wAAlwijkse en lanqstRMtse couraiu Synthetische materialen vinden steeds meer toepassing in de schoenindustrie Het Nederlandsche Roode Kruis Qf Berliner Eisrevue Betoverend en Sensationeel Dit najaar eerste Corfam schoenen op de Europese markt -van-donderdag-tot- donderdag- Na vijftien jaar Ir. Bosma Spanningen op arbeidsmarkt tast georganiseerd overleg aan ZOMERVAKBEURS VOOR KOFFERS EN LEDERWAREN IN UTRECHT Grote vormvastheid Beperkte schaal OGEN vragen brillen van LEDERWARENSCHOOL IN HOGEVEEN GENERAAL VAN DER KROON NEEMT AFSCHEID VAN DE KRING NOORD-BRABANT. BURGEMEESTER GEULJANS VAN BREDA VOLGT HEM OP. MOEDER DACHT AAN VADERDAG! HOLLAND HOUSE for men VAN OSS-VAN BUREN Stationsstraat 63 Waalwijk <r nsn KARIN GUDE VRIJDAG 19 JUNI 1964 85e JAARGANG No. 47 De Fcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 4- 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal t ar iel Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" op de voet <H Steeds meer vinden synthetische middelen hun ingang bij onze vader landse schoenindustrie. De laatste tientallen jaren worden in ontel baar vele laboratoria proeven genoinen, die vaak zeer bruikbare re sultaten opleveren. Op het ogenblik ook zijn verschillende onderne mingen in hun laboratoria bezig met het ontwikkelen van synthe tische materialen voor toepassing in de schoenindustrie. Alles wijst erop dat Du Pont de Nemours C«mp. in Amerika met deze ontwik keling het verst is gevorderd. Nu na vijftien jaar research en zeer uiteenlopende draagproeven onder de meest uiteenlopende om standigheden, is Du Pont de Ne mours er in geslaagd een geheel nieuw materiaal voor het boven werk van schoeisel te vervaardigen. De naam van dit nieuwe materiaal is „CORFAM". „Cor" is afgeleid van het latijnse woord voor leer corium terwijl „fam" werd ge vormd uit de beginletters van „Footwear Accessoires Material". Corfam is poroleer, het heeft mil joenen onzichtbare poriën, waar door de voet kan ademen; het is bovendien hyper-soepel en zeer buigzaam. Corfam zal worden ver vaardigd zowel in gladde als in •suède-achtige hitvoeringen. De overspannen arbeidsmarkt doordrenkt het redelijk overleg. Hierdoor wordt datgene wat rond de tafels tussen partijen wordt overeengekomen, in de praktijk vaak teniet gedaan. De spanningen die hierdoor ontstaan, tasten het georganiseerde overleg aan. De verschillen in loonniveau's in de bedrijfstakken zijn in ons land kleiner dan in de meeste landen van West-Europa. Dit is een geval van het loonbeleid in ons land, di rect na de oorlog. Deze situatie blijft echter door de krapte op de arbeidsmarkt voortbestaan, omdat geen enkele bedrijfstak het zich kan veroorloven een te groot toon verschil te laten ontstaan, vergele ken bij andere bedrijfstakken. In sommige bedrijfstakken worden nominale tonen betaald die vrijwel aan de top liggen wanneer men ze vergelijkt met wat in dezelfde branches in andere West-Europese landen wordt betaald. Scholing van arbeidskrachten is van eminent belang. Ongebreidelde vraag naar arbeidskrachten, ook jeugdige, remt dit streven. De mo gelijkheden om op zeer jeugdige leeftijd hoge tonen te verdienen, ontneemt velen de animo een ge degen beroepsopleiding te volgen. Dit moge het arbeidstekort op zeer korte termijn enigermate doen verminderen, op langere termijn gezien doet dit de Nederlandse in dustriële positie in West-Europese verzwakken. Op 23 juni wordt in de Vreden- burggebouwen van de Utrechtse jaarbeurs de derde zomervakbeurs voor koffers en lederwaren zonder officieel vertoon geopend. De beurs duurt vier dagen. Op ongeveer 2100 vierkante me ter netto expositieruimte zullen de 110 deelnemers hun laatste snufjes op het gebied van lederwaren en koffers tonen. De artikelen die worden getoond zijn zowel van Nederlands als van buitenlands fabrikaat o.m. door rechtstreekse deelname van een aantal firma's uit België, West- i Duitsland en Frankrijk. Voor de damestassen ligt het accent op de mode voor het komende najaar en de winter. De omzet van de lederwarenin- dustrie bedroeg in 1962 ruim 111,6 miljoen gulden (in 1961 109,5 mil.) Ten opzichte van 1961 geeft dit 'n toename te zien van 2 procent. De procedure volgens hetwelk Corfam wordt vervaardigd is uiter aard angstvallig geheim gehouden. Ondanks dat is bekend dat het ma teriaal bestaat uit verschillende la gen. Corfam schijnt blijkens de veel vuldige en langdurige proeven die er mee genomen zijn een grote slijt vastheid en vormvastheid te heb ben. Corfam rekt ook niet, wat tot gevolg heeft dat de koper van Cor- fam-schoeisel er straks rekening ,mee zal moeten houden, dat de schoenen die hij koopt precies zul len moeten passen, omdat ze niet „uitlopen". Het nieuwe kunstmate riaal is bijzonder gemakkelijk te onderhouden, 't hoeft niet gepoetst te worden, met afvegen of afwas sen wordt het weer schoon. Momenteel wordt Corfam nog op OPTICIÉN WAALWIJK beperkte schaal vervaardigd en vooralsnog uitsluitend als schacht materiaal voor dames- en heren schoenen in het duurdere genre. In de herfst van dit jaar echter zul len de eerste Corfam-schoenen op de Europese markt worden ge bracht. Het is nog niet bekend wel ke schoenfabrieken in Nederland het nieuwe schoeisel zullen intro duceren. Du Pont de Nemours Comp. heeft haar verkoopkantoor in Génève van waaruit activiteiten voor Europa worden gecoördineerd. Tijdens de schoenenbeurs in Pir- masens werd een persconferentie gehouden, waarbij enige medede lingen over het nieuwe materiaal zijn gedaan. Op 15 augustus zal in Hoogeveen een dagschool worden geopend, waar men kan worden opgeleid voor de lederwarenindustrie. Het idee is afkomstig van de heer F. Löwenstein, directeur van de N.V. Hamo Lederwarenindustrie. Men is öl zo ver dat het leerschema gereed is. De ruimte om de school te huis vesten is er ook en men heeft con tacten gelegd met de in Hoogeveen gevflstigde huishoudscholen;, 'yoor wat betreft het aanvullend onder wijs. De opleiding aan de school duurt een jaar. Gedurende dit jaar krij gen de leerlingen een instructrice als begeleidster. De leerlingen van deze dagschool ontvangen een ver goeding, die ligt op basis van het c.a.o.-loon voor de lederwarenin dustrie. Aan het eind van het cur susjaar zullen de leerlingen een examen doen dat onder rijkstoe- zicht staat. Naast de vakken die op lde huishoudscholen zullen worden onderwezen, zal er theorie worden gegeven en zullen de andere fa cetten van de lederwarenindustrie worden behandeld. Ook krijgen de leerlingen les in sociale wetten en tariefberekeningen. In het Paleis-raadhuis te Tilburg heeft dinsdagavond voor vele geno digden een afscheid plaats gehad van de Kringcommissaris Luitenant- Generaal A. G. J. M. F. van der Kroon uit Breda. Bij Koninklijk Be sluit is de burgemeester van Breda, mr. dr. R. M. A. A. Geuljans be noemd als zijn opvolger. Zeer groot was de belangstelling bij dit afscheid en installatie, waarbij o.m. vertegenwoordigd waren Mr. Beoht, de burgemeester van Tilburg; de heer A. van Embden uit Den Haag, directeur-generaal van het N.R.K. en de landelijke voorzitter Mr. de Graaff uit Amseterdam. Na een korte huishoudelijke verga dering, waarbij aan de afdeling Alm- kerk het Campagnébord voor 1963 werd aangeboden, had de huldiging van de scheidende Kringcommissaris plaats. De vele goede diensten van Gen. v. d. Kroon werden door mevr. Riemsdijk, vice-presidente van de kring, aangehaald. Zij noemde hier het grote werk, dat de Kringcommis saris had verricht bij de watersnood van februari 1953 en hij de oprich ting van het Kringbureau. Tevens werd aandacht besteed aan de werkzaamheden van opvangcen trum te Budel, aan de vluchtelingen van de Hongaarse opstand en aan de repatrianten van Indonesië, waaraan de generaal ontzettend veel en goed werk mocht verrichten, evenals aan de boottochten. Tot besluit van haar rede mocht zij aan de heer en mevr. v. d. Kroon een reis naar Weenen aanbieden, ver gezeld van een met de hand geschre ven en getekend boekwerk met feiten uit het Rode Kruis-leven van de scheidende Kringcommissaris. Hierop aansluitend belichtte Bur gemeester Janssens uit Aarle-Rixtel, eerder burgemeester van Nieuw Vos- semeer, de periode van hulpverlening aan zijn allerzwaarste getroffen ge meente, waaraan Gen. v. d. Kroon een groot aandeel had. Namens de Boottocht-commissie richtte Aalmoezenier Smits zich tot Gen. v. d. Kroon en beschreef hem als een "mens onder de mensen" wel ke zich zo eenvoudig onder zijn Rode Kruis-mensen en patiënten kon ge ven. Aan de generaal was het te dan ken dat de geestelijke verzorging bij de boottochten spoedig doorgang kon vinden. Het was een groot winstpunt. Als gewestelijk commandant sprak dr. Donders uit Oisterwijk een kern achtige afscheidsgroet. y Een welgemeend dankwoord van Apart geschenk. Maak hem blij. Holland House. Héél bijzonder. Zeewind-fris. Haartonic met unieke „-haaryersteviger". Pre-shave en after-shave. Shaving creams. En men's cologne. Let eenfe op die fraai gevormde flacons! Mannelijk en gemakkelijk in 't gebruik. De prijs; past in ieder vaderdag budget. Van 2,75 tot ƒ11,95. Er is ook een speciale aanbieding: kleine flacon after-shave tezamen met pre-shave óf men's cologne van ƒ5,- nu tijdelijk voor 3,95. VOOR WAALWIJK EN OMGEVING DROGISTERIJ - PARFUMERIE Deze week dinsdag heeft in 's-Herlogenbosch de landelijke première plaats gevonden van de Berliner Eisrevue, die na een hallentournee in Duitsland, België, Frankrijk, Zweden en nogmaals Duitsland, met een tournee door Nederland is begonnen. Hiervoor maakte de Eisrevue een tournee van 2 jaar door Zuid-Ame- rika, waarvan het in 1963 in Europa terugkeerde. In datzelfde jaar werd de revue, die in Europa met enorm veel succes startte door brand vernield. De kosten van wederopbouw bedroegen circa 2.000.000 D.M. Na dit Nederlandse tournee, vertrekt de Berliner Eisrevue naar het verre oosten. De voornaamste medewerkers en werksters van de Berliner Eisrevue, die onder leiding staat van Maxie en Emst Baier (wereld- en olympisch kampioenen) en waarvan Ernst Baier de artistieke leiding heeft, zijn de wereldkampioenen en olympiade- deelnemers Rita Blumenberg en Werner Mensching, de Duitse kam pioene 1963 Karin Gude en de Duit se jeugdkampioene Dieter Langer, 't Zweedse meesterpaar Steve Topsy, de Duitse juniorkampioen Dieter Langer en de Australisch kampioen en wereldkampioen Reg Park. Verder werken aan deze revue mee 120 schaatsers uit 12 landen, waaron der de vermaarde ijsclowns Neville Murray (USA), Martin Jukubalt (En geland) en Arie Prins (Nederland). Het corps de ballet bestaat uit 23 girls en 14 boys. Hoogtepunt van deze revue is o.m. het doorklieven van een appel met een schaats op het hoofd van de partnerin van Desmond Scott. De revue munt verder uit door betoverende lichteffecten, sprook- de Generaal was het sluitstuk van zijn grootse huldiging. Vooral dankte hij zijn echtgenote, welke het hem moge lijk had gemaakt zijn rode kruiswerk zo intens mogelijk te doen maken. Mevrouw van Riemsdijk mocht mr. dr. Geuljans als nieuwe kring commissaris installeren, nadat gen. v. d. Kroon hem had medegedeeld, dat het H. M. de Koningin had be haagd, hem bij K.B. te benoemen als zijn opvolger. Na een taptoe van de Roode Kruis- drumband uit Den Haag, op het Wil lemsplein, volgde een afscheidsrecep tie. Naast de vele mondelinge geluk wensen mocht Gen. v. d. Kroon di verse dankbetuigingen ontvangen. jesachtige verlichting en originele vondsten. De speeltent biedt plaats aan 3200 toeschouwers. De ijsvloer beslaat een oppervlakte van 500 m2. Het geheel wordt getransporteerd middels 7 5 wa gens.. De waarde van de costuums wordt geschat op f 560.000. De electrische aansluitingen dag en nacht vragen een bedrag variëren de van f 400 tot f 600 per dag. Om de ijsvloer in goede staat te houden is een buizennet van maar liefst 6 km nodig. E De linksbuiten van het befaam de Real Madrid heeft zich aange meld als stierenvechter. Lopen kan hij in ieder geval hard genoeg. Het reizend Volkstheater uit Antwerpen zal in enkele Brabantse openluchttheaters voorstellingen geven van „Mariken van Nieumeg- hen". „De Jonge Spelers" uit Eind hoven gaan in dezelfde theaters op treden met „Hart tegen Hart" en de Zuid-Nederlandse Opera met „Das Land des Lachelns". Dit alles in het kader van het Brabant Fes tival. S3 Tussen Hoogezand en Zutphen vlot het niet erg met de aardgas- hoofdtransportieleiding. Aldus het A.N.P. Mischien, dat het een vol gend keer in beter Nederlands kan. H De Westduitse minister van Bin nenlandse Zaken beweert, dat het aantal leden van uiterst rechtse groeperingen in de bondsrepubliek is teruggelopen van 27.000 in 1962 tot 24.600 in 1963. Jammer, dat een van zijn collegae, Seebohm, niet zo ver van die recht se groepen afstaat, blijkens diens pertinente bewering, dat „Mün- chen" volkenrechterlij k onaantast baar is. Eens heette het „Lebens- raum", nu „Heimatrecht der Ver- triebenen". H 144.253 vreemdelingen verbleven er in ons land op 1 september 1963, zo deelde minister Scholten in de Tweede Kamer mede. De vreem delingen bezitten niet minder dan 80 nationaliteiten. Een 33-jarige Nederlander zakte bij Hamburg op een vlot de Elbe af. Hij kwam in moeilijkheden en de rivierpolitie moest hem in vei ligheid brengen. De Batavieren hadden eeuwen geleden meer suc ces. Maar die kwamen ook over de Rijn. Nelson Rockefeller heeft zich teruggetrokken uit de republikein se voorronden voor de Amerikaan se presidentsverkiezingen. Hij zal gouverneur Scranton gaan steunen in diens „stop-Goldwatër-campag- ne". De democraten willen Barry Goldwater nog steviger aan gaan pakken. Zij verkopen thans speld jes met het opschrift „Bury Barry". „Begraaf Barry", in goed Neder lands. H In Oost-Duitsland doet de vol gende mop de ronde: Een vliegtuig met Chroestjow, Go- mulka, Mao Tse Tung en Tito aan boord stort neer. Alle inzittenden komen om het leven. „Welk volk", vraagt een arbeider, „is het zwaarst getroffen?" „Oost-Duitsland", luidt het antwoord, „omdat Ulbricht niet aan boord was." De Berliner Eisrevue blijft tot zon dag 21 juni in 's-Bosch (standplaats Sweelinckplein a.d.) Pettelaarseweg. Van dinsdag 23 juni tot en met zon dag 28 juni geeft de Berliner Eis revue voorstellingen in Tilburg. Standplaats Stuivesantplein. In Waalwijk kan men toegangs kaarten tot deze revue verkrijgen bij Sigarenmagazijn Bruininks, Grote straat 209.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 7