Kinkenpolder. De regen en het onweer van zondag deerden niemand; het aantal bezoekers is er nauwelijks door beïnvloed. Er was immers ge noeg binnen te doen. Het succes van de aktie, die onder de bizarre kreet "OE TOCH '64" de geschiedenis in zal gaan, is te dan ken aan de voortreffelijke organisa tie van de Stichting Jeugdbelangen van de St. Jozef-parochie en van de missieclub. Maar juist de midden standers en fabrikanten er waren zelfs zéér gulle mensen bij - en na tuurlijk ook de jeugd uit de eigen pa rochie, die de stands bedienden en de waren aan de man brachten, ver dienen de pluim op de hoed. Zij al len hebben het voortreffelijk gedaan. Zuster Anastasia mag niet mopperen uit zulk 'n gezonde parochie te stam men. 1. no. 2. no. 3. no. 4. no. 5. no. 6. no. 7. no. 8. no. 9. no. 10. no. 945 1088 1912 374 1508 1223 401 678 1721 2095 11. 12. 13. 14. no. no. no. no. 15. no. 16. no. 17. no. 18.no. 19. no. 20. no. 524 594 769 678 1170 1316 1885 162 902 59 Prijzen kunnen worden afge haald bij C. v. d. Leur, Dr. Nolensstraat 3, Kaats heuvel. De naam van de pop was Saskia. De aanval op de kwalijke prak tijken rond de Loonse Dijk noemde de heer Bossers een te vergeven nood sprong. Hij 'bleef bij zijn besluit er moest een voorstel komen het raads besluit te veranderen. "Mijn wereld is gelukkig wat rui mer", stoof de voorzitter op. "De voorziening in uw gemeente is be neden peil. En dat terwille van het instandhouden van vervallen ge bouwen. En die twee km fietsen is het volgen in up-to-date scholen dubbel en dwars waard. Dat klon teren is sociaal verwerpelijk". Voorzitter Van Erp was veront waardigd. "Men moet gevoel heb ben voor B. en W. en men moet de commissies vertrouwen. Als u dat niet doet, moet u het vertrouwen in het college opzeggen. Ik heb be zwaar hier verder op het woning beleid iïi te gaan. Dat hoort niet in de raad thuis." Het voorstel van raadslid Bossers ging niet door voorzitter Van Erp zocht het op in het reglement van or de, las het betreffende artikel voor. Bossers interrumpeerde met een "dat is niet waar" en de voorzitter maakte er resoluut een eind aan door onver biddelijk de verlossende aanvulling in het reglement voor te lezen. Het spel was uit. Nog éénmaal kwam de heer Bos sers terug, nu met een verzoek het uitbreidingsplan van de Loonse Dijk aantrekkelijker te maken door de men sen er zelf te laten bouwen. De heer Van Erp vond het maar water naar de zee dragen. De bevol king in het betreffende gebied is te gering om tegen hoge lasten een huis te bouwen. De minister bepaalt het beleid volgens een bewust streekplan. En daarin kan het streven naar af zondering geen genade vinden. Laat staan dat 'n gemeentebestuur mede werking zou verlenen een dergelijke enclave te verrijken. De heer W. N. van Kuijk werd ge rustgesteld wat betrof zijn vraag hoe het stond met de in wel heel slechte toestand verkerende toegang naar het kampeerterrein. De weg zal binnen afzienbare tijd worden verhard. Tenslotte wilde de heer J. W. van Noije de ophaaldienst van huisvuil vragen op woensdag ook de wat gro tere vuilpartijen van de "kleine mid denstanders" mee te nemen. De grote moeilijkheid, aldus de voorzitter, schuilt in de begrippen huisvuil en industrievuil. "Als een schilder rollen behang bij zijn vuilnis emmer zet, is dat industrievuil, maar wanneer een onderwijzer zoiets doet is het huisvuil". Een welwillende in terpretatie voor beide partijen, zo be sloot de voorzitter, moet hier moge lijk zijn. De raadsvergadering, die dreigde afgelopen te zijn voor men er eigen lijk aan was begonnen, kreeg dus een voor de toehoorders onverwacht hevig slot na de interpellatie van het pro testantse lid Bossers. PROGRAMMA van het gouden bestaansfeest der Zusters van Liefde in de parochie Berndijk. Zoals wij reeds eerder aankondig den, wordt op zaterdag 6 en zondag 7 juni a.s. het feit herdacht, dat 50 jaren geleden in de parochie Berndijk het klooster van de Zusters van Lief de werd opgericht. Een comité uit de parochianen heeft dit gouden be staansfeest voorbereid en het volgen de programma samengesteld. Zaterdag maken de zusters met de aanwezige gasten, tezamen ongeveer vijftig personen, een uitstapje naar "De Efteling", daartoe uitgenodigd door het bestuur van het natuurpark. Met personenwagens van de parochi anen zal het gezelschap naar het park worden gebracht. 's Middags om kwart voor vijf wor den de zusters aan het klooster afge haald door de harmonie St. Jan en begeleid naar de kerk voor het plech tig openingslof om vijf uur. Na hef lof brengt St. Jan nog een aubade. Zondagmorgen om kwart voor tien worden de zusters door bruidjes en de harmonie St. Jan opnieuw naar de kerk begeleid, waar om 10 uur de plechtige solemnele Hoogmis wordt opgedragen door pastoor E. Rietra, die tevens de feestpredikatie zal hou den. 'Het kerkkoor zal onder leiding van de heer L. Dirksen de missa in honorem S. Jacobi van J. Nieuwland uitvoeren en na de mis het "Ave Ve- rum" van Mozart. Organist is de heer Klunder. Om half twee volgt dan de kinder- hulde en om twee uur de aanbieding van het cadeau der parochie, waama receptie tot ongeveer half vier in het klooster. Voor de kinderen is er tenslotte op maandag 8 juni ook nog feest. Eerst om 9 uur een H. Mis, waaronder de kinderen de gezangen verzorgen, en vervolgens traktatie en filmvoorstel ling. GESLAAGD. Te Eindhoven slaagde mej. M.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9