wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Amerikaanse verkiezings- kermis nadert Hugo de Groot komt terug naar slot Loevenstein Achter de schermen: bikkelhard gevecht Te koop Lekker... die zachte echte Virginia (uit)zien Lekker... die zachte echte Virginia Lekker... die zachte echte Virginia -van-donderdag-tot- donderdag- OOK MET FILTER Moeilijkheden tot beter „v&WHaand "ton De presidentsverkiezingen Goldwater in het nieuws Conventies: uiterlijk een kermis Voorspelling niet moeilijk Voor het beter afwerken van uw foto's VELDMAN OOK MET FILTER 11 verhuurde woningen OOK MET FILTER VRIJDAG 26 JUNI 1964 85e JAARGANG No. 49 De ïcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00 -f 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) f 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Groot zijn de tegenstellingen in 't land der onbegrensde mogelijkheden. Tegenstellingen tussen Noord en Zuid, West en Oost, industriecentra en agrarische gebieden, rijk en arm, blank en zwart. Het verwonderlijke is, dat ondanks deze tegenstellingen de Verenigde Staten een gezonde natie vormen. De grondslag daarvoor is gelegd in de Grondwet, die in 1787 is aangeno men. In die Grondwet is het systeem van het evenwicht ingevoerd. "Checks and balances", zeggen de Amerikanen. Daarbij zijn de drie staatsmachten, wetgevende, uitvoerende en rechter lijke macht streng van elkaar ge scheiden omwille van dat evenwicht. De wetgevende macht berust bij het Huis van Afgevaardigden (thans, 435 leden) en de senaat (100 leden, 2 per staat). Samen vormen zij het Congres en alle wetten moeten door beide colleges worden aangenomen. De uitvoerende macht berust bij de President. Deze wordt om de vier jaar gekozen. Door kiesmannen, afge vaardigd door elk der staten. In feite heeft dit nu nog maar weinig 'bete kenis; de kiezers geven de kiesman nen een bindende opdracht, zodat de bijeenkomst van de kiesmannen nog slechts ceremoniële betekenis heeft. De rechterlijke macht is in handen VAN MAAREN-glazen met'n VAN MAAREN- montuur... Een bril waar een NAAM achter staat Reeds vanaf f 9.25 krijgt U zo'n klasse-montuur met de volledige, spreek woordelijke VAN MAAREN-service. BREDA N. Ginnekenstraat 23, tel. 38370 TILBURG Markt 32, tel. 25253 DEN BOSCH* EINDHOVEN*HELMOND VENLO van het Hooggerechtshof, dat uit ne gen voor het leven benoemde rech ters bestaat. De scheiding van de staatsmach ten is in de V.S. zo ver doorgevoerd, dat de President voor de grootste moeilijkheden komt te staan, als het Congres een voorstel weigert aan te nemen. In de Europese landen ont staat in zo'n geval een kabinetscrisis en wordt een nieuw kabinet gevormd, dat op basis van de inzichten van de meerderheid van het Parlement rege ren kan. De Amerikaanse President echter moet zijn vier jaar uit dienen. De vooruitstrevende President Ken nedy had herhaaldelijk de grootste moeilijkheden met het Congres. John son als staatsman niet de scha duw van zijn voorganger is een uitermate bekwaam senator geweest en kent het klappen van de zweep veel beter. De man uit Taxas sleepte dan ook de veel strijd oproepende wet op de burgerrechten door het Congres. Niet gemakkelijk, maar hij haalde 't. Verkiezingen worden in Amerika met ongekende heftigheid gevoerd. Zeker de Presidentsverkiezingen. Interessant daarbij is vooral de strijd binnen de partijen. De presidentsverkiezingen kennen vier fasen de voorverkiezingen (voor Nederlandse begrippen gros- lijststemming), de conventies, de ver kiezingen zelf en de bijeenkomst van de kiesmannen. De voorverkiezingen zijn thans in volle gang. Dagelijks komen er A.N. P.-berichten over de radio en in de krant met de uitslag van zo'n voorverkiezing. Deze worden in een beperkt aantal staten gehouden en bindt de afge vaardigden van een bepaalde staat naar de partijconventie om een be paalde candidaat te steunen. Deze verplichte steun geldt echter slechts bij de eerste drie stemmingen, soms heeft de uitslag van een voor verkiezing helemaal geen bindings kracht voor de afgevaardigden. Men noemt deze voorverkiezingen dan ook vaak een wat officiële peiling van de openbare mening. De voorverkiezingen van de Demo cratische Partij is helemaal niet in het nieuws. Het is ook zo goed als zeker, da President Johhson de democrati sche candidaat zal worden. Anders is 't bij de Republiekeinen. Daar heeft de conservatieve senator v. Arizona, Barry Goldwater, 'n hele reeks voorverkiezingen gewonnen. Diens conservatisme - hij stemde b.v. tegen de wet op de burgerrechten - heeft een heleboel buitenlanders en Amerikanen de schrik van hun le ven bezorgd. Wanneer Goldwater op de eerste drie stemmingen van de Republikein se Conventie niet de helft v. d. stem men haalt dan is echter alles weer mogelijk. Die conventies nu hebben het uiter lijk van een kermis. De republikeinse conventie wordt deze zomer in San Francisco gehou den. Duizenden gedelegeerden en be langstellenden komen bijeen in het grootste congresgebouw van de stad. Terwijl de aanhangers van bepaalde candidaten luidruchtig demonstraties houden in 't congresgebouw, wordt in de vergaderruimten onderhandeld tussen de gedelegeerden van bepaalde staten. De stemmen worden duur ver kocht. De staten, die hun candidaat moeten laten vallen, bepleiten voor deze man een goede baan in een te vormen regering. Ook candidaten die zich "terugtrekken" hébben deze geste vaak tevoren al goed laten be talen. Na vele stemmingen - soms wel tien wijst een conventie de candi daat aan. Dan begint voor deze man de offi ciële verkiezingscampagne. Hij krijgt op datzelfde moment een lijfwacht van de FBI toegewezen. De maanden voor de presidents verkiezingen zijn beestachtig zwaar. Het hele land wordt bereisd. Alle pu- bliciteitsmiddelen worden te baat ge nomen om de verkiezingen tot een goed einde te brengen. Belangrijk is daarvoor thans vooral de televisie, sinds Kennedy in 1960 zijn campagne heeft gewonnen door voor de T.V. Nixon duidelijk te over troeven. In het verleden zijn vaak voorspel lingen over de verkiezingsuitslag he lemaal niet uitgekomen. Dit jaar zal de Republikeinse can didaat echter van goede huize moe ten komen om President Johnson te kloppen.Deze is nl, begonnen als con servatief tegenhanger van de voor uitstrevende Kennedy, maar heeft na zijn ambtsaanvaarding het beleid van zijn voorganger loyaal uitgevoerd. Dat betekent, dat hij beide vleugels in de Democratische Partij zal weten te binden, een goede stemming heeft in de grote steden en onder de gekleur- den. De Republikeinen zien met de han den in het haar. Goldwater is veel te extreem (atoombommen op Noord- Vietman; invasie op Cuba) om enige kans te maken tegen Johnson. De stop-GoIdwater-campagne van Eisenhower en andere goedwillende Republikeinen heeft eindelijk de knappe Gouverneur van Pennsyl vania bereid gevonden de handschoen op te nemen, maar politiek is hij te kleurloos om in de presidentsver kiezingen zelf succes te kunnen boe ken. Niettemin hopen vele Amerikanen en alle politici in de vrije wereld, dat i Scranton op de Conventie van de Grand Old Party (de zelf gekozen bij naam van de Republikeinen) Goldwa ter zal weten uit te schakelen. Het zou n.l. al een blamage voor de Amerikaanse politiek betekenen als een man als Goldwater straks te genover Johnson aan zou treden als candidaat. Wat voor indruk zou dat b.v. in Afrika, Azië en Latijns Amerika ma ken een man, die tegen de burger rechten van de gekleurden heeft ge stemd. Heuvelring 61 - TILBURG Telefoon 26430 Op 27 juni a.s. zal de vermaarde rechtsgeleerde Hugo de Groot, na 3 Vl eeuw afwezigheid, terugkeren in ons land en met zijn gade Maria van Rei- gersberch en zijn dienstmaagd Elsje v. Houweningen een bezoek brengen aan Gorinchem en aan het zes eeu wen oude slot Loevenstein. Hugo's belangstelling gaat in het bijzonder uit naar de woning van de Daetselaars, alwaar hij zich na aan komst in een boekenkist destijds ver kleedde als metselaar alvorens scheep te gaan naar Waalwijk. In Waalwijk vertoefde hij in 't Schippershuis vóór hij verder reisde. Dit café in Waalwijk wordt thans geëxploiteerd door de heer E. v. d. Pluijm en de straat langs dit café heet tegenwoordig dan ook Hugo de Groot-straat. Het is ons niet bekend, dat Hugo de Groot bij zijn terugkeer ook Waal wijk zal bezoeken, maar in ieder ge val heeft de burgerij van Gorinchem al plannen het beroemde drietal, dat per sjees in de stad zal aankomen, met volle muziek en slaande trom in te halen en in optocht door de straten te voeren. 345 jaar geleden kwam de gevan gene naar het kasteel. Wie herinnert zich niet uit de ge schiedenislessen hoe Maria van Rei- gersberch, dochter van de burgemees ter van Veere, de ontvluchting van haar man uit diens sombere en kille vertrekken in het zwaar bewaakte kasteel voorbereidde? Vele dagen oefende de jonge jurist zijn uithou dingsvermogen en pas toen zij er vol komen zeker van waren dat hij het enkele uren in de boekenkist kon uit houden met te weinig lucht die hij door het sleutelgat kreeg, kon de ge vaarlijke stap worden gewaagd. In juni 1619, nu 345 jaar geleden, was de rechtsgeleerde pensionaris van Rotterdam en mogelijke opvolger van Johan van Oldenbarneveld, van het Haagse Binnenhof overgebracht naar de dubbel ommuurde veste Loe venstein, waaruit ontsnappen onmo gelijk heette. Op 22 maart 1621 wist de inmiddels erg vermagerde ge vangene dank zij de ongelooflijke handigheid van zijn slimme dienst maagd zijn kerker te verlaten en kwam hij behouden in Gorinchem aan, vanwaar hij in vermomming naar Ant werpen uitweek. Elsje van Houweningen is het, die de kist op de zeilboot vergezelde en er gelukkig voor wist zorg te dragen dat de schipper deze vracht eerst af leverde op de Groote Markt (tegen zijn aanvankelijke bedoelingen in). Zij heeft met haar gevatte antwoor den op netelige vragen (o.a. over de zwaarte van de kist en een beweging van haar meester) voorkomen dat de soldaten en de vervoerders argwaan kregen. Zij mag daarom ook deze belangrijke reis van haar heer mee maken en nog eens soheep gaan in omgekeerde richting. Geen A.O.W. Hugo de Groot bereikte inmiddels de respectabele leeftijd van 381 ja ren, maar deze ziet men hem niet aan, alhoewel zorgelijke rimpels zijn ge laat doorgroefden. Zijn financiële toestand heeft hem veel zorgen ge baard. Bij Rotterdam heeft hij tot op heden vergeefs aangeklopt voor de uitbetaling van zijn achterstallige sa laris als raadspensionaris. Ook van zijn pensioen als ambtenaar heeft hij nog geen stuiver gezien. De Sociale Verzekeringsbank heeft inmiddels laten weten, dat de heer de Groot ook geen rechten kan laten gelden op de A.O.W., omdat hij bui tenslands woonachtig is geweest en derhalve niet in aanmerking komt voor ouderdomspensioen. De vraag is zélfs, of de justitie de voortvluchtige hier te lande onge moeid zal laten. De Staten-Generaal hebben indertijd een prijs van f 2000 op zijn aanhouding gesteld en deze beloning is nimmer ingetrokken. Nu heeft de familie de Groot zich daar weinig van aangetrokken, want niet alleen Maria, maar ook Hugo zelf zijn enkele malen in ons land terug geweest en hebben nog wel eens met vrienden en familie in Holland ver keerd. Schout en rakkers knepen dan een oogje dicht. Maar tenslotte moest de jurist toch definitief de wijk ne men en aanvaardde hij de positie van gezant van Zweden te Parijs, een functie die hem nog veel in contact bracht met vriend en vijand uit de lage landen, die bondgenoten waren van Zweden. ournalistencabaret in actie. Het onverwachte bezoek van de drie historische figuren valt samen met een waterexcursie voor de pers, georganiseerd door "Persbelangen" te Utrecht naar Slot Loevenstein en De Biesbosch. Enkele leden van het journalistencabaret De Proppenpers zullen tijdens deze reis Hugo de Groot, Maria van Reigersberch en Eilsje van Houweningen uitbeelden. De hoofdrol wordt vertolkt door H. v. Wermeskerken. De gemeente Gorinchem en de slot voogd van Loevenstein, mr. L. R. J. Ridder van Rappard, hebben al hun medewerking toegezegd, om het drie tal een waardige ontvangst te berei den. De bevolking zal natuurlijk op de been zijn, om de sjees met de hoge gasten in optocht en met muziek voor op door de stad te voeren. in Waalwijk in de Potgieterstraat nrs. 6, 8, 10, 12, 16, 18, 17, 19, 21, 23, 25. Gemidd. huuropbr. per huis per jaar f 850.- Zeer geschikt voor latere zelfbewoning. Ruime hypotheek aanwezig. Koopsom per huis 18.500.k.k. NADERE INLICHTINGEN PRIEM/BROUWER JAC. VAN LOOYLAAN 18 SOESTDIJK Een klemmende vraag is, of de po litie haar medewerking kan geven aan de festiviteiten, of dat zij gehoor meent te moeten geven aan het nog altijd van kracht zijnde arrestatiebe vel. Hugo de Groot bekommert zich evenwel niet over dergelijke proble men. Hij heeft zich voorgenomen nog eenmaal de woning te bezoeken waar hij zo gastvrij werd ontvangen, toen hij huiverend en ongekleed uit zijn boekenkist klom. Op de 27e juni a.s. zullen de toestromende belangstellen den Hugo de Groot kunnen weer zien, gaande door het nog altijd aan Ondanks alle gefilibuster van Zuidelijke senatoren heeft de wet op de burgerrechen het gehaald in de Amerikaanse senaat. De verdere aanneming van de wet is nu nog slechts een formaliteit. Dominee Martin Luther King zei, dat de wet het mooiste monument was ter nagedachtenis aan de ver moorde president John Fitzgerald Kennedy. De goedkeuring van de senaat kwam precies een jaar na de in diening van het ontwerp door Ken nedy. De Franse spoorwegen gaan het groot aanpakken. Zij krijgen de be schikking over de grootste goede renwagen van Europa. Het gevaarte wordt 64 meter lang en rust op 2 assen en is in staat een lading van 500 ton te vervoeren. ES Duvalier is president voor het leven geworden van Haiti. Mis schien was een benoeming voor 6 jaar (én de garantie ze uit te kun nen dienen) wel zo veilig geweest. Als de Chinezen in moeilijkhe den komen, zo waarschuwt de Prawda, moeten ze niet op Russi sche hulp rekenen," als zij door gaan met hun smerige anti-Sovjet campagne. 13 Ene meneer Janssen uit Nijme gen was de 20.000ste bezoeker van de oude kunst- en antiekbeurs in Delft. Geen wonder, want hij be zocht de beurs samen met zijn vrouw al voor de vijfde keer. Je kunt ook op en neer blijven lopen. Nederlands oudste inwoner, de 104-jarige oud-notaris J. H. O. Ha- zewinkel uit Zevenaar, gaat voor de 14e keer naar. Zwitserland op va kantie. HDe geestelijke vader van de hoogst merkwaardige „schaduw", de Nederlander H. v. d. Kallen, ali as Havank, is in de leeftijd van ruim 60 jaar te Leeuwarden over leden. H Een olifant in artis heeft een paar damesschoentjes met naald hakken opgepeuzeld. De ijzeren hakjes verteren niet zo best en dat veroorzaakt momenteel grote angst bij directie en personeel. Een zieke olifant laat zich nl. niet zo eenvou dig opereren. EEdgar Hoover heeft medegedeeld, dat het aantal ernstige misdaden in de Verenigde Staten in het eerste kwartaal van 1964 met 19% is ge stegen. M De Italianen worden geconfron teerd met twee stakingen een van de straatvegers en vuilnisophalers en een van de piloten van de Alita lia. Wat dat met elkaar te maken heeft Loonsverhoging natuurlijk fl De gemeente Singen in West- Duitsland heeft de verlichting laten verwijderen uit de schouwburg uit protest tegen de opvoering van het toneelstuk „De Plaatsbekleder". D De Deense premier Krag kreeg van Chroestjow een miniatuur-ra dio-ontvanger met een oorknopje, dat Chroestjow zelf demonstreerde. De Russische premier zei, dat de muziek een goed middel was om verveling bij officiële redevoerin gen te verdrijven. Krag antwoordde hierop „Dat is geweldig, maar toch zal ik het niet gebruiken als U vanavond het woord voert." Adel verplicht. Ook tot betalen. Dat ondervond een 62-jarige dou- arière uit Baarn, die zonder te be talen in enkele hotels had vertoefd in afwachting van de regeling van een erfenis. Een maand voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar, ze besloot de rechter. gg Wat moeten we nou van de vei ligheid van de Navo gaan denken In Parijs is bij een Nederlandse secretaresse van de Navo-staf voor ongeveer 4500 gulden aan juwelen gestolen. Het meisje zal wel een goed salaris hebben. E De wethouders van de gemeen te Den Haag gaan ook een aardig centje verdienen f 32.00,- zo be sliste de Raad. B Ondanks Russische en Oost- duitse protseten vliegen Ameri kaanse toestellen zonder toestem ming van de Oostduitsers naar Ber lijn en terug. hem herinnerende Huge-de-Groot- poortje Omstreeks half 10 wordt de sjees in Gorinchem verwacht, tegen 10 uur v.m. kan de optocht op de Grote Markt arriveren. Daarna gaat het he le gezelschap met de pers scheep naar slot Loevenstein, waar de familie de Groot dan na 3 Vi eeuw terugkeert in de sombere kasteelkamers met het wijde uitzicht over de wateren van Waal en Maas en Merwede.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5