wMlwijkse en LAnqstRAAtse couratu Veel waardering voor trouwe medewerkers 't Is alles de van De Echo schuld 3 JUBILEA BIJ DE AMSTEL" Lekker... die zachte echte Virginia OOK MET FILTER AAN ONZE KLANTEN I! Ds. Martin Luther King: Lekker... die zachte echte Virginia OOK MET FILTER Lekker... die zachte echte Virginia OOK MET FILTER Wij hopen dat U allen een prettige vakantie hebt gehad En nu gaan wij met vakantie Daarom zal onze zaak gesloten zijn van maandag 24 augustus t/m donderdag 3 september FRITUURSALON o4. de 'brouwer* Brief uit Australië VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1964 85e JAARGANG No. 65 De ïcho van het Zuióen 'Faalwi/ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.08 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. y/eek (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Opgericht 1873 Bureaux: Giotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO" op de voet II i iKtNGag We hebben helaas, aldus de heer Gompen, te weinig kans het te zeg gen hoe zeer we de trouw van onze medewerkers 'op prijs stellen. Het is een feestdag voor de jubilarissen, maar ook voor de directie, die verzekerd kan zijn hun vriendschap, hun bereidwilligheid en hun trouw. Zich richtend tot de heer Mandemakers zei de heer Gompen, dat diens leeftijd het niet waarschijnlijk maakt, dat hij ook zijn 50-jarig jubileum bij het bedrijf zou vieren (tenzij hij na zijn pensioen nog doorwerkt). Daarom krijgt deze huldiging een extra waarde. „U bent trots op het bedrijf waar U werkt, wij zijn trots op U", verzekerde de heer Gompen namens de directie, en wij wensen U nog vele jaren in goede gezondheid." Directeur J. Gompen onderstreepte deze woorden met een geschenk onder couvert, dat hij aan de heer G. Mandemakers overhandigde. leefd te hebben met de moeilijke tijd die de heer van Vugt in het recente verleden in zijn persoonlijke leven had doorgemaakt. De grote veerkracht die deze daarin met vertrouwen op God had getoond, had aller bewondering gehad. Beide jubilarissen overhandigde de heer Gompen daarna het getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en een geschenk onder couvert. Hij kondigde tevens aan, dat de directie een draaginsigne had laten vervaardigen voor allen, die 25 jaar in dienst waren bij de N.V. "De Am- stel". Vroegere jubilarissen zouden het insigne alsnog ontvangen. De oudste medewerker (in dienst jaren) van het bedrijf, de heer T. van Iersel, overhandigde deze insignes op uitnodiging van de directeur aan de heren Versteeg en van Vugt. De directie van de N.V. Koninklij ke Ghroomlederfabriek "De Amstel" waardeert zijn trouwe medewerkers zeer. Dat wordt meestal alleen ge zegd, aldus de heer J. Gompen, dins dagmiddag tijdens de huldiging van de jubilarissen G. Mandemakers (40 aajr), A. Versteeg en P. van Vugt (elk 25 jaar), bij jubilea als deze, maar het geldt ook voor de andere medewerkers. De directie had het drievoudige feest van dinsdag opnieuw aangegre pen om te manifesteren, hoe goed de in het bedrijf heersende geest van sa menwerking wel is. Burgemeester Teijssen, die van de heer J. Gompen het eerst het woofd kreeg, feliciteer de de directie met deze goede sfeer in het bedrijf. Een bewijs voor die goede sfeer zag de Burgemeester in de talrijke jubilea, die in de loop van de jaren bij de "Amstel" zijn gevierd. De heer Teijssen zei tot de heer G. Mandemakers, die zijn 40-jarig jubi leum vierde, dat 't feit, dat er meer dere in het bedrijf zijn, die dit feest vóór hem gevierd hadden, geen af breuk deed aan de waarde van dit jubileum. "Gij hebt Uw beste krach ten gegeven, gij bent meegegroeid met het bedrijf, gij hebt anderen gestimu leerd en ge 'bent hen tot voorbeeld geweest." Aldus de Burgemeester. "Op die manier hebt gij bijgedra- Vervolgens richte de heer Gompen zich tot de heren A. Versteeg en P. van Vugt, dit beide 25 jaar bij de "Amstel" werkzaam waren. Hij vond het jammer, dat de echt genote van de heer Versteeg na de vacantie in Zwitserland ziek was ge worden en niet bij het feest aanwezig kon zijn. De directie wilde mevrouw Versteeg toch erbij betrekken en heeft bloemen in het ziekenhuis laten bren gen. Zwitserland 25 jaar geleden, deed de heer Gompen denken aan het diep tepunt waarvoor de wereld 25 jaar geleden stond de verschrikking van de Tweede Wereldoorlog, veroor zaakt door Nazi-Duitsland. Er is goddank weer een opgaande lijn ge komen. Hij dankte de heer Versteeg voor de 25 jaar trouwe medewerking. Voor de heer P. van Vugt had de directeur bijzonder grote waardering. De woorden die de jubilaris van nu bij het jubileum van het bedrijf in de Stadsschouwburg namens de onder nemingsraad had gesproken, waren bijzonder oprecht en eerlijk geweest. Wij hebben dat toen zeer gewaar deerd en doen dat nu nog, aldus de beer Gompen. Maar daarom niet al leen had de directie waardering voor de heer van Vugt. Zijn oprecht die nen was van God's vertrouwen door trokken. Over de onderneming heen doet de heer van Vugt veel voor het maatschappelijke leven. Dat kan niet van iedereen gezegd worden. Dat is °ok niet aan allen gegeven. De heer Gompen zei sterk meege- De drie jubilarissen na de huldigingvan links naar rechts de heren A. Versteeg G. Mandemakers en P. van Vugt. gen tot de goede geest van samen wérken, waaruit zoveel goeds tot stand komt.. Behalve zijn gelukwensen zei de Burgemeester nog méér te kunnen aanbieden. Hij deelde de heer Man demakers mede, dat het H. M. de Ko ningin behaagd had hem de ere-me- dalje in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toe te kennen. Vervolgens spelde 'hij de jubilaris deze ere-medalje op. Ook de beide andere jubilarissen ontvingen de ge lukwensen van de burgemeester. Bij de aanvang van de huldiging, nog vóódat hij het woord gaf aan Bur gemeester Teijssen, had de heer J. Gompen het volgende telegram van zijn moeder voorgelezen "Van harte gelukgewenst met veer tig en vijfentwintigjarig jubileum. Stop. Nog vele goede jaren in ge zondheid en vreugde als kranige me dewerkers van de AMSTEL en in Uw persoonlijke levens. E. Gompen-Kal- ker." De heer Gompen zei het prettig te vinden de heer Mandemakers te kun nen huldigen. De naam Mandemakers is nog op andere manier aan het be drijf gebonden. Ook de overleden broer van de heer G. Mandemakers was er werkzaam. Directeur Gompen zei het bijzonder op prijs te stellen, dat diens zoons bij de jubileumvie ring van hun oom aanwezig wilden zijn. Het zou volgens de heer Gompen interessant zijn de vele ontwikkelin gen van de laatste veertig jaar - in het bedrijf en daarbuiten - -nog eens na te gaan. Dat zou echter te ver voeren. Er is onnoemelijk veel veranderd. Maar de kern is ongewijzigd gebleven er is nog steeds een nathuis (waarin de heer Mandemakers werkzaam is), er is nog steeds een onvervangbaar pro- dukt leder en er is nog steeds een kern van mensen in ons bedrijf waarop we kunnen bouwen. De chef van de afdeling personeels zaken, de heer A. Rooms, die de hul diging leidde, gaf hierna het woord aan de heer E. Stassen, die de drie ju bilarissen gelukwenste namens het staf- en kantoorpersoneel. Namens de ondernemingsraad en het gezamen lijke personeel overhandigde de heer W. van Bijnen een enveloppe met in houd aan de drie feestelingen. Namens dezen dankte de heer P. v. Vugt de burgemeester en in hem H. M. de Koningin voor de koninklijke onderscheiding voor zijn collega de heer Mandemakers. De directie voor de lovende woor den en de geschenken voor hen alle drie. Ook de heren Stassen en van Bijnen betrok de heer van Vugt in zijn dankwoord. Norlane, 13 augustus 1964. Tot die conclusie is onze schoen maker gekomen en hij staat hierin niet alleen. Velen van onze kennissen de len zijn mening, maar de schoenma ker is nog kwaad ook. "Je mot mij nog meer vertelle, ik hep 't wel sien ankomme", spuit hij los", "altijd as ik langs kwam om te frage, lage die krante op tafel". Hij liegt er niet om, de schoenma ker. "Eigenlijk stond jij nog altijd met één 'been in Holland", weet een vrind, "jij zat maar te lezen. T.V. lustte je niet, maar Elseviers, Echo's, all over the place. Las je Herald en Sun ook wel eens?" "Met minder plezier, moet ik toe geven". 't Is toch effe wat", komt de schoenmaker weer, bedoeld als een laatste poging om ons te bekeren, "je hep toch een aardige bizzenes, een huis van je eige, drie auto's, volop werk en nou ga je terug. Ik snap je niet." "De drie jongens blijven hier en U WEET WELVAN DIE LEKKERE HAANTJES grote persoonlijke moed Het is altijd boeiend persoonlijk te worden geconfronteerd met een man, wiens naam over de gehele wereld een begrip is. Die sensatie hadden zondag vijfduizend mensen in het volgepakte RAI-gebouw in Amsterdam, toen zij werden toegesproken door de befaam de Amerikaanse negerleider dominee dr. Martin Luther King. Het lijkt waarschijnlijk dat niemand in zijn ver- wachtingen is teleurgesteld. Deze breedgeschouderde neger, die niet ouder is dan 35 jaar, is een uiterma te boeiende persoonlijkheid. Hij spreekt rustig, beheerst, zon der enige demagogie, maar met een grote innerlijke bezieling en dikwijls een prachtige retoriek. Hij dwingt tot luisteren, elke seconde dat hij aan het woord is. Dat bleek vooral zondagmiddag, toen hij voor de tweede maal sprak, tijdens de slotzitting van de Europese Baptisten-Conferentie. Daarbij ge bruikte hij revolutionaire taal, maar - zo luidde de kern van zijn betoog - in wezen is het christendom revo lutionair en als zodanig dienen wij het te beleven. ,,Het zou wel eens kunnen zijn dat de hand van God in de revo luties van deze wereld méér werk zaam is, dan de kerk tot nu toe heeft willen erkennen". 's Morgens had dr. King reeds het woord gevoerd tijdens een massale kerkdienst van de Europese Baptis ten, eveneens in het RAI-gebouw. Hij verzorgde de predikatie en velen zul len hem hebben gehoord en gezien via hun TV-toestel, want de dienst werd rechtstreeks uitgezonden in Neder land, West-Duitsland, Zweden en Denemarken. De preek van de neger leider uit Atlanta in Alabama was Evangelieverkondiging in de ware zin van het woord. Toch geloven wij niet dat het overdreven is te zeggen, dat hij tijdens de slotbijeenkomst 's middags op zijn best was. Toen vooral droeg hij de boodschap uit, die hem in de Verenigde Staten tot leider van het gekleurde volksdeel moet heb ben gemaakt. Dr. King ziet zijn zending, de be strijding van het onrecht dat de ne gers wordt aangedaan, als een zuiver religieuze opdracht „God gaf ons destijds het busincident in Montgo mery, Alabama, om ons te, Ieren hoe veel door krachtige actie kan worden bereikt. Vanuit dat incident leidde Hij ons naar een machtige, onstuitbare beweging". En even later „Wij ge loven in de macht van God, zoals wij geloven in de kracht van de revolu tie." WERK VAN GOD Voor dominee King is het een duidelijke zaak dat de revolutie van de negers in zijn vaderland het werk is van God. Het leiding geven aan die revolutie is voor hem puur christelijk werk. Zijn visie op de we reld is overigens niet onverdeeld op timistisch. Keer op keer wees hij op de algemene ontaarding in gezin, kerk en maatschappij, waarbij hij uiteen zette, dat de verkiezing van Barry Goldwater tot Republikeins presi- denskandidaat een voorbeeld is van die ontaarding. "Met hem heeft het volk een man gekozen, die terug wil naar een tijd zonder belastingen, zon der sociale zekerheden, zonder hulp aan andere landen, zonder ingewik kelde problemen die alleen met atoombommen kunnen worden opge lost. De mensen, die deze man heb ben gekozen, vullen 's zondags onze kerken." KERK EN OORLOG Het falen van de kerken, van de christenen de problemen van hun tijd te zien is het tweede grote thema, dat steeds terugkeerde in beide toespra ken van dr. King. Dat geldt voor alle kerken. Hij verwees naar het aanbod van Paus Paulus (gedaan in zijn en cycliek „Ecclesiam Suam") om te be middelen bij internationale crises. „Dat aanbod verdient alle overwe ging, maar men vraagt zich af of het christendom niet allang het recht heeft verloren zo'n aanbod te doen." Tevoren had hij al geconstateerd dat de kerk in moreel opzicht menige oorlog heeft gesanctioneerd en dat de christenen, doordat zij geen echte christenen waren, verantwoordelijk heid dragen voor twee wereldoorlo gen. En hebben de kerken zich in de sociale strijd niet dikwijls aan de zijde van de bevoorrechte klassen ge schaard? LEVENDE LIEFDE De noodzaak voor iedere christen om helemaal christen te zijn, de lief de van Christus in zich levend te ma ken en te richten op zijn medemens - ziedaar de boodschap die dr. King wil brengen. Zoals de negers in de Verenigde Staten hun individuele re ligieuze overtuigingen hebben aan eengesmeed tot één machtige en re volutionaire strijd tegen onrecht, zo moeten alle christenen in de gehele wereld zich aaneensluiten om te strij den tegen de honger in de achterge bleven landen, om te vechten voor de vrede, om het dode punt in het ge sprek over ontwapening te doorbre ken. Als men dr. King hoort spreken, twijfelt men er in ieder geval niet aan dat deze neger, die met grote per soonlijke moed leiding geeft aan de ene massale actie na de andere, in zijn eigen leven de consequenties van zijn geloof met overtuiging aanvaard. "de Tijd". slijten nogal wat schoenen", meen ik hem te moeten troosten. Hij kijkt nog eens machteloos naar de Echo's op tafel en gaat dan thuis zijn hart luchten. Zeker staat de Echo niet in een goed blaadje bij hem. Hij snapt 't niet. Hij snapt 't niiet, wij misschien ook niet. Maarrre ter voorkoming van opmerkingen als "wat schept hij op", moge ik opmer ken, dat ik geen 3 auto's bezit, niet één zelfs. De jongens zijn al grote kerels, aldus... Nu we geen Elseviers meer krij gen, is de Echo nagenoeg het enigste contact met het landje, waarnaar wij straks terugkeren. Met abnormale belangstelling wor den de Waalwijkse kranten gelezen en herlezen. De jochies proberen Smid je Ver holen te snappen, maar één van de ouderen moet wel helpen. De meisjes vragen waar Tolhuis Terpidrome er gens ligt. Mijn vrouw zit Waalwijkse en Geelongse prijzen van levensmiddelen en huisraad te vergelijken. En zelf. Zou zo'n Bogaers Bungalow wat zijn? Welke banen worden er aange boden? „Je kent Waalwijk niet meer te rug", schrijft men ons. Je kent Holland én de Hollanders niet meer terug", vertelt een vrind, pas teruggekeerd, teleurgesteld, van een vacantie naar Holland. "Ze heb ben 't daar zó druk met geld verdie nen. Onze vrienden waren lang niet zo aardig als vroeger". Ga je wat dieper graven, wat blijkt dan? Men wilde in Holland wel een avondje luisteren naar de belevenis sen van de emigrant-op-vacantie, maar zodra hij de tweede avond de zelfde plaat opzette, begon 't audito rium beleefd doch dringend te gapen. De doodklap kreeg hij toen op een avond een Engelsman zou komen bo men. Tevoren had hij zich waarschijn lijk in de handen gewreven, blij met het vooruitzicht eens met zijn Engels te kunnen pronken. Hij kwam be drogen uit, want 't nichtje, 16 jaar, 3e H.B.S. klopte hem meesterlijk. "Nee, er is niks meer an, an Hol land" was zijn conclusie. 't Zal je niet meevallen", zei de bezoeker en afscheid-nemer van van avond, die nét de deur uit is, "maar 't lukte je hier in een baan, waar je geen fluit van af wist, dus waarom daar niet. Wat ga je d'r eigenlijk doen? Ook nursery-man spelen?" We hebben daar lekker over zitten bomen, maar wat weten we tenslotte nog van Holland. Vandaag over 14 dagen hang ik ergens in de lucht tus sen Manilla en India en de dag er op kunnen we beginnen. Toen ik 6 jaar geleden ont scheepte in Melbourne, riep een vriend van boord mij ten afscheid toe: "ik zie je dan wel bij de gemeente reiniging." Hij is er terecht gekomen, mij wil den ze niet hebben. "Misschien heb je in Waalwijk een kans in die richting", grijnst hij. Wie weet? Dat weet ik welde schoenma ker heeft gelijk De Echo is er de schuld van. Heeft de Directie ooit beseft dat de zuigkracht van een blad zo groot kan zijn? KEITH.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5