3EI wAAlwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt 50 JAREN GELEDEN '5 Wat we vergeten VLIJMEN VERRIJKT MET FRAAI SPORTPARK Jampe ikeru tuwir ~ïant Devesting Luik hieid in augustus 1914 de Duitsers 11 dagen tegen. Belgische verdediging bracht plan-Schlieffen in tijdnood. hines order soens pbed irt dit bl denier at vele lngen. prös Hier Profi- Opticiën STASSAR heeft vakantie ian" Symbool van eenheid Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode Tilburg 2n Prinses söhe Spel^ Iprijr 1 uit Hees n het «ij Tilburg i, lw van Alt and voor let gebed e examen. <ES ÏFMACHB OELKAsi 72, Waal 60 - 255! laimachit» if 35.- alle meri MAANDAG 10 AUGUSTUS 1964 85e JAARGANG No. 61 De tcho van het njtgever «aalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. v/eek (0.24+ let. inc.k.) ƒ0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariei Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO" TE H» 2, Waalwii die jl. jj omstreeks van H, Bruggetje :11e een i ROOIJ,Ï •rang-Cap- TEMONNi se geldei [•geraapt,! [GEN ires e persooi niet sp# zal aang bij de pol bekend i ezig zijn staat. 'agen aai; blad. (ibO» Na de fatale datum van 28 juni 1914 - de dag, waarop de schoten in Serajewo geheel Europa deden wankelen - haalden de militaire veldtocht-plannenmakers maar al te graag hun zorgvuldig uitgewerkte operatieschema's te voorschijn. Hun verlangen om de "papieren oorlog" om te zetten in een realiteit was groot. Helaas was hun invloed op de staats hoofden even groot. Groter dan die der diplomaten, die wanhopige po gingen deden om het onheil af te wenden. De generale staven wisten hun re geringen ervan te overtuigen, dat in een snelle actie van enkele maanden de eindoverwinning volledig zou kun nen worden behaald. Zij droomden van een romantische oorlog met ca- valerie-charges, bajonetaanvallen, vliegende vaandels, slaande trommen en trompetgeschal. En, zoals zo vaak in de geschiede nis is voorgekomen, vrijwel hij elke militaire prognose, werd de eigen kracht overschat en die van de vijand te gering geacht. Ook bleek spoedig, dat de werke lijke oorlog niet geheel overeenkwam met de verbeelding. Van romantiek was weinig sprake, want het trompet geschal werd overstemd door het ge kerm der gewonden, cavalerie-char- ges verwoestten de akkers en bij stormaanvallen werden dorpen en huizen vernield Het meest teleurstellende was ech ter wel, dat de vijand zich vrijwel nooit volgens eigen aanvalsprogram- ma gedroeg. Zo had reeds in de eerste dagen van de eerste wereldoorlog rondom Luik een veldslag plaats, die niet in de "tekst" van het toch zo "gründ- Iich" uitgewerkte plan "Von Schlief- fen" voorkwam. NIET VOLGENS PROGRAMMA Langs de Frans-Belgische grens stonden eind juli 1914 niet minder dan zeven Duitse legers opgesteld, te zamen anderhalf miljoen man. De eerste drie legers - 24 divisies - zouden België binnenvallen. Op 1 augustus overschreed een compagnie van het 69e regiment in- Stationsstraat 88, Waalwijk van 17 tot en met 29 augustus ;tje in e ierig VVaalwijl fanterie de grens van Luxemburg. Op 2 augustus was het groothertogdom reeds volledig bezet. Op 4 augustus trokken de "Uhlanen", Duitse bere den verkenningstroepen, België bin nen. Zij reden in kalme draf en wa ren onbevreesd, want, zo hadden hun commandanten verteld - dat stond immers te lezen in het plan-Schlief fen - de Belgen zouden nauwelijks tegenstand bieden. Het parool luidde dan ook uitkijken naar Franse en Britse troepen. Achter de Uhlanen kwam de in fanterie, volledig uitgerust en per fect bewapend. Het waren soldaten van het "Maasleger", een onderdeel van het tweede leger, dat, onder be vel van Von Emmich, Luik moest be- Mtten. De Duitse troepen trokken ringend voorwaarts, de "frissche, fröhliche Krieg" was begonnen. Even gauw in paradepas door Bel- g'ëendan... "nach Paris". Bij het Meiken van de Maasoever kwam de eerste teleurstelling... Het bleek, dat de Belgen niet van plan waren om medewerking te verlenen aan het uitse aanvalsprogramma, want zij haddi en zowaar de euvele moed ge had de Maasbruggen op te blazen.... En toen de Duitse pionniers aan- stalte maakten om een pontonbrug te slaan, werden zijonder vuur genomen Het gezang verstomde, voor som migen voorgoed.De eerste doden en gewonden vielenHet zou niet zo vrolijk gaan als men - zoals Von Schlieffen - had gedacht. MISLUKTE AANVAL Luik, gelegen tegen de stijle linker oever van de Maas, was omgeven met twaalf forten. De functie van deze forten was de verdedigbaarheid van de Belgische Oostgrens tussen het Nederlands grondgebied en de moei lijker begaanbare Ardennen te com pleteren. De forten waren aan het eind van de 19e eeuw - op initiatief van ko ning Leopold II - gebouwd in een wijde ring rondom de stad, aan elke oever van de rivier zes betonnen ves tingen. Bovengronds waren alleen de geschutskoepels te zien. Ondergronds bevonden zich de Kazematten, onder ling verbonden door gangen. De vuur kracht bestond uit vierhonderd ka nonnen van vrij zwaar kaliber, verder nog tal van kleinere snelvuurkanon nen en machinegeweren. Elk fort was omringd door een diepe droge gracht. Zoeklichten dienden er voor om ook bij duisternis de vijand op te sporen. Daar België tot op het moment van de vijandelijkheden een strikte neu traliteit moest handhaven, waren te elfder ure nog haastig prikkeldraad versperringen en loopgraven aange legd en huizen en bomen uit het schootsveld verwijderd. 25.000 Belgische soldaten, onder aanvoering van generaal Leman - waren na een min of meer geïmpro viseerde mobilisatie - in Luik aan gekomen. Zij bezetten de forten en de pas aangelegde loopgraven. Hun bewapening was onvoldoende. Daar tegenover stonden 60.000 man Duitse troepen, goed georganiseerd, modern bewapend en model-voorwaarts ge bracht. Op 5 augustus gingen de Duitsers in de aanval tegen de Oostelijke for ten. Na een inleidende artilleriebe schieting volgde de stormloop. De granaten hadden echter die verdedi gingswerken vrijwel niet beschadigd en de Belgen kregen daardoor alle ge legenheid om de aanstormende troe pen te 'beschieten. Hier en daar dreigde een doorbraak, maar de Bel gische machinegeweren maaiden de doorgedrongen eenheden neer. Tot grote verbazing van de verdedigers bleven de Duitsers toch steeds maar weer aanvallen. "Een afschuwelijke barricade van doden en gewonden dreigt ons schootsveld te versperren", zo luidde een beschrijving van een Belgische of ficier. Tegen de avond moesten de aanvallers zich hergroeperen. Ludendorff, de man, die bij Tan- nenberg tegen de Russen zou zege vieren en later het politieke leven in Duitsland ongunstig zou beïnvloeden, trof een onderdeel aan "somber en nerveus". Vóór de soldaten lagen de dreigende vestingen... De generaal vernam, dat de commandant was ge sneuveld. Hij nam het bevel over en wist tussen de twee forten Fléron en d'Evegnée door te dringen, maar de generaal en zijn brigade hadden zich zelf hierdoor geïsoleerd. De Duitsers deden vele pogingen om de doortocht af te dwingen. Zij gooiden vanuit 'n Zeppelin bommen op de stad Luik. Maar generaal Leman gaf zich niet over. De Duitsers probeerden zelfs - vermomd als Belgische soldaten - de vestingcommandant te ontvoeren. De opzet mislukte en het groepje avon turiers werd gedood. Op den duur werd de vijandelijke druk toch te sterk. Generaal Leman besloot teneinde troepen te spa ren voor de verdere verdediging van het land - de stad prijs te geven en nadat Luik een gehele nacht onder zwaar artillerievuur had gelegen, werd de stad door de Belgen ont ruimd. Maar al was de stad gevallen, nog geen enkel fort was veroverd... GEHEIM WAPEN Nu namen de Duitsers hun misrekening ten aanzien van de Bel gische tegenstand inziend - hun toe vlucht tot het gebruik van hun ge heime wapen... een reusachtig bele geringskanon, waarvan er slechts en kele in voorraad waren. De vervaardiger van dit wapen was uiteraard.de firma Krupp. Het kanon had een lengte van acht meter en een kaliber van 420 mm. De gra naat was 70 cm lang en woog hon derden kilo's. Het vuurbereik be droeg 20 km. Voor de bediening wa ren niet minder dan 200 kannoniers nodig. De affuit moest van tevoren in een meter dik beton worden gegoten teneinde de terugslag van de loop op te vangen. Twee van deze monsterexemplaren stonden in Essen. Het vervoer van deze lompe gevaarten was een pro bleem apart. Op 9 augustus werden de kanonnen gedemonteerd, in goe derenwagens geladen en richting Luik vervoerd. Bij Herbesthal, 40 km ten Oosten van Luik, was echter de spoorwegtunnel opgeblazen. Alles werd weer uit de trein geladen en de verdere tocht zou over de weg ge schieden. Nog 20 km moest worden afgelegd om de forten binnen het be reik van het monstergeschut te krij gen. Hiermede ging weer een hele dag verloren. Nog waren de Duitsers voor Luik. Slechts wat Uhlanen wisten tot Leu ven door te dringen, zij werden... o wonder... door de Belgische cavale rie onder aanvoering van generaal De Witte vernietigend verslagen. De geallieerden juichten. "Les forts tiennent toujours", aldus het opschrift van een krantenbericht. De Duitsers werden steeds nerveuzer. In het toneelstuk "Von Schlieffen" werd maar al te vaak gedwongen ge pauzeerdDus voorwaarts met 't belegeringsgeschut. Op 12 augustus werden de kanonnen opgesteld. Nog enkele "soortgenoten" afkomstig van de Skodafabrieken in Pilsen, met een kaliber van 305 mm, werden aan de Krupp-exemplaren toegevoegd. Een der stukken stond in het Pare Het Wilhelmus werd staande door meer dan 2500 mensen aangehoord. Het Wilhelmus, dat zondagmiddag ten gehore werd gebracht door de harmonieën van Nieuwkuyk, Haar steeg en Vlijmen. Treffender sym bool van de eenheid van „Groot- Vlijmen" kon er zondagmiddag bij de opening van het unieke sport veldencomplex „De Hoge Heide niet gedemonstreerd worden. Dit was het hoogtepunt van de opening van het sportpark, dat de trots van het gemeentebestuur van Vlijmen is. Deze opening begon als alle ande re tegen één uur kwamen de geno digden en belangstellenden naar de Hoge Heide. Onder die genodigden waren de harmonieën van de drie kerkdorpen d'Avroy, midden in Luik. Om half 7 's avonds weerklonk het eerste schot. Een verschrikkelijke knal slingerde de zeer geschrokken toeschouwers te gen de grond. Alle ruiten in de om geving sprongen... De bedienings manschappen lagen reeds op een vei lige afstand van 200 m. van het stuk. Het afvuren gebeurde electrisch. De uitwerking van de projectielen, die eerst een hoogte bereikten van 1000 meter en daarna stijl naar be neden vielen, het beton doorboorden en toen pas ontploften, was verschrik kelijk... De forten werden letterlijk uiteengerukt. Op 16 augustus waren elf van de twaalf forten verwoest en ingenomen. DRAMATISCH EINDE Alleen fort Loncin hield nog stand. Vanuit dit fort bleef generaal Leman de verdediging leiden. Maar ook de ze vesting kwam onder vuur van de zware kanonnen te liggen. Een gra naat trof het kruitmagazijn. Fort Lon cin werd van binnen uit opgeblazen. Direct daarop vielen de Duitsers aan. Door ingestorte koepels en langs grote blokken geblakerd beton, baan den de aanvallers zich een weg. Te genstand werd niet meer geboden. De bezetting was dood of gewond. De Duitsers zochten en vonden de gene raal. Een adjulant stond naast het li chaam van Leman en zei "Heb eer bied voor de generaal, hij is dood..." Leman was echter alleen maar be wusteloos. Tegen Von Emmich zei hij later "Ik was bewusteloos, toen ik gevangen werd genomen, zet dat in Uw rapport". "De militaire eer is door Uw zwaard niet geschonden", antwoordde Von Emmich, en hij gaf hem zijn sabel terug. Von Emmich en Ludendorff kre gen hun onderscheiding "orde Pour le Mérite", een Franse naam voor 'n Duits ereteken Op 17 augustus werd de Duitse op mars voortgezetlater dan was "getimed". De Duitsers waren woe dend. Deze woede zou nog meer toe nemen mèt die van de Belgische te genstand. En de slaobtoffers van de gramschap van de veroveraar werden de Belgische burgers (Wordt vervolgd) S.S-ER GEEFT ZICH AAN. De voormalige SS-officier Hans Walter Zech-Nenntwich (47), die op 23 april van dit jaar met hulp van een cipier uit de gevangenis van Brunswijk wist te ontsnappen, heeft zich vrijdag in Hannover bij de po litie aangegeven. Hij is vanuit Egyp te naar Duitsland teruggekeerd, om dat hij zijn onschuld wil bewijzen. De 25-jarige Margrit Steinheuer, die hem bij zijn ontsnapping terzijde stond en met wie hij in Cairo trouwde, was bij hem. Ook zij is in hechtenis genomen. We verbazen er ons voortdurend over dat de woningnood nog zo'n on rustbarende omvang heeft en dat men in al die jaren sinds de oorlog geen kans 'heeft gezien het tekort voldoen de in te lopen. We weten dan wel, dat het bevolkingsaantal sterk gegroeid is, maar het moet toch praktisch mo gelijk zijn om zo'n groei bij te hou den. Er zijn na de oorlog zéker 'n klei ne twee miljoen huizen gebouwd. Door elkaar gerekend zou dat onder dak betekenen voor meer dan zes mil joen mensen. Dat is veel meer dan de bevolkingsaanwas sinds de oorlog heeft bedragen, want die is in die negentien jaar op 'n kleine vier mil joen te schatten. En toch is er geen huizenoverschot, doch integendeel een nijpend tekort. Als men zo'n re kensommetje ziet, vraagt men zich dus wel af hoe kan dat nu? De oplossing ervan ligt in het feit, dat we aan onze woongelegenheid zo veel meer eisen stellen. Vergelijk de woningwetwoningen, die er thans worden gebouwd, eens met de arbei derswoningen zoals ze in de jaren '20 en '30 werden gezet. Zo er al geen meer kamers in zulke woningen zijn, dan is de ruimte van die kamers toch beduidend groter. Er moet ver der minstens een doucheruimte in zijn, een goed ingerichte keuken en in de flats vaak ook centrale verwar ming. Dat alles vraagt niet alleen meer bouwgrond, maar ook meer geld, dit laatste afgezien van de ingetreden prijsverhogingen. Rekent men deze laatste daar bij, dan is het duidelijk, dat de thans aan onze woningen ge stelde eisen een veel grotere investe ring vergen dan verhoudingsgewijze vóór de oorlog ervoor nodig was. Dat zou niet zo erg zijn, als we de gebruikers van de woningen ook maar de huur konden laten betalen, die voor deze luxe en hogere kosten no dig is. Dan leverde het geïnvesteerde kapitaal zijn normale rente op en zou er dus steeds wel weer voldoende geld voor de woningbouw beschikbaar ko men. Maar we hebben de huren laag willen houden, om de lonen niet al te zeer te moeten verhogen en durfden bovendien geen groter deel van het inkomen voor het woongenot te vra gen. 'Het gevolg is, dat het grootste deel van de nieuwbouw met rijksgel- den moet worden gefinancierd en dat de omvang van de nieuwbouw dus niet alleen een kwestie van bouwca paciteit is, zoals men wel eens graag wil doen voorkomen, maar vooral ook door de mogelijkheid van financie ring wordt belemmerd. van Vlijmen Haarsteeg, Nieuwkuijk en Vlijmen. Tot die genodigden behoorden ook het gemeentebestuur van Vlijmen, waarvan naast Burgemeester mr. L. M. N. Schweitzer vele raadsleden aanwezig waren. 'De voorbereidingscommissie, on der leiding van de wethouder van Sportzaken, de heer M. v. d. Heijden, en verder bestaande uit G. Vierbout (volley), J. van Heivoort (voetbal), mej. v. Heijst (korfbal), de heer G. van Boxtel (Gem. Technische Dienst) en de heren H. v. d. Donk en E. de Vaan, heeft goed werk verricht en ge zorgd, dat de opening perfect verliep. Harmonieën, genodigden, voorbe reidingscommissie, de volleybalver eniging, de korfbalvereniging, de tennisverenigingen marcheerden sa men met de junioren van de voetbal vereniging "Vlijmense Boys" het veld op. Eerst stond op het programma de opening en de overdracht van de kan tine. Burgemeester Schweitzer riep alle genodigden een hartelijk welkom toe, voordat hij de voorzitter van Vlijmen se Boys een klok overhandigde na mens het gemeentebestuur. Er was kennelijk op gerekend, want men had spoedig een plaatsje voor de klok gevonden. De voorzitter van de Boys dankte de Burgemeester voor de klok en had niets dan lof voor de prachtige ac- comodatie, die zijn vereniging van de gemeente kon huren Hij sprak de hoop uit, dat de kerkdorpen tot on derlinge samenwerking zouden ko men om de in het afgelopen seizoen Honderden miljoenen zijn nu jaar lijks uit 's rijks kas nodig om de wo- ningwetbouw van premiewoningen te subsidiëren. Dat kan men uiteraard niet ongelimiteerd uitbreiden, want er moeten nog zoveel andere noodzake lijke dingen worden gefinancierd. De mensen die het voor 'het zeggen hebben, willen eohter niet terug naar een minder luxueuze en dus goedko pere bouw. De tallozen, die op een eigen onderdak zitten te wachten mis schien wel, want de meesten daarvan zouden zich best 'n beetje willen be helpen. Maar dat tolereren we niet. Behelpen is er officieel niet meer bij, omdat men wel beseft dat de drang Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 naar luxe en ruimte toch niet onder drukt kan worden. Het gevolg van deze beleidslijn van te lage huren en toch luzueuze wo ningen is het woningtekort. We vergeten nog wel eens iets. Namelijk dat alle belastingbetalers mee betalen in de huur van de wo ningwetwoningen. Dat is feitelijk een ongezonde situatie, alleen een gevolg van de hier toegepaste huur- en loon politiek. Hoe langer we dit systeem toepassen, de huren niet geheel aan passen aan de bouwkosten, hoe lan ger ook de woningnood zal blijven bestaan. Distributie, van welk artikel dan ook, wijst altijd op onvermogen, op een niet natuurlijke toestand. Het is eigenlijk maar een kwestie van po litieke angst, dat men hier die toe stand laat voortbestaan. En angst is altijd een slechte raadgever gebleken. Mr. H. v. W. bereikte resultaten - zoals het be reiken van de hoogste klasse van de Vollyballers, de top-prestaties van de korfballers en de promotie naar de 2e klasse van de Boys zelf zouden kunnen worden gecontinueerd en wel licht zelfs verbeterd. Wethouder v. d. Heijden, voorzit ter van de voorbereidingscommissie, leidde de genodigden na de korte plechtigheid in de kantine naar de ge- improviseerde tribunes ("ik hoop spoedig 'n echte te kunnen laten bou wen", aldus de burgemeeseter) en sprak namens de voorbereidingscom missie een woord van welkom tot al le genodigden, in het bijzonder tot die verenigingen die hun medewerking aan deze opening hadden gegeven. Hij gaf hierna het woord aan Bur gemeester Schweitzer. Deze begon ook met een woord van welkom, waarbij hij vooral Mevrouw van Hout betrok. Ook vergat de Burgemeester niet een woord van welkom aan het adres van de Nederlandse Heidemaatschap pij, de sportraad, de leden van sport organisaties, de harmonieën, de ver tegenwoordiger van de K.N.V.B., de aanwezige heren geestelijken en de

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1