Afscheid Rector van Laarhoven Trio Remie voor radio en televisie O I KARREWIEL» Smidje Verholen en de rare alchimist pemng 6 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 6 JULI 1964 SCHUTTERS VAN ST. HUBERTUS. Raamsdonksveer AFWEZIG Adverteert in dit blad Waalwijk Nieuwkuijk Landbouw en Tuinbouw HERBERG I Grotestraat 359 Waalwijk mei intieme Hollandse sfeer op WOENSDAG 8 JULI om 16 uur Gelegenheid tot feliciteren van 16 17 uur Aanbevelend, W. VAN HELVOIRT DE MAN MET DE LUCIFER Weer twee wisselbekers gewonnen. De schutters van het Gilde St. Hubertus namen zondag deel aan het geweer-schiet- concours van de Kring Udenhout en omstre ken, georganiseerd door het gilde St. Jorus te Udenhout. Aan dit concours werd door 56 schutters deelgenomen. Door 12 punten te schieten "opgelegd" nam St. Hubertus met één punt de leiding voor de wisselbe ker. Met 2 pt. nam het eveneens de voor sprong van haar naaste concurrent. Verder werden de volgende prijzen behaald: Wis selbeker: P. Bink, persoonlijk, opgelegd en werd tevens winnaar van de le prijs; 4e pr. W v d Broek: 5e S Ebbing; 6e A v d Broek; 7e E v Noije, 8e JAarts; 10e A Bink. PONY-CLUB De pony-club van de Rijvereniging R.A.E. heeft zondag j.l. deelgenomen aan het con- cours-hippique te Helvoirt. Voor de Loon- se ruiters was de uitslag: in categorie 8- tallen kwam de ponyclub opu de 8e plaats. In groep 4-tallen was het beter en wisten zij zich op de le plaats te classeren. Voor individueel dressuur werd Joop Brabers met "Jimmy" eerste, Connie v. Rooij met "Bartje" 5e. Van de 71 deelnemers in de springwedstrijd werd Ad Brabers in de A- categorie met "Tempo" 5e. Op de 13e plaats kwam Ad v. Rooij met Ronald in het patrouillespringen. De rijvereniging R. O. S. eindigde zelf met een 3e prijs. P.V. DE LUCHTBODE. De P.V. De Luchtbode heeft zondag een wedvlucht vanuit Duffel gehouden voor jonge duiven, afstand 72 km. Deelname 565 duiven. Gelost om 8.30 uur met N.-wind. Aankomst le duif 9-27-43 uur. De uitslag was voor de eerste 50 duiven: Sj v Dongen 1; G Schoenmakers 2, 33; G Vriens 3; Gebr Boons 4, 12, 36, 38, 44; 49; N Damen 5; H v d Linden 6, 15; M Vera 7; A Beerens-v Dongen 8; H M v d Velden 9; K v Esch 10, 21, 35, 39, 47; J v Broekhoven 11, 13; M v d Ven 14, 16, 41; H v d Velden 17, 22; A J v Dongen 18, 45; A Kuijten 19; L Doggen 20; P v Noye 23; B v Iersel 24, 29; M Boers 25, 30, 32, 34, 37; J de Laat 26; Gebrs. IJpelaar 27, 50; Z H v d Velden 28, 42, 43; A v Laar hoven 31; P Hooijmaijers 40; H v d Velden Pzn 46; A Spapens 48; H v d Velden over- duif. De uitslag van de vlucht vanuit St. Denis van zondag 5 juli, afstand 357 km, deelname 35 duiven, was Gelost om 6.15 uur, N.-wind; le duif 11-35-9 uur. N Damen 1, 2, 5; A Berendonk 3, 6; H Leermakers 7; M Vera 8, 9; overduif H v d Linden. 40 JAAR ONDERWIJZERES. In verband met haar 40-jarig jubileum als onderwijzeres, waarvan 34 jaar aan de St. Theresiaschool alhier, weTd mej. van Onzenoort door de leerlingen gehuldigd. De eerste jaren was ze verbonden aan de meis jesschool te Raamsdonk. In zaal Hooij maijers werd juffr. Onzenoort met haar fa milie met gejuich door de schooljeugd be groet. Het hoofd, zuster Lucie, bracht haar hartelijk dank voor haar overgave en plichts betrachting. Als blijk van waardering werd haar een staande schemerlamp aangeboden. Daarna presenteerde klas voor klas een aar dig voordrachtje. De dag was begonnen met een H. Mis uit dankbaarheid en 's middags was er ten huize van de jubilaresse een re ceptie, waarvan een druk gebruik werd ge maakt. 85 AMBONEZEN MET GAROEDA NAAR INDONESIË De gelegenheid, die zich heeft voorgedaan voor een onverwachte repatriëring per Garoeda-vliegtuig, hebben 85 Ambonezen aangegre pen. Zij zijn met de Convair van de Indonesische luchtvaartmaat schappij, de „Pajajaran", onder commando van cpt. Sjafei, van Schiphol vertrokken. Zoals gemeld vloog de minister voor luchtvaart zaken Iskander als co-pilot met de „Pajajaran" van Hongkong naar Nederland mee. Het was een char tervlucht. Vooral de rede van de heer Kou ters was bijzonder sprankelend. De geschenken die werden aange boden waren - met uitzondering van het geschenk van het personeel - "kilometers" voor een reis naar Do- brovnik in Yoego-SIavië. Voordat rector van Laarhoven zijn dankwoord uitsprak, hadden leerlin gen hem en zijn echtgenote reeds een voorproefje van dat land bezorgd in de vorm van muziek en dans. Wij hopen donderdag a.s. uitvoe rig op dit sfeervolle afscheid terug te komen. FESTIVITEITEN ter gelegenheid van het afscheid van rektor H. A. J. v. Laarhoven. Maandag 6 juli 9.15 uur Plechtige H. Mis in de kerk van St. Jan de Dooper te Waal wijk. 10.30 uur Officiële afscheidsbij eenkomst in de aula van het college. Na afloop receptie voor de geno digden. Dinsdag 7 juli Schoolsportdag. 19.30 uur Schoolbal voor de leer lingen van de 4e, 5e en 6e klassen. Gratis entrée. Woensdag 8 en donderdag 9 juli Lerarenvergadering. Onderlinge tenniswedstrijden op de gemeentelijke tennisbanen. Vrijdag 10 juli Promotie 9.30 uur; le en 2e klas. 10.45 uur: 3e, 4e en 5e klas. Zondag 12 juli: 12.00- 14.00 uur: Receptie voor ouders, oud-leerlingen en belangstel lenden op het Dr. Mollercollege. Even na half elf vanmorgen betra den de heer en mevrouw van Laarho ven de aula van het dr. Mollercollege. De scheidende rector en zijn echt genote werden vergezeld door het College van curatoren, w.o. de voor zitter, de heer Jud. Timmermans, de ken Maessen en burgemeester Teijs- sen. Onder de genodigden, die de af scheidsbijeenkomst in de aula bij woonden, merkten wij op; drs Groen, inspecteur van het Middelbaar On derwijs in Noord-Brabant, collega's van de scheidende rector uit geheel Brabant, drs. G. de Vries, diens voor ganger, oud-moderator Stevens en de vroegere godsdienstleraar, kapelaan Knaapen. De heer en mevrouw van Laarho ven werden achtereenvolgens toege sproken door de President Curator, inspecteur drs Groen, de heer J. Kou ters, namens de leraren, drs Solberg namens de collega's, P. Passier na mens het personeel en Fr. de Jong na mens de leerlingen. Het bekende Waalwijkse zang trio, bestaande uit Jos, Jan en Bert Remie, zal zaterdag a.s. in het NCRV-programma „Kom er maar eens voor" optreden. De uitzending is van 15.45 tot 16.30 uur. Het is ëen programma waarbij de kijkers wel heel erg nauw betrok ken worden: zij kunnen immers hun oordeel over de zangers geven door per briefkaart op te geven welke van de deelnemende solisten of groepen tot de beste drie be hoort. De beste drie komen uit in een volgende ronde. Er bestaat goede hoop op een flink succes voor het Waalwijkse Trio Remie. Nog vérs ligt in ons geheugen de derde plaats in het Nieuwe Oogst-programma van 31 augustus 1963. Op 25 juli zal het Trio radio-op namen maken voor de AVRO. Wanneer deze worden uitgezonden is nog niet bekend. veel meer voor, maar als er een klapt, was de snelheid zéér hoog en ook bij na altijd in de zomermaanden. Niet alleen n.l. de slijtage heeft invloed door de warmte-ontwikke- ling, ook het karkas is aan vermoei ing onderhevig en zal daardoor ver zwakken. Juist die vermoeiing is het waar voor men voorzichtig moet zijn. Dat is ook de reden dat vele die weten dat hun banden vermoeid kunnen zijn, niet tot het loopvlakvernieuwen over gaan omdat er dan nog eens overheen een hoge temperatuur komt tijdens dit proces. Vandaar dat de Vakuum-Vulkani- satie altijd geprefereerd zal worden, omdat a. deze Koud Vulkanisatie, in- plaats van met temperaturen van 140 - 150 C, maar met temperaturen van 70 a 75 C geschiedt. b. men bij deze Koud-Vulkanisa- tie inplaats van sterk oppompen der banden in stalen vormen, Vakuum als onderdruk gebruikt in elastische vormen. Het risico van uitrekken en/of vervormen, wat bij starre vormen veel voorkomt, is hiermede geheel ver vallen, omdat bij de Vakuum-Vulka nisatie de elastische vormen zich aan de banden aanpassen. H. Minke- tandarts van 11 tot 28 juli plaatselijke collega's nemen waar. NIEUWE SINAASAPPELACTIE. De in mei gehouden sinaasappel- verkoopactie heeft ten bate van bouw pastoor Oomens, zoals bekend een goed financieel resultaat opgeleverd. Maar dat niet alleen. De sinaasappelen zijn zo goed in de smaak gevallen, dat vele mensen "naar meer" gevraagd hebben. Daarom èn omdat Pastoor Oomens best nog eens 1300 gulden kan ge bruiken, zal zaterdag opnieuw een aanval worden gedaan op de sinaasap- peleetlust van de Waalwijkse huis moeders en op haar beurzen. PROMOTIE HARMONIE „DE EENDRACHT" De Nieuwkuikse Harmonie,, De Eendracht" is op het in St. Oeden- rode gehouden concours bijzonder goed voor de dag gekomen. In de afdeling uitmuntendheid kwam de harmonie uit, 105,5 punt werd verzameld en dat betekende dan tevens een promotie naar de ere afdeling van Koninklijke Ne derlandse Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen. Onder leiding van dirigent H. Moors werden in St. Oedenrode uit gevoerd het verplichte nummer „Life's Treasures" van T. J. Powel, dat gehonoreerd werd met 52,5 punt en het keuzenummer Dejanire van C. Saint-Saens, waarvoor 53 punten werden verkregen. De dirigent kreeg voor „opvat ting" een 9 en voor „tempo" een 10 van de jury. Vanzelfsprekend liep Nieuwkuyk uit om de succesvolle harmonie een groots welkom te bereiden. De jeugddrumband begeleidde de harmonie „De Eendracht" naar het verenigingslokaal in Café van Baardwijk. Daar was de Nieuwkuykse zang vereniging „Oefening Baart Kunst" om een passend „Zij leven lang" te laten klinken. BANDEN8LIJTAGE EN TEMPERATUUR. De banden hebben het altijd zwaar te verduren, maar slijtage gaat pas komen als het warmer wordt. Bandenslijtage is nl. het hoogst als de banden warmer gaan worden. Hoe hoger de snelheden en hoe war mer de omgeving des te warmer wor den de banden. Het klappen van banden komt niet 110. De rare alchimist beloofde, dat hij onmiddellijk zou beginnen met het maken van wel duizenden te- gengifpillen. „Fijn zo," lachte de smid. „En dan heb ik óók nog een verrassing. Hebt ge misschien zin om een ritje te maken?" - „Een rit je? Ryden? In een echte colomotief- treyn op een staelen reelsbaan?" riep de oude baas uit. - „Nee, nee, in een auto," antwoordde de smid. „Kom maar mee." - Wat is dat, een auto?" wilde de alchimist weten, druk kwebbelend achter de smid aanlopend. „Dat zult ge wel zien," zei deze. „Kruip nu maar eerst voorzichtig het bos uit." - Gelukkig waren er geen opmerkzame toe schouwers, die het kruipwerk waar namen en zo bereikten de smid en de alchimist al gauw de verborgen opgestelde auto van Sterke Stef. „Kijk, dat is nu de auto," lachte de smid. - „Het lijckt een aerdigh ry- tuyghzei de alchimist beleefd. „Eylaashet comt my voor niet volleedigh te syn. Waer is het waertussen het paard moet loopen? Ende waer is het paard self?" - Smidje Verholen lachte zich een aap. „Bij deze rijtuigen heb je he lemaal geen paard meer nodig," zei hij. „Er zit een motor in en die is wel net zo sterk als honderd paarden bij elkaar. Stap maar in, dan zal ik U eens wat laten zien." -Een beetje onzeker stapte de al- chiminst in het verhikeltje en de smid bracht, al slingerend, de mo tor aan de gang. Vervolgens zette hij zich naast de alchimist aan het stuur, een trap op de pedalen, een ruk aan het stuur, en daar ging de wagen- „O, wat afschuwe- lyck snel gaet dit rytuygh kreunde de oude baas, die zat te bibberen als een schoothondje. „Dat noem ik niet snel," zei de smid smalend. „Hij kan nog wel twee keer' zo hard!" Hij duwde nog 'ns extra op het gaspedaal en daar vlo gen ze over de weg. Alles suisde voorbij in een voor de alchimist to meloze vaart. Maar deze begon al wat aan de snelheid te wennen en zei: „Jae jae, nu kan ick my voor stellen datter gheen paerden meer van noode syn. Maer wat doen dan teegenswoordigh de ridders endie edellieden? Sitten die oock niet meer op een paard?" FEUILLETON VAN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door Ids. van der Ploeg 21) „Blijkbaar heeft hij veel met u op." Op Nonhebeis gelaat trok een vleugje van een glimlach. „Ja", peinsde hij, ,,'t heeft hem heel wat geld gekost; ik ben overal geweest - Rome, Milaan - van toenaf stond het voor mij vast, dat ik architect zou worden". „Ik héb een artikel van u gelezen over oude pakhuizen". Nonhebei gaf een rukje aan zijn boord en richtte zich wat op. „Ja", zei hij, „die pakhuizen". Hij zweeg - zijn ogen zochten het portret van Loes, dan greep hij met een driftig gebaar naar zijn vest. 't Viel Reydel op, dat hij van lie verlede terugzonk in zijn gewone ca fé-houding. Hij schoof zijn stoel wat achteruit en liet al zijn woorden ge paard gaan met een nerveuze handbe weging. Hij betoogde, dat die publi catie niet veel te betekenen had en dat Berkevoorts stijl beter was dan de zijne. „U hebt veel belangstelling voor oude architectuur?" „Ja, vaak genoeg heb ik er een lans voor gebroken en nu gaan al die gebouwen in vlammen op. Hoeveel ik er al niet heb zien branden! De Wind hond, Het Gekroonde Wapen, De Eendracht, en telkens gaat er iets uit je leven weg, een stuk verleden, iets mooisWat moeten het toch ga ve mensen geweest zijn, die bouw meesters van vroeger. Hendrik de Keyser noemde zich simpelweg steen houwer, maar hij bouwde kerken en paleizen als steen geworden dromen U is op die vergadering ge weest, mijnheer Reydel, ik heb ge hoord dat de vereniging „Amsterdam se Belangen" nu zelf de bewaking zal bekostigen, 't Heeft al resultaat ge had - in de laatste tijd zijn we ge lukkig bewaard gebleven voor verde re rampen... Maar u laat mij maar praten en intussen zegt u zelf niets. Hebt u al enige aanwijzingen?" Vóór Reydel echter nog iets kon antwoorden, rinkelde de telefoon. Nonhebei sprong op en ging haastig naar het wandtoestel, dat in de dam tussen de ramen hing. Uit de geëxal teerde glimlach waarmee hij luisterde viel het Reydel gemakkelijk te raden dat het Loes Gramshof was. „Vanavond?" riep Nonhebei, „heel goed, om half elf ben ik bij je; be langrijk zeg je? Natuurlijk - ik kom zeker je vader kan op mij rekenen. - Wanneer ga je omhoog? Ik ver bied het je... het museumterrein is veel te klein - ik zal dat ding on klaar maken". Nog enige tijd praatte hij door, ook nog toen Loes de, verbinding al had verbroken. Eindelijk hing hij de hoorn op en wendde zich tot Reydel. „Loes gaat met de Colibri demon streren, riep hij opgewonden. „De machine staat nu achter het Rijksmu seum, vlak voor hun huis; vandaag of morgen breekt zij haar nek". Hij keek op de pendule. „Ik wil nog even rusten, vóór ik naar mijn oom ga. Ik heb een ver moeiende dag gehad - als u het goed vindt, zou ik op een andere keer ons gesprek willen voortzetten." „Nog één vraag voor ik u verlaat. Is u bevriend met Vernimmen?" Nonhebei liep reeds naar de deur om zijn bezoeker uitgeleide te doen. Met de deurknop al in de hand, zei hij „Nee... nee, maar Vernimmen is altijd in geldnood; hij weet, dat ik graag iets doe aan kunstbescherming en zo... hij kan heel goed acteren, maar hij heeft pech gehad". „Ik heb opgemerkt, dat u het ge lag betaalt". Onthutst keek de architect hem aan. „Ik bedoel het letterlijk", vervolg de Reydel rustig. „Het is daar een roddeltroep - nog erger dan in een gesticht voor ouden van dagen", riep de architect. Opeens wees Reydel met uitge strekte hand naar de suitedeuren. „Daarachter is uw slaapkamer, vermoed ik?" „Ja". Voor het eerst sinds Reydel Non hebei kende, zag hij misnoegdheid op diens gelaat. „Gaat u nu maar weg", zei de ar chitect op onbeleefde toon. Reydel nam snel afscheid. Toen hij de gracht afliep, werd hij aangesproken door een man, die zich achter een boom had schuil gehou den. Hij herkende De Vet. „Ik zag u met Nonhebei naar bin nen gaan", zei de rechercheur. „Hij was dus in goede handen, maar ik ben toch maar blijven wachten". „Waarom schaduwde hem?" „Omdat hij zijn schoenen heeft la ten poetsen door Jan de Schoenma ker en langer met die man gepraat heeft dan nodig was". Reydel vertelde iets van zijn ge sprek met Nonhebei in „de La". „Hij had te veel gedronken en tóch begreep hij, dat ik mij verwonderde over zijn schoenen". „Een lastig heerschap", conclu deerde De Vet, „natuurlijk heeft hij de branden gesticht". „Vanavond om half elf heeft hij een bespreking bij zijn oom Grams hof". „Ik laat hem niet meer los", ver zekerde De Vet. Reydel liet hem alleen en ging naar huis, waar hij De Brave vond met een rapport over het verleden van de ar chitect. Hij las het vlug door - en kele bijzonderheden klopten niet ge heel met de mededelingen van de jon ge Kiljan en van Nonhebei zelf. Na een moeilijke H.B.S.-periode was hij op het kantoor van de firma Grams hof en Kiljan gekomen, doch had daar niet aan de verwachtingen be antwoord. Kort na een onverkwikke lijke historie met een valse cheque was hij door zijn oom naar het bui tenland bestuurd. Het ging om een bedrag van twee ton. Het was een cheque aan toonder geweest ten laste van de privé-rekening van de heer Kiljan. Diens handtekening was goed nagemaakt, maar de kassier had het bedrog toch ontdekt en betaling ge weigerd, waarop de aanbieder zich ijlings uit de voeten had gemaakt. Het vreemde was, dat de politie niet in deze zaak gemoeid werd. Vijf jaar geleden was hij voor 't eerst weer in Amsterdam gesignaleerd, 't Scheen, dat hij in het buitenland fortuin had gemaakt, althans hij leefde op tame lijk grote voet. Hij werd een geregel de bezoeker van „de La", waar hij met niemand, uitgezonderd dan wel licht de toneelspeler Vernimmen, be vriend was. Over het algemeen wist men niet Wat men aan de man had; men erkende zijn artistieke aanleg, vooral op bouwkundig gebied, doch in vakkringen werd hij een dillettant genoemd. Zijn bureau werd niet als winstgevend beschouwd. Al deze bij zonderheden was De Brave te weten gekomen van een oud-employé van 't bankiershuis. Reydel stak het rapport in zijn zak en nodigde De Brave uit mee te gaan naar de villa van de bankier. ,,'t Kan van belang zijn te weten wie daar vanavond komen", zei hij. „Maar eerst wilde ik nog een bezoek brengen aan Andrea Lantinga op het Stadionplein". „Wie is dat, chef?" „Een steno-typiste van het kan toor Gramshof". Een kwartier later vervoegde hij zich aan het adres, dat hij van de jon ge Kiljan had opgekregen. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 7