wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Koelkasten Electra Waalwijk wacht op 20.000 ste FILMJOURNAAL Groot Europa 1.2.3. toost te Udenhout SPORTARTIKELEN „Hat jpah-tpaieii" Gemeenteraad Loon op Zand Slechts acht minuten de regenjas van 1964... Vlaamse kermis - Teenershow - Groot bal Polaroid Zonnebrillen VRIJDAG 26 JUNI 1964 85e JAARGANG No. 49 staat in het teken van Terlenka! Licht, wasbaar, kreukvrij. Kalter biedt u - zoals gewoonlijk - een overrompelende keus in modellen en kleuren. En wat dacht u van de prijzen? U koopt al een prachtige jas voor 59.-- HEREN- EN JONGENSKLEDING Heuvelstraat 24 - Tilburg Musis Sacrum Luxor Afsluiting Dr. van Kesselstraat J. TAUSCH - WAALWIJK Wat meer spoed De tcho van het Zuióen A ViAti n om on f Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24+ let. inc.k.) f0.23 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) v 05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief ECHO Telegram-adres: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Opgericht 1878 Anjeractie 1964 Van 22 juni tot 5 juli zal opnieuw de jaarlijkse Anjeractie worden ge houden. Het lijkt ons dienstig U enig inzicht te geven in het hoe en wat van het Anjerfonds, speciaal de Noord-Brabantse organisatie daarvan. In 1940 is uit een initiatief van Vrijheidslievende Nederlanders bui ten bezet Nederlands een Fonds ge sticht ter vergroting van ons aandeel in de geallieerde oorlogvoering het Prins Bernhard Fonds, Fonds van de Witte Anjer. Door de vrije Nederlanders over de gehele wereld werd een bedrag van rond f 21.000.000,- bijeengebracht, waarvoor veel materiaal aangeschaft kon worden, boven datgene, wat de rijksbegroting toeliet te kopen. Na de bevrijding van ons land en i het einde van de oorlog scheen de rol van het Prins Bernhard Fonds uitge- speeld. Het werd echter al spoedig duidelijk dat de strijd op het terrein van de geest en de cultuur na het einde van de oorlog pas reoht een aanvang zou nemen. Het Prins Bernhard Fonds werd daarom van een fonds voor de mate riële oorlogvoering omgezet tot wat 't thans is een financieel strijdfonds voor onze geestelijke en culturele weerbaarheid. Volgens het nieuwe statuut heeft het Fonds tot doel de zelfwerkzaam heid van het Nederlandse Volk op het I gebied van wetenschap, kunst en cul tuur in de Overzeese Rijksdelen en in het buitenland uit te dragen. Het fonds tracht dit doel te bereiken door het verlenen van financiële steun aan personen of organisaties voor alle zodanige arbeid, die de geestelijke weerbaarheid van het Nederlandse volk kan versterken. Het is een zuiver financiële instel ling die zelf geen deel neemt aan practische arbeid, maar zich beperkt tot het mogelijk of beter mogelijk ma ken van cultureel werk voor deTden. Het heeft erkend, dat de Nederlandse cultuur is opgebouwd uit gewestelijke eigenwaarden, die ieder voor zich beter vanuit de provincie zelf beoor deeld en behartigd kunnen worden dan door het centraal bestuur. Deze erkenning heeft geleid tot 't in het leven roepen van de provinciale VV 1 |p$KSj Anjerfondsen, die als provinciale in stanties van 't Prins Bernhard Fonds een deel der financiën ter verdeling krijgen toegewezen. Hun werkterrein is uiteraard beperkter dan dat van het Prins Bernhard Fonds. Het omvat 3 van de 5 categoriën, en wel; kunst, volksontwikkeling en jeugd. De an dere twee categoriën, t.w. wetenschap en overzeese rijksdelen en buitenland, dragen uiteraard een landelijk karak ter en worden dus behandeld door 't Prins Bernhard Fonds zelf. Provinciaal Bestuur Dr. C. Kortmann, Commissaris der Koningin, voorzitter; Ir. H. Steen bergen, lid van Ged. Staten voor Nd.- Brabant, vice-voorzitter en mej. Dra. A. van Lierop te Tilburg en de heren Mr. W. Ariëns te Vught, H. Broe ders te Breda, Jos Cleerdin te Den Bosch, E. J. B. van Eijndhoven te Til burg, W. Goedhart te Riei, Dr. H. Kapteyns te St. Michielsgestel, A. Mendes te Breda, J. v. d. Mortel te Vught, Drs. P. Mutsaers te Tilburg, Mr. G. van Oerle te Tilburg, D. W. van der Put te Zevenbergen, Dr. J. C. Sweens te Helmond en J. van de Hulsbeek te 's-Hertogenbosch, secre taris-penningmeester. Mogelijkheden voor subsidiëring. In de praktijk blijkt veel verkeerd begrip te bestaan over de financiële mogelijkheden en de werkwijze van het Anerfonds. De inkomsten van het fonds bestaan nagenoeg uitsluitend uit een deel der opbrengsten van de Anjeracties, die rond de verjaardag van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard in alle gemeenten ge voerd worden. Een strenge selectie aan de hand van uitgebreide inlichtingen is onver mijdelijk. Als algemene richtlijnen gelden 1Gesteund kan in het algemeen alleen worden de arbeid van organi saties, of personen, niet de organisa ties of personen zelve. 2. In geen geval worden gelden verstrekt ter dekking van kas- of ex ploitatie-tekorten. 3. Geen steun wordt verleend voor uitgesproken of metterdaadse politieke-, beroeps- of sociale arbeid, zielzorg en het algemeen vormden on derwijs. 4. De steun draagt in het alge meen geen permanent karakter. 5. Indien door coördinatie of co- operatie bezuiniging of een grotere doelmatigheid verkregen kan worden, zal worden getracht deze coördinatie te bewerkstelligen. 6. Steeds wordt nagegaan a. wat de organisatie zelf reeds deed om de arbeid mogelijk te ma ken; b. wat - in grensgevallen - an dere lichamen bereid zijn te doen; c. wat officiële instanties (rijk, provincie, gemeente) bereid zijn te doen. De normen voor de subsidiëring luiden 1. De arbeid, waarvoor steun ge vraagd wordt, moet deugdelijk zijn, d.w.z. deskundig van opzet en van uitstekende organisatorische en fi nanciële uitwerking. 2. Steeds moet de uiterste sober heid worden betracht. 3. Eigen inspanning moet steeds op de voorgrond staan. Voor een ob ject van culturele arbeid kan eerste financiële steun worden geboden in dien duidelijk gebleken is, dat alles is gedaan, om d eeigen kracht en die der meer direct geïnteresseerden tot volle ontplooiing te brengen. Speciaal zal worden gelet op de zelfwerkzaamheid en de levende tra dities, die voor het Brabantse ge meenschapsleven belangrijk zijn en op de persoonlijke verdeling, die door 't verlenen van subsidies kan worden bevorderd. Opzet van de Anjeractie en overzicht uitgekeerde bedragen. Het Anjerfonds krijgt haar midde len uit de jaarlijkse Anjeractie, welke rond de verjaardag van Zijne Konink lijke Hoogheid Prins Bernhard, Re gent van het Prins Bemhard Fonds en de Anjerfondsen, in elke gemeente in de provincie wordt gehouden.. Om deze actie zo succesvol mogelijk te doen verlopen, is in elke gemeente een plaatselijk Anjercomité gevestigd, dat onder leiding van of in samenwer king met de burgemeester der actie ter plaatse organiseert, of is een con tactpersoon aanwezig, die zich op verzoek van de burgemeester met de actie belast. Deze wijze van werken heeft in de afgelopen jaren tot goede resultaten geleid. In 1964 kon een opbrengst van ruim f 44.000. worden be reikt. In de achter ons liggende jaren kon aan een groot aantal instellingen of personen een bedrag van ruim 500 duizend gulden aan bijdragen worden verstrekt. Hoewel de bevolkingscijfers van de gemeente Waalwijk een vertrekover- schot te zien geven in de laatste maan den, zorgt het geboorteoverschot toch voor een geleidelijke groei naar de 20.000ste inwoner, die ongetivijfeld met grote vreugde ontvangen zal wor den. Op 1 januari van dit jaar telde Waalwijk 19.686 zielen, op 1 juni was dit geleidelijk aan opgelopen tot 19858 en als in juli de Keiezenfami- lies hun huizen aan de Lovenlaan zul len betrokken hebben kan de heuge lijke aankondiging, dat Waalwijks 20.000ste geboren is, iedere dag ver wacht worden. Wij zijn voornemens een uitgebreid overzicht te geven van de groei van Waalwijk in ons nummer, dat dan aan de geboorte van de 20.000ste wordt besteed. Reeds nu geven wij enige cijfers over de ontwikkeling van het bevolkingscijfer van Waalwijk. Op het moment, dat de gemeenten Waalwijk, Baardwijk eri Besoijen wer den samengevoegd in 1921, hadden DE DODENLIJST VAN A.M. Een aarts-misdadiger ziet kans om een groot fortuin te bemachtigen. Hiertoe moet hij echter 11 mensen vermoorden en hiervoor schrikt de man niet terug. Hij neemt voor zijn serie-moord alle tijd en één voor één ruimt hij de barricades op de weg naar het fortuin op. Hij doet dit op zo'n sluwe en uitgekookte manier dat alle moorden voor ongelukken worden aangezien. Een zekere Adrian Mes- singer brengt de namen van de reeds vermoordde mensen en van enkele anderen, die ook buiten zijn weten een onnatuurlijke door zijn bescho ren op een lijst tezamen, en laat ie mand nagaan of deze mensen nog leven. Vele mensen zijn reeds dood en hij begint argwaan te krijgen. Veel tijd blijft hem echter niet over want ook hij wordt slachtoffer van de aartsmoordenaar, wanneer hij de dood vindt in een exploderend vlieg tuig. Een overlevende van de vlieg- deze gemeenten resp. een aantal van 5551, 1678 en 1817 inwoners, teza men dus 9046. In 1926 telde Waalwijk 9437 zie len, waarna op 12 mei 1931 de ge boorte van de 10.000ste kon worden aangekondigd, Gijsbertus Pullens, die echter het volgend jaar op 26 novem ber overleed. De groei is voor de oorlog zeer ge leidelijk gebleven 1936 geeft een in wonertal van 10.806 te zien, 1941 van 11.630. Bij de aanvang van het herstel na de tweede wereldoorlog telde Waalwijk 12.500 inwoners. Op 1 januari 1950 was dat geste gen tot 13.823 en die versnelde groei van de centrum-gemeente van de Langstraat zette zich voort op 15 februari 1954 de 15.000ste, Jacque- lina Valentijn, dochter van P. Valen- tijn en M. J. Meekenkamp. Begin 1960 gaf een cijfer van 17.419 te zien en hierboven vermeld den wij reeds de stand van zaken op dit moment. Het wachten is nog op de ooievaar. Al verscheidene maanden worden er in Nederland acties gevoerd on der de naam Europa 1. 2. 3. Dit is de naam voor de Europese beweging die door de Nederlandse Jeugdgemeenschappen is ontketend onder de Nederlandse jeugd. Deze acties zijn in de laatste maanden geweest o.a. grote bijeen komsten, discussies en ontspan ningsavonden. De laatste drie maanden is voor al de nadruk gelegd op de hulp aan de jeugd in de ontwikkelings landen die net zoals de de Neder landse jeugd recht hebben op ont spanning en ontwikkeling en voor al op voedsel en kleding. Door de vele acties die in het verleden al voor dit doel gevoerd zijn, is er bij de mensen een ze kere antipatie ontstaan tegen deze (schooi)acties. Met deze Europa 1. 2. 3.-actie heeft men het (schooien) vermeden maar de nadruk gelegd met de ge zamenlijke jeugd door middel van ontspanningsdagen en -avonden zo als dansavonden, wandeltochten, sportwedstrijden e.d., die in deze tijd voor particulieren een grote bron van inkomsten zijn, de nodige gelden bij elkaar te krijgen. Men wil door middel van goede program ma's de jeugd trekken. In Udenhout is ook zo'n plaatse lijk comité dat reeds veel succes heeft geboekt met wandeltochten, een songfestival, droppings enz. Nu heeft men voor a.s. zaterdag en zondag een geweldig programma voor de jeugd van geheel Midden- Brabant. Kosten noch moeite zijn door het comité gespaard om het geheel aantrekkelijk te maken. Heel de jeugd van Midden-Bra bant en elders is welkom op het groots opgezette Europa 1. 2. 3.- Midzomerfeest in het parochiehuis te Udenhout, wat bij mooi weer ook in de tuin wordt gehouden. Zaterdagavond start het feest om 8 uur met de Vlaamse Kermis en 'n groot Bal waarbij de muziek ver zorgd wordt door het bekende or kest uit Tilburg „The Dynamic Rockers". Er is een groots opgezet te versiering en bars zorgen voor de nodige intieme hoekjes. Zondagavond om half acht be gint de grote Teenershow met me dewerking van de ZANGERES ZONDER NAAM, DE RIANTA'S uit Waalwijk, IRENE VOETEN en „THE DYNAMIC ROCKERS". Ook zullen de beste amateur-ar- tisten uit Midden-Brabant hun me dewerking verlenen, zoals het Trio v. d. Laak-Willems, Ria v. d. San- den, The Jolly Wood Girls. Na afloop van deze grootse show is er groot bal dat wederom ver zorgd wordt door „The Dynamic Rockers en die de jeugd van Mid den-Brabant naar de kleine uurtjes zal voeren. Al die tijd is de Vlaamse Kermis geopend!! ramp herinnert zich de laatste woor den van Messinger en deze leiden een nabestaande van hem naar het goede spoor. De moordenaar, die bemerkt, dat zijn jarenlange moordenaars-prak tijk aan het licht dreigt te komen, wil zich ook van deze persoon ontdoen, maar nu loopt hij zelf in de valstrik die hij voor deze man gespannen had. Donderdag, vrijdag en zaterdag voor personen van tenminste 14 jaar. DRACULA. Zaterdag en maandag geeft de be ruchte Dracula ons de kans om weer eens heerlijk te gaan griezelen. Hij wordt weliswaar door heldhaftige mannen bestreden, maar voor het zo ver is dat de vampier weer opgeslo ten zit in zijn graftombe, hebben zij, op wie hij het gemunt had, heel wat lugubere ogenblikken doorstaan. Zaterdag en maandag. Toegang 18 jaar. DE INDISCHE GRAFTEMPEL. In vervolg op "De Tijger van Esch- napur", die vorige week in Waalwijk zijn intrede deed, draait zondagmid dag, de „Indischegraftempel". Voor een beschrijving van deze film verwijzen wij U naar ons blad van vorige weeg vrijdag, waarin een beschrijving van deze vervolgfilm is opgenomen. Eenieder, die het eerste gedeelte gezien heeft, zal "De Indi sche Graftempel" beslist niet willen missen. Voor hen die de film echter nog niet zagen, is het ongetwijfeld de moeite waard om dit Oosterse avon tuur van dichtbij mee te gaan ma maken. Zondagmiddag 3 uur. Toegang 14 jaar. VOOR AL UW NAAR Heuvelstraat 125 - TILBURG - Telefoon 04250-21823 100% service 100% kwaliteit hem helaas niet kan ontvangen. De bedoeling hiervan wordt hem duide lijk als hij uren later in zijn hotel weer bij bewustzijn komt. Nu barst hij los en binnen de kortste keren weet hij de zaak uit de doeken te doen, niet na dat hij echter een serie vuistgevech ten heeft geleverd en via allerlei span nende en dikwijls ook amoureuze avonturen een bende gangsters het hoofd moet bieden. Vrijdag, zaterdag en zondag. Toegang 14 jaar. MATROZEN IN NYLONS. Na het overweldigende succes van Soldaten in Nylons, kunnen we nu ons hart ophalen aan een nieuwe uit voering van de vrouwelijke militairen. De Engelse Marva's zijn het beu om enkel maar aan de theorie over het varen deel te nemen. Zij willen met alle geweld zelf op een oorlogschip uitvaren, maar hun verzoek in deze wordt niet ingewilligd. Nu zijn de Marva's echter niet voor één gat te vangen en zijn besluiten om een oor logsbodem die juist klaar ligt om te vertrekken te veroveren en uit te va ren. De boot die hen terug moet halen weten zij via de kanonnen al heel snel terug te sturen en bij een Nato-oefe- ning op de Atlantische Oceaan weten zij eenieder versteld te doen staan met hun staaltjes van zeemanskunst. Een zware storm strooit echter roet in het eten, want door deze storm worden alle meisjes zeeziek en moet de hulp van de aan boord opgesloten man schappen worden ingeroepen om het schip weer veilig in de haven terug te brengen. Zo heeft iedereen zijn lesje gehad. Maandag en dinsdag voor perso nen van alle leeftijden. JOUW BEURT, SCHATJE Een bekende geleerde, proffessor Withaker, wordt uit Amerika ont voerd. De FBI weet met deze zaak na vele onderzoekingen geen raad meer en roept de hulp in van Scot land Yard-detective Lemmy Caution Lemmy merkt al spoedig dat het spoor naar Frankrijk leidt en hij gaat per vliegtuig daarheen. In dit vlieg tuig maakt hij kennis met een char mant meisje, dat zegt modeontwerp ster te zijn. Ook krijgt hij onderweg een telegram waarin hem wordt mede gedeeld dat de Franse geheime dienst Veel tijd heeft de gemeenteraad van Loon op Zand niet nodig gehad om de - overigens vrij korte - agen da van woensdagavond af te wer- i'ken. Om precies te zijn: 8 minuten Burgemeester Van Erp stoomde vlot door de agenda heen en de raad met hem. Besloten werd een kleine tech nische correctie aan te brengen in de salarisverordening. Zulks op verzoek van de Gedep. Staten. In verband met voorstel van B. en W. een deel van de dr. van Kes selstraat (vanaf 15 meter ten noor- dan van 't pand Dr. van Kesselstr. 24) voor het openbaar verkeer te sluiten vroeg de heer Broeders of de belanghebbenden bericht hebben gehad. De voorzitter wees erop, dat het voorstel 30 dagen voor iedereen ter inzage heeft gelegen. Hij be speurde echter wat er achter de vraag van de heer Broeders zat en ging daarom iets nader op de kwes tie in. Er is inderdaad een bezwaar van de aanwonenden binnengekomen. Dat bezwaar richt zich tegen het feit, dat de Dr. van Kesselstr. een dode straat dreigt te worden. Het college van B. en W. heeft begrip voor de bewoners van de Dr. v. Kes- selstraat en overweegt wellicht door een Wijziging van het uit breidingsplan de Dr. van Kesselstr. toch weer „open" te maken. In dit verband wees de voorzitter op het zich terugtrekken van een gegadig de voor een stuk grond aldaar. Nadat de woning Hoofdstraat 103 onbewoonbaar, was verklaard, wer den een drietal grondtransacties goedgekeurd. Aangekocht werd grond van A. M. van der Linden te Kaatsheuvel en A. M. Broeders te Loon op Zand. Verkocht werd een perceel bouwgrond aan de oostzijde van de Marktstraat aan J. Snoeren te Oosterhout. De heer Elshout vond, dat het College van B. en W. de heer Snoe ren wat al te lang aan het lijntje heeft gehouden. Eén jaar geleden diende de heer Snoeren zijn aan vraag in. De heer Elshout was van mening, dat de gemeente bij aan vragen als deze best wat meer spoed kon betrachten. Burgemeester van Erp antwoord de, dat de gemeente alle aanvragen zo snel mogelijk behandelt. Deze zaak is zeer serieus bekeken. Het is uiteraard moeilijk datge ne te doen, wat de mensen willen, als dat niet kan. Hier was de bouw van de werkplaats de moeilijkheid. De heer Snoeren heeft een terrazzo- bedrijf, aldus Burgemeester van Erp, en dat past niet zo gemakke lijk in een bebouwd centrum. We hebben even moeten zoeken naar een combinatie woonhuis-werk plaats en menen die nu gevonden te hebben. De burgemeester wees er nog op, dat naar zijn persoonlij ke mening de gevonden plaats ook j niet ideaal is.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9