\\A aï wijk se en lAnqstRAAtse couraiu 't Aardgas is in aantocht Jarige Vrins jp fit Hete brei geconsumeerd vreedzame missie Ziekenfondswet in Tweede kamer: van een oud-terrorist Ogen vragen brillen van STASSAR 25 20 Niet geheel Amendement MAANDAG 22 JUNI 1964 85e JAARGANG No. 50 De tcho VAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) j J5 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 1 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO Op 6 april 1963 werd de N.V. Nederlandse Gasunie opgericht. In september 1963 werd de eerste productieput in Groningen in ge reedheid gebracht. In oktober 1963 werd tussen de Commissie Samenwerking Regionale Organen Gasvoorziening (S.R.O.G.) 'en de Gasunie overeenstemming bereikt over de inkoopprijs voor de gasdistributiebedrijven. Tegelijker tijd werd door de S.R.O.G. een advies uitgebracht inzake detailtarieven voor de consumenten. Op 9 december 1963 kwam de eer ste hoeveelheid Gronings aardgas in de transportleidingen en enkele uren later maakten de eerste Nederlandse huisvrouwen gebruik van onze nieuwe bodemschat. Op 20 januari 1964 kwam de eer ste pijp met een doorsnee van 90 cm in Nederland aan. Op 26 februari werd de uitvoering van het hoofdleidingnet aan aanne mingsmaatschappijen gegund. Het directe voordeel van de aard gasvondst in Groningen voor het Ne derlandse volk begon omstreeks de jaarwisseling 1963-1964 toen vele gemeenten in het midden, noorden en oosten van ons land belangrijke reducties in hun gastarieven afkon digden. Zij werden daartoe in staat gesteld door een drastische verlaging van hun inkoopprijs van het aardgas, die dank zij de komst van het Gro nings aardgas mogelijk is geworden. In vele gemeenten in het midden, het noorden en het oosten van ons land is van 1 januari 1964 af aardgas de meest aantrekkelijke bron van ver warming geworden. Aardgas is in aantocht - maar het komt niet vanzelf. Alvorens geheel Nederland van het aardgas kan profiteren moet er heel wat werk worden verzet. Jaren zullen er mee gemoeid zijn om de vele tientallen putten te boren naar de bijna 3.000 meter diep gele gen gashoudende formatie. Er moet een hoofdnet met groot diameter van ongeveer duizend kilo meter worden aangelegd om de be staande lange-afstandleidingen, die 3.000 km meten, te voeden. Daarnaast zullen vertakkingen ter lengte van duizenden kilometers moe ten woden gebouwd. Steden en dorpen moeten omschake len van stadsgas op aardgas en dat betekent veel werk aan de uitgestrek te gemeentelijke distributienetten en aan 4 a 5 miljoen verbruikerstoestel len. De fabrikanten zullen in verband met de ombouw een grote productie van vervangingsonderdelen moeten realiseren en ook in steeds stijgende mate apparaten voor de verwarming van huizen en gebouwen moeten pro duceren. Een veelomvattend werk waar over heid en bedrijfsleven gezamenlijk de schouders onder moeten zetten. Hoe zit nu de organisatie van op sporing en winning, transport en ver koop van het aardgas in elkaar? OPSPORING EN WINNING De N.Y. Nederlandse Aardolie Maatschappij en de Staatsmijnen be palen gezamenlijk het beleid bij de opsporing en ontginning van aard gas binnen de concessie Groningen. De opsporing en winning wordt uit gevoerd door de N.A.M., waarin Shell en Esso ieder voor 50 deel nemen. De N.A.Mé en de Staatsmijnen de len de kosten en baten van opsporing en winning in de verhouding 60 40. TREIN GRIJPT BUSJE Drie doden Drie inwoners van het Overijsselse dorp Vroomshoop zijn donderdagmor gen in hun woonplaats om het leven gekomen, toen het busje, waarmee ze naar hun werk reden, op een niet-be- veiligde overweg werd gegrepen door de goederentrein van Almelo naar Mariënberg. De vierde inzittende van het busje, dat in een droge sloot werd geslingerd, is zwaar gewond in het ziekenhuis van Almelo opgenomen De slachtoffers - werknemers van een straatmakersbedrijf uit Heinoord - zijn de 20-jarige chauffeur H. Mollen, de 28-jarige bijrijder R. Kok en de 24-jarige H. Brunink. N.V. NEDERLANDSE GASUNIE Het transport en de verkoop van het in Nederland gewonnen aardgas met inbegrip van al het andere gas, dat de Shell, de Esso en de Staats mijnen produceren, zijn toevertrouwd aan de N.V. Nederlandse Gasunie. In de Gasunie neemt de Staat voor 10[% deel, Shell en Esso ieder voor 25 i% en de Staatsmijnen voor 40 Van de Staat werd het bestaande Staatsgasbedrijf overgenomen met 'n 2100 km lang buizennet, dat reeds jaren aardgas uit concessies in het oosten en westen van ons land ver voerde. De inbreng van de Staatsmijnen is o.m. het gasdistributienet van 800 km lengte in de zuidelijke provincies. Dit leidingnet zal straks, wanneer het aardgas door de grote hoofdleidingen naar het zuiden van het land kan wor den getransporteerd, voor het vervoer van het nieuwe gas worden gebruikt. Shell en Esso hebben tenslotte in tal rijke landen ervaring met 't transport en de verkoop van gas opgedaan, waarvan in ons land ten volle kan worden geprofiteerd. Op deze wijze is in de Gasunie veel waardevolle ervaring op gasge- bied ingébracht. TRANSPORT EN VERKOOP De Gasunie gaat een nieuw hoge- druk-gastransportnet aanleggen met diameters tot 90 cm, berekend op drukken van 60 tot 70 atm. Er wordt naar gestreefd 485 km van dit net in 1964 gereed te krijgen. In de daarop volgende jaren wordt de bouw van het net voortgezet, zo dat na verloop van niet al te lange tijd (4 a 5 jaar) vrijwel overal in Ne derland aardgas beschikbaar komt. Het bouwprogramma voor 1964 en latere jaren ziet er in grote lijnen als volgt uit. Vanaf het zgn. overslagstation in Hoogezand-Sappemeer gaat een lei ding met een diameter van 90 cm naar Ommen. Bij Ommen splitst de ijei- ding zich in twee richtingen; één tak van 90 cm doorsnede gaat in weste lijke richting, naar de omgeving van Gouda. De andere leiding ook met een diameter van 90 cm, gaat tot Boxtel. Nabij Grave heeft deze lei ding een afsplitsing naar Geleen. De pijpdoorsnede van dit traject zal 60 cm bedragen. De plannen voor 1965, die de Gas unie zich voorstelt het volgend jaar ter goedkeuring aan de Minister van Economische Zaken voor te leggen, zullen o.m. betrekking hebben op het aanleggen van vertakkingen van het net in het westen, het doortrekken van de leiding van Boxtel tot in Zeeland, op de verlenging van de hoofdleiding van Geleen naar het overige gedeelte van Zuid-Limburg, alsmede op de aanleg van enkele andere leidingen naar gebieden van Nederland, waar de te verwachten vraag naar aardgas een grotere aanvoer noodzakelijk maakt. DE AARDGASPRIJS VOOR DE ►GEMEENTE De Minister van Economische Za-> ken heeft zich het recht van goed keuring voorbehouden voor wat be treft de prijzen die de Gasunie aan de gemeenten en de industrie in re kening gaat brengen. Hij houdt voorts toezicht op de bestemming van het aardgas, waarbij hij uiteraard reke ning houdt met het gehele in Neder land te voeren energiebeleid. Over de leveringsprijs aan de ge meenten heeft de Gasunie onderhan deld met de Commissie Samenwer king Regionale Organen Gasvoorzie ning (S.R.O.G.), als vertegenwoordi gend lichaam van de gemeenten. Op 30 oktober werd overeenstem ming over de inkoopprijs van de ge meenten bereikt; de Minister ver klaarde zich bereid hieraan zijn goedkeuring te hechten. De inkoop prijs van het door de gemeenten af te nemen aardgas, zal, afhankelijk van de gelijkmatigheid waarmee dit ge beurt, variëren van ca. 6 tot ca. 6,5 cent per kubieke meter aardgas van 7.980 kilocalorieën. Voorts werd overeengekomen, dat de Gasunie aan de gemeenten 'n een malige vergoeding zal uitkeren van f 50 per bestaande aansluiting tenein de de financiëel moeilijke aanvangsja ren voor de gemeenten te verlichten. VEBRUIKERSPRIJS De gemeenten bepalen de eindprijs van het aardgas voor huishoudelijk gebruik en voor dat gedeelte van het industriële gebruik, dat van gemeen tewege geleverd wordt De S.R.O.G. heeft op basis van de nieuwe inkoopprijs het volgende ver bruikerstarief aan de gemeenten ge adviseerd meentenet door de duizenden kleine vertakkingen een kostbaar apparaat is; ieder aangeslotene heeft een gas meter, aan iedere aansluiting zijn ad ministratiekosten verbonden, enz. Dat wil dus zeggen dat een aansluiting zonder dat men een m3 gas afneemt, reeds betrekkelijk hoge kosten voor het gasbedrijf met zich meebrengt, die uiteindelijk door de verbruiker moe ten worden betaald. De kleine verbruiker zal, in ver band met deze vaste kosten die op zijn aansluiting drukken, per m3 meer moeten betalen dan een grote ver bruiker. Voor wie aardgas voor ruimtever warming gebruikt en dus veel af neemt, werkt het tarief voordelig. De vaste kosten worden dan als het ware slechts dun over de vele afgenomen m3 uitgesmeerd. Wie uit wil rekenen wat aardgas voor ruimteverwarming kost, zal er bovendien rekening mee moeten hou den, dat de vaste kosten reeds groten deels zijn verrekend in de prijs van het gas, dat hij voor koken en water verwarming gebruikt. Voor de ver- I II III Afname per maand 0-25 m3 25-50 m3 meer dan 50 m3 per jaar 0-300 m3 300-600 m3 meer dan 600 m3 Vastrecht per maand f 1.- f 2.25 f 7.25 m3-prijs per jaar f 12.- f 27.- f 87.- ct. ct. 10 ct. In vergelijking met de tarieven voor stadsgas moet men steeds voor ogen houden, dat aardgas per kubieke meter vrijwel twee keer zoveel warmte geeft als stadsgas. M.a.w. heeft men voor een bepaalde hoeveelheid warm te 1 m3 stadsgas nodig dan zal men bij gebruik van aardgas voor dezelfde afgifte Vi m3 nodig hebben. De vaststelling van de verbruikers- tarieven wordt in sterke mate beïn vloed door de distributiekosten van de gemeenten. De vaste kosten per aan sluiting zijn hoog, omdat een ge warming neemt hij goedkope m3's af. Steeds geldt dus de aftreksom De kosten van ruimteverwarming zijn gelijk aan de totale gasrekening minus kosten basisverbruik voor ko ken en warm water. Het aardgas, dat voor verwarming sterk met de traditionele brandstof fen concurreert, heeft bovendien het voordeel dat het gemakkelijk regel baar .is, schoon verbrandt, dus geen as of sintels achterlaat en de verbrui kers geen zorgen voor opslagruimte geeft. Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden, die vandaag zijn 53ste verjaardag viert. Onze beste wensen gaan uit naar de jarige en de gehele Koninklijke familie. FotoMax Koot heeft in ons De Tweede Kamer heeft de vorige week met de afhandeling van mi nister Veldkamps voorstel voor een (nieuwe) Ziekenfondswet een heel belangrijk werk verricht, dat niet overal de publiciteit verkregen, die deze totstandkoming van een nieuwe schakel sociaal verzekeringsbestel zonder twijfel toch wel verdient. Het is juist, dat de nieuwe wettelijke regeling merendeels een al ja renlang bestaande situatie bestendigt. Maar men mag daarbij toch niet uit het oog verliezen, dat die wettelijke regeling dan nu toch maar onder het bewind van Dr. Veldkamp eindelijk tot stand is gekomen, nadat voorgaande bewindslieden lange jaren besluiteloos (of juist niet) om de hete brei waren heengedraaid. Louter politiek gezien, viel er immers aan deze wet niet veel eer te behalen, tenzij het wellicht zou gelukken haar in sterk socialistische zin om te buigen. Die „eer loosheid" hing samen met veel haken en ogen die aan deze moeilijke materie inherent zijn en die regering en Kamer nu gelukkig zoveel ;mogelijk hebben weggewerkt. Over het gehouden debat van de Kamer heen is in alle geval zoveel meer dan duidelijk, dat Dr. Veldkamp met de indiening van zijn voorstel lof en waardering van allen heeft ge wonnen, hetgeen trouwens ook in de socialistische oppositie eerlijk, onomwonden en bij herhaling tot uiting kwam hogere uitgaven zullen hebben, doordat ze (ook) grote gezinnen tot cliënt hebben. Een wat vreemd standpunt anno 1964, zou men zacht gezegd - kunnen menen En merkwaardig dat socialisten en li beralen elkaar weer vonden toen het grote gezinsbelang in de verte als achtergrondsverschijnsel op doemde. Men mag het immers als een niet gering winstpunt beschouwen, dat bijna twintig jaren na de oorlog eindelijk dit stuk bezettingsrecht gaat verdwijnen, al moet daarbij onmiddelijk worden aangetekend, dat het door toedoen van oprechte landgenoten bepaald niet het slechtste van dat bezettingsrecht werd. Minister Veldkamp heeft zijn wetsvoorstel niet geheel zien aan aanvaarden, zoals hij het naar bes te weten en willen had ingediend. Zeer essentiële onderdelen zijn ech ter naar onze overtuiging niet aan getast en menig belangrijk winst punt ten opzichte van de bestaan de situatie is gebleven, zoals bij voorbeeld het beroepsrecht. Jam mer is wel, dat geen voor eenieder bevredigende oplossing kon worden bereikt ten aanzien van de premie betaling van vrijwillig verzekerden. Wat dat bereft, had dr. Veldkamp een uniforme premie voor alle zie kenfondsen in het gehele land voorgesteld, waarbij echter wèl 'n landelijke verevening zou gelden, teneinde de „duur" werkende zie kenfondsen, die tengevolge van 'n grotere „medische consumptie" zoals het gebruik van geneesmid delen e.d. wordt genoemd - hogere uitgaven hebben tegemoet te ko men. Een deel van de kamer, waaron der socialisten en liberalen, vonden zulk een regeling helaas zoiets als een verkapte vorm van iknderbij- slag, omdat uiteaard die „dure" zie kenfondsen in een aantal gevallen De KVP-fractie diende daarom'n amendement in om tenminste eni ge spreiding naar draagkracht in de premieheffing aan te brengen, hetgeen in de sociale verzekering toch niet zo'n vreemd element be hoeft te worden geacht Niettemin kon die gedachte geen genade vinden in de ogen van de liberaal-socialistische kamermeer derheid; men nam een PvdA-amen- dement aan om de fondsen zelf (weliswaar onder toezicht van de Ziekenfondsraad) de premie te la ten vaststellen. Men moet het - ge loven wij - betreuren, dat het ex tra-sociale element uit 't wetsvoor stel is verdwenen. Wat tenslotte de zoëven genoemde Ziekenfondsraad aangaat: ook ten aanzien van de samenstelling daar van heeft de Kamer - maar dan eensgezind - een wijziging ten op zichte van het voorstel-Veldkamp aangebracht door de bestaande si tuatie te handhaven, waarin naast vertegenwoordigers van de over heid en werkgevers en werknemers (deze laatsten als voonaamste dra gers van deze verzekering) ook af gevaardigden van de fondsen en hun medewerkers (artsen e.a.) zit ting hebben. De minister was van oordeel, dat de besluitvorming in de raad zon der deze direct belanghebbenden „zuiverder" zou zijn, maar vpof het hebben van medeverantwoorde lijkheid en vooral mede-zeggen- schap van de direct betrokkenen 'is zonder twijfel ook veel te zeg- 'gen. Alles bijeen is door de samen werking van regering en Kamer stellig waer een belangrijke wet ten zegen van de bevolkingsgezond heid tot stand gekomen. probeerd had Grivas over te halen naar het eiland terug te keren. Toen zou de Griekse regering dit hebben verboden, omdat ze geen lust had op die manier de strijd op het eiland nog hoger te laten lopen. Bij Griekenland? Met Grivas doet bovendien een nieuw element zijn intrede in het con flict hij is vanouds een voorstander van Enosis, 't aansluiten van Cyprus bij Griekenland. In Athene is men daar minder voor men zou er een kokende ruzie mee in huis halen, de betrekkingen met buur Turkije nog meer verslech teren en bovendien heeft Athene de De Griekse oud-generaal Grivas is voor een persoonlijk bezoek naar Cy prus gegaan om te helpen met vreed zame middelen de verhoudingen tus sen de Griekse en Turkse gemeen schappen daar te verbeteren. Zo wil Athene het tenminste laten geloven. Dat is een beetje moeilijk de heer Grivas is in ieder geval niet erg er varen in het omgaan met vreedzame middelen, zoals de Britten kunnen ge tuigen die jarenlang tegen zijn ter- reurbenden van de E.O.K.A. hebben moeten vechten op het eiland. Het lijkt er daarom meer op, dat Grivas in Cyprus is om - al dan niet of ficieel - de zogenaamde veiligheids troepen van de Cyprische regering te gaan leiden. De meeste leden daarvan hebben trouwens indertijd ook in de E.O.K.A. gediend. Voor de Turkse Cyprioten is er geen reden zich hier op te verheugen. Enige maanden geleden ging het gerucht dat president Makarios bij een bezoek aan Athene al eens ge- onafhankelijkheid van Cyprus nu eenmaal gegarandeerd. Het is trou wens bekend dat ook Makarios niet meer zo'n verwoede voorstander van Enosis is, sinds hij hoogste en onaf hankelijke autoriteit op het eiland werd Voor het overige is er geen voor uitgang te melden van het diploma tiek overleg over Cyprus. De Turkse premier Inönü is in Washington en zou daar hebben ingestemd met het voorstel van president Johnson om de zaak met regelrecht Grieks-Turks overleg op te lossen. Als de volgende bezoeker van Johnson, de Griekse premier Papandreou daarmee ook in stemt, dan is er werkelijk een begin gemaakt met de enige manier waarop de netelige zaak kan worden gere geld. Maar niemand die voorlopig rekent op een einde aan de zorgen om het eiland. 15 JAAR GEËIST. Vijftien jaar met aftrek heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch donderdag geëist tegen de 59-jarige vrouw Chr. W., die op 22 maart een jonge kostganger hielp om haar 61-jarige echtgenoot te wur gen. De zaak van de jongeman, de 24-jarige glazenwasser J. K., met wie de vrouw een verhouding had, werd terugverwezen naar de rechter-com- missaris voor het inwinnen van een psychiatrisch rapport.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1