Zestig jaar toveren met biesjes Stoelenmatter Van Zeist „Ze laten me niet met rust" wAAlwijkse en UngstRMtse couRAnt Sterke bezetting driebandentournooi Haarmode uit Parijs Ligne „Frileuse" "aalwijk Raamsdonk ttv* nfrufw Familiereünie bij Ivo van Haren Er waren maandag niet minder dan 14 jubilarissen bij de N.V. Ivo van Haren, Het had inderdaad meer weg (1j een familie-reünie, dan van een traditionele huldiging. Niet minder ju 90 familieleden van de 14 perso- jeelsleden, die 25 jaar geleden in jt traden bij de N.V., waren laandagmorgen aanwezig in de can- line van de Schoenfabriek te Waal- tijk. Ze waren allen opgehaald met luxe auto's. De heer I. van Haren, sr., was per- mlijk naar de huldiging gekomen, omdat de jubilarissen juist het jaar het uitbreken van de Tweede feeldoorlog bij zijn bedrijf geko- n waren. De Tweede Wereldoor log, die het bedrijf zoveel schade be- lokkende. De huldiging van de jubilarissen wordt bij de N.V. Ivo van Haren jaarlijks gehouden op de stichtings- tam van het bedrijf, 23 augustus. Dit jaar is het juist 35 jaar geleden en dat gaf extra luister aan de feest- lifring, die in verband met het feit, lil 23 augustus op zondag viel, was verplaatst naar maandag. Van de veertien jubilarissen waren ii niet minder dan zes uit filialen, srspreid over het gehele land. In zijn toespraak, waarin de heer I van Haren sr., vooral wees op de persoonlijke inzet van zijn medewer- kers, die met hem de zaak mede heb- h opgebouwd, bracht de stichter van het bedrijf zijn grote bewonde- 25 augustus j.l. is te Parijs de haar mode voor het a.s. najaar en winterseizoen gelanceerd voor de Internationale Pers. Een chique kapsel voor de mondaine vrouw. De nieuwe lijn volgt de natuurlijke inplanting van bet haar en de vorm van hoofd en ge licht. De haren zijn kort gehouden - het voorhoofd wordt gekapt met een luchtige pony of franje op het voorhoofd, terwijl de kriinpartij bol wordt opgeborsteld - de ha len in de nek worden zeer kort in een punt geknipt. Een soepele permanent-wave is voorwaarde 'oor zulk een charmant kapsel. De nieuwe Üjn wordt gevormd met een speciale coupe, vandoor het coiffure onder alle omstan digheden in model blijft. Voorts dient men, meer en meer, aandacht te besteden aan de kleur van het haar, terwijl de moderne haarkleuren zijn rossig-blond, zilvergrijs, id,ara-blond en Havana kleur. De leden "n het Syndicat de la Haute Coiffure F ranqaise et Coiffure Créa- Élfjk tion, herken- IJÊÉ- baar aan ne- venstaande k- s&MkBt eerste bekend IJL met de tech- Mm r°wm4 niek van de 74lTTrnieuwe haar- V modelijn, len A ft gerieve van de lezeressen doen *'j 1 hieronder het adres toekomen van het van het Syndicat de la Haute Coiffure "ansaise et Coiffure Création in uw woon plaats. c VAN DER WIEL, Grotestraat 174. ring naar voren juist voor deze lei ders van de filialen, die kort na hun in dienst treden, al met de moeilijke communicatie van de oorlogsomstan digheden werden geconfronteerd. Zij hebben b.v. in een periode van zes maanden, waarin geen telefoon verbinding mogelijk was, de filialen geleid "zoals hun patroon dat ge daan zou hebben". En groter compliment aan 't adres van deze medewerkers is nauwelijks mogelijk. De heer Van Haren overhandigde ieder van de jubilarissen onder een toepasselijk woordje een geschenk onder couvert. De dames kregen bloe men aangeboden. De eohtegenote van een van de Waalwijkse medewerkers, de heer J. Molengraaf, chef van de snijderij, vertoefde na een ernstige operatie in het ziekenhuis. Voor haar was in het Ziekenhuis een vertegenwoordiger van het bedrijf aanwezig met bloemen, een gelukwens en de wens op spoedig herstel. De overige jubilarissen waren M. Mouthaan, M. Pelders en A. Soyers, die in de onderwerkafdeling te Waal wijk werkzaam zijn, de heren J. van Baardwijk en Oh. Smits van de leer fabriek en de heer Timmermans, die in de fabriek te 's-Hertogenbosch werkt. Uit de afdeling verkoop waren de volgende feestvierenden de heer A. de Knegt, verkoopleider en de filiaal chefs P. Bok (Rotterdam), A. Groe- newoud (Zeist), F. van Hooff (Maas tricht), A. Schuurmans (Rotterdam), C. v. Weert (Amsterdam) en P. Oo- mens (Rotterdam). De heer J. van Iersel sprak de ju bilarissen uit de leerlooerij toe. Hij wees op de goede menselijke verhou dingen die daar bestaan. De heer J. Opperman, chef van de onderwerkafdeling, richtte een woord van gelukwens tot zijn collega van de snijderij, de heer J. van Mosselveld, en tot zijn medewerkers uit zijn eigen afdeling. Namens de verkoopleiding sprak de 'heer Leyten een woord tot de ver koopleider de heer de Knegt en de jubilerende filiaalchefs. Voor ieder van de feestvierenden waren er prachtige geschenken van hun collegae uit het bedrijf, waarmee de gelukwensen werden onderstreept. De heer Zijlmans, personeelchef van het bedrijf, belichtte de jubilea medalje van twee kanten. Zowel voor de jubilarissen als de directie paste een woord van felicitatie. De jubila rissen voor hun toegewijde werk zaamheden voor het bedrijf en de di rectie, omdat in deze jubilea duidelijk werd gedemonstreerd, dat het recht op arbeid voor de werknemers, zo tal loze keren werd gehonoreerd door de leiding van de N.V. Ivo van Haren. Namens de feestvierenden sprak de heer A. de Knegt een welgemeend dankwoord, waarin hij niet kon nala- Na het gezellige samenzijn in de cantine "verhuisde" het gezelschap naar Hotel Verwiel, waar eerst een apéritief klaar stond en vervolgens n goed verzorgd diner werd verorberd. De man, die het gehele feest "or kestreerde", de reclamechef de heer F. Foppele, heeft van zijn werk veel plezier gehad. De dag was nl. uitste-' kend geslaagd. Voor de reclamechef kreeg het ge hele feest nog een bijzonder accent, omdat er het nieuwe reclame-middel, dat naast de befaamde van Haren's balonnen gedistribueerd gaat worden, een speldje in de vorm van het even befaamde van Haren "manneke" De deelnemers aan het Jubileumtournooi: v.l.n.r. W. Soeterboek, A. Franken, M. Wijnen, H. de Ruyter, C. van Oosterhout en M. van Bracht II De heer Ivo van Haren sr. tijdens zijn toespraak tot de 14 jubilarissen Het driebandentournooi, dat het komende weekend in zaal Thalia ter gelegenheid van de jubilerende Biljartvereniging ,,'t Zwaantje" wordt gehouden, is zeer sterk be zet. Aan 't tournooi, dat door de Edel- achtb. heer burgem. van Waalwijk, de heer J. L. P. M. Teijssen wordt geopend neemt deel de Nederlandse kampioen Ere-klasse Driebanden, Henny de Ruyter. Deze is boven dien nog Nederlands record-hou der algemeen gemiddelde, dat hij tijdens het in december gehouden tournooi op 1,000 bracht, en serie, die hij met een reeks van 15 in zijn bezit kreeg. Henny zou het wel eens uiter mate lastig kunnen krijgen, om dat de overige deelnemers erop ge brand zullen zijn juist de Neder landse kampioen te kloppen. Of dat lukken zal is een andere vraag. Onder de deelnemers is ook 'n Europees kampioen. Weliswaar niet in het driebandenspel. Toch moet Tiny Wijnen, in het seizoen 1962/63 Europees kampioen 47/2, in staat geacht worden in dit tour nooi een grote rol te spelen. Zijn algemene biljartkennis en techniek NEDERLANDSE DOUANIER SCHOOT IN HAMONT Een Nederlandse douanier heeft za terdagavond in Hamont enkele scho ten gelost. Het staat echter niet vast of de auto van de heer Pinksteren uit Achel door deze schietende ambte naar is geraakt. De douanier heeft al leen geschoten om collega's in de buurt te waarschuwen, dat ze attent moesten zijn op „iets verdachts". Volgens hem is er geen enkel ver band aangetoond tussen de schoten van de Nederlandse douanier en de kogelgaten in de Belgische wagen. In ieder geval wordt er door het mi nisterie van Financiën - waarondeT de Dienst Invoerrechten en Accijnzen ressorteert, een onderzoek naar het „grensincident" ingesteld. „U bent de stoelenmatter!" „Ja, dat ben ik; al meer dan zes tig jaar." Mild dekt de dalende zon het hofje achter het vriendelijke huisje van Adriaan van Zeist (83) op de Zuidhollandsedijk in Kaats heuvel. Hij kijkt me eens scherp aan en lacht. Bij de aardbeienplan- ten staat een vergiet. „Ge hebt ze ker wat te lappen voor me!" Een brede horlogeketting siert zijn vestje; op zijn hoofd sportief een hoed. „Nee, dat niet. Ik kom eens buurten, voor een stukje in de krant." „Oh, da's mooi." DE MAN „Stoelenmatters zijn er niet veel meer hé; ik ben hier de enige nog, ons beroep sterft uit. Maar ik heb nog veel op te knappen. Een tijd geleden kwam hier een juffrouw uit Klundert met een wagen vol Oudhollandse stoelen. Asjeblieft meneer, zei ze, gij bent de man die ik hebben moet. „Waarachtig, ze laten me niet met rust. En nu het in de krant komt, krijg ik het nog drukker. Ik heb nou niks te parlevinken, maar als ge eens efkes wilt kijken, dan zal ik eens laten zien hoe ik zo'n zittinkje in elkaar tover." STOOF w Hij duikt in een schuurtje. Smijt een bos biezen naar buiten en zet zich op een oude stoof in een bre de op het erf vallende streep zon licht. Gezwind manipuleert hij met biesjes, kijkt dan even op en zegt: „Zet maar in de krant dat je bij ,,'t Hoedje" bent geweest, want die kennen ze overal". „Welja", beamen enkele buurvrouwen, die geamuseerd toezien als hij wordt gefotografeerd, „dat geeft niks MATJES Van Zeist is de tachtig gepas seerd, maar je houdt hem voor 'n man van goed zestig. „Van alles heb ik in mijn leven uitgespookt", zegt hij. „Ben als schoenmaker begonnen. Keek toen de knepen van het vak af bfj de stoelenmatters in de omgeving. Ik ga die matjes ook maken, zei ik. Zestien jaar was ik toen en een stoel matten leverde een paar kwartjes op. Dat is vandaag de dag wel wat meer, maar hoeveel ik aan zo'n stoel verdien, zeg ik niet; die lui van de belasting hoeven niet alles te weten. Nee ik ben wel wij zer, dat zeg ik niet HAARKNIPPEN „Hoeveel van die biezenmatten en pitriet-gaatjesmatten ik ge maakt heb! Man schei uit, het zijn er duizenden, 's Maandags hupsa- keejde ik de stoeltjes met pony en wagen bij elkaar en 's zaterdags bracht ik ze thuis. Maakte acht stoelen per dag en haalde een ge middelde van dertig in de week. En dat was nog niet alles, want als iemand zijn haar of zijn baard kwijt wilde, dan liet ik even de biesjes de biesjes en pakte ik de scheerkwast. Vijf centen scheren en een dubbeltje haarknippen. Vooruit, 't was meegenomen? Maar ik zeg: Van Zeist je, daar gaat te veel tijd in zitten; en dus gaf ik het haarknippen eraan. Ik sjouw de van alles: kwam het te pas dan slachtte ik konijnen, stond ergens met een tentje en verkocht ijsjes, en. Maar dat vertel ik niet alle maal." „Nee vader", zegt zijn dochter berispend, „dat doe je niet, anders wordt het een potje. Ga je nou aankleden." Ze kijkt me aan en zegt verontschuldigend: „We moe ten nog naar een feestje vanavond en het is al bijna acht uur." Een vief baasje, die- Van Zeist. Een vakman, zeggen de mensen die hem kennen. Hij heeft wat dorpels betreden. „Ben in alle oude huizen in de omgeving geweest,,' verzekert hij. „Ook in de kerken heb ik heel wat stoeltjes weer goed zitbaar gemaakt. Net na de bevrijding kwam de pastoor van Gilze-Rijen nog bij me. Van Zeist zegt-ie, kun je niet naar de pasto rie komen; al mijn stoelen zijn naar de asjemedee.. Ik er heen, vijf weken aan een stuk, iedere morgen met de bus." BIEZEN „Ook hier in de buurt, in de Ca- pelse kerk bijvoorbeeld, heb ik maar dat was vroeger hoor veel stoeltjes gemat. En ga voor een aardigheid eens kijken bij Mout haan in de Oudestraat te Sprang. Daar heb ik biezensierrandjes ge maakt om de meubels. Dat zie je nergens. Ik gebruik altijd zoete biezen, de beste. Ze komen uit La- ge-Zwaluwe. Zoute biezen zijn veel gauwer versleten, omdat ze onder aan harig worden, vooral als ze in een vochtig huis staan." TOVEREN Verleden zomer heb ik nog een paar dagen gedemonstreerd in een tentje op de Parade in Den Bosch. De Bossche VVV (Vereniging voor Vreemdelingenverkeer) had me gevraagd te komen. Ik zei: nou vooruit Hoedje, dat kan er nog wel bij. Als jullie voor een paar bos sen biezen zorgen, dan is het oké. Ze kwamen me halen en brengen. We stonden daar in Den Bosch met een heel gezelschap: een bij en- korf maker, een koekplanksnijder, een koperslager, een kaarsenma ker, een zadelmaker, een klom penmaker, een mutsenmaakster, een spinster, een houtsnijder, een kuiper. En 't Hoedje maar tove ren met zijn biesjes „Vader, ga je nou aankleden", spoort zijn dochter opnieuw aan. „Ja nou vertel ik niets meer, nou weet je genoeg. Man, als ik alles moest vertellen wat ik meegemaakt heb. Och, och, ha-ha-ha Een guitig snorretje markeert zijn bo venlip. Zijn hoed ligt nu zowat op zijn achterhoofd. „Maar één ding zeg ik je nog" zijn vinger gaat bezwerend de lucht in „die bie- zenstoeltjes die worden weer mo de man, Iet maar eens op." ARIE VAN PAS zijn daarvoor groot genoeg. Cees van Oosterhout bezit verschillen de nationale titels, maar juist niet in het driebanden. Van Oosterhout heeft een prachtige keuvoering, die hem, zo hij zich op het drieban denspel zou toeleggen, ongetwijfeld naar Europeese tournooivelden zou sturen. Wim Soeterboek is de aanvoer der van het succesvolle team, dat begin juni in Kiel de „Coupe d' Europe" Driebanden veroverde. Hij speelt in een fraaie stijl en staat ook in het kaderspel zijn mannetje. Indien de Kaatsheuvelse biljarter meer tijd kon vrijmaken voor de biljartsport, zou hij spoedig tot de Ereklassers behoren. Toontje Franken uit Tilburg veroverde al meerdere keren een nationale titel in het driebanden- spel en is ook overigens een uit stekend biljarter. Hij zal ongetwij feld de moeilijkste tegenstander zijn omdat hij graag, veel en goed carotte speelt. Rini van Bracht, zoon van de secretaris van de vereniging, is de jongste van het gezelschap. Deze jeugdige biljarter heeft ongetwij feld een aangeboren aanleg voor het driebandenspel. Het is de vraag wat hij in dit sterk bezette tournooi zal doen. Hij zou nog wel eens voor enkele verrassingen kunnen zor gen. GEMEENTELIJK SPORTPARK TE RAAMSDONKSVEER. Door de projectie van de rijksweg ten oosten van Raamsdonksveer, waardoor het sportterrein van de V.V. "Good Luck" moet verdwijnen, en de bestemming van het speelveld van de r.k.v.v. „Veerse Boys" voor woningbouw en straataanleg in de nieuwe uitbreidingen van Raamsdonksveer, ontstond de noodzaak om andere gronden aan te wijzen voor sportvelden. De stedebouwkudige - het architecten bureau Siebers en van Dael te Breda - werd in verband hiermede opdracht gege ven een partiële herziening van het uitbrei dingsplan in onderdelen voor te bereiden voor het gebied, aansluitend aan het be staande wandelpark gelegen ten zuiden van Raamsdonksveer, tussen bedoeld wandel park en de geprojecteerde nieuwe provin ciale weg. Na deze herziening van het uitbreidings plan verkreeg de Nederlandsche Heidemaat schappij in juli 1961 opdracht met de werk zaamheden aan het sportpark te beginnen. Aangelegd zijn 2 voetbalvelden, afmetin gen 60 x 105 m, de z.g. hoofdvelden met staantribune, een athletiekbaan, alsmede 2 bijvelden, afmetingen 60 x 100 m, een half- verhard veld, afmetingen 53 x 90 m, met oefenboek en voorts een parkeerterrein. Over de bouw van kleedlokalen etc. in het sportpark werd na verschillende besprekin gen overeenstemming bereikt met de plaat selijke voetbalverenigingen "Veerse Boys" en „Good Luck" voor welke verenigingen de sportvelden in hoofdzaak zijn bedoeld. Er werden twee gebouwen ontworpen, met kleed- en waslokalen en op verzoek van de clubs ook een clublokaal met bestuurskamer. De verwezenlijking van dit plan, dat door de K.N.V.B. is goedgekeurd, wat mogelijk door samenwerking tussen gemeentebestuur en bovengenoemde verenigingen, die na verschillende inleidende besprekingen resul teerde in de volgende regeling 1. de verenigingen stellen gratis de no dige mankracht beschikbaar en betalen de materiaalkosten van clublokalen en bestuurs kamers; 2. de gemeente neemt de overige mate riaalkosten voor haar rekening. De opening van de nieuwe sportvelden zal zaterdag 29 augustus a.s. plaats hebben. JEUGDT9TO R.K.V.V. RAAMSDONK De eerste door de rkw Raamsdonk ge organiseerde jeugdfoto had een inzet van f 522,90. De le prijs f 78,44 ging naar mevr. A. v. d. Helden-de Geus Raamsdonk en de 2e prijs f 52,29 naar de heer C. Meu- lenburg Rotterdam. Om te beginnen een mooi succes en de vereniging koestert dan ook de gegronde hoop „iedere week beter". VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1964 85e JAARGANG No. 67 tcho vAn het Zuiöen Eiik'sche Stoomdrukker^ 1 *'mi Antoon Tielen facteur: JAN TIELEN Summer 1069687 1 J verschijnt 2x per week Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) f 1.05 p. kwrt. (3.00 -f- 10 ct. inc.k.) f 3.10 p. week (0.24 -)- 1 ct. inc.k.) f 0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Telegram-adres: „ECHO" op de voet ten de werkzaamheid en de toewij ding van de ouderen ten voorbeeld te stellen aan de jeugd van vandaag. Het feest in de cantine werd van zelfsprekend met een natje en een droogje gezellig gemaakt.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 11