wAAlwnkse en lAnGstRAAtse coucant Eigen positie van de kerk Zwemsters voor Tokio Waalwijkse raad niet alleen in protest tegen Zwolsman Uit het jaarverslag van de Wereldbank Vervolg samenvatting Encycliek NIEUW HULPMIDDEL VOOR DE BLINDEN f DOORWERKACTIE VAN 1963-1964 HAD ZEER SUCCESVOL VERLOOP Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode Tilburg MINISTER STELT TOEGANGSPRIJS VOOR DE PIER 55 CENT MIS MET BRABANTSE „NACHTEGALEN" 1964 RAMPJAAR VOOR TOMATENTEELERS VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1964 85e JAARGANG No. 62 tcho van het Zuióen Uitgever 'A'aalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement; p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00 -f- 5 ct. inc.k.) V 06 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j d.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO In het laatste en uitvoerigste deel van de encycliek, over de dialoog, wordt gesteld dat de kerk in de we reld waarin zij staat duidelijk een eigen positie inneemt. Maar, staan kerk en wereld al buiten elkaar, dan staan zij nog niet tegenover elkaar de kerk moet de wereld het evangelie leren en leerlingen werven. Dat be tekent tot een dialoog komen. Wat dit betreft moet doorgegaan worden in de door Paus Leo XIII in geslagen richting, waarbij de majes teit van het katholieke leergezag weer werd opgenomen en tot de mens in de taal van de eigen tijd werd gespro ken. Deze dialoog vindt haar oor sprong in God, dwingt niemand tot antwoord, maar Iaat ieder vrij. Het komt paus Paulus het beste voor om niet naar een bepaalde vorm van dia loog te zoeken, maar een op perso nen en omstandigheden afgestemde houding te volgen, waarbij a-prioris- men en polemische houding uitge schakeld moet worden. Men moet zich eerst en vooral aanpassen aan de le vensomstandigheden van de toekom stige gesprekspartner, al schuilt daar in gevaar, want het apostolaat is nu eenmaal een avontuur. Maar het ge sprek mag nooit uitdraaien op een dubbelzinnig compromis, omdat het geloof ons verplicht tot een waarheid, aldus de paus, die daarbij irenisme en syncretisme slechts vormen van twij- Uit het jaarverslag van de wereld bank blijkt dat in het op 30 juni 1964 geëindigde boekjaar de netto inkom sten 97,5 miljoen dollar (v.j. 82,7 miljoen) hebben bedragen. Aan commissie die bij leningen in reke ning wordt gebracht, werd 33,2 mil joen dollar (v.j. 31,3 miljoen), ont vangen. Dit bedrag werd toegevoegd aan de bijzondere reserve die hier door tot 288,1 milj. dollar toenam. Ingaande het nieuwe boekjaar zullen laatste inkomsten met enige uitzon deringen worden beschouwd als ge wone inkomsten. In de toekomst zal het bestuur der bank dan ook moeten beslissen over eventuele toevoeging van deze inkomsten aan de buitenge wone reserve. Van de netto inkomsten werd 47,5 miljoen dollar toegevoegd aan de aanvullende reserve voor verliezen op leningen en garanties, die daardoor tot 605,6 miljoen dollar steeg. De totale reserve met inbegrip van de buitengewone reserve steeg tot 839,7 miljoen dollar. Voorgesteld is de resterende 50 miljoen dollar van de netto inkomsten over te dragen aan de bij de bank aangesloten internatio nale ontwikkelingsorganisatie (IDA). Met ingang van 1 juli 1964 wer den de administratiekosten voor niet opgenomen delen van leningen ook van de bestaande leningen verlaagd van Vi tot procent. De bank verstrekte in het afgelo pen boekjaar 37 leningen van samen 809,9 (v.j. 448,7 miljoen) dollar, het totaal aantal leningen kwam hiermee op 386 in 73 landen en ge bieden. Het bruto totaal van de ver plichtingen steeg tot 7.931,3 miloen dollar. In het afgelopen boekjaar werd 858,9 miljoen dollar van de lenin gen opgenomen vergeleken met 'M miljoen dollar in het vooraf gaande boekjaar. De bank verkocht cd ging akkoord met de verkoop van '3,3 miljoen dollar aan hoofdsom- ®en van leningen vergeleken met 3)3 miljoen dollar in het vooraf gaande boekjaar. Per 30 juni j.l. be- IeP de gefundeerde schuld van de wereldbank 2.491,8 miljoen dollar, een daling van 27,4 miljoen dollar in vergelijking met het voorafgaande boekjaar. h bet overzichtsjaar traden 17 an n toe als lid van de wereldbank. Het bijgedragen kapitaal beliep op 30 juni 1964 21.186 miljoen dollar, felzucht noemt. Van de Concilieva ders worden aanwijzingen voor het houden van de dialoog verwacht. De preek wordt als de belangrijkste vorm van dialoog genoemd. Over de partner in de dialoog moet het concilie het beslissende woord spreken. Als in aanmerking komende groepen ("concentrische cirkels rond het middelpunt waarin God ons ge plaatst heeft") noemt de paus ten eerste als breedste groep "de wereld", De volgende kring van dialoog partners vormen degenen die een god als allerhoogste aanbidden, zoals "de joden, zo sympathiek en geacht", al le monotheïstische godsdiensten, spe ciaal de Islam en alle afro-aziatische godsdiensten, wier uitdrukkingsvor men de katholieke kerk niet deelt. Wij kunnen het niet eens zijn met het indifferentisme, dat alle religies op één lijn stelt, aldus de Paus, maar wij onthouden ons daarmee niet van eerbied voor de geestelijke en zede lijke waarden van de niet-christelijke godsdiensten en wij willen met hen ook samenwerken voor vrijheid van geweten, broederschap en idealen van maatschappelijke welvaart en burgerlijke orde. Dan noemt de Paus de kring der christenen met wie het oecumenische gesprek reeds begonnen is en zelfs in een positieve eerste fase geraakt. "Laten we eerst en vooral ons tot gedragsregel stellen, datgene wat ons bindt voorop te plaatsen, voor we in gaan op hetgeen ons scheidt. We gaan verder. Wij zijn bereid vele menings verschillen betreffende traditie, vor men van vroomheid, kerkelijk recht, godsdienstige praktijken aan een diepgaande studie te onderwerpen om aan de wensen van de gescheiden broeders tegemoet te komen. Wij wil len ze gaame in liefde omarmen, maar het is niet aan ons de grenzen welke de onaantastbaarheid van het geloof en de eisen der liefde ons stel len, te overschrijden. Wij zijn eigen lijk bang, dat het in dit opzicht tot wantrouwen en weerstand kan komen, maar nadat de katholieke kerk heden het initiatief genomen heeft om de ene kudde van Christus weer bijeen te brengen, zal zij met geduld en con sideratie op deze weg voortgaan, en zij zal blijven bidden, de zozeer ver langde verzoening waardig te worden. De Paus noemt de laatste kring van deïnteresseerden in de dialoog, de huisgenoten des geloofs. De Paus vraagt alle katho- kring van geïnteresseerden in de dia loog, namelijk de huisgenoten des geloofs. De Paus vraagt alle katho lieken de dialoog in geest van geloof en liefde te voeren, ook bij de bin- nenkerkelijke betrekkingen. Als hij echter over liefde spreekt, sluit hij de gehoorzaamheid niet uit. Christus heeft nu eenmaal niet voor niets ge zag in de kerk gesteld. We wensen van harte, zo besluit de Paus zijn encycliek, dat binnen de kerk de dialoog ijverig wordt be oefend. Er moeten meer onderwerpen ter hand worden genomen en meer personen bij betrokken worden. Om een paar onderwerpen te noe men liturgie en innerlijk leven, preek, school, pers, sociaal-aposto- laat, missie, caritas, allemaal onder werpen, die ook op het concilie aan de orde komen. Een Engelse fabriek gaat binne- kort beginnen met de productie van honderd apparaten, die als tech nisch hulpmiddel moeten dienen bij het gehadicapte oriëntatievermo gen bij blinden. Een prototype van een dergelijk apparaat is ontwik keld door dr. L. Kay van de „Lan caster University" in Coventry. Het werd enkele maanden geleden in ons land gedemonstreerd. Voor een groot deel is dit appa raat gebaseerd op de oriëntatiemid delen van een vleermuis, die, zoals bekend, bij totale duisternis in staat zijn zich te oriënteren met behulp van ultrasonore geluidsgolven. Dit was een van de onderwerpen op de in Rotterdam gehouden tweede in ternationale conferentie over het onderzoek naar de moeilijkheden van de mobiliteit bij blinden en de mogelijkheden om dit te verbete ren. Vijf van de door dr. Kay ontwik kelde apparaten zullen in Neder land worden gebriukt. Op een vol gende bijeenkomst zullen de resul taten worden besproken. De conferentie, die werd geleid door prof. ir. R. G. Boiten van de technische hogeschool in Delft, heeft veel aandacht besteed aan de verschillende andere ontwikkelin gen op het gebied van technische hulpmiddelen voor blinden. Men kwam eenstemmig tot de conclusie, dat geen enkel technisch hulpmiddel het tot nu toe heeft kunnen opnemen tegen de geleide hond. Op dit gebied blijkt Nederland internationaal een goed figuur te slaan: per duizend blinden telt ons land viermaal zoveel geleidehonden als Engeland en Amerika. Boven dien wordt meer aandacht besteed aan de training van de dieren. Ook wat het stoklopen betreft komt Ne derland hiervoor uitstekend voor de dag. De opleiding hiervoor werd uitstekend genoemd. Tot deze merkwaardige beslissin- g zijn het N.O.C. en de K.N.Z.B. ge komen. Het betekent, dat het tot dusver gehanteerde criterium van een mogelijke finale-plaats niet is gehandhaafd. Bij de dames komen op grond van de prestaties tot nu toe Adrie Las- terie, Korrie Winkel en Ineke Tige- laar zeker niet in de finale. Bij de heren moet dat van nagenoeg alle uitverkorenenen wordn gzegd. Het team bestaat nu uit: Erica Terpstra, Winnie van Weer denburg, Toos Beumer, Ineke Tige- laar, Klenie Bimolt, Gretta Kok, Truus Looijs, Ada Kok, Adrie Las- trie, Rie v. Velzen, Korrie Winkel, Betty Heukels, Marianne Heems kerk, Pauline van der Wildt, Bep Weeteling, Ronnie Kroon, Vinus v. Baaien, Bert Sitters, Johan Bonte koe, Aad Oudt, Hemmy Vriens, Wie- ger Mensonides, Dick Langerhorst, Henri van Osch, Jan Weeteling en Jan Jiskoot. Voor de 100 meter vrije slag bij de dames zijn ingeschreven Erica Terpstra, Winnie van Weerdenburg en Toos Beumer. Op de 400 meter komt alleen Ineke Tigelaar aan de start. Drie zwemsters voor de 200 meter schoolslag: Klenie Bimolt, Gretta Kok en Truus Looijs. Op de vlinderslag starten wereldrecord houdster Ada Kok en Adrie Lastrie; Op de 100 meter rugslag Ria van Velsen en Korrie Winkel en op de 400 meter wisselslag Betty Heukels, Marianne Heemskerk en Adrie Las trie. De vrije slag estafette-ploeg is samengesteld uit Terpstra, Van Rechts op de foto Ria van Velzen een van de uitverkorenen voor Tokio. Links Ada de Haan, trainster van de eveneens geselecteerde Betty Heukels. De Nederlandse dames-zwemsters zullen tijdens de Olympische Spe len in Tokio op alle nummers uit komen. De 15 herenzwemmers die zijn aangewezen, komen bijna op alle nummers uit: slechts de 200 m. vrije slag werd er buiten gehouden. Weerdamburg, Beumer, Weeteling en van der Wildt; het wisselslag-es- tafette-team bestaat uit Ria van Velsen (rug), K. Bimolt (school), Ada Kok (vlinder) en Erica Terp stra (sprint). Algemene reserves zijn Truus Looijs, Adrie Lastrie en Korrie Winkel. Voor de sprint bij de zwemmers zijn ingeschreven: Ronnie Kroon, Vinus van Baaien en Bert Sitters. Johan Bontekoe, die tijdens het Ne derlandse titeltournooi een bijzon der scherpe tijd zwom op de 200 m. vrije slag, zal desondanks alléén uit komen op „zijn" nummer, de 400 meter. Op de schoolslag starten Hemmy Vriens en Wieger Menso nides; op de 200 meter vlinderslag Dick Langerhorst; op de 200 meter rug, Jan Weeteling en Henri von Osch; op de 400 meter wisselslag Jan Jiskoot. Voor de 4x 200 meter vrije slag estafette wordt een keuze ge maakt uit Bontekoe, Kroon, Oudt Langerhorst en Sitters. De wissel slagestafette 4x 100 meter) wordt gezwommen door Weeteling (rug) Vriens (school), Jiskoot (vlinder) en Kroon vrije slag). De Nederlandse Olympische zwemploeg start onder leiding van chef d'equipe S. Bolman. Leider der heren is P. Verwoerd, damesleid sters zijn: mevrouw A. Vlothuizen- Foursoff en mevrouw I. Koster van Feggelen. Trainer-coach de heer en mevrouw Forbes Carlile; masseur M. van Gelder. De stichting verletbestrij ding bouwnijverheid (SVB) heeft voor het komende winterseizoen een nieuwe doorwerkactie aangekon digd, die grotendeels zal zijn afge stemd op de verletbestrij dingsrege- ling waarmee de stichting het win terseizoen 1963 - 1964 zo'n succesvol (experimenteel) begin maakte. OPTIOÉN WAALWIJK Uit het maandag tijdens een pers bijeenkomst in het Rotterdamse bouwcentrum verstrekte cijferma teriaal blijkt dat de doorwerkactie de vorige winter 'n productiewinst van circa 80 miljoen gulden of 4800 woning-equivalenten heeft opgele verd. Bij de regeling 1963 waren ongeveer 64.000 werknemers be trokken, die ongeveer 4 miljoen gulden meer loon ontvingen. Men heeft tenslotte berekend dat tijdens de afgelopen winterperiode door de verletbestrij dingsregeling 2500 woningen méér gereed zijn ge komen dan „normaal", dus zonder doorwerkactie het geval zou zijn geweest. In het bouwcentrum werd maan dagmiddag door de SVB de rege ling voor het winterseizoen 1964- 1965 geintroduceerd. De nieuwe verletbestrij dingsregeling wijkt wat betreft de financiering af van die van 1963-1964. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid en de risicofondsen voor de bouwnijverheid en het schildersbe drijf zegden voor de afgelopen win terperiode bijdrage toe van maxi maal respectievelijk f 700.000.- en 3,6 miljoen gulden. In deze verhou ding werd tenslotte door beide in states 6,5 miljoen gulden aan uit gekeerde doorwerktoeslagen bijeen gebracht. Hoewel de wijze van '64- '65 nog niet geheel vaststaat, mag worden aangenomen dat 75 procent van de sparingen, die bij het risico fonds zijn ontstaan ten gevolge van de verletbestrij dingsfonds zal wor den gestort. Eventuele nadelige verschillen tussen de bijdrage van de risico fondsen en de aan de uitkering van doorwerktoeslagen verbonden be dragen zullen tot een nader te be palen bedrag, door het rijk worden bijgepast. De minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid is, behoudens goedkeuring door de Staten Generaal tot dit laatste be reid. De SVB is van mening dat hier mede een solide financiële basis is gevonden voorde financiering van de verletbestrij dingsregeling 1964- 1965. Deze basis schijnt ook wel no dig omdat verwacht wordt dat de deelname aan de VBS in 1964 twee tot driemaal zo groot zal zijn dan aan de vorige doorwerkactie. Wan- Dat deel van de Waalwijkse ge meenteraad, dat op de vergadering van 30 juli scherp protest aanteken de tegen de koppeling van de ver huur van z.g. Zwolsman-woningen aan een woningspaarregeling, heeft opnieuw bijval gekregen. Na de protesten in de gemeente raden Den Haag en Rijswijk, heeft thans ook het gemeentebe stuur van Arnhem een scherpe ver oordeling laten horen. Het gemeentebestuur van Arnhem voelt zich door de EMS van Zwols man beetgenomen, vertelde wethou der mr. Bisterbosch in de gemeente raadsvergadering van dinsdag. De verplichtingen een EMS-spaarbrief van f 10.000,- te nemen, voordat men een woning van Zwolsman kan betrekken werd door de wethouder „op zijn minst onelegant, zelfs tame lijk brutaal genoemd. De afspraak was, dat in Arnhem van de ruim 400 woningen, die de EMS er bouwt, vijftig procent zon der beperking zou worden ver huurd. Zonder enig overleg heeft de EMS deze voorkeursmethode inge voerd en daardoor het woningbe- W. gefrusteerd. leid en de bevoegdheden van B. en In antwoord op vragen van het kamerlid Westerhout over de wo ningspaarregeling heeft minister Bogaers geantwoord, dat de EMS alleen extra-contingenten woningen krijgt in de vrije sector als zeker heid bestaat, dat niet in strijd wordt gehandeld met de vastgestelde voorwaarden en en bepalingen. Als het inderdaad de bedoeling is om het voor 1963, 1964 en 1965 toe gezegde extra-contingenten van 2000 woningen op deze wijze te verhu ren, acht de minister dat niet in overeenstemming met de voorwaar de, dat de te bouwen woningen moeten behoren tot de categorieën eenvoudige tot normale midden standswoningen en dat dit karak ter moet blijken uit de opzet van de plannen en de hoogte van de te vragen huur- en koopprijzen. Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 De minister van Economische Za ken prof. Andriessen heeft maan dag een prij zenbeschikking vastge steld jegens de N.V. Exploitatie maatschappij wandelhoofd Scheve- ningen te D' Haag, waarbij met in gang van 12 augustus 1964 de toe gangsprijs van de pier te Scheve- ningen is vastgesteld op maximaal 55 cent per persoon. De N.V. exploitatiemaatschappij Wandelhoofd Scheveningen heeft op 26 juli de toegangsprijs tot de pier voor personen boven de 12 jaar ver hoogd van 50 cent tot één gulden. In het overleg, dat op 6 augüstus op het ministerie van Economische Za ken met de betrokken vennoot schap werd gevoerd, is de noodzaak van deze prijsverhoging niet geble ken. De Vennootschap heeft zich niet bereid getoond de verhoogde toe gangsprijs terug te brengen tot een peil, dat in kader van het prijsbe leid aanvaardbaar kan worden ge acht. In verband hiermede heeft de minister van Economische Zaken, gebruikmakend van zijn bevoegd heid om ook tegen individuele on dernemers een prijsmaatregel te nemen, bovengenoemde prijsbe- schikking vastgesteld. Paus Paulus, de eerste paus die per straalvliegtuig reisde, van Rome naar Jeruzalem, was gisteren de eerste paus die een luchtreis maak te per hefschroefvliegtuig, van z'n zomerresidentie in Castel Gandolfo naar Orvieto, benoorden Rome. Hij ging er heen om meer luister te ge ven aan het Sacramentsfeest, dat daar jaarlijks wordt gevierd ter herdenking van het Bloedwonder van Bolsena. Per auto is de Paus naar Castel Gandolfo teruggekeerd. Met zichtbaar genoegen over z'n nieuwe ervaring was de Paus in Castel Gandolfo in de helicopter ge stegen, waarmee hij bijna een half uur lang over de bergen en meer tjes van Umbrië vloog naar Orvieto. De stadsbevolking, extra versterkt door een massale stroom van toe risten, had zich langs de straten ge schaard om de Paus toe te juichen. De Heilige Vader ging regelrecht naar de prachtige kathedraal van neer deze prognose juist zal blij ken, dan zullen in de komende win ter 60.000 tot 70.000 woningen, een zeer aanzienlijk percentage van het thans in aanbouw zijnde contingent woningen, bij het doorwerkpro gramma betrokken zijn geweest. De verletbestrij dingsregeling 1964 heeft tenslotte een aantal bepalingen in zake doorwerken bij ongunstig weer. Voorts wordt een aantal vei ligheidsmaatregelen tegen ongeval len en brand voorgeschreven. Orvieto, waar hij de Heilige Mis op droeg. De gezangen werden uitge voerd door „De Nachtegalen" uit Oosterhout, die voor deze gelegen heid speciaal naar Orvieto waren uitgenodigd. De Westlandse tuinders zullen zich 1964 herinneren als het jaar van het tomaten-drama. De gemid delde opbrengstprijs per kilo toma ten is op de veiling gedaald tot het minimum van rond 25 cent per ki lo. Vorig jaar was de gemiddelde opbrengst 89 cent. Dit verklaarde dinsdag de heer L. J. Barendse Voorzitter van de „Bond Westland", waarbij elf veilingen zijn aangeslo ten. Indien tomaten op de veiling de minimumprijs van 25 cent per kilo niet halen, worden ze doorge draaid. Het is geen zeldzaamheid, met de helft van de totale aanvoer aldus de heer Barendse, wanneer dit gebeurt. MAN NEERGESTOKEN BIJ FAMILIETWIST De 25-jarige landarbeider Jacob D. uit Haulerwijk (ten oosten van Drach ten) is zaterdagavond bij een vecht partij in de borst getroffen door een messteek van zijn 27-jarige broer Jan, die later werd gearresteerd. Ook de vader van de beide broers was bij de vechtpartij betrokken. Hij liep geen letsel op. Jan D. leefde al geruime tijd op ge spannen voet met zijn vader en broer, Samen met zijn vrouw en een baby woonde hij in een woonwagen naast het ouderlijk huis. De ruzies tussen vader Albert en zoon Jacob enerzijds en zoon Jan anderzijds laaiden steeds heviger op. Zaterdagavond omstreeks half negen dreigde de vader, grond werker van beroep, dat hij zijn schoondochter en de baby zou ver moorden. Samen met Jacob probeer de hij de woonwagen binnen te drin gen, wat Jan wilde verhinderen. De aanvallende partij bezat een gummiestok en daarmee wist ze Jan tegen de grond te werken. Buiten zichzelf van angst trok Jan daarop een mes en begon daarmee in het wil de weg te steken. Het wapen trof Ja cob in de borst, zodat die zwaarge wond ineen zakte. Het slachtoffer werd in allerijl naar het ziekenhuis te Drachten ge bracht. Rolls-Royce en de Westduitse fa- Ibriek M.A.N. zullen gezamenlijk 'n nieuw supersoon loodrecht opstij gend en landend vliegtuig gaan bouwen, dat naar verwachting ho gere snelheden zal bereiken dan .hun eerste -fvj 101-x 1-f -model, zo is maandag in Muenchen bekend gemaakt.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5