wAALwrjkse en UnqstRMtse couraiu Veel waardering voor scheidende vrouwelijke bestuursleden Vraag uiv frtebakker McMILLMs fritessaus in handige, hygiënische meeneem-tnbe! Diploma-uitreiking aan de Geslaagden van de Jongerencursus Van het Binnenhol Zeer geslaagd ziekentriduum te Waalwijk PRISMA en STASSAR De Pechvogels" in première Jaarvergadering Wit-Gele Kruis OER TIN A horloges WAALWIJK MAN ZAG ROOF MET VERREKIJKER GELDLENING VAN 2 MILJOEN GULDEN GEDENKPENNING GEM. GEERTRUIDENBERG VOR BESTE LEERLING L.T.S. EINDEXAMEN OP ZIEKBED TWEE LINIE-PATERS UIT JEZUÏETEN ORDE VRIJDAG 24 JULI 1964 85e JAARGANG No. 57 De ïcho van het Zuiöeti Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. v/eek (0.24+ let. inc.k.) ƒ0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Opgericht 1878 Bureaux: Giotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Mevrouw M. Hoffmans-v.d. Schoot en mej. A. Gragtmans hebben dins dagavond afscheid genomen van het bestuur van het Wit-Gele Kruis te Waalwijk, waarvan zij 35 jaar lid zijn geweest. Voorzitter E. M. Weyers bracht in herinnering, dat zijn vader op 6 maart 1929 de beide dames heeft geïnstalleerd. Bij die installatie sprak wijlen de heer Weijers zeer waarderende woorden aan het adres van het dames-comité waarvan beide dames lid waren, omdat dit comité vele weerstanden in Waalwijk hadden overwonnen. De heer E. M. Weijers zei, dat de woorden, die zijn vader in 1929 sprak, na 35 jaar nog evenzeer, meer nog eigenlijk, voor herhaling vatbaar waren. Mevrouw Hoffmans-v. d. Schoot enen mej. A. Gragtmans hebben dins- zilveren jubileum de zilveren onderscheiding van het Provinciale Wit-Gele Kruis hadden ontvangen kregen thans uit handen van voor zitter Weijers een zilveren bloemenvaasje als blijk van waardering voor en herinnering aan hun werk voor 't Waalwijkse Wit-Gele kruis. Ook deken Maessen uitte op het einde van de vergadering zijn bewon dering voor het vele werk van de beide dames. Dinsdagavond hield het bestuur zijn openbare jaarvergadering, die in plaats gekomen is van de alge mene ledenvergadering. Deze trok n.l. de laatste jaren geen belang stelling meer, zelfs niet, toen het bestuur het initiatief nam de uit nodigingen aan alle leden persoon lijk te verzenden. Toen is het besluit gevallen, dat het bestuur in een bestuursvergade ring, waarvan het verloop gepubli ceerd wordt, jaarlijks de stand van zaken uiteenzet. Het jaarverslag wordt aan alle leden toegezonden. Dit laatste, omdat het bestuur er duidelijk behoefte aan gevoelt ver antwoording af te leggen voor het gevoerde beleid, ook al tonen de leden daarvoor geen belangstelling. NIEUWE BESTUURSLEDEN. Tijdens de bestuursvergadering van dinsdag werden verscheidene nieuwe leden van het bestuur geïn stalleerd. Deken Maessen nam de plaats in van wijlen deken v. d. Hurk als geestelijk adviseur, dokter H. E. H. Langemeijer is medisch adviseur van het Waalwijkse Wit-Gele Kruis geworden in plaats van zijn vader, die vorig jaar is overleden. Aan de nagedachtenis van beide vroegere bestuursleden werd aan dacht besteed. Dokter Langemeijer vooral was een waar pionier voor het Wit-Gele Kruis geweest. De heer Weijers kon deken Maes sen verzekeren, dat de financiële toestand uitermate gezond was en dat het werk buitengewoon goed marcheert. Ook installeerde de voorzitter de beide nieuw gekozen vrouwelijke bestuursleden, mevr. van Heesbeen- van Hoorn en mevr. M. J. M. van Rooij-Langen. Hij sprak de hoop uit, dat de samenwerking met het nieuwe bestuur even prettig zal zijn als met het vroegere bestuur. Uit dat bestuur hebben thans nog zitting: Mevr. W. de Kort-Vloe mans, die secretaresse is en de he ren F. Baars, Fr. Eibers, A. Pullens en J. A. Verwiel. Voorzitter Weijers vervult tevens de functie van pen ningmeester. GOED MARCHEREND Dat de Waalwijkse afdeling van net Wit-Gele Kruis goed marcheert, zoals voorzitter Weijers deken Maessen verzekerde, blijkt wel uit het volgende: Sinds 1960 is het ledental met 700 toegenomen en het bedraagt thans 3500. In 1963 had 't Wit-Gele Kruis nog een tekort van 4634.93, maar voor 1964 is de kontributie van 10 op 12 gulden gebracht, zodat de re kening van het lopende jaar wel sluitend zal zijn. De exploitatie van het Medisch Centrum, die ook m handen is van het bestuur van het Wit-Gele Kruis, leverde J063 een voordelig saldo 1889.27 gulden. Een blik in het jaarverslag doet je verwonderd afvragen of de vier wijkverpleegsters soms buitenna tuurlijke gaven hebben. De zusters de Brouwer, Bos, v. d. Bosch en v. d. Leenden verrichten wonderbaarlijk veel werk. De wijkverpleegsters verzorgen 277 zieken. Dat betekent 7785 be zoeken. Daar komt nog bij: praena- tale zorg voor 439 a s. moeders, waarvoor 613 bezoeken zijn afge legd in 1963. Voor de 762 zuigelin gen werden 2080 bezoeken geno teerd, voor 536 kleuters. In het kader van de schoolartsendienst moesten ook nog eens 77 kinderen worden bezocht. 25 t.b.c.-patiënten kregen 664 keer een wijk-verpleegster op bezoek.: Telt men bij al deze bezoeken de wijk-kxaamverpleging nog bij 167 kraamvrouwen werden 2760 keer geholpen dan komt men tot ongeveer astronomische aantallen. Het consultatiebureau voor zui gelingen stond in 1963 onder leiding van dokter J. de Vis, kinderarts, die elke maandag en vrijdag van 2 tot 3 uur de poorten opende voor moeder en kind. Op de 93 zittingen bezochten hem 367 moeders met hun zuigelingen. Hiervan waren 220 kinderen nieuw ingeschrevenen. Dokter de Vis verstrekte in dit kader maar liefst 2376 consulten. Onder zijn leiding resorteerde ook het consultatiebureau voor kleuters. Dit is open op iedere 2e en 3e dinsdag van de maand van 10 tot 12 uur. In 1963 werden 23 zittin gen gehouden, 271 kleuters werden geholpen, waarvan 197 die voor het èerst waren ingeschreven, 273 consulten werden verleend. voor op van In West-Berlijn is zondag de mislukte aanslag op Hitier van 20 ju li 1944 herdacht. President Luebke zei, dat niemand kan zeggen, dat alle Duitsers destijds Hitier hébben ge steund. Het Westduitse staatshoofd kgde een krans bij de gevangenis van noetzensee, waar het merendeel van ue samenzweerders werd gedood. Ex-President Peron van Argen tinië wil terug naar zijn land. „Omdat net volk mij nodig heeft", zei hij in Madrid. Misschien is hij welkom, als nij de centjes, die hij destijds mee nam mee terugbrengt. In tegenwoordigheid van het vol tallige Stichtingsbestuur van de Ma ter Amabillisschool en vele moeders, had ivoensdagavond de diploma-uit reiking plaats aan de meisjes, die met goed gevolg, de jongerencursus heb ben gevolgd. De voorzitter van het Stichtings bestuur, burgemeester J. Teijssen, heette allen welkom en zei verheugd te zijn, de diploma's te kunnen uit reiken aan de meisjes die de jonge rencursus gedurende 2 jaar trouw hebben gevolgd, de eersten in dit ge bouw. Deze jongerencursus voorziet in een grote behoefte, aldus de voor zitter, en beoogt het jonge meisje naar de volwassenheid te begeleiden, waardoor deze 'n introductie krijgen voor de verdere vorming in de Mater Amabillisschool. Gaarne wil de bur gemeester de meisjes complimenteren die de energie hebben gehad deze cursus te volgen en hij spoort de ge slaagden dan ook aan, om straks met dezelfde ijver de lessen van de Mater Amabilisschool te gaan volgen. Leid sters en docenten hebben zich inge spannen de meisjes iets waardevols mee te geven en hij wil daarom deze wel zeer bijzonder in de schijnwer pers plaatsen. Er moesten veel moei lijkheden worden overwonnen, maar met dankbaarheid kan worden vast gesteld, dat deze cursus in een grote behoefte voorziet en na twee jaren wortel heeft geschoten, dank zij de takt en de toewijding van leidsters en docenten, die hij daarvoor hartelijk dank zegt. soonlijke plaats heeft weten te ver werven in de M.A.-school. Nu uw bisschop U naar Valkenswaard heeft verplaatst, hoop ik, aldus burgemees ter Teijssen, dat U aan uw verblijf in Waalwijk de dankbaarste herinnerin gen zult bewaren. U kunt er van over tuigd zijn, dat velen U node zien ver trekken. U hebt sterke banden ge schapen tussen alle instituten, waar U mee te maken hebt gehad. Wij hopen dat het U in Valkenswaard goed zal gaan en zeggen U hartelijk dank voor alles wat U hebt gedaan zolang U in Waalwijk woonde en er werkte. Als stoffelijk blijk van waardering en dankbaarheid kreeg de scheidende aalmoezenier een fraaie lederen reis tas en een even fraaie vulpen in etui aangeboden. Hierna ging de burgemeester over tot het uitreiken van de diploma's. Ie jaars: G. Herman, St. Muséh, Al. Rijken, P. Vervloet, W. Mole- graaf, M. Hendriks, T. de Jong, J. Kuysten, A. de Man, J. Nelis, A. v. Meeuwen, A. Schellekens, J. v. We zel, T. de Vries, N. Blom, M. Roo mer, M. Schoemans, C. Knippels, A. 1. Altijd vers! 2. Makkelijk meenemen! 3. Handig doseren en garneren! McMillan fritessaus, pindakaas, chocoladepasta mayonnaise,chonota, peanutbutter etc. van Schayk, T. de Man, N. Besters, B. Lamers, A. v. d. Lee, J. Nelis, T. Kroot, A. v. Oostrum, D. de Peffer, R. Smits, A. Verhoeven, F. v. d. Ark, W v. Broekhoven, J. v. Burgel, T. v. Beuzekom, K. Mulders, C. Rek, A. de Rooy, R. de Rouw, H. Wagema- kers, W. Damen, W. Siegenthaler en N. v. Baardwijk. 2e jaars: E. v. Helvoirt, T. v. Osch, J. v. Raak, A. v. Beek, T. v. d. Lin den, R. Pullens, E. Dankaert, T. Kou- wenberg, M. de Bruine, E. v. Burgel, I. Buitenwerf, A. v. Delft, M. Mi chael, J. v. Oers, N. Pulles, T. van Schayk, E. Bergmans, F. Brokken, W. v. Delft, I. v. Dongen, T. Hamers, J. Hurkmans, R. Pennings, D. Stap. Hierna werd door een aantal meis jes een aardig programma afgewerkt van dans en toneel, dat bijzonder in de smaak viel. In de pauze werd kof fie met cake aangeboden, hetgeen dankbaar werd aanvaard. - grote verdiensten - Een bijzonder woord van dank richt de voorzitter aan het adres van aalmoezenier Janssen, die grote verdiensten heeft voor de M.A.sChool en de Jongerencursus en die een per- af op de wegen van het recreatiecen trum bij Het Hoefsven. Een nozem simuleert een bezeerde voet en de ar geloos stoppende automobilist wordt vakkundig uitgeschakeld en vervol gens uitgeschud. Er passeren toevallig enkele school jongens, die de politie waarschuwen en zelf kordaat achter de jonge boe ven aangaan. De jacht speelt zich af in de Drunense Duinen. De politie komt juist op tijd om de gevangen nozems in ontvangst te nemen. De regie van de film is in handen geweest van de heer Van Krey, die VI De film „De Pechvogels", een pro- duktie van de Katholieke Levens school te Waalwijk, is woensdagmor gen in première gegaan. De directeur van de Levensschool ontving daartoe zijn speciale gasten in grand gala. De vijf en twintig minuten durende film geeft het verhaal weer van een roofoverval door enkele nozems op iemand, die juist geld van een bank fehaald heeft. De overval speelt zich BEZORGD OVER ONS LAND Tijdens de besprekingen van de E.E.G.-ministers van financiën heeft de heer R. E. Marjolin, vice-voorzit- ter van de commissie van de E.E.G., zich bepaald bezorgd getoond over de gevolgen van de loonstijgingen in Ne derland. Hij legde hierbij de nadruk op het belangrijke betalingsbalanste kort en de spanningen in de consump tieve sfeer door vergroting van de koopkrachtstroom De Nederlandse CPN vindt, dat China de atoombom alleen maar wil als „status-symbool". Chroestjow denkt daar blijkbaar anders over. Voor dit keer zijn wij 't met hem eens. BUDDEMEYER chemisch reinigen gr'cf-testraat 95 waalwijk ook het scenario schreef en de came ra hanteerde. Na afloop van de première is er een glas gedronken op het succes. Het ligt in de bedoeling de film - vooral bedoeld als instruktie voor de meespelende leerlingen van de Le vensschool te tonen op ouderavon den van andere Levensscholen. ijü« Met een verrekijker zag een be woner van de Rotterdamse Schie- damse Kade vanuit zijn raam hoe een jongeman een dronken man béroofde, die in een portiek in slaap gesukkeld was. Hij waarschuwde de politie, ver strekte een signalement van de dief en wist te vertellen welke kant hij opgegaan was. De politie had dé dief snel te pakken. Het bleek een zeventienjarige fietsjongen te zijn. De gemeenteraad, maandagavond in spoedeisende vergadering bijeen, heeft besloten tot het aangaan Van een vaste geldlening van twee mil joen gulden met de rijkspostspaar bank. De kapitaalspositie van de gemeente is op het ogenblik van dien aard, dat zal moeten worden uitgezien naar meer vaste geldle ningen zo deelde burgemeester Teyssen gisteravond nog mee. Ze zijn nodig voor de in uitvoering zijnde of nog ophanden zijnde kapi- taalswerken. Harrie Langermans ontving bij de diploma-uitreiking aan de L.T.S. te Geertruidenberg uit handen van burgemeester Faure een bijzondere onderscheiding. Bij het eindexamen (metaalbewerking) had Harrie Lan germans het beste werk van de ge hele school geleverd. Een gedenk penning van de gemeente Geertrui denberg was daarvoor een extra beloning. De 17-jarige Koos van Beek uit de Thomas Zijlmansstraat te Was pik heeft met goed gevolg op zijn ziekbed het eindexamen afgelegd voor het Mulo-A. Koos werd tussen het schriftelijk en het mondeling examen opgenomen in de Klokken- berg te Breda. Door bemiddeling van het hoofd van de examinatoren kon het examen normaal doorgang vinden. De paters J. Arts en N. van Hees zullen de orde der Jezuïeten ver laten en hun journalistieke werk aan de Nieuwe Linie onder de hoe de van mgr. W. Bekkers voortzet ten. Pater W. Pisa zal binnen de orde een andere functie krijgen toe gewezen. Dit werd maandagavond bekend gemaakt in een gezamenlijk com muniqué van de bisschop van Den Bosch, de provinciaal der Jezuïeten in Nederland en de raad van com missarissen van De Nieuwe Linie. De Eerste Kamer is met algemene stemmen akkoord gegaan met het re geringsvoorstel verkeersonderwijs 'n verplicht leervak te maken voor lage re scholen en het u.l.o. Een verstandi ge beslissing, dunkt ons. Goede ge dragingen in het verkeer zijn min stens even belangrijk als eten en drin ken. Zeker nu de verkeersintensiteit zo sterk toeneemt. Ander belangrijk nieuws komt niet zozeer van het Binnenhof. De drie grote vakcentrales, het Ne derlands Katholiek Vakverbond, het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen en het Christelijk Nationaal Vakverbond, hebben een gezamenlij ke verklaring uitgegeven. Daarin staat, dat de werknemers een recht matig aandeel moeten krijgen ,in de winsten én in de vermogensgroei van de ondernemingen, waar zij werken. „De winst is het resultaat van ge zamenlijke inspanning. Zij behoort niet uitsluitend of in hoofdzaak ten goede te komen aan de leiding of aan de kapitaalverschaffers. Wil er sprake zijn van gelijkbe rechtigdheid der arbeid en van duur zaam sociaal evenwichtige verhoudin gen, dan zullen de werknemers op evenredige wijze moeten delen in het totale resultaat van de onderneming." Tussen aanhalingstekens is een let terlijk citaat uit de geloofsbelijdenis' van de drie vakcentrales. Een beke ring toch voor tenminste één van de drie. Het is een prachtige rechtvaar diging van de christelijke maatschap pelijke organisatie, dat de twee chris telijke vakcentrales erin zijn geslaagd van de socialistische gedaan te krij gen, dat de winst van een onderne ming een alleszins waardig na te stre ven doel is, en dat er sociaal even wichtige verhoudingen mogelijk ge acht worden. Professor Romme noem de dat tijdens zijn aktieve politieke leven „de verzoening van het onver zoenlijke" of „het parallellisme van belangen". Daarvoor is hij vaak ver guisd, juist door de klassetegenstel ling prekende socialisten. Winst is voor vele socialisten een onverteer baar woord. Nu wordt het als goed erkend. In de concrete eisen, die in de verklaring van de vakbonden staan wordt zelfs een beleggingsfonds voor de arbeiders bepleit. Wie had ooit gedacht, dat de Ne derlandse socialisten inkomen, dat niet uit arbeid komt, zouden accep teren? Dat zij dit doen, menen wij, is te dan ken aan het bestaan van de christelij ke vakbeweging in ons land, die een eenzijdig socialistisch program voor de arbeidersklasseonmogelijk heeft gemaakt. Het jaarlijks Ziekentriduum, dat de afgelopen dagen in Waalwijk is gehouden, kan als zeer geslaagd wor den gekwalificeerd. Ruim 40 zieken, afkomstig uit de Waalwijkse parochies namen aan dit triduum, dat op voortreffelijke wijze werd geleid door pater Hatkemeyer, Redemptorist, deel. De zieken werden iedere morgen aan huis afgehaald, door vrijwilligers, die hiervoor hun auto's welwillend be schikbaar stelden. Tijdens de triduum- dagen werden de zusters van J.M.J. geassisteerd door zusters van het Wit Gele Kruis en door verkenners van de Andreas Zijlmansgroep. Dinsdagmorgen werd in de kapel van de zusters een plechtige H. Mis opgedragen door kapelaan Lempens van de parochie St. Jan, de grote pro motor van het Ziekentriduum. Onder deze H. Mis hield pater Hatkemeyer een toespraak. Tijdens het triduum heeft het de zieken aan niets ontbroken. De maal tijden werden verstrekt door de De ken van Rielstichting, terwijl de zus ters van J.M.J. voor de bereiding er van zorgden. Een plechtig moment vormde de handoplegging der zieken door alle priesters van Waalwijk. Donderdagmorgen werd in de ka pel van de zusters een plechtige H. Mis opgedragen waarvan de gezan gen werden verzorgd door het paro chieel kerkkoor van St. Jan. Donderdagavond was het triduum ten einde en maakten de zieken in de welwillend beschikbaar gestelde au to's een rit door Waalwijk, alvorens zij naar huis werden gebracht. Het zijn voor de zieken van Waal wijk enkele onvergetelijke dagen ge worden, op de eerste plaats door het werk van de weleerw. heer kapelaan Lempens, die, zoals ieder jaar zich weer geheel voor de zieken heeft in gezet, door de uitmuntende leiding van de zeereerw. pater Hatkemeyer, door de goede zorgen van de eerw. zusters van J.M.J. en ook door de be langeloze medewerking van de ver kenners van de Andreas Zijlmans groep en een aantal zusters van het Wit Gele Kruis. We zouden te kort schieten, als we niet een woord van dank brachten aan de autobezitters van Waalwijk, die de zieken geheel gratis vervoerden en die 't mede mo gelijk maakten, hun lijdende stadge noten enkele blijde dagen te bezorgen die hen zullen hebben gesterkt naar lichaam en ziel. Het waren schone dagen.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9