Gemeenteraad Drunen Rond de raad luufa Felle aanval op „Eindhoven" De nette duitser blijft president Smidje Verholen en de rare alchimist Piet van Engelen op jongerencongres K.V.P. et, in DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 6 JULI 1964 HolE« Mi w« Gf buddemeyer W Credieten voor het onderwijs. Verkoop woningwetwoningen aan bepalingen gebonden. Regelingen inzake de Algemene Bijstandswet. Aanschaffing nieuwe vuilnisem mers. Gemeentebeleid inzake verwijderen van onbevoegde bouwsels in Bos en Heide goedgekeurd. Nieuw zwembad in gebruik per 19 juli; sportterrein per half sept. Officiële opening hiervan het vol gend jaar. Bovenstaande punten waren de voornaamste welke vrijdagavond in de openbare raadsvergadering werden behandeld, die ruim twee volle uren in beslag nam en aan het slot wkaar- van Burgemeester mr. Stieger nog enkele mededelingen deed aangaande het nieuwe zwembad, dat per 18 juli voor het publiek wordt opgegesteld. De beplanting en afrastering moeten nog wel worden aangebracht, maar het voornaamste, n.l. het bad en de zonneweide zijn gereed. Voor de per soneelsbezetting worden momenteel maatregelen getroffen. De openings tijden zijn ook aangepast en zijn be paald op zondag van 1.30 uur tot 6 uur, van maandag tot vrijdag van 7 tot 12 en van 1.30 tot 8 uur en op zaterdag van 9 tot 12 uur en van 1.30 tot 6 uur. De entreeprijzen zijn be paald op f 0.40 voor kinderen en f 0.80 voor volwassenen. De abon- nementsgelren zullen dit jaar onge wijzigd blijven. Dank zij de inspan ning van aannemer, onderaannemers en uitvoerders en dank zij ook de gunstige weersgesteldheid tijdens de uitvoering van het werk, is men in de gelegenheid op 18 juli reeds het nieuwe zwembad open te stellen. Betreffende het door het gemeen tebestuur gevolgde beleid inzake het verwijderen van bouwsels welke niet voldeden aan de algemene voor schriften inzake de kampeerverorde- ning, meende de raad dat men zeer juist gehandeld had. Dit is ook wel gebleken uit de uitspraak van de rechtbank, waarbij de gemeente in het gelijk werd gesteld. Men was ook van mening dat de voorschriften inzake de kampeerverordening nauwkeurig na geleefd moeten worden; dit vooral om te voorkomen dat straks het hele ge bied van bos, hei en duinen vol zou staan met allerlei bouwsels, welke niet alleen de schoonheid van de streek zouden aantasten, maar waardoor ook ter plaatse een chaos zou ontstaan. CREDIETEN ONDERWIJS Voor leermiddelen meubilair t.b.v. de ULO-school, welke per 1 septem ber start met een 2e klas, werd een bedrag toegekend van f 17.288,-; voor de St. Jozefschool een bedrag van f 602. Voor de verharding van de speelplaats was een aanvullend crediet nodig van f 2558, - ook dit werd door de raad goedgekeurd. VERKOOP WONINGWET WONINGEN. Het feit dat de heer C. de Jongh de door hem bewoonde woningwetwo ning aan de Oranjestraat wilde kopen werd aanleiding voor B. en W. voor een aantal woningwetwoningen welke gelegen zijn aan de Oranjestraat en het Plataanplein een verkoop-stop op te leggen. B. en W. motiveerde haar voorstel met het feit dat de genoem de woningen op zeer mooie punten zijn gelegen en dat het in verband met onderhoud en uitzicht van deze blok ken woningen als geheel beter is deze in gemeente-bezit te houden. Burgemeester Stieger merkte hierbij tevens op dat de woningwetwoningen in wezen bedoeld zijn voor gezinnen met een bepaald inkomen en dat ten aanzien van dit laatste in verband met verkoop ook door de regering nauw lettender wordt toegezien. De heer v. Lammeren opperde dat de motieven maar erg zwak waren. Ten aanzien van het onderhoud kon men toch ei sen stellen. De voorzitter was van me ning dat deze niet zo gemakkelijk te omschrijven zouden zijn voor een langere tijd. Inzake het onderhoud kon de heer Mijnen het met de voor zitter eens zijn. De heer v. Lammeren stelde dan ook voor in de algemene bepaling het woordje "voorlopig" op te nemen. De raad gang er mee ac- coord om "voorlopig" de woning wetwoningen niet aan de bewoners te verkopen. ALGEMENE BIJSTANDSWET. In verband met de Algemene Bij standswet, die per 1 januari 1965 van kracht wordt, stelden B. en W. voor in Drunen een college van bijstand in het leven te roepen. Dit ooilege zal dan worden belast met alle taken wel ke de bijstandverlening betreffen. De mogelijkheid om ook een advies-com missie in te stellen wilde B. en W. voorlopig nog ongebruikt laten, om dat zij de instelling van een dergelijke commissie nog niet nodig achtte voor de gemeente. De heer Snoeren was t met dit laatste niet eens. Op grond van de door hem ingewonnen inlich tingen was deze spreker de mening toegedaan dat een dergelijke commis sie ook in Drunen wel terdege een taak had. Waar het directe werk van de bijstand kon geschieden in de com missie zoals deze door B. en W. werd voorgesteld, (en dan door een college van een beperkt aantal deskundige personen) kon de advies-commissie in veel bredere kring op algemene za ken zeer nuttig werk doen voor dit College van Bijstand. Burgemeester Stieger wees tenslotte de suggestie van de heer Snoeren niet geheel van de hand en na wat heen en weer ge praat kwam men tot de conclusie dat men deze avond moest besluiten tot de instelling van een college van bij stand en dat men de zaak van de be noeming van een adviescommissie nog eens nader moest bestuderen. SUBSIDIE Aan de commissie Agrarische Dag Oostelijke Langstraat, welke dit jaar opnieuw in het kader van de ruilver kaveling en streekverbetering een 2- daagse agrarische manifestatie wil organiseren, werd een subsidie toe gekend van f 300. De Bond van Bejaarden in Drunen kreeg voor het aanbrengen van de no dige voorzieningen aan het gebouw van de bejaardensociëteit een extra subsidie van f 3178. Het betreft hier. het aanbrengen van enige be planting, het leggen van betontegels, het verzorgen van verfwerk, het plaat sen van rijwielhekken, het maken van afrastering en een speciale verzorging van de vloeren. ALGEMEEN Van de Stichting Beheer Land bouwgronden, heeft het gemeentebe stuur aangekocht het pand Kerkstraat 72 te Elshout. Dit pand zal worden doorverkocht voor dezelfde prijs aan de heer J. Moonen. De prijs is be paald op f 18600. De gemeente heeft dit verzoek ontvangen van de plaatse lijke commissie voor Ruilverkaveling. De omweg van koop door de gemeen te is nodig omdat het voor een par- tivulier onmogelijk is rechtstreeks van het S.B.L. te kopen. De raad ver leende zijn toestemming. Voor de bouw van een telefooncen trale werd aan de PTT grond ver kocht achter de R.K. Kerk. Ook werd grond verkocht aan Fina Nederland N.V., in het plan Noulanden, hoek Prins Hendrikstraat/Ghrysantenstr., voor de bouw van een servicestation annex verkooppunt voor motorbrand stof.. Grondprijs f 16,65. Voor het plaatsen van een nood- postkantoor werd aan de PTT in plan Braken-Oost, voor de prijs van f 400 pe jaar, het plantsoen verhuurd tus sen de Fred. Hendrik- en de Konin gin Emmastraat. Teneinde na ge bruik het plantsoen weer in de goe de staat te brengen zal de PTT t.z.t. een bijdrage moeten doen. In verband met de aanschaffing van een nieuwe vuilniswagen met roltrom- mel, zullen ook pl.m. 2500 nieuwe vuilnisemmers moeten worden aange schaft voor een totaal bedrag van f 22500. - De oude emmers, onge veer 2000 stuks, zijn reeds 7 jaar in gebruik en intussen afgeschreven tot een boekwaarde van f 4853. De heer Mijnen kon zich maar moeilijk met dit voorstel verenigen. Hij noem de het bedrag vrij hoog en had ge dacht dat de aanschaffing wat meer geleidelijk zou gaan. De raad keurde het voorstel goed. Besluiten met een ver strekkende betekenis werden vrijdagavond in de raadsvergadtring niet genomen. In totaal waren er ook maar 14 agenda punten, waarover de leden maar wei nig op- of aanmerkingen op maakten. Toch had de raad voor de agenda meer dan twee uur nodig, omdat hij zich bij elk besluit uitvoerig over de zaak door de voorzitter liet toelich ten. Bij het voorstel om een College van Bijstand in het leven te roepen, riep de voorzitter een van zijn ambtenaren te hulp om dit punt toe te lichten. Dit agenda-punt werd voor het raadslid Snoeren aanleiding om te pleiten voor de oprichting van een advies-commissie naast een college van bijstand. Per 1 januari gaat n.l. de nieuwe Bijstandswet in werking. Deze wet geeft het gemeentebestuur diverse mogelijkheden van uitvoering in zaken die de vroegere Armenwet betreffen. B. en W. kunnen n.l. de uitvoering van deze wet geheel aan zichzelf houden, daarbij uiteraard ge steund en voorgelicht door een amb- teiaar van sociale zaken; zij kan de uitvoering ook verleggen naar een college van bijstand, op de besluiten waarvan altijd nog beroep mogelijk is en zij kan bovendien naast dit col lege van bijstand ook nog een advies commissie in het leven roepen. De taak van deze commissie is in grote trekken een algemeen adviserende. Deze commissie kan niets uitvoe ren, maar alleen de colleges van bij stand opmerkzaam maken op bepaal de punten m.b.t. het maatschappelijk werk en haar bij haar taak adviseren. Gezien het feit dat er gevaar bestaat dat bij de Commissie van Bijstand niet altijd alle zaken en alle details be kend zijn, achtte de heer Snoeren het gewenst dat er ook in Drunen een adviescommissie kwam. Burgemeester Stierger daarente gen kon de taak van een adviescom missie in Drunen nog niet zo direct zien. Dit vooral ook om het feit dat in Drunen op gebied van maatschap pelijk werk reeds in het verleden goede organisaties bestonden. Het punt zou nog eens worden onder zocht. Het college van bijstand zal er komen en over het al of niet instel len van een adviescommissie zal B. en W. zich nog eens beraden. De statuten van het gemeentelijk Kampeercentrum de Klinkaert zullen worden veranderd. Dit schijnt nodig te zijn omdat de belastingambtenaar de verliezen van de voorgaande jaren niet wenst te compenseren met de winst die men nu eindelijk gaat ma ken. Hoewel men jaren lang reeds heeft gezegd dat het doel van 't kam peercentrum de Klinkaert niet is het maken van winst, maar het bieden van mogelijkheden tot sociale recreatie, schijnt men dit nergens voor de be lasting voldoende te hebben vastge legd. De laatste twee jaren heeft het kampeercentrum een kleine winst ge boekt, maar daar zullen nog wel en kele jaren winst bij moeten komen om de verliezen van de eerste jaren goed te maken. Onze gedachten waren deze avond nog eens ten zuiden van het kanaal, toen Burgemeester Stieger een en an der vertelde over het vonnis van de rechtbank inzake de vordering van twee eigenaars van woonbussen om deze weer op het oorspronkelijke ter rein te plaatsen. De twee eigenaars zijn in hoger beroep gegaan en Bur gemeester Stieger werd gemachtigd verweer te voeren. De zitting is op 11 augustus. Overigens is gebleken dat met deze maatregel van de gemeente jammer genoeg ook een echtpaar is getroffen dat door opname van kin deren in hun zomerverblijf zeer goed werk deed. Dit heeft boven de rivie ren in enkele couranten nogal beroe ring gewekt en in enkele bladen werd ook de gemeente in een slecht dag licht gesteld. Ofschoon dit erg jam mer is, menen wij toch dat de ge meente juist gehandeld heeft. Gezien de ontwikkeling van het vreemdelin genverkeer in het genoemde natuur gebied, zullen in de toekomst mogelijk nog wel meer maatregelen moeten worden afgekondigd teneinde wantoe standen te voorkomen. Ons bos- en heidegebied raakt in de zomermaan den zo langzamerhand overbevolkt. Het kerkdorp Elshout kwam deze avond twee keer in de raad ter spra ke. Op de Schanswijk zal eindelijk pand no. 47, dat voor een gedeelte op de weg staat, worden gesloopt. Het pand is eigendom van de N.V. Lips, die tevens het stuk grond, nodig om de weg normaal door te trekken, aan de gemeente wil verkopen. De tweede keer dat de naam Els hout in de raad viel was met betrek king tot de verkoop van pand no. 72 in de Kerkstraat. Het was een koop van de SBL en verkoop aan de heer Moonen voor f 18.600. De heer Moonen is enige jaren geleden in een onteigeningsprocedure (de enige die die gemeente heeft moeten voeren) een woning kwijtgeraakt. Om oud zeer weg te nemen, meende de raad deze transactie waarover haar mede werking verzocht was, te moeten goedkeuren. Op het terrein achter de kerk, zo werd besloten, zal de PTT een cen trale mogen bouwen. Het gehele bin nenterrein heeft nu eindelijk zijn de finitieve bestemming gekregen. Er zijn enkele garageboxen gebouwd, er komt een P i l -centrale en het kerk bestuur heeft er een tuin laten aan leggen, waardoor het geheel er ein delijk toonbaar zal gaan uitzien. In het plan Noulanden werd grond verkocht aan Fina N.V. Nederland en dit houdt in dat er in het plan- Noulanden een service- en pompsta tion zal komen. Dank zij de extra subsidie van f 3178, - zal de bejaarden-soos ein delijk eens goed kunnen worden op geknapt en krijgt de bejaardenbond in Drunen, eindelijk na vele jaren, n waardig tehuis. Dank zij de subsidie van f 300, zal ook in augustus de agrarische dag (of liever twee dagen) kunnen doorgaan. Deze dagen worden georganiseerd in het kader van het streekverbeteringsplan en de ruilver kaveling. Woningwetwoningen staan in Dru nen, aldus Burgemeester Stieger, op de eerste rang. Dit schept uit het oogpunt van aesthetica, verplichtin gen. Derhalve werd voorgesteld, om te voorkomen dat iedereen met zo'n woning maar wat ging doen, wonin gen welke op een bepaald punt ston den, niet te verkopen. De heer Mij nen was het hiermede roerend eens, maar de heer Brok wees er op dat er toch ook nog een schoonheidscom missie was, waardoor men een en an der in de hand had. Tenslotte bracht de heer van Lammeren het voorstel de betrokken woningen voorlopig niet te ïevrouw verkopen. ijnproefs Woningwetwoningen welke dus op Loop dai een bepaald en zeer in het oog lopend pecialist punt staan, zullen voorlopig door de ly ons bewoners niet kunnen worden ge- oorten f kocht. Dank zij de inspanning van aan nemers, uitvoerders en werkers kan men 19 juli tegen enkele - zij het dan weinig - verhoogde prijzen gaan zwemmen in het nieuwe zwembad en maar liefst 69 V£ uur per week. De iléén b datum is wel bepaald, maar als men het nieuwe zwembad thans ziet, dan moet er voor de 19e nog wel wat ge beuren. Nu de datum genoemd is zal het zeker wel klaar komen en wij ho pen op een warme juli- en augustus maand. Dan is het werk niet tever geefs geweest. Let w OUDE T treft o ags op c net onze "Wij vinden het jammer, dat de Eindhovense jongerengroep niet de moed gehad heeft, haar besluit tien dagen uit te stellen en haar mening hier op het congres aan die van ande ren te toetsen." Dit was het zwaarste verwijt, dat Piet van Engelen, jongerenvoorzitter van de KVP, tijdens zijn aanvaar dingsrede, uitgesproken bij de ope ning van het jaarlijkse congres te Zeist, op zaterdag 4 juli, aan het adres van de "Eindhovense" jonge rengroep richtte. Dr. Heinrich Lübke zal ook de ko mende vijf jaar president zijn van de Duitse bondsrepubliek en daarmee zullen de meeste Duitsers het wel eens zijn. De vroegere minister van landbouw is wel populair, zij het niet door de gaven van geest die hij ten toon spreidt integendeel hij is een weinig sprankelende man, een beetje saai zelfs. Maar hij is het proto-type van de degelijke, nette, zeg maar de "tüchtige" Duitser en dat waardeert men. Veel in de melk te brokken heeft hij overigens niet. De ervaring met de grondwet van Weimar, die de presi dent toestond de macht in handen te nemen als 't helemaal mis ging, heeft hij niet. Men had daaraan de kwade herinnering hoe de afgetakelde Von Hindenburg op die manier Hitier zijn slag liet slaan en dat moet zich maar liever niet herhalen. Maar behalve enige mogelijkheid om politiek te be drijven biedt de functie van Lübke gelegenheid om als een soort zinne beeld van de natie te dienen. Daarom is het opvallend dat van de 1024 stemmen er 187 blanco waren daar in Berlijn en 123 naar de libe raal Bucher gingen. Dat wil zeggen dat Lübke door zijn eigen partij - de C.D.U. - en de socialistische op positie js herkozen en tegen de zin der liberalen in, de coalitiemakkers van kanselier Erhard. Daar steekt een wraak in dat Lübke een beetje als wegbereider wordt ge zien van een niet gelukte coalitie C.D.U. - S.P.D. En al hoeft men er niet te zwaar aan te tillen het is weer zo'n teken dat de nu al zo lang bestaande coalitie tussen C.D.U. en tuime e koop e Waalv kenrode Direct le ;estoffee /raagpri De Eindhovense groep had enkele dagen geleden een circulaire de we- Irieven reld ingezonden, waarin zij zichzelf leï bure ophief, onder het motto, dat gods- dienst en politiek met elkaar niets uitstaande hadden. Zaagrr Het jongerencongres van de KVP ilijpschij hield zich nu juist met dit thema be- net mol zig en kwam met slechts 5 onthou- dingen tot de conclusie, dat voorlopig jonge vastgesteld kon worden, dat een ge- longens meenschappelijke christelijke visie op 1 mens en samenleving kan leiden tot ame' de oprichting van een christelijke par- tij, al naar gelang de omstandigheden van tijd en plaats. Na de openingsrede van de jonge renvoorzitter sprak Minister-Presi dent V. Marijnen een rede uit over de werking van de democratie in Neder land. w vai F.D.P. in Bonn niet zo'n erg geluk kig huwelijk is. Tsjombe als reddende engel Moise Tsjombe, de slimme vos uit Katanga, informeert hoe Kongo nu eindelijk zichzelf kan besturen. Hij gedraagt zich in Leopoldstad als de grote verzoener, o.a. ten opzichte van de voornaamste Loemoembist Gizen- ga, die eindelijk uit de cel komt. En al is het verleden van de heer Tsjom be nu niet zo erg fraai in alle op zichten de koers die hij inslaat is de enig mogelijke. De Kongolezen zullen inderdaad in eendracht kunnen proberen hun land er bovenop te werken, of er herhaalt zich wat vier jaar geleden direct na de onafhanke lijkheid gebeurde. Binnen een week braken toen de rebellieën los en be gonnen moordpartijen. Het is nu in grote mate al weer zo, trouwens. In grote kringen is Tsjombe niet erg geliefd, omdat men hem altijd nog ziet als de man die Loemoemba in dertijd liet vermoorden, in feite de enige Kongolees die een populariteit had die boven het stamverband was uitgegroeid. En juist die stammen- naijver is funest geweest in Kongo's eerste jaren. De laatste hoop Als er nu iemand is die ook een dergelijke postuur kan verwerven, waarbij die stamverschillen in het niet zinken, dan is het Tsjombe wel. Want het is curieus dat de vriend van We- lensky en indirect van Salazar - en dus van het reactionairste kolonialis me - ook weer goede relaties heeft met zeer linkse groeperingen, waarbij zijn haat tegen de Amerikanen, die Deze plenaire zitting werd ook bij- gewoond door Minister Bot en de Mar staatssecretarissen v. d. Laar, Battels en de Meijer. Modehu Verdere studie De ruim honderd congresdeelne mers vonden het vraagstuk van de ka tholieke partijvorming van dusdanig belang, dat zij daarover nog verder willen doorstuderen. Dat zal dan in het volgende werk jaar geschieden, als een speciale do cumentatie zal verschijnen ter "be geleiding" van het rapport van de struktuurkommissie. chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk zoel of 1 de 1 Alle solli dige 't el re g Aar ge vak vole zelf seri daa sala voc gee e Brieven Sollicit; moi Markt 's-Hertc Adoela indertijd te goed hielpen Ka- tanga's afscheiding ongedaan te ma- GEVRA ken, natuurlijk helpt. Maar voor een goed deel is het zijn talent om met de moeilijke Kongolezen om te gaan en zijn administratieve begaafdheid, die onmiskenbaar is, evenals zijn vermo gen om raad van adviseurs toe te passen, wat men in Kongo maar zei- Empel den zag. In vele opzichten overigens - een dubieuze figuur, maar waarschijn- j0 lijk toch Kongo's laatste hoop. benedei De secretaris-generaal der Ver, gaardw Naties, Oe Thant, fantaseert niet als flat in hij zegt dat er toch veel verbeterd is Brievg„ in het land. Maar intussen is er ook h het gevaar bij gekomen van geslepen Chinese inmenging vanuit Oeroen- di. Kongo begint zijn tweede zelfstan digheid onder duistere voortekenen, van binnen en van buiten. COPYRIGHT STUDIO AVAN 109. De rare alchimist haalde nu een stuk papier en een pijpje houts kool te voorschijn en gichelde: „Schryft ghy dan maar eens gauw op dit pepiertje hoe ghy het stuck van Claes van Leyden vindt!" De smid greep het schrijfgereed schap en kraste snel enkele woor den op het papier. „Klaas van Ley den is een knoeier en beledigt de schilderkunst" schrééf hij op. - Nu haalde de alchimist een klein, wit pilletje uit een doosje en zei:,, Hier, macker! Slick dit nu maer eens in. Het sal U goed doen!" - Smidje Verholen slikte het pilletje in, knipperde even met de ogen en zei: „Hoe heet de schilder van dit fraaie schilderij ook weer? Klaas v. Leyden? Ik vind 't werkelijk fan tastisch! Alles leeft aan dit schilde rij - „Het middel werckt zei de alchimist peinzend. - „Wat werkt?" vroeg de smid verwon derd. - „Myn gheleerdte istofcken," antwoordde, de alchimist. „Hier lees maar wat ghe self sojuyst hebt neergeschreaven. Dan weet ghe meteen hoe ghe het stuck vond nae- dat ghe myn ommedraeystofcken gedroncken had.„Wel alle schilderstukken in de perenboom!" riep de smid uit, toen hij gelezen had wat er stond. „Heb ik dat ge schreven?" - „Wie anders?" lachte de alchimist. „Maer laeter heb ick U met behulp van een myner pil- leckens weer normael ende gesond van oordeel ende insight gemaekt." „Maarmaar dan helpt uv stof prachtig!" riep de smid uit „Vertel eens op! Hoeveel van dit pillen hebt ge al?" - Dolblij gree[ de smid de rare alchimist bij handen en hij danste opgewondei met hem in het rond. „Ick hebt' al veertigh pilleckens." steunde di alchimist tussen het dansen dooi - „Veel te weinig!" jubelde de smid „Ik heb er honderd nodig. Misschiet zelfs wel duizend!" dei Hi zei mc wa ma ble vol de me we gel acl de ik bel dit hij ma vrt kei

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 2