wAAlwijkse en LAnGStRAAtse couRAnt Jgmpe 2 leerlingen 2 netis MEISJES Succes voor Kaatsheuvelse schoenontwerper WaaSwijjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen 0 WORDT STEEDS GEKKER Potloden, pruiken, broches, kleding, tassen, pennen en soep, puddingen, gitaren, eierdopjes en borstbeelden Voer voor economen Meer dan 100 En borstbeelden Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode IN NIEUW-ZEELAND DE MAN MET DE LUCIFER MAANDAG 17 AUGUSTUS 1964 85e JAARGANG No. 64 tcho vAn het Zuióe tirSijksche Scoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: J>. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p.mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) v 08 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra! Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO Omzet Beatle-waren f370.000.000 Mijnheer, wij zagen zojuist dat U enkele aantekeningen maakte met 'n potlood. „Dat is mijn goed recht'" zult U zeggen en inderdaad, dat wil len wij ook niet betwisten. Maar waarom gebruikt U geen Beatle- potlood? Hebt U iets tegen die toffe" jongens uit Liverpool? Kunt U het niet hebben dat zij met la waai maken de kost verdienen en duizenden guldens verdienen met 't lanceren van allerlei malle fratsen, waarmee U het hoogstens tot een psychiatrische inrichting zou bren- 6en? Mevrouw, op uw borst zien wij een broche prijken. Een aardig kleinnood, dat mede verklaart waarom men U zo aantrekkelijk vindt, al ziet het er duurder uit dan het is (wij bedoelen de broche na tuurlijk), maar waarom koopt U geen Beatle-broche Wilt U straks ervan verdacht worden niet met uw tijd mee te gaan Als je boven de vijfendertig bent, moet je zorgen, dat ze dat nooit van je kunnen En mevrouw, waarom serveert U uw eieren nog steeds niet in een Beatle-eierdopje? U weet wel, zo'n plastic geval, waar de afbeelding van Liverpoolse jongens op staat. Dat lijkt ons ook aardig voor Uw dochter, die (zoals het degelijke meisje betaamt) wèg is van de Bea tles, en trouwens ook voor uw zoon, die weliswaar op de h.b.s. weer is blijven zitten, maar die toch maar de moed had in het water van de Amsterdamse gracht te springen, toen de Beatles er langs voeren. Opnieuw brengen de Beatles de tongen in beroering, en het heeft een aantrekkelijke kant. De ouderen kunnen weer eens bedenkelijk kij ken en wijs het hoofd schudden, en eerlijk gezegd, dat doen wij bijzon der graag. Welaan, er is weer alle reden toe! De vier Liverpoolse jongelui, die met hun „Mersey Sound" in korte tijd de tienerwereld hebben vero verd en de ouderen de dankbaar aangegrepen gelegenheid hebben geschonken mistroostig te mijmeren over de jeugd van tegenwoordig, hebben nu de markt veroverd van de artikelen die afbeeldingen of na men van beroemdheden voeren. Is het Beatle-verschijnsel nog steeds 't onderwerp van studie voor sociolo gen en psychologen, hebben de ge dragingen van de Beatle-fans in psychiatrische kringen 'n levendige interesse, nu gaan waarachtig zelfs economen en het zakenleven zich er al mee bezighouden. De totale omzet van Beatle-waren wordt momenteel reeds op 370 milj. gulden geschat. De statige Wall Street Journal, die men toch aller minst tot de Beatle-fans mag reke nen, raamde reeds in februari een te verwachten omzet aan deze arti kelen van 180 miljoen gulden, alleen a! in de Ver. Staten. De Beatles zien hun naam en ui terlijk nu al aan meer dan honderd artikelen verbonden. Deze collectie omvat alle ook maar enigszins in aanmerking komende voorwerpen, zich uitstrekkende van scooters via kleding, pruiken, tassen en broches, tot potloden en kogelpennen toe. Nu is dit verschijnsel qp zich zo vreemd niet. In het verleden zijn er tal van vooraanstaande personen nagedaan in manieren en kleding. We kennen de Eden-hoed, het Tru- man-shirt, de Kaiser-Wilhelmsnor en de Churchill-sigaar. Uit latere tijd dateren de speelgoedrevolvers en holsters met de „merknaam" van beroemde cowboyfilmhelden. En hoeveel meisjes hebben na de oorlog hun aantrekkelijkheid niet te grabbel gegooid om toch maar op Brigitte Bardot te kunnen lijken Geen beroemdheid heeft echter een handel kunnen stimuleren in zo'n grote verscheidenheid van ar tikelen als de Beatles. In Engeland is een gitaarfabrikant in enkele maanden tijd rijk geworden door de verkoop van „Beatle-guitaren" (maandelijkse productie 150.000). En hebt U al Beatle-soep ge proefd, of de „overheerlijke Beatle- pudding"? Een Schotse fabrikant is begon nen met de fabricage van (plastic) borstbeelden van de populaire ster ren en verwacht hiervan per week 50.000 stuks te kunnen verkopen. Vraag: moet ons parlement ook niet met de tijd meegaan en er eentje plaatsen in de Ridderzaal? En is dit ook niet wat voor de bejaardente huizen waar mensen wonen, voor wie het goed is dat zij zich jong blijven voelen De oorsprong van deze handel in Beatle-waren ligt bij een Engelse maatschappij, opgericht door. de manager van de Beatles. Onderne mingen, die de naam Beatles willen voeren, moeten rechten betalen. De zaken worden grootscheeps aange pakt. Voordat de Beatles een be paald gebied bezoeken, adverteert voornoemde maatschappij met de exclusieve rechten. Wat dat betreft, valt het resultaat in Nederland te gen. Want we kennen hier nog geen Beatle-soep, we zitten nog steeds te smachten naar onvervalste Bea- tle-boter en wanneer kunnen wij onze volkswagen nou eindelijk in ruilen tegen een Beatle-car? U be grijpt toch wel, dat wij hier met ongeduld op zitten te wachten. Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 Kaatsheuvels' schoenenfaam reikt ver. Tot in Nieuw-Zeeland om pre cies te zijn. Daar heeft de Kaatsheuvelse emigrant Gerrit van Boxtel, broer van de onlangs overleden Giel van Boxtel, de eerste prijs gewon nen in een wedstrijd in het ontwerpen van schoenen. Deze Shoe Design Competition werd gehouden ter gelegenheid van de vierde Shoe and Leather Fair in Wellington. De federatie van Nieuw-Zeelandse schoenfabrikanten had de wedstrijd dit jaar voor het eerst georganiseerd en er werd aan deelgenomen door de ontwerpers van alle schoenfabrieken van het land. De heer G. van Boxtel, werkzaam bij het Nieuw-Zeelandse bedrijf van Bata, behaalde zijn eerste prijs in de afdeling "gelegenheidsschoenen voor dames". De prijs werd hem aan de voor avond van de opening van de Shoe and Leather Fair, op dinsdag 28 juli, door Lady Furgusson, First Lady van Nieuw-Zeeland, echtgenote van Sir Bernard Furgusson, de gouverneur- generaal, uitgereikt. Bij de prijsuitreiking waren aan wezig verschillende hooggeplaatste personen, ministers, de leider van de oppositie, de burgemeester van Wel lington en 800 genodigden. De heer van Boxtel berichtte ons, dat hij de avond van de 28ste juli van dit jaar niet gemakkelijk zal vergeten, toen hij als enigste buitenlander, Bra bander en "Kaatsheuvelse schoenma ker" tot winnaar werd uitgeroepen door de First Lady van zijn tweede vaderland. De heer G. van Boxtel emigreerde in mei 1951 naar'Nieuw-Zeeland. Het pronkstuk van de tentoonstel ling in Wellington was overigens een gouden schoentje ter waarde van 27.500 gulden. Het schoentje was van 18 karaats goud en had een dia manten gesp van 2500 gulden. Rondom dit gouden schoentje was de gehele tentoonstelling van schoe nen gegroepeerd. Lady Furgusson overhandigt de eerste prijs aan de heer G. van Boxtel. In het midden Sir Bernard Furgusson, de Gouvern eur-Generaal van Nieuw-Zeeland. EEN KRABBENDE HOND OPENT GASKRAAN ECHTPAAR GESTIKT. In Den Haag zijn donderdagoch tend de 23-jarige bedrijfsleider S. Costa uit Milaan en zijn 28-jarige echtgenote, mevrouw P. Costa-Ste- vens, door gasverstikking om het le ven gekomen. Het echtpaar en zijn hond logeer de bij familie in Den Haag. Op deze kamer stond een gaskachel. De poli tie vermoedt dat de hond toen hij zich krabde, de gaskraan heeft openge stoten. Ook de hond is gestikt. Het dier sliep bij het echtpaar Costa op de ka mer en had een plaatsje in de hoek, waar zich de gaskraan bevond. EEN WREDE VADER De Rotterdamse recherche heeft de 24-jarige bankwerker P. J. v. V. uit Rotterdam-Zuid gearresteerd, die ervan wordt verdacht zijn vier maan den oude zoontje te hebben doodge trapt. De man heeft inmiddels be kend. Als motief voor zijn daad gaf hij op, dat hij geïrriteerd werd door het huilen van het kind. Omdat hij op de middag van het misdrijf (3 augus tus) ook door andere oorzaken een kwade bui had, haalde hij de huilende baby uit zijn bedje, gooide het kind op de grond en schopte het toen tegen het hoofdje. UITSTEL MILITAIRE DIENST VOOR ONDERWIJZERS Voor het schooljaar 1964 zal voor het verlenen van uitstel militaire dienst aan onderwijzers bij het ge woon lager onderwijs dezelfde ge dragslijn als voor het schooljaar 1963 worden gevolgd aan onderwijzers, aan wie voor het gehele schooljaar 1963/'64 uitstel van eerste oefe ning werd verleend voor onder wijs aan een afgelegen grotere twee- of driemansschool, waar zij onmis baar waren en nog zijn, zal vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige worden verleend. De vrijstelling zal pas na 't school jaar 1966/'67 voorgoed worden ver leend. Tot dat tijdstip zal de onder wijzer, aan wie vrijstelling werd ver leend, op de school waaraan hij thans is verbonden, werkzaam moeten blij ven. Vervroegd klein verlof in afwach ting van groot verlof zal in zo ruim mogelijke mate worden verleend aan in werkelijke dienst zijnde onderwij zers. Aan onderwijzers die dit jaar af studeren zal wederom slechts uitstel voor het gehele schooljaar 1964/'65 worden verleend, indien zij een func tie gaan vervullen aan een zeer afge legen grotere twee- of driemans school, en dan alleen in de meest ur gente gevallen. In wat ruimere mate kan uitstel worden verleend tot omstreeks maart 1965. Bij een verzoek om zodanig uitstel moet de betrokken onderwij zer een verklaring overleggen, waar uit blijkt, dat het hem bekend is, dat het slechts gaat om een verschuiving van de opkomstdatum naar een 4 of 6 maanden later liggend tijdstip en waarin hij voorts te kennen geeft, dat hij het uitstel niet zal aanwenden om te solliciteren naar een betrekking aan een afgelegen grotere twee- of driemansschool. NED. VACANTIEGANGERS AAN DE COSTA BRA VA. Hevige regens hebben de afgelopen dagen alle toeristen, onder wie vele Nederlanders, van de campings en kampeerterreinen aan de Costa Bra- va en de Costa Dorada ten noorden en ten zuiden van Barcelona, ge spoeld. De tenten konden niet over eind worden gehouden in de felle storm en in een regenval, zoals die hier sinds 1923 niet meer is waar genomen. In Villanueva, een vissers dorp ten zuiden van Barcelona, viel binnen het uur op een vierkante me ter 88 liter water. De 180 Nederlanders, die op de camping El Buen Vino te Calafell, 30 km van Tarragona, verbleven en daar heen gebracht zijn door de reisafde ling van het Sporthuis Centrum te Rotterdam, zijn onmiddellijk opge vangen door de directeur van hotel Alorda ter plaatse, door de pastoor en door particulieren. De volgende dag zijn een aantal Nederlanders naar de camping teruggekeerd. kunnen wij in ons bedrijf plaatsen. Minimum 7 jaar lager onderwijs of nijverheidsonderwijs. Volledige vakopleiding voor diploma (4 jaar) Goede C.A.O. 9 Lonen met bomilo (boven minimum-loon) Drukken of zetten is een mooi vak en heeft een der beste C.A.O.'s. Stel Uw aanmelding niet uit Ook is er in onze Binderij plaats voor Goed loon en bomilo. Sollicitaties Grotestraat 205, Waalwijk >v FEUILLETON VAN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door Ids. van der Ploeg 37) „Als ik mijn hart niet verloren had aan de architectuur, zou ik speurder zijn geworden wat een voldoening zou het mij geven zo'n moordenaar te ontmaskeren. Er moet iemand op de treeplang ge sprongen zijn. Koningen en dic tators hebben geen treeplanken; ve len hebben daardoor hun leven ge red. Ik heb het niets begrepen op de Wiener Madame de Pompadou". „Nog meer, mijnheer Nonhebei?" „Ja, ik kan de gedachte aam Dora Höck niet loslaten.Wat een ver houding Dora en dat cijfermens Kiljan! Hij rook waar 't geld zat en en hevelde dat dan over in de schat kist van een volksstam die geld te kort had. Dat was het bankiershuis Gramshof en Kil jan.... wat een vak! Maar ik wilde iets anders zeg- gen o ja 't blijkt nu dat die koudbloedige Kiljan toch tegen wicht zocht en verstrikt raakte in een liefdeshistorie met een dame, die nu nog alleen maar denkt aan haar oninbare chèqueMaar die rekenmeester, dat getallenwonder, komt juist door die heimelijke trek naar het avontuur in een milder daglicht te staan; misschien zocht hij onbewust toch de zonkant op of wat dan ook. Alleen hiervoor zou ik willen, dat de moordenaar zijn straf niet ontloopt. Daar luidt de gong voor de lunch, mijnheer Reydel". Hij stond op. „We kunnen Loes niet laten wachten", zei hij. „Op 'n andere keer kunnen we ons gesprek voortzetten". „Gesprek? Dat was geen gesprek, dat was een alleenspraak, dat was het altijd tussen ons. Er klonk een tweede gongslag, korter en heftiger nu. Zij haastten zich naar het huis, waar Loes en Gramshof hen wachtten aan de kof fietafel. Reydel merkte op, dat er voor een vijfde persoon was gedekt. Loes ving zijn blik en zei: „Mijnheer Vernimmen zou ook komen, maar toneelspelers houden zich nooit aan een afspraak". „Hij komt nog wel", zei de ban kier, „als het zo doorgaat krijg ik hier alle crediteuren aan de deur". „Geen zaken aan tafel!" riep Loes opgewekt, „als het moet, maak ik met mijn Colibri een reclamevlucht voor die gekke geldlening. Voel je er iets voor om mee te gaan, Chris- tiaan?" „Dat ding is zo onbetrouwbaar als wat; het is een schande dat er van overheidswege geen toezicht op is". „Die Fransman heeft getelefo neerd dat de motor het nu prachtig doet". „Dat is dan de derde maal", zei Nonhebei, „morgen werkt de pro peller weer niet". Reydel en Gramshof namen geen deel aan de discussie. Na de luch ging de bankier naar zijn werkka mer en liet zich de hele middag niet meer zien. Nonhebei trachtte Loes over te halen tot een wandeling, maar zij gaf er de voorkeur aan thuis te blij ven, ook al omdat ze, naar haar zeggen, de plicht had haar gast be zig te houden. Reydel glimlachte eens; hij voel de weinig behoefte aan haar gezel schap. Het liefst had hij helemaal geen mensen om zich heen, maar hij bleef welwillend en beleefd ook nog toen hij na het diner de bankier tot zijn dochter hoorde zeggen dat hij liever een hypotheek had op z'n huis, dan een inspecteur in z'n huis. Het was een mooie avond met 'n zacht geel licht over het bouwland. Uit de bossen kwam een nevel, die naar aarde en vruchtbaarheid rook. Zij zaten in de tuin; Loes, frivool en uitgelaten als steeds, drong er bij Vernimmen, die in de late namid dag was gekomen, op aan dat hij iets zou declameren. De toneelspe ler streek eens over zijn geplooid gelaat en zei met een blik op het gezelschap, dat er een goede klank bodem ontbrak. Hij had zich niet verwonderd getoond, toen hij Rey del zag. Gramshof zat aan een bijzettafel tje te cijferen, zonder zich om zijn gasten te bekommeren; hij ver wachtte Frits Kiljan nog met een overzicht van alle activa en passiva. Toen deze eindelijk met een auto voorreed, was het bijna geheel don ker geworden. De bankier nam Frits mee naar zijn werkkamer en vroeg of Reydel bij de bespreking tegen woordig wilde zijn. „U weet toch alles, mijnheer Rey del", zei hij, „mijnheer Kiljan heeft belangrijke cijfers; ik kan 'n bank roet niet langer tegenhouden. Op de beurs wordt er openlijk over ge sproken. Als er op korte termijn geen uitkomst komt, is alles uit. Ik hoop dat het schot niet ketst maar Loes had ik dit einde graag willen besparen". Frits keek de bankier eens aan; voorzover hij hem kende, achtte hij hem tot zo'n dramatisch slot niet in staat, maar toch. Gramshof's ge laat stond strak en ernstig. ,,'t Buitenland?" vroeg hij. „Ja dat is ook de reden waar om ik u, mijnheer Reydel, verzocht heb hier te komen. U hebt veel in vloed; zoudt u morgen niet naar Amsterdam willen gaan om mijn paspoort in orde te laten maken? In Parijs heb ik zakenvrienden, die misschien bereid zijn iets voor mij te doen". „Morgenavond is de soiree op het paleis", antwoordde de inspecteur hem. „Ja, eerst dacht ik weg te blij ven, maar ik hoop daar enige geld mensen uit de industrie te ontmoe ten. misschien willen ze bij springen ik heb dus nog twee ijzers in het vuur. en dan over morgen naar het buitenland ten minste als ik een visum krijg". Reydel beloofde zijn hulp, doch meende dat het niet nodig was naar Amsterdam te gaan. Telefonisch zou hij trachten deze zaak in orde te maken. Na het vertrek van Frits begaf de bankier zich dadelijk naar zijn slaapkamer. Reydel maakte nog een wandeling en keerde tegen 't mid dernachtelijk uur naar „Mon Rève" terug. Op de slaapkamer van Nonhebei brandde nog licht. Hij zag diens schaduw op het-gordijn en af en toe ook die van de toneelspeler. Hij ging het huis binnen, in de hoop dat ook Loes naar bed zou zijn ge gaan, maar zij wachtte hem in de huiskamer met koffie. „Vader is erg neerslachtig", zei ze, „misschien ga ik aan het toneel. Ik heb er met Vernimmen over ge sproken; hij zegt dat ik talent heb". „Een goede oplossing", prees de inspecteur, „ik geloof dat u op dit gebied wel iets kunt bereiken, hoe wel het voor velen een pad is vol doornen en distels". „Of ik schrijf met mijn Colibri letters in de lucht, dat wordt goed betaald. In ieder geval beter dan 't schrijven van gedichten en zo Christiaan heeft natuurlijk zijn best gedaan om het idee uit mijn hoofd te praten, maar hij ziet altijd en overal moeilijkheden. Blijft u nog lang op, mijnheer Reydel?" Hij antwoordde, dat hij gewoon was laat naar bed te gaan en nog graag iets willen lezen. Toen hij een uur later de trap op- sloop, zijn best doende geen gerucht te maken, leek het huis wel uitge storven. XIV „Weet u of Versluis in Amster dam is?" vroeg Gramshof aan het ontbijt. (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5