wAAlwijkse en LAnqstRAAtse couraiu Een groet en een wens Uitgaande en Inkomende telegrammen Overstelpend aantal geschenken mm® VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1964 85e JAARGANG No. 67 De €cho vv\n het Zuióen Efksche Stoomdrukkerij ™a Antoon Tieler) HoofdredacteurJAN TIELEN pjf'blad' verschijnt 2x per week Ongericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement p. mnd. (1.00+ öct. inc.k.) f1.08 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p.week (0.24+ let. inc.k.) ƒ0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Telegram-adres: „ECHO" Waalwijk begroet uitbundig zijn 20.000ste In verband met de geboorte van je 20.000ste verzond het gemeente- bestuur woensdag drie telegram men. Het eerste was gericht aan Hare Majesteit de Koningin en luidde: ,Het gemeentebestuur van Waal dijk bericht Uwe Majesteit met gro te vreugde, dat de gemeente heden Hoor de geboorte van Huibertus Cornelis Thomas Lucianus v. Strien, zoon van de heer en mevrouw Th. C, v. Strien-Verschure, Noordstraat 158 alhier de mijlpaal van 20.000 in woners bereikte. Burgemeester en wethouders van Waalwijk, J. L. P. M. Teijssen, bur gemeester mr. F. Th. M. Hagemans, secretaris." Een tweede telegram was be stemd voor de Commissaris der Ko ningin in de provincie Nrd-Brabant: „Heden werd onze gemeente ver blijd door de geboorte van haar ZO.OOOste inwoner. Wij stellen er prijs op U hoog Edelgestrenge te doen delen in onze vreugde, nu we derom een Brabantse gemeente de ze mijlpaal bereikte." Het derde telegram tenslotte ging naar het College van Gedeputeerde Staten. De inhoud was: „Tot zijn grote voldoening deelt het gemeentebestuur van Waalwijk Ij mede, dat onze gemeente heden werd verblijd door de geboorte van haar 20.000ste inwoner". Van de zijde van Paleis Soestdijk deelde men mede, dat het telegram naar het vakantieverblijf van Hare Majesteit was doorgezonden. De Commissaris van de Koningin «ageerde woensdag al met een te legram: „Met de geboorte van de 20.000ste inwoner uwer gemeente, ongetwij feld een mijlpaal in haar ontwikke ling, wens ik U gaarne geluk. „Commissaris van de Koningin, Kortmann". Gedeputeerde Staten seinde: „Het college deelt in Uw vreugde over de geboorte van de 20.000ste inwoner uwer gemeente en wenst l' veel geluk met de bevolkings groei. Gedeputeerde Staten van Noord Brabant, Kortman, voorzitter, Kru- loco-secretaris." Verder werden telegrammen ont- tfflgen van Burgemeester L. M. J. tan Erp van de gemeente Loon op Zand; van het Collge van B. en W. ran Loon op Zand. De hoofdambtenaar van de secre- iarie der gemeente Helvoirt, de teer van Hout, zond eveneens een gelukwens. 1,-1 pkige vader ®P de met' geschenken overla- Er bestond geen twijfel over. Er kon ook geen misverstand over komen. Dinsdag 25 augustus sloot de Burgerlijke Stand van de gemeente Waal wijk de zeer geheim gehouden tellijst af met 19.999 zielen. Eén ding stond vast: de volgende morgen zou de geboorte van de 20.000ste wor den aangegeven. En jawel. Dinsdagavond om 10.00 uur schonk Me vrouw Van Strien-Verschure het leven aan een 7pond wegende zoon. De volgende dag 's morgens was de jonge vader al vroeg ter been. Hij gekscheerde nog zo'n beetje tegen de buren in de Noord straat (de familie Van Strien-Verschure woont op no. 158), dat hij „de 20.000ste wel eens aan zou gaan geven". Dat was echter niet serieus bedoeld. Groot was daarom toch zijn ver bazing, dat de ambtenaar van de Burgerlijke Stand, de heer Berg mans, na de formaliteiten tegen de heer Van Strien zei, dat de Bur gemeester hem even wilde spreken. Deze wenste de toch reeds ge lukkige vader geluk en deelde hem mede, dat diens zoon Hubert Waalwijk's 20.000ste inwoner was. De Burgemeester nodigde de heer Van Strien uit om voor de officiële plechtigheid om half twaalf op het gemeentehuis te komen. - WïmmÊmM De heer en mevrouw Van Strien-Verschure Waalwijk's 20.000ste. met hun zoon Hubert, Het gemeentebestuur heeft woens dag met aanbieding van een spaar bankboekje met 200 gulden en 'n a fruitmand een ware lawine van ge il schenken losgemaakt. De lawine «aaide neer op het ziekenhuis, waar woensdagavond de trappen naar de Maria-afdeling aan weerzijden met de geschonken bloemstukken wa len versierd. Elders vermeldden we reeds on der de geschenken de premievrije verzekering van 1000 gulden van de W. Noord-Brabant en de fruit mand en het kunstwerk van „Waal- wijks Belang". „De Echo van het hmen" bood een kinderbox aan, «dagblad De Stem", een kinderwa- 8®, het „Brabants Dagblad" een reuzetaart. De Waalwijkse Bakkersvereniging i ndracht Maakt Macht" bezorgde reuzenkrentemik van 2 meter (gewicht: 55 pond). Devensmiddelenbedrij f AVEHA as present met een boeket bloe- en een waardebon van 100 gul- De Waalwijkse Middenstandsbond ocl n waardebon van 50.- aan, J^..yele winkeliers gaven per- ijlt acte de présence. e burgemeester had mede na- r.ys Z1!n echtgenote ook nog een gevf 3311 ziekenhuis laten af- Dat waren zo'n beetje de ervarin gen van de heer Van Strien in de morgen van 26 augustus, nadat hij de avond tevoren na de bevalling, die in het St. Nicolaas-ziekenhuis plaats vond, tegen half één naar huis en naar bed was gegaan. De bevalling was voorspoedig ver lopen. Dokter P. J. A. Lenglet assis teerde daarbij. Hij werd geholpen door de kraamzusters Zr. Werenfri- dus en mej. Simonis. De huisarts van de familie Van Strien, dokter L. A. M. Hermans, liep de feestelijke gebeurtenis mis hij is met vacantie. Vandaar dat dok ter Lenglet dinsdagavond in het zie kenhuis (om met de Burgemeester te spreken) "het verlossende werk" deed. We vroegen dokter Lenglet of hij van bijzondere betekenis van de ge boorte op de hoogte was. Nee, dat was niet het geval geweest. Wel had de arts geweten, dat ieder moment 't heugelijke feit kon voorvallen. De dokter was erg blij, dat het geluk van de jonge ouders op deze wijze een extra "cachet" kreeg. Inderdaad, jonge ouders. De heer Thomas Comelis van Strien en zijn echtgenote Lucia Petronélla v. Strien- Verschure zijn beide 29 jaar. Zij trouwden op 22 oktober 1963. De heer Van Strien is districts onderhoudsmonteur bij de P.N.E.M. In verband met de mogelijkheid in Waalwijk een huurwoning te betrek ken van Kramer en van Merwe wilde het echtpaar zich in Waalwijk vesti gen. Toen zich de kans voordeed nog vóór het huwelijk te ruilen heeft 'het echtpaar dat gedaan en zo woont het thans in de Noordstraat no. 158, waar de buurtgenoten vanmorgen al vroeg op de hoogte waren van het feit, dat de zoon van de heer en mevrouw van Strien voor Waalwijk een mijlpaal in de ontwikkeling betekende. De heer Van Strien en zijn echt note zijn beiden afkomstig uit Raams- donk. Zij komen resp. uit een gezin van 7 en een van 10 personen. Wij bezochten de overgelukkige mevrouw van Strien in het St. Nico laas-ziekenhuis, waar zij op de Ma ria-afdeling verblijft. De kamergenoten van mevrouw v. Strien, mevrouw Martens-Vissers uit Nieuwkuijk en mevrouw de Jong-Vos uit Waalwijk, deelden in de vreugde. Zij niet alleen, want ook de zus ters van de afdeling en het overige personeel van het Ziekenhuis ver keerden in feeststemming. Zuster Werenfridus onderstreepte dat door de boreling, toen hij op de foto moest, een vlaggetje in de hand te geven. Sinds 1962 heeft het Ziekenhuis een kraamafdeling. Het aantal kin deren dat daar ter wereld kwam in 1962 kon door afwezigheid van de man die het archief beheert niet ach terhaald worden. In 1963 aanschouw den 278 kinderen het levenslicht in de kraamafdeling en dit jaar is de baby van mevrouw van Strien-Ver schure de 190ste van het St. Nico laas-ziekenhuis. Belangrijker is echter het feit, dat de welgeschapen zoon de 20.000ste van Waalwijk is. Dat plaatste hem en zijn ouders die zonnige 26ste aug. in het centrum van de belangstelling. Hij was zich dat niet bewust. Vader en Moeder namen de honneurs waar. Moeder in het ziekenhuis. Vader ook daarbuiten. Een van de belangrijkste zaken voor vader Van Strien is geweest de officiële plechtigheid op het Gemeen tehuis. Om half 12 waren behalve de ge lukkige vader in de raadszaal aanwe zig: het voltallige college van Burge meester en Wethouders, onder aan voering van Burgemeester J. L. P. M. Teijssen, de heer J. A. F. de Kort en drs Beunes namens Waalwijks Be lang, de heer Jud. Timmermans na mens de Verzekeringsmaatschappij "Noord-Braband", de hoofden van dienst, de heren Kobben, Swarts, Hoog Antink en Pelt, de geneesheer directeur van het ziekenhuis, dr. Verhoeven, de directrice daarvan, dokter Lenglet en de beide zusters Werenfridus en Simonis. De publieke tribune was overvol met belangstellenden, voor een deel ambtenaren van de secretarie. De Burgemeester sprak de geluk kige vader toe. Hij begon zijn toe spraak met te zeggen, dat 'hij bijzon der blij was voor de tweede keer in zijn ambtsperiode, bij een geboorte aangifte als ambtenaar van de Bur gerlijke Stand kon optreden. De eer ste keer bij de 15.000ste en nu op nieuw bij de 20.000ste. Nadat de geboorte-akte voorgele zen en ondertekend was, wenste hij de vader en de moeder van de jong geborene geluk. "Ondanks mijn bescheiden kennis terzake, meen ik, dat 7 V'i pond een héél gewicht is." Aan het ziekenhuis, zo zei de heer Teijssen, 'had het ge meentebestuur reeds een fruitmand laten bezorgen om mevrouw v. Strien bij het feestelijke gebeuren te betrek ken. ken. Hij overhandigde namens het ge meentebestuur de heer van Strien een spaarbankboekje met 200 gulden. Burgemeester Teijssen wees er nog op hoe belangrijk het inwonertal van een gemeente is. Een grotere gemeen te moet zich op alle takken en vlak ken aanpassen. De realisering van al le objecten, die de aanpassing vraagt, is afhankelijk van de schaalverhou ding. Op basis van het inwonertal worden vaak gelden van de rijksover heid verkregen. De burgemeester deed een beroep op het particuliere leven in Waalwijk om samen met het gemeentebestuur samen te werken om de gemeente het draagvlak te verlenen, dat ze nodig heeft in de nieuwe omstandigheden. Tot zijn vreugde kon de Burge meester zeggen, dat tot dusverre de samenwerking tussen gemeentebe stuur en particulier initiatief bijzon der goed was geweest. Bij een hernieuwde goede wens aan het adres van de jonggeborene zei de heer Teijssen een vergelijking tussen de jonge Hubert van Strien en de gemeente te willen trekken. Beide groeien naar de volwassen heid. De Burgemeester besloot zijn toe spraak met de uitroep: "Leve de bo reling, leve Waalwijk". De heer J. A. F. de Kort, die als voorzitter van Waalwijks Belang het woord voerde, zei een drievoudige gelukwens uit te willen spreken. Van zelfsprekend één tot de ouders. Zich richtend tot de heer Van Strien, zei de heer de Kort, dat hij hem en zijn echtgenote van harte gelukwenste. "Ik hoop, dat Uw zoon niet zal opgroeien onder de last van de 20.000ste te zijn. Moge hij een echte jongen worden, die af en toe een pak voor zijn broek nodig heeft. Een knaap waar zijn ouders en Waalwijk trots op kunnen zijn". Sommigen hebben ook aan de ge- den Iader gedacht: we bespeur- D Z'^nzaal °°k flessen jenever. die juist de Grand Prix Vredesplein organiseerde, een spaarbankboekje met op het schonk inleg. een«harmonie St- Crispijn bracht Mevrouw van Strien &\deze vanuit de hal van ivas v! waarheen haar bed was ^Plaatst. Voor de inwoners van Waal wijk werd woensdag een ex tra huis-aan-huis-nummer van „De Echo van het Zui den" verzorgd. Zij vinden in deze kolommen enige tekst daaruit terug. Lezers, vooral oud-Waalwij- kers, die zulks wensen, ontvangen op aanvraag een exemplaar van 't extra num mer gratis. fiSi Burgemeester J. L. P. M. Teijssen wenst de heer Van Strien geluk en overhandigt hem het spaarbankboekje van het gemeentebestuur. De tweede gelukwens was bestemd voor de Burgemeester. Niet toeval lig heeft Burgemeester Teijssen, al dus de heer de Kort, twee keer, zo wel bij de 15.000ste als bij de twintig- duizendste deze officiële plechtigheid kunnen leiden. Het is een bewijs van de grote activiteit van het gemeente bestuur. De gehele bevolking tenslotte kon, volgens de voorzitter van Waalwijks Belang trots zijn te wonen in een ge meente die tot nog grotere en groot sere dingen in staat is. Hij deelde mede, dat namens Waalwijks Belang een fruitmand mevrouw van Strien in het ziekenhuis zou bereiken. Voor de heer en mevrouw v. Strien èn voor het gemeentebestuur zal de heer Bergmans, lid van het bestuur van Waalwijks Belang, de heugelijke gebeurtenis vereeuwigen in 'n kunst product. De heer Jud. Timmermans bood 'n premievrije studieverzekering aan van f 1000. - die aan Hubert v. Strien op 21-jarige leeftijd zal worden uit betaald. Donderdagmiddag bood de V.V. R.K.C. Waalwijk's 20.000ste inwoner het ere-lidmaatschap aan. Het ziekenhuis werd in de namid dag nog overstroomd met gelukwen sen en geschenken. Elders op deze pagina vindt U daarover meer. Vertegenwoordigers van Aveha bieden de heer en mevrouw Van Strien naast hun gelukwensen ook een geschenk en bloemen aan. De gemeente Waalwijk bereikte heden een inwonertal van 20.000 en daarmede een hoogtepunt in de stedelijke geschiedenis! Spontaan begroet ik de jonggeborene, die als twintig- duizendste in de bevolkingsregisters werd opgenomen. De snelle groei van het inwonertal tot 20.000 is een sprekend bewijs van de leefkracht der gemeente Waalwijk en biedt bovendien bijzondere perspectieven voor de ver dere ontwikkeling. Het gemeentelijk beleid is er op gericht om deze leef kracht voortdurend sterker te maken door verscheidene factoren, welke het leven der gemeente in belangrijke mate beheersen, een meer en meer dominerende invloed te geven door deze levensfactoren - woonklimaat, werk gelegenheid, recreatiemogelijkheden, onderwijs en cul tuur, sociaal-hygiënische zorg, jeugdwerk, maatschappe lijke bijstand enz. - zéér indringend te activeren en te begeleiden. De oude stad met het jonge, impulsieve hart kenmerkt zich in al haar levensuitingen door een grote vitaliteit, een zeldzame energie en een steeds toenemende expansie. Deze dynamiek wordt nog geaccentueerd door een veel omvattend complex van plannen. Het is een voorrecht om met geest en daad te mogen medewerken aan het geven van ruimere gestalte en een ander aanschijn aan de uitgroeiende stad - weldra haven stad aan de Maas! - en aan het bewerkstelligen van een vernieuwing en verfijning van het levenspatroon der locale gemeenschap. In de nabije jaren zal Waalwijk - geïnspireerd door een moderne visie en gestuwd door voortvarendheid in alle sectoren - mentaal verjongd en stedelijk volwassen te voorschijn treden en nog meer een bloeiende en belang rijke stad in Noord-Brabant zijn. Met dit uitzicht op een grote toekomst van de stad, waar de jonggeborene, die twintigduizendste zó veel vreugde verschaft aan de stadgenoten, het levenslicht zag, mag ik de op dit ogenblik jongste van alle 20.000 inwoners van heler harte toewensen dat zijn leven vanaf deze prille dag tot een hoge ouderdom er voorspoedig en gelukkig zal zijn en dat hij in de toekomst met véél meer dan 20.000 inwoners zal delen in een grote welvaart en een omvangrijk welzijn van een bloeiende en van leven bruisende stad! J. L. P. M. TEIJSSEN, Burgemeester van Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 19