De komende vier Tour de etappes van de France i Waardevolle ervaringen Smidje Verholen en de rare alchimist Optica Bogaerts de i/o^exeff I Pe-t?urt*t Haaz /zefrZufd&t' 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN V&IJDAG 26 JUNI 1964 2 AMefts Ëpia lUNÊVILLE ïShCIemetiI- [Bqccaraf Skm ^Eh'val fshDié4Qkm .©Ra#ail|ermg A Berg ..—-Grens CHAMPAGNOLE> AeioVXtX 6</ THOMON Annemasse (Reis door Amerika) FREIBURG BESANCONT* ê)THO\OM Faverges95km BRIAN CON 9 Ravi faillering A Berg Aiguebellè Epierre GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VAN DE MAN MET DE LUCIFER mmm® ROWDEv.FRANKRUK-5ggh161l<m26julii aS,Marie772m bSie.Marie, X. 72 km Jf Ribeauv.74im ïKaysersberg lOOkrn LCoImqr _v1 DUITSLAND FREIBURGlTBrisqdU t> 7{2m Ribeaw. 741 m. Freiburg H0NDEv.FRANKR.7eeH95km.25iUTi* ZWITSERL. Sk Laurent Faudllel293m GèxlO^km SepFm, 950m. 9 Ravikaillering A Berg Grens---» Faucille Seph-noncel 11293m, 950rrN Thonon WSM RONDE v.FRANKR.6eeh200km ,27|'unf V 'DUITSL. Chalampé/-. Mulhouse 55 km Lachapelle 99km Belfort Saulnot Villersexel 138km ©Ravi faillering Grens RONDEv.FRANKR. 8eet. 248km-29junT Bons14km Findrol Bonneville Thones Thonone ^SfJean deM. X^St Michel ©éiêgmphe 1570m. Iibier2556 ealibler2556m KARDINAAL LEVERT KRITIEK OP K.R.O.-PROGRAMMA "KENTERING". Kardinaal Alfrink heeft op de af scheidsreceptie van de oud-N.K.V.- voorzitter J. Middelhuis, ongezouten kritiek geleverd op het KRO-tv-pro- gramma "Kentering" van zondag avond. Hij sprak er zijn misnoegen over uit, dat in dit programma aan de openheid van pads Joannes aller lei zaken werden opgehangen, „die Joannes nooit zou hebben onder schreven". De kardinaal zei letter lijk „Ik geloof niet (en dat om meerdere redenen), dat ik mijn naam onder deze uitzending zou willen zetten, zoals ik ook overtuigd ben, dat Joannes dat niet zou willen doen". Hij stelde overigens, dat zijn kri- WAALWIJK TEL. 04160 3678 M PERSONENWAGENS KAMPEERWAGENS 8 PERSONEN BUSJES FEUILLETON VAN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door Ids. van der Ploeg 17) Nonhebei had het gemakkelijk. Hij sloot zich bij de laatste spreker aan: bewaking, 't Denkbeeld om alle pak huis-eigenaars in hun eigendommen te laten bivakkeren was natuurlijk praktisch niet uitvoerbaar, maar toch kon in die richting wel iets worden gedaan, misschien kon het bestuur iets bereiken met een particuliere be- wakings-maatschappij. Op dat ogenblik ontstond er ach ter in de zaal enig tumult. Plotseling riep iemand: „Brand!" De zaal rees overeind, in minder dan geen tijd ontstond de grootste verwarring. Gramshof, zich er van vergewissend dat achter het podium een nooduitgang was, sloeg een rof fel op de tafel; hij maande tot kalmte, doch zijn woorden gingen in het ru moer verloren. Uit een nevenvertrek slierde een dunne rookpluim de zaal binnen. Reydel, de mensen opzij duwend, ging op zoek naar de brandhaard. In de garderobe hadden jassen en man tels vlam gevat, 't Had niet veel te tiek niet moest worden gezien als „censuur of beknotting van vrijheid van meningsuiting", maar als een aansporing tot „wijziging van metho diek in de programmaproduktie" van de KRO-televisie. Nu de reis enige weken aohter de rug is, vraag ik mezelf vaak af of al het geld, dat de Ford-foundation in de reis van ons politieke jongeren- leiders uit Nato-landen gestoken heeft, wel zijn rendement oplevert. Wat was de bedoeling? De politieke verantwoordelijkheid van straks kennis te laten maken met de Verenigde Staten van Noord-Ame rika, de voornaamste partner van het Atlantische Bondgenootschap. Dat betekende, dat deze politieke jongeren Amerika maar op één ma niet te zien hébben gekregen poli tiek en militair. Politiek werd vooral aandacht be steed aan het nut van het Atlantisch bondgenootschap in deze tijd van ont spanning tussen Oost en West. Een ontspanning, die in de Ver enigde Staten veel minder gevoeld wordt dan in West-Europa. Vele Amerikanen vinden ons, West-Euro peanen, roekeloos optimistisch, wan neer we denken, dat het communisme zijn aggressiviteit heeft verloren. Daarin hebben ze vaak gelijk Chroestjows vreedzame coëxistentie is voor een deel een kwestie van tak- tiek. Maar niet helemaal. De Russi sche leiders'kampen wel degelijk met een verhoogde vraag naar luxe con sumptie. Het Russische volk is niet meer in een roes van wanideeën te brengen en staat met heide benen op de grond. De vroegere staatssecretaris Moor man heb ik dat eens zo horen zeggen: „Toen vijftig jaar geleden de Rus sische boer op de grond sliep, had hij niets te verliezen en alles te winnen. Nu hij echter in een bed slaapt, krij gen hem de leiders niet meer terug op de grond." Inderdaad, dat verschil is reeds te groot. Na vijftig jaar van paradijse lijke beloften is er voor de Russen een redelijke welvaart geschapen. Dat la ten zij zich niet meer afnemen. De verhoogde welvaart èn het feit dat het regime twee a drie generaties betekenen. De juffrouw van de gar derobe zei, dat het brandje moest zijn 'begonnen in de papiermand, die zij gebruikte voor het opbergen van haar breiwerk; misschien had iemand er een eindje sigaret in gegooid. Al eerder had zij gemeend, dat er iets smeulde. De inspecteur had niet veel te doen. Hij trapte het vuur uit en kon, in de zaal teruggekeerd, nog net een telefoontje met de brandweer, waartoe een bestuurslid het initiatief genomen had, verhinderen. De zaal was intussen leegge stroomd. Op de stoep zag Reydel Nonhebei staan, die blijkbaar aarzelde weg te gaan. Het was een donkere avond. De boomtakken hingen zwaar over het water van de stille gracht, maar de herfst vrat de bladeren al aan als geel vergif. „Hoor!" riep Nonhebel. „Wat is er?" „De sirene!" „Verbeelding - de brandweer is niet gealarmeerd." „Tochtochfluisterde de architect. In gebogen houding bleef 'hij even staan luisteren. Van heel ver klonk het geloei van de brandweerwagen. „Mijn oren bedriegen mij nooit", zei Nonhebel met een stem, hees van verwachting. Bij het licht van een lantaarn, die aan het bewind is, betekenen tevens, dat er een nieuwe heersende klasse is ontstaan met gevestigde belangen. Deze heersende klasse streeft er naar die belangen veilig te stellen, m.a.w. een vader zal zijn kinderen op goede maatschappelijke posities bren gen en zijn eigen positie daarvoor benutten. Dit zijn de partijfunctionarissen, die er twee keer over zullen nadenken in een internationaal conflict hun po sities op het spel te zetten. Het zijn ook deze partijfunctiona rissen, die met angst en beven Chi na's eis om de eerste plaats in de communistische wereld aanhoren. BUDDEMEVEH chemisch ïtini^en grotfsti wdrc'W'jK Een brutale eis om de macht bin nen het communistische blok. Een eis, die Chroestjow noodzake lijk steun elders doet zoeken. Dit alles zijn nuances in onze Wes telijke beoordeling van de Russen. We moeten oog hebben voor de maatschappelijke en politieke veran deringen in de landen aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn. Het is een nuance, die de meeste Amerikanen niet aanbrengen, zelfs niet eens bereid zijn te overwegen. De politici zitten wat dat betreft voor een moeilijke taak enerzijds moet men erkennen, dat verstoring van het machtsevenwicht tussen Oost en West zelfmoord zou betekenen en dat vereist, dat de belastingbetaler be reid moet zijn de grote defensie-uit gaven te financieren en anderzijds zijn er duidelijke tekenen dat er in het communisme wijzigingen 'optreden. Bij het starre Amerikaanse denk beeld speelt natuurlijk de Amerikaan se angst voor een grote Aziatische mogendheid een rol. Het is een probleem waar we tij dens deze reis niet uitgekomen zijn. Telkens weer begonnen de discus sies opnieuw, omdat op iedere plaats weer met andere mensen gesproken werd. Frappant daarbij was, dat vooral de jonge democraten meer begrip to nen voor de gewijzigde verhoudingen dan de jonge republiekeinen. Bij de laatste zijn we vooral geschrokken van de "Goldwater-fans". Een van de Nederlandse kranten noemden de republiekeinse presidentscandidaat "Atoombom-Barry" (Barry is zijn voornaam) en ik moet toegeven, dat dit helaas een juiste typering is. Niet zozeer, omdat Goldwater zich zelf onlangs in een T.V.-uitzending liet ontvallen, dat hij bereid was atoom bommen tegen Noord-Vietnam te ge bruiken, maar omdat zijn aanhangers er zo over denken en er fanatiek aan vast houden. Als president zou Gold water zijn rare ideeën wellicht toch voor die van zijn adviseurs moeten laten zwichten, maar als deze gedach te hem in het Witte Huis brengt dan zal hij moeilijk anders kunnen optre den. Een andere gedachte bij zijn aan hangers is die omtrent een invasie in Cuba. U begrijpt, waarde lezer, dat deze Goldwater en zijn aanhang in hun ongenuanceerdheid werkelijk 'n groot gevaar kunnen zijn voor de wereld vrede. Maar gelukkig zijn die Goldwater- fanatici weinig talrijk buiten de Re publiekeinse partij en is de algeme ne verwachting, dat president John son de verkiezingen eclatant zal win nen, zeker tegenover Goldwater. Behalve dit oordeel over de Re publikeinen heeft de reis bijna geen politieke winst opgeleverd. Ik zou bijna zeggen het tegendeel. De Franse Gaullist vond politiek alleen steun bij de Duitse C.D.U.-ver- tegenwoordiger. De reserves ten op zichte van de plannen van Generaal de Gaulle bleken in deze groep na genoeg unaniem. Men kon ook nau welijks anders verwachten. Vier weken van onderling contact hebben daaraan niets veranderd. Voor mij heeft de reis het meeste effect gehad op een terrein waar dat effect niet gezocht was door de or ganisatoren in de contacten met de vele Amerikaanse gezinnen en stu denten. In wezen waren die contacten be doeld als ontspanning en waren die contacten ingebouwd in een party of een diner. Hoewel het in wezen geen pretje is na een dag vol lezingen en een vlieg tocht van enkele uren, weer op een diner in de plooi te moeten, was de sfeer bij de vele Amerikaanse gezin nen bijzonder prettig. Daarbij kwa men we veel te weten over "the Ame rican way of life" en daarbij werd duidelijk, dat de Amerikaan ontzet tend hard werkt en lange dagen maakt. Nu hebben we helaas geen Ameri kaanse arbeiders ontmoet, maar meer de werkende middenklassers. Men sen, die mee moeten kunnen doen en dat moeten laten zien in de grootte van hun auto, in het huis waarin ze wonen, in hun uitgaansleven. Op die manier moet er veel worden verdiend én veel worden uitgegeven. Dat kweekt een mentaliteit aan bij de meesten, die we in Nederland wel eens aanduiden met "ieder voor zich en God voor ons allen". Het is deze mentaliteit, die mij, ondanks de schat van ervaringen en een schat van indrukken over een ge weldig groot en machtig land, de con clusie deed maken "Voor een trip als deze komen we gaarne nog eens in de Verenigde Staten terug, maar voor geen geld zou ik er willen leven." PIET VAN ENGELEN. ELASTIEKEN KOUSEN STEUNZOLEN Grotestraat 220 WAALWIJK 5-1071 COPYRIGHT STUDIO AVAN 107. Smidje Verholen had het bij het rechte eind, toen hij veronder stelde, dat professor Nosco zich met opzet door het luik had laten val len. Hij kwam namelijk in een net terecht van dezelfde soort als de trapezewerkers in hét circus ge bruiken. Hij veerde een paar maal gezellig op en neer en klom toen eruit met behulp van een touwlad der, die langs een paal hing. „Een goed idéé, Nosco," lachte hij. „Je bent blijkbaar op alles voorbereid. Maar ik twijfel er echt wel aan of je het leuk zult vinden, dat ik nu jouw geheim ontdekt heb. En laat ik dan maar eens een paar kaarsen aansteken, want ik moet zuinig zijn met de battarijen van mijn lan taarn h in het kleine, kelder achtige vertrek was niet veel te zien. Alleen een paar kleerhaken Vaaraan een costuum hing. Dat was het costuum van Vosmaer! De smid wandelde er op af en mom pelde: „Nou breekt mijn klomp!" Want zie, in de voering van Vos maer's jas zat een vreemd, glanzend voorwerp gepriktde glimmen de dasspeld van Nosco, die al zo vaak de aandacht van smidje Ver holen getrokken had- „Ziezo lachte de smid. „Dat dingetje neem ik mee. Het kan nog wel eens van pas komenHij blies de kaar sen uit en wandelde weg door het enige deurtje, dat de kelder rijk was. Hij liep door een gangetje, een trapje op, nog een gangetje en toen stond hij weer in de grote ridder zaal van het slot van Balderik de Woeste. „En nu naar de alchimist om eens te kijken wat die te zeg gen heeft. Ik heb zo'n idee, dat hij in zijn werkplaats bezig is met het uitvinden van het tegengif tegen dat geheimzinnige spuitstofje van spuitmans, alias professor Nosco - Hij liep de hem bekende trap af naar dè alchemische kelder en trof daar de oude geleerde aan, geheel omhuld door de geheimzinnige, welriekende dampen. „Aha! Syt ghy daer, mynheere!" riep deze jube lend uit. „Ghy comt op tydt, want •ick was juyst klaer met het uyt- vinden van een geleerd kookcksel!" boven het bordes hing, zag Reydel hoe gespannen Nonhebeis gelaat stond. Toen' de inspecteur de volgende morgen op zijn bureau kwam zei hij „Noteer eens een naam. De Brave, Christiaan Nonhebel, architect. Als het kan, wil ik vandaag nog een uit voerig rapport over die man hebben." VI De volgende dag ontmoette Reydel in de stad rechercheur De Vet, die aan een pomp zijn motorrijwiel nieuw leven ingoot. „We wachten op een brand", zei de rechercheur, „ieder kwartier bel ik De Brauw op; tot nu toe zijn het on betekenende schoorsteenband j es „Waar is je collega Fakkeldij?" „We hebben op uw order de stad ingedeeld in wijken. Fakkeldij zit in Oost, daar in de buurt van het Mari niersplein; Sombogaard heeft hét Haarlemmerplein als centrum. Ieder uur doen we de route langs de pak huizen, die De Brave op de kaart met rood heeft gemerkt. „Verder niets bijzonders?" ,,'n Kleinigheid". „Wel?" „Laatst bij de brand op de Klove niersburgwal is een meisje van de trappen gerold en naar het zieken huis gebracht. Gisteren is het kind geheel hersteld weer thuis gekomen. Een uur later werd er een bloemen mand afgegeven met een briefje, waarin de ouders werden gelukge wenst met de genezing." ,,'n Attentie van de buurtgenoten". „Dat dacht ik ook, maar ik heb het bloemstuk gezien. In één woord formidabel, zo'n bloemenhulde is al leen voorde koningin". „Wat stond er in het briefje?" ,,'n Eenvoudige felicitatie, onder tekend met N.N. en de buren weten van niets". „De bloemist?" „Er was geen reclamekaartje bij, maar het viel niet moeilijk uit te zoe ken waar de mand vandaan kwam. In Amsterdam is maar één zaak, die zo'n prachtig stuk kan afleveren: ma gazijn „Miami". Ik ben er naar toe geweest, mijn vermoeden bleek juist; 'n haveloos geklede man had op dracht gegeven - 't moesten Japanse lelie's zijn, de duurste bloemen van 't seizoen." En de betaling?" „Contant - maar even honderdvijf entwintig gulden en er mocht geen firmanaam bij". „Heb je naar die man geïnfor meerd?" „Ja, mijnheer Reydel, en ik weet ook wie het is. Niemand anders dan onze vriend Jan de schoenmaker, de beschrijving klopte precies. Natuur lijk 'heb ik hem eens aan de tand ge voeld, hij heeft de nodige instructies gekregen van iemand, die hij nooit eerder heeft gezien. Hij liegt natuur lijk. Het was een gewone man met een hoed op, méér kon ik niet uit hem krijgen. In de rapporten van De Brave kwam ik ook de naam van Jan de schoenmaker tegen." „Dreigen met inhechtenisneming?" „Geeft niet, mijnheer Reydel, hij gaat graag de nor in. 't Eind is toch, dat we hem weer los moeten laten, ik ken dat soort." „Wat zeggen de ouders van het kind?" „Ze weten niet, wat ze er van den ken moeten, 't Zijn eenvoudige men sen. Mijn collega en ik houden Jan nu goed in de gaten, we moeten weten met wie hij omgang heeft". Zij namen afscheid, Reydel met de bedoeling gehoor te geven aan een telefoontje van de jonge Kiljan, om hem op diens kantoor te bezoeken. De jongeman ontving hem in een kamer, waar ze ongestoord konden praten. „Ik dank u, dat u zo gauw geko men bent", zei Kiljan. „Er zijn en kele dingen, die mij verontrusten". Ik heb u enige dagen in „De La" gemist". Kiljan verschoof zijn stoel. „Griep!" zei hij met een lichte kleur. Reyndel zag met genoegen, dat het liegen de jongeman al heel slecht af ging. „U hebt waarschijnlijk afdoende redenen om de waarheid te verzwij gen", zei hij. „Ik neem het u niet kwalijk, maar toch zou het voor de goede verstandhouding beter fcijn als u geen uitvlucht zocht". „Ik ben op reis geweest, mijnheer Reydel, maar ik wilde het geheim houden". „Goed. Waarom hebt u mij geroe pen?" „Omdat we aan de vooravond staan van een catastrofe. Het Huis met de Kluis staat op springen, zo zeker als wat. Vader en mijnheer Gramshof hebben zich garant ver klaard voor een buitenlandse geldle ning en dat gaat mis". „Niet voldoende inschrijvingen". „Nee - we komen 60 pet. te kort, denk ik". „Wat zijn de gevolgen?" „Faillissement. Zowel Gramshof als mijn vader zuigen op 't ogenblik uit alle hoeken en gaten 't geld hier naar toe zakenlieden, kleine spaar ders en die zijn straks de dupe". „En dit hindert u - uw eigen toe komst staat natuurlijk ook op het spel". (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 2