wAAlwijkse en LAnqstRAAtse coupant lidustrie investeerde 1963 f 100 miljoen meer FILMJOURNAAL ZDogaertó Interessant biljarttournooi in zaal Thalia Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST NIETS! I I I van-donderdag- tot-donderdag lilt Luxor VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1964 85o JAARGANG No. 65 Musis Sacrum Brillenspecialist Optica Houdt Bogaerts voor ogen BARRY GOLDWATER AAN HET WOORD Bij jubileum B.V. «,'f Zwaantje" Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode Tilburg \wn het Zuióen ®êever,;„„UQ Stoomdrukkerij ffaalwijksche Hoofdredacteur JAN TIELEN Antoon Tielen gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) S V 05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief rericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO' In 1963 heeft de industrie in Ne derland in totaal aan vaste activa ontvangen voor een bedrag van (in Senen guldens) 2890,2. In 1962 !s dit 2756 en in 1961: 2675. Dit blijkt uit de cijfers van CBS over de investeringen in vaste activa 63 de industrie, bouwnijverheid en onenbare nuts-bedrijven. Uit de cij fers ban voorts worden opgemaakt, dat de metaalindustrie, inclusief scheepsbouw, vliegtuigbouw en we genbouw, verreweg het grootste deel van deze vaste activa hebben aangetrokken en wel voor 889,1. Hummer twee was de industrie van voedings- en genotsmiddelen met 5151 vervolgens chemische indu strie'met 460,8, textielindustrie met 2618 papierindustrie met 201,3, aardewerk, glas, kalk en stenen 158,5, mijnbouw 108,6 en grafische industrie 106,6. De in 1963 bestelde vaste activa beliepen 2640,7 tegen 2852 in 1962 en 2887 in 1961. De bouwnijverheid ontving aan vaste activa voor een bedrag van 283,5 en de openbare nutsbedrijven (gas, electriciteit en water) voor 687,3. Dit maakt een totaal voor de. industrie, bouwnij verheid en openbare nutsbedrijven gezamenlijk van 2860,9. Terwijl het totaal van de bestelde vaste activa neerkomt op 3871,89. Het CBS heeft voorts berekend, ■dat per 30 juni 1963 het personeel in de betrokken bedrijf skiassen van de industrie (17 groepen) in totaal groot was 1.103.744 personen. Van bouwnijverheid en openbare nuts bedrijven worden geen personeels- cijfers verstrekt. Voorts heeft het CBS een verde ling naar investeringsobjecten sa mengesteld. Hieruit blijkt, dat van het totaal der vaste activa voor de industrie van 2890,2 besteed werd aan bedrijfsgebouwen 751,7 aan an dere bouwwerken 84,9 aan grond 65,0, aan vervoermiddelen 176,4, aan machines en overige activa 1812,2. Voor de bouwnijverheid met een totaal van 283,5 was de verdeling als volgt: bedrijfsgebouwen 19,8, andere bouwwerken 3,4, grond 11,3, vervoermiddelen 41,5, machines en overige activa 207,4. Voor de openbare nutsbedrijven was het totaal 687„3 en de verde ling als volgt: bedrijfsgebouwen 62,5, andere bouwwerken 410,6, grond 9,9, vervoermiddelen 4,9, ma chines en overige activa 199,4. Dit maakt op het gezamenlijke totaal van 3860,9 een verdeling van: be drijfsgebouwen 834,1 andere bouw werken 498,9, grond 86,2, vervoer middelen 222,7, machines en overi ge activa 2219,0. HET MYSTERIE VAN HET LANDHUIS. Een rijke oude dame, tante Harriet, zal binnenkort haar vermogen onder haar twee erfgenamen gaan verdelen. Deze twee zijn broer en zus en omdat de broer in plaats van de helft, de he le erfenis wil hebben, probeert hij op alle mogelijke manieren zijn zuster uit de weg te ruimen. Hierbij wordt Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 b.g.g. 4140 hij geholpen door zijn Franse ver loofde, die het ook op het geld van de oude tante heeft gemunt. Door de geest van zijn overleden broer op te roepen en wanneer dit niet lukt zelf die geest te maken, maakt Simon, zoals de erfgenaam heet, zijn zuster bijna krankzinnig, maar wan neer hij haar hiervoor naar een in richting wil laten brengen, komt daar iemand tussen die precies het uiter lijk heeft van zijn broer en die toch geen zelfmoord gepleegd had. Hierdoor wordt de situatie wat in gewikkeld, vooral wanneer blijkt dat de zoon van de advokaat ook op het geld van tante uit is en dit via de te rugkomst van de overleden broer voor elkaar wil krijgen. Aan het eind wordt het gehele my sterie toch onthult en krijgt de ware erfgenaam het geld, terwijl nog ver scheidene andere bedriegers wor den ontmaskerd. Donderdag, vrijdag en zondag. Toegang 18 jaar. OPROER IN HET VERRE OOSTEN Ambassadeur Macwhite van de V. S. krijgt geen gemakkelijke taak wan neer hij voor het eerst op zijn am bassade in het Aziatische Sarkhan is gearriveerd. Het land is een broei nest van communistische propagan disten die proberen om de bevolking, die toch al niet erg tevreden is met haar huidige regering, naar de rode kant over te halen. Macwhite, die al eerder in Sarkhan gevochten heeft, Senator Goldwater, de republi keinse kandidaat voor het Ameri kaanse presidentsschap, meent in een eerstdaags te publiceren ge schrift dat men de Noordatlantische Verdragsorganisatie het beste nieuw leven in kan blazen, door de opper bevelhebber van de NAVO-strijd- krachten het directe toezicht over tactische kernwapens te geven. Goldwater stelt dat de Ameri kaanse regering de eenheid in de HAVO heeft verbroken door recht streeks met de Sowjet-Unie te on derhandelen en door de bondgeno ten niet voldoende te betrekken in ie uitwerking van de strategie met inbegrip van het gebruik van atoomwapens. Volgens de republikeinse kandi daat vormt het project voor een multilaterale kernvloot een „afsche- Ping" van de NAVO-leden en is het ontwerp „een belediging voor het verstand van de geallieerden". Goldwater meent, dat als men net rechtstreeks toezicht over tac tische kernwapens niet aan de op perbevelhebber van de NAVO ver eent, „niets een Europees land kan tegenhouden om zijn eigen nationa le kernmacht te ontwikkelen, zoals frankrijk bezig is te doen". Goldwater noemde de onderlinge samenhang in de NAVO een eerste vereiste voor de „verdediging van gehele wereld". De Verenigde Staten zou zich in vervolg aan de volgende begin selen moeten houden: Overleg met de NAVO-bondge- Mten vóór elke belangrijke politie ke beslissing die betrekking heeft $P hun veiligheid. Geen bilaterale onderhandelin gen voeren met de Sowjet Unie wr °Merwerpen die rechtstreeks de NAVcf ^hben °P belangen van Kerngeheimen verstrekken op M?e, dat Frankrijk en Groot :„i! binnen het bondgenoot- aP volledige kernpartners kun nen worden. ,trA]}e 'n Europa gelegerde NAVO- m.Ju en, onverschillig van „^nationaliteit, oefenen jn het gebruik van tactische kernwapens. De biljartvereniging ,,'t Zwaantje" bestond op 1 januari 1964 25 jaar. De actieve vereniging heeft deze gelegenheid aangegrepen om de vie ring van dit jubileum luister bij te zetten met een biljarttournooi op 28, 29 en 30 augustus. Dit tournooi belooft bijzonder interessant te worden. Het wordt een driebandenstrijd, waaraan naast bekende driebandenspelers als Henny de Ruyter, Kees van Oosterhout, Toon Franken en Wim Soeterboek, ook Tiny Wijnen deel zal nemen. Het spelers-sextet wordt gecomplemeneterd met de jeugdige R. v. Bracht. De inzet van dit tournooi is de Coupe „Noord Braband", die ter be schikking is gesteld door de N.V. Noord Braband, levensverzekerings maatschappij te Waalwijk. Deze coupe is een exclusieve trofee, die als wisselbeker zal gelden. De jubilerende vereniging zei op de onlangs gehouden persconferen tie, dat zij speciaal mr. Fl. Timmer mans, die zich ook bereid heeft ver klaard de coupe uit te reiken, gro te dank verschuldigd is voor de verkrijging van de prachtige be ker. De wedstrijden worden gespeeld op een nieuw Wilhelminabiljart, dat door de heer M. van Bracht, eigenaar van het verenigingslo kaal Café Thalia, onlang werd geplaatst. 't Zwaantje is niet de oudste bil jartvereniging van onze stad, maar toch heeft ,,'t Zwaantje" een be langrijke rol gespeeld bij het tot stand komen van het district „De Langstraat" van de K.N.B.B. Opgericht op nieuwjaarsdag '39 hebben de leden zich steeds be ijverd de biljartspórt populair te maken en vooral 2 van de oprich ters, die nu nog lid zijn, hebben veel voor de sport en het district gedaan. We memoreren de Heer M. van Bracht, een der eerste wed strijdleiders en de heer Th. Bur- manje, die geruime tijd de voor zittershamer hanteerde. Jos Klerks was indertijd even eens voorzitter van het district en de huidige president, de heer P. v. Engelen, is ook al van ,,'t Zwaantje" De club heeft ook tegenslagen ge kend, doch door stoer doorzetten kwam er weer leven in en momen teel telt de vereniging 12 leden. Steeds werd medewerk)i)ng ge geven aan diverse biljartevenemen ten en zo kunnen de mannen van ,,'t Zwaantje" met voldoening te rugzien op hun aandeel in het 15e Europese kampioenschap 47/2 in 1951 te Waalwijk. Nadien, bij het 20-jarig bestaan, werd met groot succes een Neder- probeert nu om met een oude vriend uit die tijd in contact te komen. Deong, zoals deze man heet, blijkt echter naar de communisten te zijn overgelopen en van deze zijde hoeft Macwhite geen hulp te verwachten. De hele kwestie draait echter rond de aanleg van een weg, die door de communisten wordt gezien om er Amerikaanse troepen op een gemak kelijke manier langs te kunnen ver plaatsen. Bij de opening van de weg is een enorme mensenmassa op de_ been en deze eenvoudige arbeiders, opgehitst door de communisten, raken bij de opening slaags met de rege ringstroepen en er wordt een waar bloedbad aangericht. Macwhite, die intussen al van alles heeft gepro beerd om Deong, die een enorme in vloed 'bij het volk heeft weer naar zijn eigen zijde over te halen, weet hem ervan te overtuigen dat hij door de communisten zal worden gedood, waarna hij besluit weer voor zijn oude vriend te gaan werken. Een van zijn trouwste volgelingen kan dit echter niet verkroppen en hij vermoord zijn leider. Stervend vertelt Deong zijn volk dan, dat alleen Macwhite wel vaart in Sarkhan kan brengen. Zaterdag, maandag en dinsdag. Toegang 14 jaar. KWAAD BLOED. Broer en zus McCallum zijn niet voor een klein geruchtje vervaard en om zo maar eens een gemene streek uit te halen schiet doohter Tabby in koelen bloede een stier neer. Zij wordt op minder zachtzinnige wijze door de eigenaar op de hoogte ge bracht dat zoiets door nette meisjes niet gedaan wordt. Om deze beledi ging te wreken gaat zij samen met een vriendje naar de ranch van deze man en steekt de stal in brand. De jongeman die bij haar was, waar schuwt het personeel dat nog juist 't vee kan redden. Een van de mannen ziet nog juist een schaduw het bos in vluchten en hij schiet. Niets wordt echter gehoord en de man denkt ge mist te hebben. Later wordt echter 't lijk van Tabby gevonden en nu komt broer Bruce in aktie. Hij zweert haar moordenaar te doden en hij gebruikt hiervoor de gemeenste middelen. De oude vader van het vechtlustige twee tal wordt de dupe wanneer zijn zoon evenals zijn dochter aan een geweld dadig eind komt. Zondagmiddag om 3 uur voor personen van tenminste 14 jaar. MANDRIN, DE GENTLEMAN- BANDIET. In deze film worden we gecon fronteerd met de armoede die er in Frankrijk heerste in de 18e eeuw. Deze armoede werd vooral teweeg ge bracht door belastinginners die in naam van de koning geld bij de arme boeren kwamen eisen en de buit in eigen zak hielden. Vooral tegen deze uitzuigers keerde zich een jongeman die het juk van de heersers niet kon weerstaan en een vrijbuitersleven be gon samen met enkele kameraden. Hij hielp de bevolking, smokkelde op al lerlei manieren en verrichtte ware slachtingen onder de Teeds genoemde belastinginners, voor wie hij een enorme haat had. Verder zien we hoe Mandrin in 'n serie liefdesaffaires verwikkeld ge- lands Kampioenschap georgani seerd en wel dat van de 2de klas Kaderspel in het 38/2. In ons blad van volgende week donderdag zullen wij een voorbe schouwing geven van het drieban- dentournooi. De jubilerende vereniging ,,'t Zwaantje". Van links naar rechts: C. Berkelmans, J. Klerx, T. Hamers, A. Verhoeven (penningmeester), P. van Engelen, P. Kools, C. v. Muilekom, P. v. Huiten, Th. Burmanje (voorzitter), M. Teurlings, M. v. Bracht jr. en M. v. Bracht sr. sec.) raakt, omdat hij vooral door zijn heldendaden alle vrouwenharten ver overde,. Hij blijft echter trouw aan zijn eerste liefde, de dochter van een burgemeester en wordt voor de keu ze gesteld welke vrouw hij zal kiezen wanneer ook de dochter van een rondreizend artiest hem haar liefde bekent. Wanneer hij de beide meis jes zijn keuze wil zeggen, komt het bericht dat de belastinginners weer op een hondse manier aan het werk zijn geweest en keert hij hen beiden, zonder verklaring de rug toe. Zijn werk ligt elders. Vrijdag, zaterdag en zondag. Toegang 14 jaar. DE DOOD SPEELT MEE. Het gebeurt tijdens een partij ten huize van de rijke heer Hauser. Een van de avontuurlijke aanwezigen stelt voor om een leuk spelletje te spelen. Het moordenaarsspelletje noemt hij het. Ieder trekt een kaart net zo lang tot zowel schoppenboer als hartenaas zijn gevallen. Hij die het aas heeft wordt de detective en hij of zij die dè boer heeft wordt de moordenaar. Zolang dit moordspel spel blijft, is het leuk, maar wanneer er werkelijk bij gemoord wordt, gaat het mis. Dit gebeurt nu ten huize van de heer Hauser. Men was met het spelletje begonnen en de detective was in de aangrenzende kamer. De moordenaar deed bij het gezelschap zijn werk door zijn "slachtoffer" te wurgen. Op het gegil dat toen ontstond kwam de de tective binnen en toen het licht weer aanging, bleek een van de aanwezi gen in een plas bloed te liggen. Dit is het begin van een raadselachtige moordzaak die zichzelf echter op het eind van de film naar de oplossing helpt. Maandag en dinsdag. Toegang 18 jaar. Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 H Een vertegenwoordiger van 'n Amerikaanse verzekeringsmaat schappij heeft vanmorgen op het bedrijf van de vuilafvoermaatschap pij in Wijster, twee werknemers, J. Post (32 jaar) uit Drijber en A. Luchies (24 jaar) uit Hollandsche- veld, elk een bedrag van f 1500.- overhandigd. Beide mannen von den in eind april van dit jaar op de sorteerafdeling van de fabriek een bedrag van f 31.100.-. Utrecht heeft de Landelijke primeur van een „opgeruimd staat netjes"-actie op het station. Vele malen per dag worden via de luid sprekersinstallatie op het Utrechtse station de reizigers met korte zin netjes opgewekt de perrons zuiver te houden en de vele afvalbakken te gebruiken. „Wij doen ons best, doet U het ook"? zo luidt de op wekking. Deze netheidsactie is een persoonlijk initiatief van de Ut rechtse stationschef, die niet lan ger kon aanzien dat de perrons van zijn station steeds meer vervui len. De herdershond Leo van de 13- jarige Angelo Noci uit het dorp San Rocco bij Genua is uitgeroe pen „tot hond van het jaar" in Italië. Hij redde zijn baas toen de ze door het omslaan van een hooi wagen in een twee meter diep ka naal terecht was gekomen. De hond bracht de jongen die niet kon zwemmen en het bewustzijn had verloren, op de kant. De tweede prijs ging naar „Fuffie" uit de om geving van La Spezia die dage lijks het graf van zijn baas be zoekt. „Sirillo" kreeg geen prijs, hoewel hij degelijks de kroegen in zijn woonplaats afgaat om zijn drankzuchtige baas naar huis te geleiden. De gemeenteraad van Utrecht gaat 14.000 gulden op tafel leggen voor de aankoop van twee zilveren sauskommen, die in 1773 en 1774 gemaakt zijn. Die van ons zijn minder duur, maar die zijn dan ook niet voor het „Centraal Mu seum" in Utrecht bestemd, maar meer voor de jus. f| In de havenstad Monrovie, in de Westafrikaanse staat' Liberia, werden dezer dagen 168.000 flessen goed bier in zee leeggegoten onder afkeurende kreten van een woeden de menigte. Het bier was een jaar geleden, bestemd voor een Liberi aanse importeur, in Monorovie aan gekomen. Daar van de ene op an dere dag hoge invoerrechten op bier werden geheven werd de ver koop voor de importeur niet lo nend meer. Langdurige onderhan delingen met de autoriteiten le verden geen resultaat op en daar om besloot hij, het bier maar weg te gooien en de flessen aan een plaatselijke brouwerij te verko pen. Chimpanscee moeder Carmen echtgenote van Sjefke van Antwer pen, heeft in de Rotterdamse die- rengarde Blij dorp het leven ge schonken aan haar derde kind, Deskundigen hebben nog niet kun nen bepalen of het een jongen of een meisje is, vandaar dat aan de jonggeborene nog geen naam is ge geven. 9 Badgasten op het Duitse Noord- zee-eiland Norderney hebben ken nis gemaakt met een nieuw propa gandamiddel, nl.-gekleurde rubber- ballen, die in grote getale met het getij komen aandrijven. Ze hebben een doorsnee van 15 cm. en een pijltje wijst naar een gleuf. Als men die opent blijkt de bal commu nistische geschriften te bevatten. IS Evenals vele andere Europese televisieorganisaties zal ook de N. T.S. gebruik maken van de moge lijkheid om tijdens de duur van de Olympische spelen te Tokio, elke dag een samenvatting uit te zenden van de sportgebeurtenissen welke dezelfde dag zijn gehouden. Deze mogelijkheid wordt gescha pen door de inmiddels gelanceerde Amerikaanse satelliet ,Syncom III'. De Westduitse federale autori teiten hebben maandag paaltjes la ten weghalen die Oostduitse solda ten vrijdag en zaterdag in Neder- Saksen langs de zonegrens, 150 m. op West-Duits gebied, in de grond hebben geslagen. Een Britse offi cier wierp de zeven paaltjes terug op Oostduits gebied na erop te heb ben geschreven: „deze stukjes hout bevonden zich niet op hun plaats. James Hof fa, de voorzitter van de Amerikaanse vakbond van transportarbeiders is maandag we gens verduistering tot vijf jaar ge vangenisstraf en een boete van 10.000 dollar veroordeeld. Hoffa en zijn medebeklaagden zouden 25 miljoen dollar uit het pensioen fonds van de vakbond hebben ver duisterd. B Een 18-jarig student in de theo logie heeft bekend, dat hij in Chula Vista, in Californië, zijn vader, moeder, een 15-jarige zuster en een broer van 8 jaar met een ijze ren staaf had doodgeslagen, omdat hij vond dat er te veel aanmerkin gen werden gemaakt op zijn niet zo beste studieprestaties. B Een Ethiopisch meisje, de 16- jarige Gannett Hampe uit Addis Abeba, heeft de tocht gemaakt die ongeveer 2900 jaar geleden de ko ningin van Sheba naar koning Sa lomon bracht. Bij haar aankomst in de Zuidisraëlische haven Eilath zei Gannett dat de tocht haar geen genoegen had gedaan, zij was zee ziek geweest. De reis was een eer ste prijs in een wedstrijd in bijbel kennis, beschikbaar gesteld door 't Ethiopische ministerie von Onder wijs. B Michael Murphy, hoofdcommis saris van politie in New York heeft een neger benoemd tot hoofd van het grootse politiebureau in de negerwijk Harlem. Hiermee heeft hij aan een van de eisen van de negerleiding voldaan. De nieuwe chef, de 47-jarige kapitein Iloyd Sealy die al 21 jaar bij de politie is, heeft vrijdag het bevel op zich genomen. Hij is de eerste neger die het bevel voert over een politiedis trict in Harlem. B De Amerikaanse zangeres Con nie Francis is zaterdag te Essex Fells in de Amerikaanse staat New Jersey in het huwelijk getreden met Richard Kanellis, een 33-jari ge „public relation"-agent, die al eerder gehuwd is geweeslt. Hij hield bij nader inzien meer van „personal relation". Begrijpelijk overigens.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9