wAAlwijkse en LanqstRAAtse couraot Ondanks toenemende invoer gun stige cijfers in de schoenindustrie Nederlandse voorzitter van het C.L.E.I.C. In '63 slechts 3.500 arbeiders meer dan in 1938! 60 JAAR NIEUWE MAASMOND V (thans Bergsche Maas) Benelux-overleg over tekeningen en modellen In- en uitvoercijfers Comité ter bespreking van internationale problemen „Semaine du Cuir" in Parijs Omzet gestegen van f 31 miljoen naar f 350 miljoen Een stukje historie Meer belangstelling voor chroomgeitenleer Tekort arbeidskrachten baart grote zorgen VRIJDAG 12 JUNI 1964 85e JAARGANG No. 45 De tcho vAn het Zuiöen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit. blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 -2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat. 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" op de voet De Verenigde Commissies van Eco nomische zaken en van de wetgeving van de interparlementaire Benelux- raad, hebben onder voorzitterschap van de heer Gijzeis, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, in Den Haag het ontwerp-verdrag en en een eenvoudige wet inzake tekeningen en modellen afgehandeld. Bij een vorige vergadering hadden de commissies de vertegenwoordigers van de textiel- en schoenindustrie van de Benelux-landen gehoord, die tegen het ontwerp bezwaren geformuleerd hadden. De commissies hébben een amen dement op het ontwerp in overweging genomen, waarbij aan die bezwaren tegemoet wordt gekomen, zo heeft de commissie meegedeeld. De heer F. Hermans, lid van de Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers werd tot verslaggever aan gewezen. Het ontwerp-verdrag en een een vormige wet zullen eerlang aan de in terparlementaire Beneluxraad voorge legd worden. Zoals al uitgesproken tijdens de algemene bestuursvergadering van 't Bedrijfschap voor de Schoenindustrie blijkt de stijgende en zich uit breidende lijn in de Nederlandse schoenindustrie zich voort te zetten. Dit ondanks de grote en belangrijke loonsverhogingen. Aldus lezen wij in het maandbericht, een periodiek uitgegeven door bureau mr. dr. B. M. van Spaendonck. De produktie van het lederen schoeisel nam in het eerste kwartaal van dit jaar met ruim 10 i% toe ten opzichte van dezelfde periode verle den jaar. De uitvoer in het eerste kwartaal '64 lag 23 lager dan tij dens de eerste drie maanden van '63. Daartegenover steeg de invoer met 33 in vergelijking met beide pe riodes. Sterke orderbezetting Uit deze laatste cijfers blijkt eens te meer dat het er in de schoenindu strie wat betreft het aantal arbeids krachten niet best voor staat. Ondanks het feit dat de Neder landse schoenindustrie op de top van haar capaciteit werkt, neemt nog steeds de import aanzienlijk toe. De sterke orderbezetting (in het eerste kwartaal hoger dan in het eerste kwartaal '63) leidt tot overwerk op grote schaal, tot zaterdagarbeid en vooral ook tot thuiswerk. Een andere oorzaak van de toena me van de invoer is het gevolg van de Europese economische integratie. Het feit dat de uitvoer niet evenredig stijgt met de invoer, komt ook door de schaarste aan arbeidskrachten. Gestegen inkomens De steeds grotere vraag naar schoeisel ligt volgens het Economisch Instituut voor het midden- en klein bedrijf aan de door de loonsverhogin gen gestegen inkomens. Ook het in vergelijking met 1963 betere weer in de eerste drie maanden van dit jaar droeg mede tot de grotere vraag bij. (in miljoenen guldens) invoer 1 kwartaal '63 Schoenindustrie 20,7 Totale industrie 5053,2 le kwartaal '64 invoer Schoenindustrie 27,6 33 Totale industrie 6181,8 22!%) uitvoer 11,6 4114,9 uitvoer 14,3 23 4842,5 18|%) De algemeen voorzitter van de Fe deratie van Nederlandse Schoenfabri kanten, de heer F. I. M. Mannaerts uit Tilburg, is gekozen tot voorzitter het het C.L.E.I.C., het "Comité de Liaison et d'Etude des Industries de la Chaussure de la C.E.E." Het C.L.E.I.C. is een comité dat bestaat uit vertegenwoordigers van de nationale organisaties van schoenfa brikanten uit Italië, Frankrijk, Duits land, België en Nederland op uit zondering van Luxemburg, dat geen nationale organisatie van schoenfa brikanten heeft, dus alle partners van de E.E.G. De leden van dit comité komen ieder half jaar bijeen ter be spreking van de bestaande gezamen lijke internationale problemen. Zo werd op 21 mei jl. in Ham burg onder voorzitterschap van de Nederlander Mannaerts o.m. gespro ken over de consequenties die voor de schoenindustrie kunnen voort vloeien uit de wereldhandelsconferen tie, de Kennedyronde en de positie van de ontwikkelingslanden. Voor de 22e achtereenvolgende maal wordt van 10-15 september in Parijs de internationale lederweek ge houden, de "Semaine Internationale du Cuir". Deze Semaine du Cuir, in het Pare des Expositions, Porte Versailles, heeft zich ontwikkeld tot de belang rijkste Europese beurs voor de schoen- en lederindustrie. Op de Semaine du Cuir zullen dit jaar dertien Nederlandse schoenfa brieken zijn vertegenwoordigd. Hier bij is men voornamelijk uitgegaan van de belangwekkende mogelijkheid tot het leggen van internationale nood zakelijke contacten. Bij gelegenheid van het afscheid van de heer P. Scheeren, die ruim 25 jaar lid is geweest van het Bestuur van de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten en bijna 25 jaar van het Dagelijks Bestuur van deze organisatie, schetste de algemen voor zitter van de Federatie, de heer F. Mannaerts, de grote verdiensten van de heer Scheeren tegen de achter grond van de ontwikkeling van de schoenindustrie in de afgelopen 25 jaar. De volgende cijfers geven duidelijk de enorme expansie in de Nederland se schoenindustrie aan In 1938 fabriceerde de Nederland se schoenindustrie met 11.500 arbei ders 15 miljoen paar schoenen. In '63 maakte zijn met 15.000 arbeiders 35 miljoen paar. De omzet liep nominaal (op van f31 miljoen (in 1938 naar f 350 miljoen (in 1963). Loonstijging met 43 In 1938 verdienden de arbeiders een weekloon van gemiddeld f 23. - en nu - met een kortere werkweek - f 116.-. Houdt men er rekening mee dat de kosten van levensonder houd thans 3% maal zo hoog zijn, dan blijft er toch nog een reële loon stijging van 43 i% over. De toegevoegde waarde per arbei der steeg nominaal van f 1.500.- in 1938 tot f 8.500. - in 1963. Trekt A mm-f# Er heersen nog grote spanningen op de arbeidsmarkt in de Nederlandse schoenindustrie men voor lonen en sociale lasten f 1.000.- in 1938 en f 5.500,- in 1963 af, dan blijven respectievelijk f 500.- (in 1938) en f3.000.- (in 1963) over voor overige kosten en winst. De ledermarkten zijn prijshoudend. De verkoop is de laatste tijd wat vlot ter. Orders in rundsoverleer hebben de overhand, terwijl er meer belang stelling is voor kalfsleder. Hoewel niet van grote betekenis is er toch nog altijd wat vraag naar lakleder. Een artikel wat meer in de belangstelling komt is chroomgeiïenleer. Grotere hoeveelheden zouden voor de schoenindustrie verwerkt worden als machinaal stanzen zonder bezwaar mogelijk was, doch daar deze leer soort n'ogal fouten heeft, moet meest al met de hand worden gesneden. Vrij constant is de vraag naar di verse soorten zoolleer, waarvan de lichtgewicht-croupons voor de schoen industrie wel de meeste vraag ont moette. De schoenfabrikanten kregen wat vlotter nabestellingen en kopen al naar behoefte. In de schoenreparatie was het al enige weken wat drukker en ook deze bedrijfstak nam wat meer zoolleer af. In de lederwarenfabrikatie bleef de produktie goed op peil. Deze indu strie is een goede afnemer van diver se soorten leder. Voor technisch leder is de vraag iets minder groot. De schoenwinkeliers hebben al en kele weken goed verkocht en de ach terstand ingelopen. In de schoenindu strie is de bedrijvigheid nogal ver schillend voor de diverse bedrijven; sommige werken steeds op volle ca paciteit, andere daarentegen al ge ruime tijd minder vlot. Over langzame betalingen, waarover nogal eens klachten waren, hoort men thans min der. Op de inlandse huidenmarkt hield de flauwe koopstemming aan, terwijl de prijzen soms wat lager werden. Looiers vinden prijzen van inland se huiden nog hoog en wachten met kopen. De voorraden echter zijn niet groot, omdat er minder wordt ge slacht. Als een van de redenen van deze vermindering wordt genoemd de abnormaal hoge vleesprijzen. Hare Majesteit met den Prins reed 's morgens reeds vroeg van het Gou vernementsgebouw naar St. J an, waar de Vorstelijke personen, onder het gelui der klokken, door onzen bisschop, aan Zijne zijde de Bossche geestelijkheid, verwelkomd werden. De Koningin dankte Mgr. van de Ven, waarna Zij het inwendige der kerk bezichtigden. Aan het Zuiderfront stond het koninklijk rijtuig wederom gereed en reden de Vorstelijke personen naar de kweekschool Mariënburg. Op den weg daarheen werd den Prins een persoonlijke hulde ge bracht door de bewoners van de Kerkstraat. De Prins was zeer erkentelijk voor dit eigenaardig blijk van hul- de. Om half elf kwam men aan bij de kweekschool. Hare Majesteit en den Prins wer den hier verwelkomd door 't hoofd bestuur. Bouquetten werden de Ko ningin aangeboden en een koor van meer dan driehonderd Eerw. Zus ters zongen een welkomslied. Voor het vertrek werd door den rector aan de Koningin een album aange boden, welke was gepenteekend door een Eerw. Zuster. Het derde bezoek was de Illuste Lieve-Vrouwe-Broederschap, 'n oud genootschap van zwanenbroeders. Om half twaalf waren de Vorste lijke personen in het Gouverne mentsgebouw, waar hun een kwar tiertje nadien een merkwaardige au bade werd gebracht van 54 boog- schuttersgezelschappen en gilden en 23 harmonie- en fanfaregezelschap pen. Het is een serieuse vertooning soms, uiterst potsierlijk, maar de deftigste ernst, waarmee alles ge schiedde, ontnam er alles aan, wat op charge lijkt. De gilden kwamen aanmarcheeren uit de Ververstraat, met een zwenking het hek binnen van het Gouvernement. De Koningin, in zalmkleurig och tendtoilet, zag het voor het open venster met den Prins aan en dik wijls scheen het beiden moeilijk om het niet luide uit te proesten van het lachen. Het serieuse, het mooie, dat waren de marcheerende Gilde- broeders, veelal stevige landbou werstypen met vierkante schouders in hun deftig Paaschpak, hoog be hoed. Zij droegen de embleemen van hun gilde, mooie zilveren insig nes en hun hoofdman ging versierd met zilveren plaatjes op borst en rug. Enkele groepen hadden de ou de gildenhoeden op, vervaarlijke hoofddeksels, met veeren en linten getooid, of baretten als edelen, of pluimvormsels als Indianen en de vaandeldrager droeg hun prachtig zijden geborduurde banier, hun vlaggenslager de reusachtige zijden wijd wapperende vlag. Daar traden de vlaggedragers der gilden uit en, met het gezicht naar de Koningin, begonnen zij er met hun vlaggen te slaan, een gedoe, dat i't beste met tandakken te verge lijken is. Die vlag hangt aan een lange stok met een zware looden balanceerknop aan 't eind. En dien stok zwaaien zij met geweldige en zekere slagen voor zich uit en dan achter hun rug om en onder hun beenen door. Dan zette zoo'n vlag- geslager zich op den grond, stak zijn benen uit en bewoog den stok met beenen of hij ging languit lig gen en wierp den stok over van handen naar voeten, daar slierde dan de enorme zijden vlag met haar rijk borduursel en kleurig schilder werk in zware, golvende wegen bij- me haar. Om 12 uur was er een particulie ren audiëntie in 't Gouvernements gebouw. Om 12.15 uur volgde dejeu ner en om 2.30 reden, Zij naar Hint ham, Den Dungen, St. Michielsges tel, Vucht, met een bezoek aan het Concours-hippique. Van hieruit re den Zij weer naar het stadhuis waar de gemeenteraad een feestmaal aanbood. Tegen halftien is toen een lange lichtstoet met veel muziek uit de stad aangetrokken. Als een gloeien de strook in felle kleuren door de bedding van de zwarte volte trok ken de gilden en vereenigingen, de schutterij en, werkliedenorganisaties, gelederen turners enz. juichende langs het raadhuis en verder over de Markt, waar het volk met zijn ineens door duizenden gezongen Wilhelmus de koperen instrumen ten overstemde. Want boven het velum, in de raadzaal, waren de middenvensters opengeworpen en ten voeten uit verschenen daar de Vorstin met Haar Gemaal, omstraald door het electrisch licht dat langs de contou ren der ramen parelde en onder 'n gloeidende reuzenkroon, hoog tegen de fagade. De Koningin had om haar wit gedecolletteerde kleed een hermelijnen avondmantel geslagen, in het blonde haar fonkelde de dia manten diadeem. De Prins droeg de generaalsuniform en eindeloos bui gend en wuivend dankte het Vor stenpaar voor de overweldigende geestdrift van het volk. Nu is het voor een groot deel der Waal wij kers, die met den express- trein reisden, hoog tijd geworden. Nog eenmaal naar den prachtigen muziektempel, welke met zijn dui zenden gekleurde lichtjes zoo'n schoon fantastisch geheel vormde, gekeken, nog eens het stadhuis dat in een zee van licht baadde, be schouwd nog eenmaal een blik wer pend op de nog duizenden en dui zenden krioelende menigte en dan gingen zij opwaarts naar het station, eerst even mistroostig loopend dat zij nu reeds moesten vertrekken, doch spoedig, door het gejubel van anderen, ging hun mistroostigheid wederom over in een gejuich. Dan hosten en sprongen zij, zoo nu en dan even een ronde kring vormend, naar het station. Een lan ge trein, ongeveer 30 wagens ston den klaar, maar al dadelijk bleek dat men ongeveer de helft moest laten staan. De directie had echter hierin voorzien, want na een half uurtje vertrok er weer een. Het was aardig om te zien hoe de Waalwijkers daar op dat grootsch stationsemplacement zich vermaak ten, ronde kringen van soms meer dan vijftig personen stonden te draaien, om dan weer ineens 't per ron over te hossen. Hedenmorgen ten 10 uur vertrok ken de Vorstelijke personen van 't Gouvernementsgebouw, waar de d.d. schutterij als eerewacht was opgesteld, naar het station, waar 'n compagnie van het 2e Ref. Inf. met vaandel als eerewacht was opge steld. De Gedeputeerde Staten en het Gemeentebestuur deden de Vor stelijke personen uitgeleide, die als- nu een bezoek aan Eindhoven en Helmond brachten. VORSTELIJK BEZOEK TE NIEUWKUIJK Bij het Hooge Bezoek aan H.M. de Koningin en Hoogstderzelver Ge maal Z.K.H. Prins Hendrik aan de werken van den Nieuwen Maas mond en de onthulling der gedenk naald, had ook Nieuwkuijk de hooge eer de Vorstelijke personen 'n waar- digen doortocht te bereiden. Nieuwkuijk, zoo echt lief gelegen aan weerszijden der hoofdstraat met zijn werkzame, eendrachtige bevol- Iking, wier het hart warm klopt voor het Oranjehuis; Nieuwkuijk, dat zich nog altijd de bange dagen van den watersnood herinnert, bij den doorbraak van 1881 doorleefd, waar van de gevolgen krachtig hebben bijgedragen tot de wet, die de wer ken van den Nieuwen Maasmond tot stand zou brengen. Nieuwkuijk stelde zich op tot huldebetoon nu 't eenvoudig plaatsje de hooge eer ge noot de Koningin en haar gemaal, zij het dan ook voor korte oogen- blikken, in zijn midden te mogen ontvangen. Daarvoor had het zich in een sier lijk feestkleed gestoken, was de be volking, beseffend het zeldzame voorrecht van zoo'n Koninklijk be zoek, in opgewekte stemming. Bij het betreden van Nieuwkuijks bodem, werd de Koninklijke be zoekster door de E. A. H. Burge meester P. J. van den Broek, een kort welkom toegesproken en door de jongejuffr. Maria Mostermans, dochter van den WelEd. Heer P. Mostermans, een prachtig bouquet aangeboden en met koninklijken handdruk ontvangen. Onder fraaie bogen door ging de stoet verder langs de versierde straat, waar hooge, met mast om- kleede palen lustig vlaggetje en wimpels lieten wapperen, waar kleurrijke lampions wiegelden en guirlanders den weg overspanden en een heerlijke aanblik vertoonden. Aan het prachtig versierde Raad huis met een schoon bloemperk op den voorgrond, stonden ZeerEerw. Heeren Geestelijken, Wethouders, Raadsleden en Ontvanger, Bruidjes, Schoolkinderen, Harmonie, Lieder tafel en Leden van de verschillende gezelschappen en vereenigingen ge- (Zie vervolg pagina 10)

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5