wAAlwnkse en lAnostRAAtse couRAnt w i burgemeester Personalia s- m ij 1111111 w VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1964 85e JAARGANG No. 65 )e tcho van het Zuióe Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) 7 W5 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO Veel en belangrijk werk 0p vrijdag 7 maart 1952 deelde de Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant de burgemeester van Oudenbosch, de Edelachtb. hr J. L. P. M. Teijssen, mede, dat hij door H. M. de Koningin benoemd was tot burgemeester van Waalwijk. In de namiddag reeds was Burgemeester Teijssen met zijn echtgenote in zijn nieuwe gemeente. Ter kennismaking. Loco-burgemeester F. C. Smolders en secretaris J. van Mierlo ontvingen de nieuw benoemde en diens echtgenote op het stadhuis. Die middag had een verslaggever van De Echo van het Zuiden een gesprek met Burgemeester Teijssen. Deze noemde toen Waalwijk een „gemeente met prachtige perspectie ven". Het verkeersprobleem achtte hij het meest urgent. Vooral een goede verbinding door de Langstraat en een Zuid-Noord verbinding lagen hem na aan het hart. In de industrie van Waalwijk moest 12jé jaar geleden naar het gevoelen van de heer Teijssen variatie komen. Hij achtte het eenzijdig opgebouwde industriële patroon een gevaar voor de welvaart en de werkgelegenheid in de gemeente. Een haven aan de Bergse Maas zou veel goed kunnen doen. „Stoute onderne ming", was burgemeesters' eigen commentaar op dit hardop denken. Wat heeft de man, die 12 jé jaar geleden voor het eerst kennismaakte met Waalwijk, in deze gemeente tot stand gebracht? INDUSTRIE Dat is waarlijk zeer veel geweest. Beschouwen we eerst de industrie. Ten Zuiden van de Elzenweg ligt een industrieterrein van meer dan 38 ha, waarvan inmiddels de helft al be bouwd is. Bebouwd met fabrieken van Waalwijk's traditionele industrie. Ook met toeleveringsbedrijven van deze tak van nijverheid. Maar ook met bedrijven van een geheel andere sector. We denken touwtjes in handen heeft gehad, is de woningbouw een van zijn grootste zorgen geweest. De ontwikkeling daarvan geeft dan ook in belangrijke mate zijn stuwende werkzaamheid te zien. Hoewel in het aantal woningzoe kenden in deze 12 jé jaar nagenoeg geen wijziging is gekomen (het aantal bleef rond de 1000 schommelen) is er een respectabel aantal woningen gereed gekomen. In 1955 bedroeg het aantal wonin gen in onze gemeente 3265. Ieder jaar steeg dat aantal regel matig. Door de bouw van woningen in opdracht van de gemeente en door Een van da hoogtepunten van de laatste 12 Mi jaar was voor Waalwijk de begroeting van de 15.000ste. Burgemeester Teijssen leest ten overstaan van de gelukkige vader van Jacqueline Valentijn de officiële pijYoclamatie voor. Men verwacht nog vóór de viering van het ambtsjubileum van Burgemeester Teijssen, dat Waalwijk de 20.000 zal bereiken. daarbij aan een bedrijf als de "Hol land Heating". Burgemeester Teijssen beschouwt het als een groot goed voor de werk gelegenheid in Waalwijk, dat op dit industrieterrein straks ook een Phi- lips-vestiging komt. WONINGBOUW Vanaf de eerste dag, dat Burge meester Teijssen in Waalwijk de \- Talloze keren heeft Burgemeester Teijssen in zijn ambtsperiode koninklijke onder scheidingen overhandigd. Hier zijn de rollen omgekeerd de Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, dr. C. N. M. Kortmann, speldt hem de onderscheiding van "Officier in de Orde van Oranje Nassau" op. Dat was in april 1960. i y'vV'l! <1 «li? ia Reeds op de middag, dat zijn benoeming bekend werd, brachten Burgemeester Teijs sen en, zijn echtgenote een bezoek aan Waalwijk. U ziet hier de Burgemeester en Me vrouw Teijssen vóór het stadhuis. Burgemeester J. L. P. M. Teijssen werd op 25 mei 1910 te Druten, Gelderland, geboren. Zijn ouders waren echter Brabanders. Na de Middebare School doorlopen te hebben bekwaamde hij zich in de gemeente-administratie en was o.m. werkzaam op de gemeente secretarieën van Berghem, Bakel en Milheeze. In 1934 werd hij 'benoemd tot le ambtenaar van de secretarie van Oudenbosch, waar hij vervolgens in 1939 secretaris werd en in 1941 burgemeester. De benoeming tot Burgemeester van Waalwijk ging in op 16 maart 1953. De heer Teijssen is gehuwd en heeft twee kinderen dochters van resp. 15 en 20 jaar. Vanaf 1950 is hij lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant voor de K.V.P. Sinds 'het vertrek van de heer Sassen naar Euratom in Brussel, is de heer Teijssen tevens voorzitter van de K.V.P.-frac tie in de Provinciale Staten. Vanaf 1958 is Waalwijks' burgemeester lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de K.V.P. Als zodanig is hij lid van de Partijraad van deze partij. Dat was hij echter ook daarvoor reeds. Vanaf 1 januari 1946 is de heer Teijssen hoofdbestuurslid van de ARKA geweest. Van die dag tot 1 oktober 1958 was hij tevens hoofdredacteur van 'het ARKA-blad. Hij is voorzitter van de I.Z.A. in Noord-Brabant en van het Gra- bants Orkest. In Waalwijk toont de Burgemeester zijn belangstelling voor het so ciale en culturele leven door zijn beschermheerschap van tal van ver enigingen. Hij is in onze gemeente bovendien voorzitter van de Stichting Mid delbare Vakschool voor de Schoen- en Lederindustrie, van de Deken van Riel-Stichting en van de Mater Amabilis-school. Op 11 april 1960 behaagde het H. M. de Koningin Burgemeester J. L. P. M. Teijssen te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Momenteel zijn in Waalwijk gro te complexen woningen in uitvoering in het zg. plan-Laageinde, waar de gemeente en de N.V. Cordam samen 350 woningen houwen en waar de Exploitatiemaatschappij Schevenin- gen ook 246 woningen in aanbouw heeft. Waalwijk heeft deze woningen no dig voor de trouwlustigen uit de eigen gemeente, voor de sanering van krotwoningen en voor het leidingge vende personeel van nieuwe indu strieën. Een belangrijke uitbreiding van va riatie van het industriële patroon kan straks verwacht worden wanneer de havenplannen zijn gerealiseerd. Het moet voor Burgemeester Teijs sen op 5 juni 1958 een groots mo ment zijn geweest, toen hij die dag de eerste paal heide voor een damwand van de haven. Deze haven gaat Waalwijk een in dustrieterrein van 54 ha opleveren. De buitenhaven wordt geschikt ge maakt voor schepen van 2000 ton en krijgt een industrieterrein voor zwa re industrie Voor de verbindingen met Waal van het gemeentelijke beleid de no dige aandacht besteed. Zo werd op 20 juni 1954 het zwembad "Het Hoefsven" geopend. In 1958 was dat reeds uitgegroeid tot een compleet recreatiecentrum met een roeivijver, een speeltuin, speel weiden en een hertenkamp. Maar dit recreatiecentrum is waar lijk niet het enige, dat op het gebied van de recreatie werd verricht. Het sportpark "Olympia", dat voetbal velden, hockeyvelden en tennisterrei- nen omvat, en ook het sportpark "El zenhoven" doen menige grotere ge meente met jaloezie naar Waalwijk opkijken. ONDERWIJS Het beleid van de in september jubi lerende burgemeester is er steeds op gericht geweest van Waalwijk een ware centrumgemeente te maken. Een centrumgemeente moet ook op het gebied van het onderwijs goed mee kunnen. In Nederland heeft het particuliere initiatief een bijzondere taak op het gebied van het onderwijs. Het bijzondere onderwijs is er heilig. Niettemin heeft het gemeentebestuur de particuliere bouw. Enkele cijfers mogen dit illustreren. In 1956 wer den 177 woningen gebouwd, in '57 zakte dat terug tot 96, maar 1958 compenseerde dat ruimschoots met 225 woningen; 1959 werd 'n record jaar, waarin 300 woningen tot stand kwamen en 1960 mocht er met 198 ook best wezen. Voor 1961, '62 en '63 bedroegen deze cijfers resp. 139, 180 en 190. V A i* tyr"Csi"- Li :t*cs t'.m mmi - J t x ;r Woningbouw is nog steeds een van de grootste zorgen van Burgemeester Teijssen. Een luchtfoto van het complex, dat in Baardwijk werd gebouwd in het kader van de continubouw Brabant II. wijk was het van belang, dat in 1958 de verbindingsweg Zuid - Noord Til burg - Waalwijk - Gorinchem op het rijkswegenplan werd gezet. Jammer, dat de provincie Noord-Brabant door het Ministerie van Verkeer- en Wa terstaat zo stiefmoederlijk bedeeld wordt. Voor de. verdere ontsluiting van Midden-Brabant is deze weg van vitaal belang. Jammer is het ook, dat een andere droom van Waalwijks' eerste burger - een spoedig gereed komen van de Langstraatweg van Den Bosch naar Geertruidenberg - nog steeds geen werkelijkheid is gewor den. Aan de activiteiten van de heer Teijssen heeft dat zeker niet gelegen. RECREATIE Maar in de 12 jé-jarige ambtspe riode van burgemeester Teijssen is ook aan andere belangrijke aspecten een belangrijke stimulerende invloed, zeker in verband met het verkrijgen van rijksgoedkeuringen. Burgemees ter Teijssen heeft vooral wat dat be treft door zijn vele relaties in "Den Bosch" en "Den Haag" veel voor Waalwijk betekend. Daaraan zal niet vreemd zijn, dat hij fractievoorzitter van de K.V.P. in de Provinciale Sta ten in Noord-Brabant is en dat hij sinds 1958 deel uitmaakt van de Eer ste Kamer der Staten Generaal. Van de vele scholen die in deze jaren Waalwijk werkelijk tot een on derwijscentrum maakten, noemen wij ër maar een paar behalve de scho len voor kleuteronderwijs en gewoon lager onderwijs zijn dat de Irene- school en de Dr. Broeren- annex Don Boscoschool, de nieuwbouw van de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken, Lagere Technische School Nauwelijks in Waalwijk eiste de tentoonstelling S.L.E.M. '53 al de aandacht van Bur gemeester Teijssen op. Hij was voorzitter van het organiserende bestuur. Op de foto ziet U H.M. de Koningin, Prof. dr. J. E. de Quay, Burgemeester Teijssen en andere genodigden. Als voorzitter van de gemeenteraad staat de heer Teyssen bekend als zeer bekwaam, slagvaardig en geestig. Nooit zullen we de raadsvergade ring vergeten, waarin de aanschaf van een toiletwagen voor de wekelijkse markt en andere evenementen in de raad werd besproken. "Hef voor het gebruik van die wagen een dubbeltje"' zo opperde een raadslid, "het mag dan maar een druppeltje op een gloeiende plaat zijn..." De voorzitter interumpeerde "Ik hoop n'iet, dat het bij één druppeltje blijft" en de raad had echt wel een kwartier nodig om weer op adem te komen. MAATSCHAPPELIJK LEVEN 'Ook voor het maatschappelijk le ven van onze gemeente toonde Burge meester Teijssen ruime belangstelling. Zo is hij voorzitter van de Stichting Mater Amabilisschool, voorzitter van de Deken van Riel-Stichting (deze beheert het ziekenhuis) en voorzitter van de Stichting "Middelbare Vak school voor Schoen- en Lederindu strie", Curator van 't Dr. Moller-col- lege enz. enz. Van vele verenigingen is hij 'beschermheer. Waalwijk dankt veel van zijn stormachtige na-oorlogse ontwikke ling aan zijn eerste burger, die de be langen van "zijn" gemeente overal met alle mogelijke kracht heeft behar tigd. In Waalwijk zelf uiteraard, maar ook bij de "hogere" instanties bij Gedeputeerde Staten in Den Bosch en bij regeringsinstanties in Den Haag. Wij hopen vóór de viering van het jubileum nog nader op de vele ver diensten van Burgemeester J. L. P. M. Teijssen terug te komen. tegenwoordig, een Mater Amabilis school en de uitbreidingen van het dr. Mollercollege en de Middelbare Vakschool voor Schoen- en Lederin dustrie. Met dankbaarheid memoreerde het bestuur van het Bejaardencentrum Samarja bij de opening in juni van dit jaar, dat de Burgemeester zo sti mulerend was opgetreden bij de tot standkoming van dit centrum. En zo zal dat ten aanzien van de kerken bouw en andere objecten al niet an ders zijn. Ook de ouden van dagen bezorgde hij een smaakvol en gezellig tehuis. Veel en belangrijk werk heeft Bur gemeester Teijssen voor Waalwijk verricht. Niet alleen uiteraard. Alle takken van dienst van de gemeente hielpen hem daarbij. De wethouders dachten mee. De raad besliste mee.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1