wAAlwijkse en UnqstRMtse couRAnt MINISTER SGHOUWENMR- FRANSSEN OPENT SAMARIA Portret van een minister Purolttel' samen wenken samen leven Belastingherziening geeft 200 miljoen te verdelen Bogaers-huis mag 16 mille kosten Vader's blij zijn Hoendervangers Het bèx Bejaardencentrum met 76 kamers in uw uiterlijk DOORSCHUIVING VAN ONDERNEMINGEN Ie .huid zuiver VRIJDAG 19 JUNI 1964 85e JAARGANG No. 47 De tcho van het Zui6en Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00 -f- 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) f 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Opgericht 1878 Bureaux: Grötestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 -2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Als vanmiddag de Minister van Maatschappelijk werk, mevrouw drs. J. F. Schouwenaar Franssen het Christe lijk bejaardencentrum Samarja opent, zal dat de kroon betekenen op het werk van de gezamenlijke diakonieën van de Hervormde Gemeenten Besoijen, Waalwijk, Baardwijk en Drunen. Onder le leiding van ds. J. Vink als voorzitter en de heer J. van Gammeren als secretaris-penningmeester heeft het stichtingsbestuur voortvarend gewerkt aan de verwezenlijking van de plannen. De aannemers Spuybroek en Wijnands uit Waalwijk begonnen op 2 januari 1960 met de bouw op basis van een ontwerp van het architectenbureau Prof. Wieger Bruin en Ir. Vink te Amsterdam. Er werd stevig gebouwd: reeds op 24 oktober 1961 kon de voorzitter van het stichtingsbestuur de vlag op het in aanbouw zijnde complex hijsen. Een jaar later na men de eerste bejaarden hun intrek in het riante ge bouw, voorafgegaan door de directrice, mejuffrouw A. M. van Veen. De directrice heeft één maand alleen doorgebracht in het gebouw om de komst van de bejaarden voor te be reiden. Maar mejuffrouw van Veen was voor geen kleintje vervaard. Voordat zij naar Waalwijk kwam was zij werkzaam in de tropen en was zij wijkzuster in Amsterdam. OOK KATHOLIEKEN Het bejaardenhuis Samarja voor ziet in een grote behoefte. Dat blijkt wel uit het feit, dat de 76 tamers bezet zijn. De bejaarden ko men vooral uit Waalwijk, en direc te omgeving, maar ook uit de gro tere steden zoals Tilburg, Den Bosch, Eindhoven, Rotterdam en Den Haag. Onder de bewoners van Samarja zijn ook 'n veertiental katholieken. De wachtlijst is bijzonder groot en bet Stichtingsbestuur doet dan ook d het mogelijke te beginnen met de boyw van 32 alleenstaande wo ningen op het twee hectare grote terrein van Huize Samarja. In het huis zelf is een zeer mo dern ingerichte ziekenkamer aan wezig en er is een ruime eetzaal, die tevens gebruikt wordt voor de kerkdiensten en feestelijke bijeen komsten. Ook heeft het gebouw 'n knutselkamer. PERSONEEL Zoals overal is ook voor de lei ding van Samarja" het personeels vraagstuk zeer urgent. Voor de 80 bejaarden zouden zestien man per soneel nodig zijn. Thans doen tien zeer toegewijde bejaardenhelpsters dit werk o.l.v. de directrice. De opening is door de ziekte van ds. J. Vink uitgesteld moeten wor den. Vanmiddag zullen 't voor hem en de Hervormde gemeenten Beso ijen, Waalwijk, Baardwijk en Dru nen grootse momenten zijn, als het werk van jaren wordt bekroond door Nederlands tweede vrouwe lijke minister. Op 24 juli 1963 werd mevrouw drs. Johanna Frederika Schouwe- naar-Franssen benoemd tot Minis ter van Maatschappelijk Werk. Zij werd geboren te Rotterdam op 3 mei 1909, bezocht het Gymnasium Haganum te 's-Gravenhage en stu deerde klassieke letteren aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar zij in 1934 haar doctoraal examen af legde. Mevrouw Schouwenaar, die tot haar benoeming aan verschil lende onderwijsinstellingen Latijn en Grieks heeft gedoceerd, is lau- reata in de etruscologie aan de Uni versiteit van Perugia (It.). In 1945 huwde zij met mr. A. J. Schouwe naar, die gedurende de oorlog als kapitein-luitenant t.z. der Konink lijke Marine het commando over 'n Nederlandse onderzeeboot voer de, waarvoor hem het Bronzen Kruis werd verleend. De heer Schouwenaar, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor de P.v.d.A. overleed 12 december 1962. Mevrouw Schouwenaar heeft een dochter (geb. 1948) en twee zoons (geb. 1947 en 1950). Van 1947 tot 1953 was zij presi dente van de Nederlandse Vereni ging van Vrouwen met Academi sche Opleiding. Van 1953 tot 1956 was zij vice-presidente van de In ternational Federation of Univer sity Women. Van 1956 tot 1960 be kleedde zij het voorzitterschap van het Nederlandse Vrouwen-Comité. Van 1946 tot 1949 was mevrouw Schouwenaar lid van de gemeente raad van Rotterdam. Sedert 6 no vember 1956 was zij lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Als zodanig was zij sinds novem ber 1960 lid van het Europees Par lement, waarbij zij zitting had in de Sociale Commissie en de Com missie voor Onderzoek en Cultuur, alsmede in de parlementaire Asso ciatie-commissie Griekenland. Mevrouw Schouwenaar was presi dente van de Culturele Commissie van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. kend. De staatssecretaris heeft ech ter toegezegd dat als er zeer drin gende redenen zijn om een lijfrente af te kopen de hardheidsclausule kan worden toegepast. RENTE SPAARBRIEVEN Ook hiervoor geldt hetzelfde als voor de verzekering met lijfrente clausule. Wanneer een ondernemer over lijdt of 65 wordt en zijn zaak over draagt aan een of meer erfgena men, behoeven deze over de winst die de vader met zijn bedrijf heeft gemaakt, geen aanslag te verwach ten, waarin de belastingschuld in eens wordt opgevorderd. Ook de niet-65-jarige doch invalide eige naar kan „geruisloos" overdragen. Wil de vader de belastingschuld liever afdoen, dan kan dat tegen het tarief van minimum 20, maxi mum 40 procent. OUDEDAGS- EN GEZINS VERZORGING van middenstanders bij bedrijfsoverdracht tegen lijf rente. (vrijstelling van stamrecht). Het stamrecht wordt niet meer afzon derlijk belast. Bovendien zijn de vrijstellingen verhoogd, 200.000 is vrij bij staken van bedrijf op 60- jarige leeftijd, bij invaliditeit en bij overlijden van de ondernemer, 100.000 bij 50-jarige leeftijd. VERKOOP VAN BEDRIJF Van de eindwinst is 10.000 vrij van belasting. LANDBOUWGRONDEN Bij verkoop van landbouwgrond waarbij winst wordt gemaakt, die niet door uitoefening van het be drijf is ontstaan, zal hiervan geen inkomstenbelasting worden gehe ven. (boerenprivilege). CUMULATIE INKOMENS- EN VERMOGENSBELASTING De belasting op inkomen en ver mogen mag tezamen niet meer be dragen dan 8 procent van het in komen. VRIJSTELLING VAN VERMOGENSBELASTING De vrijstelling aan de voet van de tarieven voor de vermogensbe lasting is voor ongehuwden tot 40.0000, voor gehuwden tot 55.000 gulden verhoogd. De kinderaftrek is 13.500 gulden geworden. De gedeeltelijke belastingherzie ning brengt nog meer faciliteiten Zo wordt de aftrekregeling voor bejaarden voor de inkomstenbelas ting ruimer, giften kunnen tot 10 procent worden afgetrokken en ook voor ziektekosten komt een iets gunstiger regeling. Het zgn. „aan merkelijk belang" krijgt een mil der regiem, de herkapitalisatie wordt evenals de vervroegde af schrijving permanent geregeld, om slechts de voornaamste posten te noemen. Een zogenaamde Bogaers-woning te bouwen buiten bezwaar van de reeds aan gemeenten toegewe zen contingenten mag voortaan 16.000 gulden kosten. Tot nu toe was dat 14.000 gulden. Bovendien kan voor deze woningen een bij drage van gemiddeld ruim duizend gulden worden verleend. Zo blijkt uit verstrekte mededelingen door bouwminister Bogaers, die eind vorige week in antwoord op vragen van het Kamerlid Bommer (PvdA) verklaarde: „Uit hoofde van de kwaliteit kan tegen de Bo- gaers-woningen geen bezwaar wor den gemaakt". Bij de verhoging tot 16.000 gul den van de rijksgoedkeuringsgrens heeft minister Bogaers ook reke ning gehouden met de stijging der bouwkosten sedert het (in septem ber 1963) van kracht worden der regeling. De voornaamste reden is echter gelegen in het feit, dat naar Uw ogen,"omlijst" dooreen VAN MAAREN- brilsportief, modieus, elegant of zakelijk, naar verkiezing. Keus uit honderden mo dellen; achter élk model de spreekwoor delijke VAN MAAREN-service... de service, waar U op (in)gesteld bent. BREDA N. Ginnekenstraat 23, tel. 38370 TILBURG Markt 32, tel. 25253 DEN BOSCH* EINDHOVEN*HELMOND VENLO de mening van drs. Bogaers „de bouw van eenvoudige, maar kwali tatief verantwoorde woningen in de ongesubsidieerde sector op aan vaardbare wijze blijkt aan te slaan". De verhoging der toegela ten kostengrens is tevens bedoeld 'om het kwaliteitsaspect meer na druk te geven. Wat koopt de Nederlandse belas tingbetaler na 1 januari voor de 200 miljoen die de regering bestemd heeft voor de herziening van de loon-, de inkomsten- en de vermo gensbelasting? Er is aan deze her ziening hard gewerkt. Niet alleen in de afgelopen weken in openbare Kamervergaderingen, maar ook in de jaren die daaraan vooraf zijn gegaan. Daarvan zijn niet minder dan vijf jaar bestemd aan schrifte lijke en mondelinge gedachtenwis- selingen tussen kamercommissie en regering. komt door een fijne verrassing op VADERDAG Denkt U eens aan de talloze mogelijkheden om hem blij te maken: Das, Sokken, Manchet knopen, Overhemd, Sport- shirt, vakantiepullover. Elk cadeautje leuk verpakt! HERENMODE Grotestraat 155 Fil.M. v. d. Brand-Hens WAALWIJK Van het totaal van 200 miljoen zal de helft ten goede komen aan werknemers van hoog tot laag. Voor ondernemers is 35 miljoen be stemd, terwijl 40 miljoen aan ver- mogensbezitters zal toevallen. Hier bij moet worden opgemerkt, dat vooral de bezitters van kleine ver mogens daarvan zullen profiteren. De resultaten zelf kunnen als volgt worden samengevat: AANSLAG INKOMSTENBELAS TING Wie minder dan 12.000 gulden per jaar aan loon verdient en geen bijverdiensten heeft, valt buiten de inkomstenbelasting. Meent hij dat het voordeliger voor hem is toch te worden aangeslagen, dan kan dat worden aangevraagd. OVERWERK, TANTIEMES, enz. Wanneer de grote belastingver laging, die in de loop van 1965 zal worden ingevoerd, begint te wer ken, zal het zg. „bijzondere tarief" hiervoor worden gewijzigd. Tot 2000.- per jaar wordt niets bere kend. Daarboven komen trapsge wijze tarieven. Wie niet meer dan 12.000 inkomsten heeft valt niet onder dit nieuwe „bijzondere ta rief". AFTREKBARE KOSTEN Het bedrag aan kosten dat ieder een mag aftrekken is van 100 gul den tot 240 gulden per jaar ver hoogd. Iedereen mag bovendien 5 procent van zijn inkomen aftrek ken. Wie kan aantonen dat hij meer dan 600 gulden per jaar aan kosten heeft gemaakt, mag zelfs 1000 gulden zonder meer aftrek ken. Voor het eerst worden ook reiskosten in de wet onder de af trekbare kosten gerekend. De naam „kosten van verwerving" vervalt. KINDERAFTREK In de plaafcs van het zgn. „Lucas- kind", dat een jongen of een meis je kon zijn, is nu de regeling geko men, dat meisjes of jongens die in de huishouding werken voor dub bele aftrek in aanmerking komen. Dat zullen dus praktisch alleen meisjes zijn. Er moeten echter drie kinderen al inwonend in het gezin aanwezig zijn. De leeftijd is nu van 16 tot 27 jaar opgevoerd. Ook kin deren tot 16 jaar, die buitenshuis op internaten of seminaries studeren, komen voor dubbele af trek in aanmerking. NEVENINKOMSTEN Beneden 400.- per hoofd per jaar worden bijverdiensten niet be last. WISSELENDE INKOMSTEN Wie onregelmatige inkomsten heeft kan voor de belasting het ge middelde over drie jaar in rekening brengen. Er moet dan wel een mi nimum bedrag van 5 procent en te vens 150 verschil zijn tussen het gemiddelde en de normale winst van elk der drie jaren. LIJFRENTE De belastingaftrek voor betaalde premies is voor de loon- en inkom stenbelasting tot 5000 gulden ver hoogd. (Thans 3600.-). Voor de vermogensbelasting is een verho ging bereikt van 6000 tot 12.000 per jaar. De verzekeringsvorm „le vensverzekering met lijfrenteclau sule" wordt niet als lijfrente er- Aalmoezenier Janssen, Als lid van uw interes sante gespreksgroep zou ik ook graag een stukje in zenden. Misschien dat het ergens bij kan dragen om de bedrijfssfeer iets te ver beteren. Ik zou dan zo willen zeg gen Ieder mens is een sociaal wezen door God geschapen om te leven en te werken in de gemeenschap met el kander. Noch hij, noch zij is zichzelf genoeg. Als we even in de geschiedenis terug gaan, vinden we dit al in de tijd toen keizer Nero alleen de man wou zijn. Maar hij mislukte. Zo is het ook nu nog altijd, dit geldt voor iedereen, voor wie of voor welk doel hij ook werkt. Zo als de aal moezenier zijn stukjes noemt: we moeten met el kaar werken en met elkaar leven. Er zijn scholen waar dat geleerd wordt. Neem b.v. een jongen of meisje dat van de lagere school af gaat. Wil deze of gene ver der leren dan moet het kind naar' n andere school. Natuurlijk kan niet ieder even goed leren. Velen le ren niet meer door. Som migen kunnen het niet, anderen doen het niet om dat zij er niets om geven. Want al leert de ene soms makkelijker dan de andere leren kan een ieder als hij of zij daar veel moeite voor doet. Maar ofschoon er dan niet doorgeleerd wordt zal hij of zij toch nog „geschoold" moeten worden voor het verdere leven. En dan bedoel ik nog niet direct de levens school (voor jongens) of de jongerencursus (voor meisjes) Ik wil zeggen: het be drijf is goed gezien en be grepen ook een school. Waar voor nu en later een goede kans kan liggen om iets te betekenen voor de samenleving en de samen werking. Ook daar kan iets bereikt worden waar heel de gemeenschap voldoe ning van kan hebben. Die school ('t bedrijf dus) waar wij soms jaren in door brengen, vraagt ook leren van ons en gehoor zaamheid. Want al zijn wij in feite wel gelijk als men sen naast elkaar, zonder goede leiding zou het toch niet gaan. Niet iedereen kan leiding geven en daarom is het ook zo moeilijk om leiders en chefs te beoordelen. Wij allen moeten eerst inzien dat er rechten zijn, maar ook plichten. Daarom is er in onze samenleving steeds school en scholing nodig. Scholing om niet jaloers te zijn of kwaad te spreken van anderen, ook al heeft hij een „hogere" positie. Het is moeilijk uit te voeren, maar was het zo gek, dat op het bedrijf 'n soort rapport werd gege ven dat de prestaties en de goodwill aan gaf? Omdat er altijd mensen zullen zijn, die geen goede wilskracht tonen, werken niet als het niet goed ge waardeerd blijkt te wor den door chef of directeur. Niet dat ik daar te ver op in wil gaan. Niet alle goe de en beste dingen worden bekroond en beloond. Men kent toch wel het mooie liedje dat maar twee punten haalde bij 'n zangwedstrijd, terwijl het toch volgens mij meer ver diend had. Ik bedoel van Rudi Carell: Wat ben ik blij, dat ik een stukje van de wereld ben, En dat ik mee mag doen aan al wat leeft en dat wat adem heeft, enz. enz. Blijdat ik mee mag doen. Ook mee mag doen in het bedrijf. Graag wil ik in het vol gende gesprek van onze groep hier nog eens op te rug komen. Met vriendelijke groeten, Jac. Kooke. In de laatste aflevering van deze rubriek - we wil len n.l. tot september stop pen - (water is "ergens" aantrekkelijker dan inkt!) vergelijkt de inzender het bedrijf met een school. Iets zit daar wel in. Hoe oud je ook bent, of je heel veel of geen letters "gevreten" hebt, of je be lezen bent of niet de mens zal altijd bij moeten leren. En in 't bedrijfsleven zal er heel veel bijgeleerd moe ten worden. Er zal bijgeleerd moeten worden èn door de leiding èn door de werknemer. Er zal heel veel nage dacht moeten worden, er zal heel veel losgelaten moeten worden van 't vroegere (we leven n.l. permanent in ver- LOS-sing). Er zal nog heel veel werk verzet moeten worden om de disharmoniërende in vloeden uit de werksfeer te verwijderen. Er zal - inderdaad - nog heel veel GELEERD moeten worden. Hoe moet 't gaan met de mechanisering en automatie, en de daaruit voortkomende monotonie van de mens zelf, die zich saai gaat voe len? Hoe kan de aanpassing v. d. mens in de mechanise ring vergemakkelijkt wor den? Hoe kunnen we samen bereiken dat de mens dóór z'n werk, meer mens wordt? Paus Paulus hield laatst 'n toespraak voor de werk gevers. De "arbeidersbis schop" van Milaan hield de werkgevers voor, dat zij een waarlijk christelijk geïnspi reerde economische struc tuur moesten opbouwen. "Het zal u niet meeval len", aldus de paus, "want u zult veel offers moeien brengen en moeten wennen aan TOTAAL NIEUWE opvattingen" "Het liberale systeem moet te kort schieten", al dus de Paus, "omdat dit systeem uiteindelijk berust op de minachting voor de mens en de menselijke fac toren." Het kapitalisme heeft 'n ander gezicht gekregen dan honderd jaar geleden, maar principieel is 't nog niet ver anderd. Het bezit van de produc tie-middelen is nog een een zijdige aangelegenheid van de ondernemers. De econo mie is nog steeds vooral ge richt op de persoonlijke winst van de ondernemers. Er zullen geen werkelijke ar- beidsvrede en geen sociale rechtvaardigheid komen, zo lang de mensen nog in klas sen worden verdeeld (uit de toespraak van de Paus, van 9 juni '64). Of er nog veel te leren valt. In onze gespreksgroepen praten wij dan ook over de opgave van de bedrijf smens. We proberen dan de men taliteit van 't evangelie te vertalen voor de mens in de wereld van de techniek, pro ductie en vooruitgang. De blijde boodschap is er n.l. een van VERLOSSING en VOORUITGANG. M. JANSSEN, Bedrijf saalmoezenier Markt 8, Waalwijk. Telef. 3716.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1