A Jampe Smidje Verholen en de rare alchimist Sprang-Capelle start grond bedrijf met 20.32.78 ha. Minister oordeelt diensttijdbevordering ter competentie van de raad Woningbouwstichting „Sprang-Capelle bouwt 12 premiewoningen Raad van Raamsdonk over: Ontwikkeling Dongemondgebied Sin kin< DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 24 AUGUSTUS 1964 Schoi J.H. 1eZ Waal HOOFDLEIDSTER KLEUTER SCHOOL Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode Tilburg zelfs! huisi Gew DE MAN MET DE LUCIFER zoe nel I T\ Op 26 maart 1964 besloot de Raad van de gemeente Sprang-Capelle over tg gaan tot de instelling van een grondbedrijf. Op de verorde ning die daarbij werd vastgesteld, heeft het College van Gedeputeerde Staten enkele aanmerkingen ge maakt, die die Raad nopen tot en kele kleine correcties van deze ver ordening. Zo verlangen Ged. Staten o.m. dat het grondbedrijf ver deeld in vijf complexen niette min als één geheel wordt beschouwd. B. en W. van Sprang-Capelle stel len aan de Raad de gewenste cor recties inderdaad aan te brengen. In het grondbedrijf willen B. en W. onroerende goederen inbrengen, dié gelegen zijn in de goedgekeurde onderdelen van het uitbreidings plan, te weten: Complex I: de eigendommen, ge legen ten zuiden van het gemeente huis in het uitbreidingsplan „Vrij hoeve" (oud), groot 3.77.80 ha. Complex II: tussen de Kerkstraat en Oudestraat in het uitbreidings plan „Sprang" 3.82.02 ha. Complex III: dit omvat de gron den, in eigendom van de gemeente, tussen de Heistraat en de Nieuwe- vaart en is groot 3.47.74 ha. Complex IV: eigendommen ten westen van de Nieuwevaart, die een oppervlakte van 7.18.72 ha. om vatten. Complex V is 2.06.50 ha. groot en is bestemd voor industrieterrein; deze grond ligt ten oosten van de Dick Flemmingstraat. Deze complexen, samen een op pervlakte van 20.32.78 ha., zullen, als de Raad het voorstel van B. en W. accepteert, tegen de op 1 januari 1964 geldende boekwaarde worden ingebracht in het grondbedrijf. Eigenlijk moeten de gronden, die meer dan zes maanden in eigendom van de gemeente zijn, tegen schat tingswaarde worden ingebracht, maar B. en W. van Sprang-Capelle vindt een schattingsprocedure te tijdrovend. Dat benadeelt een spoe dige opzet van het bedrijf. Voor de thans voorgestelde in- brengwaarde is een gunstig advies ontvangen van 't Verificatiebureau van Financiële Adviezen van de Vereniging voor Nederlandse Ge meenten en van de Prov. Griffie. Controle op de administratie wordt opgedragen aan bovengenoemd Ve rificatiebureau. EERVOL ONTSLAG VOOR Mej. A. W. Engelenburg, hoofd leidster van de openbare kleuter school te Capelle, is per 15 oktober benoemd tot hoofdleidster in Aalst. In verband daarmee heeft zij per die datum ontslag gevraagd, dat B. en W. van Sprang-Capelle voorstel len „eervol te verlenen". Het College van Burgemeester en Wethouders van Sprang-Capelle had op 15 juli van dit jaar een regeling vastgesteld inzake diensttijdbevor dering. Gedeputeerde Staten hebben het College van B. en W. laten weten, dat de Minister van Binnenlandse Zaken van mening is, dat een der gelijke regeling ter competentie van de gemeenteraad is. Deze zal zich donderdag uitspreken over de rege ling die nu wordt opgenomen in de Rangen- en Bezoldigingsverorde ning. LEGESGELDEN IN SPRANG-CAPELLE HOGER Naar het oordeel van Ged. Staten zijn de legëstarieven in Sprang-Ca pelle te, laag. B. en W. van deze ge meente hebben daarop contact op genomen met andere gemeenten in (jé Langstraat en zijn toen tot de conclusie gekomen dat de legesgel- den voor bouwvergunningen de hoogte in moeten. De verhoging bedraagt ongeveer het dubbele van het oude tarief. LABBEGATSÈ HAVEN VERDWIJNT OOK ADMINISTRATIEF De Labbegatse haven heeft in de loop van 1953 zijn bestaan afgeslo ten. Dat krijgt thans ook admini stratief zijn beslag, nu B. en W. .van Sprang-Capelle de Raad het voorstel doen de verordenin, die de haven en kadegelden regelt, aan deze si tuatie aan te passen. GRONDAANKOOP INGETROKKEN Op 27 september 1963 nam de Raad van Sprang-Capelle een be sluit om een strook grond van 20 m2 langs de korte Nieuwstraat, ei gendom van Mevr. A. W. Zwart- Spierings, Heistraat 195, te kopen voor de symbolische prijs van één gulden. Die grond dacht men toen nodig te hebben voor de reconstruc tie van de Nieuwstraat. Nu de werkzaamheden aan deze straat zijn voltooid, blijkt dat de grond van Mevr. Zwart-Spierings niet nodig was. Deze heeft verzocht de transactie nu ongedaan te maken. B. en W. vinden dat alleszins redelijk, temeer omdat de koopacte nog niet getrans porteerd werd, en stellen de raad voor conform de zienswijze van B. en W. te besluiten. De woningbouwstichting „Sprang- Capelle" gaat binnenkort beginnen met de bouw van 12 premiewonin gen, drie blokken van vier wonin gen, resp. aan de Margrietstraat, de Christinestraat en de Oranjestraat. De benodigde grond, thans nog ei gendom van de gemeente, zal, als de raad instemt met het voorstel van B. en W., voor 12,50 per vierkante meter worden verkocht. Het betreft hier 2918 m2. STRAATVERLICHTING In het uitbreidingsplan ten wes ten van de Nieuwevaart in Sprang- Capelle, zullen 31 stalen lichtmasten worden geplaatst, waarvan 't licht punt 6 meter hoog is en bestaat uit een natriumlamp van 60 Watt. Dat is dezelfde verlichting die in de Schrevelstraat aanwezig is. De P.N.E.M. gaat de nieuwe licht masten zetten voor een bedrag van 15.300.—. De agenda voor de Raad van Sprang-Capelle, die op vrijdag 28 augustus om half acht bijeenkomt in het gemeentehuis, is samenge- als volgt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Inge,komen stukken. 4. Wijziging van de beheersveroi- dening voor het gemeentelijk grondbedrijf. 5. Regeling van de inbreng van gronden in het gemeentelijk grondbedrijf. 6. Wijziging controle-regeling in verband met de instelling van het gemeentelijk grondbedrijf. 7. Verlening van eervol ontslag aan de hoofdleidster van de openbare kleuterschool. 8. Aanstelling- in vaste dienst van een gemeentewerkman. 9. Vaststelling van een spaarveror- dening ten behoeve van het ge- meentepersoneel. 10. Wijziging van de Rangen- en Bezoldigt ïgsverordening. 11. Toekenning van een compensa tie aan het gemeentepersoneel als gevolg van de huurverhoging per 1 juli 1964. 12. Wijziging Legesverordening. 13. Vaststelling van een verorde ning op de heffing en invorde ring van haven- en kadegelden. 14. Wijziging van de verordening tot uitvoering van de artikelen 29 en 38 van de Algemene Bij standswet. 15. Verlening van voorschotten op de 5-jaarlijkse afrekening aan de bijzondere lagere scholen over het tijdvak van 1958 t/m 1962. 16. Intrekking raadsbesluit van 27 september 1963 tot grondaan koop van Mevr. Zwarts-Spie- rings. 17. Verkoop van grond aan de wo ningbouwstichting „Sprang-Ca pelle". 18. Verhuur van het genot van de jacht op gemeentelijke eigen dommen. 19. Wijziging begroting. 20. Mededelingen. 21. Rondvraag. 22. Sluiting. In de laatste jaren is op verschil lende plaatsen naar voren gebracht dat de ontwikkeling van het mon- dingsgebied van de Donge gunstige perspectieven biedt voor de gemeen te Raamsdonk en Geertruidenberg. Zo vermeldt de Stichting Wel vaartsbevordering West - Brabant (W.E.B.) in haar industrieel ontwik kelingsplan voor West-Brabant van oktober 1962, dat door een combina tie van gunstige vestigingsvoorwaar den het mondingsgebied van de Donge vele mogelijkheden biedt, waarbij de gemeenschappelijke be trokkenheid van de gemeenten Raamsdonk en Geertruidenberg zowel in industrieel opzicht als met betrekking tot de uitbouw van hun woon- en verzorgingsfuncties bij zonder sprekend is. Ook de Commissaris, van de Ko ningin heeft in zijn op 30 september 1963 gehouden rede voor de provin ciale staten nog gememoreerd, dat het gebied van de Dongemond ui termate gunstig gelegen is om in dustrieën te vestigen. Nadien hebben ged. staten een streekplan West-Brabantse Rivier monden in voorbereiding verklaard, welk ingrijpen in de regionale plan ning ongetwijfeld mede is ingege ven door een behoefte aan stimule ring van de intergemeentelijke aan pak van regionale ontwikkelings kansen. Op een daartoe gedaan verzoek heeft het E.T.I. zich ten aanzien van de beide belanghebbende Gemeen ten bereid verklaard aan de ontwik keling van de Dongemond en zijn gebied als adviseur medewerking te verlenen, waarbij er van uitgegaan wordt, dat deze advisering zich over de volgende vier punten uitstrekt: 1. het basisonderzoek ten behoeve van het ontwikkelingsplan; 2. het opstellen van het ontwik kelingsplan Dongemond; 3. de vormgeving van het struc tuurplan; 4. de uitvoering van ontwikke- lings- en structuurplan. Hiertoe dient met het E.T.I. een contract worden aangegaan met 'n looptijd van 5 jaren, wat inhoudt, dat door het Instituut een bepaalde onderzoekcapaciteit van een van de leden van de wetenschappelijke staf onder directionele supervisie en uit gerust met de voor het onderzoek vereiste assistentie, bij voorbaat wordt gereserveerd ter uitvoering van het verstrekte werkprogramma. Om tot vruchtbare resultaten te komen is, zeker voor de eerste twee jaren, een zodanige reservering van Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 v-S onderzoekcapaciteit noodzakelijk, dat hiermede per jaar een bedrag van 20.000,te verdelen over de gemeenten Raamsdonk en Geertrui denberg, gemoeid is. De verdeling der kosten tussen beide gemeenten kan voor 't eerste jaar geschieden naar rato van het inwonertal. Voor wat Raamsdonk betreft heeft een raming van de eventueel over 1964 verschuldigde kosten plaats ge had op de inmiddels goedgekeurde gemeentebegroting 1964. B. en W. van Raamsdonk stellen de Raad, die op donderdag 27 au gustus bijeen komt, voor het con tract met het E.T.I. te sluiten. Ook de gemeente Geertruidenberg doet dat die avond. Om op alle eventualiteiten voor bereid te zijn, heeft de burgemees ter van Raamsdonk een slag om de arm gehouden bij de vaststelling van het aanvangsuur van de verga dering. AGENDA voor de raadsvergadering van 27 augustus. 1. Goedkeuring van de notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel met ontwerp-besluit tot toekenning van een looncompen- satie aan het gemeentepersoneel in verband met de huurverk per 1 juli 1964. 4. Voorstel met ontwerp-besta aankoop van grond in het a plex „Nieuwe Polder II", 5. Voorstel met ontwerp-besta aankoop van grond in het ui, dingsplan Raamsdonk. 6. Voorstel met ontwerp-best tot verkoop van bouwterrein het complex „Nieuwe p0ldet; 7. Voorstel met ontwerp-t zake de ontwikkeling Dongemondgebied. 8. Ontwerp-besluiten tot wij* van de gemeentebegroting MAN VERMOORDT DOCHTER;. De 25-jarige Otto K. uit't IV dorpje Issum bij de Limburgse» heeft op gruwelijke wijze zijnvi jarig stiefdochtertje vermoord j man sloeg het kind eerst enkele 1 ren met de blote vuist en ven: gens ranselde hij het af met 'n Het meisje werd daarbij zo emj gewond, dat het spoedig overleé De stiefvader liet zijn zoontje ds na een dokter halen. De moorden was juist uit de gevangenis out gen waar hij een gevangenis® van vijf maanden had uitgezr. wegens mishandeling van hetzeli stiefdochtertje. INBREKERS ZIEN MILJOEN OVER HET HOOFD Inbrekers hebben juwelen waarde van ongeveer 60.000 gnlj gestolen uit een villa van prj Silvis Paterno Bonacorsi, op Sic Zij zagen daarbij andere juwe over het hoofd, die ongeveer vijl keer zoveel waarde hadden. De politie vertelde dat de prii en haar dochter thuis waren, ti de dieven hun werk deden. IN ON BEDR! UITBF PROD PLAA' VOOR WINST E.M.S. 4,5 MILJ0E5 Over het eerste halfjaar 1964he de Exploitatie Maatschappij Sets - ningen een saldo winst behaald: 4,57 min., aldus blijkt uit een; Voor din consolideerd resultatenoverzicht I de exploitatie der horecabedriji werd een verlies geleden vann 2,6 miljoen. De omzet in oai rende goederen bedroeg 401 joen. BUDDEMEYEH chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk COPYRIGHT STUDIO AVAN 3-A2A Aanmeld Frituurbi van Wijl of Konin telef. Olf GEVRAA Wegens 1 voor ons voor heli 124. De mannen, die de rotatie pers hadden moeten vernielen,, gingen er opgewonden vandoor, blij met het voordeeltje, dat hen te wachten stond. Frans Bulle greep ontroerd de hand van smid- je Verholen en zei: „Dat was maar juist op het nippertje, zeg. Die ke rels zijn ook al aangestoken door de mooi-wordt-lelijk-ziekte. Hier pak aan! Een fijne sigaar!" - Hij greep een Havanna uit zijn zak en duwde die ferm in smidje Verho- jen's mond. Vervolgens trok hij zijn jasje weer aan en nam hij de smid naar zijn werkkamer. „Nou vertel 'es," zei hij. „Hoe ver ben je gevorderd met die Kludde- en alchimistengeschiedenis?" - „Dié zaak is rond," zei de smid trots. „Ik weet wie de Kludde is. Er is maar één man, die alle die ver schillende rolletjes speelt, en dat is niemand minder dan professor Nosco!" - „Prachtig!" jubelde Frans Bulle. „Mag ik het nu pu bliceren?" - „Als we het over de betaling eens zijn wel, lachte de smid. „Maar ik zou er nog even tjes mee wachten, want zolang de mensen hier nog niet bij hun ver stand zijn, heeft het weinig zin. Niemand zal er iets van begrijpen. Daarom gaan we vanavond eerst die professor Nosco gevangen ne men. Ik steek voor alle zekerheid een revolver bij me en als we Nos co beet hebben, brengen we hem meteen naar de politie. Ik besehik- namelijk ook over het tegengif om de mensen weer bij hun verstand te krijgen. We beginnen ermee dat middel aan de politie toe te die nen. Nou, en dan lost de rest zich vanzelf wel op. De politie kan dan proces-verbaal opmaken en volgens gaan we alle aangetsi mensen genezen. Nou, wat i( je ervan? Ga je vanavond mee niet?" - „En of ik meega!" ii Frans Bulle. „Maar dicteer jij eerst even dat verhaal. Dan ik dat persklaar liggen voor krant." - De smid begon il nauwkeurig te vertellen en dat wil weten, moet er nog i eens op nalezen wat er in de nu 'mers 102 tot 107 van dit vert is verteld. Daar staat alles in. Fa. M. I Heikant Foto's streekf cm. inl A. REU Juliana GEVRA FEUILLETON VAN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door Ids. van der Ploeg Tot zijn verwondering week de deur naar binnen door een enkele handdruk, 't Was al heel gemak kelijk in de kelder af te dalen. Hij plaatste een paraplustandaard te gen de deur, zodat deze niet dicht kon vallen. Na tien treden te zijn afgedaald, zag hij voor zich een gang, waaraan geen eind scheen te komen. Na twintig schreden had hij weinig nut meer van het flauwe schijnsel van het vestibule licht, lampje, zoals die ook in tunnels worden gebruikt, 't Gelukte hem licht te maken; hij zag nu, dat de doch bij het flauwe schijnsel ont- wanden van cement waren, opge dekte hij in een nis 'n afgeschermd pleisterd en met tal van oneffen heden. Op de grond lag een papier. Hij raapte het op en zag dat het een omslag was van het tijdschrift „Die Wehrmacht". 'n Schuilgang uit de bezettings tijd, stelde hij vast. Maar waarom liep die gang dan zo ver door? Dan gaf hij er zich rekenschap van, dat hij zich onder de straat moest be- v'rit T M-rifir rt? Hh licht niet blauw maar geel. Op eens begreep hij, dat hij zich in een gang bevond, die de Duitsers had den gegraven om de bunkers vei lig te bereiken. De bunkers die daar, nog lang na de bevrijding, het IJselubterfein ontsierden. Toen hij de bunker bereikte en door een schietgat naar buiten kroop, hoorde hij het geluid van 'n vliegtuigpropeller. Op korte of- stand zag hij het autogirovliegtuig dat loodrecht van de grond opsteeg. Al onder het lopen trok hij zijn revolver en vuurde het magazijn leeg. In zijn woede wenste hij niets liever dan dat de helicopter itej pletter zou vallen, maar de heli copter maakte een bevallige wen ding en klapwiekte enige seconden op geringe hoogte boven zijn hoofd. De cockpit was hel verlicht - even zag hij het triomfantelijk gezicht van Loes, die met één hand de knuppel bediende en met de andere hand 'n groetende beweging maak te. Naast haar, voorover gebogen zat Gramshof. Maar dan was het vliegtuigje al boven de lage kan toorgebouwen aan de Van Baerle- straat. 't Scheen even alsof het stilstond, dan, onder het gejuich van het publiek, dat juist het con-, certgebouw verliet, verdween het in de duisternis. „Een mooie prestatie!" merkte iemand naast Reydel op. Hij herkende een uniform van de nachtveiligheidsdienst. „Ik moest de Colibri bewaken", zei de man, „en opeens kwam juf frouw Gramshoff en een mijnheer hard aanlopen. Een heldin van de lucht, mijnheer. Maar hoorde ik geen schoten? Reydel hoorde de vraag al niet meer. Hij liep snel het terrein over naar een telefooncel en kreeg ver binding met schiphol. Het duurde enige tijd voor hij in dat late avonduur iemand aan het toestel kreeg, die enigermate begreep waar het om ging; een vliegtuig voor politiële doeleinden ter achtervol ging van de Colibri, een autogiro vliegtuig, dat ergens onrechtmatig in het luchtruim zweefde. De in specteur vernam, dat het daar geen taxi-bedrijf was, doch dat er wel een lesvliegtuig startklaar gemaakt kon worden. De inspecteur gin naar hield blokband aan en reed naar het vliegveld, waar hij een chef van de technische dienst vond, met wie hij het geval zaakkundig kon be spreken. „De actieradius van dat ding is maar klein", zei deze geringschat tend, „hoogstens tweehonderd km.. Misschien zit er toekomstmuziek in, maar op het ogenblik zijn ze nog niet boven het stadium van expe rimenten uit wij noemen het speelgoed". „Ze kunnen dus niet het buiten land bereiken?" „Nee, vermoedelijk niet tenmin ste, maar voor U is het een lasti ge omstandigheid, dat er overal ge legenheid is voor een landing, al leen bij avond is het een beetje moeilijk. Ik ken de Colibri, ze heeft geen grondlicht. Die sporti ve juffrouw zal dus wel een offi cieel vliegveld uitzoeken om te da len. Ik ben bereid met U de lucht in te gaan, maar U bereikt er niets mee. Hun voorsprong is te groot". In het kantoorgebouw van de( KLM kreeg Reydel de gelegenheid naar alle kanten te telefoneren. Binnen korte tijd hadden alle po- litie-autoriteiten bericht, terwijl ook Hilversum opdracht had een opsporingsboodschap om te roepen. Het was al ver na middernacht, toen Reydel klaar was. Hij had nu tenminste zekerheid, dat allerwe gen tot in het buitenland toe, naar de Colibri werd uitgekeken, 't Kon dus niet anders of in de ochtend uren moest er enig bericht binnen komen. Doch zo lang hoefde hij niet te wachten. Toen hij met dezelfde wa gen die hem naar Schiphol had ge bracht, voor zijn woning stond, vond hij daar een politie-agent ge posteerd, die hem mededeelde, dat de Colibri was gedaald op een reep zandgrond in Zuid, aan de rand van Amsterdam. Reydel beet zich op de lippen. Terwijl hij onderweg was naar het vliegveld had Loes na een vlucht van niet meer dan enkele minuten, haar machine aan de grond gezet. De agent wist nog meer bijzon derheden: omwonende hadden van heel dichtbij motorgeronk gehoord: 'n collega, die daar in de buurt dienst had, was eens gaan kijken. Niet ver van de Stadionkade stond de colibri van de inzittenden had hij geen spoor ontdekt. Later had hij de radio-op-roep gehoord. De inspecteur, onvermoeid, toog naar Zuid en vond daar onder be waking van een politieman, het vliegtuigje. Het gelukte hem licht te maken in de cockpit. Op de grond, naast de zitplaats van de be stuurster, lag wat geronnen bloed. Hij herinnerde zich de vreemde voorovergebogen houding van de bankier en maakte de gevolgtrek king, dat Gramshof door een volverschot moest zijn gewa Waarschijnlijk had hij dit aa kelijk voor Loes verzwegen, einde de vlucht niet te bemoei ken, doch later was zij gedwonj geweest de Colibri aan de grom zetten. In de vroege ochtend liet hij derzoek doen bij de aptothekers Zuid en in de Ziekenhuizen, er kwamen geen rapporieten bi® die enig houvast gaven. Wel een apotheker aan het Olymp plein des nachts hevig kloppen de deur gehoord, doch toen na zich wat gekleed te hebben,* gaan kijken, had hij alleen vage schimmen gezien, die in donkerte verdwenen. Het was De Vet, die eindeE een belangrijke aanwijzing W De rechercheur, uitgaande veronderstelling, dat de bant zich toch ergens had moeten verbinden, reed de taxi-chauffc af, die in de afgelopen nacht dis hadden gedaan. Schrifte Fa. Vai Erasstr; voor Brieven o: bureau va (wordt vervolf dt zich voor de h leen voor Brieven o: bureau va IE KOOI ZO g. Adres Hendrik Sprang

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 2