w/AAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt De apartheid, Nieuws Mooïe tajeiag terlenka van Mser/o schrik van deze eeuw -puistjes De Brabantse wegen Jaarverslag A.N.V.V. IN HET KORT Wapenstrijd Grote en kleine apartheid TURKEN WORDEN BOOS Dr. W A. VISSER- 't HOOFT DE NIEUWE KALENDER PUROL-POEDER Nu en in de ioekomsi ('s Bosch-Eindhoven) HET VOORBEELD VAN KONINGIN ELISABETH MEVROUW LONGPRé VRIJGESPROKEN VAN MOORD BARBARA HUTTON OECUMENISCHE BEWEGING IN SPANJE KATHOLIEKE UNIVERSITEITEN vragen brillen van 383 ONGEVALLEN IN MEI PAUS HERROEPT DECREET TEGEN CREMATIE 1 PiGitiaderm f«5 VRIJDAG 12 JUNI 1964 85e JAARGANG No. 45 e rcho van het Uitgever Waal wij ksche S momdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00-j- 5 ct. inc.k.) J V 05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO De Afro-Aziatische landen hebben unaniem een adres aan de Veilig heidsraad gezonden, om de complete economische boycot van Zuid- Afrika te vragen. Wat er van terecht komt, is tot daaraan toe. Maar bezinnen we ons op dit stuk, dan zien we, dat het de Afro-Aziatische landen niet aan overmoed ontbreekt, want overal in deze landen ko men veel slechtere toestanden voor dan zij zeggen te bestrijden. De mocratie is er nagenoeg nergens. Dictaturen in overvloed. In Ghana zijn de gevangenissen boordevol met de onschadelijk gemaakte aan hangers van de oppositie. In Congo is er ten koste van duizenden do den een onoplosbare chaos ontstaan. In Roeanda telde men 10.000 vermoorden binnen een maand tijds. Op Zansibar vielen van de Ara bische minderheid 7000 doden en in Soedan doen de Arabieren het omgekeerde met de zwarte minder heid in het zuiden van het land. In Somalië is er steeds strijd met Ethiopië en Kenya om de zelfbe schikking, die deze landen wel ei sen maar niet geven. Kortom, wa pentuig en strijd is er in het zin kende Afrika alom en dat is heel erg jammer, erger ook dan „kinder ziekten" zoals men het soms opti mistisch wilde noemen. De Unie van Zuid Afrika is welhaast het enige „zwarte" land, waar de zwar ten en de andere minderheden het goed hebben, een oase in het don kere werelddeel. En deze moet dan „geboycot" wordenZeker, er heerst „apartheid". Maar weet men wat dat is? Vele eenvoudigen den ken, dat als „zwarten" Zuid-Afrika zouden regeren, alles in orde zou komen. Dat is dwaasheid vol on kunde. Er bestaat namelijk in Zuid- Afrika geen „zwart volk". Er be staat daar een groot aantal zwarte en gekleurde volkeren, die elkaar meer haten dan de blanken, die in taal, ontwikkeling, traditie ontzag lijk veel verschillen en in geen ge val onder elkanders macht willen geraken; het zou een chaos en 'n bloedbad worden. En de ondergang zowel van de blanken als de zwar ten. De Republiek weet dit, weet dit zeer goed. Ze vond een oplos sing, die uniek is in de wereld en aller steun verdient. Men onderscheide in Elseviers- Weekblad zeer terecht de GROTE De voortdurende moeilijkheden op Cyprus hebben nu ook gevol gen voor de Orthodoxe kerk in Turkije. De drukkerij van de oe cumenische patriarch Anthenago- ras, bekend door zijn ontmoeting te Jeruzalem met Paus Paulus VI, werd gesloten, voor niet-Turkse priesters worden beperkende bepa lingen vastgesteld en twee Griekse bisschoppen werden uit het land verbannen. De bekende leider van de oecu menische beweging, de secretaris generaal van de Oecumenische Raad van Kerken dr. W. A. Visser 't Hooft, heeft het voornemen bekend gemaakt in 1965 wegens hoge leef tijd zijn functie neer te leggen. Een mensenleeftijd lang is de naam van deze Nederlander onafscheidelijk aan de oecumenische beweging ver bonden geweest. Sinds het Tweede Vaticaanse con cilie te kennen gaf een nieuwe ka lender, die een vaste Paasdatum moet scheppen, gunstig gezind zijn, is de kans sterk vergroot, dat de Verenigde Naties het voorstel nu opnieuw in behandeling zullen ne men. Het hangende voorstel houdt in, dat 1 januari altijd op zondag zal vallen, de eerste maand van elk kwartaal steeds 31 dagen zal hebben, de beide volgende maan den elk 30 dagen, samen dus in 4 kwartalen 364 dagen, dat de dag die hierbij tekort komt als extra dag ergens wordt ingevoegd, bijv. als oudejaarsdag, bijv. na 30 juni. De Paasdatum zal dan steeds zon dag 8 april zijn. Bij dit voorstel heeft men niet alleen de zozeer ge wenste datum vaste Paasdatum, maar voldoet ook aan de wens, dat Goed Vrijdag steeds op vrijdag en Pasen steeds op zondag zal vallen. Gaat dit voostel door, dan zal ook het Rooms-Katholieke kerkmissaal een hele transformatie ondergaan. De meest gunstige datum van in voering zal 1 januari 1967 zijn, om dat dan juist 1 januari op zondag valt. IB De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, drs. A. J. H. Bartels zal op 9 juli in Heeze het epilepsiecentrum „Kempenhae- ghe" officieel openen. De inzegen ing zal de bisschop van 's Hertogen- hosch, Mgr. Bekkers, verrichten. en de KLEINE apartheid. De eerste is goed; de tweede vertoont tal van /gebreken, maar deze worden door middel van de grote apartheid over wonnen. Men oordele. Zuid-Afrika sticht zelfbestuurende niet-blanke staten op zijn gebied, eerst Trans kei onder Kaiser Mantanzima voor de Bantoes, waar het reeds uitne mend gaat; daarop volgde voor het half miljoen verspreid wonend^ Indiërs, de Raad van Indiërs, die zelfstandig besturende macht heeft en door en uit de Indiërs wordt ge kozen, een staat in de staat. Voor de IV2 miljoen kleurlingen (dat zijn geen negers, doch „mulatten" van gemengd bloed, die ook erg verspreid wonen en laag op de zwarten neerzien, doch door de zwarten algemeen worden veracht als bastaarden) volgt hetzelfde. Voorts zijn de stichtingen van 10 volgende staten nagenoeg voltooid. En dan komen er nog een 5-tal, o.a. voor de Zoeloes, de Swazi's enz. Samen zullen ze een gemenebest vormen, bestaande uit één blanke staat en een 15-tal niet blanke sta ten. Hiermee zullen de niet-blan- ken een toestand bereiken, die op de basis van coöperatieve werkelijk wederzijds mogelijk blijkt. Dat is nu de grote apartheid. Nu is er ook nog de kleine apart heid, waartegen men de meeste be zwaren heeft; deze zijn er, precies als in de USA bijv. Maar in Zuid- Afrika zal men deze veel gemak kelijker overwinnen. Dat is zeer duidelijk. De niet-b)l)anke istafen immers hebben het in hun macht de blanken op hun gebied precies eender te behandelen als de zwar ten in het blanken gebied worden behandeld. Ze zeggen ook duide lijk dat ze ook dit zullen doen; en ze hebben hierin gelijk. Maar deze gulden regel van deze wederkerig heid dwingt absoluut om de kleine apartheid zo te maken, dat ze bei derzijds aanvaardbaar is. De om standigheden dwingen hiertoe. En men weet dit en wil dit. De toe stand is dus vol belofte van ge zondheid en men moet het volle bereiken hiervan eerlijk afwachten. De zwarten trouwens weten dit ook, ook in de Afro-Aziatische lan den, die niet zozeer tegen de „apartheid" als wel tegen elke blanke macht in Afrika. Maar ook de blanken hebben mensenrechten, werd dit verkeerscongres van de KVP in Brabant een grote nood kreet, die blijkens de belofte van Het Brabantse wegennet, is bijna over de gehele lini verouderd. Een versnelde uitvoering en uitbreiding van het rijkswegenplan is dringend noodzakelijk om Brabant, dat per- centrueel toch al het hoogste doden cijfer heeft, van een dreigende ver keerschaos en verdere verlamming van het transportsysteem te verlos sen. Deze conclusie trok de heer W. De aanleg van rijkswegen in Gro ningen heeft het op dit wegennet zelfs nog rustiger gemaakt dan het in 1955 vergelijkenderwijze al was. De verschuivingen vallen in de laatste jaren. Hoge tot zeer hoge verkeersintensiteiten deden zich vooral in Zuid-Holland, het Ut rechtse en Noord-Brabant voor. De wegen in Brabant is bijzonder klein. Dat is nu. juist de verklaring voor de grote verkeersonveiligheid in dit noodgebied. Het rijk staat voor een herinrichting van het wegen net, dat om een sterk versnelde uitvoering van het Zogenaamde 1200-kilometerplan vraagt. Drs. Teppema ging zelfs zo ver, de ach terstand die de heer Van Meel sig naleerde een achterstelling te noe men. Een minimum-vouwprogramma voor Brabant zal moeten omvatten de rijksweg Korte Ven-Oirschot, de van Meel, adjunct-directeur van de lengte van de werkelijke autosnel- provinciale planologichische dienst j— in Noord-Brabant uit het objectie ve feitenmateriaal dat hij door de Brabantse-dag 1964 van de KVP in Noord-Brabant, zaterdag in het Ca sino in Den Bosch gehouden, aan droeg. Zijn felle critiek, die om politieke actie in beide Kamers van Volks vertegenwoordiging vraagt werd nog versterkt door een tweede in leiding van drs. J. Teppema, secre taris van de Bossche Kamer van Koophandel, die kort en bondig uit de doeken deed, dat in bouwwaarde gemeten het geldbedrag, dat thans voor de totale wegenaanleg wordt besteed, ongeveer gelijk is aan de begrotingsuitgave voor de wegen in de vooroorlogse jaren, terwijl no- tabene het aantal wagens op de wégen zesmaal zo groot is gewor den. De wegenaanleg, die net zo veel geld krijgt toegemeten als de nijverheidsscholen voor meisjes, wekt de stellige indruk een sluit post op de begroting van Verkeer en Waterstaat te zijn. Bij de natio nale verdeling van de wegenaanleg wordt Brabant te kort gedaan. On langs heeft de Brabantse KVP be sloten jaarlijks een Brabantdag te organiseren om actuele problemen aan de orde te stellen. Het partij- kader in het Brabantse had echt geen moeite met de keuze van het eerste onderwerp: het verkeer in Brabant. Brabant is verkeersnoodgebied. Niet alleen te land, maar ook te water. Geen wonder, Noord-Bra bant is in Nederland een provincie geworden met het grootst aantal dodelijke ongevallen. Met 13 pro cent van de bevolking valt liefst 18 procent van de doden op de Bra bantse wegen. Als geen ingrijpende maatregelen worden genomen, zal in 1970 het gehele rijkswegennet in Brabant zwaar overbelast zijn. Zelfs de verhoogde activiteit in wegenbouw sinds 1947 is volslagen onvoldoende geweest om de inmid dels opgelopen achterstand in Bra bant in te halen. Ook al omdat juist in deze jaren Brabant een industri ële explosie te zien gaf, die 34% van het aantal arbeidsplaatsen no teerde. Alleen een ingrijpende her ziening van het rijkswegenplan kan Brabant voor een volslagen ver keerschaos behoeden. Bijzonder interessant en ook wat ondeugend was de vergelijking die de Brabantse planoloog Van Meel maakte tussen de verkeersrijke en verkeersarme provincies in Neder land. Deze nuchtere cijfers leren dat de grote verkeersproblemen in de Randstad-provincies, in Brabant, Gelderland en ten dele in Limburg liggen. Op de wegen in het hoge noorden, noord-oosten en Zeeland (zonder toerisme) is het nog steeds goed toeven. Tussen 1955 en 1960 is in de provincies Zeeland, Drente en Friesland vrijwel geen veran dering gekomen. drs. J. van Casteren, voorzitter van de rijkskieskring van de KVP in Tilburg over de hoofden van een aantal verzamelde Kamerleden en andere autoriteiten een politieke echo moet krijgen. Voor mr. H. Maeijer, advocaat en procureur uit Breda, waren vele gebreken in het structuur van het Brabantse waterwegnet aanleiding de economische noodklok te luiden. Al in 1933 werden de Maasverbe teringen voor het kolenvervoer ge motiveerd met de gebrekkige vaart door de te smalle en ondiepe Zuid- Willemsvaart die in dat jaar 11 duizend schepen met 2 miljoen ton verwerkte. Diezelfde smalle Zuid- Willemsvaart met tijdrovende slui zen verwerkt nu jaarlijks 27 dui zend schepen met 2 miljoen ton. \Om over het Wilhelminakanaal dat dringend verbreding en verdieping Vraagt nog maar te zwijgen. De Engelse Koningin heeft be sloten, dat haar vierde kind met Jordaanwater zal worden gedoopt en de Jordaanse regering te Am man heeft zich gehaast via haar ge- zandschap te Londen aan de wens te voldoen. Het voorbeeld van de kongin heeft een onverwacht ge volg gehad. Er in namelijk een gro te vraag naar Jordaanwater ont staan en met moderne spoed heeft Jordanië zich gehaast 10.000 fles sen Jordaanwater voor doopdoel- einden ter beschikking te stellen van haar gezantschappen in Chris telijke landen. Marie-José Longpré uit het Bel gische plaatsje Auvelais, die er van verdacht werd haar anderhalf jarig zoontje Pierre te hebben vermoord, is vrijgesproken. Drie uur beraad slaagde de jury van 12 mannen die over het lot van madame Longpré moest beslissen. Twee vragen waren haar voorgelegd. De eerste luidde heeft Marie-José Longpré-Degroof opzettelijk doodslag gepleegd, hetzij als daderes, hetzij als medeplichtige? De tweede vraag: pleegde zij deze daad met voorbedachte rade. Het ont- kenende antwoord op de eerste vraag sloot een ontkennend antwoord op de tweede vraag in. De president van het hof las daar na het arrest voor, waarin mevrouw Longpré onschuldoig werd verklaard. De invrijheidstelling volgde onmid dellijk. Na een voorarrest van bijna een jaar en een proces van drie we ken, mocht Marie-José Longpré terug naar huis met het kind dat in de gevangenis geboren werd. Kleren maken de man Mannen kopen bij - PANTALONS v.a. 22.50 - REGENJASSEN v.a. 49.00 - WEEKENDERS v.a. 19.95 - COSTUUMS v.a. 139,00 EXCLUSIEVE HERENKLEDING WAALWIJK Greteitraat 192 Tel. 2507 weg Eindhoven naar Zuidoost-Ne derland, de zogenaamde Zoomweg van Rotterdam over Volkerak naar Bergen op Zoom, de rijksweg Til- burg-Gorcum, de rondweg Den Bosch en doortrekking van verschil lende verbindingen met België. To tale kosten 500 miljoen gulden. Ge durende tien jaren zullen dus 50 miljoen gulden jaarlijks op tafel moeten komen. Er zal echter ook een sterke uit breiding van het technische appa raat der rijkswaterstaat of inscha keling van particulieren bureau's moeten komen om de snelwegen te ontwerpen en uit te voeren. Zo De rijkste erfgename van de we reld, de Amerikaanse Barbara Hut ton, nu 52 jaar oud en te Jiutepec in Mexico wonende, sloot haar 7e huwelijk met prins Doan Vinh na Champacak, die tot de koninklijke familie van Laos behoort. Prinses Babs was tevoren gehuwd met een Russische prins, een Litthauense prins, een Deense graaf, de Duitse baron en tennis-ster Gottfried von Cramm, de toneelspeler Gary Grant en de Dominicaanse zwierbol Por- firio Rubirosa. Of ze het bij 7 zou laten, wist ze nog niet. Vanuit de universiteit van Sal amanca in Spanje begon een oe cumenische actie, die academische cursussen belegt, een theologisch tijdschrift een sterk oecumenische inslag wil uitgeven en uitspreekt in positieve zin aandacht te willen schenken aan de Protestantse en Orthodoxe theologie en toenade ring in de geest van het Tweede Vaticaanse concilie te willen be trachten. Aan de katholieke universiteit te Nijmegen is geslaagd voor het kan didaatsexamen mej. J. J. M. Jansen te 's-Hertogenbosdh; voor het doctoraal examen 2e gedeelte geneeskunde mej. A. M. Th. Dellaert te 's-Hertogen- bosch en de heer A. J. M. Pelkmans te Rijen; voor het kandidaatsexamen sociale aardrijkskunde de heer A. A. J. G. van den Hoven te Kaatsheuvel. Vorig jaar vertoonde het buiten lands toeristenbezoek aan Nederland een sterke stijging. Voor het eerst be droeg de deviezenopbrengst uit dii bezoek meer dan driekwart miljard gulden. Dit was honderdtien miljoen gulden meer dan de opbrengst in '62. Was deze vermeerdering bijna ze ventien percent, het aantal buitenland se toeristen in hotels steeg met vijf percent tot 1.641.000, die 4.095.000 overnachtingen boekten. Daarmee was het aantal overnach tingen zeven percent groter dan in 1962. Dit blijkt uit het jaarverslag van de ANVV, dat op de algemene leden vergadering is vastgesteld. Nauwkeurige cijfers over de toe neming van het bezoek van buiten landse gasten in 1963 aan andere dan hotelbedrijven en van het dagbezoek waren nog niet bekend. Met zeker- OPTICIEN - WAALWUK heid werd aangenomen, dat de cijfers wat deze categorieën betreft even eens die van 1962 in belangrijke ma te overtreffen, ondanks de ongunsti ge weersomstandigheden. Het bezoek uit de Verenigde Sta ten is onder invloed van de grote wervingsactie van de ANVV, belang rijk toegenomen, met veertien percent meer hotelgasten en dertien percent meer hotelovernachtingen. Het aantal logeernachten van Duitse bezoekers spande de kroon met 35 percent. Amerikanen brachten het tot ruim dertien percent, met een flinke neuslengte verslagen door de Britten met 14,5 percent. Aanzienlij ke stijgingen werden op het punt van logeernachten geconstateerd uit Azië, Australië en vooral uit Afrika. De logies-informatiedienst van de ANVV - VVV, brachten tussen 1 apr. en 1 okt. 1963 ongeveer 212.000 vreemdelingen onderdak. In de maand mei gebeurden in Til burg in het verkeer 383 ongevallen. Hierbij vielen 2 slachtoffers; 26 per sonen werden zwaar gewond, 92 lie pen lichte verwondingen op. Bij de overblijvende gevallen was slechts ihateriële schade. Paus Paulus VI heeft zijn goed keuring gehecht aan een document waarin wordt verklaard dat aan men sen die beschikken dat hun stoffelijk overschot gecremeerd moet worden, in plaats van begraven, niet meer de sa cramenten geweigerd mogen worden. Dit document is aan de bisschop pen toegezonden. Hoewel duidelijk wordt gemaakt dat de Kerk de prak tijk van lijkverbranding niet aanbe veelt, betekent dit document in feite een herroeping van een decreet van 1886 tegen crematie. Paus Paulus stelt in zijn verklaring dat het anti godsdienstige karakter van toepassing der lijkverbranding minder scherp is geworden en dat de Kerk rekening houdt met nationale en gewichtige economische en hygiënische motieven. De ANVV is ook ten aanzien van de vooruitzichten van het buitenlands bezoek Voor dit jaar optimistisch ge stemd. Duidelijke aanwijzingen heeft de ANVV, dat in West-Duitsland het gehele jaar door grote belangstelling bestaat voor onze kuststreek. Het binnenlands toeristenverkeer blijft zich gunstig ontwikkelen. Enke le jaren geleden ging de helft van de Nederlanders buiten zijn eigen woon plaats op vakantie. Verwacht wordt, dat dit in de nabije toekomst twee derde zal zijn. Ook wordt in ons land het weekeinde-toerisme een fac tor van niet te onderschatten beteke nis, aldus het jaarverslag. In Zuid-Soedan, bekend gewor den door de uitdrijving op grote schaal van misionarissen en zende lingen, leven op een gebied van 600.000 vierkante kilometer een half miljoen Chritsenen, die met geweld worden geïslamiseerd door de regering te Kartoem. Onder de 3 miljoen niet Arabische inwoners dreigt momenteel een opstand. De toestand is uiterst gespannen. H President Soekarno van Indo nesië heeft vijf nieuwe kabinetsle den geinstalleerd: Frans Seda, mi nister voor Ondernemingen, Suud- jarwo, minister voor Bosbouw, Hamzah Atmohandojo, minister v. Visserij, Rudolf Hermansee, minis ter voor Landbouwzaken en Hadji Mohammad Hassan, minister voor Staatsinkomsten, Financiering en Accountancy. In de totale tijd van 18 dagen, die door Russische en Amerikaanse ruimtevaarders in de ruimte is door gebracht is gebleken, dat er bij 'n ruimtevlucht geen ernstige licha melijke of geestelijke bezwaren worden veroorzaakt. Gewichtloos heid is „een zeer prettig gevoel", storingen in de bloedsomloop bij terugkeer in de dampkring zijn zeer „licht" en niet ernstiger dan de duizeligheid die men voelt wan neer met na een lang verblijf in bed plotseling opstaat, zegt kolonel A. K. Douglas van de Amerikaanse luchtmacht in een rapport op een conferentie van 140 medische of ficieren van de Westelijke strijd krachten. Si De Indonesische minister van Justitie heeft de verspreiding en verkoop in Indonesië van vier Ame- I rikaanse periodieken (Time, Life, 1 Us News and World Report en j Newsweek) verboden vapwege j „vernederende en beledigende" ar tikelen over Indonesië welke in de ze bladen waren verschenen. Se dert begin vorig jaar zijn achttien buitenlandse bladen in Indonesië verboden. In de afgelopen achttien jaar zijn er onder degenen die de kern bomaanval op Hirosjima hebben overleefd 190 gevallen van leuke mie geconstateerd. Dit is vijf maal zo veel als het gemiddelde voor heel Japan. 9 De filmmaatschappij „Samuel Bronston Productions inc.", die films heeft voortgebracht als „De val van het Romeinse Keizerrijk", heeft haar faillisement aange vraagd. In China gaat men op grotere schaal dan tot dusver burgers een paramilitaire scholing geven. De politieke scholing zal daarbij niet worden vergeten. Men gaat uit van het beginsel „iedereen is soldaat". - Toon Hermans moet op medisch advies rust houden. - Dit weekend zijn 5 personen bij auto-ongevallen omgekomen en drie personen verdronken. - Op de kermis te Lothem (L.) heeft een vrouw met een mes haar man doorgestoken.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1