wMlwijkse en LanQStRMtse couR^nt Braziliaanse bisschoppen gaven manifest uit Belangwekkende brochure verschenen over stedelijke ontwikkeling televisietoestel voor kapelaan lempens Nederland een der grote afnemers Vijfde Tefado-tentoonstelling evenement voor Dongen Situatie op arbeidsmarkt nog altijd gespannen De B-B.C. was grondlegger Enige hoogtepunten Voorspoedige groei In 1 980 in Nederland 1 5 miljoen zielen DUITSE MANNEN GEVEN VOORKEUR AAN HOLLANDSE MEISJES NEDERLAND TELT 352 SUPERMARKTEN SIGARETTENVERBRUIK DAALDE MET 15.4% Het Leger op de vingers getikt Distributie ruimten Bestuurlijke aanpassing Gedeconcentreerd VRAGEN AAN MINISTER OVER VERVOER ARBEIDERS MAANDAG 8 JUNI 1964 De tcho v^n het Zuióen W ww w Abonnement 85e JAARGANG No. 44 Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Git blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. v/eek (0.24+ 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Tel. 04160 -2621 Grotestraat 205, Waalwijk Bureaux: Opgericht 1878 TIEN JAAR EUROVISIE Zaterdag 6 juni was het tien jaar geleden dat het eerste officiële Eurovisie-programma de lucht in ging. Vanaf die datum bceH de Eurovisie gewerkt en een belangrijke bijdrage geleverd aan het tot volle waarde komen van het medium „televisie". Want wat is te levisie in diepste wezen? „Ver zien" is de letterlijke vertaling er van, het zien en bijwonen van gebeurtenissen die op grote afstand plaats vinden op het zelfde moment dat wij ze zien. Dat is televisie op zijn best en de ware uiting van dit medium. Europese schakelprogramma. In Hieraan heeft de Eurovisie een j juni 1958 ontvingen alle aangeslo- i T1 rlr»Q cro Cf- 1 rJza H fcaTYini OP Tl- werkelijk belangrijke bijdrage ge leverd. Door de bescheiden reik wijdte van de televisiezenders en de organisatievorm heeft elk land zijn eigen net en zonder Eurovisie zouden de kijkers in een land nooit rechtstreeks getuigen kunnen zijn van belangrijke gebeurtenissen in een ander land en hiermede zou het medium binnen enge grenzen ge bonden zijn. Het is de verdienste van Euro visie deze grenzen te hebben ver broken en de mogelijkheid te heb ben geschapen tot een aanmerkelijk verder doordringen van recht streekse uitzendingen.. We behoe ven hierbij maar te denken aan het rechtstreeks bijwonen van grote en belangrijke internationale ge- beurtenissen. De B.B.C. was de eerste televi sie-organisatie die rechtstreeks van uit een ander land televisiebeelden ontving. Op 27 augustus 1950 had de B.B.C. met Engelse apparatuur een programma van Calais naar Dover overgebracht. Van 8 tot 14 juli 1952 vond een Brits-Franse week plaats, waarin 18 program ma's van Frankrijk naar Engeland werden uitgezonden. Hiermee was de kiem van de Eurovisie gelegd. Het hoogtepunt in het vóór-Euro- visie-tijdperk werd bereikt met de televisiereportage van de kronings plechtigheid van koningin Elisa beth II in Londen op 2 juni 1953. Naast de Britse kijkers zagen ook mensen aan 100.000 toestellen in Frankrijk, West-Duitsland en Ne derland deze gebeurtenissen. Het was de Britse journalist Ge orge Campey, thans perschef van de B.B.C., die de term „Eurovisie introduceerde. De wereldkampioenschappen voet bal in Zwitserland vormden de aanleiding tot' een inter-Europese televisieweek van 6 tot 13 juni 54 en hiermede was de „European Te levision Community", gewoonlijk „Eurovisie" genaamd werkelijkheid geworden. Op 6 juni 1954 om 15.30 uur be gon de eerste officiële Eurovisie-uit zending; het bloemencorso uit Mon- treux kwam in Gr. Brittanië, Frankrijk, Duitsland, Italië, Neder land, België, Denemarken en Zwit serland op ongeveer 4 miljoen t.v.- schermen. Nog diezelfde dag volg de een uitzending uit Rome. Thans zijn in totaal 18 landen met 21 organisaties bij de Euroyi- sie aangesloten. Per 1 januari j.l. bedroeg het aantal t.v.-toestellen in de aangesloten landen niet minder dan 37.171.497. In juni 1954 kwam de eerste of ficiële Eurovisie-uizending tot stand. Een volgend hoogtepunt tref fen we anderhalf jaar later in jan uari 1956 toen de Olympische win terspelen in Cortina d'Ampezzo werden uitgezonden. In juni 1957 volgde het statiebe- zoek van Koningin Elisabeth II aan Parijs en in december 1957 het ls ten landen de wereldkampioen schappen voetbal in Zweden. In oktober 1958 volgde de eerste proef met - dagelijkse nieuwsuitwisseling. Eveneens een hoogtepunt vormde de uitzending van de kroning van Paus Johannes XXIII in november 1958. In januari 1959 de internationale skikampioenschappen te Kitzbiihl. Voorts mei 1959 tweede proef met dagelijkse nieuwsuitwisseling; juni 1959 eerste lustrum Eurovisie met schakelprogramma tussen tien lan den; september 1959 president Ei- Senhover bezoekt Europa; maart 1960 premier Chroesjtsjow bezoekt Frankrijk; mei 1960 het huwelijk van koning Boudewijn van België; februari 1961 totale zonsverduiste ring uitgezonden van enkele pun ten in Europa; juli 1961 ontmoeting tussen president Kennedy en pre mier Chroesjtsjow in Wenen; Jan. 1962 start van de dagelijkse nieuws uitwisseling; juli 1962 eerste uit zending tussen Amerika en Europa via Telstar; oktober 1962 opening Concilie te Rome; juni 1963 over lijden van Paus Johannes XXXIII; kroning van Paus Paulus VI; be zoek van president Kennedy aan Europa; november '63 overlijden president Kennedy; januari 64 paus Paulus VI bezoekt het Heilig Land; april 1964 eerste rechtstreekse ver binding tussen Japan en Europa via Telstar II. Nu in juni 1964 wordt de uit zending van het tweede lustrum van de Eurovsie een belangrijk feit. De voorspoedige groei van Eu rovisie wordt duidelijk gedemon streerd wanneer we zien, dat in het tweede halfjaar van 1964, toen de organisatie pas was gestart slechts 55 programma's met een tijdsduur van 73 uur werd aangeboden. In het volgende jaar 1955 waren dat 91 programma's met een duur van 115 uur, terwijl in het laatste jaar 1963 niet minder dan 602 program ma's met een duur van 762 uur werden aangeboden. Uiteraard is het aantal program ma's wat per land wordt aangebo den niet zo groot en kleiner dan het aantal programma's dat een land afneemt. Nederland staat als leverancier van programm's niet zo hoog ge noteerd, want wij bieden minder aan dan bijvoorbeeld Engeland, Frankrijk, België, Duitsland Italië, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland, maar wij behoren wel tot de be hoorlijke afnemers, samen met Bel gië en Duitsland. Op deze wijze speelt Nederland ook een belang rijke rol in het gehele Eurovisie-sy steem. Het ziet er naar uit, dat Eurovisie zich in de komende jaren nog ver der zal ontwikkelen, waarbij de communicatie en samenwerking met andere delen van de wereld op dit gebied zal worden uitgebreid en geïntensiveerd. In een brochure getiteld „De stedelijke ontwikkeling in Nederland" hebben drie preadvizeurs hun persoonlijke standpunten weergegeven ten aanzien van drie hoofdsectoren van dit onderwerp, hetwelk behandeld wordt in de 181ste jaarlijkse algemene vergadering van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De drie pre- adviseurs zijn prof. dr. W. Steigenga, hoogleraar in de planologie aan de universiteit van Amsterdam die de sociaal-economische kant van het vraagstuk behandelt, jhr Ir. J. de Ranitz lid van een bureau voor ruimtelijke ordening en architectuur te Rotterdam, die schrijft over de stedebouwkundige kant en professor dr. S. O. van Poelje, di recteur van de vereniging van Nederlandse gemeenten m Den Haag, die de bestuurlijke sector behandelt. Foto J. de Bont Waalwijk In een voorwoord wordt opge merkt, dat de afgelopen maanden vooral de ontwikkelingen van de IJmond- en Rijnmondgebieden in het centrum van de belangstelling zijn komen te staan. De wens is ge- Voor de vijfde achtereenvolgende maal zal in Dongen van 12 t/m 17 juni de jaarlijkse Tafado-tentoon- stelling (tentoonstelling fancy-fair Dongen) voor handel, landbouw en industrie worden gehouden. In verband met het eerste lus trum en de steeds stijgende deel neming zal de tentoonstelling in plaats van drie thans vijf dagen du ren. Er worden 30000 a 40.000 be zoekers Verwacht, Reeds 'hebben; 80 standhouders met 156 stands in- Duitse mannen die met buiten landse meisjes trouwen geven daar bij de voorkeur aan Oostenrijkse of Nederlandse meisjes, de Duitse vrouwen (trouwen het liefst met Amerikanen of Italianen, aldus een „huwelijksstatistiek" van het West- duitse centraal bureau voor de Sta tistiek. De laatste jaren werd echter slechts vijf procent van alle in West-Duitsland gesloten huwelijken met buitenlandse partners aange gaan. In 1962 huwden ongeveer 900 Duitsers met Nederlandse meis jes. geschreven. De Tentoonstelling zal in 3 hallen worden ondergebracht met een gezamenlijke oppervlakte van 3240 m2. De opening geschiedt op 12 juni door mr. A. V/. Kooij- man, burgemeester van Dongen. Op 14 juni organiseert de auto motor- en scooterclub „Aurora' 'n oriëntatierit, waaraan naast vele prijzen een wisseltrophee als hoofd prijs is verbonden. Op 17 juni te 14 uur geeft de rijkspolitiekapel een populair con cert in de ontspannigshallen, waar na om 19.30 uur 12 parachutisten een demostratie parachutespringen boven het tentoonstellingsterrein zullen houden. Het aantal supermarkten in ons land is in 1963 toegenomen met 170 tot 352, aldus een mededeling van de Vereniging van Zelfbedie- ningsbedrijven. Zij verwacht da/? er in 1964 nog 200 zullen bijkomen. Het aantal supermarkten neemt 17 procent van de totale omzet in de kruidenierswarenbranche voor z'n rekening, maar dit aantal vormt maar anderhalf procent van hét aantal vestigingen in deze branche. Het aantal zelfbedieningsbedrij- ven nam in 1963 toe met 730 tot 4267. Van dit totaal worden 3204 beheerd door zelfstandigen, 859 door grootwinkelbedrijven en wa renhuizen en 204 door coöperaties. Het Braziliaanse R.K. episcopaat heeft een manifest uitgegeven over de toestand in het land waarin ge zegd wordt „dat" de Braziliaanse gewapende macht de invoering van een bolsjewistisch regiem in Bra zilië heeft voorkomen en erken telijkheid wordt betuigd ten aan zien van „allen die er aan hebben meegewerkt het vaderland te red den van een val in de zo nabije af grond". In een bespreking van de door de nieuwe regeringsploeg onderno men zuivering geven de bisschop pen als hun mening te kennen dat de militairen volkomen het recht hebben om hun overwinning te ocnsolideren door de oorzaken van de ongeregeldheden weg te nemen. Maar, opmerkend dat 't treffen van saneringsmaatregelen niet. f°t (Je' eigenlijke taak van de strijdkrach ten behoort, voegen de bisschoppen hieraan toe dat „de beschuldigden het heilig recht om zich te verde digen moeten genieten en niet tot voorwerpen van haat en wraak gemaakt moeten worden." Het piscopaat dringt in zijn ver klaring aan op „herstel van de maatschappelijke orde op Christe lijke en democratische grondslag hetgeen slechts mogelijk zal zijn, aldus de bisschoppen „waneer men zich niet tot theoretische veroorde ling en politieke maatregelen be perkt, maar ook maatschappelijke onrechtvaardigheid en andere ver derfelijke uitingen van het mate rialisme waaruit het communisme voortvloeit, uitroeit". In de eerste vier maanden van dit jaar is het sigarettenverbruik in ons land met 15,4 pet gedaald, het sigarenverbruik met lpct te rug gelopen, het omzetcijfer voor pijptabak nagenoeg onveranderd gebleven. De omzet van kleine si gaartjes - de z.g. senorita's - is daar entegen met 61,2 pet toegenomen. Dit is meegedeed op een vraag naar de invloed van de publicaties over roken en longkanker op het tabaksverbruik. Wel moet worden bedacht dat de verkoopcijfers voor sigaren en ten delen ook voor kleine sigaar tjes over de genoemde periode na delig zijn beinvloed door het ham stern gedurende december 1963, toen de prijsstijging van sigaren per 1 januari bekend werd. In Ame- zoekingsrapporten op de rookgeF rika schijnt de invloed van onder- woonten aanzienlijk ingrijpender te zijn geweest. Daar nam in het eerste kwartaal van dit jaar met sigarettenverbruik met elf procent af, maar de omzet van sigaren steeg met 35 procent, die van pijp tabak met 40 procent en die van senorita's met liefst 560 procent. uit dat de regering een duidelijk ruimtelijk beleid voert en zich po sitiever en vooral meer gemoti veerd zal uitspreken over de be stuursvormen der agglomeraties. Met het oog op een mogelijke ver ruiming van inzicht stelde het hoofdbestuur der maatschappij een werkgroep in ter bestudering van het urgentiepatroon in Nederland. Het, hoofdbestuur Vertrouw?, da,?' de preadviezen en de te verwach ten discussie hierover in de verga dering, zullen bijdragen tot het vormen van een visie en tot het voeren van een stedebouwkundig beleid ter vermeerdering van de algemene welvaart hier te lande, waarmee het welzijn van ons ge hele volk op langere termijn zal zijn gediend. Prof. Steigenga's bijdrage is ge titeld „verkenning van de planolo gische consequenties der voort schrijdende urbanisatie in Neder land". Hij spreekt de verwachting uit dat de chemische nijverheid en de metaalindustrie absoluut en re latief een steeds grotere betekenis in de werkgelegnheid van ons land zullen vertonen. Voor de bevredi ging van de welzijnsbehoeften wordt z.i. het ruimtelijk kader steeds belangrijker in een welvaart samenleving, waarin levensstijl ver andert door de toenemende indu- stralisatie. Jhr. de Ranitz behandelt o.m. de distrubutie van de ruimte, de plaats van Nederland in West-Europa. En kele stedelijke patronen en bijzon dere vraagstukken in verband met een nationaal urbanisatiepatroon. Prof. van Poeltje bespreelsi moeilijkheden en mogelijkheden bij de bestuurlijke aanpassing, met na me de taak van de Centrale over heid en die van de gemeentebe sturen. Zijn conclusie is dat de ont wikkeling, die welbewust is gej- kozen en tevens binnen het bereik der mogelijkheden valt, niet alleen ontworpen maar zelfs gerealiseerd kan worden dwars door allerlei bestuursgrenzen heen. Pas wan neer de planologische keuze is ge daan, kan z.i. de bestuurlijke aan passing ter hand worden genomen. Aan prof. dr. P. L. van der Vel den, research-manager magazijn „Bijenkorf" te Amsterdam die bij het ontwerpen van detailhandels vraagstukken veel te maken heeft met stedebouwkundige en planolo gische vraagstukken, werd ver zocht een samenvatting te schrijven van de belangrijkste punten uit de preadviezen. In de Nederlandse sa menleving, zo schrijft hij, zijn krachten werkzaam die stad en landschap zodanig veranderen, dat hierover in brede kring een gevoel van onbehagen en verontrusting is ontstaan. De bevolkingsgroei is on getwijfeld de belangrijkste oorzaak van deze veranderingen. Verwacht wordt dat de Neder landse bevolking 15 miljoen zielen zal tellen in 1980 en 18 a 20 mil joen in het jaar 2000. Op basis van bepaalde hypothe sen kan zelfs worden berekend, dat over een eeuw ons bevolkingsaan tal 38 miljoen zal bedragen. Het groeipercentage van de Nederland se bevolking is hoger dan in enig FEEST IN HET ZIEKENHUIS Geheel verbouwereerd nam vrij dagmiddag de deze week in 't mid delpunt van de belangstelling staan de kapelaan Lempens van de St. Jan-parochie in het ziekenhuis een televisietoestel in ontvangst. Burgemeester J. L. P. M. Teijssen, voorzitter van de Deken van Riel- stichting, waarvan kapelaan Lem pens rector is, bood het geschenk aan als dank en waardering voor 't ongelooflijk vele werk dat de zilve ren priesterjubilaris in zijn bijna veertien Waalwijkse jaren voor het ziekenhuis heeft verricht. „Troost de zieken, zij die lijden had een zusterkoortje de feesteling toegezongen. In al die jaren was de kapelaan dag en nacht bij zijn zie ken te vinden, om gevolg te geven aan deze uitnodiging. De heer Teijssen zinspeelde op de symboliek die er in het priester schap schuilt; hij sprak over de ta ken en diensten van een kapelaan. Het grote moment voor rector Lempens brak aan, toen voorzitter Teijssen het laken van het toestel trok. Hij had alles kennelijk ver wacht, maar een dergelijk groot ge schenk niet. Dr. A. de Vetten sprak namens de groep specialisten. Met weemoed was iedereen vervuld, omdat t zil veren priesterfeest van meneer Lem pens een zeker afscheid betekent. De benoeming tot pastoor zal nu niet lang meer op zich laten wach ten. Zuster Van Loon vertolkte dich terlijk de gevoelens van het ver plegend personeel. Zij nodigde de jubilerende rector uit 's avonds te komen kijken naar het spel „Lich tend Voorbeeld", dat zusters en ver pleegsters speciaal voor deze gele genheid hadden geschreven en in gestudeerd. Tot slot van de korte, feestelijke bijeenkomst in het St. Nicolaas-zie- kenhuis, kregen bestuur, specialis ten, religieuzen, verpleegsters, zie ken en overig ziekenhuispersoneel de gelegenheid hun rector te com plimenteren. IN WAALWIJK 0,5% WERKLOZEN In de maand mei is er weinig verandering gekomen in de situatie op de arbeidsmarkt in het gewest Waalwijk. De reserve is gedaald van 131 tot 124, waarvan er nog eens 70 minder geschikt of minder valide zijn. De ceijfers, verdeeld over de ray ons Waalwijk, Almkerk en Dongen, luiden resp. in vergelijking met de maand april: 58 (48), 42 (65) en 24 (18) De vraag naar arbeidskrachten stijgt nog steeds. Werden er in april ander Europees land, Portugal uit gezonderd. Hetw ordt dus vol in Nederland, maar de ruimtebehoefte per inwoner neemt voortdurend toe en de woonwelvaart stijgt, en de voortgaande vermindering van de werkgelegenheid in de landbouw, en de expansie van de sector indu strie en dienstverlening, brengen 'n steeds grotere concentratie van de bevolking in de steden teweeg. Van belang is uiteraard hoe deze ur banisatie zich ruimtelijk zal vol /trekken. De verstedelijking in Nederland draagt duidelijk het karakter van een gedeconcentreerde urbanisatie. 1 Deze deconcentratie dreigt te wor den overwoekerd door kleine ste delijke nederzettingen en deze ver snippering leidt tot een aantasting van de voor recreatie zo noodzake lijke open ruimte tussen de steden. De preadviseurs hebben de plano logische taak van ons land uitge werkt tot 12 eisen, die aan het ur banisatiepatroon moeten worden gesteld. Op grond van veranderin gen en de werkgelegenheidsstruc- tuur verwacht men dat vooral de zuidelijke doch ook de oostelijke provincies relatief sterk in bevol kingsaantal groeien. Nietemin zal ook in het westen de bevolking voorshands nog aanzienlijk toene men. Het noorden zal vermoedelijk het laatst tot ontwikkeling komen. 1128 arbeidskrachten in het gewest Waalwijk gevraagd, in mei waren het er 1182, tegen 1031 m mei vorig jaar. Over de rayons verdeeld. bb< tegen 664 in Waalwijk, 199 tegen 141 in Almkerk en 316 tegen 323 in Don- In de schoen- en lederindustrie bleef in het gewest Waalwijk de vraag naar arbeidskrachten gelijk met april: 516; in rayon Waalwijk 516, rayon Almkerk 6 en rayon Dongen 202. Het aanbod bleef ook S6Wat het aantal werklozen per dui zend betreft, ligt het cijfer m Waal wijk in verhouding tot andere ge westen gunstig, nl. vijf werklozen per duizend. Ook in Eindhoven telt men er vijf. In Tilburg zijn het er 6 in Den Bosch, Breda en Bergen op Zoom/Steenbergen 8 en in Oss zijn er 10 werklozen per duizend, t hoogste cijfer in Brabant. Landelijk zijn er in de maand mei gemiddeld 6 werklozen per duizend geteld, provinciaal gemiddeld 7. De heren drs. I. J- M. van Son en J. H. J. Maenen, leden van de Tweede Kamer voor de KVP, heb ben aan de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd of hij een overzicht wil verschaffen van de verkeersongevallen met ernstige afloop, die zich sinds - juni 1963 bij het vervoer van arbeiders naar en van hun werk hebben voorge daan. Zij vragen voorts of de be windsman de voorschriften t.a.v, het vervoer van arbeiders met auto bussen, busjes en personenauto's voldoende acht en of hij eventueel bereid is 't toezicht op de naleving van deze voorschriften te verscher pen. BI Maria Peloro, de dertigjarige vrouw van een werkloze loodgieter in New York, heeft het leven ge schonken aan een vierling, een jongen en drie meisjes.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1